Bruidspaar Luit-Doekes viert zestigjarig huwelijksfeest Haven IN DE VISHAL RUSSISCHE KLASSIEKE FILMS IN FILMHUIZEN de familie Spoo Het stiefkind van r De hengel mag weer uit K ELS ENNEME N I B. m IliMi Wie herkent de echte haring? nieuwe Minister Lubbers woensdagavond in de IJmond «5^ een deskundig drukwerk- advies? lil IE» Kort IJmondnieuws PvdA Velsen bespreekt verkiezingsprogram Interkerkelijk avondgebed JK hw IJMOND DINSDAG I 19 7 6 JUNI 6 Tel. 02550-15389 drukkerij schmitz bv Tips redactie: Ko van Leeuwen - boekdruk v foliedruk offset klein-offset a O^W£z™./z. (ADVERTENTIE) (Van een medewerker) ’s avonds een gebeds- BEJ AARDEN- V Het visseizoen is weer geopend en zaterdag waren er direct weer honderden vissers langs de waterkant te vinden. Zij hadden allemaal hun hengels uit geworpen om een visje te verschalken en heel wat vissen verlieten tijdelijk hun natte element, bengelend aan de lijn. Het recreatiegebied „Spaarnwoude” bleek een grote aantrekkingskracht op de vissers te hebben en hier hadden er velen een plekje gezocht, zoals deze visser, die zijn eerste buit van de haak losmaakt. de aspirantbezoekers van de tentoon stelling „Honderd jaar Noordzeeka- naal en IJmuiden” meegedeeld. Met telefoon 02510 - 232 07 wijkerstraatweg 160 velsen-noord matrozen werden aan de tsaristische au toriteiten uitgeleverd. 113 149 KW KW IJMUIDEN. -ƒ In wordt vrijdag IJMUIDEN. „Het gebouw ligt op twee minuten lopen van het NS- station IJmuiden-Julianakade”, wordt „Ja meneer, ziet u, dat is het nu met al die moderne schepen. De haring wordt practisch niet meer vers aan gevoerd. Die dingen zitten koud in het net of ze worden al in een blok ijs verpakt. Dus deze diepvriesharing is net zo vers als welke haring dan ook”. Maar of het nu een diepvries- Onderwerp van de film van Eisenstein is de opstand van de matrozen op de pantserkruiser Odessa. Getoond worden het ontstaan en verloop van de opstand, de solidariteitsbetuigingen van de bevol king van de Odessa, heit neerslaan van deze demonstratie door militairen en de ontsnapping van de kruiser aan de blok kade in de Zwarte Zee. Het oude gebouwtje dat het station Julianakade markeert staat er haveloos bij. Er tegenover is wel een nieuw wachthuisje neergezet, maar ook daar hebben regen en wind vrij spel omdat de ruiten kapot zijn. aan leien -640, kro- 1380, rber a 9- per 1.000 kilo bos lijs, ijers -330, roon 5-23, i 80- griet roos IJMUIDEN. AAN DE MAANDAG- MARKT WERD AANGEVOERD: 23.280 kg. tong, waarvan 6995 kg. vanuit de Ierse Zee; 194 kisten tarbot en griet; 1006 kisten kabeljauw; 20 kisten koolvis; 12 kisten schelvis; 851 kisten wijting; 155 kisten schar; 351 kisten makreel en 253 kisten diversen. Men zou meteen weer een dienst rooster kunnen aanbrengen, zodat de mensen weten hoe lang ze op de trein moeten wachten. Het bordje ervan is er nog. Alleen staat opde plaats, waar reizigers naar de trei nenloop willen kijken, nu nog alleen de uiting van wanhoop van een ken nelijk zeer verliefde jongeman. jaren secretaris van de christelijke scho lenvereniging geweest. Nu geniet hij echter van zijn welverdiende rust. Me vrouw Luit is nog altijd een actief handwerkster, die naar voorbedrukte pa tronen prachtige schilderijtjes borduurt. De kinderen hebben allemaal een van haar werkstukjes. Voor het grote feest is een van de zoons met zijn vrouw uit Canada naar Nederland gekomen. Het echtpaar heeft elf kleinkinderen en al zes achterkleinkinderen. Maandagavond is het feest in kleine familiekring ge vierd met een etentje. Huisvuil Op Tweede Pinksterdag, maandag 7 juni, rukken de wagens van de huisvuilophaaldienst niiet uit. Het huisvuil wordt niet op maandag, maar op dinsdag 8 j uiii opgehaald. Er is een tijd geweest dat IJmuiden en de Spoorwegen het best met el kaar konden vinden. Bijna alle vis die in de snel opkomende plaats werd aangevoeld, ging met die trein naar binnen- en buitenland. IJmuiden had er zelfs een apart „kopstation” voot. Toen de vrachtauto haar opmars be gon is de liefde tussen IJmuiden en de Spoorwegen gaan verflauwen. Er is nog wat passagiersvervoer geble ven, maar een goudlijntje ligt hier niet meer, integendeel. Misschien zien de Spoorwegen het daarom in IJmui den niet zo bijster meer zitten. Maar de tijd is voorbij dat op een plaats waar een goudader uitgeput raakte onbruikbaar geworden opstallen als zinloze coulissen achterbleven. Zoals dit gebouwtje bij de Julianakade er een is. Daarom moet de familie Spooi' maar een bulldozer op de trein naar dit stukje IJmuiden zetten. In een paar dagen kan het allemaal wat minder lelijk worden gemaakt. In plaats van het puin kan er een aantal bloembakken komen, fris om te zien voor de mensen in het wachtlokaal, waarvan het grote zijraam zou moe ten worden gerepareerd om de blau we deuren weer „functioneel” te doen worden. dat gebouw wordt de voormalige PEN-centrale bij de Kanaalstraat be doeld, waar zes gele vlaggen met een blauw vignet en een breed wit doek vertellen wat hier allemaal aan de hand is; bovendien: wat men buiten niet ziet, ziet men binnen „Zijn dat wel de echte nieuwe?” vroeg een argeloze badgast, zijn por temonnee in zijn hand houdend bij gebrek aan bergruimte. „Natuurlijk.” antwoordde de visman trots, „u ziet toch, dat ik ze nog aan de kar moet schoonmaken.” En met een forse snee van het mes scheidde hij de kop van de haring van het eetbare gedeelte- Zo snel was hij van de badgast echter niet af. „Hoe komt het dan dat u ze uit een emmertje met diepvries erop gedrukt haalt,” wilde hij weten. „Kino Pravda” van Vertov heeft Lenin als persoonlijkheid in verhouding tot het volk, het land en de opbouw van het socialisme als onderwerp. Woensdag zijn deze films te zien in Filmhuis Velsen aan de Kanaalstraat en zondag in film huis Alpha aan het Moensplein in Be verwijk. schol vier 76-48; koolvis drie 69-68. IJMOND. Minister Lubbers van Economische Zaken zal woensdagavond 2 juni een openbare discussie aangaan met drs. M. Albrecht, voorzitter van de directie IJmuiden van Hoogovens. Deze discussie, die om acht uur in Cultureel Centrum De Schouw te Velsen-Noord plaats heeft, is georganiseerd door de KVP statenkring IJmond. - «z De film ontleent zijn kracht aan de wijze van beeldcompositie en montage. Eisenstein zegt de film geheel geconci pieerd te hebben naar de strenge vorm van. de vijfdelige klassieke tragedie; vandaar de indeling in vijf episodes. Niet alleen artistiek, maar ook politiek gezien had de film verregaande conse quenties. Wegens zijn revolutionaire strekking werd hij verboden in verschil lende landen, waaronder ook Nederland. emmertje was met de Hollandse Nieuwe van dit jaar of van vorig jaar, dat kon de visverkoper niet vertellen. Niettemin liet de geïnteres seerde badgast zich de haring goed smaken. Over het algemeen stemt de film overeen met de historische gebeurtenis sen. Alleen de werkelijke afloop van de opstand wordt niet getoond - de kruiser werd in Constantsa geïnterneerd en de De haring wordt duur betaald, is een verzuchting, die heel wat mensen op het strand hebben geslaakt. Prij zen vanaf f 4,50 moesten voor een harinkje van zo’n pakweg honderd gram worden neergeteld. Toch was het afgelopen weekend op het strand ook Hollandse Nieuwe te krijgen van een rijksdaalder. Maandag aangekomen: Orkney Shore, van Cont Plat, IJmuiden; Union Con cord, Cristobal; Weis, Kopenhagen; Dmi triy Zhloba, Curacao; Wielingen, met lichtschip Texel, Den Helder; Planet, Stettin; French Carrier, Bristol IJmui den; Mocambo Venezuela IJmuiden; Holstentor, Cont. Plat, Velsen; Teutonia. Rotterdam;Rane, Kemi, Velsen; Susanne Skou, Galveston; Koporye, Leningrad, Zaandam; Glas Island, Rotterdam, IJ muiden; Lodella, Dordrecht, IJmuiden; Saint. Matthieu, Vlissingen. Maandag vertrokken: Perm, naar Ar changel; Prinses Margriet, Noordzee; Orkney Shore, Cont. Plat, IJmuiden; Appe, Klaipeda; Brandon, Brugge; Lapo- niia, Seven Islands; Marie Christine, Karlstad, Zaandam; Finnoak, Rouen, Proton, Londen; Schelde, Rotterdam; Ouberg, Gent; Medina, Londen; Ruth Dieter, Antwerpen, Zaandam; Sea Bure, Cont. Plat; Jan Hamburg; Blitar, Ham burg, Mor-Truck, Cont. Plat, IJmuiden. mmmmmmmm - -dkn ,0m— ETAO SHR Dinsdag aangekomen: Welsh City, van Rotterdam; Golden Star, Husum; Navi- gare, Rotterdam; Mereur, Rotterdam; Machaon, Bremerhaven; Coral Obelia, Rotterdam. IJMOND. De filmhuizen in Velsen en Beverwijk staan deze week in het teken van de historische Russische film. De klassieke film „Pantserkruiser Po temkin” van Sergei Eisenstein, gemaakt in 1925 en „Kino Pravda” van Dziga Vertov uit 1922. Het woord station is met de beste wil van de wereld niet toe te passen op de halte Julianakade, de plek waarvoor de familie Spoor, haar glimlach in reclameacties ten spijt, al jarenlang geen enkele belangstelling meer heeft. Het is triest en trooste loos dat dit voor de per trein naar de tentoonstelling komende bezoekers de entree van feestvierend IJmuiden moet zijn. Ze zullen er een blijvende herinnering aan houden wanneer ze bij hun terugkeer een poosje in de wachtkamer moeten doorbrengen. Moeilijk is het betreden van de wachtkamer niet want men kan zo door de grote raamsponningen naar binnen stappen. De donkergroen ge verfde toch echt wel comfortabele banken geven natuurliefhebbers een leuk gezicht op het onkruid dat zich op de vloer van de wachtkamer nog het beste thuisvoelt. Graspollen sieren ook het perron. Achter zijn rug kan men aan de achtergebleven scherven voelen hoe dik ook daar het glas van een raam is geweest. Vlakbij, aan de overkant van de rails, staat een gebouwtje waar ooit kaartjes zijn verkocht en vaardig ge knipt, waar goederen werden aange pakt en vlug verzonden. Het is nog niet verwaarloosd genoeg om „ro mantisch” te lijken. Wel is het dak al zijn pannen kwijtgeraakt; ze liggen in gruzelementen voor al die ramen zonder ruiten voor de dichtgespijker de deuren. Straks, na een van de stormen die ook in IJmuiden onver mijdelijk zijn, zullen zich de panlat ten bij het puin voegen. Er is blijk baar geen man die schop en bezem hanteren kan. Of zijn uurloon is te hoog. De besommingen waren: KW 4 8500, KW 11 ƒ30.400, KW 22 20.600, KW 34 49.200, KW 42 1.380, KW 45 18.300, KW 51 f 24.700, KW 53 24.600, KW 105 11.300, 22.000, 19.400, KW 187 194 16.000, De 85 jarige heer Luit is in de Haar lemmermeer geboren. In 1915 kwam hij naar IJmuiden, waar hij meer dan veer tig jaar als filiaalhouder van de Melkin richting Velsen een zaak dreef. Uit die tijd bewaart hij nog heel wat herrinne- ringen en ook heeft hij nog een aantal foto’s van het gezin, compleet met hon denkar. Zijn nu 88 jarige vrouw heeft altijd in de zaak meegewerkt. Het echt paar kreeg vier kinderen, waarvan de beide dochters nog in Nederland wonen, maar de beide zonen zijn naar Canada geëmigreerd. In 1957 hebben de héér en mevrouw Luit zelf een bezoek aan Ca nada gebracht, maar de laatste jaren wonen ze nu in een fijn bejaardenhuisje aan de Schutterstraat in IJmuiden. Veel buiten komen doen ze niet meer, al zijn ze nog goed gezond. Vol trots toonde de heer Luit het wandbord, dat hij op de receptie van de bej aardenbond heeft gekregen. Enkele jaren heeft hij zijn beste krachten aan de bond gegeven, waarvan zes jaar als penningmeester. Ook is hij verscheidene DEN HELDER. Was door het feit dat Hemelvaartsdag in de afgelopen week viel, voor verschillende vissers een reden om dan maar een werfbeurt te nemen, de aanvoer al een dag minder mogelijk, de grote kotters die wel de gehele week visten, maakten over het algemeen redelijke tot goede besommin gen. De hoogste besommer wist het zelfs tot een benoeming van ruim 51.000 te brengen voor een aanvoer van 5066 kg vis, waarvan 3252 kg tong 122) en 2780 kg Schol en de nodige andere vissoorten. Verschillende andere kotters wisten het eveneens boven de 35.000 te bren gen. De prijzen bleven redelijk stabiel en op een goed peil. EERSTE PRIJS VOOR KOOR Het Velsens Bejaardenkoor onder lei ding van mevrouw Jeanne van Asselt heeft zaterdag in Apeldoorn de eerste prijs met lof gehaald. Het koor leverde een uitstekende ptestatié en kreeg van de jury 369 punten toebedeeld. Op vijf puhtèn na behaalde het Velsënse koor de. ere-prijs waarvoor een beker be- IJMUIDEN. De Partij van de Ar beid IJmuiden-Velsen houdt op woens dag 9 juni een ledenvergadering in ge bouw Velserduin. Op deze vergadering zal het verkiezingsprogramma „Voor waarts” worden besproken. Hierna zal de fractie weer verantwoording afleggen over het de afgelopen maand gevoerde beleid. Op 2 en 3 juni is er eveneens in Velserduin een voorbespreking voor het verkiezingsprogramma. Alle drie de bij eenkomsten beginnen om acht uur. E.-O. landdag. In het kader van de Landdag van de Evangelische Omroep zaterdag 12 juni in de Irenehal van het Jaarbeursgebouw, rijden ook bussen vanuit IJmuiden naar Utrecht. Voor deelneming kan men zich opgeven bij de heer A. van der Meije, Lierstraat 22. telefoon 18772 of bij mevrouw Van Dijk. Schutterstraat 3. telefoon 12970. IJMUIDEN. Samen met burge meester drs. J. Reehorst en zijn vrouw haalde het zestig jarig bruidspaar P. Luit-Doekes heel wat herinneringen op uit de jaren, dat hij een melkhandel op de Zeeweg en later aan de Willebrord- straat dreef. Maandag was het heugelij ke feit van het diamanten huwelijks feest en zaterdag had de familie al een deel van de feestvreugde beleefd tijdens een receptie, waarop meer dan honderd mensen het bruidspaar waren komen feliciteren. KW 113 f 15.700, KW 145 KW 149 18.400, KW 152 174 16.900, KW 175 f 23.500, 13.400, KW 189 20.200, KW f 41.600, KW 21,4 22.400, KW 221 KW 226 16.700, SCH 256 18.800, VL 73 ƒ2.150, WR 57 20.500, IJM 20 11.600, IJM 29 26.800, IJM 44 26.600, IJM 115 24.400, IJM 154 19.600. De vraag is natuurlijk of je het kan zien en proeven of de Hollandse Nieuwe, die het keelgat in verdwijnt van 1976 of van eerdere jaren is. Een IJmuider visserman zegt: „Wij zien het wel aan de soort haring; is het een maatje of groeit ie ernaar toe. Het is een kwestie van kwaliteit, van constitutie van de haring, waaraan je het merkt. Een echte haringkenner haalt de eerlijke Nieuwe! er wel uit.” Een vast recept kunnen we de lezer dus niet geven. Maar zegt u de vis handelaar maar eens, dat de constitu tie van zijn haring niet je ware is, misschien ziet hij in u een kenner en heeft hij nog wel andere Nieuwe. schikbaar was. Na de officiële presenta tie zong het koor het speciaal gecompo neerde lied „Honderd jaar IJmuiden” en volgens oor-getuigen maakte dat heel veel indruk. PRIJZEN IN GULDENS Per I kg: Noordzee tong: grote 13,58-12,67; groot- middel 15,37-14,94; kleinmiddel 11,91- 11,36; énen 10,49-10,16; tweeën 9,91-9,21; tarboh 12,76-11,98; zalm 13,94-4,50. Ierse zeetong: grote 13,38-13,00; grootmiddel 15,2911,49; kleinmiddel 11,8610,50; énen 9,91-9,40; tweeën 8,92-8,71. Per 40 kg: mullets 298-274; steenbolk 58-49; horsmakreel 24-18; haai 60-52; wijding drie 89-68; schar 47-16; makreel één 54; makreel twee 40-19,20; makreel drie 24; tarbot 416-161; griet 320-140; kabeljauw één 126-90; kabeljauw twee 134-108; kabeljauw drie 104-86; kabel jauw vier 92-78; kabeljauw vijf 92-75; schelvis vier 96-90; schol 'één 110-96; schol twee 114-100; schol drie 104-80; koolvis twee 72-68; de Adelbertuskerk Sparreristraat te IJmuiden O. 11 juni ’s avonds om kwart over zeven, voor de derde maal in een maandelijkse cyclus, dienst gehouden. Het motto van deze dienst is: „Kom, Geest van het leven, vervul ons.” Ook deze gebedssamenkomst is toe gankelijk voor iedereen, De organist van de Adelbertuskerk, de heer A. J. Gouda zal het gezongen deel begeleiden met onder meer de lofzang, „Kom, Geest des levens”, met de melodie van voor het jaar 900. NX’.- u oYU~K

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 7