Financieel slechte zaak ENORME CHAOS ROND BOKSDUEL Montreal met naar RUDI LUBBERS KANSLOOS L f Olga Commandeur en Frank Nusse SPORTIEF Hockeysters tweemaal naar winst f I 1 MAANDAG 2 4 M E I 19 7 6 SPORT Klein veld door Pieter Mul Geïnspireerd Dunn: In de rode cijfers i f M. WWW goede hoop Organisatie slecht Erg vermoeid Ma HOCKEYTEAM MOET NOG ERG WENNEN (Van onze sportredactie) Links naast Jorritsma iden BERT BREVOORD (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) De 25-jarige Schutte, die 119 kilo gram weegt, liet er vanaf de eerste ronde geen twijfel over bestaan de strijd zo snel mogelijk te willen be slissen. In de eerste ronde ging Lub bers al twee maal neer, maar de gong redde hem van verdere „moker”-sla- gen van de imposante Zuidafrikaan. De tweede ronde was een herhaling van het gebeuren in de eerste ronde en tot twee maal toe kwam Lubbers na acht tellen maar moeizaam over eind. Vroeg in de derde ronde ging Lubbers weer neer en na 2 minuten en 35 seconden besloot de scheids rechter de strijd te staken. I r ver een Spanje leek zich in de tweede helft dan ook vrij moeiteloos naar de derde zege op Nederland in de hockey-historie te spelen. De ploeg, die in de gebroeders Fabregas en de boomlange verdediger 6-6 -10 6-9 1-5 5-9 Den >ort )or- 1 II ler- 5-1. ro- SG 5C, en- ar- m, 1-36 1-3 2 1-26 1-35 1-34 >-28 •-45 >-38 1-53 -63 1-46 1-53 •-49 1-51 1-50 1-52 1-66 1-51 -72 lin en. hij iter oor nde erk dig ne- Zan :in- am >ass oo- zen Drie kwartier na zijn val in het circus Krone deed Ali in zijn hotel Bayerischer Hof nog een laatste poging de publiciteit te halen. In een voorstelling van ruim een half uur maakte hij tegenstander Dunn en de experts belachelijk. „Die Igor, die Frankenstein, heeft voor vrouw en kinderen te vechten. Wat dacht je van al dat geld? Hij denkt als Engelands hoop mij te kunnen onttronen, omdat het toch eens moet gebeuren. Want die Ali is nu al zo oud en zo dik, dat hij het boksen is verleerd.” Frank Nusse, die vorig jaar doordrong tot de wereldtop op de 400 m. horden - een zevende plaats op de wereldranglijst begon e ind maart te sukkelen.' Een voorhoofdsholteontsteking en een voet blessure maakten een abrupt einde aan zijn intensieve training. Tijdens het trai ningskamp in Formia kon hij nagenoeg niets doen, en dat zou zo blijven. Het voorval is kenmerkend voor de chaos die rondom Ali’s derde optreden van dit jaar heerst. Organisatorisch deugt er vrijwel niets, en mede daardoor bevinden de Duitse inrichters van het boksfestijn in de Olympiahal zich aan de rand van een financieel debacle. Bob Arum, de president van de Amerikaanse firma Top Rank, die Ali’s zakelijke be langen behartigt, is ontsteld over zoveel onkunde bij de Duitse partner Promot. „Wart deze mensen uitspoken, is werke lijk ongelooflijk amateuristisch. Zij heb ben geen geld, ze weten van niets en houden zich niet aan afspraken. Ieder een heeft het altijd over Duitse grondig heid, maar deze heren vormen het be wijs van het tegendeel.” termijn. Olga heeft nu ook de andere kant van de medaille leren kennen. Vorig jaar waren er alleen maar hoogte punten. De ervaring leert nogal eens, dat een met tegenslagen geconfronteerde at lete later sterker terugkomt. Daar gaan we aan werken, en dit in alle rust. Met forceren kun je alleen maar alles kapot maken en dan waarschijnlijk voorgoed.” Ali was een van de eersten die met de schrik vrij kwamen, maar vanuit het Kronebastillon was gelijk groot alarm gegeven. De 1000 toeschouwers die op een fraaie show hadden gerekend, zagen „Das Grossmaul aus Kentucky” (de praatjesmaker uit Kentucky zo als in de Beierse hoofdstad op duizenden affiches staat vermeld, nog even een zwarte vuist in de lucht steken, waarna te midden van de consternatie twee lichtgewonden moestenworden afgevoerd. „Ik krijg dinsdag de zesde prik in de voet en dat is ook de laatste. Het gaat nog nauwelijks beter. Ik heb dan ook nog geen wedstrijd kunnen lopen. De kans bestaat inderdaad dat een operatie nodig zal zijn. Ja, dezelfde operatie die Jos Hermens indertijd onderging. Het heeft natuurlijk geen enkele zin om nu nog aan Montreal te denken. Jammer natuurlijk, maar een ramp is het niet, er is nog meer dan topsport. Als de blessure voorbij is, beginnen we weer met nieuwe moed.” De 17-jarige Olga Commandeur, die al enkele maanden met een ernstige knie blessure tobde, kwam afgelopen zaterdag op Papendal tijdens een jeugdwedstrijd voor het eerst op de baan in actie. „Het was voor mij alleen maar een test”, aldus de Suomi-atlete, die moest ervaren dat er nogal' wat publiek naar Papendal ,was gekomen dat hoopte op een wonder. Olga Commandeur, die de eerste 500 m. goed meeging, moest daarna echter ver terug en finishte als zevende in 2.52,2; zo’n 24 sec. boven haar beste tijd „Ik ben in elk geval blij dat mijn knie het heeft gehouden. Nu mijn havo-exa- men achter de rug is, krijg ik veel tijd om te trainen. Met mijn trainer, Pieter van Liempt, heb ik echter afgesproken niet meer aan Montreal te denken. Ook willen we voorlopig geen publiciteit meer. In alle rust gaan we verder wer ken”, aldus de na de finish erg vermoei de en met spierspijn kampende Olga Commandeur. „Na het gevecht met ïoung wisten alle experts van radio, tv en kranten het zo goed. Ali had afgedaan. Weten jullie wat? Ik weeg precies zoveel als ik wil wegen. Nu weeg ik 100 kg., maar tegen die Japanse worstelaar zal ik over een maand nog minder wegen. Zeshonderd miljoen mensen zien mij maandagnacht over de gehele wereld op tv. Dat haalt geen voetbalwedstrijd. Ik ben de enige man die ervoor zorgt dat de wereld stilstaat als hij naar zijn werk gaat. Ik heb helemaal niet afgedaan. Tegen Dunn zal ik dansen; als het moet vijftien ronden lang. Daarna vermorzel ik die Japanner, dan Norton en ten slotte de winnaar van Frazier tegen Foreman. Na dit jaar hou ik ermee op. Zo, hebben jullie nu genoeg?” Waarna Taminiau nog een oorspron kelijke gedachte met betrekking tot het spelen op kunstgras lanceerde: „Ik vind het een erg kille bedoening. Als ik bij mijn club Tilburg het veld opstap, dan ruik ik dat malse gras, en dan krijg ik echt zin om een partijtje te hockeyen. Hier ruik je helemaal niks en dat inspi reert niet”. De aftocht van Cassius Clay na het po- diumincident in München waar een deel van het belangrijke gezelschap door het podium zakte. Tekenender kon de chaos rond dit boksgevecht niet zijn. Voor Dunn, die bij de officiële we ging tot 96 kg. kwam, heeft bijr^a nie mand belangstelling. De Europese kam pioen belooft het beter te zullen doen dan Joe Bugner. „Die ging verleden jaar twee uur na zijn nederlaag in Kuala Loempoer tegen Ali zwemmen. Als ik van Ali verlies, zullen ze me moeten dragen.” ARNHEM. Twee atleten, die Ne derland, gezien hun prestaties van vorig jaar, in Montreal finaleplaatsen hadden kunnen bezorgen, hebben de Olympische Spelen uit hun hoofd gezet. Be Europese jeugdkampioene en jeugdwereldrecord- houdster op de 800 m„ Olga Comman deur, en de vorig jaar tot de wereldtop doorgedrongen 400 m. hordenloper Frank Nusse, liepen vanwege blessures een zo grote trainingsachterstand op, dat ze besloten af te zien van geforceerde pogingen Montreal alsnog te bereiken. Een weliswaar niet onverwachte, maar wél geduchte klap voor de Nederlandse atletiek. Gezien de vaak uitstekende prestaties van vorig jaar, was er de hoop toch zeker met een achttal atleten naar Canada te kunnen reizen. Tot nu toe hebben slechts drie atleten prestaties neergezet, die uitzending rechtvaardigen: Jos Hermens en Eltjo Schutter en hoog- springster Ria Ahlers. Prestaties die overigens nog niet officieel door het NOC zijn gehonoreerd. Juist tegen de verdedigend ingestelde Spanjaarden kwamen die technische te kortkomingen aan Nederlandse zijde duidelijk aan de oppervlakte, omdat de ploeg als het ware gedwongen werd om tegen de scherp op de man spelende tegenstander het wapen van de diepte- pass te hanteren. De Spanjaarden hiel den het speelveld erg klein, en dat was op het Utrechtse kunstgras een effectief wapen. De dieptepasses aan Nederlandse zijde misten namelijk vrijwel steeds zui verheid, en waar een bal op normaal gras wel de neiging heeft af te remmen, is op kunstgras het tegendeel het geval. De tv-rechten voor Amerika en de rest van de wereld berusten bij Top Rank. Arums organisatie verleende de NBC toestemming het gevecht op de Amerikaanse schermen te brengen tegen een vergoeding van een miljoen dollar. Arum: „Dat mogen we gelijk naar Ali doorschuiven. Winst moeten we maken op de verkoop van rechten aan andere landen.” „grasmat” toont, en ras jL 1 UTRECHT Het Nederlandse hockeyteam voelt zich op kunstgras bepaald nog niet als een vis in het water. Weliswaar realiseerde de ploeg op de zaterdag officieel geopende accommodatie van Kampong in Utrecht een op papier niet onverdienste- Ijjk ogende 2-2 tegen Spanje, maar het was voor iedereen duidelijk dat de Spanjaar den daarmee te karig werden beloond. Spanje, dat begin vorige maand in Edinburgh met 1-0 van de Oranje-hemden won, manifesteert zich de laatste tijd als een waardig Europees kampioen; een titel die het twee jaar geleden in Madrid in de wacht sleepte. bestaande uit Doyer, Litjens en Van Eijk, het raffinement om het de Spaanse verdediging erg lastig te maken; er werd zelfs geen enkele strafcorner of lange hoekslag geforceerd. In defensief opzeht sloot het ook bepaald niet altijd als een bus, en de ploeg miste op het kunstgras vooral de zo broodnodige technische per fectie. Coach Wim van Heumen daarover: „De passes waren over het algemeen erg slecht. Iedereen wilde de bal op de stick van een medespeler plaatsen iets wat op dit gras ook nodig is, maar dat mislukte meestal. En als je een bal te ver voor iemand uitspeelt, is degene voor wie de pass bestemd is eigenlijk bij voorbaat kansloos. Dan lever je de bal gewoon bij de tegenstander in”. Tien minuten voor Arbos’ tweede per soonlijke succes had een geïnspireerd moment van André Bolhuis de eerste Nederlandse treffer tot gevolg gehad. Bolhuis kreeg de bal na een combinatie Taminiau-Litjens aangespeeld, zigzagde langs drie tegenstanders en joeg de bal ontstellend hard in de rechter beneden hoek. Dat doelpunt was het sein tot de enige periode waarin Nederland tot aan vaardbaar spel kwam. Ineens kwamen er goed sluitende combinaties, was er ook sprake van goed aansluiten van de diverse linies, maar de opleving ver dween even snel als ze gekomen was- WEST-BERLIJN. Het Nederlandse dameshockeyteam, dat de wereldtitel on der de vlag van de FIH verdedigt, heeft in West-Berlijn de eerste stap gezet op weg naar prolongatie dank zij twee overwinningen. Zaterdag werd het zwakke Mexico volslagen weggespeeld (8-0). gisteren werd het tegen België een uitermate benauwde overwinning: 4-3. Bob Arum: „Overal ter wereld heb ik wedstrijden op touw gezet. Maar hier in München zjjn de prijzen hoger dan waar ook. Het is gewoon krankzinnig.” Tot die conclusie is Promot inmiddels ook geko men. De kaartjes van 30 tot 100 mark waren weliswaar snel uitverkocht, de duurdere exemplaren bleven echter keu rig op de voorverkoopadressen. De prij- zigste entreebewijzen kosten maar liefst 1000 mark. De allerduurste kaarten wer- MUNCHEN. Sirenes van meer dan 20 ambulances, politie- en brandweer wagens richtten gistermiddag in Mönchen de aandacht op het gebouw van Circus Krone, waar de officiële weging plaatsvond van Muhammed Ali en Richard Dunn, tegenstanders van ko mende nacht in het gevecht om de wereldtitel bij de zwaargewichtboksers. Dit keer betrof het nu eens geen stunt van de regerende wereldkampioen, al was Ali wel direct betrokken bij de komst van de kolonne hulpverleners. Te midden van en samen met tientallen mensen was hij namelijk enkele minu ten na de weging door het houten podi um gezakt, omdat een van de balken onder de vloer het begaf onder de zware last. Een dag na de officiële Interland tegen Spanje won Nederland een oefenduel tegen dezelfde tegenstander met 1-0. Bolhuis scoor de vlak voor rust het enige doelpunt De ontmoeting werd met vijf minuten ingekort, omdat de Spanjaarden zich razendsnel naar Schiphol moesten begeven. De ontmoeting tegen de Belgische da mes bood nogal wat stof tot napraten. Nederland speelde in de eerste helft superieur hockey en nam in die periode een 3-1 voorsprong, die slechts een aan loop leek naar een nieuwe zege met heel grote cijfers. Zover kwam het niet. Met een bijna ongeloofwaardige inzet kwa men de Belgische dames terug tot 3-3 en pas in de laatste minuut zag Toos Bax uit een terecht toegekende strafcorner kans voor de overwinning te zorgen. Aai} die winnende treffer waren bloedstollende momenten voorafgegaan en het zag er zelfs naar uit dat de ploeg die in de eerste helft met speels gemak door de Belgische defensie wandelde, een nederlaag tegemoet zou gaan. Het boeiende treffen tussen Nederland (dat ten opzichte van het duel tegen Mexico op één plaats was gewijzigd, Gonneke Elshof-Doyer had plaats gemaakt voor Maria Strijbosch) en België leverde de oranjedames in de negende minuut een voorsprong op. Josë Poelmans benutte een strafbal nadat Nicole Buisset een inzet van Nel van Kollenberg met het been had gekeerd. In de zestiende mi nuut schoot Nel van Kollenberg wel raak, Brigitte Motte scoorde tegen, maar uit de derde strafcorner vergrootte Toos Bax de marge nog voor de rust weer tot twee doelpunten. De onherkenbaar strijdlustige Belgi sche dames zagen hun stormloop in de richting van het Nederlandse doel na de rust beloond met twee doelpunten (van Nicole Ohn en Nicole Buisset), maar dank zij Toos Bax trok Nederland ui teindelijk toch nog aan het langste eind. De eenzijdige ontmoeting tegen Mexi co. dat de stand tot de rust beperkt kon houden tot 2-0, bood Nederland zaterdag de gelegenheid tot een rustige en pro- duktieve start. Toos Bax (2), Nel van Kollenberg (2), Josë Poelmans (starfbal), Mieke Groen. Marjolijn Gouka en Liset te Sevens zorgden voor de doelpunten. Felicitaties voor Hans Jorritsma (tweede van links), na het scoren van de gelijkmaker tegen Spanje. Wouter Kan, rechts (met haarband) Paul Litjens en aanvoerder André Bolhuis. Juan Amat nog altijd haar belangrijkste steunpilaren heeft, zou ook zeker in die opzet geslaagd zijn als niet doelman Giro zijn fatale mistrap had begaan. Nederlands ausputzer Bart Taminiau: „Ik moet toch wel erg wennen aan dat kunstgras. Voor mij is het bepaald niet je-van-het. Omdat de bal veel langer in het spel blijft dan op een gewoon veld, heb je een enorme conditie nodig. Ik vond tSpanje technisch stukken beter spelen dan wij, maar met het systeem dat die ploeg hanteert, wordt hockey op dit soort velden een soort zaalhandbal. .Het is wel duidelijk dat wij vooral moeten blijven oefenen op snelle 1-2- combinaties. De afgelopen dagen is dat ook wel gebeurd, maar het kwam er deze keer nog helemaal niet uit”. De verwikkelingen van de laatste da gen rondom het treffen Ali-Dunn dreig den zelfs een ervaren man als Arum, die zijn plaats als belangenbehartiger hero verde ten koste van Don King, boven het hoofd te groeien. Arum liet de organisatoren op een gegeven ovenblik zelfs weten het gevecht af te gelasten als hij een ontbrekend bedrag van 325.000 dollar niet zou krijgen. Een drei gement dat hij niet kon uitvoeren, om dat Ah’s manager Herbert Muhammad, leider van de Black Moslims, vanuit Chicago antwoordde dat het gevecht zonder meer gehouden moest worden. De gouden financiële berg verandert hoogstwaarschijnlijk in een bittere pil. Niet voor de Amerikanen uiteraard, maar voor de Duitse financiers. De Bei erse bevolking blijkt namelijk niet be leid de hoge prijzen neer te tellen voor de plaatskaarten in de Olympia Hal. Dit weekeinde was niet meer dan de helft van de 12.000 entreebewijzen verkocht. Ook Frank Sinatra kon het overigens destijds niet verder brengen dan een half gevulde hall. Op niet al te lange termijn na het gevecht wacht Promot bovendien een rechtszaak, want het publiciteitsbureau PPS, dat de zaak voor Promot zou verkopen, doet al dagen niets meer. Dit na een ruzie die Promot onder .meer aanleiding gaf PPS-mensen van luiheid te beschuldigen. Inkomsten uit tv-rech- ten zijn er ook nog niet, want de Duitse tv eist dat er geen reclame rond de ring te zien zal zijn. Promot wil daaraan tegemoetkomen, op voorwaarde dat de tv een half miljoen mark neerlegt, en dat is de chef-sport van de Beierse tv te gek. JOHANNESBURG (ANP). Zwaargewicht-bokser Rudi Lubbers heeft zaterdagavond in Johannesburg, door interventie van de scheidsrech ter in de derde ronde, verloren van de Zuidafrikaan Mike Schutte. den inmiddels met een kwart in prijs verlaagd, maar ook dat kan Promot niet meer redden van een debacle. In plaats van een half miljoen winst, dreigt de organisatie nu in de rode cijfers te komen. Dat ook Spanje de grillen van het poligras nog niet helemaal onder de knie heeft, bewees de bebaarde doelman Giro in de laatste seconden van de wedstrijd. Giro vergat even dat een zacht rollende bal op de verschillende banen van de verraderlijke effecten trapte finaal mis toen dieptepass van André Bolhuis een ge makkelijke prooi voor hem leek te wor den. De door het centrum naar voren sprintende voorstopper Hans Jorritsma kreeg daardoor toch de kans waarop hij al niet meer rekende en sloeg de bal uit een moeilijk geworden hoek in het doel. Nederland ontsnapte door de black-out van Giro aan een nederlaag, maar het doelpunt van Jorritsma kon het gevoel van onvrede over de totale prestatie niet wegnemen. Middenvelder Ron Steens (in de rust vervangen door de Tilburger Jan Albers, die zich als een vaji de weinige aangena me verrassingen aan Nederlandse zijde •ontpopte) overdreef wel een beetje toen hij verklaarde dat de Spanjaarden een klasse beter waren geweest, maar de teleurstelling over zijn prestatie en die van zijn ploeggenoten was begrijpelijk en .terecht. Nederland, dat niet over Hans Kruize en Wouter Leefers beiden geblesseerd kon beschikken, miste in de aanval, De volgende tegenstander van Schutte zal de Belg Jean-Pierre Coopman zijn. Na dit gevecht zal worden beslist of Schutte eventueel tegen wereldkampioen Muhammad Ali gaat uitkomen. Als gebruikelijk buitte Ali, die zich deze week op de Duitse tv-schermen in de Rudi Carell-show zogenaamd knock-out liet slaan door een dame, de situatie aardig uit. Manager Muhammad zette Arum zo onder druk, dat deze met 325.000 dollar genoegen nam. Ali zelf wordt er geen cent minder van. maar vertelde op een bijeenkomst een uur na het instorten van het podium vrolijk dat hij voor 100.000 dollar kaartjes had ge kocht en had weggegeven aan Ameri kaanse soldaten die in Duitsland gele gerd zijn. Kaarten die hoogstwaarschijn lijk door Promot geschonken moesten worden, nu de Duitsers de ruim 300.000 dollar niet hoefden te betalen. Ook zaterdag kreeg Nederland geen vat op het spelletje waarop de Zuideu- ropeanen, die eveneens voor het eerst een interlandwedstrijd op kunstgras speelden, het patent hebben. Spanje be schikt over een potdichte defensie, die zich heel moeilijk tot overgave laat dwingen en probeert met niet al te talrijke, maar wel erg gevaarlijke aan- valsacties aan een doelpunt te komen. Trainer Van Liempt: „Inderdaad is het belangrijk dat haar knie het heeft ge houden. Betnoedigend is ook, dat Olga na afloop niet teleurgesteld was. We gaan nu verder met de training. Eerst nog duurwerk, omdat ze daarin een grote achterstand heeft. We dienken dan ook niet aan grote wedstrijden op korte Trainer Devanney en manager Biddles geven hun pupil natuurlijk best een serieuze kans. „Ali houdt niet van rechtsvoorstaande boksters als Richard. Bovendien is Dunn helemaal niet bang voor Ali. Hoe zou een man die 67 parachutesprongen heeft gemaakt nou bang kunnen zijn? Ali is wellicht een betere bokser, maar als Richard hem een keer vol raakt, gaat hij neer. Niet Ali, maar wij zorgen voor een sensatie.” Als kijkspel bevredigde de wedstrijd mede daardoor dan ook allesbehalve. Van Heumen: „Het ontbrak bij ons aan de creativiteit om het spelletje van de Spanjaarden te ontregelen. Die jongens spelen volgens een goed ingestudeerd concept, en dat doen ze erg knap. De enige mogelijkheid is door de verdedi ging heen te soloren, maar daar moet je natuurlijk wel de spelers voor hebben. De ploegen van India (in Montreal de eerste tegenstander van Nederland) en Pakistan hebben die wel degelijk. Die landen zijn naar mijn mening op kunst gras dan ook enorm in het voordeel”. De Spaanse aanval beschikte zaterdag in linkerspits Juan Arbos ook over ie mand met grote solistische gaven. Arbos bewees dat tegen de op een vreemde plaats debuterende Irmbert Jebbink (hij fungeerde als rechtervleugelverdediger, maar is bij Kampong gewend als laatste man te spelen) een aantal malen, al waren de beide doelpunten die hij scoor de niet het gevolg van individueel goochelwerk. In de 12e minuut was Arbos attent toen de bal na de eerste Spaanse straf corner, ingeslagen door Jorge Fabregas, in zijn richting sprong, en op slag van rust strafte de snelle Spanjaard een enorme blunder van Wouter Kan af. Kan probeerde met een breedtepass voor zijn eigen doel langs Jebbink te berei ken, maar sloeg te zacht, waardoor sco ren voor Arbos een koud kunstje werd.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 15