In brochure van jubilerende Sociale Verzekeringsbank vc vier Pf Habitat-conferentie in Vancouver geopend Acht maanden geëist tegen Max Lewin Banken verhogen rentetarieven Pieter Balledux overleden Twee viskotters worden vermist 'korting Kernorderzaak p Weer Syrische legereenheid in Libanon Uw Kunstgebit In „koude-voetenzaak” weken Nieuwersluis geëist Gasvergiftiging Visserij-oorlog: einde in zicht 0 NA Laatste vonnissen Zuidmolukkers VERIJDELDE METRO-AANSLAG f Demonstratie uit angst voor barre kou op oefening V.N.: =o KEUKENS B.V Drievoudige moord: levenslang geësit Acteur en verzetsman „Wereldbevolking groeit komende 30 jaar met 3,5 miljard D I N DINSDAG 1 JUNI 19 7 6 BINNEN- EN BUITENLAND 4 RAA A. kontarn L. Kado geven kunnen wij niet, maar wel zeer grote kortingen 15 tot 50% kontantkorting. Kennemarlaan 159-165 - IJmuiden - Tel. 02550 11428 r m I zit de gehele dag stevig op zijn plaats! Thans is het niet meer nodig, dat Uw kunstgebit bij het spreken, eten, lachen of niezen losschiet of verschuift. Een weinig Dentoflx-poeder op de gebltsplaat en deze ongemakken bestaan voor U niet meer. Dentoflx geeft U een ongekend gevoel van zekerheid en welbehagen. Aangenaam en hygiënisch in het gebruik. Bij apotheken en drogisterijen. (ADVERTENTIE) A v in I S rezen van (ADVERTENTIE) I ■M iSSS Bij de militairen van de vier noorde lijke legerplaatsen was ongerustheid ge- actrice richtte onver- over Bij ven n aan h veis stand behee op d< staan, lijke ken o door muide en De laan, steins se Dn Drieh’ bestaa mings tusser keling gelege aanpa noodz van d bied binnei aanpa vraag termij tot st; Ver voor orde, verzof nenge met 1 te Sai Hoo herini het r motor De chef man, ren h toondi weg t den c merm „verki van e verkei voor vrije 1940 1 weten functi werke op de Velsei damt kundi Als v comm envelk tra dit VEI hebt voor i - met saris afscht scheid diens waren het tc gymn; Generaal Zoudenbier weigerde echter over maatregelen te spreken. Hij ver wees daarvoor naar de „geëigende kana len”, aldus de VVDM-hoofdibestuurder. Raadsman mr. A. Willems noemde de acties een „spontane uitbarsting van gro te onvrede en onrust over de bevrie zingsverschijnselen”. De actie was vol gens zijn zeggen ondernomen doordat de legale weg tot een gesprek was afgeslo ten door de weigering van de generaal. „De houding van de legerleiding heeft de actie sterk bevorderd”, zo zei hij. AMSTERDAM (ANP) Het stelsel van de sociale verzekeringen moet op de helling. Tot deze conclusie komen staatssecretaris Mertens, de werk- nemers-voorzitter Kok van de Stichting van de Arbeid, zijn werkgevers- collega Van Veen in dit college en prof. Goedhart, hoogleraar in de staats huishoudkunde aan de Universiteit van Amsterdam, in een ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de Sociale Verzekeringsbank uitgegeven brochure „75 Jaar Sociale Verzekeringen”. AMSTERDAM (ANP) De officier van justitie bij de rechtbank in Amsterdam, mr. L. van den Berge, heeft vandaag we gens drie moorden, twee pogingen tot moord en een poging tot doodslag tegen een 28-jarige Joegoslaaf bijgenaamd „Ka rate ,Bola” levenslange gevangenisstraf geëist. De Joegoslaaf had op eerste kerst dag 1973 in Amsterdam drie van zijn landgenoten met revolverschoten om het leven gebracht, twee Joegoslavische vrouwen ernstig verwond en de hem ach tervolgende Amsterdamse agenten be schoten. doen op enkele belangrijke Franse in- van aan een -men de bonden CFDT (links), en Force organisatie PLO heeft tijdens de opening van Habitat laten doorschemeren alles in het werk te stellen om de Palestijnse zaak aan de orde te krijgen. Vertegen woordigers van de bevrijdingsorganisatie zeiden ervan overtuigd te zijn, dat zij ruime steun zouden krijgen voor hun standpunt, dat Israel zich onmiddellijk uit de bezette Palestijnse gebieden dient terug te trekken. De politie van Vancou ver houdt ernstig rekening met eventue le acties van de Palestij nen. Daar zat onder meer Zuid-Afrika bij. De wereldbevolking zal volgens ra mingen van de VN in de eerstkomende 30 jaar toenemen met 3,5 miljard men sen. Met dat aantal zou men 3.500 steden kunnen vullen met elk 1 miljoen inwo ners. Op dit moment zijn er minder dan 300 steden van die grootte. requisitoir dat tijdens de confrontatie van de tv-reparateur met verdachte deze had verklaard indertijd te hebben ge zegd dat hij het geld zou zien te krijgen voor de te maken onkosten voor de ontploffing als deze een „succes” werd. Dat Lewin nu op de toen afgelegde verklaring terugkwam doet volgens de officier rriets aan de waarde er van af. De raadsman van Lewin mr. Staehle zei dat zijn cliënt negen dagen op het politiebureau was verhoord onder scher pe lampen terwijl rook in zijn gezicht was geblazen. Lewins zaak is door de politie op verschrikkelijke wijze opge blazen. aldus de advocaat. Ook had hij kritiek' op de wijze van confrontatie van Lewin met de twee anderen. De officier merkte daarbij op dat deze confrontatie door de politie was geschied onder ver antwoordelijkheid van de rechter-com- missaris. De raadsman concludeerde dat het bewijs niet geleverd was door de offi cier. Het enige bewijs zijn verklaringen van zeer dubieuze getuigen de inmid dels veroordeelde twee medeverdachten) die er volgens pleiter het grootste belang bij hebben hun eigen straatje schoon te vegen. Uitspraak 14 juni. dit alles is volgens Wim Kok onder meer „een diepgaand onderzoek naar de vraag hoe het komt dat deze samenle ving steeds meer werklozen en arbeid songeschikten veroorzaakt en door welke oorzaak zoveel mensen ziek worden”. Een aanpak, die voorkomt, dat steeds meer mensen van allerlei sociale voor zieningen gebruik moeten maken zal op de duur een wezenlijker bijdrage tot ombuiging van de onkosten blijken. „Het gaat daarbij echter om meer dan een kostenombuiging, want een samenleving, die onmachtig is grote groepen een zin rijk bestaan te garanderen, veroordeelt zichzelf. Verbetering van de sociale voorzieningen vooral in dit opzicht zal dan ook altijd een fundamentele op dracht blijven voor een maatschappij, die zichzelf wil veredelen”. Concreet dient volgens de vakbewe ging een voorstel uitgewerkt te worden om de structuur van de werknemersver zekeringen verregaand te vereenvoudi gen door een volledige integratie van de Ziektewet, de WAO, de WW en de WWV WASSENAAR (ANP). De oud-ac- teur en -regisseur Pieter Balledux uit Wassenaar is vandaag op 89-jarige leef tijd in een ziekenhuis in Leiden overle den. Hij kreeg voor de tweede wereld oorlog naam als toneelleider. Hij werd ook bekend als de enige directeur van een toneelgezelschap die weigerde voor de Duitsers te spelen. Na 1945 schreef ED. Veterman voor Balledux „Oranje Hotel”, waarin de acteur de rol van Arie Gozewijn vertolkte. Pieter Balledux werd op 2 november 1886 in Amsterdam geboren. Zijn debuut maakte hij op 28-jarige leeftijd als kleermaker in „Het wederzijds huwe lijksbedrog” van Pieter Langendijk bij het Nederlandsch Volkstoneel. Hij werk te vervolgens bij Schouwburgtoneel, de Vlaamse Volksschouwburg in Antwer- en het VANCOUVER (AP). De secretaris generaal van de Verenigde Naties, Kurt Waldheim, was een van de eerste spre kers op de eerste dag van de grote pen, het gezelschap L. de Vries Hofstadtoneel in Rotterdam. In 1931 trouwde hij met de Erna Kaffert. In hetzelfde jaar hij de Vereenigde Haagsche Spelers op. Dit gezelschap bespeelde de volks schouwburg „Custodia” in Den Haag. Hij leidde het tot 1942. Met Balledux wei gerden alle overige leden van het gezel schap lid van de kultuurkamer te wor den. Allen doken onder. Pieter Balledux was vervolgens actief in het verzet. Hij is hiervoor onderscheiden met het oor- logskruis ’40-’45. Van 1945 tot 1958 leidde Pieter Balle- dux het Zuid Nederlands toneel en reis de met dit gezelschap de provincie af. (Van onze correspondent) URK. Behalve van de UK 62 is sinds maandagochtend zeven uur ook niets meer vernomen van een andere viskotter, de Katwijk 105. Deze kotter, die met een bemanning van vermoede lijk vijf koppen op weg was naar de Golf van Biscaje, is een van de laatste geweest die met de vergane Urker kot ter Wilco radiocontact heeft gehad. Pogingen om in het kader van de reddings- en opsporingsactie in het Ka naal contact op te nemen met de KW 105 zijn tot dusver zonder resultaat gsweest. Via Scheveningen Radio zijn in het afgelopen etmaal verscheidene keren alanmoproepen voor de Katwijker kotter uitgezonden, maar daarop is tot nu toe in het geheel niet gereageerd. Vliegtuigen van de Franse marine, die op' zoek zijn naar eventuele wrakstuk ken of overlevenden van de UK 62, hebben nu opdracht gekregen ook uit te zien naar de boot uit Katwijk. Op Urk wordt gevreesd dat de ondergang van de UK 62 en de mysterieuze verdwijning van de KW 105 verband met elkaar houden. Intussen kan vrijwel zeker worden aangenomen dat de UK 62 vier beman ningsleden aan boord had. Er bestaat namelijk geen enkele aanwijzing voor het feit dat, zoals maandag werd ge meld, onderweg een visserman van een andere schuit op de UK 62 is overge stapt. Dit schip met een geringer aantal koppen dan gebruikelijk moest uitvaren wegens ziekte van een van de beman ningsleden. Begin februari demonstreerden zij met nog ongeveer 60 andere soldaten tegen het uitblijven van maatregelen om de verwachte barre koude te bestrijden, die zij en nog 2900 militairen uit de kazer nes in Zuidlaren, Assen, Steen wijk en Havelte zouden ondervinden bij een oe fening in Duitsland. Een kleine vijftig dienstplichtigen weigerden voorts op de appèlplaats te verschijnen en aan het werk te gaan. Tegen de als leider van de acties aangemerkte militair uit Groningen eiste de auditeur, mr. H. J. A. M. Beaumont, acht weken detentie, tegen drie anderen, die een persoonlijk gericht dienstbevel weigerden op te volgen, zes weken. De heer Beaumont achtte opzettelijke onge hoorzaamheid bewezen. Gisteren werd het onderzoek in deze omvangrijke zaak afgesloten met het requisitoir en de pleidooien. Wegens het grote aantal gedaagden moest de krijgs raad verhuizen naar het Arnhemse pa leis van justitie. Voor het gebouw werd met spandoeken en spreekkoren gede monstreerd tegen het proces. Woensdag 9 juni zal de president, mr. P. E. Kloots, uitspraak doen. Twee door een twee man sterke ver dediging opgeroepen getuigen, een afde lingsbestuurder van de Johan Willem Frisokazerne in Assen en een hoofdbe- stuurshd van de WDM, verklaarden dat zij beiden ernstige pogingen in het werk hadden gesteld om met de commandant van de oefening „Boemerang 3”, gene raal Zoutenbier, een gesprek te hebben. AMSTERDAM (ANP). De Amro Bank en de ABN hebben met ingang van 1 juni hun spaar- en hypotheekta- rieven verhoogd. Afhankelijk van de opzegtermijn bedraagt de verhoging van de spaartarieven 0,25 pet. tot 0-5 pet.. aldus deze banken. Tot ieders verbazing gaf president Danson van de conferentie na afloop van de officiële opening in het Elizabeth- theater te verstaan, dat er geen aan wijzingen waren voor een door de PLO uit te lokken resolutie. Maar mocht er een eventuele r esolutie komen, aldus Danson, dan zou het van de toon ervan afhangen of de conferentie er zich mee zou bezighouden. Inmiddels hebben 116 landen officieel voor Habitat ingeschreven. De verwach ting is dat er uiteindelijk 145 zullen deelnemen. Van negen landen is bekend dat zij deelname hebben geweigerd. De feiten waarvoor de conferentie zich geplaatst ziet zijn onder meer: In de komende 30 jaar zullen er meer dan 600 miljoen woningen meer moeten komen dan er op dit moment zijn. Dit aantal overtreft het huidige woningbestand in de hele wereld. Volgens de Wereldgezondheidsorga nisatie zijn er momenteel meer dan een miljard mensen die niet beschikken over de essentiële levensvoorwaarden zoals goed drinkwater. De steden en dorpen in de wereld, in het bijzonder die in de ontwikkelings landen, kampen met een crisis die tot uiting komt in een grote werkoosheid, vervuiling, overbevolking, sloppenwijken en slecht openbaar vervoer. in een inkomensdervingverzekering. Daaraan zou volgens Kok een landelijke uniforme premieheffing gekoppeld moe ten worden. Wat de uitvoeringsorganisa tie betreft dringt de vakbeweging aan op een beperking van het aantal en een nieuwe indeling van de bedrijfsverzeke ringen. Namens de werkgevers stelt mr. Van Veen dat de sociale verzekering na vijf enzeventig jaar de nodige vouwen en rimpels vertoont en duidelijk aan een „face-lift” toe is. „Aan werkgeverskant bestaat echter over het algemeen niet zo’n groot enthousiasme over de te uni form en te gecentraliseerd gedachte op zet van een door de adviesbureaus Be renschot en Bosboom en egener aan de SER uitgebracht rapport”. „De werkgevers menen dat het moge lijk is met behoud van een alleszins aanvaardbaar niveau aan sociale zeker heid te komen tot belangrijke besparin gen ten opzichte van de geëxtrapoleerde ontwikkeling van de sociale zekerheids- lasten. De werkgevers denken hierbij bijvoorbeeld aan omzetting van de hui dige welvaartsvaste sociale uitkeringen in waardevaste met de mogelijkheid om met name de op een nominaal bedrag vastgestelde uitkeringen incidenteel bij te stellen. Voorts aan het loslaten van de huidige koppeling van de bijstand en andere sociale uitkeringen aan het net- to-minimumloon, aan beperking van de WAO-uitkering tot maximaal 75 percent, voor niet-kostwinners beneden een be paalde leeftijd een uitkering krachtens WAO, WW of WWV, te stellen op 70 percent van de voor kostwinners gelden de uitkering en stringente beperking van de kostenstijging in de gezondheidszorg. (Vervolg van pag. 1) De Industriebond NVV zal een beroep dustriële vakbonden om de levering kerncentrales door Franse bedrijven Zuid-Afrika te boycotten. Volgens bestuurder van de industriebond zal aan I Ouvrière (centrum) vragen geen mede werking te verlenen aan het industriële proces voor de vervaardiging van deze centrales. AMSTERDAM (ANP). Tegen de 56-jarige Amsterdamse koopman Max Lewin, die gisteren als derde verdachte in de zaak van de verijdelde metro-aanslag in februari 1975 terecht stond, heeft de officier van Justitie by de rechtbank in de hoofdstad acht maanden gevangenisstraf waarvan drie voorwaardelijk en aftrek van het voorarrest (twee en halve maand) geëist. De officier, mr. H. E. van Renesse, vorderde deze straf terzake van mislukte uitlokking van het teweeg brengen van een ontploffing, waarvan gevaar voor de goederen te duchten was. Naar het oordeel van de staatssecreta ris is het van het grootste belang om, met behoud van de verworvenheden, te komen tot een verbeterde of geheel nieuwe visie op de vorm en de inhoud van de sociale verzekering. De heer Mertens acht het van groot belang dat de wettelijke en structurele stelsels, zo als ze in onze vele sociale verzekerings wetten verankerd liggen, grondig op de helling worden gezet. In de eerste plaats zal men volgens Mertens de doelstellingen van de sociale verzekering in beschouwing dienen te nemen. „Aan de orde zal daarbij moeten komen de wezenlijke betekenis van het begrip arbeid. Aandacht zal moeten worden besteed aan het materiële aspect en het menselijk aspect. Bovendien mag dan zeker niet de maatschappelijke kant van het geheel worden vergeten: het zo goed en zo veel mogelijk weer terug brengen tot het arbeidsproces van hen, die door welke oorzaak ook daarbuiten zijn geraakt”. De invalshoek van de vakbeweging bij Volgens Wafa bereikte de voorhoede van de Syrische eenheid het dorp Makse aan de voet van de snelweg die door de bergen leidt naar Beiroet. Makse ligt bijna halverwege de Syrische grens en Beiroet. De inval gebeurde juist op het ogen blik waarop premier Kosygin van de Sovjet-Unie in Damascus aankwam. De Syrische stap lijkt de Russen duidelijk te willen maken 'dat Damascus zijn mili taire rol in Libanon wil blijven spelen en niet zoals Moskou wil wenst te beperken tot een politieke. In kringen van het Israëlische minis terie van defensie is verklaard, dat Is rael niet tussenbeide zal komen zolang de Syrische stap valt binnen het ver band van een burgeroorlog en geen be dreiging van Israel vormt. Ingrijpende veranderingen van sociale verzekeringen bepleit (Van onze redactie buitenland) BEIROET. Voor de tweede maal binnen nog geen 24 uur is een sterke Syrische legereenheid Libanon binnenge trokken. Vanochtend vroeg zou deze eenheid, 2.000 man gesteund door 60 tanks, in het noorden begonnen zijn met het ontwapenen van Palestijnse com mando’s en Libanese linkse extremisten, meldt het Palestijnse persbureau Wafa. In absolute bedragen gerekend zul len in 1976 met de sociale verzekerin gen in totaal ongeveer vijftig miljard gulden gemoeid zijn tegen enkele miljoenen guldens in de beginperiode. Dit staat in een door de thans 75 jaar bestaande Sociale Verzekeringsbank uitgegeven overzicht: „De sociale ver- zkering in cijfers”. Ook de omvang van de uitkeringen van de sociale verzkeringen is sterk toegenomen. Van 1905 tot 1976 is het totale uitkeringsbedrag gestegen van vijf percent tot bijna 25 percent van het netto nationale inkomen. Van het totale bedrag aan sociale-verzeke- ringsuitkeringen verzorgen de Sociale VerzEkeringsbank en de Raden van Aroeid ongeveer veertig percent: twintig miljard gulden. Daartegeno ver staat een ongeveer even grote premie-ontvangst. Deze uitkeringen gaan in hoofdzaak naar ongeveer 1,2 miljoen aow’ers, ongeveer 170.000 we duwen en meer dan 1,7 miljoen kin- derbijslaggerechtigden. Habitat-conferentie van de V.N. die hier gisteren is geopend en wier taak het is 's werelds voornaamste woon- en leef problemen op te lossen. (Van onze correspondent) ARNHEM. Hert Gerechtshof Arnhem heeft vanmorgen de laatste vonnissen uitgesproken in het proces tegen de Zuidmolukkers die vorig jaar een aanslag op Paleis Soestdijk beraam den en de koningin wilden gijzelen. Het Hof vonniste in bijna alle geval len overeenkomstig de eis van de procu- reur-generaal. Een zestal Zuidmoluk kers, uit Assen en Smilde kreeg een jaar gevangenis met aftrek, een Zuidmoluk- ker uit Eist kreeg anderhalf jaar met aftrek en voor twee anderen was er bij gebrek aan bewijs vrijspraak. ARNHEM (ANP). De auditeur-militair by de krygsraad in Arnhem heeft gis teren tegen 42 van de 46 terechtstaande dienstplichtige militairen van de Adolf- Nassaukazerne in Zuidlaren vier weken onvoorwaardelyke militaire detentie (Nieu wersluis) geëist. A.angezien de Franse regering al een positieve beslissing ten aanzien van de levering, heeft gedaan, komt dit neer op een verzoek om een boycot. Volgende week vergadert in Brussel de Europese Metaalbewerkers Bond (EMB), waarbij de meeste industriebonden uit West-Eu- ropa zijn aangesloten. De Industriebond NW zal daar een voorstel indienen om de EMB te laten uitspreken dat zij tegen de levering van de kerncentrales is. In Den Haag wordt ook na het week einde nog steeds gespeculeerd over de mogelijkheid dat minister Lubbers ver trekt. In dat geval kan er een kabinets crisis ontstaan, omdat de'andere KVP- AR-bewindslieden hem volgen. Het is echter theoretisch ook mogelijk dat Lubbers zich door een andere KVP’er laat vervangen. Een van de redenen waarom men dit laatste niet mag ver wachten, is dat een uittreden van de heer Lubbers het politieke einde bete kent van een zeer getalenteerde (en bovendien populaire) christen-democraat. KVP noch CDA kunnen Lubbers missen. Dat de minister van Economische Za ken er dit weekeinde hard over dacht om niettemin te vertrekken, is onder meer het gevolg van stormen van kri tiek uit het bedrijfsleven op zijn beleid. Ex-ondernemer Lubbers vraagt zich af of hij nog wel voldoende vertrouwen geniet om het komende jaar geloofwaar dig te kunnen opereren met de machtige werkgevers. Zonder een zekere mate van steun van de organisaties van grote ondernemingen, VNO en NCW, kan im mers geen minister van Economische Zaken het lang volhouden. Het kabinet is gistermiddag wacht bijeengekomen voor beraad de te verwachten ondervraging van de heer Wiegel. Na ruim twee uur vergade ren ging men uiteen zonder dat iets bekend werd over resultaten van de bijeenkomst. Vanmiddag zijn de drie christen-democratische fracties in Den Haag bijöen gekomen om zich op de situatie te beradten. Dat de sfeer op het Binnenhof nog steeds gespannen is, valt onder meer af te leiden uit het feit dat een studiereis van de Kamercommissie van Justitie naar Engeland gisteren in derhaast is afgelast. OOSTZAAN. Vermoede*yk door gas vergiftiging zijn in Oostzaan vanmorgen een moeder en haar twee kinderen dood in hun woning aangetroffen. Omgeko men zyn mevr. R. Oostrom,haar zoon Robbie (15) en haar dochter Hennie (17). De heer Oostrom was vorige week in het Juliana-ziekenhuis opgenomen na een verkeersongeluk. over de verhalen van bevriezing en bevanging door kou van militairen die eerder aan een oefening hadden deelgenomen. Bovendien vreesde men gladde wegen, sneeuw en onregelmatige voeding. Volgens de getuigen moesten verscheidene militairen van die oefening zich onder doktersbehandeling stellen wegens bevroren vingers en voeten. (Van onze redacteur in Stokholm) OSLO. De onderhandelingen tussen Engeland en Ijsland in Oslo over de zgn. visserij oorlog verlopen positief. Dit verklaarde een woordvoerder van het Noorse ministe3rie van buitenlandse za ken vanmorgen. Het ziet ernaar uit dat vanavond of woensdagochtend overeenstemming zal worden bereikt. Daarna zullen ook de diplomatieke betrekkingen tussen Enge land en Ijsland worden hersteld. In februari verbrak Ijsland de betrekkin gen met Engeland uit protest tegen de schending van de 200-mijlzone door En gelse vissersvaartuigen. Verwacht wordt dat er een overeen komst zal worden gesloten die dp Ente1- sen het recht geeft om in beperkte omvang binnen de 200-mijlzone te vis sen. Uit een onderzoek van de VN is gebleken, zei Waldheim, dat eenderde vqn de stedelijke bevolking op de hele wereld leeft in krottenwijken, dat een groot percentage niet over stromend wa ter beschikt en meer dan de helft niet over elektrische stroom. Men beschikt over de nodige kennis om hier verandering in te brengen, maar in vele landen ontbreekt het aan de daartoe noodzakelijke sociale en organi satorische „stuwkracht”. Waldheim zei verder dat de Palestijn se problemen moeten worden opgelost voordat er een regeling kan komen voor het Midden-Oosten maar hij hoopte dat deze zaak op de conferentie niet een der belangrijke. agendapunten gaat worden. Het betrof hier een groot politiek pro bleem en het was niet de taak van de conferentie dit aan te pakken. Onze speciale medewerker tekent hierbij aan: „De Palestijnse bevrijdings- Lewin ontkende de uitlokking van de ze verijdelde bomaanslag op een in aan bouw zijnd metrostation in de Bijler- mermeer in de nacht van 13 op 14 februari, De twee andere Amsterdam mers die dit met een bom van zeseneen half kilo gelatinedynamiet van plan wa ren geweest, maai in die nacht werden gearresteerd, zijn inmiddels ieder door de rechtbank veroordeeld tot tien maan den waarvan vier voorwaardelijk met aftrek van het voorarrest. Verdachte Lewin kreeg het reeds bij het begin der zitting aan de stok met de rechtbankpresident, mr. J. P. Janssen, toen hij de als getuige door de officier opgeroepen vrouw van de t.v.-reperateur vragen stelde. „Maakt u het kort anders scheid ik er mee uit”, zei een duidelijk geïrriteerde president. „Ik ben zakelijk”, merkte verdachte op. President: „Toe maat vlug maar”, daarop reageerde Le win met: „Anders vraag ik voorlezing van alle stukken”. Dit deed officier Van Renesse opveren met de vraag: „Is u nu doende de rechtbank te bedreigen?” Toen aan het slot der zitting Lewin het laatste woord kreeg dat twee a twee en een half uur zou duren, vroeg de president de tekst ervan aan de recht bank over te leggen en hij gaf hem een kwartier de tijd voor een korte monde linge samenvatting ervan. Verdachte die dit niet accepteerde (wel legde hij zijn tekst aan de rechtbank over) zei dat dit een beperking was die de wet niet toelaat. „Dat kunt u mij niet aandoen”, aldus Lewin die wei op deze gang van zaken bleek te zijn voorbereid. Zijn advocaat, die zich mengde in de felle discussie tussen zijn cliënt en de president, merkte op dat tijdens de voorlopige hechtenis van Lewin een „la wine van negatieve publiciteit over hem is verschenen”. „Nu kan hij eindelijk alle dingen, die tegen hem zijn aange voerd, weerleggen. Het is zijn goed recht het laatste woord te hebben, aldus mr. Staehle; Ondanks het protest van Max Lewin bleef het echter een kwartier. De officier van justitie zei in zijn

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 4