Zandvoort verdeeld over belasting voor toeristen Periodieke keuring van alle auto’s, ongeacht bouwjaar Syrië kondigt alarmtoestand luchtmacht af Bezwaar niet ontvankelijk over werv F-16 Samenwerking met D’66 Geen acties in 24 haven Rotterdam KAMERDEBAT IS MORGEN El MAZDA vanzelfsprekend’ DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Moeder Teresa Habitat op Akuut -ke Het woord is aan JONGEN SCHIET OUDERS EN ZUSJE DOOD Strandverwachting het buro voor technisch Aanhoudend koel personeel LAATSTE NIEUWS Aantal pagina’s vandaag: KOOIJMAN SANITAIR B.V. Torres spoorloos AGENDA pagina (Van onze parlementsredactie) VOORSTEL VAN VVD EN PvdA: BLOEMENHOVE I DE ZEEUW 2 Poedel 4 7 9 13 15 Uitzendburo 6 J Inlichtingen: WETERINGSCHANS 84 AMSTERDAM tel. 020 - 65411. SANTPOORT 023 - 37 03 50 KOMPLETE BADKAMERS inclusief tegelwerk. n Heeremans van Leuven B.V. Nieuwe Gracht 78 Haarlem Telefoon 023 319245 17, 19, 21 23 WOENSDAG 2 JUNI 1976 66e jaargang nummer 178 Kantoor: Lange Nieuwstraat427, IJmuiden Postgiro 273107, Postbus 18, IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd 10709 Tel. adm. en adv. Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 vooi' Santpoort: 32 43 41 IJmuider Courant Quintilianus I1 (loofdrcduciie: Jos. I.. Lodcwijks. E. Konmg Uitgave Darruate Pers B.V. Directie: Mr. H.C. wander Mijc, H. P. Stuurman Abonnement -» bij vooruitbetaling - f 13,- p. mncL, f 37,40 p. kwartaal (p.post f 49<.),p. jaar f 146,90 (p.post f 189,-). Losse nummers 65 et. Kabinet: besluit over kernorder bewust uitgesteld (Van onze parlementsredactie) t dit gisteren in de Tweede Kamer tijdens het verkeers- (Van een onzer verslaggevers) Twee Syrische tanks op patrouille (ADVERTENTIES) (Zie verder pagina 3) Kunst 13 Radio en tv (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) f^maplasi Sport Beurs spaame 34-hoek damstraat tel320077 letters tekstborden perspex signs vinyl lij as (Van een onzer verslaggevers) de de bui- Weersverwachting van het KNMI tot vanavond: HAARLEM De raadkamer van de Haarlemse rechtbank heeft het bezwaar schrift dat het bestuur van de Bloemen- hove-kliniek in Heemstede had ingediend tegen de inbeslagneming van de appa ratuur, niet ontvankelijk verklaard. Als eerste conclusie bij het ter perse gaan van dit blad zou kunnen worden getrok ken dat er volgens de raadkamer geen juridische beslaglegging bestaat. De rechtbank achtte namelijk het be slag opgeheven op het moment dat het bestuur zijn bezwaarschrift indiende Het bestuur van de abortuskliniek zal in de loop van de middag zijn verdere stappen bekend maken. 'ij ie >g is, te d, a- in ik >t ►P bij fa- en •k- m, m- s le ?n >t, g ïn BUENOS AIRES. (AFP) Generaal Juan Jose Torres, oud-president van Bo livia die al jaren als balling in Argenti nië woont, is gisteren spoorloos verdwe nen nadat hij 's morgens zijn huis in Buenos Aires had verlaten. Dit heeft zijn vrouw bekendgemaakt. DEN HAAG. Auto’s van alle leeftijden moeten aan regelmatige keu ring worden onderworpen. Dat is de strekking van een initiatief-wets- ontwerp over de periodieke autokeuring dat de PvdA-er Van der Doef en VVD-er De Beer binnen enkele weken zullen indienen. Van der Doef zei en vervoersdebat. BEIROET (AP, AFP). Syrië heeft voor zijn luchtmacht de alarmtoestand afgekondigd om zo nodig zijn thans in Libanon staande troepen te kunnen steunen, aldus is vanmorgen in Arabische diplomatieke kringen vernomen. Ook is niet bekend hoe de eenmansfractie van Lou Koper zich zal op stellen. De VVD zal de stemmen van deze frac ties achter zich moeten krijgen om de toeristen belasting in Zandvoort te torpederen. DEN HAAG (ANP). Ir. Dick de Zeeuw, voorzitter van de politieke groe pering Resoluut, wil in de toekomst een hechte samenwerking met D’66. „Dit om een partij te krijgen die blijvend de maatscappelijke problemen bekijkt en die niet, zoals zoveel andere partijen, alleen oog eeft voor het politieke steekspel”, aldus ir. De Zeeuw gistera vond op een ledenvergadering van de afdeling Den Haag van D’66. Moeder Teresa, de roomskatholieke non die wereldberoemd is geworden door haar werk in de krottenwijken van Calcutta, begroet een aantal bezoeksters van de Habitat- conferentie van de V.N. in Vancouver. De WD in Zandvoort heeft zich van een der gelijke heffing een 4te- genstander omdat met dagjestoerlst Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, Plaatselijk nieuws 5, 6, getoónd, name door huige voorstellen tenschot blijft en niets hoeft te betalen. Dat vindt de fractie van de- Op de meeste plaatsen droog met wolkenvelden maar ook af en toe zon. Matige, aan de kust nu en dan krachtige noordelijke wind. ROTTERDAM (ANP). Tegen de verwachting in is het vanmorgen rustig gebleven in de Rotterdamse haven. Bij geen van de zestien havenbedrijven, waar het Actiecomité Rotterdamse Ha venarbeiders de afgelopen dagen stakin gen of protestdemonstraties had voorbe reid, is het tot welke vorm van actie dan ook gekomen. Gisteren en eergiste ren nog trokken leden van het comité langs de havenbedrijven met handteke ningenlijsten en steunlijsten, ter voorbe reiding van de op handen zijnde actie. De schietpartij gebeurde in Schelde- windeke, nabij Gent. De jongen doodde zijn vader, moeder en zijn zusje tijdens hun slaap met schoten in het hoofd. Zelf belde hij daarna de huisarts van het gezin. BRUSSEL (ANP). Een 17-jarige Belgische jongen heeft vanochtend vroeg zijn vader, moeder en 15-jarig zusje doodgeschoten met een karabijn. Twee andere kinderen uit het gezin, een 9- jarige jongen en een 5-jarig meisje, liet hij ongemoeid. Een 30-jarige Rotterdammer is maandag door een rechtbank in Londen veroordeeld tot 400 pond sterling (ongeveer 2000 gul den) boete of 30 dagen hechtenis, omdat hij in strijd met de bepa lingen niet had opgegeven dat hij een hond, een witte poedel, bij zich had toen hij met zijn caravan in Engeland arriveerde. Hij liep tegen de lamp doordat zijn in de caravan opgesloten poedel begon te blaffen toen de politie de autopapieren contro leerde. In verband met het ge vaar voor hondsdolheid bestaan in Groot-Brittannië strenge vei ligheidsmaatregelen op de invoer van dieren, die de eerste zes maanden in quarantaine moeten. ze partij onrechtvaar dig. De PvdA en het CDA hebben in raads commissies al hun posi tief geluid laten horen. Alleen „Inspraak Nu” is nog niet tot een stand puntbepaling gekomen. in de buurt van het Libanese bergdorp Zahle. DEN HAAG. De Nederlandse regering heeft het niet wenselijk ge vonden een beslissing te nemen over het verlenen van een kredietgaran- tie voor de Zuidafrikaanse kernorder, terwijl de Zuidafrikanen het goed vonden dat de beslissing in Amerika over deze zaak pas begin juli zou afkomen. Dat is de belangrijkste reden dat de regering zich niet heeft gehaast om voor eind mei een beslissing te nemen. De twee Kamerleden namen het initi atief tot dit wetsontwerp na een conflict van de meerderheid van de Kamer met minister Westerterp van Verkeer en Wa terstaat. Die verdedigde vorig jaar een wetsontwerp dat periodieke keuring voorstelde voor alleen oudere auto’s. PvdA en PPR willen een wettelijke regeling voor het openbaar vervoer in de negen steden met een eigen vervoersbe drijf. PvdA’er Jaap van der Doef heeft dinsdag in de Tweede Kamer een motie van die strekking ingediend. In zijn toelichting zei hij dat het karakter van de wet de gemeenten een redelijke mate van vrijheid moet laten. Van der Doef’s motie heeft betrekking op de steden Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, Utrecht, Groningen, Arnhem, Nijmegen, Maastricht en Dordrecht. Mi nister Westerterp heeft de besturen van deze gemeentes aangeboden alle exploi tatietekorten over te nemen op basis van het voorzieningenniveau van 1 januari 1975. De bewindsman heeft, naar het oor deel van de gemeentebesturen en ook enkele fracties in de Tweede Kamer, echter niet duidelijk laten uitkomen welke prijs de gemeentes zullen moeten betalen voor deze 100 percents subsidie. Gezien onder meer vragen naar „de meest gedetailleerde gegevens per lijn” (mevrouw Smit-Kroes, VVD) konden en kele sprekers zich niet onttrekken aan een indruk van voorgenomen bevoogding door het rijk in dit verband. Fractieleider Drees van DS’70 verwijt het kabinet met zijn subsidies voor par keerruimte ruwweg evenveel geld uit te geven als het openbaar vervoer thans nodig heeft, terwijl beperking van par keerplaatsen juist een middel kan zijn om het openbaar vervoer meer passa giers te bezorgen. Drees betoogde da): „het parkeerbeleid het belangrijkste in strument is om de vervoerskeuze van de autobezitter te beïnvloeden. Maar het beleid van dit kabinet voorziet daarente gen in uitbreiding van parkeerruimte, waarvan de kosten per plaats, in of bij nieuwe gebouwen, op 20 tot 25.000 gul den komen. Zouden deze versluierde subsidies niet meer worden verstrekt, dan werden daarmee bovendien de over heidsuitgaven beperkt,” aldus Drees. Het is de eerste keer dat een verte genwoordiger van Resoluut zich „presen teerde” aan de D’66-aanhang. Wel zijn er in het verleden besprekingen geweest tussen beide groeperingen, maar een vast omlijnd plan is toen niet opgesteld, al dus een woordvoerder van D’66. Het ligt in de bedoeling de komende maanden tot een volledige samenwerking’ te ko men. De leden van Resoluut en D’66 moeten nog wel hun goedkeurir-g hier aan geven. Voor Resoluut zal dat op het aanstaande congres medio juni zijn. D’66 houdt haar algemene ledenvergadering in september. Dat D’66 en Resoluut gaan samenwer ken ligt voor de hand, aldus ir. De Zeeuw. „Niet alleen omdat niemand iets heeft aan splinterpartijtjes, maar vooral omidat de twee groeperingen duidelijke overeenkomsten vertonen: beide willen dat de overheidbegeleidt, maar niet alles opslokt; beide willen vervreemding van de politiek ten opzichte van de maatschappij tegengaan; beiden willen een progressieve politiek zonder dogma tisch te zijn”. Fractieleider Wiegel van de WD zei in een eerste reactie zeer verontwaar digd te zijn dat de regering in haar brief probeert de verantwoordelijkheid voor het niet doorgaan van de order te leggen bij de Zuidafrikaanse regering. „De brief is geschreven vanuit de behoefte de eigen verantwoordelijkheid die de Ne derlandse regering had - en die ook heel duidelijk door de feiten welke bekend zijn geworden zichtbaar is geworden - te ontlopen. Het risico dat de Neder landse regering door haar werkwijze genomen heeft, is onverantwoord geble ken. In plaats van dit eeriiik te erken nen en de schuld op zich te nemen, probeert de regering in haan brief via mistige formuleringen de eigen vuile handen schoon te wassen. De scherpste, afkeuring is hier op zijn plaats”. (Zie verder pag. 2) Fo^1er tevreden Volgens het Egyptische dagblad Al Achram, dat vandaag melding maakte van het Palestijnse verzoek aan de se- cretaris-generaal van de Arabische Liga, Machmoed Riad, is de Syrische interven tie in Libanon gericht tegen „de hogere belangen van het Palestijnse en het Libanese volk”. De schrijver moet zorgen dat de lezer hem moet begrijpen, of hij wil of niet. De Tweede Kamer zal morgen met premier Den Uyl en de ministers Dui senberg, Lubbers en Van der Stoel dis cussiëren over het kabinetsbeleid in de zaak van de misgelopen Zuidafrikaanse kernorder. Tevens verluidde in linkse Libanese kringen dat Syrische troepen de zuidelij ke havenstad Sidon hebben bezet en daar de olieraffinaderij van de maat schappij Medreco (Mediterranean Refi nery Company) in handen hebben. In Syrië zouden ongeveer 100 jacht bommenwerpers gereed staan om in Li banon tussen beide te komen zodra be kend zou worden dat de Syrische troe pen er op verzet stuitten, aldus meldden de diplomaten. De Palestijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO) heeft om een spoedbijeenkomst van de Arabische ministers van Buiten landse Zaken gevraagd ter bespreking van het meningsverschil tussen de PLO en Syrië. AMSTERDAM. Fokker en General Dy namics zijn het in beginsel eens geworden over de belangrijkste afspraken voor een contract, dat wellicht nog deze maand getekend kan worden, wanneer althans de Amerikaanse en de Nederlandse rege ring er zich mee kunnen verenigen. De omvang van liet werk is bevredigend, de continuïteit is naar nrenselijke maatsta ven berekend redelijk verzekerd. Dit 'heeft de heer Grobben, lid van de raad van bestuur van VFW-Fokker, gisteren bekendgemaakt. een nota van de Zuidafrikaanse regering ontvangen, waarin werd gesteld dat de regering de benodigde exportvergunnin gen zou moeten verlenen en „dat zij de aannemers niet zou hinderen door ex- portbeperkigen of morele druk uitoefe nen, of op Welke wijze dan ook de uitvoering van het contract zou belem meren, ophouden of voltooiing daarvan beletten”. Volgens de ministers werd antwoord op deze brief voor 17 mei verzocht. Dit antwoord kwam pas op 26 mei. In een brief aan de Zuidafrikaanse ambas sade schreef de regering toen dat „de Nederlandse regering geen bevoegdheden ter beschikking staan om in te grijpen in de uitvoering van wettige contracten als het onderhavige”. Ook werd toen aan de Zuidafrikanen duidelijk gemaakt dat de Nederlandse regering zich nog wilde beraden. De regering geeft toe, geweten te hebben van de uiterste data die door zowel het bedrijf ESCOM als de Neder landse partners uit het consortium (RSV, Bredero, Comprimo) zijn genoemd. Op 28 mei ’s avonds, toen bekend werd dat Zuid-Afrika de order aan Ge neral Electric, de hoofdaannemer in het consortium, had ingetrokken, hebben premier Den Uyl en minister Duisenberg spoedoverleg gevoerd. De Zuidafrikaanse ambassdeur is toen gevraagd zich ge reed te houden voor het ontvangen van een boodschap, die hem kort na midder nacht is overhandigd. In de boodschap werd de Zuidafrikaanse regering ge vraagd waarom deze haast nodig was, en werd herinnerd aan de „alleszins redelij ke wens van de Nederlandse regering om zich in Amerika nader te oriënte ren”. Op deze boodschap is geen ant woord ontvangen. Dit staat te lezen in de nieuwe brief die de ministers Duisenberg (financiën), Lubbers (economische zaken) en Van der Stoel (buitenlandse zaken) hebben ge stuurd aan de Tweede Kamer. In de brief geven zij een zeer korte (anderhalf kantje) uitleg van het kabinetsbeleid in deze zaak. Als de Zuidafrikaanse regering dat had gewild, zo schrijven de ministers, dan had zij best een wijziging in de procedure tussen de contractpartners (het Zuidafrikaanse energiebedrijf ESCOM en het consortium met Rijn- Schelde-Verolme, Bredero en General Electric) kunnen aanbrengen. De rege ring vond het van belang om nauw contact te houden met de Amerikaanse autoriteiten, teneinde timing en inhoud van de besluitvorming op elkaar af te stemmen. „Aangezien het de Zuidafrikaanse au toriteiten bekend was dat de voltooiing van de besluitvorming in de Vereigde Staten nog enige tijd zou vergen, heeft de regering gemeend het risico te mogen nemen om nog geen beslissing te nemen, ondanks het verstrijken van de door de Zuidafrikanen genoemde termijn”. Volgens de brief van de ministers is er geen sprake van dat de regering al een definitieve toezegging had gedaan. „De betrokken ondernemingen zijn in alle fasen op de hoogte geweest van het feit dat de regering nog tot een definitieve besluitvorming moest komen. Er zijn stellig verwachtingen gewekt; er is geen sprake van het terugkomen op gedane toezeggingen”. De Nederlandse regering heeft blij kens de brief op 27 april van dit jaar ZANDVOORT. De Zandvoortse politiek voert momenteel een stuk interne strijd over het invoeren van een gemeentelijke toeristen belasting. B. en W. wil len tot een heffing overgaan om het tekort op de recreatlebegroting voor een deel op te hef fen. Zij stellen daarom voor elke toerist die een nachtje langer in de badplaats komt slapen Een hogedrukgebied komt morgen boven Zuld-Engeland te liggen. Daardoor morgen een af nemende koele wind, geleidelijk meer zon, in de middag 14 a 15 graden. Zeewater 12 graden. Vooruitzichten: het hogedrukge bied zal de komende dagen aan merkelijk beter strandweer ge ven. per etmaal twee kwart jes te laten betalen, vanaf volgend jaar. Daarmee hoopt Zand voort zo’n dikke vier honderdduizend gulden binnen te halen. Bij een produktie van 1500 F 16 toe stellen, die de Starfighter moeten gaan vervangen, zal het aandeel in het bouw pakket voor VFW-Fokker naar schatting neerkomen op een omzet van 1 miljard gulden, aldus Grobben. Minstens twee derde deel van alle werkzaamheden aan de F 16 zullen door Fokker in Nederland worden uitgevoerd. Het aandeel dat naar VFW in Duitsland zal gaan zal dus maximaal een derde bedragen. Voorlopig baseert de Amerikaanse fa briek General Dynamics zich op een produktie van 1000 toestellen, t.w. 650 voor de V.S. en 350 voor de vier Europe se landen, die met de F 16 gaan vliegen: Nederland. België, Denemarken en Noorwegen. Fokker-VFW gaat voor die 350 toe stellen bestemd voor Europa de romp vervaardigen en krijgt bovendiende eind- assemblage voor de toestellen van Ne derland en Noorwegen. Men heeft uitge rekend, dat met dat pakket 8900 manja ren gemoeid zijn. Als er nog bestellingen voor de F16 komen uit derde landen, dan loopt dat cijfer per 500 toestellen telkens met 1000 manjaren op. Globaal zullen dus eventueel voor Fokker-VFW met een produktie van 2000 toestellen 11.000 manjaren gemoeid zijn. (Zie ook pag. econ.) Strips x Economie SO®

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 1