Honden bewaken duinen achter het naaktstrand Bloemenhove tóch dicht 24 Aardbeving Peru 289 349 Dat kan alleen Johan Cruyff twee dagen laag: BIEFSTUK 411 BB BOBB I SPORTB VARKENSLAPPEN Waar draait het conflict nu om DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Het woord is aan ALS KABINET OOK VANDAAG NIET UIT KERNORDER-PROBLEEM KOMT Van Agt „bedacht” zich niet: Bang voor B.B. Bewolkt AGENDA Aantal pagina’s vandaag: Auto-ltalië OM HELM TE BESCHERMEN T (Van een onzer verslaggevers) 6 pagina ALLEEN DINSDAG EN WOENSDAG 250 GRAM MAANDAG 24 MEI 1976 66e jaargang nummer 171 2 3 SUPERZACHTE PAARDE- VLEESMEESTER 7 8 8 9 10 Beroep DINSDAG EN WOENSDAG BIJ ALBERT HEIJN Radio en tv Strips Kunst Beurs Sport 13, 14, 15, 17, 19 ,21, 23 MAGERE DOORREGEN ZONDER ZWOERD 500 GRAM MERKACCU S v.a. f 99. Onoverzichtelijk ■Mi Umuider Courant John Lennon: Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P Stuurman Abonnement bij vooruitbetaling f 13 f 37 40 p kwartaal Ip post t 49 I p |aai 1 146 90 (p post 1 189 p mnd Losse nummers 60 i (Van onze parlementsredactie) (Van een onzer verslaggevers) de i (Van onze sportredactie) Mr. J. BURGER (ADVERTENTIES) (ADVERTENTIE) JUWELEN Inkoop Verkoop De garantie van de overheid is nodig omdat de Nederlandse bankwereld het anders te riskant vvindt om de transactie van rond een miljard gul- Weersverwachting van het KNMI tot dinsdagavond: Waarachtig leven kan men alleen in bed. Spekstraat 10 - Haarlem tel. 023-320274. General Electric. Afgesproken werd dat General Electric de fabricage van de reactorvaten voor zijn reke ning zou nemen, en Nederland „on schuldige” onderdelen als pompen en allerlei andere technische appara tuur. Een exportvergunning was dus niet meer nodig; alleen een krediet- garantie. Eerst wolkenvelden en kans op een lokale bui, later op de dag perioden met zon. Matige tot vrij krachtige wind tussen oost en zuidoost. Minimumtemperaturen omstreeks 8 graden. Maxima on geveer 17 graden. Een aantal vooraanstaande christenen in ons land - prof. J. Verkuyl en prof. J. Blok (Vrije Universiteit), prof. G. Rot huizen (theologische hogeschool Kam pen), prof. dr. H. Violet (secretaris van de Nederlandse Raad van Kerken) en dr. C. Labuschagne (Zuidafrikaanse hoogle raar te Groningen) - heeft een beroep ZANDVOORT. Het Hoogheemraad schap van Rijnland heeft een particulie re bewakingsdienst ingeschakeld voor het toezicht op de Zeereep (de buitenste duinenrij) ten zuiden van Zandvoort. De particuliere bewakers, dié met honden partrouilleren, moeten voorkomen dat recreanten het verboden duingebied be treden. Vooral vorig jaar is door inten sief gebruik van het-verboden gebied ter hoogte van het naaktstrand veel schade aangericht aan de helmbeplanting. Pikant detail is, dat zowel de ministers Duisenberg, Lubbers en Van der Stoel als premier Den Uyl op de hoogte waren van de takenruil. De eerste twee ministers hebben er zelfs actief aan meegewerkt. Een aantal progressieve ministers in het kabinet is echter van opvatting dat de ruil in feite niets aan het verwerpelijke ka rakter van de transactie verandert, terwijl de christen-democraten plus Gruijters (D’66) en Duisenberg de order wèl willen laten doorgaan. goede aan werk in Nederland. De rest, een kleine 600 miljoen, is voor werk in Zuid-Afrika door Nederlanders. Twee derde (400) miljoen is voor Brederode en een derde betreft montagewerk in Zuid- Afrika, eveneens door Nederlanders. Het project is goed voor 4700 manjaren, gespreid over vier a vijf jaar. De kans is groot dat Rene van de Kerkhof deze week alsnog een drieja rig contract bij zijn vereniging PSV zal tekenen. De Eindhovense lands kampioen staat nu positiever tegeno ver een meerjarige verbiiruteois met Van de Kerkhof. Zoals bekend heeft het Westduitse FC Köln belangstel ling, maar het schrok nogal terug voor de vraagprijs: twee miljoen. Van de Kerkhof: ,,Ik denk dat ik wel bij PSV blijf. Het gesprek van mijn zaakwaarnemer Verstappen met PSV is bijzonder positief verlopen.” Nog steeds is het niet zeker dat Telstar-spits Cees van Kooten bij zijn vereniging blijft. Van Kooten is in onderhandeling met Go Ahead Eagles en wil zelf graag bij de Deventer ploeg spelen. De moeilijkheid is ech ter dat Van Kooten nog een tweeja rig contract heeft bij Telstar. Go Ahead Eagles onderzoekt de moge lijkheid om dat contract af te kopen. Omdat Telstar-tralner Castenmiller verklaarde dat hij Van Kooten niet graag zou willen laten gaan, mag worden aangenomen dat de Eagles diep in de buidel zullen moeten tas ten. van de regering nodig zou zijn. Het PvdA-kamerlid Ter Beek stak daar echter bij voorbaat een stokje voor, door een motie in de Kamer in te dienen waarin export werd verbo den, dat wil zeggen: in elk geval zolang Zuid-Afrika niet bereid is toe te treden tot het verdrag tegen de verspreiding van kernwapens. De motie werd met de uiterst krappe meerderheid van 70 tegen 69 aan vaard. Het Nederlandse consortium dat order op die manier aan zijn neus voorbij zag gaan, besloot daarop tol een ruil met de Amerikaanse tak, dere gedachten te brengen. Echter tever geefs. Roethof: „Ik heb hem nogmaals herinnerd aan onze afspraak van ander half jaar geleden, dat deze zaak alleen vp de onafhankelijke rechter kan lopen. Ik neb hem bovendien op drie alterna tieve mogelijkheden gewezen om op een voor ons acceptabele manier iets te kun nen ondernemen. Maar hij was zeer ontoegankelijk. Sinds hij vorige week onze motie naast zich neerlegde is zijn standpunt niet veranderd”. Roethof, 'die de minister vorige week woensdag in een spoeddebat ter verantwoording riep, verwacht dat de ongewijzigde houding van Van Agt vandaag tot „een frontale botsing” zal leiden. De procureur-generaal in Amsterdam mr. J. F. Hartsuiker, vroeg vanochtend het stichtingbestuur van de abortuskli niek BI menhove te Heemstede mee te werken aan de inbeslagneming van de apparatuur van de kliniek. Het bestuur heeft dit geweigerd. De penningmeester van het stichtingsbestuur, E. A. van Eunen, deelde dit vanochtend mee na afloop van het gesprek dat de procu reur-generaal gedurende een uur met voorzitster Anneke Goudsmit had ge voerd. Mr. Hartsuiker heeft geen termijn genoemd waarbinnen de apparatuur in beslag moet worden genomen. Het bestuur van de Bloemenhové-kli- niek gaat zich nu intern beraden over wat er nu verder te doen staat. DR. A. M. RUPPERT zich moeten lat?n leidéri door de advie zen Van dé Wereldraad van Kerken en de kerkenconferentie van Nairobi, die zich tegén deze levering hebben uitge sproken”. Ook ds. Beijers Naude, directeur van het Christelijk Instituut in Zuid-Afrika, heeft zich een tegenstander verklaard van de levering aan Zuid-Afrika. (Zie verder pagina 2) De particuliere bewakingsdienst is in het duingebied alleen op drukke strand- dagen in touw. Met vier of vijf honden patrouilles wordt dan wacht gelopen in de 250 meter brede duinstrook. Rijnland moest een beroep doen op de particulie re dienst, omdat het kleine aantal duin- wachters in vaste dienst het werk op topdagen niet aankan. .Ook de Zand- voortsé "politie heeft tê wéinig man schappen om de duinstrook goed te kunt nen bewaken. „Het inschakelen van dé bewakingsdienst is een dure grap”, aldus de woordvoerder van Rijnland, „maar het laten vertrappen van de helmaan-) plant zou ons nog veel en veel duurder komen te staan.” LIMA (AFP, UPI). Gistermiddag heeft zich in Peru een aardbeving van gemiddelde intensiteit voorgedaan. In de hoofdstad Lama renden de mensen in paniek de straat op. Het is nog niet bekend of de beving, die 30 s econden duurde, schade of slachtoffers heeft' ge maakt. Het nationale aardbevingsstation in Golden (Colorado) meldde dat de aarbeving zich heeft voorgedaan in een gebied met veel steden en dorpen. De kracht was 6,2 op de schaal van Richter Johan Cruijff heeft het Nederlands elftal opnieuw naar een zege op het nationale team van België geleid. Za terdagavond zegevierde Oranje in het Brusselse Heizel-stadiion met 1-2, vooral dank zij enkele magistrale ac ties van Cruijff, die zelf het Doelpunt van het Jaar maakte. Uit een bijzon der moeilijke hoek liet Cruijff goalie Jean Marie Pfaff kansloos. Bewon derend sprak de nieuwe Belgische bondscoach Guy Thijs na afloop: „Zo’n goal, dat kan alleen Johan Cruijff. Ik vind het niet erg om door zo’n doelpunt te verliezen. Wonder schoon was dat. Nederland is het leste team ter wereld, zoals bijna :eder elftal dat zou zijn met een aanvoerder als Johan Cruijff.” Meer over de interland en de woede van bondscoach Knobel over de benade ring van de Nederlandse sportpers op de eerste pagina van onze bijlage Sportief. 4^ den te financieren. Aangezien de si tuatie in Zuid-Afrika politiek gezien nogal instabiel is, en niemand weet hoe die er over vijftien jaar uitziet als de order moet zijn afbetaald, willen de banken dat de Nederlandse overheid de terugbetaling van hun krediet garandeert. Zo’n kredietga- rantie loopt meestal via de Neder landse Credietverzekerings Maat schappij maar die heeft daarvoor toestemming nodig van het kabinet. Het Nederlandse consortium Rijn- Schelde-Verolme en Bredero heeft de afgelopen dagen met klem verze kerd dat de transactie niet doorgaat Tijdens die gesprekken heeft hij als nog geprobeerd de bewindsman tot an- Een boze Brigitte Bardot heeft een inbreker in haar villa op dusdanige wijze geïntimideerd dat deze zijn buit achterliet en zich vervolgens uit de voeten maakte, zo heeft de politie van de Franse badplaats St. Tropez zaterdag bekend gemaakt. Toen de man met een tasje met geld en juwelen, dat hij in de tuin had gevonden, over het dak van de,villa van Brigitte Bardot wil de vluchten werd hij verrast door de wereldberoemde film ster. Volgens de politie heeft de „resolute houding” van Bardot de inbreker ertoe gebracht zijn buit achter te laten. De politie werd onmiddellijk gewaarschuwd, de inbreker wist echter te o ntko- men. 118 Een woordvoerder van het Hoogheem raadschap: „Op zonnige dagen dook men daar bij het naaktstrand en masse dé helm in. Vooral buitenlanders maaktén zich daar schuldig aan. Die schijnen het idee te hebben dat het hele gebied achter Haarlem een soort paradijs is waar'je overal maar naakt kan lopen.” Er is vorig jaar voor tonnen schade aangericht aan de zeewering. Het gebied achter het naaktstrand is vooral kwets baar omdat het door Rijnland wordt gebruikt als kweekplaats voor jonge helm. Door de vernielingen van vorig jaar moest een grote hoeveelheid helm gras elders worden aangekocht, DEN HAAG. Waar gaat het politie ke conflict, dat het kabinet momen teel zo dicht bij de rand van de afgrond brengt, hu precies over? Of ficieel heeft het kabinet slechts te maken met het verlenen van een kredietgarantie aan een groep Ne derlandse bedrijven, die onderdelen wil leveren voor de bouw van een kerncentrale in Zuid-Afrika. In feite gaat het om de vraag, of het kabinet die order aan een politiek omstreden land als Zuid-Afrika en van een politiek omstreden karakter als kern energie met zijn autoriteit kan dek ken. gedaan op het kabinet om de leverantie aan Zuid-Afrika vooral niet te laten doorgaan. „Uit deze beslissing blijkt de keuze voor of tegen de onderdrukte zwarte meerderheid in Zuid-Afrika”, zo stellen zij in een verklaring. „Juist de confessi onele partijen, die bewust een verbin ding willen leggen tussen geloof, politiek en sociaal-economisch handelen, zouden DEN HAAG/HEEMSTEDE. De mededeling van procureur-ge neraal mr. Hartsuiker, dat de Bloe- menhovekliniek toch gesloten moet worden heeft ook in het kabinet de toch al grote spanning verder ver hoogd. Gebleken is namelijk dat mr. Hartsuiker, net als,de hoofdofficier van justitie in Haarlem vorige week, vooroverleg met minister Van Agt heeft gevoerd, alvorens het Bloemenhove-bestuur zijn standpunt met volledige instem ming van de minister mee te delen. Daaruit moet worden afgeleid dat minister Van Agt ook na zijn door het kabinet toegestane „bedenktijd” nog geen haarbreed afgeweken is van het standpunt dat hij vorige week in de Tweede Kamej verkon digde. Dr. Roethof (PvdA) heeft gisteren herhaaldelijk telefonisch contact met de minister van justitie gehad. Mogelijk bemiddelingspoging van formateurs Burger en Ruppert Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, Plaatselijk nieuws 4, 5, 6, Alle auto-uitlaten 30% Alle Fiat plaatwerk 20% Fiat onderdelen tot 50% Jansweg hoek Parklaan (023-320232) (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Het kabinet is vanmorgen om tien uur bijeengekomen in een laatste poging een oplossing te vinden voor de nog steeds dreigen de kabinetscrisis. Het hele weekeinde hebben premier Den Uyl en de mi nisters Lubbers en Duisenberg koortsachtig telefonisch overleg gepleegd om alsnog tot een aanvaardbaar compromis te komen. Over het resultaat van het overleg was vanmorgen evenwel nog niets bekend. Wel zei premier Den Uyl vanmorgen tegen wachtende journalisten bij het Catshuis niet zo somber gestemd te zijn als vrijdagavond, „hoewel er nog weinig aan de situatie is verbeterd”. Komt het kabinet vandaag niet uit de problemen rond de order voor Zuid-Afrika, dan zal aan de formateurs van het kabinet, mr. J. Burger (PvdA) en dr. A. M. Ruppert (AR), worden gevraagd te bemiddelen. Mr. Burger en dr. Rubbert slaagden er drie jaar geleden in vanuit een zeer ingewikkelde politieke situatie het kabi net-Den Uyl tot stand te brengen. Van PvdA zijde werd vanmorgen op gemerkt dat de urgentie van een beslis sing op dit moment iets minder groot is geworden, nu duidelijk is geworden dat de definitieve Amerikaanse beslissing nog wel enkele weken op zich laat wachten. Dat betekent niet dat het kabi- net-Den Uyl de principiële beslissing over de order voor zich uit kan schui ven, maar de „druk op de ketel is in elk geval iets verminderd”, aldus zegt men in de PvdA. Het voorstel van ARP-fractievoorzit- ter Aantjes dat Nederland de kredietga rantie geeft, als Amerika even strenge voorwaarden als ons land stelt aan de levering van reactorvaten, maakt in het kabinet wellicht enige kans. De progres sieve bewindslieden zouden het echter te mager vinden als het daarbij blijft. Ne derland mag zich niet achter Amerika verschuilen, als het gaat om een zo principiële zaak, zo meent mën. Ook de Nederlandse regering zou van haar kant in een of andere vorm nadere voorwaar den aan de leverantie moeten stellen. Een woordvoerder van een van de Nederlandse deelnemers aan het project deelde vanmorgen mee dat de order voor Zuid-Afrika in totaal 1,25 miljard bedraagt. Daarvan komt 640 miljoen ten als de kredietgarantie uitblijft. Van verscheidene kanten is echter gesug gereerd dat de banken eventueel ook zonder borgtocht” van de overheid de order zouden willen financieren; alleen zouden de totale kosten van het project dan een of twee percent hoger worden. Vorig jaar zag het er nog naar uit dat Nederland de levering van reactor vaten voor zijn rekening zou nemen. Reactorvaten hebben echter veel di recter te maken met de produktie van splijtbaar materiaal; reden waarom voor, de levering van die onderdelen een exportvergunning Waarnemers rond het Binnenhof wij zen erop dat het kabinet voor een wel haast onoverzichtelijke situatie is ge plaatst. De abortusproblematiek, de rela tie tussen het kabinet en het vaderland se bedrijfsleven (leveranties aan Zuid- Afrika) en de miljardenoperatie ter sa nering van ons economisch leven, raken de fundamenten van het regeringsbeleid. Een nieuw gezichtspunt kwam giste ren van de PPR. Fractieleider Bas de Gaay Fortman zei dat hij voelt voor een gesprek over de werkgelegenheid met de betrokken ondernemingen als het kabi net zou besluiten de kredietgarantie niet af te geven. In dit gesprek zouden dan eventuele compenserende orders aan het bedrijfsleven aan de orde kunnen ko men. „Ik weet niet of deze bedrijven in moeilijkheden zijn, maar ik kan me voorstellen dat zij kosten hebben ge maakt die voorkomen hadden kunnen worden als het kabinet zich van het begin af aan duidelijker had opgesteld”, aldus De Gaay Fortman. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427 IJmuiden Postgiro 273107, Postbus 18 IJmuiden Iel. redactie 15389, na kantoortijd 10709 Iel adm en adv. Tel 15437 en 16450 Klachten bezorging. 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 1