Agenda LOONKOSTEN HOOGOVENSSINDS 1961 HOGER DAN ARBEIDSPRODUKTIVITEIT Haarlemse raadsleden gaan gymnastiekleraren helpen Mevrouw Harms onderscheiden voor blijde rijders JUNIOR NAAR GRIEKENLAND' 100 liter BENZINE GRATIS ^GGkrriQn b/ 6 FUSIE MET GROENTE- EN FRUITMARKT EMM NIET ONMOGELIJK GEACHT UIT JAAROVERZICHT PERSONEEL EN ORGANISATIE BLIJKT: Vermindering gymuren besproken «i WOENSDAG 19 76 JUNI IJMOND (Van een onzer verslaggevers) 5 Haarlem F/l Wij, dat zijn de mensen van het FIAT-Centrum BEEKMAN bv te HAARLEM - WAGENWEG 72. U kunt ook terecht in Bloemendaal, Bloemendaalseweg 52-54 óf in Umuiden, Huygensstraat 6/. L De Fiat 127 is een prima kwaliteit auto, wij zullen het u bewijzen. Indien u vóór uw vakantie (1 juli) besluit tot aanschaf van een Fiat 127: EEN JAAR GRATIS ONDERHOUD EN REPARATIE met als extra voor de eerste 1500 km: In de volwassen gezinsauto de Fiat 127. Wat een ruimte voor gezin met bagage! U kunt kiezen uit 6 volwassen variaties. U heeft al een Fiat 127 vanaf f 8995,—. HAARLEM. Het ziet er niet naar uit dat de fusie van de veilin gen Haarlem, Beverwijk, Amster dam en Alkmaar spoedig gereali seerd zal kunnen worden. Behalve Alkmaar, dat heeft laten weten het fusievoorstel niet acceptabel te vin den, maakten ook de directeur A.. G. Tervoort en de voorzitter tuinder G. J. Groenendijk van de Haarlem se groenteveiling dinsdagmiddag tijdens een inderhaast belegde bij eenkomst bekend dat Haarlem als gezondste veiling van de vier nau welijks geïnteresseerd is bij de fusie. W jjk aan Zee F I In en om Heemskerk Velsen-IJmuiden Zware opgave Beverwijk Velsen-Noord 7 nu geteelde groenten en uitbreidingsproblemen Hij zei desgevraagd dat een fusie van (Van een onzer verslaggevers) De Hat 127 r AUTOMOBIELBEDRIJVEN voor Wijsmuller. Het schip heeft een zes cilinder Bolnes dieselmotor van 550 pk. Voor continuering van de Haarlemse veiling die vier werknemers heeft zijn nauwelijks investeringen nodig. Er zijn 33 leden en 27 gastleden die onregelma tig groente aanvoeren. De veiling wordt bezocht door circa vijftig kleinhandela- kunnen brengen. Wel hebben Haarlemse raadsleden toegezegd hun vertegenwoor digers bij de Tweede Kamer over deze zaak te zullen benaderen. Openbare bibliotheek, volwassenen en DIVERSEN WOENSDAG 2 JUNI liothëëk, De Zwaanstraat 4«: jeugd 19-21 uur. De laatste jaren verrichtte de kleine sleper havendiensten in Umuiden en sinds vorig jaar was hij opgelegd in Spaarndam. Binnenkort zal de Nestos I per zeeschip worden overgevaren naar Piraeus. gezocht naar een nog efficiënter werk indeling. Voor de kantoorafdelingen houdt deze instructie in een vermindering van het personeelsbestand met minimaal drie procent per jaar. In de meeste gevallen zal dit er op neerkomen dat vacatures ontstaan door vertrek, niet of alleen intern mogen worden vervuld. Mevrouw Harms werd tevens uitge roepen tot statenlid van het jaar door de kring van vaste statenverslaggevers. Zij volgde daarmee mevrouw T. Janssens- Quant (PPR) op, aan wie vorig jaar de eer te beurt viel tot statenlid van het jaar te worden uitgeroepen. Mevrouw Harms werd toegesproken door Nico van der Maat, voorzitter van de staten-ver- slaggevers. DEN HAAG (ANP) Bij Hoogovens is de stijging van de loonkosten per man reeds in de periode 1961-1970 groter geweest dan de staging van de produktiviteit per man. In de periode 1970-1974 is dat verschil alleen maar groter geworden, aldus de directie IJmuiden van Hoogovens in het zojuist verschenen jaaroverzicht Personeel en Organisatie over 1975. Het is het zevende jaaroverzicht. Tot het publiceren van deze jaaroverzichten is indertijd in overleg met de vak bonden besloten om informatie te verschaffen over het gevoerde en te voeren beleid cn om een systematische bespreking van de activiteiten op het gebied van personeel en organisatie mogeljjk te maken. de veiling met de EMM zeker niet uitgesloten is. Er zitten aspecten in waar serieus over gepraat kan worden. Juist omdat zij er voorstander van zijn dat deze Haarlemse kwaliteitsveiling, waar ze intensief mee samenwerken, hier blijft. De heer Tervoort zei dat de vei ling er financieel het beste voorstaat en dat zij voor tuinders en handelaren de goedkoopste is. Getracht zal moeten worden de winteraanvoer te verbeteren door glasbouw. Het produkt wordt daar door wel duurder, maar, bewezen is dat de consument graag iets meer geeft voor verse groente. Hetgeen door de heer Plantjé werd bevestigd. Sociëteit „Asterix”, Lariksstraat, woensdaga vond geopend. Centrale Bibliotheek, Plein 1945, donderdag 10-11.30 uur en 14.30-17.30 uur en 10-21 uur. Filiaal Zeewijkplein: 19-21.30 uur. Sociaal Advies Bureau: Donderdag 9-10 uur De Brulboei, Kanaalstraat 228, IJmuiden: 11-12 uur De Duinpan, Duinweg, Santpoort. Gezinsverzorging, Hulp aan Bejaarden en langdurig zieken, Velserduinweg 52, IJmuiden, mu. t.m. vrij. 9-10 uur. Tel. 02550-11830 en 22169. bioscopen Cinema Palace (Gr. Houtstr.) 15.30, I» «n 21.30 u.: „One flew over the cuckoo’s nest”, 14J. Frans Hals (Frans Halsplein) 19 en 21.15 u. ..Killer force”, 18J. Lido (Houtplein) 14, 19 en 21.15 u.: „Death Race 2000”, 1« j. Donderdag 14, 19 en 21.15 u.: „Vier vuisten op een schietend scheurijzer”, 14 j. Luxor (Gr. Houtstr.) 14 en 19.30 u.: „Gejaagd door de wind”, 14 j. Rembrandt (Gr. Markt) 19 en 21.15 u.: „Waar is toch die verrekte compagnie geble ven”, 14 j. Roxy (KI. Houtstr.) 14.30, 19 en 21.30 u.: „Monty Python en de heilige graal”, 14 j. Studio (Gr. Markt) 19 en 21.15 u.: „Dog day afternoon”, 14 J. Donderdag 14, 19 en 21.15 u.: „De blonde valstrik", 14 j. Haarlemse veiling ziet alleen nog nadelen in concentratie Beverwijk De cijfers tonen aan dat de positie van Hoogovens op de internationale markt verslechterd is. De directie noemt de hardheid van de gulden een belang rijke factor in deze verslechtering. Daarnaast speelt ook de rol dat de ontwikkeling van de arbeidsproduktivi- teit achterblijft. In 1974 was er bij Hoogovens helemaal geen stijging van de produktiviteit en uiteraard, aldus de directie, is dat ook in 1975 het geval geweest. Als belangrijkste factoren die de ont wikkeling in de arbeidsproduktiviteit hebben geremd, noemt de directie de verkorting van de werkweek tot veertig uur, de verlenging van de vakanties, het toegenomen verzuimen van werk als ge volg van ziekte, een langzamer investe- ringstempo, De stijging van de loonkosten wordt volgens haar voornamelijk veroorzaakt door salarisverhogingen bestaande uit reële verbeteringen en prijscompensaties tengevolge van de inflatie en door de stijging van het gedeelte van de premies voor sociale voorzieningen dat ten laste van het bedrijf komt. De invloed van Hoogovens op de stijging van de loonkosten is beperkt. Daarom zal, aldus de directie, een verbe tering van de positie van Hoogovens op de wereldmarkt vooral moeten komen uit een verhoging van de produktiviteit. Om dit te bereiken heeft de directie besloten dat er bij het opstellen van de middellange termijnplannen van dient te worden uitgegaan dat de arbeidsproduk tiviteit met minimaal drie procent per jaar moet stijgen. Voor de productieaf delingen betekent dit dat moet worden Bij de behandeling van het voorstel voor de inhoud van het jaaroverzicht over 1975 in de ondernemingsraad is gesproken over opzet en procedure van totstandkoming van het overzicht. De ondernemingsraad stelde daarbij o.a. dat het zich sterker zou moeten richten op het personeel. Waar mogelijk, aldus de directie, is aan de wensen tegemoet ge komen. De gekozen leden van de onder nemingsraad hebben dit bij het bespre ken van het concept-jaaroverzicht on derschreven. Voor het overige besloten de gekozen leden, mede door het feit dat het moei lijk bleek op korte termijn overeenstem ming te bereiken over de formulering, aan het jaaroverzicht geen commentaar toe te voegen. (Dat was wel het geval bij eerdere jaaroverzichten, red.). De conjuncturele situatie heeft invloed gehad op inhoud en uitvoering van het overzicht, zo deelt de directie voorts mee. Voor de fusie is het nodig dat drie vierde deel van de leden voor stemt en dat is volgens directeur Tervoort beslist niet te verwachten. Het grote probleem is dat in Haarlem nog vijftig procent van de bladgroente per schuit wordt aangevoerd. Als de tuinders naar Bever wijk moeten, betekent dit niet alleen dat ze vrachtwagens moet aanschaffen, maar ook dat de sloten rondom hun land gedempt moeten worden en daai zal de gemeente uit de aard der zaak niet zomaar toestemming voor geven. Haarlem iedere maandag, woensdag, en vrijdag tussen half twee en drie ’s middags de Haar lemse veiling nog in- en uitvaren. ren en acht grossiers. Tuinder Groenen dijk zei in eerste instantie wel enthousi ast geweest te zijn voor de fusie maar is ook bang dat bij stemming geen drievierde meerderheid zal worden ge haald. Deze handel vindt plaats van ’s mor gens zes tot negen uur, het gehele jaar door alle produkten waar de huisvrouw om vraagt. Er is een tendens van specia lisatie bij de groothandelaren waar neembaar; zo is er een die uitsluitend in citrusvruchten handelt. Ook alle moge lijke uitheemse vruchten komen hier binnen. Asperges die ’s morgens in Lim burg zijn gesneden liggen soms ’s mid dags al in de Haarlemse winkels. Hoewel er nog een fusiebespreking moet volgen, ligt het min of meer voor de hand dat de Haarlemse veiling zelf standig blijft of liever een fusie aangaat met de tegenover de veiling gelegen grossiersmarkt EMM, die dit ook in overweging wil nemen. In ieder geval blijven de schuiten mei in voorlopig Bij beschouwing van de ontwikkeling van de arbeidsproduktiviteit in 1975 moet in aanmerking worden genomen, zo schrijft zij, dat het gebrek aan orders de arbeidsproduktiviteit nadelig heeft beïnvloed. Voor de onderneming ging overigens de loonkostenstijging onver minderd door. Deze loonkostenstijging is sinds de tweede helft van de jaren zestig bijzon der sterk geweest. Vergelijkt men de ontwikkeling bij Hoogovens met die bij de staalindustrie in andere landen, dan blijkt dat het verschil tussen de stijging van de arbeidsproduktiviteit en die van de loonkosten per man in het buitenland minder groot is. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Mevrouw B. G. Harms-Matser heeft maandag afscheid genomen van provinciale staten van Noord-Holland. Zij is tien jaar lid ge weest van de Staten- als vertegenwoor digster van de PSP. Bij haar afscheid ontving zij de bronzen ere-penning van de provincie Noord-Holland. DIVERSEN WOENSDAG 2 JUNI Progress Sociëteit, Const. Huygensstraat. Geopend vanaf 20 uur. Openbare bibliotheek, Kerkweg 45: volwas senen 19-21 uur. De Baandert, tussen Mozartstraat en Maere- laan. Vijftiende Toer de Heems, aanvang 19.30 uur. DONDERDAG 3 JUNI Zwembad Waterakkers, Kerkweg. Buitenbad geopend van 7-20 uur. Kinderboerderij, Vrijburglaan. Geopend van 14-17 uur. Bowlingcentrum, Vrijburglaan. Geopend van 12-01 uur. Progress Sociëteit, Const. Huygensstraat. Geopend vanaf 20 uur. De Baandert, tussen Mozartstraat en Maere- laan. Vijftiende Toer de Heems, aanvang 19.30 uur. Alarmnummers: politie 39111, brandweer 32121, milieuklachten 96000. BIOSCOPEN City, woensdag 20 uur: ,,The Bridge on the river Kwai”; donderdag 20 u.: „Smokkelschip Lucky Lady”. Filmhuis Velsen, Kanaalstraat, woensdag 20.30 u.: ..Potempkin”. TENTOONSTELLINGEN Museum Beeckesteljn, Rijksweg, Velsen- pen. Dagelijks geopend van 14 tot 17 uur. Pieter Vermeulen Museum. Cultureel Cen trum Moerbergplantsoen. Dagelijks geopend van 9.30 tot 12 uur en van 14 tot 16.30 uur. Stadhuis, Bezichtiging op werkdagen van 10 tot 12 uur. Bedrijfsmuseum Hoogovens, Bessemerstraat. Velsen-Noord. Geopend elke woensdag van 11 tot 15 uur en op aanvraag. Telefoon 02510-91022 of 93088. Pen-Centrum, Kanaalstraat, IJmuiden. Ten toonstelling 100 jaar Noordzeekanaa 1 en IJ muiden geopend dgl. 14-17 u. (beh. ma) di., do. en vrij, ook 10-12 u. en donderdags 19-21 uur. Museum Van Gelder, Doodweg, Velsen-Nrd. Tentoonstelling „80 Jaar Van Gelder, oudste industrie aan het kanaal”. Geopend di., wo„ do. en vrij, van 14-16 uur. Ruïne van Brederode, Velserenderla,an, S’poort. Tentoonstelling „18 Heren van Bre derode”. Geopend dgl. 9.30-12 u. en 13-17,15 (beh. ma.). DIVERSEN Alarmnummers: politie 19033, brandweer 16400, ongevallendienst 15400, Hoogovens 02510- 95000. Voor Santpoort: brandweer 370750, voor Velsen-Noord en IJmuiden: brandweer 20750. Velserbad, Briniostraat. Vrij zwemmen woensdag van 21.30 tot 22.30 uur. donderdag van 12.15 tot 13.15 en van 16.30 tot 17.30 uur. Hoewel de directie beseft, zo schrijft zij, dat die doelstelling een zware opgave is meent zij dat verwezenlijking noodza kelijk is om de positie van Hoogovens op de internationale staelmarkt voor de komende jaren veilig te stellen. In het overzicht merkt de directie voorts nog op dat de arbeidsproduktivi teit per man in 1974 ten opzichte van 1965 is gestegen met ruim 23 procent. Deze stijging is natuurlijk de moeite waard, maar men moet wel bedenken dat van 1966 af een hele reeks moderne fabrieken in gebruik is genomen. Aange zien in deze nieuwe installaties meer is gemechaniseerd, moet de vraag worden gesteld, of deze 23 procent niet aan de lage kant is, aldus de directie. In de afgelopen jaren is het bij Hoog ovens vrijwel nooit vóórgekomen dat het verzuimen van werk tengevolge van ziekte in een bepaald jaar lager lag dan in de overeenkomstige periode van het jaar daarvoor. Na de vrij hoge grieppiek begin 1975 daalde het verzuim door ziekte in maart tot ongeveer een procent onder het percentage van maart 1974. Sindsdien is het gemiddeld een procent lager gebleven dan in de overeenkomsti ge maanden van 1974. IJMOND. De bespreking van de kwestie van het terugbrengen van het aantal gymnastiek-lesuren bij het mid delbaar technisch onderwijs dinsdag avond in De Linge in Haarlem, heeft de voor- en tegenstanders niet tot elkaar Bureau Wijsmuller heeft de benjamin van de slepersvloot, toepasselijk „Junior” geheten verkocht naar Griekenland. Het scheepje gaat daar in de haven van Piraeus havensleepwerk verrichten voor een Griekse rederij. De „Junior”, nu omgedoopt tot „Nestos I” is in 1957 bij de machinefabriek en scheepshelling A. van Bennekum te Sliedrecht gebouwd BIOSCOPEN Kennemer Theater, Zeestraat. Woensdag 1» en 21.15 uur „Kill mr. Shatter”, 19.39 uur „The good, the bad and the ugly”. Luxor Theater. Breestraat. Woensdag 19 en 21.15 uur „De premiejager”. TENTOONSTELLINGEN Stadskantoor. Pres. Kennedyplein. Expositie affiches Beverwijk 790 jaar Marktrechten, ge opend tot en met 4 juni tijdens de kantooru ren. Kennemer Oudheidkamer, Huize Scheij- beeck, Velserweg. Geopend op donderdag van J9.30-21.30 uur. Voor groepen op aanvraag bij P. Prins, Lijsterbeslaan 23, Beverwijk, tel. 25120. DIVERSEN WOENSDAG 2 JUNI Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 uur. Openbare bibliotheek, Kerkstraat 44: vol wassenen en jeugd 19-21 uur; Amstelstraat 44: volwassenen en jeugd 19-21 uur. DONDERDAG 3 JUNI Hulpdienst Help een Handje. Van maandag tot en met zaterdag van 8-10 uur: Zeestraat 81, tel. 24617 of bij de bekende wijkhooftten en medewerkers. Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geopend van 9-12 en van 13.30-15.30 uur. Openbare bibliotheek, Kerkstraat 44: vol wassenen 14-17.30 uur. LIA-huishoudschooI, Schouwenaerstraat 4, Vergadering Katholieke Schoolraad IJmond, aanvang 19.30 uur. Sporthal, Van Loenenlaan. Prom-concert, aanvang 20 uur. Alarmnummers: politie ert brandweer 25555, milieuklachten 96000. Op de bijeenkomst waren ook aanwe zig de heren Z. Zonneveld en H. Plantje, respectievelijk vice-voorzitter en secre taris van de tegenover de veiling geves tigde grossiersvereniging „Eendracht maakt macht” (EMM). Deze heeft een omzet van 50 miljoen gulden per jaar en er zijn 18 groothandelaren bij aangeslo ten. Zij zeiden te hopen dat de Haarlem se veiling nog lang zal blijven omdat verplaatsing naar elders zeker nadelige gevolgen heeft voor de kwaliteit van het produkt. De heer Zonneveld verduide lijkte dat er op de Haarlemse veiling door de handelaar vaak nog op tuinders- naam wordt gekocht en bij concentratie gaat dit geheel verloren. Wat er ook gebeurt, de EMM, wat grootte betreft de tweede in Noord- Holland (1,2 miljoen kisten per jaar), is niet van plan uit de Waarderpolder weg te gaan. Hier worden verse produkten van alle Nederlandse veilingen aange voerd en verhandeld, maar ook uit de Beneluxlanden, Italië Spanje en Frank rijk. Inclusief non-food artikelen. De grossiersvereniging is dermate belangrijk dat het een kantoor van de Amrobank heeft op eigen terrein. Zeventig procent van wat er wordt aangevoerd en ver handeld gaat via de groentevakman naar Haarlemse consumenten. Een ander punt is dat de groente die momenteel in Haarlem groeit ook in deze stad wordt verhandeld en geconsu meerd, wat het bestaansrecht van de veiling in de stad rechtvaardigt. Boven dien zou de centrale veiling een omzet krijgen van twintig miljoen gulden dat is zo weinig dat er over enkele jaren al weer uitbreidingsproblemen zullen komen. De opkomst van de zijde van de ouders was gering: er waren drie ouders en ongeveer drie leerlingen vertelde de directeur van de IJmond-MTS, de heer A. P. Ruften. „Geen wonder” aldus de opponent de heer J. J. Roos- enstein, gymnastiekleraar want wij mochten van het bestuur van de IJ- mond-MTS geen uitnodigingen voor deze avond in de school uitdelen en moesten het op het trottoir doen. Op die manier bereik je niet iedereen”. Deze gang van zaken was voor het Haarlemse PvdA-raadslid, v. Kerkhof aanleiding op te merken dat er nog maar weinig is terecht gekomen van het overleg tussen dit schoolbestuur met zijn achterban (ouders en gymnastieklera ren). Tijdens de avond heeft de heer A. P. Rutteh uitgelegd waarom en hoe de bezuinigingen, door de rijksoverheid op gelegd, uitgevoerd moesten worden. De heer Rutten, die bij het advies aan de overheid betrokken is geweest, verklaar de ons, dat hij zich de gedachtengang van de gymleraren wel kon indenken, maar gymnastiek is slechts een klein stukje van de realiteit. Er spelen nog veel meer factoren een rol. Het is een kwestie van een pijnlijk nauwkeurige afweging. Bovendien hebben de vakbon den ingestemd met het advies aldus de heer Rutten. De heer Roosenstein noemde het be toog van de heer Rutten echter te tech- nisch-organisatorisch, dat moeilijk te volgen was, men moest zijn woorden maar aannemen, zodat discussie daaro ver ook moeilijk was. Het Haarlemse raadslid Kerkhof deelde mede, de kwes tie te zullen bespreken met zijn partij genoot Konings in de Tweede Kamer, die lid is van de vaste onderwijscommis sie. Dit met het doel een basis te vinden teneinde de situatie terug te draaien. Een dergelijk verzoek zou aan de minis ter moeten worden gericht, met daarbij het in overweging geven de bezuinigin gen te veranderen dan wel te komen met een vastgestelde lessentabel voor het M.T.O.. Ook mevrouw H. M. Spa!’- man-Wentink (CPN) deed een soortgelij ke toezegging. De heer Roosenstein is echter van mening dat het geen stokpaardje var? linkse zijde moet tvorden. „Wij streven een ideëel doel na en hebben de belan gen voor ogen van de kinderen in de leeftijd van 14 tot 17 jaar, die gewoon lijk in hun vrije'tijd toch al niets aan sport doen” zo besloot hij. DIVERSEN WOENSDAG 2 JUNI De Schouw, Bleijenhoevelaan 2. Vergadering KVP- IJmond met lezing minister Lubber», aanvang 20 uur. DONDERDAG 3 JUNI Openbare bibliotheek, Wijkerstraatweg 177: jeugd 19-21.30 uur.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 6