Nederland in moeilijk Fokker rekent op 2 jaar zonder winst parket bij nieuw economisch onderonsje Regering bevoordeelt KLM FLAIR 25/2,25 H I rk- Stijgende lijn pas in 1978 verwacht ts ts DE vestevigt verkooppositie Overeenkomst Lonen van z warte arbeiders :N BKOWÏWGELD Subsidieregeling voor confectie wegvervoer met Turkije in Amerika I Geef de jarige job een Prisma. verhoogd” s-'/XST Onderzoek werkomstandigheden Transavia uit kritiek voor Raad van State: Zuid-Afrika V) I NDSM bouwt twee pontons voor Mammoettransport Teruglopend aantal faillissementen PRISMA I Ui 2 JUNI 19 7 6 WOENSDAG ECONOMIE 15 Kies een Prisma Keus genoeg. iet ei- zoekt Ise en *rafe- :en en i aan- zaam- daar- as sis- •i toeve- i ver- thans rkt. i zelf- tegen Na het laatste TNO onderzoek, waarbij Flair met een gedeelde tweede plaats bijzonder goed uit de bus kwam, zijn we erin geslaagd om - naast het al zeer lage nicotine gehalte van 0,6 mg - het .teer’ gehalte van Flair nog verder terug te brengen van 11 tot 7 mg/sig. En dat met behoud van de smaak. AMSTERDAM (ANP). De Duits-Nederlandse vliegtuigenfabriek VFW-Fokker bevindt zich in een moeilijke fase van haar ontwikkeling. Overcapaciteit in Duitsland en het nog niet bereikt hebben van het break even point bij produktieprogramma’s zoals F-28, VFW-614 en Airbus A-300 zullen de resultaten voorlopig sterk negatief beïnvloeden. De Raad van Bestuur houdt er dan ook ernstig rekening mee dat de vennootschap in 1976 en waarschijnlijk ook in 1977 geen winst zal behalen. Pas vanaf 1978 kunnen de resultaten zich in stijgende lijn gaan bewegen. Dit is mee gedeeld bij de presentatie van het jaarverslag. I Mi; i z» 1 at (ADVERTENTIE) f325.- (Van onze Haagse redacteur) te (AP). ig (ADVERTENTIE) tan- ijf irmen te I De investeringen van de groep zullen dit jaar ongeveer gelijk zijn aan die in 1975: circa DM 60 miljoen. Fokker heeft bij de Nederlandse overheid een aan vraag ingediend voor een achtergestelde lening. bij Machinefabrie- van Amsterdam serse 19 geim- Hol ten of rk en tie en geen ndrem- Archer, En in nering. and i/l ot 1e- eden worden aangpast. Dit zal met aanzienlij ke lasten gepaard gaan. de voor de Van der Does ontkende pertinent dat de minister zijn beslissing genomen zou hebben zonder eerst de belangen zorg vuldig tegen elkaar afgewogen te heb ben. Het feit dat de door de TROS aangeboden reizen naar Wenen ook via de lijndiensten uitgevoerd konden wor den, had voor de minister echter zwaar der gewogen dan de belangen van Tran savia in deze zaak. Van der Does ont kende dat de KLM zich hierdoor ten onrechte zou begeven op een deel van de markt dat „traditioneel aan charter maatschappijen zou toebëhoren”. abriek van 69, ig da g voor ns zelfs )'n fiets of het scheelt )ks bij le id ascher- I UTRECHT. Douwe Egberts Konink- Moderne kwaliteitshorloges. LAAG IN ,TEER' EN NICOTINE. j Hoen- oude i van geves- ieksge- ius ook 0 tot 5 op par it ij het Westduitse autoconcern Volkswagen wordt op het ogenblik een grootscheeps wetenschappelijk onderzoek ingesteld waarbij de. toestand van zowel de arbeiders als hun werkomgeving wordt doorgemeten. De bedoeling is de arbeidsomstandig heden in de fabrieken te verbeteren. De kosten van het project (12 miljoen mark) komen voor 75 percent voor rekening van de regering in Bonn. De foto toont een arbeider met op zijn rug apparatuur die het energieverbruik van de man tijdens zijn werk meet. DEN HAAG (ANP) De doorvoer- belasting, die Turkije in november heeft ingesteld wegens et sterk toegenomen vervoer over de Turkse wegen, zal voor Nederlandse vrachtauto’s worden gehe ven volgens het zogenoemde lage tarief. Dit is overeengekomen in het nieuwe wegvervoerakkoord. dat een Nederlandse delegatie in Ankara heeft gesloten, aldus gisteren het ministerie van Verkeer en Waterstaat. De woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag verklaarde gisteren desgevraagd dat Ne derland nog geen uitnodiging heeft ont vangen (na 1 juli is Nederland tot eind december voorzitter van de EEG-raad). Hij kon niet meedelen of Nederland in het geval er een uitnodiging komt, zijn „historisch verzet” tegen de onderonsjes van de groten zal opgeven. „Dit soort onderonsjes is een zorgwek kende, gevaarlijke en benauwende ont wikkeling,” aldus de Nederlandse minis ter-president en minister Van der Stoel stelde dat met zulke conferenties „de bijl aan de wortels van de Europese gemeenschappen” wordt gelegd. In ver band met het verzet, dat overigens niet alleen van Nederland kwam, maar van alle andere EEG-lidstaten die niet waren uitgenodigd werd toen Italië er bijge haald. omdat dat land toen hef voorzit terschap van de EEG-ministerraad be kleedde. „Nederland is het enige land met een vliegtuigindustrie zonder een duidelijk beleid op het gebied van de exportbe vordering”, verklaarde mr. G. C. Klap wijk, voorzitter van de raad van bestuur en hij sprak de hoop uit, dat de Neder landse regering haar beleid wat meer in overeenstemming zou brengen met dat van de andere EEG-landen. De V.g. vormen een interessante markt voor de tabaksproduken van D.E. Wil men dit uitgestrekte land goed be werken dan is een zeer uitgebreide ver- koopstaf noodzakelijk. Met Douwe Eg berts Inc. had D.E. het uiterste bereikt van wat mogelijk was. Verdere groei was alleen haalbaar door investeringen te doen die niet meer reëel te noemen waren, aldus het blad. Beide pontons worden voorzien van een uniek nieuw afzinksysteem dat door rederij en werf in nauwe samenwerking werd ontwikkeld. Twee dieselcompressor- installaties zullen zorgdragen voor het leegblazen van de tanks. De pontons zullen samen op een helling worden gebouwd onder toezicht van ABS en zullen medio december 1976 worden op geleverd. De afmetingen van deze pon tons met een laadvermogen -,an ca. 12.500 ton zijn: lengte 103 m, breedte 30 m, hoogte 6,5 m, nuttige laadoppervlak 2.850 m2. Nadat de Raad van State advies heeft uitgebracht, zal de Kroon uitspraak doen. Dat kan echter nog weken, of zelfs maanden op zich laten wachten. Het resultaat is in 1975 in grote mate beïnvloed door de onmogelijkheid om de kostenstijgingen geheel in de verkoop prijzen van de civiele vliegtuigen door te berekenen als gevolg van de gegeven relatie tussen deze prijzen en die van de VS-dollarmaikt. Bovendien heeft aan de Duitse zijde de vermindering van werk in de séctor van de militaire opdrachten tot een lager resultaat geleid. Dit jaar moet in Duitsland de capaciteit van de onderneming door structurele maatreg- len aan de kleinere orderportefeuille Letterlijk zei de voorzitter van de Raad van Bestuur, mr. G. J. Klapwijk, dat in 1976 en 1977 mogelijk een „neu traal” resultaat zal worden behaald. Na uitkering van het voorgestelde dividend van 1,80 is de dividendreserve van de Nederlandse tak van het concern uitge put. „Of over 1976 dividend zal worden uitgekeerd moet de Zentralgesellschaft VFW-Fokker te zijner tijd beslissen maar bij een divideundokeri ongetrtibh maar bij een dividenduitkering behoort nu eenmaal winst”, zo gaf mr. Klapwijk te kennen. Blanke mijnwerkers hebben ook een salarisverhoging gehad. Die varie ert van 36 rand (41.50 dollar) tot 48 rand (55.34 dollar) per maand. Een gemiddelde blanke mijnwerker ver dient nu 477 rand (549.98 dollar) per maand tegen 432 rand (498.09 dollar) krachtens het oude tarief. Daar komt dan nog een maandelijkse uitkering bij die geldt als behuizingssubsidie. Nederlandse vervoerders moeten per ton en per kilometer 25 kurus (plm 4 cent) betalen. Voor een 20-tons wagen dlie bijvoorbeeld 2000 kiloma-er over Turks gebied rijdt, is dat ongeveer 1.600. Vervoerders uit landen, die niet een dergelijke overeenkomst met Tur kije hebben moeten aan de grens een belasting betalen van 40 kurus per ton per kilometer. Het ministerie hoopt in het bijzonder op deze manier de balansstructuur van ondernemingen te verbeteren, zodat de handelsbanken, crediteuren en krediet- verzekeraars hun normale bijdrage kun nen leveren in 'de voorziening in de financieringsbehoefte van de onderne mingen. Ook wil men de rentabiliteit van deze ondernemingen duurzaam herstellen of verbeteren door activiteiten gericht op produktivitëitsverhoging, kwaliteitsver- beteriostenverlaging en of opbrengstver- hoging en samenwerking met andere ondernemingen bij produktie en afzet. Aanvragen voor subsidieregeling kun nen worden ingediend tot en met 31 december 1977 bij de NEHEM in Den Bosch, die tevens beslist over de subsi dieverlening. Projecten die na 1 januari 1975 in de afgelopen periode zijn voor gelegd aan de NEHEM of met goedkeu ring van de NEHEM zijn uitgevoerd, kunnen eveneens in aanmerking komen voor subsidie. Carry, oenson intie en e. Bi u dus Hij illustreerde dat aan de hand van de kosten voor de trip naar Wenen. Reisorganisator Neckermann, die de ge heel verzorgde reizen voor de TROS op touw zette, zou bij Transavia 200 per retour Amsterdam-Wenen betalen. Door de weigering van Westerterp werd het reisbureau echter gedwongen de reeds ingeschreven reizigers met lijnvluchten te laten vervoeren, waardoor het ticket op 303 kwam. Het verlies kwam op rekening van het reisbureau, dat er volgens mr. Du Perron niet aan begon nen zou zijn wanneer men dit allemaal tevoren geweten had. „Wanneer de minister zegt dat het in de praktijk niets voor de passagiers heeft uitgemaakt, is hij of naïef- of houdt hij zich van de domme,” aldus Du Perron, die er op wees dat de groepen soms gesplitst moesten worden omdat er DEN HAAG (!ANP). Volgens voor lopige cijfers zijn in het eerste kwartaal van dit jaar 824 faillissementen uitge sproken, tegen 894 in het eerste kwar taal 1975, aldus het CBS. De maandcij fers van het eerste kwartaal waren res pectievelijk 269, 272 en 283, tegen vorig jaar respectievelijk 302, 320 en 272. Per 100-000 inwoners bedroeg het aantal fail lissementen over het eerste kwartaal 6,0 tegen 6,6 in het eerste kwartaal van vorig jaar. US Tobacco is itn de V.S. een belangrij ke maatschappij, gespecialiseerd op het gebied van rook- en snuiftabak en siga ren. De laatste jaren heeft het bedrijf met succes activiteiten ontplooid op het gebied van huisdieren voeding, wijnen, rokersbenodigdheden en schrijfwaren. verzoek voor kenmerkend dat- volgens steeds meer scherming van KLM. Het probleem wordt hoofdzakelijk ge vormd door gedaalde koers van de dol lar. Fokker verzorgt ruim 6 percent van de bouw van de Europese Airbus. Door dat de waarde van de dollar zo sterk is gedaald, is het werk van Fokker aan de Airbus bijna 30 percent minder gaan opbrengen. In de andere landen ontvan gen de luchtvaartindustrieën van de re geringen voor deze tegenslag een zekere financiële steun. Fokker moet die steun volledig ontberen. Het gevolg is, dat het aandeel van de fabriek in de produktie van de Airbus in gevaar dreigt te ko men. Mr. Klapwijk wilde geen harde eisen stellen, maar beperkte zich er toe op te merken: „Wij zijn al tevreden als wij hoe dan ook door zullen kun nen gaan met het werk aan de Airbus”. Het betekent werk voor 500 tot 700 arbeiders. in het lijntoestel onvoldoende plaatsen vrij waren. Hij suggereerde voorts te overwegen of lijndiensten, waar zo wei nig belangstelling voor bestaat dat er grote groepen aangetrokken moeten worden om de gaten te vullen, wel bestaansrecht hebben. AMSTERDAM. De Nederlandsche Dok en Scheepsbouw Maatschappij v.o-f., in Amsterdam, behorende bij RSV (Rijn-Schelde-Verolme ken en Scheepswerven NV) heeft Mammoettransport BV opdracht ontvangen tot het bouwen van twee zeegaande afzinkbare pontons. Deze pontons zijn respectievelijk de 13e en 14e ponton die bij de NDSM in aanbouw zullen worden genomen. JOHANNESBURG (AP). Het minimumloon voor de 440.000 zwarte arbeiders die in de Zuidafrikaanse goud- en kolenmijnen werken is met 7,80 rand (8,99 dollar) verhoogd tot 54 rand (62,26 dollar) per maand plus gratis voedsel en onderdak. Aldus heeft de Afrikaanse kamer voor de mijnen gisteren verklaard. DEN HAAG (ANP). Minister Lub bers van Economische Zaken, heeft in overleg met zijn ambtgenoten van Fi nanciën en Ontwikkelingssamenwerking een zogeheten kaderregeling confectie- industrie vastgesteld, zo blijkt uit een mededeling van het ministerie. Men wil met deze regeling het herstructurerings proces van de confectie-industrie onder steunen en bespoedigen door middel van kredietverlening en subsidiëring. van op beginnende zwarte mijnwerkers. Volgens de kamer is het nieuwe minimum zes maal zo hoog als vijf jaar geleden. Het gratis voed sel en onderdak plus andere voorde len vertegenwoordigen een waarde van 40 rand (46.12 dollar) per maand, zo zei de kamer. Het nieuwe minimumloon is toepassing op beginnende Zoals bekend diende gisteren voor de Raad van State het beroep van Transa via op de Kroon om vernietiging van Westerterps besluit. Het was de tweede keer binnen twee jaar dat beide partijen voor de staatsraden verschenen. In 1974 vochten ze een geschil uit over een serie vluchten naar de Jaarbeurs van Hanno ver, dat op formele gronden door Tran savia werd gewonnen. De Kroon stelde de maatschappij in het gelijk en de voorgenomen vluchten konden toen als nog worden gemaakt. Uit het betoog dat Transavia’s pleiter mr. Du Perron gisteren in Den Haag afstak, viel duidelijk te destilleren dat Transavia zich door het beleid van Wes terterp in een hoek gedreven voelt. De minister zou zich, aldus Du Perron, drukker maken over de bescherming van de positie van de KLM (waarin de Staat een belangrijk aandeel heeft) dan over de belangen van Transavia en de individuele passagier, die door het weg vallen van bepaalde door chartermaat schappijen geboden faciliteiten veel meer voor zijn vliegtuigstoel moet beta len. De totale omzet steeg vorig jaar van DM 1,38 tot DM 1,59 miljard. De totale produktie steeg van DM 1,56 tot DM 1,66 miljard. De nettowinst daalde van DM 8,2 miljoen tot DM 5,8 miljoen. i rem- vrij ge- achter- drager kinder- •ekend. lijke Tabaksf'abriek-Koffiebranderjj en Theehandel BV heeft een samenwer kingscontract gesloten met U.S. Tobacco in Greenwich (Connecticut). De Ameri kaanse onderneming zal de import en verkoop van Douwe Egberts tabak in de V.S. gaan behartigeii, zo meldt „D.E. Melange”, het personeelsblad van D.E. AMSTERDAM' (ANP). De advies- koersen (aan- en verkoopprijzen) voor buitenlands bankpapier luiden heden: Amerikaanse dollar 2,71-2,81; Engelse pond 4,73-5,03; Belgische fr. (100) 6,70- 7,00; Duitse mark (100) 104,75-107,75; Ital. lire (10.000) 28,75-32,75; Portugese esc. (100) 7,50-9’50; Canadese dollar 2,77- 2,87; Franse fr. (100) 57,25-60,25; Zwit serse fr. (100) 111,50-114,50; Zweedse kroon (100) 59,75-62,75; Noorse kroon (100) 48,75-51,75; Deense kroon (100) 43,75-46,75; Oostenr. sch. (100) 14-77- 15,07; Spaanse pes. (100) 3,96-4,26; Griek se drachme (100) 7,20-8,45; Finse mark (100) 69,50-72,50; Joegosl. dinar (100) 14,25-16,50. Mr. Van der Does deelde namens mi nister Westerterp mee dat de samenle ving niet gediend zou zijn met de ophef fing van misschien minder aantrekkelij ke lijnen. „De Europese hoofdsteden zouden daardoor weer een stuk verder van elkaar komen te liggen,” legde hij uit. De ministeriële verdediger wees er voorts op, dat het uitgangspunt voor het beleid in de eerste plaats handhaving van een goed lijnennet moet zijn. Voor de chartermaatschappijen is dan een aanvullende rol weggelegd. ZEER LAAGë— DEN HAAG/LONDEN (ANP-AFP) De Nederlandse regering komt in een moeiljjk parket wanneer de door de Amerikaanse president Gerald Ford voorge stelde nieuwe economische topconferentie doorgaat en Nederland als voorzittend EEG-land ook mee moet doen. Maandag werd zowel in Washington als in Parijs bekend dat president Ford en president Valery Giscard d’Estaing een nieuwe economische topconferentie willen houden als een vervolg op de top van november vorig jaar in Rambouillet, ten zuiden van Parijs. Deze top zou, volgens onbevestigde berichten in augustus op het Caribische eiland Puerto Rico plaats moeten vinden. Minister-president Den Uyl en minis ter van Buitenlandse Zaken Van der Stoel verklaarden zich vorig najaar om strijd tegen de conferentie van de „Gro te Zes”. In Rambouillet kwamen toen Frankrijk, Groot-Brittannië, West-Duits- land, de Verenigde Staten, Japan en Italië bijeen. DEN HAAG. Het beroep van Tran savia tegen de weigering van minister Westerterp van een vergunning voor TROS-reizen naar Wenen, vormt slechts een onderdeel van de strijd van de chartermaatschappij tegen de beweerde bevoordeling van de geregelde lucht vaartmaatschappijen. in easu de KLM. Transavia vindt de afwijzing van het zeven TROS-reizen het regeringsbeleid chartermaatschappij, wordt gericht op de be de belangen van de \9. ^zzzz^4$^^$$$£/5?£J7^ 'ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZHI

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 15