Waarschuwing uit Oslo aan adres Moskou Superklein deeltje ontdekt Generaal Ahdab wil functies opgeven Financiële erfenis Franco tegenvaller Houding Nederland zou harder" zijn geworden Drinkwater uit Amsterdam- Rijnkanaal a NMB kl li L H Jï RADICALEN STERKER IN LIBANON Schaarbeek krijgt nu regeringscommissaris NA OVERLEG PRONK MET FRANSE MINISTER OVER UNCTAD: Doden in Rhodesië Gemeente Amsterdam: Li I 1 ■PB 3 ZATERDAG EN BUITENLAND 2 2 19 76 BINNEN» MEI Kissinger 99 99 Joemblatt Italië leeld elijke *t een at hij i ma- arely enaar sarely «wrak billen nneii jk in n een t hun veede Hl :haap deling at vijf ien als imme- everen 1. Hij i vra- ►rive-) n het rvoor- :iën en nister- >ofdige ven- dslag nken aal in ►s C. at hij is ge- ad de asma- il wat sloten inning n. De niet later De NMB denkt met u mee. Probeer’t. (Van onze speciale verslaggever) OSLO Voortgezette Russische interventie in zuidelijk Afrika zal een negatieve invloed hebben op de ontspanning tussen Oost en West. Met deze duidelijke waarschuwing aan het adres van Moskou zijn de ministers van Buitenlandse Zaken van de vijftien NAVO-landen gisteren in de Noor se hoofdstad Oslo uiteengegaan na hun NAVO-raad. NAIROBI (ANP) In Nairobi, waar de vierde wereldhandelsconferen tie (UNCTAD) straks haar vierde week ingaat, gaat het gerucht, dat de Nederlandse houding tegenover het geïntegreerde grondstoffenplan van de gezamenlijke ontwikkelingslanden harder is geworden na het overleg, dat minister Pronk van Ontwikkelingssamenwerking enige dagen geleden heeft gevoerd met zijn Franse collega Fourcade. Dan wijk je 'n keer af van de alom gehanteerde regels, wanneer iemand daardoor wèl het huis van z'n dromen kan kopen. En voor de rest doe je wat de anderen ook doen. Alle standaardvor men: lineaire en annuïteitshypotheken, op basis van levensverzekering, met of zonder gemeentegarantie. En tegen een aantrekkelijke prijs. Wat is in uw financiële situatie 't verstandigst? De NMB geeft u graag 'n Maatadvies*, ook al bent u nog niet direkt aan ’n koop toe. poep heeft :d ge spt in jenoot i het kogel Hij ir. De Omdat een Op-het-lijf- A, Dan wiik ie ’n keer af van gesneden hypotheek een stuk prettiger zit. Er zijn nogal wat hypotheek- vormen. En wat ’t beste is voor de één, is misschien niets voor de ander. Daarom kan het geen kwaad een hypotheekpartner te zoeken die maat werk levert. Dat zit prettiger. Want dan zijn zeer lage aflosbedragen mogelijk. Of een extra lange looptijd. Dan kan ’n hypotheek snel rond zijn. Dan kan de rijkspremie vóór- gefinancierd worden. Dan kan ’n overbruggingskrediet de oplossing zijn als je ’n nieuw huis wilt kopen, terwijl je geld nog in het oude vastzit. Ik SI w 1 I< W. I NAVO-ministers bezorgd (Van onze redacteur in Washington) over zuidelijk Afrika (Van onze redacteur in Barcelona) Wk* f De secretaris generaal van de NAVO, mr. Joseph Luns, kon een vraag gesteld tijdens de pers conferentie na afloop van de vergadering in Oslo, kennelijk niet goed verstaan. 1 nog ver- n het nsec- s zien warte raad straf- Een van de doeleinden van het nieuwe bondgenootschap lijkt Syrië, momenteel het meest militante buurland van Israel, ervan te weerhouden naar het kamp der „gematigden” over te lopen. Ook wil men een conflict tussen Syrië en Palestijnse guerrillagroepen in Liba non voorkomen. Pees fische erpen i. Va- a van zijn deden lie 68 onga- aunst- cs bij 'an de e ber- itiende gevon- rebben tijds levolle gevon- verge- logisch fA' andels grote 40 pet Eigen mdge- iat de Bo- sn een al be an de veel Inaam indijk mder- id. B. relens mdijk iya besprekingen met Joemblaitt zei hij dat goede kans bestaat op een ronde tafelconferentie van de strijdende partij en. «iffeur g aan aan- r was n de es tapt inauto r van ragen- leege- SALISBURY (UPI). De afgelopen drie dagen zijn in Rhodesië 28 zwartep gesneuveld in de guerrilla tussen het blanke bewind van Ian Smith en de Afrikaanse nationalisten, zo is gisteren officieel in Salisbury bekendgemaakt. Nooit eerder weid op een NAVO-raad zo langdurig gesproken over de toestand in zuidelijk Afrika. Nu Amerika zich op dezelfde lijn heeft gesteld als de landen van de Europese Gemeenschap, krijgen de EEG-landen de ruimte om door nieu we initiatieven zuidelijk Afrika enigszins uit de sfeer van confrontatie tussen beide supermogendheden te halen, zo concludeerden waarnemers na afloop. Van een formeel NAVO-standpunrt over zuidelijk Afrika is overigens geen spra ke. Minister Van der Stoel (Buitenlandse Zaken) hoopt dat het tot een „parallel optreden” komt tussen Amerika en de Europese landen. De Nederlandse be windsman betoogde dat de druk op Rho desië moet worden versterkt. Hij bracht ook naar voren dat NAVO-landen Zuid- Afrika duidelijk zouden maken dat het illegale bewind over Namibië (Zuidwest- Afrika) moet worden beëindigd. een groepering van idealistische particu liere organisaties, die de belangen van de derde wereld willen dienen. Ook bij agenten van de Nederlandsche Middenstands Spaarbank. Sedert een jaar of tien werd aan genomen dat de elementaire deel- jes waren opgebouwd uit zogenaamde „quarken”, waarvan er drie zouden bestaan. Sedert in 1974 de zogenaam de PSI-deeltjes werden gevonden be stond het theoretisch vermoeden dat ?r wellicht nog een vierde quark was. Met „harder” bedoelt men, dat Neder land niet langer zou staan op aanvaar ding van dit plan in de vorm, zoals de ontwikkelingslanden dat in hun Verkla ring van Manilla hebben voorgesteld. Nederland zou zich dichter bij het Fran se plan opstellen. De Franse minister Fourcade heeft in De strijd in het land is gisteren ge luwd. Radio Beiroet heeft de verminde ring der vijandelijkheden een ..niet-offi- cieel bestand’ ’genoemd. Volgens de politie zijn er niettemin nog 30 mensen gedood. President in spe Sarkis heeft de chris tenen en moslems voorgesteld op te loepen tot een bestand, waarna onder handelingen zouden künnen beginnen over de politieke veranderingen die door links worden geëist. Sarkis heeft giste ren zijn besprekingen met vertegen woordigers van alle partijen voortgezet. Volgens zegslieden zullen Irak, Libië, Algerije, Palestijnse guerrillaeenheden en Joemblatts Libanese Nationalistische Besweging deel uitmaken van het front. Het front zal actie voeren tegen de gematigde koers van meer gematigde Arabische landen als Egypte, Jordanië, Saoedi-Arabië en Koeweit. Het noodzakelijke vertrouwen tussen Oost en West kan niet tot stand komen, zo wordt gezegd in het na afloop uitge- gegeven communiqué, als crises en span ningen alleen in Europa worden verme den om elders te verschijnen. Dit is een verwijzing naar het Russische optreden in Angola, waar nog steeds Cubaanse strijdkrachten aanwezig zijn. NEDERLANDSCHF MIDDENSTANDSBANK De Algerijnse ambassadeur Moham med Jazid verklaarde optimistisch te zijn wat betreft de mogelijkheden van een politieke regeling in de Libanese crisis. De NAVO-rmnisters spreken de hoop uit, dat het laatste westelijke voorstel over de troepen vermindering „die meest ernstige aandacht zal krijgen”. Op Ne derlandse aandrang werd er in dit ver band op gewezen dat een evenwichtig akkoord een „onmisbare bijdrage aan de kabeljauwoorlog tussen Ijsland en Groot-Brittannië (al lijken de Engelse te moeten inbinden) en de Grieks-Turkse problemen. Wel leeft in NAVO-kringen de verwachting dat Griekenland meer bij de militaire NAVO-samenwerking kan worden betrokken dan bijvoorbeeld Frankrijk. MADRID. Generaal Franco heeft, na bijna veertig jaar alleenheerschappij, slechts een miljoen gulden aan zijn erfgenamen nagelaten. Als men de nota ris wil geloven die de verdeling van Franco’s boedel behandelt, dan is deze (aldus meldde Spanje’s grootste krant La Vanguardia. gisteren) niet meer waard dan 26 miljoen peseta’s. deeld, dat getracht wordt binnen de EEG het Franse voorstel en het plan van de ontwikkelingslanden, waarmee Nederland akkoord gaat, in elkaar te vlechten. WASHINGTON. Californische geleerden hebben via proeven in een zogenaamde lineaire versneller een nieuwe ontdekking gedaan op het gebied van de allerkleinste deeltjes. Hun vinding veegt aan de theorieën omtrent de samenstelling van de ma terie iets geheel nieuws toe. De NAVO-landen willen zien in hoe verre met onderhandelingen meer resul taten in de richting van ontspanning kunnen worden geboekt, aldus vatte mi nister Van der Stoel de algemene me ning samen. „Zonder overmatig pessi misme, maar zeker ook zonder groot optimisme”, voegde de bewindsman hier aan toe. Dit geldt met name voor de besprekingen over wederzijdse en even wichtige troepen vermindering in Euro pa (MBFR) tussen Oost en West in Wenen. Zoals bekend trok Griekenland zich hieruit terug als reactie op het Ameri kaanse optreden inzake Cyprus en tij dens de kolonelsdictatuur in Grieken land, waaraan in 1974 een einde kwam. Over de rede van minister Lubbers van Economische Zaken, de vorige week gehouden, is in Nairobi al de opmerking gemaakt, dat hiermee een glimp van een compromis blijkt, waarmee dan de op Nederland gevestigde hoop van de derde wereld de bodem zou zijn ingeslagen. Een en ander is gezegd in een speciaal Unctad-blad, uitgegeven door de Inter national Council of Voluntary Agencies, eeo- lidige een komt, vens- or de ip de egd. stuur, ech- over zal )p dit g- De rpak- jn in aalin- g een ei de er de eerste >k de dheid eving nelijk :port- rijzen irtaal Ondanks de bezorgdheid over zuidelijk Afrika, de groeiende militaire macht van de Sovjet-Unie en de mogelijke deelna me van communisten aan de nieuwe Italiaanse regering wordt in het slot communiqué toch een wat fermere toon aangeslagen dan in het verleden het geval was. Gewezen wordt op de drei ging van een bewapeniingsrace „van ge vaarlijke afmetingen” als de versterking van de strijdkrachten van het Oostblok op de huidige wijze verder gaat. De situatie in Italië, waar communis ten mogelijk aan de nieuwe regering zullen deelnemen, werd in het commu niqué slechts zeer zijdelings vermeld. Kissinger, herhaaldelijk hiernaar ge vraagd, zei dat de NAVO zich als orga nisatie niet met de binnenlandse proble men van lidstaten kan bezighouden. „Er is geen poging gedaan een algemeen gedeelde opvatting over Italië te ontwik kelen”, zei hij. verdere ontspanning” zou leveren. Op verdere vooruitgang wordt ook aange drongen bij de tenuitvoerlegging van de slotverklaring van de Europese veilig- heidsconferentie. BEIROET (AFP, AP) Generaal Aziz Al Ahdab, de man van de „staats greep” van 11 maart in Libanon, heeft gisteren de nieuw-gekozen president. Elias Sarkis gevraagd hem van zijn militaire functies te ontheffen. BRUSSEL (ANP). De Brusselse agglomeratiegemeente Schaarbeek krijgt een regeringscommissaris die de plaats zal innemen van burgemeester Nols. De Belgische kabinetsraad heeft gisteren de minister van binnenlandse zaken, Mi chel. opgedragen de koning de benoe ming van een bijzonder commissaris voor te stellen. Schaarbeek is de Brusselse gemeente waar burgemeester Nols al sinds jaar en dag de Belgischetaalwetten schendt door er voor Vlamingen en Walen apar te loketten in het gemeentehuis op na te houden. De Vlamingen werden boven dien afgescheept met één loket, terwijl de Walen over veel meer loketten be schikten. De burgemeester heeft in de afgelopen weken van de minister van binnenlandse zaken twee waarschuwingsbrieven ge kregen. Daar stond in dat hij zich on middellijk naar de taalwetten diende te richten. De burgemeester heeft dat bevel niet opgevolgd. wel zijn carrière). Nicolas Franco is (vice-)voorzitter van de raden van be stuur van een tiental bedrijven. Ook het persoonlijke vermogen van Franco’s echtgenote Dona Carmen moet in demiljarden peseta’s lopen. Zij was de dochter van een welgestelde familie, en haar bezit werd in de veertig jaar van ranco’s bewind naar verluidt „op uitzonderlijke wijze” belegd. Ook Fran co’s aangetrouwde familie zou garen hebben gesponnen bij de alleenheer schappij van de Caudillo. Cristobal Mar tinez Bordiu, de hartchirurg die met ranco’s enige dochter trouwde, kon zijn familieleden, die oorspronkelijk een kleine provinciale bank beheerden, de juiste weg wijzen. De familie Martinez Bordiu bezet nu topfuncties in een 25- tal grote banken en bedrijven. meer zijn dan de optelsom van de af zonderlijke. Het Nederlandse standpunt, zoals dat gisteren door de ambtelijke delegatie te Nairobi werd uiteengezet, is echter, dat er eerst een centraal fonds moet komen, dat de sluiting van grond stoffenovereenkomsten moet stimuleren, ook voor die grondstoffen, waarvoor de westerse landen weinig of geen belang stelling hebben. Met belangstelling wordt de komst van minister Pronk morgen in Nairobi tegemoet gezien. Gehoopt wordt, dat hij dan opheldé- ring over het Nederlandse standpunt zal geven. Overigens werd eerder deze week door de Nederlandse delegatie medege- De NMB Maathypotheek Generaal Ahdab verklaacde voor de televisie van mening te zijn dat de zittende president, Franjieh. door zijn aftreden te vertragen elke oplossing van de Libanese crisis blokkeerde. Hijzelf had de penioengerechtigde leeftijd be reikt en wilde met zijn ontslagaanvraag Franjieh het goede voorbeeld geven. Radicale Arabische landen die hevig anti-Israel zijn, hebbn gisteren hun po sitie in Libanon versterkt door een bondgenootschap aan te gaan met de linkse moslemgroeperingen in de Liba nese burgeroorlog. Irak, Libië en Algerije, landen die elke regeling met Israël afwijzen, heb ben hun volledige steun toegezegd aan de links Libanese strijdkrachten van Joemblatt en de Palestijnse guerrillaeen- heden die met hen strijden. Dit betekent, dat er nu, na drie weken Nairobi, nog in het geheel niets is be reikt. Nederland heeft voorgesteld in november met die (vrijblijvende) onder handelingen te beginnen, maar daarop is nog niet gereageerd. De Nederlandse delegatie vindt overi gens, dat er geen sprake is van een crisissfeer. Er is minder spanning dan gewoonlijk bij het ingaan van de laatste week van een dergelijke internationale conferentie, vindt zij. Er moeten knopen worden doorgehakt en dat kunnen de ministers, die de volgende week weer in Nairobi zullen zijn, beter doen dan de ambtenaren, aldus de ambtelijke leider van de Nederlandse delegatie, mr. F. J. C. Klinkenbergh, hoofd van de directie economische samenwerking met ontwik kelingslanden van het ministerie van Economische Zaken. Binnen de groep der ontwikkelings landen heerst ook geen eenheid van visie en deze week dreigde een gemeenschap pelijk front uiteen te vallen, toen een aantal landen, te weten Brazilië, Colom- .bia en Chili, te kennen gaven ,dat zij eigenlijk niets zagen in het geïntegreer de grondstoffenplan. Zij zijn door de andere landen vervolgens bepraat zich ter wille van de eenheid weer „in het gelid te voegen.” Inmiddels hebben nog enige landen (Kenia, Venezuela, Algerije en Joego slavië) bijdragen toegezegd tot het ge meenschappelijk fonds. De bijdrage van Joego-Slavië is 30 miljoen dollar. Joego slavië onderscheidt zich sterk van de landen van het Sovjet-blok en China, die in het geheel niets willen doen voor de ontwikkelingslanden. Franco had zijn testament notarieel laten opmaken in februari 1968. Zijn erfenis is ongetwijfeld een minuscuul bedrag in vergelijking tot de fortuinen die velen van zijn ondergeschikten tij dens de lange en corrupte dictatuur bijeen vergaarden. Niettemin kan het bericht juist zijn. UTRECHT (ANP). De gemeente Amsterdam is in de toekomst van plan haar drinkwater voor de helft te halen uit het water van het Amsterdam-Rijn- kanaal. Het zou hier om een capaciteit gaan van 30 miljoen kubieke meter drinkwater. De andere helft van de capaciteit haalt het gemeentelijk drink- kwaterbedrijf niet uit de Loosdrechtse plassen, zoals eerder is gemeld, maar uit de Bethune-polder, een naast de Loos drechtse plassen liggende polder. Dit heeft een voorlichter van het wa terleidingsbedrijf van Amsterdam giste ren verklaard. Hij zei verder dat water uit de Bethunepolder en uit de Vecht wordt gebruikt voor het op peil houden van de Loosdrechtse plassen. De ge meente Amsterdam is dat contractueel verplicht. Amsterdam zal de hoeveelheid water die zij thans uit de Bethunepolder haalt in september met 10 miljoen kubieke meter vergroten tot 30 miljoen, aldus de voorlichter. Als blijkt dat de waterbe hoefte in Amsterdam stijgt, zal men gebruik gaan maken van water uit het Amsterdam-Rijnkanaal. Dit water zal worden gezuiverd en zal mogelijk ge deeltelijk worden ingelaten in de Loos drechtse plassen, waardoor de water kwaliteit in de plassen aanzienlijk zal stijgen, zo zegt de voorlichter. de eerste week van de conferentie voor gestald afzonderlijke overeenkomsten voor individuele grondstoffen te sluiten, voor iedere grondstof een fonds voor de financiering van een buffervoorraad te vormen en vervolgens deze fondsen sa men te voegen tot een centraal fonds. Dit centrale fonds zou dan dus niet maar die kon in het PSI-deeltje niet ’.ichtbaar worden gemaakt. Bij verdere proefnemingen met li neaire versnellers (tunnels waar de deeltjes met enorme snelheden door heen worden gestuurd) is nu het vierde deeltje aangetoond. De eigen lijke ontdekker is professor Gerson Goldhaber het onderzoek Werd verricht door een team van dertig geleerden, onder wie ook een Neder lander, van het Stanford Centrum voor lineaire versnelling en het Lo rentz Berkeley Laboratorium. Geleerden vergelijken de ontdek king met die van het zogenaamde omega minus deeltje zo’n vijftien jaar geleden, waarmee de ontdekkers destijds Nobelprijzen hebben ver diend. De NAVO-bijeenkomst heeft weinig kunnen bijdragen aan de oplossing van Gisteren zijn in Beiroet vertegenwoor digers van de genoemde landen met Libanese vertegenwoordigers onder Joemblatt bijeenvekomen. Een Iraaks afgevaardigde onthulde dat er een Iraaks-Libisch plan is opgesteld „voor de vorming van een front tegen de aanvaarding van defaitistische oplos singen”. De Amerikaanse minister Kissinger, die sprak over een zeer harmonieuze bijeenkomst, wees erop, dat het Westen vastbesloten is het militaire evenwicht te handhaven en daartoe ook de moge lijkheden heeft. Verwijzend naar de dis cussies in de Amerikaanse verkiezings strijd voegde Kissinger eraan toe, dat de hoofdlijnen van de Amerikaanse buiten landse politiek sinds de oorlog ongewij zigd zijn gebleven en zullen blijven. Franco’s toelage bedroeg volgens de staatsbegroting de laatste jaren iets meer dan 40 miljoen peseta's, maar het lijdt geen twijfel dat dit bedrag groten deels, zo niet geheel, opgeslokt werd door de hofhouding. van het Pardo- paiefe. Zowel’ voor- als tegenstandérs zijn het er altijd over eens geweest dat Franco, afgezien van zijn machtsuitoefe ning. een sober en onberispelijk leven leidde. Wel is algemeen bekend dat Franco een oogje dicht kneep voor de financiële praktijken van zijn familie. Over de levenswandel van zijn broer Nicolas zou een roman geschreven kunnen worden. Hij werd ook eenmaal in een rechtszaak over een flinke fraude genoemd (de publikatiie van dat bericht kostte de toenmalige minister van voorlichting De onenigheid binnen de groep der industrielanden heeft verhinderd dat de ontwerp-resolutie inzake (overigens vrij blijvende) onderhandelingen over een gemeenschappelijk fonds en over een agenda voor onderhandelingen over grondstoffenovereenkomsten tot stand is gekomen. .W.I- 0 <O

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3