controleur gaat niet over rozen’ Minister Pronk na aankomst uit Nairobi: STEVIN WW-uitkering voor part-time Disconto werkster verhoogd IHC is optimistisch GELD anders dan andere. Gruijters wil premiebouw bevorderen „WINST ,Het leven van een GEB-uitschakel- Hoger resultaat van EMS, nu sanering aanzienlijk vordert VAN F 20 MILJOEN” Carré-complex eerder afstoten Winst zal niet achterblijven „Indien nodig” 19 7 6 ECONOMIE 1 JUNI DINSDAG 14 delsconferentie had meegemaakt. ROTTERDAM (ANP), Het leven van een uitschakelcontro- leur van het gemeente-energie- bedrijf (GEB) Rotterdam, gaat, zo blijkt uit het personeelsblad energie, niet altijd over rozen. Weliswaar wordt van de contro leurs niet verwacht, dat zij hun leven op het spel zetten bij het verzegelen van een meter, maar daar lijkt dan wel alles mee ge zegd. Zo kwam een uitschakelaar kort geleden op onwelkome wijze in aanraking met een dame, die haar schaars bedekte charmes in de strijd wierp. Toen de man zich los rukte, raakte de dame licht beschadigd. Prompt kwam er bij het GEB een klacht binnen, dat de controleur de vrouw in de buik had geschopt. II (Van onze redactie economie) SCHIPHOL. „Ondanks alles ben ik van mening dat Unctad IV niet is mislukt. Er is, tot veler verrassing, een stap gezet op weg naar de totstandkoming van een geïntegreerde grondstoffenpolitiek, die essen tieel zal zijn voor de Nieuw Internationale Economische Orde”. Dat zei gisteravond op Schiphol minister Pronk (Ontwikkelingssamenwerking) na zijn aankomst uit Nairobi, waar hij de laatste dagen van de Wereldhan- 2- -M U 'a ttU (ADVERTENTIE) s 5:0n en «0 00a de dan Pakje smaak met filter. ïhe al- EMS belangrijk gevorderd, aldus de be stuurder. ijk rrs .1)0 (Ml ontwikkelingslanden is geweest. Pas de laatste dagen is er sprake geweest van werkelijke onderhandelingen. De Euro pese Gemeenschap heeft zich in Nairobi niet goed gedragen, vindt de heer Pronk- Doordat zij niet tot een gemeenschappe lijk standpunt kon komen, heeft zij in feite het overleg binnen de groep van de industrielanden van het westen geblok keerd. We hebben alles geprobeerd om tot een goed en constructief EEG-stand- punt te komen, zonder dat dat is gelukt. Er valt in de Europese Gemeenschap wel wat te herstellen, aldus de minister. Over het andere belangrijke punt van de wereldhandelsconferentie, het vraag stuk van de schuldenlast der ontwikke lingslanden, zei minister Pronk, dat wat er op dit gebied is bereikt niet tninima- ler had kunnen zijn. een leen is. 5.00 3.00 5.00 050 2,50 72,0 6.80 3.20 7,00 3.50 .,50 '.30 '.00e >.00 .00 0,0 ,00 .00 .00 M)0e ,00b I.7O !,50 .50 i.00 >£0 i,50 !.7O .50 i.00 1,80 1,00 .00 i.00 i,50 .00 .50 '.60 3.00 1.10 2.30 5.00 5.80 3.40 5.30 1.00 1,00 3.00 9.10 0.50e 7.00 9.50 .00 1,00 i,50 1.50 ;.7O ‘.50 1,20 i,50 7.20 1,00 i,10 'M>» 530 i.00 ,50b !,50 !,50 i.00 ,00e 1.50 ten, meent de directie. Om hier te kun nen werken moet een bedrijf lange er varing hebben en dat heeft de Stevin- groep wel- maar de concurrenten hebben dat lang niet allemaal. Verder is de vraag naar aannemers voor de uitvoe ring van nieuwe> projecten nog steeds zeer groot. Overigens wil Stevin zich niet vastleggen op een regio; zij werkt in 30 a 40 landen. De op het buitenland gerichte expansie van de Stevin-groep betekent geen vlucht uit Nederland, maar moet gezien worden als een stre ven naar risicospreiding. In Nederland is volgens de berekeningen van de Stevin- groep een overcapaciteit van de totale aannemerswereld) voor het in ons land aanwezige werk van ongeveer 25 pet. De aannemerswereld zal zich hieraan gelei delijk moeten aanpassen. De Raad van Beroep beliste, dat de betrokkene haar kansen op het ver krijgen van arbeid a Idus niet reëel verminderd had en dat zij daarom na haar vakantie recht op een WW- uitkering heeft. „Onlangs heeft de bedrijfsvereniging DETAM ook in de ze zin haar standpunt gewijzigd ten aanzien van parttimers die werkloos worden en weer parttime willen gaan werken, hetgeen dus een standpunt is. dat afwijkt van dat van het GAK”, aldus de raad. Pakje Caballero filter. ROTTERDAM (ANP). De kwaliteit van de orderportefeuille van IHC Hol land rechtvaardigt de verwachting dat, onvoorziene omstandigheden voorbehou den, de nettowinst over 1976 niet bij die van 1975 zal achterblijven, zo zegt de raad van bestuur in het jaarverslag. De nettowinst van IHC nam vorig jaar toe van 4,4 mln. tot 12 mln. of per aandeel van 10 nominaal van 1,39 tot 3,76. Eerder werd een dividend voorge steld van 1 per aandeel tegen 0.50 over 1974. Daar zij zich in het eindexamen- jaar van de avond-mavo bevond, wil de zij na de vakantie niet langer dan halve dagen werken, omdat ze bang was anders het e inddiploma niet te zullen halen. Het GAK weigerde haar een WW-uitkering, stellende dat ze aldus in onvoldoende mate trachtte arbeid te verkrijgen, dan wel door eigen toedoen geen arbeid verkreeg. De arbeidsbemiddelaarster van het GAK, afdeling parttime, verklaarde ter terechtzitting echter, dat de be perking tot halve dagen werk in een administratief beroep de arbeidsbe middeling van de betrokken partti- me-werkster nauwelijks in de weg stond. De Nederlandsche Bank heeft dit be sluit genomen met het oog op de bin nenlandse rente-ontwikkeling. De vorige discontowijziging dateert van 2 februari van dit jaar. Toen werd het wisseldis conto met een half percent verlaagd en de overige tarieven met een vol percent. AMSTERDAM (ANP). De Neder landsche Bank heeft haar rentetarieven over de gehele linie verhoogd. Het wis seldisconto is nu 4,5 pet, het promesse- disconto 5 pet en de voorschotrente even eens 5 pet. „De andere terreinen waar men op Unctad IV over heeft gesproken zijn, door de grote aandacht voor het grond stoffenprobleem, wat uit de belangstel ling geraakt, aldus minister Pronk, De minister betreurde het dat het door de overige rijke landen overgenomen Ame rikaanse voorstel tot bestudering van plannen voor een internationale bank voor de exploitatie van grondstoffen in de laatste bijeenkomst van Unctad IV werd weggestemd. „Ik hoop dat de VS niet als gevolg daarvan hun steun zullen 5.50 >.00 ),00 1.20 3.90 1.00 3.20 >.80 5.50 2.00 3.40 J Zij had om de mening van de be windsman gevraagd naar aanleiding van de berichten dat een van de grootste institutionele beleggers, het verzeke ringsconcern De Nationale Nederlanden, zich vermoedlijk uit de premie-wo- ningsector zal terugtrekken. Volgens Gruijters is het inderdaad zo dat een aantal andere beleggers zich momenteel ook nogal gereserveerd opstelt ten aan zien van de gesubsidieerde woningbouw. onthouden aan de uitwerking van de overige resultaten van de conferentie”. Carré voor tien jaar werd verhuurd aan de gemeente. Aan het eind van die periode zou de gemeente het theater dan kopen, aldus een EMS-woordvoerder. De overeenkomst voorziet in een eerdere aankoop van Carré door de gemeente als partijen hierover overeenstemming be reiken. De orderportefeuille van IHC bedroeg eind 1975 1112 mln. tegen 1528 mln. eind 1974. In het laatste bedrag was 130 mln. opgenomen betreffende sche- pen. die door IHC aan andere Neder landse werven waren uitbesteed en in 1975 op een na zijn voltooid en afgele verd. De afleveringen hadden vorig jaar een waarde van 937 mln. (v.j. 616 In). Er werd voor 12,1 mln. geïnves- teerd. Voor 1976 voorziet IHC een hoger investeringsbedrag. Het zwaartepunt zal hierbij liggen op de herstructurering van IHC Gusto en de voltooiing van de modernisering van IHC Verschure. In 1970 sloten de EMS en de gemeente Amsterdam een overeenkomst waarbij Minister Pronk hekelde het, dat er van de vier weken, die de wereldhan delsconferentie in Nairobi heeft geduurd drie en een halve week lang geen echt contact tussen de industrielanden en de DEN HAAG (ANP). De Stevin- groep verwacht over 1976 een nettowinst van 19 a 20 mln. vergeleken met 17’9 mln. over 1975. De omzet zal in de buurt van de 1,6 miljard liggen, waar van 55 pet. in het buitenland zal worden verwezenlijkt. De stijging van de omzet van 1,4 tot f 1,6 miljard zal geheel in het buitenland plaatsvinden: de omzet in Nederland zal vrijwel gelijk blijven, zo is op de jaarvergadering gezegd. slaag of ze roepen dat ze het hogerop zullen zoeken”. Vandaar dat de - twaalf - uitscha- kelcontroleurs zich zeer gekwetst voelen, wanneer er in de kranten een bericht verschijnt dat het GEB weer eens een oude, zielige weduwe in de kou heeft gezet. „Als mensen buiten hun schuld in moeilijkheden komen, moet het al heel gek lopen, willen we ze nipt helpen, we zijn geen onmen sen”, zo vertolkt afdelingschef C. L. Schmidt de gevoelens van zijn men sen. Hij erkent, dat er ook bij het GEB weleens „vergissingen” worden gemaakt. Een verkeerde betaling kan ertoe leiden, dat iemand als wanbeta ler uit de computer rolt. „Maar tus sen de werkelijke vervaldag en het tijdstip dat we een controleur op pad sturen, zit zoveel tijd, dat het vrijwel onmogelijk is, dat onschuldigen ge troffen worden”, aldus Schmidt. „Wat de gevolgen van die stap zullen zijn hangt af van de politieke wil van de grote rijke landen. Een aantal ervan (de Verenigde Staten, West-Duitsland, Engeland en Japan) is tot het laatste toe tegen geweest, maar een steeds groter aantal Westerse geïndustrialiseerde lan den stelt zich positief op”. De grondstof fenpolitiek is eigenlijk het enige onderwerp waarop in Nairobi werkelijke resultaten zijn bereikt. Men heeft besloten te gaan onderhandelen over de oprichting van een gemeen schappelijk fonds ter financiering van buffervoorraden van verschillende grondstoffen, zonder zich echter, zoals de arme landen hadden gewild, in prin cipe reeds uit te spreken voor de tot standkoming van een dergelijk fonds. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Indien daartoe aanlei ding bestaat zal minister Gruijters van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening maatregelen nemen om te voorkomen dat de produktie van premie-huurwo- ningen sterk gaat teruglopen. Dat schrijft hij in antwoord op vragen van het PvdATweedeKamerlid mevrouw Salomons. AMSTERDAM (ANP). De advies- koersen (aan- en verkoopprijzen) voor buitenlands bankpapier luiden heden: Amerikaanse dollar 2,71-2,81 Engelse pond 4,75-5,05 Belgische fr. (100) 6,70-700 Duitse mark (100) 104,75-107,75 Ital. lire (10.000) 27,75-31,75 Portugese esc. (100) 7,50-9,50 Canadese dollar 2,77-2,87 Franse fr. (100) 57,50-60,50 Zwitserse fr. (100) 111,50-114,50 Zweedse kroon (100) 59,75-62,75 Noorse kroon (100) 48,75-51,75 Deense kroon (100 43,75-46,75 Oostenr. sch. (100) 14,78-15,08 Spaanse pes. (100) 3,96-4,26 Griekse drachme (100) 7,20-8,45 Finse mark (100) 69,50-72,50 Joegosl. dinar (100) 14,25-16,50. Het bestuur verwacht, dat de bezetting van de IHC-bedrijven dit jaar in het algemeen op een redelijk peil zal kun nen worden gehandhaafd. De overcapa citeit in de scheepsbouw vervult IHC met zorg. Verwacht wordt, dat deze van lange duur zal zijn. De ontwikkeling van het prijspeil en het ondernemingskli maat in Nederland oefenen ongetwijfeld invloed uit. Het bestuur heeft het ver- De orderportefeuille bedraagt thans eveneens 1,6 miljard waarvan eveneens 55 pet. betrekking heeft op het buiten land. De bagger- en grondwerken zullen in 1976 een aandeel van 35 pet. in de totale omzet hebben, tegen 30 pet. in 1975. Dit soort werken opent gewoonlijk de markt en het is gebruikelijk dat de activiteiten van de andere divisies zich na verloop van tijd daaraan optrekken. Dat betekent, dat na enige tijd het aandeel van de andere activiteiten in de totale omzet weer tot het oude peil zal stijgen. De hogere investeringen van het afge lopen jaar hebben verband gehouden met de expansie in het buitenland. De investeringen zullen in 1976 ongeveer 65 mln. bedragen, terwijl de afschrij vingen 45 a ƒ46 mln. groot zullen zijn. De investeringen zullen ongeveer even groot zijn als de cash flow. De uitgifte van converteerbare obliga ties zal de vermogenspositie verbeteren. Met de omzetting van kort vreemd ver mogen in lang vreemd vermogen wordt gewacht, omdat het concern wil profite ren van het feit, dat de rente op korte leningen veel lager is dan die op lange leningen. Het Midden-Oosten is een zeer belang rijk arbeidsterrein voor Stevin; hier wordt aan vele projecten gewerkt. Er is hier geen margeverkrapping te verwach- „Unctad IV niet mislukt” trouwen, dat er binnen de onderneming begrip voor bestaat, dat een bloeiend bedrijf in aller belang is. Van harte wordt gehoopt, dat ook in bredere kring in ons land het besef zal groeien, dat winstgevend bedrijfsleven niet al- wenselijk, maar ook noodzakelijk De zaak draaide om een meisje uit Nijmegen, dat parttime had gewerkt in Amsterdam en in vakantietijd on vrijwillig werkloos was geworden. EMS is in onderhandeling met gemeente Amsterdam om de aankoop van het Carré-complex door de gemeen te te vervroegen, mede omdat de ver bouwingen en verbeteringen een grotere omvang hebben aangenomen dan oor spronkelijk werd verwacht. i 8 Bij dit nog oriënterende overleg zijn, aldus het jaarverslag van de EMS, niet- onaanzienli j ke waarderingsverschillan aan de dag getreden- Een andere controleur werd on langs aangestaard door een grote grommende waakhond. Zich een beet van een andere hond herinnerend, greep de uitschakelman naar zijn jas zak en suggereerde, dat hij een pis tool bij zich had. Bij zijn chef kwam toen de klacht binnen: „Ik ben door een GEB’er met een pistool bedreigd”. Al is het dan niet meer zo, dat een klacht van een klant vrijwel automa tisch een berisping oplevert, hetgeen niet bevorderlijk was voor de promo tiekansen, toch leven de controleurs, aldus Energie, nog steeds tussen hoop en vrees. „Je zit voortdurend in een chantagepositie. Je wordt steeds be dreigd. Óf ze beloven je een pak In 1976 mag op een meer normaal beeld van de resultaten worden gere kend, aldus het verslag. De winst over 1975 332.000 tegen 390.000 in 1974) werd door twee factoren sterk beïn vloed: de afboeking van het niet-gere- serveerde deel van de Parool-arbitrage 1,46 miljoen) en het vrijvallen van de voorziening herbouwplicht 800.000) bij de verkoop van het landhuis Backersha- gen in Wassenaar. Voorgesteld wordt de winst over 1975 in mindering te brengen van het saldo verlies vorige jaren, dat daarna ruim 44,1 miljoen bedraagt. Het bezit aan onroerend goed werd vei'der ingekrompen (van 14,4 miljoen tot 8,5 miljoen). Dit geldt eveneens voor de vorderingen op lange termijn (van 4,2 miljoen tot 1,9 miljoen). Daarnaast werden de liquide middelen, die eind 1974 ruim 45,75 miljoen be droegen, voor een bedrag van bijna 29 miljoen gebruikt voor belegging in le ningen en effecten. Anderzijds vermin derden de schulden en voorzieningen met globaal 16.6 miljoen. Hierdoor is de sanering van de schulden van de 1 AMSTERDAM (ANP). Ook een parttime-werkster heeft recht op WW-uitkering, zo heeft de Raad van Beroep in Amsterdam, onder voorzit terschap van mr. E. E. Haan, gisteren beslist. De raad komt hiermee tege moet aan de zich wijzigende maat schappelijke verhoudingen, zo liet de raad na afloop van een behandeling van een desbetreffende klacht na- drukkelijk weten. Onder die gewijzig de maatschappelijke verhoudingen is er niet meer voor allen voldoende werk in fulltime arbeid. Wel is er veel vraag naar parttime arbeid in bepaalde beroepen. DEN HAAG (ANP). De sanering van Exploitatie Maatschappij Schevenin- gen (EMS) is aanzienlijk gevorderd, al dus bestuurder W. P. H. Vergroesen in het jaarverslag- Voortgegaan wordt met de afwikkeling van nog lopende zaken betreffende verkoop, garanties, processen en liquidatie van lege dochtervennoot schappen. Een en ander zal volgens de bestuur der met zich medebrengen dat, onvoor ziene omstandigheden voorbehouden, in 1976 een aanzienlijk hoger resultaat kan worden verwacht dan in 1975, mede doordat gebruk gemaakt kan worden van de compensabele fiscale verliezen over 1974-1975.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 15