36 I ff tói H DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Knokpartij in Brits Lagerhuis Spoed achter kernorder wekt verbazing Nieuwe acties in Rottedamse haven op komst Ontploffing in Parijs: één dode Bosch inloop keukenstudio I 1 Het woord is aan Rustig weer AGENDA Aantal pagina’s vandaag: F Interpellatie over terugtrekken beleggers uit premiehuurwoningen Bosch-Keukenstudio pw^metzelaarbv. Bezoekt ons INFORMATIECENTRUM, als u wilt weten wat er te koop is! Geen logica Ute*' 36 Na rechtbankbeslissing over bezwaarschrift oil (Van onze redactie binnenland) DURE DAG 2 pagina 13 W 8 VRIJDAG 28 MEI 1976 66e jaargang nummer 174 Kiene keukens voor iedere smaak, beurs en ruimte. Umuider Courant Lossf nummeis 60 i i p iaai f 146 90 lp post t 189 Hoófdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. p mnd t 37 40 p kwartaal lp post f 49 bij vooruitbetaling i 13 Drees mag Z-Afrika: uiterlijk maandag uitsluitsel 500» Van een onzer verslaggevers) HAAG/HEEMSTEDE. en ADVERTENTIES} en Enkele zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog. In het algemeen weinig wind. Minimum temperaturen ongeveer 7 graden, maxima omstreeks 17 graden. Het pandemonium brak los toen de conservatieve woordvoerder voor in- Weersverwaching van het KNMI tot zaterdagavond: de Ridder Strijbis b.v. makelaars onroerende goederen PARIJS (Reuter). Bij een bomont ploffing in het Armeense culturele cen trum van Parijs zijn gisteravond een doden een een zwaargewonde gevallen. De politie ontdekte binnen een tweede bom. Deze kon tijdig worden ontscherpt. De dode man lag binnen in het centrum. De gewonde, die zich kennelijk na de ontploffing had weggesleept, werd: ge vonden in een gebouw enkele straten verderop. De politie vermoedt dat de twee mannen ergens in Parijs een bo maanslag wilden plegen, maar dat een van de bommen te vroeg is ontploft. Marnix G ij sen: Alleen de dingen die men dwaas heden noemt kunnen het leven kleur en betekenis geven. Direkteur J. M. Strijbis makelaar o.g. kantoor: Adriaan Pauwlaan 27-29 Heemstede tel. 023-288550* Haarlem, Prins Bernhard- laan 2, tel. 023-31 90 05 Overigens was senator Clarke er van overuigd, dat het congres zich tegen het verlenen van een regeringskrediet zou uitspreken. Als Amerika een negatieve beslissing zou nemen, wordt aangeno men, dat ook Nederland medewerking aan de kernorder zal weigeren. Kort na twaalf uur gingen de twee potentiële getuigen, prof. dr. T. K. A. B. Eskes en prof. dr. J. L. Mastboom uit Nijmegen, de rechtszaal binnen. Even later .kwamen zij weer naar buiten. Het bleek, dat zij niet hoefden te getuigen. Daarmee kwam ook het besluit Van de Bloemenhove-kliniek te vervallen. Het bestuur namelijk had besloten drie extra getuigen op te roepen, wanneer het Openbaar Ministerie zou besluiten zijn twee extra getuigen te laten horen. (Zie verder pag. 13) Uitkomst van het tumultueuze de bat was het feit dat een motie van de conservatieven tegen het voornemen van de labour-regering om de Britse vliegtuig- en scheepsbouwindustrie te nationaliseren, met een stem verschil verworpen werd, nl. 304 tegen 303 stemmen. Het was voorzitter George Thomas van het Lagerhuis die de regering voor een nederlaag behoed de. van der Mije, H. P Stuurman Abonnement WASHINGTON, DEN HAAG Zuid-Afrika wil, dat de Amerikaanse en Nederlandse regeringen spoedig beslissen over hun medewerking aan de leverantie voor twee kerncentrales voor het Zuidafrikaanse Koeberg- project. Zowel in Washington als Den Haag werd bekend, dat de Zuid afrikaanse regering uiterlijk maandag aanstaande, 31 mei, wil weten of op de Amerikaanse-Nederlandse exportvergunning kan worden gerekend. In senaatskringen in Washington zoekt men achter de Zuidafrikaanse voortva rendheid vooral politieke motieven, om dat de kerncentrales op zijn vroegst pas over tien jaar produktief kunnen zijn. Washington heeft Zuid-Afrika duidelijk gemaakt, dat de normale procedure geen ruimte laat voor een behandeling binnen de door Zuid-Afrika gewenste termijn. Het ministerie van buitenlandse zaken heeft een legertje „lobbyisten” aan het werk gezet om senatoren en leden van het Huis van Afgevaardigden te bewe gen haast te maken met de afhandeling. Het ministerie hoopt, dat Zuid-Afrika met de toezegging, dat er „snelle voort gang” wordt gemaakt tevreden gesteld kan worden. AYR (UPI). Vijf Schotse bejaarden zijn woensdagavond om het leven geko men toen de bus waarmee zij met 36 anderen een uitstapje maakten tussen Girvan en Newtonstewart om nog on duidelijke reden slipte en van een hoog talud viel. De andere inzittenden zijn met min of meer ernstige verwondingen in naburige ziekenhuizen opgenomen. Dagelijks van 9.00-12.30 en van 13.30-17.30 uur bovendien ook op vrijdagavond ,yan 19.00-21.00 en zaterdagmorgen van 10.00-12.00 uur Vorige week woensdag legden onge veer 1500 Rotterdamse havenarbeiders vier uur lang het werk neer, waarmee zij gevolg gaven aan een eerste oproep van het comité om aotie te voeren voor twee percent prijsindexering en behoud van de koopkracht. De werkgevers rea geerden echter negatief op de eisen van de havenarbeiders. Mr. Frans Andriessen, fractievoorzitter van de KVP zei gisteren, dat hij uit goede bron vernomen had, dat de Zuid afrikaanse regering vandaag al de order aan een van de twee concurrerende consortia zou gunnen, als de Nederland se regering niet direct een positieve beslissing neemt. WD-fractieleider Wie gel drong er vanochtend in een telegram aan de regering op aan vandaag nog een besluit te nemen. Zoals bekend wil de Nederlandse re gering echter wachten tot de houding van de VS in deze duidelijker is, en het is zeker, dat de beslissing in Amerika niet op korte termijn zal vallen. Volgens de Amerikaanse senator Dick Clarke, voorzitter der subcommissie voor Afri kaanse aangelegenheden in de senaat, zal het nog zeker 25 dagen duren, voor de order op de agenda van het congres staat. Clarke, geïnterviewd in de televi- sie-rubriek Achter het Nieuws, begreep dan ook niets van de haast, waarmee de kwestie in Nederland zou moeten wor den afgehandeld. Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, 4, 27 PI. Nieuws 5, 6, 7, 9, 13,’ 15 Medische diensten Gastenboek Amsterdam Radio en tv Strips Kunst Beurs Puzzel Sport 6 13 17 19 19 23, 25 26 27 31, 33, 35 ROTTERDAM (ANP). Het Actieco mité Rotterdamse Havenarbeiders be reidt momenteel in de zestien Rotter damse havenbedrijven nieuwe acties voor, ter ondersteuning van de eis van het comité dat de havenwerkgevers on middellijk twee percent prijsindexatie uit betalen. Wanneer die nieuwe acties zullen beginnen wilde de leiding van het comité om „tactische redenen” niet mee delen. Hoewel het actiecomité de afgelopen weken bij het formuleren van de eisen steeds de onmiddellijke uitbetaling van twee percent looncompensatie heeft ge vraagd, wordt nu in kringen van de actievoerders reeds gesproken over vier percent, namelijk twee percent per 1 mei en twee percent per 1 juli. De actievoerders wijzen er op dat de haven- cao bepaalt dat steeds een looncorrectie moet worden aangebracht wanneer de prijzen met meer dan twee percent zijn gestegen. Het comité vindt niet dat de loonmaatregel ook de haven-cao tot 1 juli doorkruist. Al tijdens het begin van het debat was het Lagerhuis onrustig. Vanuit de conservatieve banken riep men „bedriegers” en brachten parlements leden de Nazi-groet. De conservatie ven hadden bezwaar gemaakt tegen de bij het nationalisatie-ontwerp ge volgde procedure. Zij zijn van me ning dat de regering onvoldoende overleg heeft gepleegd met de be trokken bedrijven. Beschuldigingen en scheldwoorden vlogen over en weer en Michael Foot, de linkse Ka mervoorzitter, noemde de oppositie „een stel halfdronken Tories”. DEN HAAG (ANP). De Tweede Kamer heeft woensdagmiddag het libe rale Kamerlid De Beer toestemming ge geven minister Gruijters van Volkshuis vesting te interpelleren over het terug trekken van institutionele beleggers uit de sector van de bouw van premiehuur woningen. Over het tijdstip van de in terpellatie wordt volgende week dinsdag beslist. De Beer wil de bewindsman interpel leren over zijn houding ten aanzien van het besluit van de beleggers. Dinsdag, tijdens het debat over zijn beleid in de Eerste Kamer, zei minister Gruijters dat hij niet van plan is de beleggers te dwingen te investeren in de premiehuur- woningensector. De Amerikaanse onderstaatssecretaris van buitenlandse zaken Myron Katzer heeft gisteren tijdens een h oorzitting van de senaatscommissie Clarke gezegd, geen garanties te kunnen geven, dat Pretoria de te leveren kerncentrales al leen zal gebruiken voor vreedzame doel einden. Kratzer verklaarde, dat het mi nisterie nog geen advies heeft uitge bracht aan de rechtstreeks onder Ford ressorterende commissie voor regulering van nucleaire export, die moet beslissen over het wel of niet verlenen van een exportvergunning aan General Electric, de Amerikaanse partner in het Koeberg- project van de Nederlandse bedrijven Rijn-Schelde-Verolme, Bredero en het ingenieursbureau Comprimo. Het moderamen van de Raad van Kerken heeft inmiddels regering en par lement aangespoord bij het nemen van een beslissing de belangen van de onder drukte bevolkingsgroepen in zuidelijk Afrika zwaar te laten wegen. Wat Nederland doet, als de VS een voor Zuid-Afrika positieve beslissing ne men, blijft vooralsnog onduidelijk. Bij de bespreking van de vraag, of de Ka mer direct na het ontvangen van de brief van het kabinet over het schrijven zou debatteren omdat de ARP een KVP-voorstel van die strekking niet steunde, ging het spoedebat afgelopen woensdag niet door bleek, dat de tekst van de brief verschillend wordt uitgelegd. CDA-partijen lazen erin, dat de order doorgaat, mits ook Amerika daartoe besluit, terwijl de CPN en de PPR vermoedden, dat van uitstel afstel komen zou. Een aantal van de bezetters van de Bloemenhovekliniek had zich vanmorgen met spandoeken opgesteld voor de a r- rondissementsrechtbank in de Jansstraat. Daar diende vanmorgen het bezwaar schrift dat het bestuur tegen de inbe slagneming uit heeft gebracht. De raad kamer stond onder voorzitterschap van mr. J. Ph. Mullemeister, als getuigen waren onder anderen opgeroepen prof. dr. E. Janssens, hoogleraar van de Vrije Universiteit in Amsterdam en gynaeco loog dr. W. van Os van het Haarlemse Elisabeth Gasthuis. Volgende week zal deze kwestie wel in de Kamer worden behandeld. Als de ARP blijft weigeren mee te werken aan een debat, zal de WD waarschijnlijk een interpellatie aanvragen. (Zie ook pag. 2). Bosch bouwt uitgekiende keukens. Waarin u zich roeren kunt. Waarin u alles dichtbij de hand hebt. Waarin alle elementen en inbouwapparaten op elkaar afgestemd zijn. Want Bosch heeft alles in één hand. Keukens in elke kleur, uitvoering en grootte. Van hout en kunststof. Ingericht en aangekleed. Nu allemaal bij elkaar in één imposante keukenstudio. Komt u maar! dustriezaken, Michael Heseltine, op een gegeven moment kwaad de gou den staf („Mace”) greep, die het sym bool van het parlement is, en ermee naar de regeringsbanken zwaaide. Heseltine verklaarde zijn woede later door te zeggen dat hij geprikkeld raakte toen de labour-parlementsle- den hun lied „De Rode Vlag” aanhie ven. Hij zou vandaag zijn excuses aanbieden. DEN HAAG/HEEMSTEDE. De Tweede tKamer heeft fractievoorzitter Drees van DS’70 woensdagmiddag toe stemming gegeven minister Van Agt te interpelleren over de gebeurtenissen in en rond de Bloemenhovekliniek. Het tijdstip van deze interpellatie wordt eerst bepaald nadat de raadkamer van de Haarlemse rechtbank heeft beslist over het bezwaarschrift van het bestuur van de kliniek tegen de inbeslagneming van apparatuur. Naar verwacht zal deze beslissing eerst in de loop van volgende week zijn te verwachten. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427 IJmuiden Postgiro 273107, Postbus 18 IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd 10709 Tel. adm. en adv. Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. Het leek op een scenario voor een slapstick-film, maar de rech ter in de Britse stad Shrewsbury kon niet lachen om de avonturen van de 25-jarige Gilbert Evans. Laatstgenoemde wilde met zijn 17 jaar oude auto een riviertje oversteken op een doorwaadbare plaats toen zijn motor het begaf. Rood van woede trachtte Evans de auto weer aan de praat te krijgen, doch de startmotor zweeg. Evans sprong de auto uit, waadde tot aan bijn knieën in het rivierwater, pakte een blik benzine uit de koffer en stak daarmee zijn auto in brand. Jammer, want zijn huissleutels zaten nog in het dasboardkastje. Evans dook de vlammen in en even snel weer uit want hij vatte zelf vlam. Met lichte brandwonden zocht hij een leegstaand zomerhuisje op om zijn natte kleren te drogen. Daar er geen kachel was, trok hij het behang van de muren om een geïmproviseerd kampvuur te maken. Het zomer huisje, ter waarde van 5000 gulden, brandde geheel af. Evans kreeg van de rechter een boete van 500 gulden en moet met een psychiater gaan praten over zijn „impulsief gedrag”. De hoop op een betera wereld, een rechtvaardiger samenleving, een vreed zamer wereldpolitiek bezielt nog altijd miljoenen mensen in alle landen. Soms moet men neigen tot een sombere con statering, dat die hoop slechts ijdel kan zijn. De dingen die inspireren tot betere verwachtingen worden maar al te vaak overspoeld door ervaringen die alle hoop de bodem inslaan. Ervaringen die niet eens in de eerste plaats gevormd worden door wereldoorlogen, rassenhaat, terro risme of massale moordpartijen onder welk motief ook, maar door ogenschijn lijk kleine, op zichzelf staande gebeurte nissen in een samenleving die toch de naam heeft „beschaafd” te zijn. Een jong ijsbeertje wordt in een die rentuin met stenen dood gegooid. Een pasgeboren kind wordt dodelijk mishan deld. Een bejaarde man wordt door zeven slungels doodgeranseld. Een in de wei staande koe wordt met een mes levend afgeslacht. Een kind wordt op een kermisterrein door een zakkenroller van zijn kermiscentjes beroofd. Een gast arbeider wordt van zijn spaarcenten ontdaan door een slimme oplichter. Mensen blijven beesten, aldus de titel van een afgrijselijke film. Is dat de ontmoedigende waarheid? In laboratoria worden dagelijks proefdieren aan de el lendigste martelingen onderworpen. In vakantietijd worden honden aan bomen vastgebonden. Maar Mies Bouwman weet met een microfoon heel Nederland zodanig te ontroeren dat een dorp voor invaliden kan worden gebouwd. Waar blijft de logica? In de Kamer wordt een wet behandeld die vivisectie aan banden legt. Dolf Cop- pes van de PPR wil dat de wetenschap van alle dieren afblijft en vivisectie schrapt als geoorloofd middel van on derzoek. En intussen noemt de politie in een advertentie 29 mei een landelijke feestdag, omdat op die dag iedereen met een viskaart naar hartelust dieren uit het water mag sleuren door middel van een stalen haak die zich in de bek van het dier vastzet. Waar blijft de logica? Zal er een tijd komen, waarin het hengelen verboden wordt omdat de be schaving zich verzet tegen dierenmis handeling als recreatie? Zoals eens in het verleden het ganzentrekken verbo den werd? Misschien wel, want er zijn landen waar stierengevechten, hanege- vechten en vogelschieten nog als volks vermaak in zwang zijn. Officieel zijn we daar overheen. Maar Dolf Coppes vindt een vis even belangrijk als een haan. En eigenlijk doet de soort er ook niets toe- het gaat om de mentaliteit. Gaat die vooruit? Dat is onzeker. Directies van dierentuinen zeggen: mensen blijven beesten. En zij maken meteen hun excu ses aan de dieren. Hoe dan ook: hengelaars, goede vangst. Er valt immers over dit onder werp niets logischer te zeggen. U1//1ÜU1UIUJ11JII/UIIHII///JIU/II1 LONDEN. Verhitte parlements leden van de Labour-partij en de Britse conservatieve partij zijn elkaar gisteravond in het Lagerhuis te lijf gegaan. De anders zo statige parle- mentszaal werd een verward tafereel van zwaaiende armen, geduw, getrek en geschreeuw. De ordebewaarder van het Lagerhuis („segeant-at- arms”) probeerde de vechtenden te scheiden maar werd als een speelbal heen en weer geduwd. Drees deed zijn verzoek omdat minis ter Van Agt geen schriftelijke informa tie wenste te verstrekken over het feit „dat onwettige acties getolereerd wor den”. Volgens de minister zijn er geen onwettige acties, omdat de demonstran ten met tegen de wil van het bestuur aanwezig zijn Drees vindt dat er op korte termijn opheldering moet komen waarom Van Agt toelaat dat justitieeel optreden onmogelijk wordt gemaakt. Roethof (PvdA), Geurtsen (WD) en Van Dam (CDA) wilden wel een interpellatie toestaan, maar dan pas, nadat de onaf hankelijke rechter uitspraak had gedaan, hiertoe besloot de Kamer dan ook. Vandaag werd overigens normaal hulp verleend aan de patiënten in de Bloe menhovekliniek. Tot nu toe zijn tijdens de zitting vier getuigen-deskundigen gehoord: twee van het Openbaar Ministerie en twee van de Bloemenhove-kliniekrespectievelijk prof. dr. L. A. M. Stolte en prof. dr. E. Janssens van de VU in Amsterdam en prof. dr. J. Kloosterman van de GU in Amsterdam en dr. W. van Os van het Elisabeth Gasthuis in Haarlem. Om kwart voor elf werd de z itting een kwartier geschorst ten behoeve van het Openbaar Ministerie, dat zich wilde be raden over het oproepen van nog eens twee getuigen. DREES

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 1