IN BESLISSEND DUEL MET FEYENOORD Voetbalvakbond wil minimumloon VAN HOUWELINGEN NIEUWE KOPLOPER Van Gerwen krijgt kans GIMONDI IN SPORWffi LEIDERSTRUI URM DAF46 Een bewuste keuze Tientje betalen: f. 25,50 verdienen! Goeie radio-en tv.-programma’s? De VARA doet nog zoveel meer! Waar VARA-leden dan het eerst van profiteren. Logisch. Want de VARA dat ben je zelf! Neem dat unieke natuurboek. „Ontdek de VeluweTn Uitgave van VARA en het Instituutvoor Natuur beschermingseducatie. Hetverschijnt in oktober,het gaat dan f.75- kosten.VARA-leden kunnen het nu bestellen voor f.49,50. Hockeydames zijn wereldtitel kwijt Want als de VARA je nog geen tientje waard is- waar blijven we dan? Langerijs uitgeschakeld voor eindzege in Olympia’s Ronde k^i ZATERDAG 2 9 19 76 M E I SPORT 13 Doen! (E Nico Jansen I Zoveelste reden om lid van de VARA te worden. F En dat kan dan al voor’n tientje per jaar. Bel 02150-48741 of schrijf’n postzegelloos briefje aan VARA,Antwoordnummers in Hilversum. 1 11 A J PSV zonder Edström en Stevens (Van onze sportredactie) Michel van de Korput: toch tegen PSV de van zich (Van onze sportredactie) «XSSSSSS WW (Van onze sportredactie) PETER HEERKENS 5lakbehandelmgen gescheiden remcircuit i?' A "De-Dion" achteras radiaal banden roestvrijstalen bumpers duplex trommelremmen veiligheids-stuuhnrichling kooiconstructie De vermoedelijke opstelling beide teams derhalve: Dit zijn slechts enkele wensen van de Vereniging van Contractspelers die de VVCS heeft neergelegd in het rapport „Voetballen als beroep”, dat vandaag op de algemene ledenvergadering van de VVCS in Zeist werd gepresenteerd. Ook het kwijtschelden van de wed- strijdschorsing aan Michel van de Kor- zuinige 850 cc luchtgekoelde motor 3-punts veiligheidsgordels enkelvoudige variomatic PSV: Van Be veren; Poortvliet, Krijgh, Van Kraay en Deijkers; Willy van de Kerkhof, Strik en Van der Kuylen; Re- g 5 3 lont dek de vekiwe De VARA, dat ben je zelf. SCHIJNDEL (ANP). Gerrie van Gerwen krijgt, hoewel hij nog geen deel uitmaakt van de elf geselecteerden voor Montreal, de kans zich te plaatsen voor de Olympische ploeg. Van Gerwen, erg succesvol in dit seizoen met overwinnin gen in o.a. de Ronden van Zuid-Holland en De Baronie, is opgenomen in het Nederlandse zevental dat zal starten in de Ronde van Luxemburg voor zowel profs als amateurs. ne van de Kerkhof, Lubse en Dahlqvist (of Deacy). Feyenoord: Treytel; Schneider, Rijs- bergen, Van der Korput en Vos; De Jong, Jansen, Van Hanegem <n Kreuz; Vreijssen en Kristensen. Voor PSV-oefenmeester Kees Rijvers zijn de mogelijkheden beperkter nu zo wel Edström als Stevens zijn weggeval len en een beroep zal moeten worden gedaan op de wisselspelers Peter Dahlq- vist of Nick Deacy en Pleun Strik voor de geblesseerde Stevens in de laatste lijn. De enige mogelijkheid die Rijvers overblijft is Poortvliet op de door hem niet bijzonder geambieerde rechter ,rer- ■dedigersplaats te posteren en Pleun Strik met de beide Willy’s het midden veld te laten completeren- 12 maanden garantie, ongeacht gereden kilometers waarschuwinaslichtenremvloeistof, handrem en choke raakte Joke Dracht tot twee keer toe de bal, maar het was onvoldoende om het gevaar af te wenden. Ook al werd het derde doelpunt van Adriana Alfonso door verscheidenen betwist. in de Olympische selectie van bondsco ach Middelink en evenals zijn ploegmaat die hij onttroonde vindt hij wat er nog te wachten staat in Limburg belangrij- ker dan hetgeen nu op Brabantse grond gebeurde. Adri van Houwelingen: „Dit zegt nog niks.” En over zijn kansen op de Limburgse heuvels redeneerde de amateur uit het Betuwse Heesselt: „Ik zie daar wel mogelijkheden voor me. Het is eoht geen klimmen wat je L.aar moet, maar op de macht naar boven. Ik voel me goed genoeg om dat te kunnen-” Huub Stevens: langs de kant met enkel- breuk. José Poelmans en Nel van Kollenburg pushten raak. Veronica Alfonso en Ver onica Day deden echter hetzelfde. (2-2). Nadat Marlies Jansma naast had gescho ten, welke fout ook Toos Bax als laatste maakte, was er weinig hoop meer voor Nederland. Ook al had Mieke Groen als derde raak gepusht. Van de Argentijnsen faalde slechts Aurora Taylor. Weliswaar Hoewel Rijvers noch Zonderland zijn 'opstelling eerder dan zondagmiddag be- SC'HIJNDEL. Aan het begin van Olympia’s Ronde plegen tijdsverschillen onder verwijzing naar wat er in het Limburgse weekeinde allemaal kan ge beuren. niet zo bar zwaar te wegen, maar voor de winnaar van vorig jaar Hans Langerijs, lijkt de koers toch wel definitief in zijn nadeel beslist. Zeventig kilometer voor het einde van de eerste etappe raakte hij in Sint Michielsgestel betrokken bij een valpartij waarvan hjj. samen met Piet Kuyt, het slachtoffer was: een achterstand van 5.09 in het algemeen klassement, dat in de persoon van Adri van Houwelingen een nieuwe leider kreeg. ke aankomstcircuit ontsnapt, het peloton spande zich niet in voor een achtervol ging omdat alle sterke ploegen een ver tegenwoordiger in de kopgroep hadden, er werd een maximale voorsprong van een minuut bereikt en in de sprint trapte Van Houwelingen moeiteloos n ar de eerste plaats, wat hem tevens de oranje trui opleverde. Er bleken, in Schijndel, een aantal parallellen te trekken met de openings dag op de Scheveningse boulevard. Net als de coureur die daar de leiderplaats veroverde, Leo van Vliet, hoort Adri van Houwelingen (22) tot de ploeg van Her man Krott. Net als Leo van Vliet zit hij Het Nederlands UEFA-voetbalelftal (tot 18 jaar heeft zijn eerste wedstrijd in het eindtoernooi om het Europees kampioenschap met 3-0 verloren. Oranje komt uit in groep D (er zijn zestien ploegen in vier groepen ingedeeld) en ging tegen de Sovjetunie met 3-0 tenon der. In Erbij vindt men een interview met Hans Langerijs dat Peter Heerkens voor de start van de eerste etappe van Olympia’s Ronde had. Langerijs gold toen nog als favoriet. Hij geeft in het vraaggesprek zo’n interessante kijk op het wielrennen dat wij ondanks de uitschakeling van Langerijs voor de eindzege dit jaar het interview toch hebben gehand haafd. Bij het Europees basketbalkampi- oenschap in Clermont Ferrand hebben de Russische dames hun titel voor de negende maal geprolongeerd. Nederland versloeg West-Duitsland met 70-60. Bij het toernooi om het wereldkam pioenschap driebanden in Oostende leed Raymond Ceulemans in de zevende ron de zijn eerste nederlaag. De Japanner Komori klopte hem met 60-51 in 32 beurten. Dufetelle en Kobayashi wonnen van Gonzalez en Dielis en gaan nu ongeslagen aan kop Manager Ben van Gelder: „Via zijn zaakwaarnemer Karei Jansen was Ver- heijen met ons tot een akkoord geko men, Op het moment echter dat de besprekingen tussen ons en Karei Jansen afgerond waren, kwam Feyenoord op de proppen en offreerde Verheijen flink wat geld meer. Verheijen heeft daarop met ons contact opgenomen en de mede deling gedaan dat hij op het allerlaatste moment toch van een overeenkomst wil de afzien. Het is tcouwens niet de eerste maal dat Feyenoord een dergelijke han delwijze hanteert. Ook met Van de Kor put hebben ze indertijd een zelfde pro cedure gevolgd. Op het moment dat alles tussen Van de Korput en PSV in orde was gebracht, wierp Feyenoord plotseling als geïnteresseerde op”- Van Gerwen wordt vergezeld van lou ter mogelijke Olympiërs, namelijk Adrie van Houwelingen, Jan Bakker, Arie Hassink, Frits Pirard, Fons van Katwijk en Toine van Debunder. Als ploegeider gaat Hermann Krott van Amstel mee. Als begeleider van de ploeg zal bondsco ach Joop Middelink aanwezig zijn, die het debuut van de Nederlandse amateurs in de Luxemburgse ronde wil volgen met het oog op de Olympische voorbe reiding. DEN HAAG. Er moet zo snel mogelijk een collectieve arbeidsovereen komst (CAO) komen voor de betaalde voetballers in ons land. De contractspe lers moeten in ieder geval recht hebben op het wettelijk minimumloon. Gezien de zwaarte van het voetbalberoep zou een werkweek van 35 uur reëel zijn. Er moet gewerkt worden aan een pensioen regeling voor de contractspelers en de werknemers en hun belangenorganisaties dienen medezeggenschap te krijgen in het betaalde voetbal. EINDHOVEN. Voorlopig heeft Feyenoord aan de vooravond van de eredivisie wedstrijd tegen landskampioen PSV, het gigantenduel een week voor het einde van de competitie 1975-1976 waarin de definitieve beslissing over het landskampioenschap zal vallen, zijn eerste slag binnengehaald. Vlak voor de neus van PSV namelijk heb ben de Rotterdammers deze week de PEC-Zwoilespeler Verheijen gecontracteerd, hoewel deze nagenoeg rond was met de Eindhovenaren. De manier waarop een en ander is gebeurd heeft bij PSV nogal wat kwaad bloed gezet. Afgezien nog van dat pittige tijdsver- lies, is het met de mogelijkheden van de titelverdediger droef gesteld, omdat hij er lichamelijk beroerd aan toe bleek in Schijndel, waar de uiterst saaie ope- ningsrit na 174 kilometer eindigde. Zon der de morele steun van zijn ploegleider Ben van Erp, was het nog maar de vraag’ geweest of hij die finish wel had gehaald. „Hij heeft me enorm geholpen”, prees Langerijs zijn ploegleider die tot in Schijndel achter hem was blijven rijden in plaats van zijn positie in het peloton met alle overige renners van zijn ploeg weer in te nemen. Van Erp: „Ik wilde het Langerijs niet aandoen dat hij mijn auto langs zag schieten. Dat zou hem absoluut de gena deslag hebben gegeven.” Langerijs „Hoe die valpartij ontstond weet ik niet precies. Volgens mij raakten er wat sturen in elkaar”) arriveerde in Sc’hijn- del met vele schaafwonden en een zwa re blessure aan het linkeroog, welke blessures ernstig genoeg waren om niet meteen te kunnen vaststellen of hij aan de tweede etappe begint. „Dat”, aldus Van Erp, „wordt kort voor de start pas bekeken.” De val van de winnaar van vorig jaar wgs het enige opzienbarende feit van de eerste rit, die werd beheerst door een hoog tempo (ruim 40 kilometer per uur) zodat het nauwelijks tot ontsnappingen kwam. Daarbij viel het bovendien op dat er in tegenstelling tot andere jaren geen grote groepen buitenlanders slachtoffer werden van de snelheid. Pas in de straten van Schijndel. waar enkele ron den de finale vormden, werden de eer sten gelost. Omdat het bovendien ook nog wel meeviel met het aantal lekke banden (ze waren op twee handen te tellen) stond de ouverture in het teken van de absolute rust. Winnaar Adri van Houwelingen noem de het ,,een makkelijk daggie” en dat was het voor hem in alle opzichten geweest, want zelfs zijn triomf bereikte hij met gemak. „Het ging vlotter dan ik dacht”, stelde hij ietwat verrast vast. Samen met Henk Mutsaars, Ger Brokel- man. A. v.d. Steen en Jan Bakker was hij bij het opdraaien van het plaatselij- put komt bij PSV wat onbegrijpelijk over. Ben van Gelder weer: „Het is zonder meer een belachelijke zaak dat Feyenoord het voor elkaar krijgt de eerder opgelegde schorsing van een wed strijd aan Van de Korput via een hoger beroep ongedaan te maken, terwijl de boetes worden gehandhaafd. Met dat laatste wordt dan toch aangegeven dat Van de Korput met een gele kaart op zak niet helemaal vrijuit gaat. De com missie van beroep, vind ik, houdt er een wat merkwaardigs redenering op na. Met Jan van Beveren, die nota bene onlangs tegen zijn eerste gele kaart in dertien jaar voetbal opliep, en Willy van de Kerkhof weigerde men een paar weken geleden nog op de door de tucht- commisaie van de KNVB eerder gedane uitspraak terug te komen. Het plotseling wel meespelen van Mi- De VVCS, die bij de samenstelling van het rapport is geholpen door het NVV (Nederlands Verbond van Vakverenigin gen), komt tot de conclusie dat een verbetering van de arbeidsomstandighe den en -voorwaarden van de betaalde voetballers noodzakelijk is voor de con tinuïteit van het betaald voetbal. Het is de hoogste tijd dat de KNVB haar oogkleppen afzet en zich reken schap geeft van de essentiële functie die de belangenorganisaties in het betaald voetbal vervullen”, aldus de VVCS, die zich ervan bewust is dat niet alle wen sen, om financiële redenen, kunnen wor den verwezenlijkt. „Naast gerichte bij drage van de overheid zou moeten worden overwogen hoe het betaald voet bal duidelijke controle zou kunnen ui toefenen op lotto- en totogelden”. In overleg met de werkgevers (FBO), werknemers (VVCS) en de vereniging van oefenmeesters (WON) moet naar de totstandkoming van een CAO worden gestreefd. De VVCS vraagt zich af of de overheid de realisering van een CAO niet zou moeten bevorderen. chel van de Korput als laatste man bij Feyenoord en het gegeven dat zowel Ralf Edström als Huub Stevens, die donderdag tijdens de training een enkel brak, zondag niet kunnen meespelen, heeft PSV kennelijk toch wat onzeker gemaakt. Zonder Edström (de tweede wedstrijd tegen een andere tegenstander van formaat, het Franse St.-Etienne, heeft dat overduidelijk bewezen) is PSV een bijzonder stroef draaiend team. t Diep teleurgesteld gingen de hoog fa voriete Nederlandse meisjes, die waar schijnlijk tan alle ploegen het beste hockey spelen, af. De tranen in de ogen. Ook tegen Argentinië waren zij in het veld superieur, echter niet verder dan het robuuste Argentijnse verdedigings- blok. Dat niet alleen in getal maar ook qua doortastendheid dat beetje meer had, dat tenslotte beslissend zou blijken. Veruit de meeste - en beste - kansen heeft Nederland gehad om zelfs de ver lenging te ontlopen. Onder andere in elf strafcorners in de reglementaire speel tijd. tegen Argentinië maar drie. Maar was het angst voor de rigoureus ingrij pende tegenstandster of een gemis aan vertrouwen aan eigen kunnen, dat de overigens sterke doelvrouwe Adriana Rupar niet een keer werd gepasseerd? Toen ook in de drie maal zeven en een halve minuut verlenging, waarin Argen tinië het accent nog meer naar de ver dediging legde, het zo vurig begeerde doelpunt achterwege bleef, kwam de grote kans voor Argentinië bij het ne men van strafbalien. De uitslag van de vrijdag verreden eerste etappe is: 1 Adrie van Houwelingen (Ams) 4 uur, 12 minuten en 39 seconden (met bon. 4.12.24), 2 Mutsaars (Erp) z.t. (met bon. 4.12.29), 3 Brokelman (Bob) z.t. (met bon. 4.12.34). 4 Bakker fKet)'Vati■•flei'-Steen (Mil) Tamiazzo (Ha) 4.13.02, 7 Fons van Katwijk (Sok) z.t., 8 Van Gerwen (Erp) z.t., 9 Tsjapo- valov (Sovi z.t.. 10 Van Vpiet (Ams) z.t. Algemeen klassement: 1 Van Houwelingen (Ams) 4.19.23, 2 Mutsaars (Erp) 4.19.33, 3 Bro kelman (Bos) 4.19.39, 4 Van der Steen (Mil) 4.19.45, 5 Bakker (Ket) 4.19.47, 6 Van Vliet (Ams) 4.19.50, 7 Hassink (Ams) z.t., 8 Van Gerwen (Erp) 4.19.52, 9 Lubberdink (Erp) z.t., 10 Lugtenburg (Mie) 4.19.56. WEST BERLIJN (ANP). De Neder landse dameshockeyploeg is haar we reldtitel kwijt en Argentinië heeft zijn revanche voor de nederlaag van twee jaar geleden in Mandelieu in de finale van het eerste wereidtoernooi. Zuidame- rikaanse taferelen speelden zich vrijda gavond in het kille Arnst Reuter-hoc- keystadion af, toen na 92 en een halve minuut en tien strafbalien de beslissing tenslotte was gevallen. Een beslissing ten gunste van de Argentijnse dames, die vier van de vijf strafpushes benutten tegen Nederland slechts drie. Daarmee zal de finale zondag gaan tussen Argen tinië en West-Duitsland. dat in de ande re halve einstrijd België met 3-1 ver sloeg. De verrassende acties zullen nu moe ten komen van Willy van der Kuylen, die echter dit seizoen slschts sporadisch zijn werkelijke klasse heeft kunnen de monstreren. Veelal liet Van der Kuylen het architectonische voetbalwerk over aan de lange Zweed om zichzelf tot een onopvallende speler te degraderen, af en toe exploderend met wat onhoudbare afstandsschoten. Daarbij komt dan nog dat Van der Kuylen zondagmiddag waarschijnlijk de weer herstelde Wim Jansen tegenover zich zal vinden, een speler die zelfs Van der Kuylen in de vorm van de dag aan banden kan leg gen. Adri van Houwelingen tijdens zijn jacht op de etappezege en de leiderstrui in Olympia’s Ronde. kend wil maken, is het zonder meer aan te nemen dat de Rotterdamse formatie tegen PSV in dezelfde opstelling in het veld zal komen als veertien dagen gele den in de wedstrijd tegen Roda JC, zonder spitsspeler Nico Jansen dus. Wat er wel op duidte dat Feyenoord tegen de Eindhovense landskampioen dezelfde den tegen de Limburgers en FC Den tactiek zal hanteren als in de wedstrij- Haag: spelen met opkomende midden velders (De Jong. Wim Jansen, Van Hanegem en Kreuz) en slechts Vreijsen en Kristensen in de voorste lijn. De Fransman Bernard Thevenet heeft vrijdag de vijfde etappe van de „Dauphine Libere”, een rit van Anne- masse naar Chambery over 212 kilome ter, gewonnen. Thevenet neemt door dit resultaat de leiderstrui over van zijn landgenoot Raymond Delisle. Zoetemelk staat achtste, Schuiten is vierenveertig ste. Zeven kilometer voor de aankomst in de achtste etappe begon een klim die naar het eindpunt Lago Laceno (op 1053 meter) zou leiden en die Francesco Mo ser de rose leiderstrui kostte. Moser, die met maagstoornissen kampte, verloor bijna een minuut op de winnaar Roger de Vlaeminck en op Felice Gdmondi, die door dit resultaat de leiderstrui van Moser overnam. LAGO LACENO (ANP). De Belg Roger de Vlaeminck heeft vrijdag de achtste etappe van de ronde van Italië, een rit van Selva di Farano naar Lago Laceno over 236 kilometer, gewonnen. De Italiaan Felice Gimondi neemt de rose leiderstrui over van zijn landgenoot Francesco Moser. Bij de open tenniskampioenschappen van Italië hebben Vilas en Newcombe de halve finale bereikt. Zij versloegen Ba- razzutti en Kodes. Ook Panatta en Dibbs schaarden zich bij de laatste vier na winst op Solomon respectievelijk Ed- monsson. Bij het waterpolo-toernooi om de Tungsram-beker in Boedapest heeft Ne derland met 4-3 van Roemenië gewon nen. Na vier wedstrijden staat Oranje op de tweede plaats achter Hongarije dat acht punten heeft. Nederland won ook van de Hongaarse jeugdploeg (5-3) die buiten mededinging meedoet. s»

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 13