PERU STAAT NA VAL VAN PER0N1SME ALLEEN Kritiek op zendelingen 25 miljoen ONDERWIJSDESKUNDIGE JAKOB FOKKO VOS: ratten in Buenos Aires z I VS in Latijns-Amerika Leven van „lantmans niet zo genoeglijk Hondekapsel oogst „bewondering" k mm wi r ■•'■I i I B W i I Jf i Treinramp Zuid-Korea Juwelenroof Londen ■Sïff III ■M Mi 11 MAANDAG 19 7 6 2 4 M E I ff (Van onze redacteur in Latijns-Amerika, dr. H. Gebhardt) Koude oorlog” Als een vorst Karikatuur (Van onze correspondent) Onmensen Sterk accent Alleen steun Geen ruimte meer Niet kritiekloos T ussenweg GRONINGEN In de discussies rond de vorming van een midden school wordt door de Nederlandse onderwijsdeskundigen ten onrechte nauwelijks of geen aandacht be steed aan ervaringen en onderzoek van hun Russische collega’s. MONTEVIDEO Door de val van het peronisme in Argentinië en de koerswijziging van de Peruaanse buitenlandse politiek is Latijns-Amerika ten zuiden van de evenaar een anti-communistisch blok aan het worden. Steeds meer brengen staatshoofden en regeringsleiders in Brazilië, Bo livia, Chili, Paraguay en Uruguay bezoeken aan elkaar om te proberen een gemeenschappelijk beleid te voeren tegen het zich gestaag uitbreidende communisme, waarvan op het zuidelijk halfrond de grote inspirator de Cubaanse leider dr. Castro is. «w 1 Fysiologie - H I F J W ®il®® lil®: ®®k <$®- ■X ■w JU s Anti-communistisch front maakt OOd zich sterk in Latijns-Amerika De recacteuren herhaaldelijk b n (Van one correspondente belangrijke elementen aan D i Stroessner dat Brazilië vormt een typisch voorbeeld van de institutionele structuur. Na meer dan tien jaar verborgen gehouden mili taire dictatuur sprak president Geisel over ^democratisering”, waardoor in no vember vrije gemeenteraadsverkiezingen mogelijk zullsn worden. Hij manipuleert zijn regeringspartij Arena op dezelfde manier als Stroessner het doet met zijn Colorados. Maar toen twee kandidaten van de oppositiepartij MDB er op ston den, dat de militairen hun maht opga ven, ontnam hij hen voor tien jaar alle politieke rechten. het eind van de jaren vijftig geduurd voordat de invloed afnam. En toen was de rehabilitatie van vroegere onderwijs- specialisten nog lang niet volledig. ARNHEM (ANP) „Des gerusten lantmans?”. Zo heet heel uitdrukkelijk mét vraagteken de tentoonstelling die tot 1 november te zien zal ztfn in het Openluchtmuseum in Arnhem. De peronisten hebben de laatste drie jaar het stedelijke ambtenarenkorps van Buenos Aires van 26.000 tot 86.000 man verhoogd. Zevenenzeventig percent van de stedelijke begroting werd vorig jaar ,oo .00 00e oo oo 50 50 50 10 50 50 20 00 50 50e 50 OOf 70 40 00 80 OO OO 30 10 M) )0 M) >0 W) )0 50 10 50 10 )0 50e 40 50e K) 50e )0 )0 10 )0 10 10 iO ’0 '0 K) »0 •o o •o 0b 0 0 o o o 0 Oe 0 0 0 0 o 0 o o I I I „Waar laat jij je vacht knippen?” schijnt I die kleine hondje aan zijn forse metgezel De noodtoestand is compleet: van het stratennet van Buenos Aires (zo’n 2700 kilometer) is 85 percent nodig aan ver nieuwing toe. Tien percent van de trot toirs is beschadigd, en men hoeft niet te denken aan vakkundige reparaties, want 40 percent van het benodigde gereed schap is kapot. Het vuil in de straten en parken blijft liggen, omdat een derde van de machines onbruikbaar is. De dienst voor de volksgezondheid functio neert niet, omdat 2000 van de voor deze dienst benodigde mensen niet werken. Van de 145 ambulances zijn er maar 50 in gebruik. Daarnaast staat het aantal ambtenaren in groteske tegenspraak tot de efficiency. Na 1956, als de Russen eindelijk heb ben mogen ervaren wat het Stalinregime allemaal teweeg heeft gebracht, komt de onderwijsvernieuwing schoorvoetend weer op gang. Waar men twintig jaar terug was blijven steken, wordt de draad weer opgepakt. De Russ'schë on derwijskundigen beginnen de mogelijk heid opnieuw te bestudc. ideale vorm te vinden tussen het streng- klassikaal systeem en/dc r methode. Het eerste was n et veel, het laatste evenmin. Want zo leerd Vos uit de stukken, tijdens die laatste aanpak werd wel erg veel gen'. -ellee'-ci. Niet alleen de groep, het onderling functione ren, maar ook de kenr -- h: d men grote problemen met de discipline. Russische ervaring is van groot belang bij vorming middenscool Waarom zouden de bij de totstandko ming van de middenschool betrokken specialisten in ons land zich meer op de Sovjet-Unie moeten oriënteren? Vos schetst in het kort de ontwikke ling. Reeds aan het beginvan deze eeuw, zo rond 1910, werd in Rusland al gewerkt aan een middenschool. Vandaar stapte men over op wat in onze tijd genoemd wordt „anti-autoritair” onder wijs. de ervaringen die daarmee werden opgedaan w^reh echter niet zo gunstig. Aan het eind van de jaren twintig pakten andere onderzoekers de draad op en probeerden die negatieve bevindingen zo te verwerken dat de vernieuwing van het onderwijs door kon gaan. De komst van Stalin zette dat alles echter stop. MEXICO (DPA, ANP). De Ameri kaanse zendelingen die onder de primi tieve indianenstammen in het oerwoud- gebied van Latijns-Amerika onder meer in de Braziliaanse provincies Amazonas en Mato Grosso werken, zijn het doelwit geworden van openlijke en felle kritiek. Hun wordt verweten „een staat in de staat” te vonmen en werkzaamheden te verrichten voor de CIA, de Amerikaanse 'inlichtingendienst, ooral het door de Amerikaanse Wycliffe bijbelvertalers in 1934 gestichte „Summer t Institute of Linguistics” (SIL) dat de indianentalen bestudeert, moet het ontgelden. Zo heeft een Mexicaanse groep antro pologen de regering van Mexico drin gend verzocht het SIL te verbieden zijn werk voort te zetten en zijn instellingen in beslag te nemen. In Peru heeft het militaire bewind van generaal Francisco Morales Bermudez al bepaald dat het SIL daar met zijn werkzaamheden onder de 130.000 indianen van 32 stammen moet ophouden en al zijn bezittingen aan de autoriteiten moet overdragen. Het instituut krijgt hiervoor tot 2 janua ri 1977 de tijd. Ook in Colombia en Venezuela heeft men kritiek op het Amerikaanse insti tuut. Alvaro Soto Holquin, directeur van het Colombiaanse instituut voor antrol- poïogie, noemde het SIL een „ne-kölo- nialistische groepering” en in Venezuela té vragen tijdens een wandeling in net liorghese-park van Rome. In de grote steden van Latijns-Ameri ka is het een wonder op zichzelf om zonder gebroken benen thuis te komen. De straten zitten vol gaten, scheve of loszittende stenen, open rioolputten, en ze zijn bezaaid met lege tonnen en hopen zand, die door arbeiders worden achtergelaten. Verder is de straatverlich ting ontoereikend of is er helemaal geeh verlichting. dat de Sovjet-Unie veruit de beste afne mer is van de Argentijnse export. In de Pan-Amerikaanse situatie treedt dit blok op als actieve tegenspeler van Cuba. Toch zullen op de OAS-bijeenkomst, waarvoor ook Kissinger begin juni in Een niet onbelangrijke factor daarbij was dat topfunctionarissen onder het Stalinbewind aan het begin der jaren dertig na meer dan twintig jaar nog vaak op dezelfde posten te vinden wa ren. Het heeft jaren geduurd voordat al die stukken boven water kwamen", zegt Vos. Nog niet zo lang geleden werd gene raal Pinochet als een vorst ontvangen bij zijn - bezoek aan Montevideo. Al eer der werd in Santiago, de hoofdsbad van Chili, president Stroessner van Paraguay ontvangen. En dezer dagen brengt pre mier Bordabery van Uruguay een staats bezoek aan La Paz, de hoofdstad van Bolivia. Daarentegen kan de Argentijnse president ileda, diie Isabel Peron is opgevolgd, zich niet met de buren be moeien omdat hij het in eigen huis nog te druk heeft. Van generaal Vileda is bekend, dat hij sterk anti-communistisch is. Peru neemt ideologisch een aparte plaats in, maar zijn humanistisch socia lisme staat mijlen verwijderd van het communisme. LONDEN (AFP). Inbrekers hebben gisteren uit de vitrine van een Londense speelzaal juwelen ter waarde van 90.000 pond (ca. 500.000 gulden) geroofd. De sieraden waren het eigendom van de exploitant. In het begin van de jaren dertig was er plotseling geen ruimte meer voor nieuwe of gewijzigde wetenschappelijke inzichten. Dialectische theorieën van Marx, Engels. Hegel, Lenin, die ook voor het onderwijs van groot belang kunnen zijn, worden aan de kant gescnovcn. Voor alles ligt de nadruk ook op de stalinistische politiek. En achteraf wordt een en ander van de bekende theorieën ingepast. Vos, die zijn informatie haalde uit de Deutsche Demokratische Republik Dat de strijd alleen geldt voor de peronisten en niet voor de communisten, zal wel zijn oorsprong vinden in net feit Door toedoen van deze club, die er sinds de stalinistische zuiveringen zat, was het onderwijs, zo merkt Vos in zijn boek op, tot een ongekend laag peil gezonken. Zankov gaat weer uit van de ontwikke ling van het kind, of zoals ook gezegd kan worden van het kinderwaardige. Waarbij dialectische theorieën van eer dergenoemde denkers als Marx, Hegel etc. ook een rol speelden. In de jaren zestig (na 1966( wordt dan de middenschool opnieuw van de grond gebracht. Een tienjarig schoolsysteem voor kinderen van zeven tot zeventien jaar. De Algemeen Vormende Polytech nische School. Waarbij, en daar gaat het Vos vooral met betrekking tot de in ons land gevoerde discussies om, zowel het leerproces uit de oude, strenge school als de vrijheid, de creativiteit, het gemeen schappelijk functioneren een plaats heb ben gekregen. Het accent in de midden school ligt in Rusland sterk op de groep, maar het individueel belang telt zwaar mee, gaat echter niet ten koste van die groep. Solidariteit, elkaar helpen, groeps- warmte, het zijn in dit onderwijs. bepalingen over de „Handhaving de mensenrechten’’,- de uitbreiding eiste de parlementsfractie van de links socialistische partij- MAS een officieel onderzoek naar de activiteit van de Amerikaanse zendelingen, antropologen en linguïsten. De Venezolaanse parle mentariërs verwijten de Amerikanen dat zij alleen in de rimboegebieden werken die „rijk zijn aan strategisch belangrijke mineralen-’. De zendelingen zouden voorts radio-ontvangers verstrekken aan de indianen waarmee dezen slechts een Amerikaans station dat iri inheemse ta len uitzenidt, kunnen beluisteren. Va Opnieuw wordt dan die tussenweg ge zocht en in die o-v ';?"ng is vooral de naam Zankov van belang. Hij bond de strijd aan met het conservatieve pedago gische en psychologische establishment. Bordaberry zei bij het oezoek van Pinochet: „Democratie, vrijheid, sociale rechtvaardigheid: we laten ons deze ide alen niet afpakken, omdat ze van ons zelf zijn en omdat alleen de in vrijheid levende mensen deze kunnen hebben”. Al de genoemde presidenten praten on ophoudelijk over „democratie”. Ze bewe ren dat ze door de afgezette regering zijn beschuldigd en misbruikt, om een karikatuur van hen te maken. De nieu we Chileense grondwet zal overvloeden van van van het „habeas corpus (vrije beschik king over eigen lichaam) en de „Waarde van het individu”. Naast deze bevolkingsexplosie is er een tweede probleem: de ratten. Hoewel het preciese aantal moeilijk te schatten is, neemt men aan dat Buenos Aires wordt bevolkt door 25 miljoen van deze knaagdieren, hetgeen dus neerkomt op acht ratten per inwoner (de internatio nale gezondheidsorganisaties achten een maximum van een rat op vijf inwoners toelaatbaar). van de (door de staat overgenomen) kranten werden ontslagen. De president verklaarde, dat Peru zich weer moest oriënteren op het Amerikaanse continent en speciaal Latijns-Amerika. Deze koerswijziging hangt samen met de ver andering van het regime van Argentinië, waarop Peru volgens traditie steunt. Santiago wordt verwacht, alleen maar waarschuwingen worden gehoord, omdat Gastro verklaart steun te verlenen aan nationale bevrijdingsbewegingen, maar geen plannen te hebben voor interven ties op het continent. De Peruaanse president, generaal Juan Velasco Alvarado, had zich als vriend van Fidel Castro geïdentificeerd met de politiek van de Derde Wereld en aan de communisten een aanzienlijke invloed in de politieke en economische organisatie, en vooral ook in de pers, verleend. Zijn opvolger, generaal Francisco Morales Bermudez, beroept zich in een recente* 'redevoering steeds weer op het christen dom en het humanisme, waarbij hij het fascisme evenzeer afwees als het com munisme. pro-communistische Over de verschillen in het onderwijs vóór en tijdens het Stalinbewind zegt hij„De nadruk kwam te liggen op het vakonderwijs. Het leerproces, in fe. zuiver materialistisch, werd als het a.- lerbelangrijkste beschouwd. Het weten schappelijk onderzoek van het onderwijs ■wordt stopgezet. De psychologie als we tenschap ernstig bedreigd, een veel be- langrijker plaats krijgt .de, fysiologie. Aan kinderpsychologie, dat tot de jaren dertig een zwaarwegend uitgangspunt was geweest, wordt niets gedaan”. Ver der is er in het onderwijs onder Stalin evenmin ruimte voor uitwisseling van informatie met Amerikaanse en Europe se onderwijskundigen. De scholen wer den „sterk technisch Voor de kinderen was het een leerfabriek. Maar deskundige waarnemers laten ook een ander geluid horen. Zij stellen dat de werkelijke bron van ergernis bij de Latijns-Amerikaase autoriteiten gele gen is in het feit dat de Amerikanen met de indianen in hun eigen taal kun nen praten. Daarmee immers onttrekken zij zich aan elke werkelijke controle door de Lattjns-Amerikaanse autoritei ten die deze talen niet kennen. Er zijn zelfs maar heel weinig Latijnsameri- kaanse antropologen die zich hebben be zig gehouden met deze talen, in Latijns- Amerika doorgaans met een zekere min achting bekeken. De zendelingen uit de VS beschikken in de oerwoudgebieden over eigen communicatie- en verkeers middelen die hen volkomen onafhanke lijk van het gastland maken. Zo was onlangs de Braziliaanse presi dent Geisel in Paraguay en wordt hij eind dit jaar in Chili verwacht waar hij ongetwijfeld een warm welkom zal krij gen van de als uiterst rechts bekend staande president Pinochet, die na de moord op Allende in Chili aan de macht is gekpmen. hoe de boer door de eeuwen heen heeft gewerkt en geloofd. Er worden oude werktuigen en machines ge toond, hetzij echt, hetzij als model op schaal. Er is verder dankbaar gebruik gemaakt van de schoolplaten van Jets es. Meer dan zes jaar heeft de 35-jarige Groningse onderwijskundige Jakob Fok- ko Vos (foto) de theorieën bestudeerd van Russische geleerden die zich met onderwijs en onderwijsvernieuwing be zig hielden. Tevens ging hij na wat er met die - vaak op wetenschappelijk getoetste feiten gebaseerde - studies ge beurde. Daarvoor moest hij teruggaan tot het eind van de vorige eeuw. In anderhalf jaar werd al die informatie samengebundeld tot een boek, dat onder de titel „Onderwijswetenschap en Mar xisme” (de methodenstrijd in de Sovjet- Unie) door uitgever Tjeenk Willink op de markt wordt gebracht. Maar daardoor voldoet het weliswaar op en top aan het Westeuropese en Noordamerikaanse concept, dat politieke vrijheid toestaat tot op het punt waarop de grondslag van het regime niet in opspraak wordt gebracht. De marxisti sche partijen zijn niet alleen verboden, maar hun ook vroegere activisten worden momenteel als onmensen ver volgd. Daarbij hebben de communisten, in zoverre zij Moskou aanhangen, en zeer speciaal de socialisten, zich tegeno ver de guerrilla’s opgesteld, echter met de middelen van de klassenstrijd, vooral politieke stakingen, verstoringen van het economische leven en samenwerking met trotzkistischg parlementariërs. Alleen in Argentinië zijn weliswaar de talrijke linkse groeperingen voor het merendeel verboden, maar het socialis- tischme partijorgaan La Vanguardia verschijnt weer, evenals de vroegere communistische krant Nuestra Palabra en Tribuma Popular. Hij signaleert dat de Russen in de vrijheid die het Westen in de midden school wil inbouwen, een groot gevaar zien. „Handvaardigheidsvakken gaan een grote rol spelen. Maar wie kiezen voor die vakken? Arbeiderskinderen, die toch al vaak een achterstand hebben.Als ze de school verlaten merken ze dat ze weer de pineut zjjn. Kinderen uit de „hogere” lagen kiezen, ook al vanwege hun intellectuele milieu, dc leervakken. En komen daar later in de samenleving weer verder mee’. Dc onderwijskundi gen in de Sovjet-Unie hebben daar - zoals het gestoken. verklaarde in Paraguay de meest volmaakte democratie ter wereld bestaat, omdat het boogt op pluralistische partijen, een parlement en een sterke afkeer van geweld. Vos verwacht niet dat zijn boek in het Russisch zal worden vertaald. Hij is namelijk niet kritiekloos op basis van de officiële Russische historie te werk ge gaan. Daarin wordt de Stalinistische in vloed op het onderwijs nogal snel en tamelijk onbetekenend afgedaan. Dat was echter helemaal niet het geval. Volgens hem heeft het in ieder geval tot Maar ook het kreeg een sterk accent. Vos vindt dat in Nederland bij de gesprekken over de middenschool met dat laatste veel te weinig rekening woedt gehouden. En dat onderwijsvernieuwers te veel kijken naar Amerika en Skandinavië. Onbegrij pelijk eigenlijk, want de Russen verwer ken al tientallen jaren hun ervaringen en zoeken nog steeds naar nieuwe we gen. Dat gaat zover, dat men complete experimenteerscholen bouwde waar be halve aan onderwijs, tegelijkertijd onderzoek wordt gedaan Het laboratori um in de school dus. MONTEVIDEO. De economische commissie van de Verenigde Naties voor Latijns Amerika heeft een rapport met alarmerende cijfers uitgebracht, waaruit blijkt dat het inwonertal van de hoofd stad van Mexico, dat nu 11- miljoen bedraagt, in het jaar 2000 al zjjn ver drievoudigd; Buenos Aires al van 9,3 miljoen naar bijna 14 miljoen groeien. En dit terwijl de situatie in de Argen tijnse hoofdstad nu al „catestrofaal” wordt genoemd. Bij dertgelijke dictaroriale regimes geldt het woord „dictatuur” als een ver boden scheldwoord als het henzelf be treft. Liever verklaren ze hun anti- marxistische houding jiuist met de bewe ring dat het communisme een dictatuur vormt. SEOEL (AFP). Ongeveer dertig mensen zijn om het leven gekomen en bijna zeventig zwaar gewond doordat een passagierstrein gisteren op een spoorwegovergang nabij Seoel op een tankauto reed. Twee rijtuigen ontspoor den, sloegen om en raakten in brand- De twee inzittenden van de tankaut von den eveneens de dood. en de Bondsrepubliek, zegt met nadruk geen „koude-oorlog-boek” te hebben ge schreven. Maar de periode-Stalin zette een enorme domper op de gang van zaken in het Russische onderwijs. De mislukking van het anti-autoritair onderwijs, de pogingen van onderzoekers als Blonsky, Celpanov en Vygotsky om de ervaringen zo te verwerken -dat de vernieuwing door kon gaan, werden door het politieke systeem misbruikt. Om herinvoering van de oude, strenge, uitsluitend op de klas, de (vak) opleiding gerichte school goed te praten. Inclusief de straffen en de streng-autoritaire on derwijzer. Toen Peron aan het ‘roer stond, tapte Velasco Alvarado uit hetzelfde pro-Ca- stro-vaatje. Na de val van Peron kwam Peru 'totaal alleen te staan. En dus moest het aansluiting zoeken bij het anti-marxistische font. Voor Latijns- Amerika is die „koude oorlog” nog niet afgelopen. Het Openluchtmuseum heeft de tentoonstelling opgezet in samenwer king met de directie voorlichting en externe betrekkingen van het minis terie van Landbouw en Visserij. Be langrijkste aspect is de ontwikkeling die de landbouw heeft doorgemaakt, door o.m. nieuwe werktuigen, andere krachtbronnen, betere bemesting. Voorts is op de expositie veel te zien van de invloed van de landbouw op het milieu, de» plattelandsrecreatie. volkskunst en maatschappelijke structuur. De tentoonstelling geeft een over zicht van de geschiedenis van de Nederlandse landbouw en' wil hét bewijs leveren dat de achttiende- eeuwse dichter Poot nooit gelijk heeft gehad met zijn opmerking over het „genoegelijk voortrollende leven des gerusten lantmans”. De eeuwen door is het boerenleven eerder hard en zwaar geweest dan genoeglijk, vinden de organisatoren, maar de eeuwen door tot in onze tijd hebben stedelingen er een vertekend beeld van gegeven. Hubert Komelis Poot en veel van zijn tijdgenoten stelden het boerenle ven zeer romantisch voor. Van Gogh was een van de eerste kunstenaars die het boerenleven zag zoals het werkelijk was. De tentoonstelling laat met o.a. schilderijen, tekeningen en foto’s zien vergaren van kennis v.-z.-.- voor nu jaar zal dit zelfs 90 percent bedragen.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 11