Iw I io 2 i. Een scène uit .,Ten Los Years'een stuk over werkloosheid van de Toronto Workshop. Festival met Amerilyta’ns bcc La Salle String Quartet. U.S.A Amerikaanse toneelgroep Divided We Stand DATSUN In de Houtrusthallen in Den Haag wordt op dinsdag 1 juni het Holland Festival geopend door het New York Philharmonic Orchestra, met als dirigent Leonard Bernstein. Het is voor de 29ste maal dat het Festival gehouden wordt en dit jaar staat het in het teken van de tweehonderdste verjaardag van de Amerikaanse Revolutie. Voor het belangrijkste deel is het Holland Festival 1976 dan ook gewijd aan Amerikaanse muziek, theater verstoken: Het Radio Kamerorkest zet zich ervoor in en speelt een keur van Nederlandse composities uit de laatste vijf jaar. De Haarlemse bas klarinettist Harry Spamaay soleert daarbij. Amerikaans accent ook bij het Nederlands Kamerkoor, dat ook weer bij Charles Ives terecht komt. Onder de categorie Bijzondere concerten (waarbij ook eigenlijk wel en dans. En omdat deze keer Amerika als thema gekozen is, lijkt het een aanvaardbaar excuus dat er weer zo erg weinig Nederlandse bijdragen zijn. Het Festivalpubliek is trouwens de laatste jaren gewend geraakt aan een maximum aan buiten landse produkties. Bijdragen uit eigen land be horen ook nu weer tot de uitzonderingen en zoals gewoonlijk zou dat weer voortvloeien uit geldge brek. George en Boski Antheil, hier op een foto uit 1927. Van Antheil voert het Neder lands Blazersensemble onder Reinbert de Leeuw onder meer ..Mechanisch bal let voor zes piano’s en slagwerk’ uit. irs 10.650, .500,-. en 9.600,- Het Holland Festival-vignet werd voor 1976 ontworpen dooifGilein Esscher. Het zal steeds gebruikt worden bij publikatie en recensies over het Holland Festival uranam, cue zen ook naar ons lana komt, wordt gerekend tot een van de grondlegsters van de Amerikaanse moderne dans. Ballet uit Nederland: Nationaal Ballet en Nederlands Danstheater van Rudi van Dantzig. het tweede gezelschap komt onder andere met Nieuw Ballet van Boh ner/Webern. Het Holland Festival begint op 1 juni en duurt tot en met 23 juni Voor volledige informatie waar en wanneer de evenementen plaats vin den is er de Holland-Festivalfolder. die in elk theater verkrijgbaar is. Bernhard Droog speelt „Een grappige Oude Man solo-toneel. onder regie van Joanna Bilski. Alan Howard en Ludmila Mikaél als Henry V en zijn eega in Shakespeare Henry V. The Royal Shakespeare Company uit Stratford upon Avon geeft er een opvoe ring van. Joseph Chaikin (midden) in de hoofdrol in,.Woyzeck" bij The Other Company Shaliko Comp. Maar hoe dan ook, het program ma voor het Holland Festival 1976 ziet er in elk geval zeer gevarieerd uit. Bij theater, muziek en ballet is er veel aandacht besteed aan het klas sieke repertoire, maar meer eigen tijdse richtingen in deze kunstuitin gen zijn evenzeer te zien en te beluis teren. Op het gebied van muziek zijn er interessante noviteiten zoals de Parijse muziektheatergroep Musi- que et Scène d’Aujourd’hui die op treed* met John Cage Song Book, een liederencyclus van de compo nist Cage, die geldt als een der be langrijkste voorlopers van de Ame rikaanse avant-garde. „Meeting Mr. Ives” is ook zo'n programma. Het Radio Kamerorkest laat een muzi kale biografie horen van Charles Ives, een van de boeiendste figuren uit de beginperiode van de Ameri kaanse muziek. In ons land wordt aan Ives weinig aandacht besteed, al werd in de jaren zestig op initiatief van onder meer Reinbert de Leeuw de Stichting International Ives So ciety opgericht. Overigens wordt de keus van klas sieke muziek gekenmerkt door een overwegend lichte toets. Zo voert het Promenade Orkest onder Stan ley Black werken uit van onder meer Bernstein, Gershwin waaron der T.V.-thema’s en filmmuziek en het Residentie Orkest komt met Charles B. Axton als dirigent en tap-dancer Larry Fuller met Con cert voor tap-dance en orkest. Dan komt het Nederlands Blazers En semble dirigent Reinbert de Leeuw met een muzikale gebeur tenis die als hoogtepunt „Mecha nisch ballet voor zes piano’s, slag werk etc.” heeft Ook hier wordt weer muziek van Ives gespeeld. Het Nederlands Kamerorkest voert ook weer werk van Ives uit en laat de Amerikaan dan in gezel schap verkeren van Haydn en Mo zart. Weinig vertegenwoordigd bij het Holland Festival is een compo nist als Stravinsky. Maar Stravinsky is in ons land al regelmatig te beluis teren. Hij staat bij het Festival wel op het repertoire bij het Radio Phil- harmonisch Orkest, waar onder lei ding van de dirigenten Hans Vonk en Jean Fournet Symphonie de Psaumes en Symphony in three mo vements worden uitgevoerd. Niet geheel blijft het Holland Fes tival van Nederlandse composities John Cage Song Books en Meeting Mr. Ives gerekend kunnen worden) vinden we de New Age Choral Group en Steve Reich die jazz- klanken laten horen. Opvallend bij de popmuziek, die eveneens in dit festival is vertegen woordigd, is de komst van de Cana dese dichter-zanger Leonard Cohen en de Engelse theatrale rockgroep Genesis. Van Nederlandse bodem zijn daar Alquin en Solution die met elk een eigen geluid op dezelfde avond in Carré optreden. Ook Poetry International, het jaarlijkse dichtersfestijn in de klei nere zalen van De Doelen in Rotter dam (14-19 juni) krijgt de medewer king van een aantal Amerikanen. Zo worden achtereenvolgens Elisabeth Bishop, Gregory Corso en Diana Prima verwacht. Ook uit andere landen komen schrijvers: de Span jaard Francisco Carrasquer, de Turk Fazil Hüsnü Daglarca, de West-Duitser Nicolas Bom en de Cu baan Nicolas Guillen. Tot de Neder landse deelnemers zullen onder meer behoren Bernlef, Buddingh, Elburg, Campert. Kouwenaar, Her- tzberg en Van der Steen. Paul Snoeck is dit jaar de enige Vlaming. Elk jaar wil Poetry International aandacht besteden aan een taal die gebruikt wordt door een minder heidsgroepering. Na het Fries, het Baskisch, het Bretons (Keltisch) is dat dit maal het Jiddisch dat onder meer vertegenwoordigd wordt door twee Israëlische schrijvers. Tot de evenementen in het Hol land Festival die in de Rotterdamse Doelen worden gehouden, kan het jazzfestival worden gerekend. Hoe kan het anders met veel Amerikaan se musici: Art Blakey met the Jazz- messengers, Pharaoh Sanders, Ar chie Shepp. Uit eigen land Theo Loevendie en Jasper van 't Hoff. Tot besluit van het festival in De Doelen begint op 21 juni een folkfes tival met voornamelijk Keltische bijdragen. Bij de toneel en theaterprodukties krijgen we uit eigen land de premiè re van „Een grappige oude man”, solotoneel van Bernhard Droog, die nog onlangs jubileerde in De Gebro ken Kruik. Dan is er een Engelse produktie: The Royal Shakespeare Company brengt ons „Henry V”, het enige koningsdrama waarin Sha kespeare de hoofdpersoon niet laat omkomen op het toneel. Alan Ho ward speelt Henry V, de koning die door het volk wordt gewaardeerd, niet in de laatste plaats vanwege zijn niet aflatend streven om zich /net geweld meester te maken van de Franse troon. Vijf van de zeven theaterproduk ties komen uit de Verenigde Staten en Canada. Edmonds Curley speelt An Evening of Comedy, twee typisch Amerikaanse „comedy acts", in een vorm van amusements- theater dat met ons Nederlandse ca baret moeilijk vergelijkbaar is. Hu mor en kolder in hoog tempo met folksongs als afwisseling. ..Cotton Club Gala gunt een blik in de gelijknamige nachtclub in Har lem anno 1930, waar Louis Arm strong optrad. Blues, boogie-woogie en tapdances. Een van de La Mama- groepen uit New York komt er noee naar het Holland Festival. De Toronto Workshop uit Canada speelt onder regie van Barry Broad foot „Ten lost years”, een stuk over Een fraai uitziende scène uit Cotton Club Gala, de revue over de groten van de Jazz. La Mama uit New York komt er mee werkloosheid en depressie in het Ca nada van de jaren dertig. Als vorm van presentatie is gekozen voor een pittige musical. Hoogtepunten uit de Amerikaanse toneelliteratuur over slavernij en onderdanigheid in het begin van de 19de eeuw in „The Old Glory”, een stuk dat onder regie van Robert Lowell gespeeld wordt door The American Place Theatre. Het is een originele Bicentennialproduktie van dit gezelschap. Janet Eilber in „Diversion of Angels" van de Martha Graham Dance Company uit New York John Cage, de Amerikaan die geldt als voorloper van de Amerikaanse avant- garde in de muziek Wat bij ons ook regelmatig op het repertoire verschijnt is ..Woyzeck" van Georg Büchner. The Other The atre The Shaliko Company uit New York brengt het ons. De hoofd rol wordt gespeeld door Joseph Chaikin van het voormalig Open Theatre. Op operagebied is het aanbod ka rig. De Nederlandse Operastichting voert Der Rosenkavalier uit met als dirigent Edo de Waart en komt daar naast nog met „Of Mice and Men”, een opera die zijn basis vindt in het gelijknamige boek van John Stein beck. Rhoda Levine regisseert deze opera met Jan Blinkhof en Jan Han- derson in de belangrijkste rollen. Hoogtepunt bij danskunst is de komst van het Ballet Rambert uit Londen, klassiek-modern ballet. Dit jaar bestaat de groep die naar de vermaarde ballerina Dame Marie Rambert genoemd is, een halve eeuw. Uit New York komt de Martha Graham Dance Company. Martha I ”4:^1 I

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 23