Nederlanderschap in trek Gruijters kiest voor woningcorporaties ZEBRA-JONG Nijverdal IN ARTIS PROGRAMMA VAN FESTIVITEITEN ROND DE VIKINGS NADEREN MARS OPENING: „Inkrimping noodzakelijk” Enquête onder Al kaartje voor bouwvakkers Zuiderzee-lijn verkocht Amerikaans ruimtevaartproject Belastingaftrek reiskosten gaat omhoog Meubelfabriek .ij Oisterwijk Damiate^X FINANCIERING PREMIEHUURWONINGEN Ontwikkelingshulp van EEG voor Suriname c Zaterdag 12 juni WOENSDAG 2 6 M E I 19 7 6 17 BINNEN- EN BUITENLAND 16 Europese landen Gunst J ooU op DEN HAAG (ANP) Het Nederlanderschap is steeds meer in trek. Bij de afdeling naturalisatie van het ministerie van Justitie komen elk jaar meer verzoeken binnen van personen van diverse nationaliteit om Neder lander te mogen worden. is de officiële opening van de nieuwe vestiging van DAMIATE PERS BV, uitgeefster van onder meer Haarlems Dagblad, IJmuider- en Beverwijkse Courant, in de Waarderpolder. (Van onze parlementsredactie) MINISTER GRUIJTERS 15 M) (Van onze redactie economie) i (ADVERTENTIE) I I ntrum 6. impen igd it I De financiers (onder andere het Alge meen Burgerlijk Pensioenfonds, Natio nale Nederlanden en Ennia) zijn van mening dat er met de bouw van premie- huurwoningen niet meer genoeg te ver dienen valt. Volgens Gruijters, die deze mening bepaald niet deelt, zijn er ande re oorzaken voor wat wel als een beleg- gersstaking is aangeduid. De inhaalvraag naar dergelijke woningen is verdwenen. Verder zoeken velen die net iets meer verdienen dan de gemiddelde werkne mer, tegenwoordig een koophuis. Zaterdag 19 juni nachtwandeltocht. Start en finish Grote Markt te Haarlem Een prachtige route van ongeveer 35 km De meeste naturalisaties moesten tot nu toe volgens de wet op het Nederlan- Verzoeken om naturalisatie tot Neder lander worden nauwelijks meer afgewe zen. Eigenlijk alleen nog maar wanneer er gegronde vrees bestaat dat de aanvra ger niet behoorlijk in zijn levensonder houd kan voorzien en dus waarschijnlik ten laste van de gemeenschap zou ko men. In de Amsterdamse dieientuin Artis is gisteren een Grevy-zebra geboren. Op de foto het dier samen met moeder Nanne, die ongeveer 6 jaar oud is. De vader heet Hans en is 9 jaar oud. Gt evy-zebra’s zijn afkomstig uit Oost-Afrika en vallen op door de fijne streeptekening en de grote oren. verstrooide duiden dat keien zijn. i i i I I I I I I I Het dagelijks adviescollege van Lelys tad. vergelijkbaar met het college van B. en W. zal de raad voorstellen positief te reageren op het ingediende verzoek tot steun aan deze actie. In de toekomst blijven pensioenfond sen, banken en soortgelijke financiële instellingen welkom. Ze lopen dan ech ter wel het risico dat de woningcorpora ties hen van de markt hebben verdron gen. „Het spijt me dat u weg gaat, maar uw plaats wordt meteen door andertn ingenomen”, zo rield de heer Gruijters de grote financiers voor. derschap bij wet worden toegekend. Dat wil zeggen dat de Tweede Kamer en de Eerste Kamer zich over elk afzonderlij ke naturalisatie dienden uit te spreken. Ter verlichting van het parlementaire werk is de Tweede Kamer onlangs ak koord gegaan met een vereenvoudiging van de procedure. Door een hiervoor in de wet op het Nederlanderschap aange brachte wijziging zullen voortaan min der naturalisatiewetjes nodig zijn. De minister zal, zonder het parlement ér te voren in te kennen, zelfstandig de Ne derlandse nationaliteit kunnen toeken nen in gevallen die voor zichzelf spre- De minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening heeft gisteren de Eerste Kamer bij het beleidsdebat over zijn departement hierover ingelicht. De inschakeling van dt woningcorporaties zal op meerjarige schaal plaatsvinden. De minister had ook kunnen besluiten de grote financiers te dwingen deel te blijven nemen in de financiering van woningen, maar dat wil hij niet doen. WASHINGTON- Het Amerikaanse ruimtevaartuig Viking-1 is aan de slot fase van zijn lange reis naar Mars begonnen. Op 19 juni komt deze Viking bij Mars aan, waar het landingsdeel op 5 juli (02.41 uur onze tijd) op de opper vlakte van de planeet terecht moet ko men. temperaturen en de hoeveelheid water damp worden onderzocht en zoeken de camera’s de oppervlakte af naar een geschikte landingsplaats. (Elke Viking heeft een deel dat rond Mars blijft cirkelen en een landingsgedeelte.) Voor de landing moet echter nog veel worden gedaan, aldus de NASA. Op 9 juni zullen de motoren worden aangezet voor een baanwijziging. waardoor de Viking-1 op 19 juni in een baan rond Mars komt. De apparaten aan boord worden aangezet om er zeker van te zijn dat ze werken en de computers moeten worden voorzien van gegevens. Op 29 mei gaan geleerden met twee radarinstallaties, het Goldstone-observa- torium in Californië en Arecibo in Por- torico. beginnen met het onderzoek van het gebied waar de twee ruimtevaartui gen zullen neerkomen. Door de baan van Mars en de helling van zijn as is de noordelijke landingsplaats niet dikwijls van de aarde af te zien en dus niet zo grondig onderzocht met radar als de zones bij de evenaar. Van 29 mei tot 11 juni echter is het noordelijke deel van Mars naar de aarde toe gekeerd, waar door de geleerden de gelegenheid hebben hun radarstralen op een deel van het landingsgebied te richten. De landingsgebieden zijn gekozen op basis van de foto’s die de Amerikaanse Mariner-9 in 1972 heeft genomen. Daar op zijn echter voorwerpen kleiner dan 100 meter niet te zien. De plekken zijn gekozen omdat zij er het veiligst uitzien en wetenschappelijk belangrijk. DEN HAAG. Onder 30.000 bouw vakkers zal door het Instituut voor Ar beidsvraagstukken een enquête worden gehouden om een inzicht te krijgen over de motieven die hebben geleid tot hun toetreding tot de bouw. Bovendien wil men weten wat de motieven zijn die hebben geleid tot een andere werksitua tie of het verlaten von de bouw. De enquête is bedoeld om inzicht te krijgen in de werking van de arbeidsmarkt Speciaal wil men inzicht krijgen in de beweging der werkenden tussen de be drijven, tussen de verschillende soorten van bouwwerken en over de pendel. DEN HAAG (ANP). Volgens minis ter Lubbers van Economische Zaken zal een „beduidende imkrimping” van de werkgelegenheid bij de textielfabrieken Nijverdal-Ten Cate waarschijnlijk on vermijdelijk zijn. Hij zei dit gisteren in de Tweede Kamer bij de beantwoording van mondelinge vragen van vijf Kamer leden. Gruijters zal de bestaande en volgens hem gunstige regeling voor de financie ring van woningbouwprojecten niet wij zigen. Het rendement is goed en de corporaties zijn best in staat in de sporen van de grote beleggingsinstellin gen te treden. Op korte termijn gaat de minister met deze instellingen overleg gen. Het Rijk zal volledig garant staan voor rente en aflossing. Het ruimtevaartuig was vorig jaar op 20 augustus gelanceerd en wordt op 10 miljoen kilometer afstand gevolgd door de tweede Viking, die in augustus om de planeet gaat cirkelen en op 5 september zal landen. De Viking-1 heeft al de eerste opnamen van de planeet gemaakt. of diffuze puls er zandduinen. Deze stralen worden door de opper vlakte van de planeet teruggekaatst- Komt er een scherpe puls terug dan is die ter plaatse betrekkelijk glad. Een kan erop rotsen en Uit Australië kwamen 110 personen, die hun verzoek om het Nederlander schap ingewilligd zagen en uit Nieuw- Zeeland 6. Uit Afrikaanse landen tens lotte kwamen 93 van de genaturaliseer- den: Zuid-Afrika 44, Marokko 22. Egyp te 10,Tunesië 5, Nigeria en Rhodesië elk 4, Algerije 3 en Ethiopië 1. Naturalisatie is een gunstverlening en een verzoek om Nederlander te mogen worden kan daarom zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. Maar in het algemeen hanteert men bij Justitie de regel, dat het Nederlanderschap kan worden verleend wanneer iemand spon taan de vreugden maar ook de lasten ervan wil dragen. In totaal verwierven het afgelopen laar 4896 personen door naturalisatie het Nederlanderschap (in 1974: 2784 en in 1973: 2256). Met 3314 (1974.3031) in 1975 nieuw ingediende naturalisatieverzoeken werd het aantal aanvragen voor het Nederlanderschap in 1974 met 283 over troffen. VVD en CDA maakten zich zorgen over deze koerswijziging van het kabi net. Aangedrongen werd op hernieuwd beraad met de Raad voor het Onroerend Goed, die de financiers bundelt. De mi nister staat hier positief tegenover. DEN HAAG. Minister Gruijters gaat de woningcorporaties inschakelen bij de bouw van de wat duurdere pre- miehuurwoningen. De minister laat de particuliere beleggers voortaan links lig gen. Deze grotè financiële instellingen hebben laten weten nog nauwelijks be langstelling te hebben voor de bouw van dergelijke woningen. LELYSTAD (ANP). Mevr. Els van Hulten. echtgenote van de staatssecreta ris van Verkeer en Waterstaat, heeft gisteren aan plaatsvervangend landdrost J. M. Lindhoud het eerste retourtje Le- lystad-Amsterdam van de nog aan te leggen Zuiderzeespoorlijn aangeboden. Hiermee ging een door de PPR-actiecen- trum Lelystad georganiseerde actie van start om druk te zetten achter een spoedige en positieve beslissing over deze spoorlijn van Amsterdam via Weesp en Almere naar Lelystad. Van 19 juni tot 4 juli wonden d* camera’s van het ruimtevaartuig zo di kwijls mogelijk op de gekozen landing splaats gericht. Dan zullen voorwerpen van 40 meter doorsnee te zien Jjn, maar dat is nog niet voldoende. „Het zijn de keien ter grootte van een voetbal waar we het meest bezorgd om zijn. En aan keien die we niet kunnen zien kunnen we niet veel doen. We zullen alle geluk nodig hebben voor een veilige landing. We weten werkelijk niet wat daar ligt voordat we de oppervlakte bereikt heb ben”, aldus Robert Kraemer van de NASA. DEN HAAG (ANP). Staatssecreta ris Van Rooijen (Financiën) heeft giste ren in de Eerste Kamer meegedeeld dat de aftrekbedragen voor de reiskosten zullen worden verhoogd. In het kader van het belastingplan 1977 zullen voor reisafstanden boven de tien kilometer de aftrekbedragen en de vrijgestelde ver’ goedingsbedragen een verruiming onder gaan. Uitgangspunt voor deze aanpassing is in beginsel de stijging van de kosten van het interlokale openbare vervoer sinds 1971. De aanpassing van de bedragen van het reiskostenforfait zal in de toe komst „minder schoksgewijs” geschieden, zo zegde de staatssecretaris de Kamer toe. Ook een tekort aan aanpassing kan een reden voor afwijzing zijn, terwijl een verzoek ook kan stranden op ie mands politieke of criminele status. ken. In het algemeen gaat het daarbij om personen die een nauwe band met Nederland hebben. Hieronder vallen ook personen die vroeger al de Nederlandse nationaliteit hebben bezeten. De nieuwe regeling geldt ook voor degenen die het Nederlanderschap verloren door dienst te nemen bij de vijand in de jaren 40- 45. Het aantal mannen dat als gevolg daarvan nog statenloos is bedraagt mo menteel nog ongeveer 5000, het aantal vrouwen dat om dezelfde reden of door indiensttreding bij de vijand van hun man statenloos is beloopt ongeveer 1000. TV-kasten bankstellen slaapkamers wandkasten dekenkisten Toonzaal; Amsterdam Leidsekade 102 (naast Lido, vlak bij Leidseplein) tel. 020-233917. Ma t/m za 9-18 uur. donderdagavond tot 21.30 uur. Uw kopje koffie staat klaar. Dinsdag 15 juni woensdag 16 juni en donderdag 17 juni „De Val van Rabenshalle”. Toneelgroep Perspekt brengt speciaal voor onze abonnees het stuk „De Val van Rabenshalle” terug in de Schouwburg. Aanvang 20.15 uur. Belangrijke reduktie voor onze abonnees op entreeprijs van deze voorstellingen. Kaarten verkrijgbaar aan al onze kantoren per plaats. Toegangsprijs kinderen tot 14 jaar. 1,50. Dinsdag 1 juni - Promenade concert in de Vespohal te Nieuw- Vennep. Aanvang 20.15 uur - Medewerking verlenen: Noordhollands Philharmonisch Orkest, het trio Louis van Dijk en Gerard Cox en Frans Halsema Maandag 7 juni - Promenade Concert in de Beijneshal te Haarlem. Hetzelfde concert als in Nieuw-Vennep nu te Haarlem. Voor beide concerten ontvangen onze abonnees een reduktie. Reduktie- bonnen van 2,50 in de aankondigingsadvertenties van onze bladen Kaarten verkrijgbaar bij al onze kantoren. Zaterdag 12 juni feestelijke opening van de Damiatevestiging in de Waarderpolder. De sleutel waarmee het bedrijf wordt geopend, wordt in een feestelijke optocht met kruisridders te paard en showbands via Hoofddorp, Heemstede en het centrum van Haarlem naar de Waarderpolder gebracht Zaterdag 12 juni en zondag 13 juni. Tentoonstelling van kinderwerkstukken in de Vishal te Haarlem Onder de genaturaliseerden waren in totaal 215 gastarbeiders (personen uit: Italië, Spanje, Griekenland, Turkije, Portugal, Marokko en Algerije die na 1960 naar Nederland zijn gekomen). Van de in 1975 bij de wet genaturali seerde personen hadden er 672 geen nationaliteit. Uit Europese landen kwa men er 1200: de meesten uit Tsjecho- Slowakije (266), uit Duitsland 245, Italië 108, Spanje 74, Groot-Brittannië 72, Bel gië 62, Hongarije 59, Griekenland 47, Oostenrijk 46, Turkije 45, Portugal 44, Zuidslavië 35, Polen 33, Frankrijk 29, Zwitserland 7, Roemenie 6, Finland en Noorwegen elk 5, Cyprus 3, Denemar ken, Bulgarije en Ijsland elk 2 en enke lingen uit de Sovjet-Unie, Zweden en Luxemburg. Totaal 620 genaturaliseerden kwamen uit Aziatische landen: Indonsië 455, Chi na 62, Israel 41, Iran 14, Irak 13, India 7, Libanon 7, Pakistan 5, Sri Lanka 4, Jordanië 3, Japan 2, en enkelingen uit Syrië, Zuid-Vietnam, Thailand. Afgha nistan, Singapore, Korea en Jemen. Honderdzestig kwamen er uit landen in Amerika: Ver. Staten (63), Canada (60), Venezuela (5), Brazilië (5), Argenti nië, Guyana, Chili en Eqpador (elk 4), Peru (3), Trinidad en Tobago (2) en Barbados 2, alsmede uit Salvados, Domi nica, Bolivia en Guatemala (elk 1). Zaterdag 29 mei Groot drumbandfeest op hfc EDO-terrein, onze abonnees ontvangen 50 cent reductie op inlevering van bon in de krant. Zondag 30 mei 1976 - Wielerronde van Haarlem-parcours Waarderpolder 10.00 uur Nieuwelingen - 40 km. 11.15 uur Veteranen en Liefhebbers - 40 km. 12.30 uur Junioren - 60 km. 14.30 uur Beroepsrenners - 100 km. Kaarten met reduktie voor abonnees op onze kantoren verkrijgbaar a 5,- Nijverdal heeft overigens nog geen concrete aanvraag voor steun gedaan, aldus Lubbers. Komt zo’n aanvraag bin nen dan zal ik die in ieder geval positief bekijken. Voorwaarde daarbij zal wel zijn, dat het perspectief aanwezig is van een rendabele voortzetting van het be drijf en dat er geen schade wordt be rokkend aan andere bedrijven binnen de bedrijfstak, zo zei de bewindsman. Ook al doen we die handreiking, dan toch zal inkrimping noodzakelijk zijn, aldus de minister. In perioden van grote bouwactiviteit treden veel arbeiders tot deze xedrijf- stak toe, doch ook is bekend dat vele tienduizenden de bouw jaarlijks verla ten. Hoe deze stromen ontstaan en voor al in welke richtingen vooral na uittredingen ze zich bewegen, is nog niets bekend. Voor het voeren van een doelgericht arbeidsmarktbeleid is deze kennis onontbeerlijk, zo meent de Stich ting Structuuronderzoek Bouwnijver heid. Vrijdag en zaterdag zal vanuit een treinwagon in het Lelystadse winkelcen trum een grote handtekeningenactie starten. Tevens zal in de wagon een diaserie over de railverbinding worden vertoond. Vrijdagochtend zal Roel van Duyn het tweede kaartje van deze spoorlijn kopen in het Amsterdamse Centraal Station. Daarna worden nog tweeduizend kaartjes in Lelystad ver kocht. Hij zei in beginsel besloten te hebben tot een aanvullend steunprogramma voor de textielindustrie. Daarover gaat de minister echter nog overleggen met zijn collega van Financiën Duisenberg. Op korte termijn is echter een definitief standpunt van de regering te verwach ten. Dat zal zijn gebaseerd op de voor stellen, die de bedrijfstak heeft gedaan. Tussen 19 juni en 4 juli zullen de BRUSSEL (ANP). Suriname krijgt van de Europese Gemeenschap een to taalbedrag van 2424 miljoen Surinaamse guldens voor de voltooiing van het insti tuut voor hoger technisch onderwijs in Paramaribo. De Europese Commissie heeft dat bekendgemaakt. j I

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 17