Joemblatt vraagt Frankrijk om steun Palestijnse waarschuwing aan Syrië Politiemannen leveren slag in Parijs Griekenland voorlopig de EEG nog niet in Bomexplosies in legerbasis Verdediging Europa van VS in ook Franse zaak Frankfurt Engeland haalde bakzeil voor kabeljauw vrede I V KEIZER PLANT JONGE RIJST SUBCULTUUR Leger-stafchef generaal Mery: Ontploffing op Londens metrostation BRITSE VISSERS: VERRAAD EN CAPITULATIE” door mco scheepmaker A WOENSDAG 2 JUNI 1976 BINNEN- EN BUITENLAND 3 2 (Van onze redactie buitenland) ent ats ling bui- de line ven dat van bij wen ing den lijke 2.000 Bij aden iota- ioen. ectie twa- den aten •af mij i s (Van onze redactie buitenland met kan (Van onze redacteur in Brussel, Jan Gerritsen) vakbond van politiemannen heeft fel geprotesteerd tegen de behandeling van de dorpsagenten door hun Parijse collega’s. Gisteren trokken voor de tweede maal binnen 24 uur Syrische troepen en tanks Libanon binnen om een eind te maken aan de belegering door linkse Libanezen Alton vertelde de pers dat de uitbrei ding van de Syrische interventie in Li banon de situatie daar steeds ernstiger” maakte. En „als de Syriërs in het begin' links niet te hulp waren gekomen, was de toestand niet zo ernstig geworden”. van (ge- esi- rige 1972 PARIJS. De Franse strijd krachten moeten in geval van oor log al vanaf het begin af betrokken worden in de verdediging van de oostflank van de NAVO in West- Duitsland. Dit schreef gisteren de Franse stafchef van het leger, gene raal Guy Mery, in het tijdschrift Defense National, een uitgave van het Franse ministerie van Defensie. ■veld irijse t uit antal ider- De npa- werk i de 1971 laats van sta- ge- >ege- lats isa- ier- lijk lar- ris- ilse 14 sade iezef nten stad Sa- tapo ropa len- van )ven >on- met ge- iret- dat bad anis ette •ster De lak- >ark »eds zoor de ■ug- wen na- ten- i en (sti ffer ror- ians :en- aris ben lgi- lens ileis zijn het rde, nei- ■ris de 663 1974 Vijf ge- De ioen, jaar nu den. -ge- hun zo reau be- be- Mo- ver- rin- De Israëlische regering volgt „van zeer nabij en zelfs van uur tot uur” de ontwikkelingen in Libanon, waarbij haar voornaamste zorg „de nationale veilig heid en de verdediging van haar vesti gingen langs de noordgrens” geldt. Dit heeft de Israëlische minister van buiten landse zaken, Jigal Allon, gisteren te kennen gegeven. In de beruchte boeven wagen van de Parijse politie werden zij naar een plek buiten de stad gereden waar zij, na lang onderhandelen, vrij werden gelaten. De dorpsagenten waren naar Parijs gegaan om te protesteren tegen het promotiebe leid op het platteland dat te wensen overlaat en tegen de naar hun mening l ag e satanissen. die tot 1985 zoiu kunnen duren, volledig lid worden van de EEG. Turkije, dat evenals Griekenland een associatie-ak- koord met de negen heeft, is nog lang niet aan een volledig lidmaatschap 'toe. De negen kwamen overeen dat het bedrag dat voor hulpverlening aan beide landen is uitgetrokken (450 miljoen re keneenheden een rekeneenheid is 3,62 gulden) met 50 miljoen moet worden verhoogd. Hoe de 500 miljoen wordt verdeeld, bleef een onopgeloste vraag, vooral omdat de Franse delegatie geen machtiging had hierover een standpunt in te nemen. Generaal Mery schrijft in het tijd schrift dat de Franse strijdkrachten in ge5fal van een aanval van buitenaf op Europa bereid moeten zijn deel te ne men aan de NAVO-strategie van de voorwaartse verdediging op Westduits grondgebied. Dit concept van de voor waartse verdediging behoort tot de klas sieke strategie van de NAVO-landen waar Frankrijk geen deel van uitmaakt, een besluit dat destijds door wijlen pre sident De Gaulle is genomen. De Parijse agenten, die wisten van de komst van hun collega's van het platte land, wisselden hun donkerblauwe uni formen voor een lichter zomerkostuum, om verwarring te voorkomen. Voor het ministerie van justitie kwam het tot een fel gevecht tussen de politiemannen waarbij de dorpsagenten ten slotte het onderspit moesten delven. BEIROET (AFP) Het Palestijnse verzet heeft Syrië gewaarschuwd dat het de verdediging op zich zal nemen van de vaderlandse beweging in Libanon „nu gebleken is dat de Syrische militaire interventie in Liba non gericht is tegen de Palestijnse revolutie en de progressieve vader landse beweging”. Dit is gisteren gezegd door „de Stem van Palestina”, de zender van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie. De politie heeft gisteren een bombrief onschadelijk gemaakt, die was gezonden naar de televisiecommentator Alastair Burnet. Hij waarschuwde Scotland Yard nadat hij de Noordierse postzegel op de brief had ontdekt. De afgelopen weken zijn verscheidene bombrieven en pakket ten gestuurd naar vooraanstaande Brit ten, onder wie een rechter die IRA- leden tot gevangenisstraffen had veroor deeld. Op de vraag of Syrië met zijn actie van de laatste dagen de „rode lijn” had bereikt, waarvan de Israëlische regering had aangegeven een overschrijding niet te zullen dulden, antwoordde Allon dat „Syrië en de andere machten precies weten wat deze rode lijn inhoudt”. Volgens een Amerikaanse legerwoord- voerder zijn twee mensen gearresteerd in verband met de aanslag op de basis, welke aanzienlijke schade toebracht aan het hoofdkwartier van het vijfde leger. De nationaliteit van de verdachten werd niet bekendgemaakt. Een bomaanslag op de president van de arrondissementsrechtbank van Ham burg, Herbert Schmidt, is gistermorgen mislukt. De rechter ontdekte net op tijd de lading springstof die men bij zijn voordeur had geplaatst. Hij waarschuw de onmiddellijk de politie die het tuig onschadelijk maakte. De „kabeljauwvrede” wordt getekend door de Britse minister van buitenlandse zaken Crosland en zijn IJslandse ambtgenoot Agustsson. Een grote ravage was onder meer het gevolg van de twee bomontploffingen gisteren in het gebouw van de Ameri kaanse legerbasis in Frankfurt. mentslid Patrick Wall vond dat de rege ring de vissers heeft verraden. Volgens de vissersfederatie zal het akkoord tot gevolg hebben dat 1500 vissers zonder werk raken en dat zeker 7500 arbeids plaatsen aan de wal verloren gaan. De federatie wil dat de Britse vissers scha deloos worden gesteld en zij stelt zich voor acties te ondernemen tegen IJs landse vissersschepen die in de buurt van de Britse kust vissen- arige open istad om wen. had- had ken- e hij ertje dat pa- ais- lis” an- ;ta- ran pe- pen de an- che gen oor in Engeland hebben gisterén het visserij- akkoord bestempeld als „verraad" en „capitulatie’, aldus meldt het persbu reau Reuter. Een woordvoerder van de federatie van Britse vissers zei: „We waren op het ergste voorbereid. Dit is het ergste”- Hij noemde de maatregel een ramp voor de visserij en in het bijzonder voor de treilervloot die de laatste anderhalf jaar al zware verliezen had geleden. Het conservatieve parle- Dat was dezelfde officier van Justitie, mr. L. van den Berge, die opmerkte dat we in Nederland geen subcultuur ken nen etcetera. Opzettelijke misleiding van de rechtbank door onze veiligheidsagen ten duidt er nochtans op dat er ook bij ons zo’n subcultuur bestaat, en erkend wordt. Toen de officier op een gegeven moment opmerkte dat alle nieuwe gege vens of aanvullingen van Mitric hem weinig zeiden, omdat hij de feiten al wist, merkte mr. Hamer snedig op dat het niet relevant was wat de officier wist, maar wat de rechtbank wist Blijft alleen nog de vraag of het waar is: bestaat er inderdaad geen subcultuur, waarin geheime agenten méér mogen dan de gewone burger, een grotere vrij heid van handelen hebben? Zo’n subcul tuur bestaat natuurlijk wel. In de eerste plaats in ons gedachtenleven, want agent 007 in de boeken en films is voor ons geen misdadiger die mensen uit de weg ruimt, inbreekt, valsheid in geschrifte pleegt en tegenstanders intimideert, kort om een onderwereldfiguur, maar eerder een bovenwereldfiguur, een soort hogere detective <^f op zijn slechtst een soort Robin Hood. De negen kwamen overeen het Itali aanse aandeel in de internationale tar- we-overeenkomst (op grond waarvan de gemeenschap 1,3 miljoen ton tarwe voor voedselhulp ter beschikking stelt) wat te verljch'ten, gezien de economische moei lijkheden in Italië. De 25.000 ton, die Italië tot nu toe betaalde, worden voor de helft overgenomen door de andere acht- De andere helft komt ten laste van de EEG-begroting. Brinkhorst betoogde, dat er evenwicht moet blijven tussen de hulp van de gemeenschap aan enerzijds Israel en an derzijds de Arabische landen in het oostelijk deel van de Middellandse Zee. Dit is het belangrijkste onderdeel van het globale Middellandse-Zeebeleid van de gemeenschap dat nog geregeld moet worden. Portugal en Joego-Slavië krij gen. in ditzelfde kader, respectievelijk 200 en 500 miljoen rekeneenheden aan leningen- In het geval van Portugal neemt de EEG de kosten van de rente (30 miljoen) voor haar rekening. De Japanse keizer Hirohito poot jonge rijstplantjes op een veld bij zijn paleis in Tc■o. De keizer voldoe' daarmee aan de traditie, waarbij jaarlijks het rijstplanlseizoe.i op deze wijze wordt begonnen en waarbij voor een goede oogst wordt gebeden. PARIJS. Parijse politiemannen hebben in het hartje van de stad slag geleverd met ruim 400 dorpsagenten die naar de grote stad zijn getogen om er te protesteren tegen onder meer hun lage salarissen. „Wij erkennen in Nederland geen sub cultuur van mensen die meer vrijheid van handelen zouden hebben dan gewo ne burgers. Wij kennen geen begunsti- gingsclausules voor veiligheidsagenten”, zei mr. L. van den Berge, officier van Justitie gisteren in de zaak tegen Bob Mitric, die op 25 december 1973 drie landgenoten doodschoot, en er drie ern stig verwondde. Een aardige formulering van de officier van justitie, die ermee aan wilde duiden dat het voor hem weinig verschil maakte of Mitric die Joegoslaven gedood had als burger alias onderwereldfiguur (zoals in den beginne werd aangenomen), of als een geheim agent die reden had zich bedreigd te voelen. (Van onze redactie buitenland) OSLO. Engeland heeft in de slepende kabeljauwoorlog met Ijs land bakzeil moeten halen. Na twee dagen van harde onderhandelingen in Oslo moest de Engelse minister van Buitenlandse Zaken, Crosland, zwichten voor de eis van Ijsland dat binnen de eenzijdig door Ijs land uitgeroepen 200-mijlszone maar een beperkte Engelse vissers vloot van 24 treilers per dag mag vissen. De Engelse vissers moeten ten minste 20 mijl van de IJslandse kust verwijderd blijven. In het akkoord, dat tot 1 december duurt, beloofde Engeland ook dat Zijn vissersboten niet zullen vissen in gebie den en op tijden die door de IJslandse Dat het inwinnen van inlichtingen door de Joegoslaven ook op illegale wijze gebeurt, staat dus openlijk in hun grootste krant. Daar is die subcultuur van mensen die meer vrijheid van han delen hebben dan gewone burgers dus geen onwerkelijkheid, maar een normaal aanvaarde zaak. En hoe zit dat in Ne derland? Bob Mitric werd na zijn ge vangenneming op 25 december 1973 vijf maal verhoord door een ambtenaar van de BVD. Daarvan was geen spoor terug te vinden in het strafdossier. Ook het feit dat in Brussel Vlado Dapcevic door de BVD verhoord was (de anti-Titoïat die door Mitric geliquideerd moest wor den, een opdracht die hij niet uitvoerde, waardoor hij vreesde zelf geliquideerd te zullen worden), were) door de BVD- ambtenaar, hoewel hij onder ede ver hoord werd, ontkend („Andere personen dan Mitric zelf, heb ik in deze zaak niet gehoord. Ik zag daartoe geen aanlei ding”). Toen de president van het Hof op 26 november 1974 aan de getuige, amb tenaar van de BVD, vroeg waarom het onderzoek van de BVD niet in de pro- cessen-verbaal was opgenomen, ant woordde dez: „Dat was opdracht van de officier van Justitie”. LONDEN (AP). Tijdens het avond- spitsuur is gisteren op het Londense metrostation Pimlico in een passage tus sen twee perrons een bom ontploft. Vol gens een woordvoerder van het Londen se transportbedrijf deden zich geen per soonlijke ongelukken voor en was de schade gering. Het station was voor passagiers gesloten, maar treinen passe ren er nog steeds. Pimlico ligt vlak bij de noordelijke Theems-oever op de Vic- toria-lijn, die onder de rivier doorgaat. Eerdere aanslagen op Londense metro stations zjjn door de politie toegeschre ven aan het Ierse republikeinse leger (IRA). FRANKFURT (DPA, Reuter). Bij twee bomontploffingen in een Ameri kaanse legerbasis in de Westduitse stad Frankfurt zijn gisteren 16 mensen ge wond geraakt. De explosies, vermoede- lijk het werk van linkse extremisten, vielen samen met de vierde verjaardag van de arrestatie van Andreas Baader, een stadsguerrillastrijder die nu terecht staat voor onder meer een bomaanslag op hetzelfde kamp in 1972. Staatssecretaris Brinkhorst (Buiten landse Zaken) wilde niet uitslulten dat de onderhandelingen met Athene over de Griekse toetreding toch voor de zo mervakantie van start zullen gaan, zoals door de Griekse regering vurig wordt gehoopt. „Er is nu maximale druk om op korte termijn tot een akkoord te komen over de verdeling van de hulp gelden”, zei hij. BRUSSEL. De ministers van Buitenlandse Zaken van de negen EEG-landen willen eerst de toe komstige hulpverlening aan Turkije en Griekenland hebben geregeld, alvorens de formele onderhandelin gen over de toetreding van Grieken land tot de Europese Gemeenschap van start gaan. Deze conclusie werd gisteren in Brussel getrokken na af loop van een bijeenkomst van de negen bewindslieden van Buiten landse Zaken. Maar ook in werkelijkheid natuurlijk. De geheim agent, ook de zogeheten liquidatieagent (en daarvoor was Bob Mitric door de Joegoslavische Geheime Dienst opgeleid), is alleen daarom al geen louche moordenaar, omdat hij in dienst is van zijn regering, en handelt in opdracht van zijn regering. We weten sinds Watergate dat er wel degelijk pogingen zijn gedaan om Fidel Castro te vermoorden, en dan zwijgen we nog maar van de vele kleine luiden, waar we nooit iets over te weten komen. Watergate heeft veel opschudding ver oorzaakt, de verantwoordelijke personen zijn gevangen gezet, en iedereen roept schande, maar niemand beschouwt die „loodgieters” als gewone misdadigers. autoriteiten voor IJslandse visserssche pen zijn verboden, om jonge of kuit- schietende vissen te beschermen. Overtreding van de afspraken zal door Ijsland niet worden getolereerd. De IJs landse kustpatrouille mag elke Britse tneiler die ervan wordt verdacht de afsrpaken te schenden, aanhouden en controleren- Een schip dat zich niet aan de regels heeft gehouden, mag voortaan niet meer in IJslandse wateren komen, zo staat in het akkoord. Met het bereiken van de overeenstem ming tussen beide landen zijn ook de diplomatieke betrekkingen, die op het hoogtepunt van de kabeljauwoorlog werden verbroken, weer genormaliseerd. Het conflict begon zeven maanden gele den toen Ijsland eenzijdig zijn 200- mijlszone uitliep en Britse oorlogsboten naar het gebied opstoomden om de daar vissende Britse treilers te beschermen. Secretaris-generaal Luns van de NA VO heeft verscheidene malen geprobeerd Besloten werd de onderhandelingen met de regering in Athene over Grie- ken lands toetreding vooraf te laten gaan door bijeenkomsten van de ministers van buitenlandse zaken van de negen met hun collega's van zowel Turkije als Griekenland in het kader van de allang met beide landen bestaande associatie overeenkomsten- De toekomstige hulp van de gemeenschap zal daarbij het belangrijkste onderwerp zijn. Op deze wijze worden de politieke gevoeligheden bij de Turkse en Griekse regering ten aanzien van de verhouding van beide landen tot de EEG zoveel magelijk ontzien. Turkije is bang dat de rélatie met de Europese Gemeenschap nadelig wordt beïnvloed door de toetre ding van Griekenland. Zoals bekend wil Griekenland na een overgangstermijn. De linkse Libanese leider Kamal Joemblatt heeft gisteren Frankrijk om „diplomatieke en politieke” steun ge vraagd om „de onafhankelijkheid van Libanon te verdedigen”. Joemblatt zei dat hij een dergelijk verzoek had gedaan aan de ambassadeur van Frankrijk in Libanon- Hubert Argod. Het is voor het eerst dat een Franse stafchef na het uittreden van Frankrijk uit het Atlantische bondgenootschap de hypothese van Frankrijks deelname bin nen de Atlantische gemeenschap met zoveel nauwkeurigheid verheldert, zo meent het Franse blad Le Monde over het artikel van generaal Mery. en Palestijnen van door christelijke Li banezen bewoonde dorpen in de buurt van de Syrische grens. Eerder op de dag had Joemblatt verklaard dat de Verenigde Staten ach ter de Syrische „invasie” zitten en dat Syrië probeerde „de democratische revo lutie” te verijdelen. Frankrijk bood onlangs aan militairen naar Libanon te sturen om de strijdende partijen te scheiden. Het voorstel kreeg echter in Libanon en ander landen een ongunstig onthaal. Want er is natuurlijk wél een subcul tuur van mensen die meer vrijheid van handelen hebben dan gewone burgers, ook al meende mr. Van den Berge van niet. De Joegoslaven zijn daar niet ge heimzinnig mee. Mr. Hamer, de verdedi ger van Bob Mitric, wees erop dat Joego-Slavië de 13e mei als de „Dag van de veiligheid” viert, en legde een artikel over uit de Politika (het grootste dag blad van Joego-Slavië), waarin generaal- majoor Perica Vucetic van de veilig heidsdienst o.a. dit zegt: „Om greep te krijgen op een land is het inwinnen van inlichtingen op vele terreinen veel effec tiever (dan oorlog). Dit gebeurt op legale en ook illegale wijze”. ■Overigens blijft de stafchef van me ning, dat Frankrijk zijn vrijheid van handelen moet bewaren. Hij zegt d-at de NAVO-landen in vredestijd er niet op hoeven te rekenen dat Franse militairen stellingen betrekken aan het oostelijke NAVO-front. Dat het de Franse regering er alles aan gelegen is dat de boodschap hoe vaag ze dan ook nog is op het publiek overkomt, bleek gisteravond uit de reactie van de getrouwe Franse staatstelevisie. Een opgewonden commentator ratelde de hele geschiedenis van Ruslands mili taire expansie voor de kijkers af. Men ■zag beelden van Russische 1 mei-parades op het Rode Plein, close-ups van de Russische leiders en van Russische moe- kes die met vertederde blikken naar de voorbijtrekkende straaljagers atoomkoppen stonden te staren. Deze onverwachte propaganda deel uitmaken van het regeringsplan Frankrijks leger op zo’n hoog peil te brengen, dat het kan concurreren met het leger van de Bondsrepubliek. .Enige weken geleden baarde president Giscard d’Esitaing opzien door een voorbijgaand opgenblik de indruk te wekken alsof er een nieuwe rivaliteit tussen Duitsland en Frankrijk van. node was- De opwinding zakte echter 'al snel weg toen West- Duitslands kanselier Helmut Schmidt de legerplannen van zijn persoonlijke vriend, de Franse president, uitdrukke lijk prees. het conflict tussen de twee lidstaten te beslechten, miaar is daar ruiet in ge slaagd. Ijsland heeft herhaaldelijk ge dreigd met sluiting van de NAVO-bases op het eiland. De Britse minister van buitenlandse zaken, Crosland, zal er een harde dobber aan hebben om het resultaat van zijn besprekingen met zijn IJslandse collega aan de Engelse vissers te verkopen. Door de beperking van'visserijmogelijkheden in de IJslandse wateren dreigen enkele duizenden Britse vissers werkloos te ra ken. Maar Crosland verklaarde op een persconferentie er vertrouwen in te heb ben dat de vissers begrip zMUen hebben voor het bereikte akkoord. De harde IJslandse houding bij de onderhandelingen is begrijpelijk als men weet dat de bevolking van dit eiland voor 90 percent afhankelijk is van visse rij- Vissers en sommige parlementsleden

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3