SYRISCHE TROEPEN NAAR LIBANON Muller aan bomaanslag mogelijk medeplichtig Sovjet-Unie gaat defensie Angola versterken Betoging tegen discriminatie van Spaanse vrouwen gehouden Proces in Italië na veerboot Politie dreef linkse demonstranten in Florence uiteen Assad De politiek van ramp met ilïii j rr wp Israëlisch blad: MISSEN IN TRAGEDIE ATHENE Historische pro-abortus manifestatie in Barcelona ITALIAANSE VERKIEZINGSCAMPAGNE: Professor Monod overleden REKENLES Rijschoolhouders op congres door nico scheepmaker Gedenkplaats van Bergen-Belsen beschadigd „AMERIKAANS PLAN VOOR PALESTIJNSE, SYRISCHE EN CHRISTELIJKE STAAT” 3 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 6 1 JUNI DINSDAG id ik ig ge ag en nn (Van een speciale medewerker) iM len ■•"O* BEIROET. Ook in de 'Arabische wereld went men moeilijk aan de gedachte dat niet het wapengekletter, maar de macht van het geld het krachtigste wapen is in de vele conflicten in het Midden oosten. Syrië staat in dit opzicht voor een onplezierige kentering. Want het is de financiële macht van de olielanden Koeweit en Saoedi-Arabië waarvoor het militaire prestige van het regime van president Assad het loodje zal moeten leggen. Een moeilijk te verte ren zaak voor Syrië’s ambitieuze president, omdat de meerderheid van het volk dit als zwakte zal uitleggen. En de meerderheid van het volk is tegen Assad, die politiek en religieus gezien een sectariër is in Syrië. Opgeschroefd Opmars n Joemblatt, die gekant is tegen Syrië’s Europa, ?n MOSKOU {Reuter). Radio-Moskou heeft gisteren gemeld dat de Sovjet-Unie besloten heeft de defensie van Angola te versterken. Premier Lopo Do Nascimento van An gola is gisteren naar zijn land terugge keerd. n is n e o (Van onze redacteur in Barcelona, Robbert Bosschart) dig een abortusregeling kan verwachten in Spanje, waar zelfs de echtscheiding noig verre toekomstmuziek is. foto: voor k-x-xl, 5e n ran >en )U- >k- de ren de iet •ij- iar ie id de in te er den m- zen le- ;ies la- re- rnr. de le- eft re dd 1 3rs iet an iet ras de :ht Pt in m is- ic- ir- ree ’e- is- tig hij ik- (Van onze redacteur in Rome. Gerard Verlinden) de ran bij ?in ;en *en op. to- ïid is- P- >i- en de rie lat Se en e- ik lit en o- de zij n- ■er W. ad *1- ir- >e- Het radiostation dat een communique uitzond over de besprekingen die de Angolese premier Lopo Do Nascimento in Moskou heeft gevoerd, liet weten dat de Sovjet-Unie niet alleen besloten heeft Angola te helpen bij de ontwikkeling van zijn economie, de inrichting van het onderwijs en de opbouw van de gezond heidsdienst, maar ook maatregelen zal nemen ter versterking van het defensie ve vermogen van Angola. BEIROET (Reuter, KPI). In antwoord op dringende verzoeken van christelijke zijde heeft Syrië gisteren meer troepen naar Noord- Libanon gestuurd met het doel het beleg te breken dat linkse eenheden bij twee steden hebben ingesteld. staan dat het zuiden van het land aan de Palestijnen geeft, het noorden en de centraal gelegen Bekaa-vallei aan Syrië en de rest aan de maronitische christe nen. BARCELONA. In Barcelona heb ben Spaanse vrouwen voor het eerst in de Spaanse geschiedenis een pro-abor- tusbetoging gehouden. De demonstratie was een uitloper van het congres van een bevrijdingsbeweging voor de vrouw, een Catalaanse versie, waarvoor in afge lopen dagen ruim 4000 vrouwen bijeen kwamen in de universiteit van Barcelo na. Monod verwierf wereldnaam door zijn onderzoek over de regulatie van de syn these van bacteriële enzymen. De Nobel prijs kreeg hij, samen met de eveneens aan het Instituut-Pasteur verbonden Franse hoogleraren Francois Jacob en Andre Lwoff, voor „hun ontdekkingen betreffende de genetische controle van de enzym- en virussynthese”. Deskundigen zijn ervan overtuigd dat onvoldoende veiligheid, te zware bela ding van de schepen en te geringe ge schooldheid van het personeel nog steeds voorkomen bij de veerbootmaatschappij- en. De justitie wil na het proces dan ook een onderzoek naar de vraag of nog steeds studenten en andere vakantiegan gers, in ruil voor een gratis overtocht, deel tnogen uitmaken van de bemanning, niet zelden in een verantwoordelijke functie. Ook de bemanning van de Heleanna zou op die fatale augustusdag in 1971 grotendeels uit dilettanten hebben be staan. Economisch moeten Syrië en Egyp te op de been zien te blijven, en dat kan met de miljardenhulp van de olielanden. Daarvoor eisen die landen echter dat Syrië en Egypte in de pas blijven met de Amerikaanse vredes- diplomatie, een eis waaraan door Egypte veel moeilijker valt te ontko men dan door Syrië, omdat Egypte volledig bankroet is, terwijl Syrië economisch nog op eigen benen kan staan. sten van de sociale beweging verboden om gewelddadigheden te voorkomen. Dit naar aanleiding van de moord op een 21-jarige communist tijdens een rechtse demonstratie in Sezze, dat vlakbij Rome ligt. Ik heb wat dierenwinkels opgebdki. mensen van de praktijk. De een zei: u moet gewoon proberen of het lukt. De ander ook. Er was er eentje die het zojuist zelf met succes had toegepast: haar poes had er zelf eentje, er moesten er drie bij, ze heeft de poes even wegge haald en er eentje bij gelegd, en later nog eentje, en nog later de derde, en blijkbaar was die poes de tel op den duur toch kwijtgeraakt en had ze alle drie nieuwkomers maar gewoon geac cepteerd Daaruit is het verschil te verklaren tussen Egypte en Syrië wait dia vre despolitiek betreft; een verschal dat is opgeschroefd tot een geschil. Door het zo hoog mogelijk te spelen, kan Assad ook een zo hoog mogefijke Goed, we stuurden Sijtje dus de deur uit en legden de twee andere poesjes in het nest van vijf (ze waren ook cypers net als de onze, zij het met een vleugje rood erin). Ze kropen een tijdje tussen de andere vijf door en we bedachten dat het misschien ook verstandig was ze even door de kattebak van Sijtje te rollen (hygiëne komt in zo’n geval pas op de tweede plaats). Na een half uur mocht Sijtje weer naar haar doos, ze keek even verbaasd leek het („had ik nou vroeger maar beter opgelet bij re kenles.”), ze stapte de doos in, begon aan de twee nieuwe kinderen te ruiken, dacht blijkbaar: „Er klopt iets niet, maar ze zitten mij niet in de weg”, en begon ze schoon te likken. Weldra lagen ook de twee koekoekspoesjes aan haar tepels te drinken, en konden we de voorbereidselen treffen om Sijtje in de adelstand te verheffen (Dame Sijtje). De terrorist die de aanslag pleegde droeg het paspoort van Muller op zak. Hij had in zijn koffer explosie- ven, die ontploften toen een veilig heidsagente in de aankomsthal de koffers van de terrorist wilde onder zoeken. Beiden kwamen bij de ont ploffing om het leven. Muller miste zijn paspoort toen daags na de aanslag in Amstelveen de politie bij hem op beJtek kwam om hem naar zijn pas te vragen. Volgens de politie had Muller gezegd dat hij het paspoort al in oktober vorig jaar had verloren. Hij had dat ontdekt toen hij zich moest legitime ren in en bank waar hij geld wilde opnemen. Het onderzoek is nog in volle gang. De politie houdt de verblijfplaats van de student geheim. Gisteren ontving de politie ook foto’s van het, overi gens onherkenbare, slachtoffer en van de restanten van het paspoort van Muller. Eind maart lieten Koeweit en Sa oedi-Arabië weten dat zij alle finan ciële steun aan Syrië introkken. Van de ene dag op de andere moest Syrië ambitieuze projecten in Damascus en Noordwest-Syrië stilleggen. De olie landen waren verstoord over de Syri sche halsstarrigheid inzake de door Amerika geleide vredespolitiek. Ze wensen een onmiddellijke synchroni satie van de Syrische vredesdiploma- tie met die van Egypte. Het is in Damascus geen geheim dat Assad ook niets anders wil. Even duidelijk is het dat, nog dieper in hun hart, Sadat noch Assad iets anders zouden willen dan Israel van de kaart vegen. Alleen zijn zij door de militaire confrontatie met Israel te hard met hun neus op de feiten gedrukt om nog de hoop te koesteren dat dit ooit zou lukken. De Libanese linkse voorman Kamal Joemblatt en de gematigde christelijke leider Raymond Edde hebben gisteren ingebracht dat de Verenigde Staten heb ben voorgesteld Libanon in drie stukken te verdelen. Volgens Joemblatt zou er een Amerikaans-Arabisch akkoord be- Uit betrouwbare rechtse en linkse bron wordt vernomen dat tweeduizend Syrische soldaten met 60 tanks stellin gen hebben ingenomen rondom de chris telijke steden Kobeyat en Andkeet, 50 km ten n.o. van Tripoli. De commandant van het Syrische regiment zou een sta king van het vuren tot stand hebben gebracht. Hij heeft ook nog op zich genomen in de Libanese burgeroorlog te interve niëren. Dat kost Syrië per dag onge veer twee miljoen dollar, en daarbo venop het gezichtsverlies dat die 10.000 militairen er niet in slagen de orde in Libanon te herstellen. Alsof dat nog niet genoeg is, meent de oppositie van Assad, dat Syrië op het verkeerde paard wedt en dat het regime er beter aan zou doen achter de progressieve partijen te gaan staan, in plaats van een christen- president te steunen die geen enkele macht heeft in het geteisterde Liba non. De in Frankfort vergaderende raad van verenigingen voor christelijk-joodse samenwerking heeft zijn afschuw over het gebeurde uitgesproken. In het bij Celle (Nedersaksen) gelegen voormalige kamp zijn meer dan vijftig duizend mensen, onder wie vele joden, door de nazi’s vermoord. Nadat Engelse troepen aan de einde van de oorlog de overlevenden bevrijdden en de barakken met de grond gelijkmaakten is op het terrein een gedenkplaats aangelegd. De politie stelt een onderzoek in maar heeft de daders nog niet kunnen vinden. De volledige vissers vloot van Bari, brandblusboten en alles wat de omge ving te bieden had aan plezier-, handels- en smokkelschepen hebben in die nacht een grandioos stuk werk geleverd. Ge zien de plaats van de ramp - meer dan vier kilometer uit de kust - mocht gerekend worden op een aanzienlijk gro ter aantal doden dan het uiteindelijk geverifieerde. Constantino Eftimiadis, de reder, heeft zich gistermorgen voor het proces ge meld. Het verhaal gaat dat hij zijn vergunning voor de heropening van zijn lijn Italië-Griekenland weer terug zal krijgen, maar deskundigen geloven dat nog niet zo. Kapitein Dimitrios Antipas van de Heleanna was niet op de eerste procesdag aanwezig. Twee dagen na de ramp op zijn overbelaste boot werd hij gearresteerd, nadat hij geprobeerd had te vluchten. Hij is nu nog steeds bang gelyncht te worden. Kissinger, had gezegd dat er slechts vrede in het gebied kon komen door „Libanon aan Syrië te overhandigen als compensatie voor de hoogvlakte van Go lan”. De Golan zou „krachtens het Israe- lisch-Amerikaanse plan onder Israëli sche controle blijven”. Grootmoeder loopt haar verongelukte dochter dus steeds te zoeken, en haar kleindochters moeten gevoed worden. Dat kan kunstmatig, maar het is beter als ze als adoptiekinderen bij een andere moederpoes worden geplaatst. Een eerste poging bij een poes met een jong mis lukte jammerlijk. De poes begon meteen te blazen boven de doos toen ze meer dan een jong zag liggen, ze pakte de indringers bij hun nekvel en begon ze weg te slepen, en als ze niet bijtijds uit haar klauwen waren gered, had het er waarschijnlijk slecht voor ze uit gezien. Het is dan ook niet verwonderlijk dat begin mei een poging werd ge daan om Assad’s regime omver, te gooien. Het was de zesde poging sinds hij eind 1970 de macht overnam. Ook ditmaal was de Syrische geheime dienst echter al enige tijd op de hoogte. Van de complotterende offi cieren zijn er zes opgehangen, enkele uren na hun arrestatie. De vertraging in de vredespolitiek, veroorzaakt door het uitspelen van de Russiche invloed tegen de macht van de olielanden, is intussen rampzalig voor Libanon. Een duidelijke voort gang in de vredesdiplomatie zou al thans een deel van het conflict neu traliseren, namelijk voorzover de Pa lestijnen erbij betrokken zijn. De slager van het dorp wist hoe het kwam: ze roken te veel naar hun eigen moeder. Hij raadde aan de adoptie moeder een paar uur het huis uit te sturen, de beide weesjes in het nieuwe nest te stoppen en zoveel mogetajk met de nestgeur te bezwangeren, en daarna pas de moeder-poes er weer bij te laten. FLORENCE (AP). De politie heeft gisteren in Florence traangas en waterkanonnen ingezet tegen links extremisten, die probeerden een campagnebijeenkomst van Giorgio Almirante, leider van de Italiaanse sociale beweging, te ver storen. zijn slotpunten bekend, waarin de on dergeschikte positie van de Spaanse vrouw aan de kaak wordt gesteld. Het congres eist de afschaffing of herziening van* de vele wetten die de Spaanse vrouw discrimineren, niet alleen op het werk maar ook in het gezin. Bijvoor beeld de wetgeving over de ouderlijke macht, die aan de man voorbehouden wordt; maar ook de wet inzake overspel, waarbij de vrouw veel strenger wordt gestraft dan de man. Het congres eist bovendien een wet die de echtscheiding mogelijk maakt, want in Spanje bestaat alleen de scheiding van tafel en bed. Verder stelt het congres voor de huis houdelijke arbeid van de vrouw te soci aliseren door middel van een collectieve dienstverlening op staatskosten. De pers vermeldde wel de maatschap pelijke eisen van het congres, maar ging terloops voorbij aan de betoging. Zeker, het was maar een kortstondige optocht van enkele honderden vrouwen, en toen de politie haar opwachting maakte stoof de betoging uiteen. Dat gebeurde zonda gavond; ironisch genoeg werd maandag de wet van kraeht die onder zeer be paalde omstandigheden betogingen in Spanje toestaat. Een pro-abortusbetoging zou overigens in de nieuwe wet evenmin toegestaan worden omdat de abortus door de Strafwet verboden wordt, en er geen demonstraties voor „misdadige doe leinden” goedgekeurd zullen worden. Dus was het ondanks de kleine om vang toch een historische gebeurtenis. Op een spandoek die de vrouwelijke betogers in het centrum van Barcelona meedroegen stond te lezen: gratis voor behoedsmiddelen en gratis abortus. Vooral de abortus- was onder Franco’s bewind een enorm taboe. Niettemin wis ten de deskundigen dat er jaarlijks min stens 200.000 abortusingrepen in Spanje plaatsvinden, en dat het sterftecijfer daarbij hoger ligt dan in de rest van WestEuropa. Niettemin werd het pro bleem uitsluitend behandeld als een strafzaak, en aan de politie overgelaten. Niemand durfde het hete hangijzer in het openbaar aan te pakken. Dat enkele honderden Spaanse vrou wen, nauwelijks een halfjaar na Fran co’s dood, al openlijk betogen voor gratis abortus, bewijst hoe snel de heilige huis jes hier nu verdwijnen. Maar het wil zeker nog niet zeggen dat men nu spoe- In het kader van de 28-ste „Schoon- heidsfestival” wordt op 5 juni a.s. op het Griekse eiland Rho- dos Miss Europa 1976 gekozen. Óp Grote vraag was natuurlijk of een poes met vijf jonkies niet overbelast zou worden met haar zes tepels als er nog eens twee vreemde poesjes bij kwamen. De rechter van onderzoek die de moordzaak behandelt heeft het parle ment verzocht in verband met deze gebeurtenis de parlementaire onschend baarheid van Sandro Saccuccl op te heffen, zodat deze terecht kan staan. Almirante heeft Saccucci inmiddels uit de partij gestoten. In Florence beweerde Almirante dat zijn partij het enige solide bolwerk in de verkiezingen van 20 en 21 juni is tegen de communisten. in ide to- MADRID. In Madrid is gisteren een congres van rijschoolhouders begon nen waaraan de 800 afgevaardigden uit 28 landen, waaronder Nederland, deelne- I men. Het congres, dat vijf dagen zal duren, bespreekt o.a. de mogelijkheid van standaardisering van onderricht en rijexamens. We zitten te aarzelen of we onze poes Sijtje in de adelstand zullen verheffen, of gewoon heilig verklaren. Wat is het geval? Ze is negentien dagen geleden bevallen van een voorspoedige vijfling, als eerste worp van haar leven. Ze is een uitstekende moeder, wil af en toe wel naar buiten (hoewel het geen ge zicht is, met die zwabberende lege zak onder haar buik), maar komt toch steeds weei' snel terug om in de kartonnen doos met haar dionnevij fling de hon neurs waar te nemen. De traangasgranaten werden gebruikt nadat leden van linkse militante groepen de politie met stenen hadden bekogeld. Tientallen demonstranten gooiden brandbommen in de buurt van het plein waar Almirante een.menigte van onge veer 1000 mensen toesprak. Hierbij wer den een politiewagen en andere voertui gen geraakt. In de nauwe straten van Florence kwam het verscheidene malen van gevechten van man-tot-man tussen politie en demonstranten. Het afgelopen weekeinde zijn in ver scheidene steden verkiezingsbijeenkom- ROME. Na vijf jaar gezocht te hebben naar gerechtigheid, zullen van daag 26 gezinnen vertegenwoordigd zijn in de rechtszaal in de Zulditaliaanse havenstad Bari. Daar moeten de kapitein van de veerboot Heleanna en de directie van zijn maatschappij zich verantwoor den. Op 28 augustus 1971 brak op de Heleanna, in dienst op de verbinding Italië-Griekenland, een brand uit die 26 mensen het leven kostte en waarbij 271 gewonden ternauwernood konden wor den gered. De Heleanna had 1300 passa giers aan boord. Er was officieel accom modatie voor 780. PAROJS (AFP). Professor Jacques Monod, in 1965 winnaar van de Nobel prijs voor geneeskunde en fysiologie, is gisteren op 66-jarige leeftijd in Cannes overleden, zo is in Parijs vernomen. De Franse biochemicus, die de academische graden had behaald in wiskunde, na tuurkunde, chemie, biologie en geologie, was directeur-generaal van het Insti tuut-Pasteur in Parijs. TEL AVIV-AMSTELVEEN. Volgens het Israëlische blad Maariv zou de Amstelveense student Hugo Muller vermoedelijk medeplichtig zijn geweest aan de bomaanslag op het vliegveld Ben Goerion in Tel Aviv. Maariv meldde gisteren dat de „Nederlandse politie de kans zeer groot acht dat de 25-jarige Muller zijn paspoort aan de terroristen ter beschikking had gesteld”. De Amstel veense politie verklaarde gisteren echter dat tot nu toe niet is gebleken dat Muller in het komplot zou zitten. prijs bedingen van de olielanden om zich uiteindelijk te voegen in de vre despolitiek. Daartoe zal dezer dagen de op het laatste moment uitgestelde conferen tie van premiers in de Saoedische hoofdstad Riad worden hervat, onder het wakend oog van de „bemidde laars” Koeweit en Saoedi-Arabië. De steeds inniger wordende relaties tus sen Syrië en de Sovjet-Unie zullen ongetwijfeld een prijsopdrijvend ef fect hebben, want Saoedi-Arabië is bijzonder allergisch voor „marxisti sche” invloeden. De Russische president Podgomy komt binnenkort naar Damascus en Bagdad, en maarschalk Pavel Koe- takhov, de Russische onderminister van defensie bracht verleden week een zesdaags bezoek aan Jordanië. Daarbij werd overeengekomen dat Rusland wapens zal leveren aan ko rting Hoessein; wapens waarom hij tevergeefs aanklopte in Washington. Gezien de uiterst goede samenwer king tussen de Jordaanse koning en de Syrische president, een samenwer king die de kant uit gaat van een unie tussen de beide landen, is de Russische opmars in dit deel van het Midden-Oosten een bron van grote bezorgdheid in de olielanden, die al leen maar met het Westen zaken kunnen doen. President Assad speelt hoog spel. Miss gekozen. hun reis naar Rho des brachten de kan didaten, ingrijpen in de Libanese burgeroorlog, zei dat- de Verenigde Staten dit plan „meer dan negen maanden geleden” hadden geopperd. Zijn contacten in Washington, diplomaten en vrienden, hadden hem verteld dat de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Henry afkomstig uit alle landen van een bezoek aan de Acropolis in Athene. Op de foto: De kandidaten voor de Miss Europaverkie- zingen op de Acro polis in Athene. Op de achtergrond het Parthenon. HANNOVER (DPA). Onbekenden hebben op de gedenkplaats van het vroegere concentratiekamp Bergen-Bel sen vernielingen aangericht. Er werden o.m. achttien grafzerken om verge worp en en bloemaanpiant vernield. Gisteren maakte het vrouwencongres Gisteren werden we opgebeld door een dorpsgenote, wier poes was overreden: oversteken, wachten op auto die er aan komt, maar op het liaatste nippertje toch oversteken, met fataal gevolg. Ze sleepte zich nog wel de trap op naar haar twee kleintjes van twee weken oud, dat pro beerde ze althans, maar ze was te ver heen om nog gered te worden door de dierenarts, die haar een spuitje moest geven. Een mini-tragedie voor de „baas jes”, een maxi-tragedie voor de poezen familie zelf. Niet alleen voor het slach toffer en haar twee weesjes, maar ook voor grootmoeder-poes, die toch al zs gefixeerd was op haar dochter dat zij die ging schoonlikken als ze haar baby’s lag te voeden (voor die baby’s zelf koestert oma geen bijzondere gevoelens, ze kijkt er niet naar om), en die zelfs haar zeven maanden oude dochter bij haar nekvel greep en de trap op sleepte naar de doos waarin zij (de grootmoe der) een nieuw kind had gebaard, om haar weer van voren af aan op te voeden: haar kind van een week en haar kind van zeven maanden lagen samen aan de tepels, want zo herinnerde grootmama zich de gang van zaken

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3