Etappezege Vianen in Dauphiné Van Helvoirt wellicht prof Thevenet toonde zijn grote vorm Eindelijk acceptabele leider in gedevalueerde Olympia’s ronde JOOP MIDDELINK HEEFT HOOP GERICHT OP LEO VAN VLIET spoinwas Belg woedend over zijn diskwalificatie Coopman: „Nederlanders kunnen aardig liegen Emiel Puttemans naar Papendal 4 UflRfl o s ’fff 99 Wie was er nou eerder, de emancipatie of Radio weekblad? m waar blijven we dan? ...Want als de VARA je nog geen tientje waard is- 't zal in ieder geval de VARA wel weer zijn. Ml DINSDAG 16 Rivaliteit Acceptabel Gewapende vrede Wilskracht Kopstoot Opwinding SPORT favorieten de de voor en Gijs Nederlof gaat als eerste over de streep in de vijfde etappe van Olympia's ronde door Nederland. PETER HEERKENS (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) (ADVERTENTIE) Henriet Theemissen Hanneke iroenteman PIETER MUL. ■1 (Van onze sportredactie) BLADEL Na weer een dag van monotoon gepedaleer in Oiympia’s Ronde, schud de wielerbondscoach Joop Middelink, die deze negendaagse wielerkoers tevens volgt als coördinator van de wedstrijdorganisatie, het hoofd en sprak mat: „Dit is onze ouderwetse Olympia’s Ronde niet meer. Gut, als ik denk aan vroeger Vroeger, toen de bereidheid om tot diep onder in de beugel te gaan groter was dan de uitge kiende ploegentactieken van tegenwoordig. Vroeger, toen de posities van de besten in het algemeen klassement soms dagelijks door elkaar rammelden als muntstukken in een collectebus. Er is wat dat betreft langzaam aan, maar wel erg duidelijk, veel veranderd. Tekenend voor het gebrek aan initia tief waren in de vierde etappe twee voorvallen geweest. Het eerste speelde zich af in de buurt van Weert, waar de tot de favorieten behorende Gerrie van Gerwen lek reed in een kopgroep van 28, waarin alle sterken zaten. In plaats van actie te ondernemen om Van Ger- wen uit de rij der kanshebbers te stoten, gebeurde er zo weinig dat de pechvogel moeiteloos terug kon komen. Een opval lende houding, die Leo van Vliet toe schreef aan de al eerder gesignaleerde grote onderlinge rivaliteit die uitmondt in angst. Zijn ploegleider Herman Krott vond dat het hoge tempo per definitie ontsnappingen onmogelijk maakten. Ton ter Harmsel uit de ploeg van de met Van Vliet, Hassink en Van Houwelingen zo sterk staande Amstels, signaleerde echter: ,Ik heb geprobeerd het spul op gang te krijgen toen Van Gerwen achte rop raakte, maar niemand reageerde. Er is gewoon niet gekoerst en daar begreep ik iets van”. meen klassement als het gevolg van het achterblijven van Henk Mutsaarts, werd Leo van Vliet toch nog aardig beloond. De VARA,dat ben je zelf. Het tweede bewijs van de gewapende vrede onder de groten leverde de ach terstand van de door een ernstige bles sure pal voor de bezemwagen terecht gekomen oranje-truidrager Henk Mut saars. De moedige maar in hopeloze positie knokkende Ronde-leider kreeg de kans om een verschil van dik vier minuten terug te brengen tot ruim drie. Toen het peloton met de finish in zicht er echt hard tegenaan ging werd duide lijk wat er met Mutsaars was gebeurd wanneer er de vaart eerder in was gekomen: het verlies liep pijlsnel op tot over de vijf minuten. Met Leo van Vliet kreeg de ronde een alleszins acceptabele leider, maar het kon niet verhinderen dat er toch weer een negatieve balans opgemaakt moest worden. De wedstrijd glorieert nog steeds niet onder de inspanningen van de erkende cracks, die weliswaar als excuus konden aanvoeren dat de wind bepaald niet gunstig stond (pal of schuin op kop) voor een roffel van demarrages, maar die uiteindelijk toch weer duide lijk te kort schoten in hun aanvalszin. Ook Joop Middelink ergerde er zich in Bladel aan. „Het ontbreekt”, zo veroor deelt ook de bondscoach de houding van de groten, „aan lef en durf. Wat er in deze ronde gebeurt, vind ik bijzonder tegenvallen, ook al moet ik incalculeren dat ploegentactiek en weersomstandighe den de zaak beinvloeden. Waar ik het meest van sta te kijken is dat de renners die in de selectieploeg voor de Olympische Spelen zitten, zich niet laten zien. Dat vind ik een onbegrijpelijk iets. Je zou toch denken dat ze er flink tegenaan wilden gaan om hier een vaste plaats voor Montreal te krijgen. Zoals ze willen bellen 02150-48741 of schrijven aan Antwoordnr.3in Hilversum. Dat is de VARA De zeven kilo zwaardere Thoonen (99 om 92 kilo) begint die aspiratie ook al te koesteren, niet in geringe mate aange vuurd door manager Rühling. Zijn niet ROTTERDAM Furieus waren de reacties in de Belgische kleed kamer. Zwaargewicht Jean Pierre Coopman voelde zich geflikt door de Nederlandse arbiter in het ge vecht met Hennie Thoonen. De bokskampioen uit Eindhoven was tot winnaar uitgeroepen in het duel met de ervaren Belg omdat Coop man werd gediskwalificeerd wegens een te lage stoot. „Nooit kom ik meer in de ring”, brulde de Vla ming- „Die Nederlanders hebben het liegen aardig geleerd. Rudi Lubbers heeft het voorbeeld gegeven tegen Peralta en Adinolfi en nu begint die Thoonen ook al”. Woest sloeg de massieve Belg om zich heen. In de vijfde ronde verloor hij een ge vecht dat hij tegen de Nederlandse titelhouder in zijn voordeel leek te kunnen beslissen. De come-back van de man die in februari van Mu hammed Ali les kreeg, werd in de Rotterdamse Ahoy-hal hinderlijk onderbroken. Een jaar na zijn nederlaag tegen Zwe- zerijnen maakte Fighting Mack zijn ren tree. De voormalige Europese kampioen stond tegenover de Brit Kevin White, die onlangs James Vrij zijn ongeslagen re cord afsnoepte. De 26-jarige White, nog nimmer knock-out, kreeg van alle kan ten slaag. Mack maakte een zeer wils krachtige indruk en bokste erg gevari eerd. Slechts sporadisch vergat Mack ztfn dekking en de geroutineerde opponent sloeg dan snel toe. Met veel hangen probeerde Kevin White zich in te vech ten en daar had Mack wel moeite mee. ARNHEM De wereldrecordhouder op de drie Engelse mijlen en de 5 kilometer, de Belg Emiel Puttemans, en zijn landgenoot Karel Lismont, die in ’72 bij de Olympische Spelen van München zilver veroverde op de marathon, komen op 9 juni naar Papendal. Beide Belgen nemen het tijdens de eerste internatio nale wedstrijd op Nederlands enige kunststofbaan op tegen de enige werel drecordhouder die ons land heeft, Jos Hermens. Zij zullen uitkomen op de tien kilometer. Inmiddels zijn voor deze Pa- pendal-games ook al inschrijvingen bin nen uit Israël, Ghana (met 14 Montreal- gangers), Ierland, West-Duitsland en De nemarken. De Belgen voelden zich bestolen - in de opwinding kwam het nog tot een robbertje vechten buiten de ring - en Thoonen vond het ook allemaal verve lend. Hii was in het nadeel, maar redde het toch. Een aardige revanche in België - Jean Pierre Coopman verloor zijn derde gevecht buitenslands in even zove le partijen - moet er wel inzitten als de gemoederen bekoeld zijn. Op afstand vuurde hij onbarmhartig raak en de bloedende White zag zich in de zesde ronde gestopt door de ringarts. Deze merkte op dat White zijn zoveelste tand had verloren, dat er bovendien één loshing, en toen staakte de arbiter op medisch advies het treffen. Die situatie werd in de hand gewerkt door de later als nieuwe leider gekroon de Leo van Vliet, die het nagenoeg compact in Bladel arriverende peloton ei waren slechts ruim twintig achter blijvers) opjoeg met een knappe solo. Niet hij, maar de verrassend naar voren gekomen Gijs Nederlof reed ten slotte als eerste over de eindstreep. Met het oranje voor de leidersplaats in het alge- Ul Het Braziliaanse voetbalelftal heeft het internationale voetbaltoernooi „Verenigde Sta ten 200" gewonnen. De Brazilianen versloegen in de laatste wedstrijd Italië met 4-1. Enge land won met 3-0 van een Amerikaans team. Uitslag vierde etappe: 1. Gijs Nederlof (Bik) 3 uur, 21 minuten en 50 seconden (met bonificatie 3.21,35), 2. Gerrie van Gerwen (Erp) z.t. (met bonificatie 3.21,40) 3. Arie Hassink (Ams) z.t. (met bonificatie 3.21,45), 4. Fons van Katwijk (Sok) op 9 sec., 5. Leo van Vliet (Ams) z.t., 6. Jan Bakker (Ket) z.t., 7. Vladi mir Tsjapovalov (Sov) z.t., 8. Piet van der Kruys (Erp) z.t., 9 .Henk Lubberding (Erp) z.t., 10. Vlastimil Moravec (Tsj) z.t. De Spanjaard Antonio Menendez heeft de elfde etappe van de ronde van Italië, een rit van Terni naar Gabicce Mare over een afstand van 222 kilometer ge wonnen. Menendez had aan de finish een voorsprong van 12 minuten en 47 seconden op het peloton, waarvan Rik van Linden de eindsprint won voor Ro ger de Vlaeminck. Het algemeen klasse ment ondergaat nauwelijks een verande ring, aangezien Menendez een achter stand van meer dan een half uur had op rose trui-drager Felice Gimondi. onfortuinlijke zege op Jan Lubbers in het treffen om de Nederlandse titel zette Thoonen wat dat betreft op het goede pad. Het massieve duo maakte er van het begin af aan een levendig gevecht van. De beperktere bokser Thoonen ver dedigde, de offensief geaarde Coopman bleef maar komen. De Belg schuwde de risico’s niet. Hij pakte in slagenwisselin- gen veel om .maar dicht bij zijn tegen stander te kunnen komen. Als de Neder lander echter goed in dekking tegen de touwen stond wist de pupil van manager De Jager niet hoe hij zijn opponent moest aanpakken. Thoonen profiteerde telkens slim via opstoten, zodra Coop man een stap terug deed. Algemeen klassement: 1. Leo van Vliet (Ams) 14 uur, 55 minuten en 39 seconden. 2. Toon van der Steen (Mil) op 2 sec., 3. Jan Bakker (Ket) op 9 sec., 4. Michel Jacobs (Mie) op 18 sec., 5. Adri van Houwelingen (Ams) op 25 sec., 6. Albert Scheffer (Ket) op 28 sec., 7. Petr. Matousek (Tsj) z.t., 8. Gerrie van Ger- men (Erp) op 35 sec., 9. Arie Hassink (Ams) op 38 sec., 10. Vladimir Tsjapovalov (Siv) z.t. Puntenklassement:!. Lao ran Vliet (Ams) 80 punten. 2. Gerrie van Gerwen (Erp) 62 punten. 3. Arie Hassink (Ams) 53 punten. 4. Jan Bakker (Ket) 51 punten. 5. Fons van Katwijk (Sok) 50 punten. zich nu gedragen maken ze het ver schrikkelijk moeilijk voor me, maar vooral voor zichzelf, want ik ben niet van plan om iemand mee naar de Olym pische Spelen te nemen die zijn plaats eigenlijk niet waard is. Dan maar een kleinere ploeg. Ik heb het NOC beloofd streng te zullen selecteren en daar hou ik me aan. Er gaan geen vakantiegan gers mee, dat kan ik ze verzekeren”. In de eerste ronde hapte de 32-jarige Eindhovenaar, bezig aan zijn twaalfde profduel, naar adem toen de Belg hem goed op de maag trof. Ook in de volgen de ronde had Coopman het initiatief, maar één fase later zwol het linkeroog van de Vlaming behoorlijk op. Volgens het slachtoffer door een kopstoot, naar de mening van de Nederlander door een ongelukkige samenloop van omstandig heden. Al in de vierde ronde hielden de kemphanen zich vaak onledig met hang en trekwerk. In de vijfde ronde ging Thoonen kreunend door de knieën na een stoot ter hoogte van de broekband. Er ligt een mentaliteitskwestie aan ten grondslag en wat dat betreft troost de bondscoach zich met de gedachte dat het over de grens niet veel beter is. „Kijk naar het buitenland”, zei hij in Bladel, waar de situatie in deze ronde werd getypeerd met het afleveren van criteri- umrenner Gijs Nederlof als etappewin- naar, „daar is het net zo. Maar ik heb hoop. Ik reken op de jongeren. We zitten volgens mij goed in de opbouw”. Midde link doelde daarbij duidelijk op het Westlandse talent Leo van Vliet, die de tijdrit in Scheveningen samen met Arie Hassink won, daags erop zijn trui kwij traakte aan ploeggenoot Adrie van Hou welingen, maar dat tricot nu in Bladel weer veroverde op Henk Mutsaars, die weinig weerstand kon bieden omdat hij bij de valpartij die hem in de etappe naar Ulestraten trof een gebroken botje in de linkerhand opgelopen bleek te hebben, welke handicap hem in de rit naar Bladel op een achterstand van ruim 5 minuten zette. De overgang naar de beroepsren ners zou een bijzonder onverwachte ontknoping zijn van een drukke dis cussie rond Wil van Helvoirt die met drie overwinningen in klassiekers dit seizoen sterk opviel. Van Helvoirt bedankte door die successen voor de baanseledtie voor de Olympische Spe len, maar werd daarna door de Wie lerbond niet toegelaten tot de weg ploeg. Een oude afspraak, bedoeld om de baanselectie aantrekkelijk te hou den, verhinderde dat. De Utrechter André Huussen versloeg Guus Bleus uit Maastricht opnieuw na hun eerste profontmoeting in Schiedam twee maanden terug. In het welterge- wicht ging de zege over zes ronden opnieuw naar Huussen. Jimmy Verstap pen pakte zijn zege erg eenvoudig. De in Luxemburg wonende André Bukassa uit Zaire keerde hem gewoon de rug toe in de tweede ronde. Diens helper gooide vervolgens de handdoek in de ring waarna de Nederlandse Boksbond be sloot dat de gage niet hoefde te worden uitgekeerd. Dit tot voldoening van ma nager Rühling, die overigens ook op de hoogte moet zijn geweest met het feit dat Bukassa nog nimmer tijdens zijn verblijf in Europa één gevecht heeft gewonnen. iopzettelijknaarluisteren:VARAopdelos- vijfvoorhalftwee.eenprogramniavoliengd- ilversumll,niiddengolf,4()2meter. herinneringen.Nognooitvan geboord? Kent u die VARA 1 eigenlijkwel.Misschien bent unieteens lid voordaterro tientje,of automatisch jaaralxmneeopdievoortmffelijM1 gjdsvoorf36,80.Zouu(lanweleensonmiddellijk Moetueensi gemaakte Hilversum II,middengolf,402 meter. Hebt u dat allemaal ’Om tien voorhalf acht begint het al met In de Roode Cirkel.dat nieuwsspel.En om tien uur Radio Weekblad met HenriëtHieunissen,Thea Keizer, Ingrid Harmsen Hanneke Groenteman. Heeft niet geheel ongemerkt al erg veel voor vrouwen betekend, rodere woensdag. Een middagje Stoomradio begint om De Duitse middenvoor van het nationale elftal, Klaus Toppmüller is dit weekeinde zeventien uur spoorloos verdwenen geweest. Hij kreeg zondagmiddag een auto-ongeluk en ging daarna hulp zoeken voor zijn vriendin. Hij zwierf daarna rond in de bossen, totdat hij zich de volgende middag via de telefoon bij zijn ouders meldde. De Belgen juichten, maar te vroeg. Vol gens scheidsrechter Schulein sloeg Coop man ver beneden de gordel, vandaar. In de kleedkamer bleek Thoonen een bloed uitstorting laag in de linker lies te hebben. Niet door een rechtstreekse klap, aldus de ringarts, maar vermoede lijk door een klap op de rand van de beschermer die onder deze was gaan schuiven en voor de bloeduitstorting had gezorgd. Een zeer snel einde kreeg het gevecht tussen de ongeslagen middengewicht Ru- die Koopmans en de Engelsman Jan Magdziarz. In zijn 21e partij raakte Koopmans zijn tegenstander met een rechtse directe op de kin, waarna een linker het werk voltooide. Het leek erop alsof Magdziarz niet erg zijn best deed overeind te komen, feit was dat Koop mans met een gave tik in de tweede ronde het duel beëindigde. De Nederlan der hoopt nu officieeei in aanmerking te komen voor een Europees titelgevecht tegen kampioen Bunny Sterling, die vrijdag in Milaan tegen de Italiaan Ja- copucci aantreedt. MONTELIMAR. Gerard Vianen heeft de negende en laatste etappe van de Dauphine Libere gewonnen. Al voor de eerste col probeerden ve>e renners weg te komen, maar dit lukte alleen de Belg Wellens. Pas vijftien kilometer voor het einde achterhaalden Vianen en Perret de koploper. Daarna slaagden nog meer renners erin naar de voorste groep te rijden, onder wie ook Roy Schuiten. Gerard Vianen was uiteindelijk de snel ste en won daarmee ook het puntenklas sement, waarin hij voor de laatste etap pe nog de derde plaats bezette. Vianen profiteerde handig van de rivaliteit tus sen de twee leiders in dit klassement, de Belg Willy Planckaert en de Fransman Jacques Esclassan, die teveel op elkaar letten en daarbij de Nederlander over het hoofd zagen. Bernard Thevenet won de Dauphine Libere voor de tweede achtereenvolgende keer. Thevenet toonde (Van onze sportredactie) DORDRECHT. Terwijl wieler bondscoach Joop Middelink druk doende is om bij de KNWU-sport- commissie gedaan te krijgen dat Wil van Helvoirt in de selectie komt voor de Olympische Spelen, lijkt dat pro bleem zich vanzelf op te lossen. Van Helvoirt namelijk heeft vandaag in Dordrecht een afrondend gesprek met ploegleider Piet Liebregts over een prof-contract bij Frisol. „Bedoeling is”, aldus Liebregts, „dat hij volgende week in de Ronde van Zwitserland debuteert. Als we tot een akkoord komen, en dat verwacht ik, dan loopt het contract ook volgend jaar door.” Luigi Riva en Jose Altaflnl, twee van de beroemdste Italiaanse schutters, zullen aan het einde van dit seizoen hun voetballoopbaan beëindigen. De hoofdparty in het boksgala in Rotterdam werd gewonnen door Hennie Thoonen omdat zijn tegenstander Coopman gediskwalificeerd werd. Hier wordt een gehavende Thoonen na een te lage slag van Coopman naar de hoek gedragen. En dat terwijl de entree van Coop man, 27 maal winst in 31 profpartijen, zo veelbelovend was geweest. Net als Ali dat gewend is kwam de sympathieke Belg omringd door een zestal zwaarge- wichtsupporters naar de arena. De ont moeting met de wereldkampioen in Pu erto Rico kostte de 28jarige voormalige steenhouwer een gevecht om de Europe se titel met Richard Dunn, de man die verleden week door Ali werd ingemaakl. De Belg en zijn begeleiders zijn er op gebrand de Europese Boksunie te tonen dat niet Dunn, maar Coopman als beste Europese zwaargewicht moet worden beschouwd. De man uit Izegem won zijn eerste gevecht na Ali op punten tegen Ba Sounkalo. Winst op Thoonen was het noodzakelijke vervolg op weg naar de Europese top. aan een van eindzege in de ronde van Frankrijk te zijn. Hij won de twee bergritten werd tweede in de tijdrit achter specia list Schuiten. Vianen eindigde in het algemeen klasssement als 27e. Schuiten werd 37e. Beste Nederlander was Joop Zoetemelk die 8e werd.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 17