Constatering Rekenkamer in weerwil werkloosheid Onzekerheid over verkiezingen POLITIEKE CRISISSFEER DRUKT BEURS Schrijfster van sexboeken exploiteerde kinderen BEURS HM De Amro Bank helpt met voordelige treinreizen voor jonge mensen 1 j V z URUGUAY: f I gé F 4 ZATERDAG BUITENLAND 2 9 1976 MEI BINNEN- EN (Van onze redactie economie) I slagen. Wat? Havo. Ja, dank je. Niet zo’n vaste vakantie, begrijp je wel? Lekker vrij, tentje mee, op naar het zuiden en wegblijven zolang de portemonnee ’t toelaat.” We veren op. Geld. Hoe staan I I DEN HAAG. Ondanks de grote werkloosheid kampen diverse dien sten van enkele ministeries en overheidsdiensten nog met een flink per soneelstekort, klaagt de Algemene Rekenkamer in het verslag over 1975. Zo wordt gewezen op personeelstekorten bij de organisatie van de finan ciële controle bij het ministerie van onderwijs en wetenschappen, bij de accountantsdienst van het ministerie van defensie en wordt de vinger ge legd op een niet geheel doelmatige bedrijfsvoering bij de diverse eenheden (Door onze beursmedewerker) De emoties die zich de vorige week al op de Amsterdamse obligatie markt voordeden, hebben zich vooral in het begin van deze week in hevi ger mate herhaald. Maandag was het zelfs een soort gooi-en-smijt-festijn wat staats- en overheidspapieren betreft, waarbij de laagste bieder zoveel kon krijgen als hij maar wilde kopen. En dat was dan ook voor ettelijke miljoenen het geval. De crisissfeer in Den Haag heeft kennelijk zoveel buitenlandse beleggers in de angsthoek gedreven dat ze paniekerig aan zienlijke verkooppakketten Nederlands obligatiebezit aanboden. Want de verkoop kwam in hoofdzaak uit het buitenland en had nauwelijks meer iets met de renteverwachtingen te maken. Reisverzekering Goedkope treinreizen voor jonge mensen Reischeques „Kom maar naar Chris z’n huis,” had Lex Koerts (18) voorgesteld en daar zitten we dan. Wij op de bank en Lex met z’n vriend Chris Veld (ook 18) op de grond, tussen sokken, slippers, T-shirts en twee kanjers van rugzakken. „Blikopener,” zegt Chris opeens, paklijst in de hand, „blik opener niet vergeten.” Eh, komen we wel gelegen?, beginnen we wat ongemakkelijk. „Tuurlijk, wat wil je weten?” Lex pakt een stoel. Nou, de reisplannen en zo. En wat de Amro Bank daar tussen doet, natuurlijk. ,Ja, ja. Nou kijkwe hadden onszelf een machtige vakantie beloofd, als we zouden ze ervoor? „We kunnen goed uit de voeten. Beetje gespaard, wat geschnabbeld met een krantenwijk, plus ’n opstekertje van pa en ma voor het diploma.” We kijken met ontzag naar de rugzakken. Gaan die over de schouder? „Nou, als ’t even kan niet,” lacht Chris. „We laten ons rijden. Per trein. Idee van m’n vader, die wist dat jullie van de Amro zulke goedkope treinreizen voor jonge mensen hebben.” „M’n moeder blij,” zegt Lex, „die was al bang ƒ3 dat we zouden liften.” We informeren naar de Jzul_ route. De kaart wordt uitgespreid. „Einddoel is hier: Athene. Maar we doen ’t kalm aan. Als je wilt kun je met die treinreizen te/apeltJe.' onderweg uit- en weer instappen. Kost niks extra. Misschien blijven we wel eerst wat hangen in Maastricht. Of Basel. Misschien ook een weekje Rimini, of Rome. De trein gaat tot hier: Brindisi. Vandaar met de boot naar Patras. Zit bij de prijs inbegrepen. Net als de busrit Patras-Athene. De prijs moet er zeker wel bij, hè?” We glimlachen verontschuldigend. „Da’s f 366,50 per persoon retour. Komt normaal toch gauw boven de f 550,-. En nog voor we instemmend kunnen knikken: ,Ja, we hebben alles prima voor mekaar hoor. Hier, een echt verbandtrommeltje. En een adressen lijstje voor de ansichten. En gister nog even bij de Amro Bank een reisverzekering en reischeques geregeld en geld gewisseld. Jullie straks ook een kaartje van de Acropolis?” Mi (ADVERTENTIE) Veld en Koensblikopener niet vergeten RUiNE- VAN &2IËK6E BUSHALTE. RUÏNE VAN KLEIN,OUD GP/EKS t Drs. H. Peschar voorzitter Algemene Rekenkamer. De externe accountant wilde op het punt van het personeelstekort bij de van wetenschappelijk onderwijs moeten hun rekeningen nog indienen vanaf 1967. Staatssecretaris Klein is nu gevraagd de Rekenkamer in te lichten over de oorza ken van deze achterstand. Z dat autc B raai boo: een tent bevi vro< en Vanwege het ministerie van defensie wordt volgens de Rekenkamer te weinig controle uitgeoefend tijdens de bouw van nieuwe gebouwen. Zo werd gecon stateerd, dat er voor maar liefst 400.000 aan verschrijvingen had plaats gevonden door particuliere aannemers. De minister antwoordde, dat bij de on regelmatigheden betrokken ambtenaren de toegang tot de terreinen was ontzegd. De minister heeft tevens aangekondigd maatregelen tegen de betrokken ambte naren te zullen nemen. maal in verwarring. Van de 7,75 percent pandbrieven sprongen zij over op de 8,25 percent en gooiden met deze stukken op een koers van 99 percent een balletje uit. Maar nu de 9 percent Nederland 1975 terug is gezakt op circa 100 percent, lijken alle nieuwe emissies beneden 9 percent weinig kans meer te maken. Hoewel deze ontwikkeling zeker gevol gen zal hebben voor de rentestand en de bewegingen aan het rentefront zijn de verkoopgolven niet op de eerste plaats het gevolg van vrees daarvoor. Flink personeelstekort bij overheidsdiensten postcheque en girodienst nauwelijks eni ge tolerantie aanvaarden, gezien de di recte invloed van de kwaliteit van het gebeuren bij die dienst op bedrijfsleven en publiek. De PTT tracht nu door verschillende maatregelen, zowel op het gebied van werving als van opleiding, verbetering te bereiken. Deze verbete ring zal slechts op lange termijn kunnen worden bereikt. ft De "’monetaire autoriteiten in Amerika vinden bovendien dat er te veel geld in omloop gekomen is en zijn daarom eind april al tot het aantrekken van de kredietteugels overgegaan. Behalve de obligatiemarkt had ook de aandelensec tor het deze week op het Damrak moei lijk. Weinig of geen belangstelling maar wel aanbod. Ook in hoofdfondsen dit maal, hetgeen mede in verband stond met de politieke ruzies in Den Haag. een fikse veer door circa 20 punten van de Dow Jones-koersstand af te staan. Hierdoor zakte de stand tot rond 970, na vorige week nog boven de 1000 te zijn geweest- En dat stond wel in recht streeks verband met renteverwachtingen omdat een grote New Yorkse handels bank had gezegd nog dit jaar een rente stand van 8 percent te verwachten. Des ondanks lieten de banken de rente op 6,75 percent, wat in feite een meevaller was. Maar het ongeanimeerde karakter van Wall Street, waar dagelijks slechts weinig aandelen van eigenaar verwissel den, legde een domper op het geheel en maakte duidelijk hoe gevoelig de beurs rond de 1000 voor elk minder prettig bericht is. f 445,50, Budapest f 226,-, Istan bul f 419,50, Tanger f 302,-, Stockholm f 267,50 en Athene dus f 366,50. Prijzen worden verhoogd met f 5,- administratiekosten per boe king. Prijzen gelden ongeacht van welk station in Nederland vertrok ken wordt. Snel en simpel af te sluiten bij elke Amro Bank. Sterk aanbevolen voor buitenlandgangers. Dekt de vaak grote financiële gevolgen van ongeval of ziekte (ook de daardoor ontstane extra-verblijfkosten) en verlies of diefstal van geld (max. f 250,-, of f 500,-) en bagage, w.o. kampeeruitrusting. Er is al een Amro reisverzekering v.a. 85 cent per dag. Als je langer dan 30 Ook bij de PTT wordt een personeels tekort geconstateerd. De externe ac countant van dit staatsbedrijf heeft er bij de Algemene Rekenkamer de aan dacht op gevestigd, dat in toenemende mate een beperkt aantal deskundige en capabele krachten een proces op gang moeten houden, waarbij zij onmogelijk zowel aan kwantitatieve eisen tegemoet kunnen komen als ook tegelijk de nodi ge controle op kwaliteit kunnen handha ven. hij als kandidaat van de centrum-recht- se Coloradopartij met de hakken over de sloot werd gekozen als president en begon te regeren. De Uruguaynen ver wachten echter bijna allemaal, dat hij de verkiezingen voor zijn opvolger afge last. Sinds 27 juni 1973 regeert Borda- berry namelijk zonder het parlement, dat uit twee kamers bestond. Hij ont bond dat toen, gesteund door het leger, en regeert sindsdien door het uitvaardi gen van decreten. In het begin dacht iedereen, dat de 47-jarige landeigenaar Bordaberry* maar een stropop was van het leger. Later bleek hij veel sterker te staan. Sinds 1970 heeft de Algemene Reken kamer de minister van binnenlandse za ken er steeds op gewezen, dat de tele- foonvergoedingen voor het dienstgebruik van privé-aansluitingen moeten worden aangepast „aan de inmiddels sterke ver breiding van dit communicatiemiddel”. Na de minister nog eens op de zaak te hebben gewezen antwoordde hij in 1974, dat de aangepaste regeling in behande ling was bij het Centraal Georganiseerd Overleg in Ambtenarenzaken. De ambte narenbonden hebben zich inmiddels te gen de voorgestelde regeling uitgespro ken. Om toch aan de voorwaarden van de Rekenkamer te voldoen is nu een algemene maatregel van bestuur in voorbereiding. Binnenkort zal de Raad voor de Rijksdienst zich hierover uit spreken. Mopperen doet de Algemene Rekenka mer op het feit, dat de universiteiten en hogescholen een grote achterstand heb ben in de goedkeuring van de jaarreke ningen en de toezending van de accoun tantsrapporten. De meeste instellingen Er kon deze week ook weer eens een fusiegeval worden gemeld. Van Wijk en Heringa, die zich vorig jaar losmaakte van het EMS-concem, zal Nieaf overne men tegen een nog niet bekendgemaakte prijs in contanten. De koers van dit overigens altijd moeilijk verhandelbare fonds steeg op het bericht van 1400, tot 1800,Dit was dan ook wel het enige positieve element dat deze week te vermelden viel. De rest van de beurs was vrij neerslachtig en gedrukt, het geen ditmaal in hoofdzaak politiek was gericht. DEN HAAG (ANP). Een 45-jari- ge bordeelhoudster uit Den Haag is door de zedenpolitie aangehouden omdat zij in haar sex-club meisjes van 15 en 16 jaar heeft laten werken. De meisjes, die uit een kindertehuis waren gevlucht, waren door een paar uit Suriname afkomstige souteneurs „aangeboden”. De helft van de ver diensten van de meisjes was voor de sex-clubhoudster, de andere helft voor de souteneurs. De zedenpolitie heeft de betrokken mannen nog niet kunnen aanhouden. Niettemin taant zijn macht de laatste tijd- De bevolking schijnt dat in de gaten te hebben, ook al staat er niets over in de streng gecensureerde kranten. Vreemd genoeg is het niet de burgerpre sident, die een herstel van de democratie voor ogen staat, maar de militairen. Het leger staat niet afwijzend tegenover ver kiezingen, die moeten leiden tot een zekere vorm van volksvertegenwoordi ging. Bordaberry voelt daar weinig voor. De meisjes werden gedwongen in het bordeel te werken. Omdat ze Tzit het tehuis waren weggelopen en om dat ze geen geld hadden, durfden ze niet naar ons toe te komen, aldus een woordvoerder van de politie. Toen een van de kinderen toch weg wilde is zij door een van de mannen mis handeld: niet alleen kreeg ze een pak slaag maar ook werden er sigarette- peukjes op het meisje uitgedrukt. Behalve bordeelhoudster is de aan gehouden vrouw ook schrijfster van sex-boeken. In die boeken spreekt zij haar afkeer uit over het misbruik van kinderen. MONTEVIDEO (Reuter)- Duizenden Uruguayanen, die binnenkort achttien jaar worden of dat net zijn, staan deze maand uren in de rij voor gemeentehui zen om zich in het kiesregister te laten inschrijven. Het merendeel van hen twijfelt er evenwel hard aan, of de algemene verkiezingen, die in november moeten plaatsvinden, wel doorgaan. Dat deze verkoopdruk met een forse koersval op zich wel gevolgen heeft voor de rente is zonder meer duidelijk. De 8.5 percent kapitaallening van de ABN, die al op een bodemprijs van 98.5 percent was gelegd, bleek nog te hoog te zijn gegrepen en ging finaal de mist in. Beursgeruchten vertellen dat er maar een schijntje van die lening is geplaatst. De Nederlandse Credietbank ging er als een haas toe over de aangeboden rente op haar lening, die eerst 8,5 per cent had bedragen tot 8,75 percent te verhogen- De emissie-koers werd daarbij op 99.5 percent gestéld maar desondanks kwam de lening nog niet rond. Zelfs de in aandelen te converteren obligatiele ning van Buhrmann Tetterode die op 7,25 percent tegen 100 percent kon wor den verkregen, mislukte volkomen. De 8 percent Nederland 1976. de laatste staatslening waarop nog niet gestort was, zakte tot even 96 percent tegen 100 percent als stortingsprijs. Ook .leningen van de Bank voor Nederlandse Gemeen ten en die van de Nederlandse Gasunie leden deze week zwaar. De 9,5 percent en zelfs de 10 percent-stukken van deze laatste instelling naderden de 100 per cent zeer dicht. De hypotheekbanken geraakten hele- Na de VAD-domper eerder deze maand deden de spanningen in het kabi net deze week de deur voor de beurs wel dicht. Donderdag, op welke dag Wall Street in tegenstelling tot de Euro pese beurzen wel geopend was, bleef de afbrokkeling aanhouden. De vrees voor rentestijging hield de koersontwikkeling volledig in haar greep. Alleen voor Kon. Petroleum trad een gestadig herstel op, waardoor hier het weekverlies ook in Amsterdam aanzienlijk werd verkleind. De Algemene Rekenkamer pleegt jaarlijks minutieus de begrotingen en de daarbij behorende rekeningen van mi nisteries en overheidsdiensten nauwlet tend in de gaten te houden. Mocht men een fout constateren, dan krijgt de be trokken minister een brandbrief, die hij maar heeft te beantwoorden. Is het ant woord niet voldoende volgens de Reken kamer, dan blijft men op het betrokken punt de minister achter de broek zitten tot de zaak is geregeld. Zo werd in 1972 geadviseerd uniforme regelingen te treffen voor openbare aan bestedingen van werken die door Rijk, provincie of gemeente worden gesubsi dieerd. De Algemene Rekenkamer geeft nu een uitgebreid verslag van moeizame vorderingen en komt tot de slotsom, dat „slechts geringe vorderingen zijn ge maakt bij de uitvoering van de Voorge schreven of aanbevolen regelingen op dit gebied, hetgeen wordt betreurd”. Daar mee kunnen de desbetreffende ministers het doen en tevens kunnen ze er op rekenen, dat de Rekenkamer er volgend jaar weer op terug zal komen. De ambtstermijn van Bordaberry loopt in maart 1977 af, vijf jaar nadat Het democratische instinct is nog niet dood in het land, dat eens bekend stond als „het Zwitserland van Latijns-Ameri- ka”. Dat, ondanks het regiem van presi dent Juan Maria Bordaberry, die het land nu drie jaar met ijzeren vuist regeert. „Je weet maar nooit”, zei een van de jongens in de rij, „misschien laten ze ons tenminste stemmen voor de gemeenteraden.” Hij was één van de weinige optimisten onder de origeveer 190.000 mensen, die staan ingeschreven in het kiesregister. Dat is vijfenzestig percent van de stemgerechtigden in Uruguay. Bij de Amro Bank te boeken: uiterst voordelige internationale treinreizen. Speciaal voor jonge mensen tot 21 jaar (studenten ook vanaf 21). Prijzen liggen 25-40% lager dan de normale treintarieven. Je reist via de normale dienstregelin gen (dus geen groepsreis). Biljet is twee, maanden geldig, vanaf datum van vertrek. Reis mag onderbroken worden. Als je ’t ergens leuk vindt stap )e uit en je gaat later gewoon verder (hou wel die 2 maanden in de gaten). Enkele van de bestemmingen (retourprijzen): Nice f 206,-, Rije ka 245,-, Parijs f 75,-, Londen f 100,-, Madrid f221,50, Tunis Vooral het touwtrekken om kredietga- rantie voor een grote Zuidafrikaanse order werd in Washington nauwlettend gevolgd omdat ook de Verenigde Staten bij de order betrokken zijn. En toen dagen op vakantie gaat is er een korting op de premie. Handig in ’t buitenland naast wat contant geld voor onderweg. Verzekerd tegen verlies en diefstal. Inwisselbaar bij praktisch alle Europese banken. Reischeques kwijt? Een telefoontje naar speciaal Amro nummer en geld wordt snel overgemaakt naar bank ter plekke. Tip: neem wat extra-cheques mee als reserve. Dan zit je nooit zonder. En niet gebruikte cheques zijn zonder kosten weer in te wisselen. De indruk bestaat dgt vopral dé vrij wel ongélimiteérdé' verkoop varfuit het buitenland deze week maandag meer te maken had met de crisissfeer in Den Haag. Toen later in de week deze crisis voorlopig althans enigermate bezworen leek, boekte de obligatiemarkt weliswaar enig technisch herstel, maar bleef toch zwaar hangen met een neiging naar verdere dalingen. Tegenover het grote buitenlandse aanbod stond in elk geval geen voldoende opvang, ook niet van grote binnenlandse instellingen, en dat zal waarschijnlijk wel met de rentever wachtingen te maken hebben. Want ook Wall Street kwam deze week, althans in het begin, niet op gang. Daar liet de aandelenmarkt maandag Wall Street maandag zo uiterst flauw begon, werd tevens een aantal vooraan staande Nederlandse aandelen bij de kop genomen. Behalve ons overheidspapier moesten ook aandelen Kon. Petroleum, Unilever en KLM het ontgelden en zelfs Fokker, ACF, Oce Van der Grinten en Ahold, een aantal in het buitenland nogal gezochte beleggingsfondsen. Kon. Petroleum, die al vele weken bovenaan op de Amerikaanse aankoop- lijsten heeft geprijkt, verloor hierdoor dinsdag in een keer 4,waarvan later in de week 1,kon worden terugge wonnen. Maar Unilever schoot er toch ook f 5,bij in, evenals de KLM, die echter naderhand weer flink bijtrok. ACF verloor rond ƒ15,—, Norit, VRG, Ahold. Oce Van der Grinten tussen f 5,en 10,Fokker moest 4, terug. De rekenmeesters van de Staat ont dekten onregelmatigheden bij het beheer van een huishoud- en industrieschool. De directrice van de school had geheel of gedeeltelijk met medeweten van de leidinggevend administratieve beambtee, verschillende onregelmatigheden ge pleegd tot een bedrag van f 54.000. Van dit bedrag heeft het schoolbestuur in middels 18.000 uit eigen zak terugbe taald. De minister van onderwijs werd gevraagd, waarom hij aan deze school een bedrag ten onrechte had uitgekeerd. Het resultaat: het schoolbestuur werd vervangen en de directrice werd ontsla gen. De Rekenkamer wijst erop, dat ondanks deze maatregel toch bij de justitie aangifte van de malversatie had moeten worden gedaan. a o jMik RUÏNE \/AN OUDE (jRlEKSE TEMPEL Chris Veld en Lex Koerts naar Athene.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 4