ALMS 9! Paul Mazursky’s eigen jeugd in film over NewYorkse kunstenaarskolonie „Kompel, je bent weer nodig nederland li II B H n Hotel-Café-Rest. VAN AKEN BELANGRIJKE PREMIERES IN AMSTERDAMSE BIOSCOPEN Yoka van Brummelen in Amerikaanse film Uitstekende documentaire van 9 Rechtstreekse verkoop aan u van klassieke stijlmeubelen, moderne meubelen en het echte boeren eiken. Ook van tienerkamers, slaapkamers en keukens. Keuze uit honderden soorten tapijten en gordijnen. Alles wat bij u past voor een passende prijs. beverwijk „ParAbel” i V R IJ D A G 28 MEI 1976 FILMS 21 Rock-musical an Weg Velsertunnel - Zaandam Niets nieuws 5000 m2 woonsfeer Zalen voor familiediners party’s - recepties vergaderingen Telefoon 023-324365-324709 BAAN, hoek Houtplein HAARLEM in Amsterdam EUROPA Parallelweg 43, 02510-29018 MEUBEL Monty Python Bowie als beste acteur ..Killer force Nachtvoorstellingen Oorlog en humor - s I RMHMHHMi De suggestie die van Bowie uitgaat n van Larry op weg naar roem in „Next stop Greenwich Village”. 2 (ADVERTENTIES) Beeld uit „Kompel, je bent weer nodig". in Groningen ont- David Bowie in „The Man who fell to Earth”. Yoka hoofdrol 3 EEN VIJF JAAR oude film in Lido van Roger Corman wil dat door een lek in de buizen van een chemische fabriek een gas vrijkomt dat de dood betekent van allen die ouder zijn dan 25 jaar. De jeugd krijgt nu de absolute vrijheid en DE AARDIGSTE FILM van deze week kan men vinden in Saskia dat ongeveer gelijktijdig met het Festivalgebouw in Cannes de première brengt van „Next Stop, Greenwich Village”, een min of meer autobiografische film van Paul Mazursky. Mazursky is hier bekend als de schrijver-regis- seur van „Bob and Carol en Ted and Alice”, een hedendaagse zedencome- die die een groot succes werd, verder van „Blume in Love” en van „Harry and Tonto”. Zijn werk onderscheidt zich van het lopende repertoire door grote menselijkheid en een onsentimentele humor, kwaliteiten die, zeker in die combinatie, zelden voorkomen in de huidige filmproduktie. Meubelshow van 5000 m2 De werkgroep „ParAbel” die haar do micilie in Harmelen heeft op de Kastan- jelaan 37 en bestaat uit Frans Blom, Jos Bours, Marlies Houtvast, Ed van Herpt en Gwen Timmer heeft dezer dagen een vertoning gegeven van „Kompel, je bent weer nodig” die samen met „Pensioen, geen Aalmoes” de akties van de Lim burgse mijnwerkers voor een betere pensioenregeling wil begeleiden en visu eel ondersteunen. van hebben gemaakt, de dramatische tocht met meer dan vijftig bussen van de mijnwerkers en hun vrouwen uit Zuid-Limburg naar de Residentie, waar geen van de betrokken bewindsmensen „thuis” gaf zodat men onverrichter zake delangereis terug kon maken. Maar, zoals gezegd, die mislukte bede vaart naar het Haagje is slechts het „geraamte” van de film die ver terug gaat in het verleden om de oorzaken op te sporen van de slechte situatie waarin nu de gepensioneerde mijnwerker, vaak invalide door het ongezonde werk, zich bevindt. „Kompel.concentreert zich op de protestmars van ongeveer 4000 mijnwer kers op 18 september 1975 in Den Haag, die in beelden „verslagen” werd door de werkgroep. Het materiaal werd frag mentarisch door de hele film verwerkt en met behulp van foto’s, kranteberich- ten en oude filmpjes is het eenhisto- risch overzicht van de gebeurtenissen waarvan de protestmars het voorlopige sluitstuk vormt. die weinig aan het origineel heeft weten toe te voegen en alleen de met sterke accenten werkende show nog wat aan dikt. wat het geheel niet ten goede komt, zoals men in het Leidseplein The ater kan constateren. Tenslotte is er weer een Disney-re- trospectief in ons land gearriveerd dat de met Oscar onderscheiden Disney- shorts heeft gebundeld, wat een feeste lijk geheel heeft opgeleverd dat in ver schillende bioscopen in ons land gaat draaien, wat Amsterdam betreft in Ci neac Reg. Breestraat. Het commentaar bij die passages komt van de mijnwerkers zelf die scherp en met overtuigende argumenten vooral in gaan op de situatie na 1945 toen een dringend beroep gedaan moest worden op demijnwerker om zich extra in te spannen ten einde de industrie in het westen van ons land weer op gang te brengen. De dank kwam twintig jaar Met de meer dan een uur durende compilatiefilm „Kompel, je bent weer nodig” dient zich een nieuw filmcollec- tief aan dat zich „ParAbel” noemt en voorlopig zijn activiteiten wil beperken tot het maken van begeleidings- en dis- cussiefilms. Wie bij het voeren van een actie voor sociale rechtvaardigheid op onverschillig welk terrein, behoefte heeft aan ondersteunend of informatief filmmateriaal, kan bij „ParAbel” terecht voor een instructief filmpje dat tot ver dere gedachtewisseling aanleiding kan geven. De film „Next Stop eindigt als Larry Lapinsky naar Hollywood vertrekt op uitnodiging van een filmondememing nadat hij in een studio in Greenwich Village klaarblijkelijk met goed gevolg een screentest doorstaan heeft. Tussen begin en einde spelen zich dan rond Lapinsky (met groot gemak gespeeld door Lenny Baker) allerlei toestanden af die zich in een kunstenaarskolonie kun nen voordoen: vriendschappen, zolder- fuiven, vrouwegeschiedenissen, chronisch geldgebrek, een zelfmoordpoging en wat Larry betreft het steeds onverwacht bin nenvallen van zijn verontruste ouders. WIE OP DE TELEVISIE WEL eens een vervolg uit de serie „Monty Python s Flying Circus” gezien heeft, weet dat in Rasey gaat om een nonsensikale show vol absurde grappen, dwaze situaties, kolderteksten die bij elkaar een onsa menhangend stuk humor vertegenwoor digen van Engelse huize. Het zeskoppige team dat voor die soms verrukkelijke waanzin verantwoordelijk was, is nu ook- op de film losgelaten en het resultaat heet „Monty Python and the Holy Grail” niet door kan gaan. Een droefgeestige film die met wat meer duidelijkheid gewonnen zou gebben.maar nu toch een mysterieuze charme blijft behouden. Van een geheel andere orde, toekomst in plaats van herinnering, is „The Man who feil te Earth” met in de titelrol van de man die op de aarde terecht kwam, de Engelse rock-star David Bowie. De film draait in Calypso. Bowie, die met een grote internationale reputatie nog geen halve maand geleden voor het eerst in ons land optrad, is als filmacteur een fascinerende persoonlijkheid die alles In een reeks suggestieve beelden wordt in het begin van de film aange duid dat de jongeman die we in een te lange jas zien ronddwalen in een verla ten landschap, in een ruimtecapsule op aarde is geland van een ander hemelli- Het blijkt bij het zien van de film hoe effectief een dergelijke collage van stille en bewegende beelden, van teksten en gesprokenkommentaar kan werken, al lereerst informatief. Want wie herinnert zich nu nog, hoewel de pers en de TV er waarschijnlijk destijds uitvoerig melding Het is niet de eerste maal dat Nicolas Roeg zijn publiek voor raadsels plaatst. „Don’tlook Now” is zijn meest recente voorbeeld van verstoppertje spelen, wat echter toen nog gebeurde mëtvoldoende reële aanwijzingen om het thriller-achti- ge gegeven dat zich grotendeels in Vene tië afspeelde, te kunnen volgen. Bij „The man who fell te Earth” heeft men echt wel een korte handleiding nodig om steeds weer de draad van het verhaal te kunnen opvatten. kan zorgen voor eennieuwmaat schap- pij-patroon. Maar alles blijft bij het oude, er is weer sportverdwazing, wild- west-gedrag, politiek gangsterdom. Cor man verzint echter een overwinning van de jeugdige gemeenschapszin en we gun nen hem graag die illusie al maakt hij van dit toekomstvisioen dat oorspronke lijk „Gas-s-s-s” heette maar nu „Death Parade 2000” wordt genoemd, zijn zwak ste film. HUURLINGEN UIT DE Kongo «n uit Vietnam ontwerpen een plan om een groot diamant-syndicaat in Zuid-Afrika van een aantal kostbare diamanten te beroven. Zij vormèn de „Killer Force” waarvan in de titel sprake is. Zo’n perfect beraamde roof heeft natuurlijk een veelheid van sensaties in petto en met Christopher Lee, Peter Fonda, Hugh O’Brien en niet te vergeten Telly Sava- las in de rolbezetting kan veel mis gaan maar zeker niet met de spanning. Er is natuurlijk ook nog een meisje in het spel, de mooie Maud Adams en zij blijkt bestemd voor Peter Fonda die ook nog de acht miljoen aan diamanten inpikt. Te zien in Frans Hals. Prolongaties zijn er in Palace, waar Milos Forman’s „One flew over the Cuc koo’s Nest” nog steeds (en terecht) de belangstelling blijft trekken. Evenals Sydney Lumet’s „Dog Day Afternoon” dit doet in Studio. mee heeft om het onaardse van de man „from outerspace” te benadrukken. Zijn oud jongensgezicht, zijn gebleekt haar dat hem op een albino doet lijken, de sterk aangezette ogen en zijn meisje- sachtige gestalte maken van hem een ongebruikelijke verschijning die een on uitgesproken mysterie met zich mee draagt. Paul Mazursky schreef een uitstekende script, ditmaal met bijzondere kennis van zaken en hij weet het juiste arties tenidioom in zijn teksten te verwerken en het geheel de nostalgie van een jeugdherinnering mee te geven. Een charmante,gesstige en humane film met zoals gezegd goed spel, waarbij Shelley Winters excelleert. Toen Royal op de Amsterdamse Nieu- wenuijk als bioscoop dreigde te verdwij- enen is er tijdelijk een gezelschap te gast geweest dat een Nederlandse versie bracht van de in Londen zo populaire „The Rocky Horror Show”. Het was lang geen gekke vertoning met Hugo Metsers als de travestiet Dr. Frank N. Furter die in een somber kasteel getracht heeft de volmaakte mens te scheppen. Hij wordt gestoord bij zijn werk door de komst van de onnozele verloofden Brad Major en Janet Weiss die autopech krijgen onderweg, bij het kasteel aanbellen en daar een reeks gewelddadige avonturen beleven. Deze rock-musical van Richard O’ Brien is nu verfilmd door Jim Sharman NU „EEN BRUG TEVEEL” in pro- duktie is, maakt Palace gebruik van de gelegenheid een oorlogsfilm over een andere brug, „De Erug bij Remagen” nog eens in de herinnering terug te roepen. Het is een knappe reconstructie van een historische fase op het eide van de Tweede Wereldoorlog die in tegenstelling tot de gebeurtenissen, bij Arnhem een succes voor de geallieerden betekende. Roxy brengt een bijzonder gekke co- medie met Woody Allen, de schuchtere en schutterige komiek die te maken krijgt met „Everything you always wan ted to know about sex Lido laat in de nachtelijke uren „Su- perfly” zien, een film over cocaïnehan del. De titel slaat op een grote partij van de gevaarlijke „stuff”, waarmee de jonge halfbloed drughandelaar Priest voldoende geld hoopt binnen te krijgen om er mee te kunnen stoppen. Wat hem natuurlijk niet dadelijk lukt omdat een politiecommissaris die ook geld aan de handel verdient, wil dat Priest het spel letje doof blijft spelen. Ron O’Neil speelt de hoofdrol. In Luxor dat 's avonds nog eens „Gone with the Wind” in vertoning heeft ge bracht, komt ’s nachts gedurende het weekeinde een andere film met reputa tie aan bod, nl. Visconti’s „De Verdoem den”, de ondergang van een familie van Duitse Staalbaronnen in de vooroorlogse Hi tier j aren. In de kindermatinees van Palace is de stripfiguur Lucky Luke in bewegende lijve aanwezig. Studio heeft dan nog altijd „De gelaarsde kat als Krachtpat ser” en Rembrandt komt ook met een Belgische tekenfilm, „Kuifje en de Zon netempel”. Het verhaal, voor zover daar sprake van kan zijn, heeft in de verte iets te maken met de legende van koning Ar thur die zijn ridders (van de Rohde Tafel) uitstuurt om de heilige graal in bezit te krijgen. Dit, voor de Engelsen in het bijzonder- sacrale verhaal biedt on telbare aanleidingen om met de historie en de edele motieven van de edelen een loopje te nemen en op het doek ontstaan dan ook situaties die aan de Marx Bro thers in hun meest destructieve grappen doen denken. De film kent geen verpo zing tussen de lachbuien en daarom ontstaan er wel eens flauwe witzen en passages die het niet halen, maar verder valt er toch wel plezier te beleven bij deze vertekende legende. Mazursky heeft eens in een interview verklaard dat zijn grootste inspiratie bron bij het filmen zijn eigen leven is en dat gaat zeker op voor „Next Stop, Greenwich Village, het Montmartre van keling beschreven wordt van een juist volwassen jongeman, Larry Lapinsky die - toneel- en filmambities heeft. Zijn eer ste stap naar onafhankelijkheid is zich losmaken van het ouderlijk huis, een moeilijke operatie omdat „Mom” de tra ditionele Jiddische Momme is die haar helpt ons meer het verwarde verhaal kind bij zich wil houden. De wijze waarop Shelley Winters deze moederlij ke vrouw met haar onredelijke verwij ten en hartverscheurende huilbuien speelt is al een gang naar de film waard. Maar Larry laat zich niet verlei den, zijn ideaal is te gaan wonen in greenwich Village, het Montmartre van New York, en dus verlaat hij zijn ge boorteplaats Brownsville in de New Yorkse wijk Brooklyn en neemt de sub way naar de „Village”. Het is dan 1953. Tot dan toe is het levensverhaal van regisseur Paul Ma zursky bijna op de voet gevolgd. Ook Mazursky verliet Brooklyn in het begin van de jaren vijftig. Hij was er in 1930 geboren, had de jaren van depressie meegemaakt, bezocht Brooklyn College en koesterde de hoop ooit eens acteur te worden. Nog voor hij afgestudeerd was, zocht een „talent-scout” hem uit om een bijfiguur te spelen in een goedkope film van Stanley Kubrick, „Fear and Desire” en later speelde hij een rolletje naast Sydney Poitier in „The Blackboard Jungle”, maar daarna werd het voorna melijk meedoen aan „off-Broadway” stukken en in tv-rollen. Als schrijver voor tv, en film vestigde hij zich tens lotte aan de westkust, waar zijn naam gemaakt werd door het script van de Peter Sellers-film. „I love you, Alice B. Toklas” HET LOOPT TEGEN het eindevan mei 1940. De Duitsers zijn bezig de bezetting van Frankrijk tot een feit te maken. Het Franse leger trekt in grote verwarring terug en ook de Zevende compagnie is daarbij die zich tijdelijk nog weet schuil te houden in een bos. De Duitsers ontdekken echter haar aan wezigheid en maken het legeronderdeel in zijn geheel krijgsgevangen op drie soldaten na die ze over het hoofd zien. Het groepje komt later in contact met een neergeschoten Franse vlieger-luite- nant en met elkaar beginnen ze achter de linies te opereren, bemachtige een Duitse tank met kanon, bevrijden door stom geluk hun gevangen genomen strijdmakkers van het Zevende en berei ken na nog meer heldendaden tenslotte onbezet Frankrijk. Zo luidt in het kort de inhoud van „Waar is toch die vervloekte 7e Com pagnie gebleven” waarmee regisseur Ro bert Lamoureux die zelf de vliegofficier speelt bewijst dat ook de oorlog nog wel humoristische kanten heeft, wat we al eerder wisten uit de tv-serie „M.A.S.H. Deze film draait in Rembrandt. over zijn komst naar onze planeet te verduidelijken dan regisseur Niclas Roeg van plan is te doen in een uiterst ondoorzichtig en raadselachtig script. Regisseur Roeg weigert het verhaal dat hij aan een roman van Walter Tavia uit ’63 ontleende, rechtstreeks te vertellen. Hij prefereert vage aanduidingen te ge ven die achteraf blijken de nodige infor matie te hebben bevat, maar op het ogenblikdat ze op het doek verschijnen, als volstrekte mysteries ondergaan wor den. Daardoor hopen zich wel aanvake- lijk gevoelens van spanning en onbeha gen op en houdt het gissen naar de werkelijkheid achter de beelden de aan dacht wel bezig, maar er komt een moment dat men zich in een doolhof van suggesties waant en geen uitweg meer ziet. chaam. Hij komt met een missie, n.l. water te halen voor zijn door droogte geplaagde planeet. Daarvoor is veel geld nodig en Thomas Jerome Newton, zoals onze gast heet, weet door middel van enige uitgewerkte uitvindingen die hij meegebracht heeft, Amerikaans kapitaal aan te trekken en een reeks onderne mingen op te richten en tot grote wel vaart te brengen. Dit leidt dan weer tot argwaan tegen de „indringer” en tot tegenmaatregelen die door jaloerse con currenten worden ondernomen, zodat Newton’s terugkeer naar huis en haard Yoka van Brummelen vertoeft met een studiebeurs van het ministerie van CRM in New York voor dans en theater. Dit verblijf wil zij afsluiten met voor stellingen van een soloprogramma. In dit programma „want de aarde is onze moe der” zijn spel en dans verwerkt. Het is gebaseerd op de cultuur en wereldbe schouwing van de Amerikaanse India nen. Yoka van Brummelen zat een jaar op de Toneelschool in Arnhem, werkte met onder andere Anne Marie Prins, danste vijf jaar in de groep van Pauline de Groot, was twee jaar in Spanje, doceer de aan de Theaterschool in Amsterdam, danste in vrije produkties en had een eigen studio. Medio volgende maand geeft ze haar voorstellingen in New York om vervolgens eind juni naar Ne derland terug te komen. later toen de gasbel dekt werd en de mijnen in snel tempo werden gesloten. De slechte organisatie van de werkers in Zuid-Limburgwordt toegeschrevenaan de dictatuur van de kerk die het vormen van een eenheids- bond tegenging en ook in het verleden zich rneer om de gehoorzaamheid en de werk’j ver bekommerde dan om de socia le rechtvaardigheid. De hele problematiek van het „winge west” Limburg, achteloos behandeld door Den Haag dat rekende op de ge ruststellende woorden van geestelijkheid en slecht functionerende bondsbesturen wordt in de film door de slachtoffers zelf bitter en met een, jammer genoeg, verlaat inzicht in hun situatie, aan de kaak gesteld. En voor wie het allemaal nog eens op een rijtje gezet wil nalezen kan zich een voortreffelijke brochure aanschaffen die goed gedocumenteerd de hele trieste geschiedenis opnieuw uit de doeken doet In Amsterdam gaat „Kompel, je bent weer nodig” op 29 mei a.s. om 14.00 in premiere in het Roothaanhuis, Rozen gracht 133. Een ex-mijnwerker zal er spreken en een zanger van de Spaanse Oppositie Vakbond (O.S.O.), Carlos Gra- tal zalliederen zingen over de strijd van de mijnwerkers in Spanje. Een tweede voorstelling in Amsterdam is op dinsdag 8 juni in het Borgheem, Borgerstraat 9 om 19.30 uur. De film van de werkgroep „ParAbel” wordt uitgebracht door de Amsterdamse Cineclub die op 28 mei in Krasnapolsky aanwezig is met de gefilmde toespraak van de Chileen Miguel Henrigues, een oproep tot solidariteit met het bewind Allende. De coupe van deJunta die een einde maakte aan het leven van Allende, was ook fataal voor Henrigues, wiens strijdvaardigheid is blijven voortleven op deze film. DEN HAAG (ANP). Yoka van Brummelen speelt de hoofdrol in ..What’s that Bird doing there”, 4e eer ste speelfilm van Marita SinrMon. De Nederlandse werd toevallig In New York voor de Amerikaanse rolprent ont dekt.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 21