Staatssecretaris Kooijmans mogelijk naar VS Cuba trekt troepen liw terug uit Angola Noordhollands munitiedepot in Bergen Bezettingsactie Bloemenhove vanmorgen vroeg opgeheven prijs- 28 75 jaar VOS NIET „Geen verhoging huur zonder compensatie” F Cronié jeugdiger dan 'A ooit I DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN J O \ADS intermeubel 'n Aanrijding 'VB a ^7 o o JN Het woord is aan J Kooijmans Judo in Catshuis Protestactie Gouda: ZOMERTIJD Tijdelijk regen VERGEET AGENDA pagina 10 KMI Aantal pagina’s vandaag: 'UK Speciale commissie moet Unctad uit Kunsthandel Jos de Graaff b 2000m2 woonwereld rjb.i het slop halen (Van onze parlementsredactie) Telefoonbeantwoorders r’ mm DINSDAG 25 MEI 1976 66e jaargang nummer 172 HAARLEM I I I Relatiegeschenken yXaarle^ Amsterdamstraat 40-44, Haarlem, Telefoon 325850* Bankbiljetten f UN AM OW Umuider Courant Wertheimer Tel. adm en adv. Losse nummers 60 i f 1'5 p mnd bij vooruitbetaling Den Uyl weet kabinet Castro Kissinger bij elkaar te houden (Zie ook pagina 2). (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) (Zie verder pag. 11) t ADVERTENTIE) 4240 2 ADVERTENTIES) HEEMSTEDE Vanmorgen om half vijf kwam er een einde aan de be zettingsactie van abortuskliniek Bloemenhove in Heemstede, die maan dagmorgen aanving. Met duidelijke teleurstelling ontvingen de toen nog ongeveer 150 aanwezigen de mededeling dat het beraad van het kabinet was beëindigd. Minister Van Agt zal nu overleg plegen met mr. Hartsuiker en mr. Andreae. Politieke kringen in Den Haag meld den vanmiddag, dat het kabinet van plan is staatssecretaris Kooijmans van Bui tenlandse Zaken naar Amerika te sturen in verband met de levering van kern centrales aan Zuid-Afrika. Weersverwachting van het KNMI tot woensdagavond: STEPHENSONSTRAAT 8-23 TEL. 023-244827 nen bijdragen tot de verdere ontspan ning tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie. In zijn brief aan Palme verklaart Castro dat voor het einde van dit jaar de Cubaanse troepensterkte zo goed als nihil zal zijn. Hij verzekerde eveneens dat men niet van plan is in de toekomst verder te interveniëren nóch in Afrika, noch in Latijns-Amerika, zo ver telde Schori. Castro schreef: „Wij Cubanen zijn niet van plan de kruisridders van deze eeuw te worden”. Op vragen aan Pierre Schori welke reactie Kissinger toonde toen Pal- De kliniek en de bomen in de tuin werden voorzien van affiches, die ver klaarden dat minister Van Agt weg moet omdat hij vrouwen de breinaald injaagt (rechts boven). Gierstraat 47-53 - Telefoon 31 28 01 Showrooms: Breestraat 30 en 24 KOOP vanaf 495,- HUUR vanaf 20,- p.m. NATEBO-AMSTELVEEN, tel. 020-456456 CARROSSERIE REPARATIE BEDRIJE -^Apeldo orn&Zn O HAARLEM S3 «•SsSs^JSS <t> O moment arriveerden de eerste vrouwen, die waren gealarmeerd door berichten dat de procureur-generaal bij het Am sterdamse gerechtshof, mr. J. F. Hartsui ker, de kliniek zou willen laten sluiten. Dit voornemen zou hij hebben geuit nadat het bestuur van de Bloemenhove- kliniek had geweigerd vrijwillig tot slui ting over te gaan. Hij pleegde daarover overleg met minister Van Agt van Justi tie waarna het langdurige kabinetsbe raad volgde. (Zie verder pag. 11) Bij de foto’s: Om ongeveer half twee gistermiddag maakte het actiecomité bekend hoe de bezetting zou moeten verlopen en werden de taken verdeeld (linksboven). PPR-Ieider De Gaay Fortman interpre teerde het resultaat aldus, dat het kabi net blijkbaar inziet dat alle aspecten van de Zuid-Afrika-order nog eens na der bekeken moeten worden. Dat bete kent niet dat de kans op doorgaan van de levering is toegenomen, het lijkt me best mogelijk dat de progressieve be windslieden voet bij stuk houden, aldus De Gaay Fortman. GOUDA. (ANP) Een kleine vier honderd inwoners van Gouda weigeren de voor hun verplichte huurverhoging van acht percent te betalen, zolang de loonmaatregel van de regering van kracht blijft. Zij zijn van mening, dat de verhoging niet rechtvaardig is, gezien de stijging van de kosten van levensonder houd, waar geen loonstijging tegenover staat. Een actiecomité, dat door de be woners is opgericht, heeft dit geschreven aan de huisbaas, de Algemene Woning bouwvereniging Gouda. Hooggeplaatsten huichelen onge noegen over de lastige nieuwsgie righeid der menigte, maar hoe zouden zij zich ergeren als ze ge negeerd werden.' DEN HAAG Het kabinet heeft vannacht om vier uur het marathon- beraad over de order aan Zuid-Afrika en de sluiting van de Bloemenhove- kliniek afgesloten zonder tot een afgerond resultaat te komen. Afgesproken is dat de Tweede Kamer aan het eind van de week per brief op de hoogte wordt gesteld over het al dan niet doorgaan van de leverantie aan Zuid- Afrika. Wat betreft Bloemenhove zal minister Van Agt zich nader met het openbaar ministerie verstaan over de te nemen stappen. De staatssecretaris zou zich daar voor al op de hoogte willen stellen van de houding van de Amerikaanse regering bij de vraag of nucleair materiaal gele verd mag worden aan landen, die het verdrag tegen de verspreiding van kern wapens, hetzogenaamde non-prolifera- tieverdrag (NPV), niet hebben onder tekend. Zuid-Afrika is zo’n land. Aangenomen wordt, dat het kabinet nadere mededelingen over een eventueel bezoek van staatssecretaris Kooijmans aan de V.S. zal doen in de brief, die de Kamer eind deze week krijgt over de kredietgarantie voor de levering van on derdelen voor kerncentrales aan Zuid- Afrika. Minister Lubbers heeft vandaag gezegd, dat die brief ondertekend zal worden door minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken, minister Duisenberg van Financiën en hemzelf De zomertijd, die volgend jaar bij ons wordt ingevoerd, zal in gaan op 3 april 1977, de eerste zondag in april. Op 25 september zullen we de klok weer een uur terug moeten zetten. Dit is gis teren besloten in overleg met onze Benelux-partners België en Luxemburg. Er is overgiens nog een kansje, dat die datum wordt gewijzigd. Eind deze maand beslist de EEG of er een gemeenschappelijke regeling moet komen. Verschei dene EEG-landen hebben tegen de datum van 3 april al bezwaar aangetekend. Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, 4, 19 Plaatselijk Nieuws 5, 6, 7, 9, 11, 13 Radio en tv15 Strips 15 Kunst 17 Weg en wiel19 Beurs 20 Economie 21 Sport 23, 25 De Belgische nationale bank heeft moeten vaststellen dat er sinds enige tijd bankbiljetten van >00 frank (ongeveer 35 gulden) in omloop zijn waarmee ge knoeid is. De biljetten meten slechts 14 in plaats van 15 centi meter in de lengte. Deze biljetten komen het vaakst voor in de agglomeratie Brussel. Alles wijst erop dat de knoeiers van 15 bil jetten steeds een stukje van 1 cm hebben afgesneden. Met die losse stukjes wordt dan een zes tiende biljet vervaardigd. (Van onze redacteur in Stockholm, Henk Ruyssenaars) STOCKHOLM Pierre Schori, een van de naaste medewerkers van premier Olof Palme, heeft vandaag bevestigd dat de Cubaanse premier Fidel Castro Olof Palme als bemiddelaar heeft gebruikt om de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Henry Kissinger te laten weten dat de Cubaanse troepen uit Angola zullen worden teruggetrokken. Scrori verklaarde dat men de brief van Fidel Castro een week geleden ont ving via een speciale gezant. „Het was duidelijk dat Castro wilde dat Olof Pal me dit in de gesprekken met Kissinger tijdens diens driedaagse bezoek aan Zweden zou vertellen”, zo verklaarde Schori. Cuba heeft in totaal 12.000 sol daten in Angola en men is reeds begon nen met het terugtrekken ervan. Tijdens de gevechten voor de MPLA zijn min stens 2000 Cubanen omgekomen. Het terugtrekken van deze troepen zou volgens politieke waarnemers kun- De commissie moet proberen de twee muurvast geraakte kernvraagstukken in beweging te krijgen. Dit zijn: de schul denlast van de derde wereld en een gemeenschappelijk fonds ter financiering van grondstoffenbufferroorraden. Hel fonds is een van de voornaamste eisen van de ontwikkelingslanden in hun uit eindelijk streven naar een geïntegreerd grondstoffenprogram. Tot dusver hebben industrie- en ont wikkelingslanden op Unctad-4 geen schijn van overeenstemming op die twee punten weten te bereiken. (Zie verder pagina 2) NAIROBI. (Reuter) Een speciale commissie gaat proberen de VN-confc rentie over handel en ontwikkeling, Unctad, die op een volslagen mislukking dreigt uit te lopen te elfder ure uit het slop te halen. Hiertoe is te middernachf in Nairobi besloten door de plenaire vergadering. Acties van de zijde van de politie waren daarom niet meer te verwachten. Terwijl buiten de rommel werd opge veegd, verlieten de bezetters de wacht kamer van de kliniek. Het comité be sloot dat voorlopig de hele dag een aantal mensen in de omgeving van dfe kliniek zou blijven. Vanmorgen zaten ze rustig in de tuin. In de kliniek werden vanmorgen nog enkele patiënten behandeld. Het ging hierbij om dringende gevallen. De ove rige zouden vandaag in klinieken in Amsterdam, Den Haag en Utrecht wor den behandeld. De bezettingsactie begon maandagmor gen om ongeveer half twaalf. Op dat me de boodschap doorgaf, zei deze „erg positief”. Voor Kissinger was het eens te meer een bewijs dat het bestaan van neutrale landen zoals Zweden van groot belang kunnen zijn voor de internatio nale politieke ontwikkeling. Het is niet de eerste keer dat Zweden gebruikt wordt als een soort bemiddelaar in rela ties tussen ontwikkelings- en ontwikke lende landen op een crisissituatie zoals bijvoorbeeld de bemiddeling tussen Viet nam en de Verenigde Staten ook via Zweden verliep. Kissinger vertrok vanochtend vanuit Stockholm met zijn speciale toestel naar Luxemburg, waarna hij via Londen huiswaarts keert. Amerika heeft Angola nog altijd niet erkend. Dat zou pas gebeuren als de Cubaanse troepen zich uit dat land hebben teruggetrokken. (Zie verder pagina 3) De actie is niet, zo zegt het comité, gericht tegen de woningbouwvereniging. Het doel is om samen met de woning bouwvereniging en hopelijk ook de vak bonden de regering ervan te overtuigen, dat er een ander (huur)beleid moet wor den gevoerd. De huizen van de actie voerders zijn gelegen in de nieuwbouw wijk Bloemendeel-Oost. Tot 1 april, toen de jongste huurverhoging van kracht werd, deden ze 216 of 256 gulden per maand aan „kale” huur. De huurverho ging bedraagt derhalve 16 of 20,50. Aangezien de huizen na 1 april 1970 gebouwd zijn, kan er tegen de verhoging geen bezwaar worden gemaakt. Hoewel zij wel enig begrip zegt te hebben voor de actie, zal de woning bouwvereniging de wanbetalers waar schijnlijk toch met harde hand aanpak ken. „Wij kunnen niet anders”, aldus een woordvoerder. „Het rijk keert ons voor deze huizen nu eenmaal ook acht procent minder uit”. net ook inderdaad bezworen zijn, kan echter pas aan het eind van de week blijken, als de inhoud van de brief aan de Kamer bekend is en ook het definitie ve standpunt van Van Agt over Bloe menhove duidelijk zal zijn. Over de inhoud van de vaak heftige discussies in het kabinet wilde geen van de bewindslieden vannacht mededelin gen doen. Minister Van Agt verliet het Catshuis door een zij ingang in een ken nelijke poging de wachtende journalis ten te ontlopen, de overige ministers reden per auto direct door naar hun slaapadres. Om kwart voor vijf ver scheen een communiqué van de Rijks voorlichtingsdienst, waarin het resultaat van het overleg wereldkundig werd ge maakt. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427 IJmuiden Postgiro 273107. Postbus 18 IJmuiden lel. redactie: 15389, na kantoortijd 10709 Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging; 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. Hoofdredactie. Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, II. P Stuurman Abonnement Van Agt zal met de procureur-gene raal bij het Amsterdamse hof, mr. Hart suiker en de Haarlemse officier van Justitie, mr. Andreae, overleggen wat voor invloed de bezetting van de Heem steedse kliniek heeft op de voorgenomen sluiting, nu actiegroepen de kliniek heb ben bezet. Ook zal de bewindsman zich beraden over de betekenis van het be zwaarschrift dat het bestuur van de kliniek bij de Haarlemse rechtbank heeft ingediend. Met het voorlopige resultaat is een eind gekomen aan het eraad, dat vanaf begin vorige week vrijwel onafgebroken tot en met maandagnacht heeft voortge duurd. Ondanks aanvankelijke ernstige bezorgheid over de kans een kabinetscri sis te vermijden, is premier Den Uyl er dus opnieuw in geslaagd een echte breuk binnen het kabinet te voorkomen. Of de grote tegenstellingen in het kabi- I Vannacht plaatselijk regen of een onweersbui, overdag van het westen uit opklaringen. Meest matige wind, draaiend naar wes telijke richtingen. Minima omstreeks 9 graden, maxima ongeveer 17 graden. HAARLEM. Noord-Holland gaat staatssecretaris Stemerdink adviseren Bergen uit te kiezen voor de vestiging van een centraal provinciaal munitiede pot. Dat hebben Provinciale Staten maandagmiddag besloten na ruim zes uur vergaderen met negenenveertig stemmen voor en zeventien stemmen tegen. De Statenleden hebben daarbij in meerderheid gekozen voor het standpunt en voorstel van Gedeputeerde Staten. Door de vestiging van een centrale munitieopslagplaats in Bergen kan een tiental bestaande complexen ontruimd worden. Het ziet er in het geheel niet naar uit dat staatssecretaris Stemerdink Bergen niet zal accepteren voor de ves tiging. Voordat Provinciale Staten over deze zaak in vergadering bijeen kwa men, had hij al laten doorschemeren een ander advies dan Bergen naast zich neer te zullen leggen. Als het kabinet stuikelt over één van de twee geweldige problemen die de geest van de coalitie hebben verscheurd, is de kans op een hernieuwd samengaan van PvdA en confessionelen aanmerke lijk kleiner geworden. i Hoe ver in feite de zaken ook uit elkaar liggen abortus en kemreacto- ren hebben ogenschijnlijk geen enkel raakpunt vertonen zij toch een op merkelijke overeenkomst: zij hebben te maken met de essentiële ideële inventa ris van de coalitie-partners en lenen zich bijzonder slecht voor compromissen. Wat de abortusmoeilijkheden aangaat, was de zaak eigenlijk al parlementair opgelost doordat de PvdA en VVD el kander hadden gevonden. Hier stonden de confessionelen van KVP en CHU voor de bittere noodzaak iets te accepteren dat regelrecht tegen hun geweten in- druiste. Iets dergelijks zou men kunnen zeggen van de reactorkwestie. In de PvdA en vooral in de PPR worden mensen uiterst pijnlijk gekwetst door de gedachte, dat Nederland om het com merciële gewin de ideële bestrijding van de apartheid een internationaal vér strekkende dolkstoot in de rug zou toe brengen. Als de ideologie in het strijdperk komt, zijn de harnassen dubbel dik en wordt de bereidheid tot verzoening ge- makkelijk verstikt. Zowel de eventuele sluiting van de abortuskliniek in Heem stede als de mogelijke weigering tot leverantie van reactorvaten aan Zuid- Afrika kan slechts gezien worden als een demonstratief gebaar, want zij los sen niets op. Zuid-Afrika krijgt (of heeft) zijn atoombomarsenaal toch vel en de behoefte aan een nieuwe, vrijere abortuswetgeving wordt door één kliniek meer of minder niet uit de wereld geholpen. Ligt in deze laatste overweging wel licht nog een reddingskans voor het kabinet? Hoe men het ook bekijkt, een eventueel compromis zal uiterst pijnlijke consequenties hebben, maar het zou we) betekenen dat bij een volgende kabinets periode de nu regerende coalitievorm over een stevige basis blijki: te beschik ken. Alleen dit zijn situaties waarin slechts de meest inventieve staatsmans kunst uitkomst kan bieden. Is Den Uyl een groot staatsman? Het gaat erom dat de moeilijkheden direct verbonden zijn met persoonlijke prestiges van ministers afzonderlijk. De politieke verhoudingen in Nederland hangen op dit ogenblik af van personen, van persoonlijke gaven en krachten. Het parlement en de partijen wachten even gespannen af als het pu bliek. Zo’n worsteling tussen individuele krachtpatsers kan in een bulletin nooit worden verwoord. Achter de koele uit slag, hoe die ook luiden zal, zit een uitputtende, individuele geestelijke judo- Wedstrijd. De krachtigste persoonlijkheid zal winnen de verliespost komt links of rechts terecht. 37 40 p kwartaal lp post f 49 p iaat (146 90 Ip post I 189 J&SxNsSS fcg i?

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 1