Duidelijk milieubeleid nodig voor expansie Hoogovens In de vishal Damiateïn Pers Statencommissie mist oordeel l over Schiphol in Verstedelijkingsnota Inspraak in discrediet Nog geen besluit over afvoer van IJmond-vuil I I «1 i directie heeft geen voorkeur voor nieuwe plaats van vestiging Eisen moeten financieel haalbaar zijn I Bergen verzamelde 5000 handtekeningen tegen munitieopslag ZATERDAG 2 2 MEI 9 1976 IJMOND HAARLE'M De Verstedelij kingsnota van minister Gruijters schiet op een groot aantal punten tekort, vindt de commissie ruimte lijke ordening van Provinciale Sta ten. Een belangrijke tekortkoming is het feit dat in de nota met geen woord wordt gerept over het al dan niet inpolderen van de Marker waard, over de toekomst van Schip hol en over een eventuele tweede nationale luchthaven. Juist deze zaken zullen de ruimtelijke ontwik keling van Noord-Holland sterk be ïnvloeden, menen de leden van de commissie. Zij bespraken de noto gistermiddag. TWEE VERGUNNINGEN HINDERWET opening 12-6-1976, n n ft t te 1st, I of nro de en aan m- f» id a- ;e- E- et) 8- de an ast ke wachten. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG-OVERVEEN Staatssecretaris De Jong (Onderwijs) zal op korte termijn, zeker vóór het zomerreces 25 juni), komen met een voor stel voor een oplossing van de huisvestingsmoeilijkheden van de Centrale Instituten voor Opleiding van Sportleraren in Overveen en Arnhem. Hij voldoet daarmee aan het verzoek van de vaste kamercommissie voor on derwijs, die hem vorige week vroeg niet veel langer met zijn voorstel te Kapers op de kust Verspreid AANGEVRAAGD Voor eind juni oplossing van huisvestigingsprobleem CIOS >r Nachtelijke wandeltocht van 19 op 20 juni J NAAM: ADRES: 26.40-22; WOONPLAATS: komen. de Wilt u mij per omgaande nadere informatie zenden over de nachtelijke wan deltocht in de nacht van zaterdag 19 op zondag 20 juni. Mijn naam en adres zijn: ■n- xt en „Zaanstad wil geen vrijblijvende ge sprekken voeren. Van de IJmond ver wacht men een principeuitspraak over X- en ;an er en ent gs- rag :gd er- or- in t U ris. in za- ke- en- 1»- I»- en n - m- t. !T IS O Een algemeen punt van kritiek is ook. dat de minister in zijn nota wel een aardig beeld geeft van de toekomstige stedelijke ontwikkeling in Nederland, maar dat hij volstrekt onvoldoende aan geeft met welke middelen die ontwikke ling in het gewenste spoor kan worden Enige voorbeelden van praktische pro blemen: de leerlingen leggen per week honderden kilometers af naar de ver schillende sportzalen. Tennisles in Lim- men (bij Alkmaar) is geen uitzondering. Om alle beschikbare ruimte te kunnen gebruiken, is dit schooljaar voor het eerst het internaat opgeheven, waardoor er weer lokalen vrij kwamen. Alle jon gens gebruiken de maaltijden nu nog wel op het instituut,maar ze wonen op kamers. Het aantrekken van nieuwe le raren roept problemen op, omdat men wil weten waar het CIOS in de toe komst gevestigd zal worden, en nieuwe contracten voor de huur van sportac commodaties worden bemoeilijkt omdat de verhuurders graag zekerheid hebben over de duur van de overeenkomsten. Machielsens partijgenoot mevrouw J. W. Visser-Jansen bespeurt in de verste delijkingsnota ministeriële neigingen tot centralisatie: „Hij wil te veel de macht aan zich trekken”. Een soortgelijke waarschuwing uitte het CDA-statenlid J. Achterstraat. Hij meent dat de minister dertig kilometer waarin we, naar we hopen, worden vergezeld door een mooie sterrehemel en door benevelde velden in de v roege ochtenduren. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Tijdens de vrijdag ge houden vergadering van de commissie van advies en bijstand voor het milieu beheer is uitvoerig de problematiek van i gebracht en gehouden. Het motto „Boter bij de vis” is, zoals R. J. die Wit (PvdA) opmerkte, op de Verstedelijkingsnota niet van toepassing. De heer De Wit mist onder meer de aanwijzing van mogelijk heden voor regionale economische ont wikkeling en een duidelijke uitspraak over de urgentie van aanleg van een spoorlijn naar Almere. Voor de personeelsleden en studenten van het CIOS in Overveen komt die mededeling van de bewindsman ais een geschenk uit de hemel. De situatie op het instituut is langzamerhand onhoud baar geworden. Door het lange wachten en de daarmee gepaard gaande onzeker heid heeft men de school slechts met kunstgrepen draaiende kunnen houden. De ClOS-directie zelf heeft geen uit gesproken voorkeur voor een bepaalde vestigingsplaats. Men is geneigd zich neer te leggen bij de beslissing van De Jong zolang die tot een oplossing van de problemen leidt. Voor de ClOS-directie staat het behoud van het opleidingsni veau en niet zozeer de plaats van vesti ging centraal. Op het belang van die spoorlijn wordt ook gewezen in een gezamenlijk com mentaar van de directeuren van Provin ciale Planologische Diensten in ons land. De PPD-directeuren menen dat een spoorlijn van Amsterdam naar Almere en Lelystad de grootst mogelijke priori teit moet krijgen wanneer het de rege ring ernst is met het verstedelijkingsbe- leid. Ook de heer H. Machielsen (VVD) stelt zich op dit standpunt. Hij vreest dat het hele plan voor de IJsselmeerpol- ders „als een plumpudding in elkaar zal storten” wanneer die spoorlijn er niet komt. Met dit laatste kan gedeputeerde W. van der Knoop instemmen. Hij meent dat het te ver gaat wanneer de minister zich uitspreekt over de vraag of er nu in Heiloo dan wel in Limmen moet worden gebouwd. „Het is voldoende om aan te geven dat er een overloop naar het noorden moet plaatsvinden, dan zal de provincie wel uitmaken waar dat moet gebeuren”, aldus de heer Van der Knoop. DE „NACHTELIJKE 35” hebben als begin- en eindpunt de Grote Markt in Haarlem. We schatten dat een gemiddelde wandelaar ongeveer zes uur nodig heeft om het parcours te ronden. In die tijd zorgen wij dat de deelnemers gelaafd worden. Op twee punten staan wij klaar met kof fie, thee, brood, fruit en een EHBO- post. Een extra pluspunt omdat u op deze manier niets zelf behoeft mee te dragen. Voor elke deelnemer die de tocht volbrengt ligt een herinnerings- medaille klaar. Bovendien wordt een aantal sleutelhangers verloot onder de goede oplossingen die binnenkomen op een klein prijsvraagje. De vragen gaan over het parcours dat gelopen wordt en staan vermeld op de startkaart onvoldoende toont zijn eigen verant woordelijkheid te kunnen dragen, wat zich ondermeer uit in het eerdergenoem de ontbreken van een aantal uitspraken. Daarentegen zou de minister zich in zijn nota te veel bemoeien met zaken die onder provinciale of gemeentelijke ver antwoordelijkheid vallen. verbetering in de bestaande situatie. Mo menteel telt het instituut ruim tweehon derd cursisten (een selectie uit 650 aan meldingen). Wanneer de ombouw van de cursus van een tweeëneenhalf-jarige naar een driejarige opleiding is voltooid (wat o nder de huidige omstandigheden ook bijna niet te doen is), zal dit tot een aantal van minimaal 250 cursisten lei den. Die zullen beslist niet in de veel te krappe accommodatie gepropt kunnen worden. Daarom is een snelle beslissing van De Jong voor het CIOS in Overveen van levensbelang. die aan de deelnemers voor het ver trek wordt uitgereikt. Deelname aan de wandeling kost eten en drinken inbegrepen 7,50 per persoon. De heer M. J. Hille (PvdA) relativeer de de serieuze behandeling van de mi nisteriële nota gistermiddag. „Deze nota getuigt van een bijgeloof in de planolo gie. We denken alles te kunnen regelen, maar zullen de betrekkelijkheid moeten inzien. Met zo’n nota heb je de toekomst immers niet in handen”. De heer Hille illustreerde zijn bewering met een lijstje nota’s en rapporten die in het verleden als planologische eieren van Columbus zijn ontvangen, maar waar vrijwel niets van terecht is gekomen. de afvoer van het afval naar de Zaan.” De vergadering in het Stadskantoor werd o.a. bijgewoond door de Neder landse vertegenwoordiger van de Duitse firma Claudius Peters. Peters verrichtte •n het verleden voorbereidende werk zaamheden voor de bouw van een IJ- •nond-oven, die in een later stadium door het CAIJ is weggestemd. Claudius Peters heeft al laten weten, dat, als het CAIJ zou besluiten naar de Zaan en Alkmaar te gaan, met een schadeclaim 'an „enige miljoenen” op de proppen te komen. In de praktijk is echter gebleken dat deze kwestie niet zo eenvoudig op te lossen is. Aanvankelijk zag het er alle maal niet zo ingewikkeld uit. Toen in 1972 de eerste plannen voor een ge mengd CIOS in Overveen werden ont vouwd, leverde dat in politiek Den Ha^g geen enkele reactie op. Pas toen het hiervoor noodzakelijke voorstel voor een wijziging van het bestemmingsplan Duinlust (waar CIOS deel van uitmaakt) op een negatief advies van de provincia le planologische dienst stuitte, kwamen er andere kapers op de kust. Er werd door de verschillende gemeentebesturen en de Nederlandse Sport Federatie (eige naar van Papendal) druk gelobbied. Almere, de Twentse TH, Zoetermeer, Nieuwegein en Papendal werden uitein delijk genoemd als serieuze kandidaten voor een nieuwe vestigingsplaats. Daar mee kwam de ClOS-kwestie in politiek vaarwater. Staatssecretaris Veerman, de voorganger van De Jong, was al zo goed als rond met het gemeentebestuur van Zoetermeer, toen dit voornemen uitlekte. De Tweede Kamer bemoeide zich ermee, en het kwam in december van het vorig jaar zelfs tot een spoeddebat. De Kamer vroeg De Jong onder meer om een kosten-batenanalyse van de verschillen de alternatieven. Inmiddels is zeker dat de staatssecretaris die niet zal geven. Hij verzocht professor Klaasesn van de Erasmus Universiteit in Rotterdam wel om een voorstel daartoe te doen, maar een opdracht voor de analyse bleef uit. Inmiddels konden de direct betrokke nen weinig meer doen dan afwachten. De hele behandeling in de Kamer speel de zich af zonder dat de ClOS-directie erbij betrokken werd. Zij kan slechts hopen dat bij de staatssecretaris de praktische en niet de politieke motieven de doorslag zullen geven. de Hoogovenuitbreiding aan de orde ge komen. Zoals bekend uitgangspunten voor Noordzeekanaalgebied heeft geleid tot een werkgroep uitbreidingsplannen vens (commissie Boersma). Het gewest Kennemerland heeft op haar beurt een reactie voorbereid. De commissie milieubeheer, onder voorzitterschap van wethouder L. v. d. Berg, besprak he<t concept raadsstuk waarin wordt besloten het definitieve standpunt ten aanzien van de uitbreiding van Hoogovens op te schorten. Mevrouw Spakrnan achtte het nodig normen vast te stellen, te weten wat het standpundt van gedeputeerde staten is en zij wil ook voorkomen dat vervuilende pröduk- tie naar Nederland komt en schone pro- duktie naar Duitsland gaat. De heer Nicolai wees op het gevaar dat de totale milieubelasting voor het bedrijfsleven te groot wordt. Er zal een realiteitswaarde nodig zijn. De heer Platt vroeg zich af waarom dc commissie niet eerst gehoord is voor het besluit is ppgesteld. De voorzitter zei het aantrekkelijk te vin den als alle gemeenten in het gewest Kennemerland een gelijk standpunt zou den innemen. Het allerbelangrijkste vond hij echter dat er een duidelijk beleid komt en dat mist het rapport van de Kennemerraad. Hij verduidelijkte dat het beleid bekend moet zijn vóór gede puteerde staten voorwaarden gaan stel len. De commissieleden onderstreepten dit. De heer Platt noemde het document van de Kennemerraad te vaag. Het da gelijks bestuur van deze raad heeft ech ter te weinig tijd gehad om binnengeko- men punten, onder meer van commissie- liddr. Luyken, uit te werken. De heer Nicolai roemde het rapport Luyken een wezenlijke aanvulling op het Kennemer- raad-stuk, ten aanzien van het milieube heer. De commissie overwoog welke de bes te procedure is om het rapport ter bestemde plaatse te krijgen. Een moge lijkheid is het als aanvulling bij het raadsbesluit naar gedeputeerde staten te zenden. Een tweede mmgelijkheid is het na amendement in het raadstuk te laten opnemen. Het wordt door de commissie milieu beheer noodzakelijk geacht een inzicht te hebben in het beleid, niet alleen de grenswaarden zijn belangrijk, alsmede de daaraan ten grondslag liggende prin cipes. Dr Luyken zei dat zowel het rapport Boersma als het beleid van G.S. onduidelijk is. De heer Nicolai bena drukte nog eens dat de milieueósen tech nisch en financieel haalbaar moeten blijven voor het bedrijfsleven. Zowel mevrouw Spakrnan als dr. Luy ken spraken er tijdens deze vergadering hun ongerustheid over uit dat de milieu- eisen zelfs binnen gemeente-instanties steeds verdedigd moeten worden en nog lang niet als vanzelfsprekend worden beschouwd. Omdat er op het bestaande complex, hangende de procedure, geen verbeterin gen kunnen worden aangebracht, is de directie van het instituut genoodzaakt elders accommodatie te huren. Dit schooljaar kostte dat het instituut niet minder dan drie ton extra aan huur. Doordat de gehuurde sporthallen over een groot gebied verspreid liggen, is het voor de leiding van het CIOS vrijwel onmogelijk om een aanvaardbaar rooster in elkaar te zetten. De school bestaat eigenlijk nog slechts bij de gratie van de auto’s van de leerlingen. Zij moeten van het ene lokaal naar het andere rijden. Daar gaat erg veel tijd mee verloren. Het komt zelfs voor dat er noodgedwon gen hele dagen met praktische lessen en dagen met theoretische instructie in het rooster opgenomen moeten worden. Zowel voor de leerlingen als voor de docenten is dat een alles behalve ideale situatie. Om hun moeilijkheden toe te lichten, heeft de directie vah het CIOS- Overveen, samen met de leiding van het meisjesinternaat in Arnhem, vorige maand een onderhoud gehad met de staatssecretaris. Over het besprokene zwijgen de betrokkenen als het graf. Gezien de politieke kanten van deze laak, heeft zijn opperste chef in Den Haag iedereen gevraagd de zaak stil te houden totdat de staatssecretaris de op lossing zelf openbaar maakt. .'.’en ,:iu entopname van de tocht die dit voorjaar, op zondag 15 februari, werd gehouden en die de deelnemers onder meer over het Zandvoortse strand voer de. PRECIES OP MIDDERNACHT van zaterdag 19 op zondag 20 juni wordt het startsein gegeven voor een nacht wandeling over 35 kilometer in het verspreidingsgebied van onze krant. Hoe de route precies loopt houden we als een verrassing, maar ze voert door bosterrein, over het strand en doet zelfs Spaarndam aan. Vijfen- is een nota van het Amsterdam- verschenen wat rapport van de Hoogo- HAARLEM Het comité Bergen munitievrij wil maandagmorgen op het Provinciehuis aan de Provinciale Staten 5000 handtekeningen aanbieden. Aan de leden zal worden gevraagd zich uit te spreken tegen het voorstel van Gedepu teerde Staten om het centrale munitie depot van de provincie in Bergen te vestigen. Aangezien het provinciale bestuur ook de Beemster en Wieringermeer als mo gelijke plaatsen hebben overwogen, zijn de afgelopen dagen ook in de Wieringer meer door inwoners handtekenngen ver zameld. Onder leiding van de CPN wer den daar tot nu toe drieduizend handte keningen tegen eventuele vestiging van het depot bijeengebracht. VELSEN. Provinciale Waterstaat Noord-Holland heeft bij de gemeente Velsen een verzoek om vergunning inge volge de Hinderwet aangevraagd. Het verzoek dient voor het oprichten van een uit inerte afvalstoffen bestaande uitzichtsheuvel op et recreatiegebied Spaarnwoude, ten zuiden van de Am- sterdamseweg nabij zijkanaal B. Op donderdag 3 j uni wrodt om elf uur op het stadhuis een hoorzitting gehouden waar mondelinge bezwaren kunnen wor den ingediend en waar reeds ingediende schriftelijke bezwaren kunnen worden toegelicht. Tot 15 juni mogen sehniftelij- ke bezwaren bij het college van Velsen worden ingediend. De gemeente vestigt er de aandacht op dat inwoners van een gemeente waar openbare kennisgeving van het verzoek heeft plaatsgehad, slechts dan tot beroep gerechtigd zijn, indien zij op de hoorzitting zijn versche nen. Het verzoek plus de bijbehorende stukken liggen op het gemeentehuis ter inzage. Dit zelfde geldt ook voor het volgende geval. Voor de oprichting en in werking brengen van een opslag en verkoop van hout- en verfprodukten en vuurwerk aan de Bloemeudaalsestraatweg 66 in Santpoort-Zuid is een verzoek voor ver gunning ingevolge de Hinderwet inge diend door de heer W. J. van der Maat- Op woensdag 3 juni zal om elf uur op het stadhuis een hoorzitting hierover worden gehouden, waar mondelinge be zwaren kunnen worden ingediend en waar men schriftelijke bezwaren kan toelichten. schol een wijting drie 66-54; wijting vier 56: makreel een 33-26; ma kreel 26.40-22; schar 66-25; pil- INSCHRIJFFORMULIEREN voor deze bijzondere wandeling, die we, zoals ook onze prestatietochten, orga niseren met Henk Horsman, de man die door de Strandzesdaagse nationale faam geniet, zijn verkrijgbaar bij al onze kantoren. Ze kunnen ook schrif telijk worden aangevraagd door on derstaande bon in een gefrankeerde enveloppe te zenden aan Damiate Pers, Postbus 660 in Haarlem. U krijgt het formulier dan zo snel mo gelijk toegestuurd. Op de linker bo venkant van de enveloppe wordt u verzocht de aanduiding „nachtwan- deltocht” te vermelden. Wilt u mon delinge informatie, bel dan 02230- 18975. Daarom wil HAARLEM. WE GAAN WEER WANDELEN. Ditmaal in het kader van de feestelijke omlijsting van de opening van ons nieuwe krantege- bouw in de Haarlemse Waarderpolder. Drie keer hebben we nu onze popu laire prestatiewandeltocht gehouden, en elke keer namen zo’n duizend wan delaars aan het festijn deel. Dit keer drie keer op een zondag in februari zoeken we de nacht op als omlijsting van een wandelhappening die nog nimmer in Kennemerland is gehou den. IJMOND. Het algemeen bestuur van het Centraal-Afvalverwerkingsbe- drijf IJmond heeft nog geen beslissing genomen inzake het voorstel van het dagelijks bestuur om met ingang van 1 januari 1977 het afval uit de IJmond naar de vuilverbrandingsinstallaties van Alkmaar en Zaanstad af te voeren. Woensdagavond 9 juni komt het CAIJ voor de derde maal in een kort tijdsbe stek in het Stadskantoor van Beverwijk bijeen om het voorstel te bespreken. In oktober vorig jaar, toen de afval- kaarten al geschud waren en Zaanstad en Alkmaar in het zicht kwamen, wilde het algemeen bestuur meer informaties over de afvoer naar beide ovens hebben. Zes maanden later, toen men opnieuw bijeen kwam, gaf het algemeen bestuur de technische commissie van het CAIJ opdracht, het voorstel om naar de Zaan en Alkmaar te gaan „dieper uit te spit ten”. Woensdagavond stuurden de be stuursleden het dagelijks bestuur op nieuw met lege handen naar huis. Alge meen was men van oordeel, dat de gegevens, waarop het dagelijks bestuur voorstelde naar de Zaan en Alkmaar te gaan, te summier waren om een verant woorde beslissing te nemen. CAIJ-voor- zitter Van der Werff betwijfelde of Zaanstad met meer gegevens over de tonprijs van 52,50 op de proppen zou HAARLEM. „Men is tegenwoor dig bezig een stuk inspraak in discre diet te brengen”, meent gedeputeerde W. van der Knoop. Hij hekelde gis termiddag het feit dat over een aan tal belangrijke zaken (bouw in de Purmer, Schiphol, Voorhaven) zowel op provinciaal als op regeringsniveau beslissingen genomen moeten worden Op beide niveaus gaan die beslissin gen vooraf door inspraakprocedures. „Daardoor ontstaat voor de burger een chaotisch beeld”, meent hij. Enkele minuten tevoren had gedeputeerde het eerste exemplaar ontvangen van het eindrapport over de inspraak over het Amsterdam- Noordzeekanaalgebied. Inspreker G. A. A. Hazelzet sprak de hoop uit dat het provinciebestuur bij de besluit vorming ernstig rekening zal houden met de mening van de bevolking. „Het gaat immers om hun welzijn”. De besommingen waren: KW 117 29.800, KW 152 16.000, UK 123 10.000, UK 159 4900, UK 234 2200, IJM 1254 17.600, IJM 18 2900, IJM 20 20., VD19 340, VD 20 1180, VD 24 6700, UK 135 en UK 145 4400, UK 107 en UK 200 4500, UK 48 en UK 78 8500, UK 18 en UK 23 31.000, UK 17 en UK 56 14.000. men zo snel mogelijk (Van een medewerker) IJMUIDEN. Aan de vrijdagmarkt werd aangevoerd: 6665 kg tong; 103 kisten tarbot en griet; 944 kisten kabel jauw; 26 kisten schelvis; 612 kisten wij ting; 635 kisten schol; 85 kisten schar; 560 kisten makreel; 5 kisten pilchards; 145 kisten varia. Prijzen in guldens. Per 1 kg grote tong 11,99-11,39; grootmiddel tong 14,86-14.58; kleinmiddel tong 11,14- 10,81; tong een 10,41-9,84; tong twee 9,18-9,01; tarbot 13,98-12,53; zalm 15,78.- 8,48. Per 40 kg.: tarbot 413-172; griet 295- 160; kabeljauw een 114-84; kabeljauw twee 134-80; kabeljauw drie 24-68; ka beljauw vier 82-67; kabeljauw vijf 75- 56; schelvis een 87-69; schelvis drie 54; schol twee 114-98; schol drie 130-84; schelvis vier 61-50; schol een 94-90; schol vier 82-59;

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 9