..Inspanning van gehele volk nodig Milieu-heffing niet betaald Democratie in Spanje is nabij Liickerheide Opnieuw onenigheid aangaande besteding van opbrengst actie k Nederlands schip in Tall Ships Race vergaan Advocaten: lever Onderzoe1’ naar gevraagd Harm Dost uit dit Mj. Estel: tweede halfjaar beter „Geven voor Leven” A SPAANSE SOCIALISTENLEIDER IN NEDERLAND: 99 99 D kliniek G Interessant en goedbetaald werk Groningse arts wil 18,5 miljoen gulden ineens voor uitbreiding P ZATERDAG M E 1 19 7 6 BINNEN- EN BUITENLAND 2 Z? (Van onze parlementsredactie) I i Veroordeeld o o o C neg dez van se F HOOGOVENS IJMUIDEN Vasarely Onbelangrijk (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Een van de drie kinderartsen, die de actie „Geven voor Leven” van de NCRV en het KWF heeft ondersteund, drs. J. A. de Vries, hoofd van de afdeling kinderoncologie van het Academisch Ziekenhuis in Groningen, voelt zich opnieuw te kort gedaan door het Koningin Wilhel mina Fonds, dat de opbrengst van die actie beheert. Hij wil onmiddellijk 18,5 miljoen gulden ontvangen en als dat niet gebeurt, dan zal hij geen nieuwe patiënten meer in behandeling kunnen nemen omdat de capaciteit in Groningen ontoereikend is. Prijsverschillen „Moffen” verbannen Poging tot doodslag Verdronken Hondepoep Schaap O Scheepswrak Aanval Verantwoording J •möö eco- I In vrafeen aan de staatssecretaris in- e VOORUITZICHTEN VOOR MAANDAG Droog, zonnig en warmer. o nnw Kamervoorzitter overleg pleegt met 26 4 r ■i ar Kruisinga (CHU) nationaal kabinet n nw 0 0 0 o o o o o o o spraak, die de koning tot het Ameri kaanse congres zal houden, van groot politiek belang zijn- In Bilbao is gisteren de r.k. geestelijke Xavier Ai-mendariz veroordeeld tot een boete van vierduizend gulden omdat hij had deelgenomen aan een verboden ma nifestatie voor kwijtschelding van straf fen. Hoogovens heeft dat werk in ploegendienst voor mannen tot 45 jaar. Zoekt u een baan met doorgroeimogelijkheden in een klein team en met uitstekende sociale voorzieningen? Bel dan 02510 - 94000 of schrijf (zonder postzegel) naar Hoogovens, Antwoordnummer 94000, IJmuiden 9 0 o o 5 wnw ono' wnw n 10 5 6 0 II in is, S drie ges: blai Afr offi D die bije vas te 1 lijk CUSi stri hoo lam ligc B Oos zo geg nin den ver in stri Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zuid Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux- Brussel Frankfort Geneve Helsinki Innsbruck Kopenhageij. Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Casablanca Istanboel Las Palmas New York Tunis Hoogovens behoort tot het ESTEL-concern 1 l Am ha< uit kar gaa dril cat kw; pla de dn* E terl ren uit wo: var me< ver A die in mei voo hoe geb Am wo: dee dre kwi stijl E ver: taite kun nist ruin; mis opt aan bes; wie Pa Wei E uit, ove ern der ban akk O Afr de me Ital con aan gev gin; vaa van op ti 4 6 1 5 5 I 9 4 3 5 4 4 6 5 4 1 4 on beu half bew licht bew zwaar bew licht bew licht bew onbeu regenbui on bew licht bew licht bew licht bew zwaar bew geh bew licht bew licht bew regenbui licht bew on bew regen regen on bew licht bew zwaar bew onweer on bew on bew on bew zwaar beu on beu -zwaar bew zwaar bew half bew zwaar bew licht bew half beu licht bew half bew onbew onweer licht bew wnw nw w wnw wnw zzo /.zo wnw n wnw nnw o ono nnw nnw w nnw wst (Van onze redactie binnenland DEN HAAG. Het Nederlandse zeil schip Jacomina, dat deelnam aan de Tall Ships Race naar de Verenigde Staten, heeft voor de Marokkaanse kust schip breuk geleden. Alle opvarenden zijn in veiligreid. 14 13 13 13 15 14 14 14 15 25 21 14 18 17 17 17 15 14 14 25 24 18 13 28 21 26 13 20 21 17 22 23 16 14 20 23 21 (I 0.2 0 0 5 4 1 5 4 1 11 N zo in dez van de we uit bek con Va<r zuk ke. IV Zak opt Eur win des ook Afr ill-e; Afr AMSTERDAM (ANP,AP). De oppo sitie in Spanje oefent zo’n druk uit op de regering, dat het niet lang meer zal duren voordat daar de democratie wordt gevestigd. Belangrijk in dit democratise ringsproces is de houding van enkele Europese regeringen, die Spanje pas tot de EEG willen toelaten indien het staatsbestel in dat land is gedemocrati seerd- De in Frankrijk wonende kunstenaar van Hongaarse afkomst Victor Vasarely heeft zijn Hongaarse geboortestad Pees ruim vierhonderd schilderijen, grafische werken, collages, litho’s en ontwerpen voor fresco’s ten geschenke gegeven. Va sarely. die wordt beschouwd als een van de vaders van de pop-art, heeft zijn geboorteland al tientallen jaren geleden verlaten. Eind mei zal Vasarely, die 68 jaar is, voor het eerst weer naar Honga rije gaan om de opening van een kiunst- zaal voor zijn werken in Pees bij te wonen. UTRECHT (ANP). —Vijfendertig ad vocaten uit het arrondissement Utrecht willen dat de ministers van Justitie en Buitenlandse Zaken stappen ondernemen die zouden moeten leiden tot de uitleve ring van Harm Dost aan Nederland. De advocaten dringen in hun brief ook erop aan al het mogelijke te doen, de uit spraak van de Duitse rechter te onder werpen aan de toetsing door het inter nationale gerechtshof in Straatsburg. Harm Dost werd vorige week in de Duitse plaats Kleef veroordeeld wegens het verstrekken van verdovende midde len aan Duitse jongeren in ee afkick centrum in Arnhem tot drie jaar en negen maaden gevangenisstraf. De advocaten menen dat hier sprake is van een volstrekt willekeurig toepas sing van het universaliteits-beginsel en van een ernstige onderlinge afwijking breiding van het Academisch Ziekenhuis in Groningen financieren. Een deel van die uitbreiding is bestemd voor de huis vesting van zijn kinder-oncológisch cen trum. UTRECHT „Met het evangelie vor heel het volk”. Onder die leuze heeft CHU-leider Kruisinga vanmorgen een oproep gedaan tot de politici om een nationaal kabinet te formeren. Links en rechts zouden samen met het CDA de grote problemen van vandaag te lijf moeten gaan. Kruisinga’s suggestie volgt op een landelijk onderzoek, waaruit blijkt dat verras send veel kiezers, progressieven, christen-democraten en liberalen tezamen in één regering wensen. Belangrijke politici hebben deze gedachte niettemin weggewuifd Ze zijn van mening dat zo’n nationaal kabinet lees: het aan de kant schuiven van de oppositie in het parlement) alleen passend is wanneer het land in grote nood verkeert. Kruisinga is de eerste politicus die zich voor een nationaal kabinet uitspreekt. Op basis van deze verantwoording werd door het KWF een brief geschre ven aan de ziekenhuizen waar de drie kinderartsen werken, met het verzoek om plannen in te dienen ter aanwending van de 6,5 miljoen voor verbetering va de acommodatie en tevens plannen op te stellen voor klinische research. Drs. J. de Vries blijft echter van mening dat het KWF over de brug moet komen met een bedrag van 18,5 miljoen ineens. Hij wil daarmee een forse uit- directie van nootschap. formeren beide Kamerleden ook naar de verantwoordelijkheid van directie en be stuur ,van de inrichting voor de gang van zaken in het verpleegtehuis en vra gen zij de staatssecretaris welke gevol gen hij hieraan verbindt. De beide Kamerleden willen ook we ten. of de geneeskundige inspectie wel voldoende is. toegerust om situaties als die in de verpleeginrichting in het alge meen vroegtijdig op te sporen en daarte gen maartegelen te treffen. Volgens hen geeft het gebeurde aanleiding het aantal inspecteurs uit te breiden in plaats van te verminderen. Tenslotte nog vragen de Kamerleden of het gebeuren in Liicker heide heeft geleid tot maatregelen voor hét foa/icht op andere verpleeghuizen. Juan Carlos aan de Verenigde Staten zal afleggen, het belangrijkste gesprekson derwerp tijdens de ontmoeting met don Juan. olgens deze krant zou de toe- DEN HAAG (ANP). De PvdA-Ka- merleden Drenth en mevrouw Haas- Berger willen van staatssecretaris Hen driks (Volksgezondheid) weten of de ge neeskundige inspectie van de Volksge zondheid de taak in de verpleeginrich ting Lückerheide naar behoren heeft vervuld. Zij vragen zich af, of de feite lijke omstandigheden in de inrichting geen aanleiding zijn tot het instellen van een nader onderzoek, waarbij zo nodig de verantwoordelijke geneesheren voor het medisch tuchtcollege worden ge daagd. Bij Wijk bij Duurstede is het gisteren tot forse ongeregeldheden gekomen tijdens een boedelbeslag bij de heer Furman, die wei gerde zijn milieu-belasting van 25 te betalen. Leden van het Milieu-actiecentrum Nederland probeerden het beslag te voorko men. Zij werden met harde hand door de politie verwijderd uit de tuin bij het huis. Zijn collega Andriessen van de KVP liet deze week nog horen er allemaal niets in te zien. Op de jaarvergadering van hun partij in Utrecht hebben andere CHU-voormannen vanmorgen verzet aangetekend tegen plannen van sommige christen-democraten om reeds voor de verkiezingen te zeggen of men met de PvdA dan wel de VVD wil gaan rege ren. Zowel de voorzitter van de Unie, baron Van Verschuer. als de voorzitter van de Eerste-Kamerfractie, Van Hulst, keerden zich hier- tegen. In KVP- en ARP-kringen meent men daarentegen, dat de kiezers er wel recht op hebben om te weten wat er met hun stem gaat gebeuren. De heer Van Hulst ziet daarin echter het gevaar dat men stemmen verliest van toekomstige CHU- sympathisanten. Baron Verschuer be pleitte een CDA, waarin ook ongelovigen terecht kunnen. Hij acht het mogelijk dat dezen een voorbeeld gaan nemen aan het gedrag van CDA’ers en aldus God gaan zoeken en herkennen. Hij waarschuwde vooral de ARP. dat het CDA nu ook landelijk snel van de grond moet komen. Gebeurt dat niet, dan verwacht de CH-voorzitter dat zijn partij zich terugtrekt uit de in vele gemeenten en provincies gevormde CDA-fracties. Hij eiste de vrijheid op om als CHU het eigen beginselprogram ma vast te mogen houden. Werkloosheid, inflatie en grote afhan kelijkheid van een onzekere wereldcon junctuur maken een inspanning van ons gehele volk nodig om de komende moei lijkheden zoveel mogelijk te beperken, Het Koningin Wilhelmina Fonds bleef echter op het standpunt staan dat het van het begin af aan de bedoeling is geweest de opbrengst van de actie ten goede te laten komen aan allen die zich effectief met de bestrijding van kanker bij jeugdigen bezig houden en aan de kankerbestrikding in het algemeen. Deze opzet was vastgelegd in het vijf punten tellende actieplan en het KWF wenste zich aan dit plan te houden. Dr. A. Vote uit Amsterdam, de derde kinder arts van Geven voor Leven, legde zich bij dit besluit neer. Het Emma-kinder- tussen de strafmaat en de ernst van het begane feit. Het universaliteitsbeginsel houdt in dat men kan worden veroordeeld in het ene land voor een overtreding begaan in een ander land. Op verschillende grensplaatsen in ons land zouden vandaag demonstraties wor den gehouden tegen de veroordeling en voor de vrijlating van Harm Dost. Vol gens de organisatoren van de om 2 uur beginnende demonstratie bij de gren spost Beek-Wyler bij Nijmegen, zullen daar naar schatting 1000 a 1500 demon stranten uit het gehele land in het Nederlands en Duits gestelde stencils uitreiken aan passerende automobilisten. Voor de demonstratie is vergunning ver leend door de gemeente Ubbergen. waartoe Beek behoort. Tussen de verschillende tegelhandels komen voor gelijke tegels vrij grote prijsverschillen voor, die wel eens 40 pet bedragen. Dit heeft de Vereniging Eigen Huis in Amersfoort gisteren bekendge maakt. De vereniging tekent aan dat de tegelmarkt moeilijk te overzien is. Bo vendien maken veel tegelhandelaren een verkeerde schatting van het aantal be nodigde tegels. Zelf berekenen kan de klant een hoop geld besparen. MAANDAG 24 MEI Zon- en maanstanden Zon op 4.34 uur onder 20.40 uui Maan op 2.28 uur onder 16.02 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 0 15 uur on 12.48 uur Laagwater 8 07 uur en 20.53 uur kanker van opgenomen patiënten. Dit bedrag is in eerste aanleg bestemd voor de vier speciale centra voor kinderonco logie. Het KWF wii hiermee benadruk ken dat bij de kankerbestrijding niet alleen de klemtoon ligt op de aanschaf van bedden en apparatuur, omdat die in de meeste ziekenhuizen in redelijke ma te aanwezig zijn, maar ook en vooral op het onderzoek in die ziekenhuizen- 14 miljoen werd gereserveerd voor het algemene, fundamentele kankeron derzoek dat de gehele kankerbestrijding in Nederland ten goede moet komen. 1,5 miljoen gaat naar de Stichting Nederlandse Werkgroep Leukemie bij kinderen. Deze stichting bundelt alle ge gevens over de gevreesde bloedziekte bij kinderen, verricht laboratorium-onder- zoek en stelt de verkregen gegevens ter beschikking aan behandelende rtsen. 1,5 miljoen werd bestemd voor het Centraal Bureau voor solide tumoren, dat gegevens en ervaringen verzamelt over gezwelziekten. Alle bewoners van de Moffendij k in het plaatsje Wekerom bij Ede willen een andere straatnaam. Zij vinden dat hun straatnaam veel mensen aan de Tweede Wereldoorlog doet denken en dat veel mensen deze naam als een scheldnaam ervaren- ooral een aan de Moffendijk gevestigd bedrijf zou problemen onder vinden bij bestellingen in Duitsland. B. en W. hebben begrip voor de gevoelens van onlust. Ze stellen voor er Matendijk van de maken. Een 47-jarige vrachtwagenchauffeur uit Rotterdam is na een aanrijding aan de dood ontsnapt. Zijn wagen was aan gereden door een personenauto. Dr was alleen blikschade ontstaan. Toen de vrachtweagenchauffeurd was uitgestapt en de gegevens van dé personenaiuto wilde notreren, reed de bestuurder van deze wagen op hem in. De vrachtwagen chauffeur werd vijftig meter meege sleurd. De dader is gevlucht. Gisterochtend is in het Eemskanaal in Groningen de 22-jarige matroos C. Smith uit Dublin verdronken nadat hij vanaf zijn schip in het water was ge sprongen. In de nacht daarvoor had de bemanning van de kustvaarder Tasma- nië een feestje gehad, waarbij nogal wat drank gebruikt was- Na afloop besloten verschillende leden van de bemanning een duik in het kanaal te maken. De heer Smith kwam na zijn sprong niet meer boven. De. brandweer heeft later het stoffelijk overschot geborgen. Een 23-jarige man uit Utrecht heeft gisternacht een kogel in zijn hoofd ge kregen omdat zijn hond had gepoept in de kamer van een 22-jarige huisgenoot van zijn baas. De man ligt in het Academisch Ziekenhuis, waar de kogel operatief verwijderd zal worden. Hij verkeert niet meer in levensgevaar. De dader is spoorloos. Volgens Kamervoorzitter Vondeling moet een minister een schaap met vijf poten zijn: een schaap dat bovendien als het een beetje wil jaarlijks vier lamme ren moet werpen, vijf kilo wol leveren en tweeduizend liter melk geven. Hij zegt dit in een toelichting op een vra genformulier, dat hoort bij een (privé-) onderzoek over de vereisten van het ministerschap- Zelf heeft de Kamervoor zitter, destijds minister van Financiën en minister van Landbouw, het minister schap eens omschreven als eenhoofdige een grote naamloze ven- Aantal uren zon 5 tot Ui. minimum tempera tuur omstreeks II) graden, maximum tempera turen: omstreeks 21 graden, kans opeen droge periode van minstens 12 uur 95 percent, kans op een geheel droog etmaal 80 percent ZONDAG 23 MEI Zon- en maanstanden Zon op 4 35 uur onder 20.39 uui Maan op 2.07 uur onder 14 58 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 11.43 uur en 0.00 uui Laagwater 6.57 uur en 19.47 uur AMSTERDAM (ANP). Als de nomische opleving aanhoudt, het huidige prijsniveau zich handhaaft en er een betere bezetting van de installaties komt, dan vertrouwt Estel NV (Hoogovens- Hoesch) op een positief resultaat voor de tweede helft van dit jaar, zo is op de jaarvergadering van Hoogovens gezegd. De voorzitter van de raad van bestuur, de heer E. van Eelen, verwachtte ech ter niet dat het vrij ernstige verlies over het eerste halfjaar goedgemaakt zal worden door het tweede halfjaar. Op dit moment zijn de prijzen in beweging- De vraag leeft op, met de auto- en verpak- kingsindustrie als motoren. Er zijn in verschillende sectoren, waar de staalin dustrie mede van afhankelijk is, nog een aantal verontrustende factoren, zei de heer Van Veelen. Dat is onder meer de scheepsbouw waarvan hij in de eerste vier jaar niet veel verwachtte. Ook de bouwindustrie en de geringe geneigdheid tot investeren baren zorg. De opleving van de vraag komt en zal voornamelijk komen uit de EEG-landen. De export- vraag is nog gering. De opbrengstprijzen zijn tot nu toe in xhet tweede kwartaal gestegen. In het tweede kwartaal zal Estel nog niet uit de rode cijfers komen, zo ver wachtte de heer Van Veelen. Tegen het einde van dit jaar zal de alumiiniumsec- tor van Estel een beter resultaat te zien gaan geven en wellicht in de zwarte cijfers komen, zei het lid van de raad van bestuur, ir. W H. Schoenmaker. Reeds een jaar na de grote maratho nuitzending door de NCRV-televisie, die na aftrek van de onkosten 65 miljoen gulden opbracht, ontstond er onenigheid over de door het KWF voorgesteïde verdeling van dit geld. Twee van de drie kinderartsen, ds. J. de Vries uit Gronin gen en dr. J. van Zanen uit Rotterdam, eisten hun deel van het geld op, ter besteding aan uitbreidingsplannen van hun klinieken- aldus CHU-leidei' Kruisinga. Hij herin nerde er zijn partijgenoten aan, ook in 1974 ’75 te hebben gepleit voor een nationale aanpak. Volgens dr. L. Meinsma, directeur van het KWF, is dit tegen de afspraken die zijn gemaakt. Het geld van Geven voor Leven is niet alleen ingezameld voor nieuwe gebouwen en extra personeel- Dat is nooit de bedoeling geweest. En dat kan ook niet. Over nieuwbouw bij academische ziekenhuizen gaat het mi nisterie van onderwijs en wetenschap pen, dat daarbij Volksgezondheid. De investeringen daarvoor moeten passen binnen het kader van het inves teringsbeleid van die ziekenhuizen. Het zelfde geldt voor personeelsvoorzienin gen. Als het geld 'van Geven voor Leven op is. dan gaan de salarissen van dat personeel gewoon door. Die moeten dan uit de tarieven van de ziekenhuizen en uit het geld van de bverheid komen. Wat primair een taak van de overheid is, kan niet door het KWF worden gesubsidieerd. Dr. Meinsma vindt de houding van drs. De Vries niet geheel begrijpelijk. Volgens hem houdt het KWF zich aan de gemaakte afspraken en de oorspron kelijke opzet van Geven voor Leven. Hij meent daarom dat dokter De Vries zijn bezwaren moet deponeren bij het be stuur van het Academisch Ziekenhuis in Groningen en bij het ministerie van onderwijs en wetenschappen. Bij Swifterbant op de bodem van de voormalige Zuiderzee is gisteren de ber ging begonnen van een negentiende eeuws scheepswrak dat daar is gevon den. In het praamachtige schip hebben de woonvertrekken de tand des tijds zeer goed doorstaan. Vele waardevolle gebruiksvoorwerpen en geld zijn gevon den- Men heeft een en ander overge bracht naar het Scheepsarcheologisch Museum in Ketelhaven. Langs een omweg deed de CH-leider een felle aanval op minister-president Den Uyl. De heer Kruisinga las een brief voor die de voorzitter van de Europese christen-democraten hem heeft geschreven over de trage gang van za ken bij de EG. Volgens deze christen democratische leider op het niveau van de Europese Gemeenschappen, is Den Uyl aanvoerder van een internatinoale actie, gericht op het stagneren van de bundeling van de negen landen binnen de Europese Gemeeschap. De CHU zal de premier een oordeel vragen over deze beschuldigingen. Onderwijs-minister Jos van Kemenade moest het bij de CHU ook weer ontgel den. Zeventig percent van het onderwijs is bijzonder. Toch neemt de minister niet de moeite om te antwoorden wan neer de organisaties die deze meerder heid vertegenwoordigen hem schrijven over hun zorgen met betrekking tot de vrijheid van onderwijs. Met andere christen-democraten zullen wij voor die vrijheid blijven ijveren, zo kondigde Kruisinga aan. In het voorstel van Van Kemenade om de overheid wat meer invloed te geven op het bijzonder onder wijs, ziet hij een poging om de klok terug te draaien. De voorzitter van de CHU-fractie in de Tweede Kamer deed tenslotte een aanval op de combinatie van socialisten en liberalen, die dag na dag ten strijde trekt tegen de KVP-ministers Lubbers en Van Agt. Kruisinga signaleerde in dat verband de VVD-actie tegen Lubber s’ aandelenbezit; PvdA-bezwaren tegen het beleid van Lubbers voor behoud van onze scheepvaart; de combinatie PvdA- WD inzake de abortuswetgeving, de Bloemenhovekliniek en de wijzigingen ter zake van belangrijke strafrechtelijke bepalingen die dezer dagen in de Tweede Kamer zijn besproken, en de uitspraken van het PvdA-kamerlid Dolman dat li beralen en socialisten het op niet-mate- riële zaken best met elkaar kunnen vinden- CH-voorzitter baron Van Verschuer signaleerde dat zijn partij soms wordt aiangeduid als het rechtse en onhandel bare jongetje van het CDA. Hij heeft schoon genoeg van deze aantijgingen. De belangrijkste taak van de. christen-de mocraten, verenigd in het CDA, is te strijden tegen hen die Nederland willen opdelen in een links en een rechts kamp. De CHU wil zowel met de VDD als met de PvdA regeren. Ziekenhuis in Amsterdam, waar hij werkzaam is, legde overeenkomstige plannen voor, waaraan inmiddels toes temming is verleend. In een „verslagkrant”, die eind vorig jaar in 1,2 miljoen oplage is verspreid door het comité Geven voor Leven is de verdeling van de gelden door het KWF als volgt verantwoord: 26 miljoen gaat naar de drie kanker centra in Amsterdam, Groningen en Rotterdam, waar de kinderartsen die de actie hebben gevoerd, werkzaam zijn. Het KWF acht het raadzaam om een vierde centrum in Nijmegen te stichten voor een betere geografische verdeling. Voor deze vier centra is 6,5 miljoen per centrum onmiddellijk beschikbaai’ voor verbetering, c.. uitbreiding van de accommodatie. 22 miljoen is beschikbaar gesteld voor de klinische research; dat is het onderaoek dat in ziekenhuizen moet worden verricht naar de aard van de Dit zei gisteravond bij zijn aankomst op Schiphol Enrice Muchioa Herzog,een van de leiders van de Spaanse socialisti sche partij PSOE. Op uitnodiging van de PvdA brengt Herzog tot morgen een bezoek aan ons land. Herzog prees de houding van de Ne derlandse regering ten aanzien van de Spaanse regering. Vergeleken met die van andere Europese regeringen noemde hij de houding van de Nederlandse rege ring „zèer duidelijk”. Hij zei voorts te geloven dat de invloed van extremistisch rechtse 'groeperingen in Spanje geleide lijk zal afnemen. De recente gebeurtenissen op de Mon te Jurra, waarbij een groep carlisten, onder wie prins Karel Hugo en prinses Irene, door rechtse militanten onder vuur werd genomen, zijn volgens Herzog een Nederlands probleem en „een Spaans probleem. Hij noemde de carlis- tenbeweglng een groepering die zich kenmerkt door „veel geschreeuw en weinig wol”. Koning Juan Carlos heeft gisteren een ontmoeting gehad met zijn ii. balling schap levende vader, don Juan de Bour bon y Battenberg. De 62-jarige don Juan kwam gistermiddag in Madrid aan uit Portugal. Hij werd op het vliegveld opgewacht door koning Juan Carlos, waarna beide mannen vertrokken naar het Zarzuela-paleis. Volgens welingelichte regeringsbron- nen zou de koning van plan zijn met zijn vader over de politieke situatie in Spanje te praten. Ook zou hij hem willen overreden afstand te doen van zijn trooneisen. Volgens het onafhankelijke blad „In- formaciones” was het bezoek, dat koning

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 2