er Burgemeester Reehorst opende expositie 100 jaar Noordzeekanaal” in IJmuiden Vereniging Haven IJmuiden Titels voor atleten SRI-LANKA-WEEK Koffiemorgen huisvrouwen stand weer nieuw leven ingeblazen Jongste balletdanseresjes in schouwburg kt n KRANS VOOR BIJ GRAVEN GESTORVEN ENGELSEN Kort IJmondnieuws Programma Z ATE RD'A’G 2 2 MET 19 7 6 VELSEN Regionaal Verhoog, de geestelijke vader van de gehele tentoonstelling van prenten, foto’s en M (ês losplank (Van een medewerker) m. IJMUIDEN Met het ophangen van de „oorkonde des Konings" aan een van de panelen van de expositie „100 jaar Noordzeekanaal” verrichtte burgemeester drs. J. Reehorst de opening van deze unieke expositie. Hij werd daarbij bijgestaan door J. II. ide- ike- jkse An- >no- drie aart cent tuut 1975 wee be- «de een van ikte de leze te inse son- rafi- om- 24 pan door tge- een iden Zo- ste- sta- ter- pro- rote blij- :gen aste wa- g in terp ier- fen. ier- de nis- de fing lers t te is tio- het gul- met 126 het ser- ook loor taal en- ier- tige me- viel l 99 me- een Geen spreekuur. Burgemeester drs. J. Reehorst, de wethouder van openbare werken C. Ockeloen en de wethouder van sociale zaken Th. C. Witte zijn maandag verhinderd spreekuur te hou den. GEBOREN EEN DOCHTER VAN: O. A. C. van der Heijden-Mooijekind, IJmuiden; J. de Vries-Zwart, IJmuiden; H. J. Bouwmeester-Staphorst, IJmuiden. ONDERTROUWD: C, Bijleveld, IJmuiden en E. J. Dictus, IJmuiden; F. E. W. Koppes, IJmuiden en S. Tegelaars de Lange, IJmuiden; A. Boot, IJmuiden en W. M. van Buuren, Velsen-Noerd; C. J. M. de Graaf, Sant poort en N. H. M. Pennock, IJmuiden; M. F. J. Karthaus, Velsen-Zuid en T. H. Evertse, Beverwijk; W. Sluimer, IJmui den en J. C. A. de Boer, IJmuiden; H. van Veen, IJmuiden en A. J. Kamst, IJmuiden; J. Floor, IJmuiden en S. van der Wal, IJmuiden; S. G. van der End, IJmuiden en P. D. Bijl, IJmuiden; N. E. Gemser. Velsen-Noord en N. C. H. Al ders, Velsen-Noord. In het weekeinde van zaterdag 22 mei en zo'n dag 23 mei treedt bo vendien de Sri Lanka Dancers Association in de Soeterijn op met flokloristische dansen. Tijdens de Sri Lankaweek wordt een aantal batikdoeken geëxposeerd van de Ceylonese in Groningen studerende kun stenaar Susiri de Silva. Ook informatie vooraf toe, heeft men besloten tot jaarlijks af te wisselen uitvoering de jongere en oudere leerlingen. Zo waren ook de majorettes van de IJmuider Harmonie te gast in de grote parade die het Circus Ballet afsloot. Al met al werd de balletuitvoering een groot succes. Niet het minst voor de kinderen zelf, die na hun optreden stuk voor stuk naar hun ouders renden en gespannen riepen: „Je hebt me toch wel gezien, hè wetenswaardigheden over de historie van het Noordzeekanaal en IJmuiden. Tevoren had in de Engelmunduskerk in Oud-Velsen een herdenkingsdienst plaatsgehad voor de mensen, en speciaal de Engelsen, die bij het graven van het kanaal gestorven waren. Noordzeekanaal” in het PEN-centrum te IJmuiden. OVERLEDEN J. van der Wal, 82 jr., weduwe van H. J. Kenniphaas, IJmuiden; M. J. Rolvink, 88 jr., echtgenoot van J. Jasperse, IJmui den; A. Ph. van der See, 66 jr., echtge noot van J. M. Anemaet, Santpoort. GEHUWD: M. Kruse en A. Reitsma, Noordwijk; J. P. M. Bartels en B. P. A. Graaman, Haarlem; D. Heeringa en E. W. M. M. Verhoef, IJmuiden; P. M. van Stein en M. C. de Vries, Alkmaar; J. Liedermooij en I. Kuijkens, Amsterdam; H. W. Teeu- wen en M. P. van Rijn, IJmuiden; J. J. Smit en G. C. van’t Wout, IJmuiden; W. Kamst en E. A. Edel, IJmuiden. AMSTERDAM. In het Soesterjjn- theater aan de Linnaeusstraat in Amster dam is vrijdagmiddag een Sri Lanka week van start gegaan. Het doel van deze week is meer bekendheid te geven aan een land, waarmee Nederland al in het verre verleden banden had en waar op nu een deel van de Nederlandse ontwikkelingssamenwerking is gericht. Daarom is een programma samengesteld, waarin onder meer aandacht wordt be steed aan irrigatiewerken, natuurbehoud, ontwikkeling en de betrekkingen tussen Nederland en Sri Lanka. Zo’n tweehonderd leerlingen van ballet studio Corry Rijnders hebben vrijdag avond in de Stadsschouwburg een dave rende uitvoering gegeven. Voor een prop- hoofdzakelijk jongeren (net zo enthousi- volle zaal met enthousiaste ouders, groot ouders, broertjes en zusjes verzorgden de aste) leerlingen een enorm vrolijk en goed geordend programma. En omdat het aantal leerlingen van de studio zo groot is geworden, zo lichtte Corry Rijnders een van Dat betekende dat vrijdagavond, met uitzon dering van enkele ouderen, de leerlingen tot vijftien jaar het hele programma dansten. En vooral de hele kleintjes zijn MAAR NIET IEDEREEN had pech. Andere schepen konden al met zes sche pen op de eerste avond de thuisreis beginnen en daardoor kon men op vrij dagochtend in alle vroegte IJmuiden en Scheveningen binnenvaren. In IJmuiden de SCA 108 van rederij Corn. Vrolijk en in Scheveningen was het de SCH 6 van rederij Willem van der Zwan. Tussen vrolijke berichten door nog een pechtij- ding: de KW 141, met goede vangst aan boord, kreeg pech met de winchmolen met gevolg dat de gehele dag de netten niet konden worden binnengehaald. En ook de Kw 101 had met enige tegenslag te kampen. SANTPOORT. De afdeling Sant poort van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen zal dinsdag 25 mei het drukbezette programma van dit seizoen officieel besluiten met een koffiemorgen in het Chalet aan de Wüstelaan, aan vang 10 uur. Reeds nu zijn initiatieven ontwikkeld voor het nieuwe seizoen. Op maandag 20 september zal een aantal leden een reis je van een kleine week maken naar de badplaats Great Yarmouth in het zuiden van Engeland, waar zij gast zullen zijn van een huisvrouwenvereniging aldaar. Het is de bedoeling dat de Engelse dames in april 1977 een tegenbezoek aan Santpoort zullen brengen. GEBOREN EEN ZOON VAN: M. A. Schaaper-Rijvordt, IJmuiden; B. van Veen-Benjamins, IJmuiden; E. M. Hartgers-Borst, IJmuiden. VOOR HET OVERIGE is het deze week zuinig geweest met de aanvoer en heeft de handel het in hoofdzaak moe ten doen met wat er elders te koop was. Daartoe kwamen ladingen vis uit geheel Europa, zelfs uit La Rochelle, Zuid- Frankrijk werd vis aangevoerd. Het is te betreuren dat de handel nu vis uit het buitenland moet aankopen, doordat veel uit de vaart genomen zijn. Door enkele eigenaren van de kleinste kotters wordt zelfs uitgekeken naar alternatieve visse rij. Bijvoorbeeld horsmakrelen, hoofdza- keleijk ter verwerking van vismeel. In Nederland zijn daar nog niet voldoende mogelijkheden voor. Ook is de afstand naar buitenlandse vismeelfabrieken te groot. Om half acht vrijdagavond was een groot aantal genodigden, waaronder ver tegenwoordigers van de Noordzeekanaal- gemeenten Amsterdam, Haarlemmerlie- de, Zaandam, Beverwijk en Heemskerk en de afvaardiging uit Velsen partner stad Bergisch Gladbach, naar de Engel munduskerk in Oud-Velsen gekomen voor een korte herdenkingsdienst. Na een korte inleiding door burgemeester Reehorst vertelde ds. L. Brink, dat de Engelsen honderd jaar geleden in de kerk van Oud-Velsen zondags hun eigen dien sten mochten houden en hoeveel discus sie daarover in de kerkeraad was ge weest. getuige nog bewaarde notulen. Reverend B. H. G. Bradley van de Christ Church of Amsterdam legde vervolgens een historische band tussen de Engelse kanaalgravers en Velsens kerkje, dat naar hij zei was gesticht door een van de volgelingen van Willibrordus, die vanuit Engeland het christendom naar Europa had gebracht. De dienst werd opgeluisterd met koorzang. Na de korte en sfeervolle dienst ging het gezelschap naar het oude kerkhofje, waar burge meester Reehorst en rev. Bradley een krans legden bij de graven van de zes Engelsen, die tijdens het graven van het kanaal omgekomen waren. Namens de Duitse partnerstad Bergisch Gladbach overhandigde de Stadsdirektor Velsens burgemeester een tekening van het raadhuis van de Duitse stad. gramma staat. Oorspronkelijk zou dit ballet tijdens de opera worden uitge voerd. Omdat dit uiteindelijk toch niet te realiseren bleek, beleefden de bezoe kers van de schouwburg vrijdag een onverwachte première van dit door Corry Rijnders ontworpen ballet. Netty Vening verzorgde hierbij de pianobege leiding, als gastpianiste. De Stadtdirektor van partnerstad Ber gisch Gladbach bood na de officiële opening door burgemeester Reehorst zijn gelukwensen aan met het eeuwfeest en overhandigde als herinnering een teke ning van het raadhuis van de Duitse plaats. Na dit officiële gedeelte namen de genodigden ruimschoots de tijd om de interessante en boeiende expositie te be kijken. IJMUIDEN. In de afgelopen week zijn de laatste twee noordboten vanuit de Noordelijke Noordzee teruggekeerd en hebben zij hier gemarkt. Het waren de VL.115 aan de dinsdagmarkt en de MM 57 aan de woensdagmarkt. Van laatstgenoemd schip sprong de lading er nogal uit door de mooie hoeveelheid kabeljauw en gul en daarnaast nog een bijzonder mooie partij grove makreel. Dit gevoegd bij de koolvis, schelvis en wijting was er de oorzaak van dat men rond 70.000 markte. De opbrengst van de VL 115 bedroeg 47.000. Door de jacht op haring op dit moment zijn er geen noordboten meer die op rondvis vissen. Mocht er echter naast haring ook wat vis worden meegevangen, dan zal deze gelijk met de haring welke men aan elkaar overgeeft, worden meegege ven. De zi j-trawlers hebben hiertoe kis ten mee aan boord genomen. Dit bevor dert een snelle en gemakkelijke lossing en komt bovendien de houdbaarheid en dus de kwaliteit ten goede. IJMUIDEN. Sinds vorig jaar is de Vereniging „Haven IJmuiden” weer nieuw leven ingeblazen door de leden. De vereniging werd eind 1961 opgericht met als doel: de bevorde ring van de algemene belangen van de havens aan de mand van het Noordzeekanaal. In nauwe samen werking met de gemeente Velsen heeft de „Haven IJmuiden” in de zestiger jaren zich ingezet voor de aanleg van een nieuw havenbekken bij de Zuidpier. Toen de rijksoverheid -dit plan af wees en inmiddels de verruimde ha venmond voltooid was in 1967 bleef er op dat moment voor de vereniging geen di rekte taak meer over en is zij in ruststand gegaan. Daar allerlei nieuwe havenontwikkelingen zich aandienden, hebben de leden het vo rig jaar besloten de vereniging weer actief te maken en is er een nieuw bestuur gekozen. Het bestuur van de „Haven IJmui- den” bestaat nu uit voorzitter mr. J. F. Wijsmuller, secretaris A. S. Ham- mei stein, penningmeester J. A. Stie- gelis en de leden G. M. Snoeks en H. Tichelman. Dit bestuur is zich nu aan het oriënteren bij overheidsinstanties, belangenorganisaties en enige bedrij ven in de regio. Nu het Noordzeeka naal en IJmuiden 100 jaar bestaan heeft de vereniging zich naar buiten willen presenteren. Tevens heeft de ..Haven IJmuiden" gemeend aan de viering te moeten meewerken door een financiële bijdrage aan het orga niserend gemeentelijk comité. Binnenkort zal opnieuw een leden vergadering worden gehouden om de definitieve beleidslijnen voor de toe komst uit te stippelen. Thans bestaan de leden van de vereniging uit onge veer 30 bedrijven. De vereniging wil zich inzetten voor betere havenfacili- teitenf niet alleen in IJmuiden, maar ook in de havens van Velsen en Beverwijk. DE HARINGVLOOT die vanaf woens dag weer ter visserij is uitgevaren werd al buitengaats met pech geplaagd. Zo moest de KW 171 snel de t huishaven opzoeken omdat een der opvarenden een ongeval kreeg. De VL 1 was ook nog maar vijftig mijl weg toen zich een carter-explosie voordeed. Het was de VL 73 die met slepen redding moest bren gen. Maar het gaf wel enkele verloren dagen. NAdat het hele gezelschap zich naar het PEN-centrum in IJmuiden begeven had, verrichtte burgemeester Reehorst daar de opening van de expositie „100 jaar Noordzeekanaal”. In zijn speech wees hij op het regionale karakter van de tentoonstelling, waaraan ook de an dere kanaalgemeenten hun bijdrage heb ben gegeven. Een speciaal woord van dank bracht hij aan de heer J. H. Verhoog, die de expositie heeft samenge steld en opgebouwd. Hij zei te hopen dat vele duizenden mensen hun weg naar het voormalige PEN-gebouw zullen vin den. Met het ophangen van de „oorkonde des gemeester drs. J. Reehorst, bijgestaan Konings” bij de opening van het Noord- door J. H. Verhoog, de expositie „100 jaar zeekanaal 100 jaar geleden opende bur- VOOR DE AANVOER werd ook ge zorgd door de noordboten die deze week aan de markt kwamen. Verder ook door kotters die zich regelmatig in IJmuiden lieten zien. Toch, ondanks deze onge vraagde bijdragen bleef er een tekort aan platvis en dat dreef de prijs meer dere malen op tot boven de 100 gulden per bak. De kleinere kotters zorgden nog voor enkele kisten wijting en gul. De dichte wijting werd hoger gewaardeerd dan de gestripte wijting. dan ontroerend lief in hun eigenwijze tuutuutjes of clowspakjes. Zij dansten als „Schippertjes”, in de „Poppenkraam” als bijvoorbeeld harle- keintjes of als een of ander dier in het „Circus Ballet.” Vooral de grote en klei ne „apen" oogsten met hun geestige sprongen luid applaus. Van deze onder delen had Hetty Schippers, balletpedago- ge bij Corry Rijnders, de choreografie ontworpen. Ook de tieners gaven hun deel. Van hen hadden enkele meisjes zelf de- cho reografie op zelf gekozen muziek ge maakt. Als slotstuk van de avond dansten dertien oudere meisjes het ballet uit de opera „Moïse”, die bij de bestaande ope- rettevereniging Belcanto op het pro- ONDANKS WETENSCHAPPELIJKE pessimistische geluiden is men toch vol goede moed aan het visseizoen begonnen. Het deel van de haring dat van de Noordzee gehaald moet worden is wel erg klein. Wellicht voldoende voor het binnenland; maar dan dient voor de export naar verdere visgronden te wor den uitgekeken. IJMOND. Tijdens de eerste dag van de kampioenschappen van de afdeling Kennemerland hebben atleten van DEM en Suomi goede resultaten geboekt. Bij deze wedstrijden op het Pim Mulier- sportpark in Haarlem wist Hans van der Pal bij het polsstokspringen de titel te bemachtigen met een fraaie sprong van 3.91 m.. waarmee hij blijk gaf in goede vorm te steken. Bij de heren was de zege voor zijn leermeester Fred Krikke, die tot 3,81 m. kwam. Sjaak Ooteman won vrij gemakkelijk de 400 m. voor heren in 52,7 sec. Aat Karei kwam als tweede door de finish. Deze DEM-man had 53,8 sec. nodig. Op de 100 m. kwa men beide lopers in de serie tot respec tievelijk 11.9 sec. en 12,2 sec. Henk Martens bereikte met 12,25 m. een goed resultaat bij het hinkstapspringen. Deze prestatie was goed voor een tweede plaats. Bij het verspringen liet hij 5,99 opmeten. Een sterke race liep René Schaapherder op het nummer 3000 m. voor jongens. Hij won bij de b-junioren en hij kwam tot een prachtige tijd van 9.24,4 sec. Alex van der Plas kwam over Ceylonthee en over toerisme naar Sri Lanka ontbreekt op het programma niet. Het programma voor de Sri Lanka Week ziet er als volgt uit: zaterdag 15 uur: lezing met dia’s en film over irriga tie in Sri Lanka, 20 uur folkloristische dansen, zondag 15 uur folkloristische dansen, maandag 20 uur: lezing met dia’s en film over landhervorming op Ceylon, dinsdag 20 uur lezing met dia’s en film over de sociaal-economische ontwikkeling van het land, woensdag 20 uur lezing met dia’s en film over de betrekkingen tussen Sri Lanka en Ne derland in het verleden en heden. De expositie van batikdoeken is' dagelijks geopend van 13.30 tot 17 uur en dage lijks worden ook om 13.30 en om 15 uur filmdocumentaires getoond over Sri Lanka. direct na hem en met zijn tijd van 9.26,2 sec. kwam hij tot een persoonlijk record. Op de 800 m. liet Maechel Monden 2.09,6 sec. aantekenen. Jos Moijenaars liep de 3000 m. jongens a in 9.29 sec. Peter Esseling bereikte 1.75 m. bij het hoog springen. Van Suomi plaatste Rob Dek ker zich in de finale 100 m. heren. Hij werd daarin vierde in 12,2 sec. Hij won het speerwerpen heren met 44,82 m., terwijl hij nog een vijfde plaats pakte bij het verspringen met 6,18 m. Gerard de Boer was succesvol bij het versprin gen jongens b. Met zijn sprong van 5,93 m. brak hij het clubrecord voor jongens c. Sybrand Jurna werd derde met 5,08 m. Deze Suomi-junoir liep de 200 m. in 26,1 sec., wat voor hem een clubrecord opleverde. Walter Vos kwam op de 1500 m. tot een vierde plaats in een snelle tijd van 4.11,1 sec. Tijdens de zomeravondcompetitie, een wedstrijdserie over 15 km. in Utrecht, bereikte Jan van Deudekom een prachti ge tweede plaats. Met zijn tijd van 49.43 sec. verbeterde hij het Suomi-clubrecord op deze afstand.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 5