Sleutelrol KVP en AR in debat over brief Ford en Reagan nek aan nek in voorverkiezingen VS oorzaak van I I I Rekenkamer: Marinehospitaal moet weg Stroomstoring in Haarlem 36 Aanslag op Edde Steffenhagen naar Hamburg lettershop „Onvolledige zeekaart olieramp” DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Spaanse taktiek Het woord is aan Nog enkele buien Aantal pagina’s vandaag: Bakkerij KLOOSTER Bloemenhove CARTER KOPLOPER ONDANKS DRIE NEDERLAGEN e ZWIT- 2 11 19 21 mn/mmmnmmmmnmmmn 21 23 AARDBEIENTAARTJE 26 n 27 Sport 31,33, 35 AGENDA pag’na 6 WOENSDAG 26 MEI 1976 66e jaargang nummer 173 VOOR UW WEEKEIND-UITSTAPJE OM MEE TE NEMEN GEGLAZEERDE SERSE Kano’s Rondo’s - Gevulde koeken Kokos kransen - Carré** aardbei tartaletten aardbei slagroomsoezen aardbei punten Dus naar EET AARDBEIEN VAN HAZENBERG van 7.50 t/m zaterdag voor 6.50 V Kissingers hond *»- 1Jmuider Courant Ds. Martin Luther King: Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P Stuurman Abonnement bij vooruitbetaling f 13 p mnd f 37 40 p kwartaal lp post 1 49 l p |aai f 146 90 lp post 1 189 Losse nummets 60 i Kabinet wacht met besluit over kerncentrales op VS ’UMMfMMMUMMUUUMUUUMHMMi FORD (Van onze redacteur in Washington, Henk Kolb) in zes staten be- (zie verder pagina 4) (Zie verder pagina 4) (Van onze Haagse redacteur) om (ADVERTENTIES) (Van een onzer verslaggevers) (ADVERTENTIES) Roomboterspecialist (Zie ook pagina 31) instemmen met de leveringen. De KVP- ARP, die binnen het kabinet hebben gevochten om ten minste dit besluit te bereiken, staan erop dat Nederland blijft meedingen naar de order. heeft om in kringen van Amerikaanse regering en parlement de overwegingen nader te onderzoeken. een Vorige te doen, omdat zij van mening zijn dat de militaire hospitalen slechts in stand worden gehouden om de extra verdien sten van de militaire specialisten veilig te stellen. LA CORUNA (Reuter) Bij het on derzoek naar de olieramp bij het Noord- westspaanse La Coruna dat de gezamen lijke Spaanse tankerreders hebben inge steld, denkt men steeds sterker aan de mogelijkheid dat de „Urquiola” op 12 mei aan de grond is gelopen doordat de zeekaarten niet alle rotsformaties in het havenkanaal vermeldden. Tel. (02550) - 1 64 79 Al meer dan 40 jaar een begrip voor u (Van onze sportredactie) IJëferemans van Leuven B.V. •Nieuwe Gracht 78 Haarlem Telefoon 023 -319245 Hoofdredactie. Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave HAARLEM. Als gevolg van een ka- belstoring bij het PEN is vanmiddag om drie uur gedurende 20 minuten de stroom uitgevallen in de Waarderpolder en het gebied dat loopt tot de Zomervaart. Ook ons bedrijf werd door de storing getrof fen, hetgeen aanzienlijke vertraging op leverde bij de vervaardiging van de krant. Als gevolg hiervan zullen de lezers vandaag een aantal pagina’s ongecorri geerd in de krant aan treffen. riimapbst spaame 34-hoek damstraat tel320077 letters tekstborden perspex signs vinyl (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het kabinet heeft vannacht besloten om voorlopig geen definitief besluit te nemen over de kredietgarantie voor leveringen aan Zuid-Afrika. Men wacht af wat Amerika doet. Dit blijkt wel uit een van morgen gepubliceerde brief voor de Tweede Kamer van de ministers Dui senberg (Financiën), Lubbers (Economische Zaken) en Van der Stoel (Bui tenlandse Zaken). Het is de vraag of de Tweede Kamer met dit uitstel ge noegen neemt. Vanmiddag zou de Kamer de brief van de ministers be spreken. Een sleutelrol is daarbij weggelegd voor de KVP en de ARP. De kredietgarantie wordt in de brief uitdrukkelijk niet van de hand gewezen. Maar nergens valt ook duidelijk te lezen wat onze regering doet wanneer de VS Als u aan mijn graf iets wilt zeggen, zeg dan dan ik een tam- boer-majoor was voor recht, vrede en rechtvaardigheid. Verwachting van het KNMI tot donderdagavond Church Oregon en in zijn eigen staat Idaho, Brown werd winnaar in Nevada. In de drie zuidelijke staten Kentucky, Arkan sas en Tennesseedemonstreerde de uit het eveneens zuidelijke Georgia afkom stige Carter een ruime meerderheid. Toen 92 percent van de stemmen waren geteld, bleek hij slechts een voorsprong te hebben van niet meer dan 200 stem men oftewel eentiende van het totale aantal. trokken waren. Niettemin is het duidelijk dat Ford en z(jn rivaal Ronald Reagan beiden kandidaat bljjven voor de re publikeinse kandidatuur, terwijl aan de democratische kant blijkt dat Jimmy Carter niet onverslaanbaar is hoewel hij zonder meer de sterkste mededinger zal zijn voor het mandaat van zijn partij. Een woordvoerder van de Marinevoor- lichtingsdienst legde de verschillende antwoorden van minister Vredeling als volgt uit: „Na voltooiing van de renova tie werd besloten het Marinehospitaal ten minste nog enkele jaren te laten voortbestaan om te zien hoe het zich verder zou ontwikkelen. Intussen werd er gestudeerd op een mogelijkheid om de beide hospitalen samen te voegen Volgens de voorlichter is het echter nog niet zeker of de ziekenhuizen worden samengevoegd. Ook dat zou nog ter discussie staan. Er zou pas tot een mo gelijke opheffing van „Overveen” beslo ten kunnen worden wanneer bekend zou zijn wat men er precies voor terug krijgt. De Rekenkamer heeft staatssecretaris Van Lent inmiddels gevraagd of de ze ven miljoen gulden die de laatste vier jaar aan de renovatie van het hospitaal in O verveen zijn uitgegeven, niet geheel of gedeeltelijk vermeden hadden kunnen worden. Dit gezien het feit dat het voortbestaan van het hospitaal al gerui me tijd discutabel was, aldus de Reken kamer. Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, 4, 17 Plaatselijk Nieuws 5, 6, 7, 9, 11, 13, 15 Kerkdiensten6 Gastenboek Uitwijzer Radio en tv Strips Kunst Beurs Economie Een woordvoerder van het ministerie van Justitie meende gisteren dat er na het gesprek van vanmiddag geen acties van de justitie tegen de kliniek te ver wachten zijn. Of ook tot na de behande ling van het bezwaarschrift, vrijdag voor de rechtbank van Haarlem, gewacht zal worden met acties, kon de woordvoerder niet zeggen. Juridisch gezien heeft de minister van Justitie alle mogelijkheden justitiële stappen tegen de kliniek te ondernemen. Met name in PvdA-kringen was het wantrouwen tegen Van Agt gisteren be paald niet afgenomen. Men vond daar, dat het kabinet wel erg weinig garanties van Van Agt had gevraagd voor het met rust laten van de abortuskliniek. De PvdA, bij monde van het Kamerlid Roethof, die de minister van Justitie vorige week zeer hard aanviel op zijn beleid inzake Bloemenhove, zal waar schijnlijk vrede hebben als de minister formeel de motie-Roethof naast zich blijft neerleggen, maar tegelijkertijd toch afziet van acties tegen de kliniek en het oordeel van de Haarlemse rechter afwacht. De motie-Roethof wordt dan immers toch uitgevoerd, redeneert men in PvdA-kringen. In die motie, die door een meerderheid van de Kamer werd aangenomen, werd de minister gevraagd de zaak voor te leggen aan de onafhan kelijke rechter. Wisselend bewolkt met vooral aanvankelijk nog enkele buien. Matige, aan de kust tijdelijk krachtige westelijke wind. Mini ma omstreeks 8 graden, maxima ongeveer 16 graden. Blijft de kredietgarantie-affaire voor lopig in de lucht hangen, ook op het Bloemenhove-front heerst nog grote on duidelijkheid. Vanmiddag zou de hoofd officier van Justitie in Haarlem, mr. J. L. Andreae een gesprek hebben met de raadsman van de Bloemenhovekliniek mr. Laus en directeur dr. Kausen. Dat waS de enige mededeling die mr. Andre ae wilde doen na afloop van het gisteren gevoerde overleg op het ministerie van Justitie in Den Haag. Daar sprak de Haarlemse hoofdofficier met minister Van Agt en de Amsterdamse procureur- generaal mr. Hartsuiker de hele middag over het al of niet sluiten van de kliniek. DEN HAAG. Volgens het jaarver slag van de Algemene Rekenkamer, de controleur van ’s Rijks uitgaven, staat het vast dat het Marinehospitaal in Overveen wordt opgeheven. Alleen het moment waarop dit moet gebeuren, is volgens de Kamer nog niet zeker. Het Marinehospitaal zou worden samenge voegd met het militair hospitaal dr. A. Mathijsen in Utrecht. Uit het jaarverslag blijkt dat de Re kenkamer in januari van dit jaar staats secretaris Van Lent (defensie) verzocht op de hoogte te worden gesteld van het resultaat van de besprekingen met de sportief Reagan verklaarde haastig dat hem dit nauwelijks verlies zou opleveren in het aantal gedelegeerden dat straks bij de nationale partij vergadering moet gaan stemmen over de kandidaten, doch voor al in het laatste stadium van de voor verkiezingen telt het sneeuwbaleffect van het verschil tussen overwinning en nederlaag wellicht meer mee dan het mathematisch onbetwistbare tellen van de delegatiestemmen. De Rekenkamer verwijst in het jaar verslag naar een antwoord van minister Vredeling op aan hem gestelde vragen, waarin de bewindsman meedeelt dat „inmiddels is besloten het militair hospi taal in Utrecht en het Marinehospitaal in Overveen samen te voegen tot centraal militair hospitaal”, maand nog beweerde dezelfde minister echter dat er geen aanleiding was verandering te brengen in de bestaande situatie. De Tweede-Kamerleden Beek mans (D’66) en Kombrink (PvdA) had den de minister gevraagd een uitspraak „Op basis van wat wij nu weten, menen wij dat het schip tot twee maal toe is vestoten op een obstakel of obsta kels die niet voorkomen op de nautische kaarten. Dit zouden heel goed rotsen kunnen zijn”, aldus een tussentijds ver slag van de redersvereniging. Het overpompen van de nog in het wrak aanwezige olie, maandag stopgezet wegens zwaar weer en ontploffingsge vaar, werd gisteren hervat. Bergingsdes- kundigen schatten dat er zich nu nog 9000 ton olie in het uitgebrande schip bevindt. Er is al 6000 ton overgepompt. De ramp met de Urquiola h eeft de stranden van Galicië reeds ernstig ver vuild en gisteren werd uit het noorden van Portugal gemeld, dat de olie ook daar de stranden bedreifed. de kandidaat die begin deze de -x-- Tyler, de hond van Henry Kis singer, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, pleegt een gat in de dag te slapen omdat hij broodnodig moet bij komen van nachtelijke rooftoch ten. Omdat Tyler, een „golden retriever”, door een paar kranten was afgeschilderd als een „lang slaper” nam de Amerikaanse mi nister het gisteren, op weg naar Londen, op voor zijn onbegrepen huisdier. „Tyler”, vertelde Kis singer, „ontwaakt elke nacht om een uur of twee, raast de trap pen af en steelt dan de broodjes die klaarstaan voor de agenten van de geheime dienst”. Huize Kissinger in Washington staat dag en nacht onder bewaking. Als Tyler de lijfwachten weer eens heeft gedwongen op een houtje te bijten, slaapt hij vol gens Kissinger de lange slaap der onrechtvaardigen. Tyler mag vanwege de voorschriften nooit mee op buitenlandse reizen, tot grote opluchting van de veilig heidsagenten in Kissingers ge volg. U proeft de roomboter Lange Nieuwstraat 779 IJmuiden - Tel. 15189. kantoortijd 10709 15437 en 16450 uur en op Ford, wie in de laatste voorspellingen van zijn eigen partikgenoten in weerwil van de officiële bekendmakingen eigen lijk niet meer dan een overwinning werd toegedacht in de zes staten, deed het beter dan werd verwacht. Hij ver sloeg Reagan geheel onverwacht in Ken tucky, won in Oregon vlak ten noorden van Californië waar Reagan zijn thuis basis heeft en ook dat had niemand verwacht, terwijl hij in Tennessee Rea gan weliswaar niet kon overweldigen, doch met een zeer geringe marge won. De verrassende snelheid waarmee de Spaanse Cortes (het nog steeds in func tie zijnde „parlement” van niet-gekozen corporatieve vertegenwoordigers) wets wijzigingen heeft aangenomen die een iets ruimere democratische bewegings vrijheid aan het Spaanse volk toestaan, is een tactische manoeuvre die iets ont hult van de spanningen tussen oud en nieuw in Spanje. De Spaanse koning, die zijn pas ver worven positie slechts kan behouden door het uitbreken van een democrati sche revolte te voorkomen, heeft sterke druk op de Spaanse ministers en de Cortes uitgeoefend om soepel te zijn in het toestaan van meer vrijheden, op straffe van de invoering van het volks- referendum. Een referendum zou de Cortes en daarmee alle conservatieve en pro-Franco-elementen de wind uit de zeilen nemen en buiten spel zetten. Van daar dat de vrijheid van vergaderen en betogen zo vlot is verleend, waarbij de behoudende groep de verwachting koes tert dat de meerderheid van het Spaanse volk daarmee voorlopig tevreden zal zijn. Die hoop is niet denkbeeldig, want men moet zich geen al te optimistisch beeld vormen van de vrijheidsdrang die de Spanjaarden bezielt. Na veertig jaar gekneveld te zijn geweest, is de Span jaard nog allerminst mondig t e achten volgens de maatstaven van Europese landen die hun democratische orde eeu wen geleden grondvestten. Ook op dit moment leest nog geen veertig procent van de Spanjaarden da gelijks een krant. Politieke voorlichting via de media is er nauwelijks, behalve dan van de kant der ultra’s van links en rechts. De aanzet tot de democratische revolutie komt van kleine groepen, ter wijl de grote grijze massa afwacht en aarzelt. De Spanjaard voelt zich meer verontrust dan bezield. De afgedwongen politieke vrede uit het Franco-tijdperk is verstoord door de revolutionaire acti viteiten. De onmondige, politiek niet geïnteresseerde meerderheid heeft nooit veel last van de dictatuur gehad. Zij beschouwt de koning als de opvolger van Franco in de zin van: de man die orde en rust handhaaft volgens de richt lijnen van het oude regime. De geleide lijke democratisering, met kleine schok jes tot stand komend, wordt door de koning stevig in handen gehouden om grotere explosies te verhinderen. Het Spaanse volk zit niet op het socialisme te wachten, al koesteren sommigen die illusie. De Carlisten, onder leiding van Carlos en Irene, kunnen slechts op een kleine groep dwepers rekenen. Voorlopig kan de koning verdere en drastischer democratische hervormingen voor zich uit schuiven zonder zijn troon op het spel te zetten. De revolutie broeit slechts in de marge. Zowel senator Frank Church als de Californische gouverneur Jerry Brown hebben hem gisteren echter verslagen, won in het heftig omstreden WASHINGTON. President Ford en democratisch koploper Jimmy Carter hebben een aantal nederlagen ten spyt de meeste winst geboekt tijdens de drukste dag van de Ameri kaanse voorverkiezingen, waarbij kiezers AMSTERDAM. Horst Blankenburg, de ex-Ajacied die vorig seizoen de Am sterdamse vereniging verliet na een diepgaand meningsverschil met tech nisch directeur Hans Kraay, is. de voor naamste bemiddelaar geweest inzake een transfer van Arno Steffenhagen naar Hamburg. Evenals Blankenburg zal de Westduitser het volgend seizoen voor deze Bundesligavereniging uitkomen. Ajax hield aan de transfer een bedrag van 800.000 mark over. Ongeveer het zelfde bedrag waarvoor de Amsterdam mers indertijd Steffenhagen uit Zuid- Afrika wegkochten. Ajax heeft zich na het verlies van Steffenhagen onmiddel lijk versterkt. Johan Zuidema. de ex- FC-Twente-speler die dit seizoen bij NEC speelde, zal volgend seizoen voor Ajax spelen. Met deze transfer was een bedrag van een half miljoen gulden gemoeid. BEIROET. (UPI) Een aanslag op Raymond Edde, de Libanese christen politicus die gisteren op weg naar zijn politieke bastion Byblos werd beschoten, heeft de spanning in het land verder doen toenemen en dreigt het vredesiniti atief van de nieuwe president Elis Sar kis te gaan doorkruisen. Sarkis werkt al enkele dagen achter de schedmen toe naar een ronde-tafelconferentie tussen alle bij het conflict betrokken partijen. Zodoende riep president Ford ver heugd uit dat zijn verkiezingstrein weer in het rechte spoor is gezet en de juiste versnelling weer te pakken heeft. Het is dan ook niet uitgesloten dat een „zachte” motie waarin die wens wordt uitgesproken door de gezamenlijke con fessionelen wordt ingediend. Een harde VVD-motie waarin op een onmiddellijke besluitvorming wordt aangedrongen, wordt daarmee kansloos. In de vijf kantjes tellende brief geeft het kabinet een overzicht van de ge beurtenissen rond de aanvrage van on der meer Rijn-Schelde-Verolme voor medewerking aan de bouw van twee kernenergiecentrales in Zuid-Afrika. Een motie van de socialist Ter Beek keurde vorige herfst Nederlandse leveringen van nucleair materiaal af aan Zuid- Afrika. Het blijkt nu d-at deze motie nauwelijks steun krijgt bij de landen die te zamen streven naar beperking van het leveren van nucleaire stoffen. De drie bewindslieden merken in hun brief op dat Zuid-Afrika enkele essen tiële onderdelen van het non-prolifera- tieverdrag (het verdrag dat het versprei den van kernwapens wil tegengaan) wel lijkt te willen aanvaarden. De regering in Pretoria heeft tot nu toe echter daarover geen definitieve besluiten ge nomen. Over de meningen in Amerika ten aanzien van de transactie stellen de drie ministers dat de Amerikaanse regering kennelijk vooralsnog positief denkt over de order, maar dat desondanks a. de vereiste exportvergunning nog niet is verleend, b. het nog niet vaststaat dat de vereiste lening zal worden verstrekt en dat c. het congres mogelijk enkele hoor zittingen aan de transactie wil wijden. Aangenomen mag worden dat de reis van staatssecretaris Kooijmans het doel Edde was maand bij de presidentsverkiezingen door Sarkis werd verslagen. De auto van Edde werd gisteren door schutters met zeker 100 kogels doorzeefd, maar als door een mirakel kreeg de politicus slechts een schot in het been. Hij wordt verpleegd in een ziekenhuis. staatssecretaris van volksgezondheid over het tijdstip van de opheffing. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427 IJmuiden Postgiro 273107, Postbus 18 IJmuiden Tel redactie: 15389, na lel adm en adv. Tel Klachten bezorging. 18.30-19 zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. Een uitbundige Frank Church in Idaho. Carter bekijkt de uitslagen van de voor verkiezingen via een televisietoestel (foto boven).

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 1