NAAR AANLEIDING VAN KRITIEK IN JAARVERSLAG 'O College wil periodiek contact met Gemeenschapsraad Heemskerk Milieu Aktiecentrum wil weten wie de Joods kindertehuis staat te koop heffing niet betaalt Alkmaarder bekent reeks van inbraken FEESTMARKT ZWIERIG GEOPEND Groot enthousiasme onder 28 cursisten Opfriscursus in Zandkraai brengt ouders weer bij I 5001 I BTW W’ B-ssrf a i t/m zaterdag a.s. DENLEESCHHOUV4ERS I I I POLITIENIEUWS BTG GEEFT GAST- VOORSTELLING IN HELIOMARE Avondvierdaagse van 15 t/m 18 juni Vergadering verkeerscommissie li 1 I 7 19 7 6 BEVERWIJK-HEEMSKERK JUNI 2 WOENSDAG 6 (Van een onzer verslaggeefsters) Goede wil Oubollig de brief, „zullen, wij het op prijs hebben”. S VROOM^DREESMANN - WIJK AAN ZEE. De Jood se Zee- en Boskolonie „Jozebo- ko” is met ingang van 1 mei ge sloten. Het gebouw aan de Rel weg, waarin de kolonie sinds jaar en dag was gevestigd, staat te koop. Welke prijs het kinderte huis op moet brengen, is niet be kend. Naar verluidt zouden de Gefusioneerde Joodse Instellin gen voor de Kinderbescherming, waaronder het pand resorteert, er echter wel een fors bedrag voor vragen. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Het Heemskerkse college wil komen tot een regel matig werkoverleg met het bestuur en de staf van de Gemeenschapsraad. Tijdens de gisteravond gehouden voorjaarsbijeenkomst las voorzitter A. Faber van de Gemeenschapsraad een door burgemeester Nielen onder tekende brief voor, waarin gesteld werd, dat „verschillende onderdelen van het jaarverslag van de Gemeenschapsraad aanleiding geven tot een reactie” omdat naar de mening van het college „een aantal zaken onjuist en onvolledig is weergegeven”. Volgens B. en W., wegens het congres van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten niet op de vergadering aan wezig, vloeit dit voort uit het ontbreken van voldoende overlegmogelijk heden. „Ter voorkoming van verdere communicatiestoornissen”, zo besluit stellen periodiek contact met u te ar» F (ADVERTENTIE) en af in >1- 't. 55. Lt. (Van een onzer verslaggevers) 3» id in m it. 3® er tg 7: tn was ih y (Van een onzer verslaggeefsters) van ur ■12 1« he Het was me het weertje wel vanmorgen op de eerste feestmarkt van Beverwijk, die door burgemeester A. J. Hubers met zwier werd geopend. De zon weigerde zich ook maar even te laten zien. In het afhangen. Dat zou, ik zeg het voorzich tig, eigenlijk niet meer voor mogen ko men”. Tenslotte wees de scheidende voorzit ter op verandering bij het ministerie van De „bleekneusjes”, voor wie de ko lonie reeds voor de oorlog was opge zet, kunnen tegenwoordig ook elders terecht en daarnaast is het welvaarts peil zodanig gestegen, dat deze cate gorie van kinderen langzaam aan het uitsterven is. Om die reden werd In de op deze inleiding volgende dis cussie opperde een woordvoerder van de aan het publiek. Er zijn in totaal vijf feestmarkten (2, 9, 16, 23 en 30 juni). Per marktdag worden er vier fietsen verloot. Over de vraagprijs voor het kin dertehuis wilde de heer Broeken niets HEEMSKERK. In het gebouw van gemeentewerken vergadert vrijdagavond 11 juni de Heemskerkse verkeerscom missie. loslaten. Wel deelde hij mee dat er over de verkoop onderhandeld wordt. De Instellingen willen het centrum bij voorkeur aan die koper overdra gen die er een algemeen maatschap pelijk bestemming mee voor heeft. BEVERWIJK. Met de aanhouding van een 27-jarige plaatsgenoot heeft de Alkmaarse politie in totaal zesenvijftig inbraken weten op te lossen. De man bleek ook in Beverwijk actief te zijn geweest. Hij bezocht vanaf december vorig jaar woningen in de Creutzberglaan, de Burg. Rothestraat, de Surinamestraat, Gladio lenlaan. Laan der Nederlanden en Bel- giëlaan. Zijn voorkeur ging uit naar tlevisie- en radio-apparatuur, die hij ontvreemde dooi met een luchtdrukpistool een gaat je in het raam te schieten waarna hij een deur of een raam kon openen. lj- an el. d besloten, de kolonie op te heffen en het gebouw aan de Relweg af te stoten. en ;n, en IJMUIDEN 4v ag ir. >1- K: de u- ag at sn Ina Brethouwer wijst er tenslotte op, dat de vervolgcursus van de opfriscursus niet als een pseudo-VOS cursus moet worden gezien, omdat de deelnemer» meer naar praktische zaken vragen. Tijdens de openbare vergadering, die om 19.30 uur begint, komen onder meer 'de plannen voor de aanleg' van wooner ven in de Bizetstraat en van winkeler- ven op het Europaplein aan de orde. Voorts zal de verkeerssituatie in het centrum ter sprake worden gebracht. 545 Opgevoerd wordt het spel „Butler bij mijn vrouw”, waarmee het BTG tijdens de laatste donateursavond van dit sei zoen veel succes oogstte. De voorstelling is alleen toegankelijk voor patiënten en personeelsleden van Heliomaire. Participatie en communicatie noemde hij in deze de sleutelwoorden: „Het gaat er om, de mondige burger te laten jneebeslissen. Dat is geen modeverschijn sel. De bevolking heeft meer vrije tijd en is beter geschoold, heeft kortom mee- beslissingsrecht. Momenteel gaat dat al lemaal nog wel wat moeizaam’ maar ik ben er van overtuigd dat bij alle partij en - hoe moeilijk het ook is om ze op hetzelfde spoor te krijgen de goede wil in elk geval aanwezig is”. kille lenteweer dromden zich vele hon derden samen rond de reclamewagen, waarmee de marktkooplieden het vijf entwintig jarig bestaan inluidden. Een „wonderman” reikte waardebonnen uit HEEMSKERK. De afdeling Heems- kerk-Beverwijk van het Milieu Aktie centrum Nederland (MAN) wil iedereen, die weigert de milieuheffing van het Hoogheemraadschap te Edam te betalen, met raad en daad terzijde staan. In IJmond-noord wonen, zo meent de afde ling. vele tientallen mensen die niet willen betalen. bij een instituut en mensen, die gewoon weei’ eens iets willen doen, andere men sen willen ontmoeten en die hun school kennis willen uitbreiden. Er meldden zich 28 ouders, die door drie docenten, werkzaam in het onder wijs en 1 docent, werkzaam geweest in het maatschappelijk werk, zijn begeleid. Een belangrijk motief voor de deelne mers om aan de opfriscursus mee te doen bleek toch' de frustratie te zijn met het zelf genoten onderwijs, zo meldt Ina Brethouwer. Die 'frustratie sprak nog veel meer dan de stoornissen en proble men, die onderwijs hun kinderen ople veren. Zijn inleiding vervolgend zei de heer Faber, dat de Gemeenschapsraad in ver gelijking tot pakweg zeven jaar geleden een volwaardig opbouworgaan is gewor den, al komt het opbouwwerk naar zijn mening nog onvoldende uit de verf. „Wellicht ook te wijten aan enige oner varenheid van onze kant”, zo merkte hij op. BEVERWIJK. De wandelsportvere- niging De Zwervers en de Beverwijkse Sportraad organiseren op dinsdag 15, woensdag 16, donderdag 17 en vrijdag 18 juni de avondvierdaagse. vendien een directe vraag voor via on derwijs en vorming wat te gaan sleute len aan het opfrissen van de lagere schoolleerstof. Na informatie bij de cursus „Ouders op herhaling” te Leiden, gesprekken met docenten van deze cursus, advies van de Schooladviesdienst, samenwerking met enkele hoofden van buurtscholen, die lesmateriaal verschaften en inlichtingen o.a. bij de moeder-mavo te Middenmeer, Teleac en de Volkshogeschool te Bergen werd een brede basis gelegd voor de cursus. De opfriscursus was in eerste instantie bedoeld voor die ouders van schoolgaan de kinderen, die meer willen weten over opvoedingsvraagstukken en die instructie willen in het begeleiden van hun school gaande kinderen. In de doelgroep komen ook mensen voor, die zich willen voor bereiden op het volgen van een cursus BEVERWIJK. Op uitnodiging van de directie van Heliomare geeft het Beverwijks Toneel Gezelschap donder dagavond 3 juni ’n gastvoorstelling in het revalidatiecentrum aan de Wijk aan Zeeër Relweg. De heer Faber drong aan op meer systematiek, op gereguleerde contacten en op spelregels, waaraan iedereen zich te houden heeft. In dit verband merkte hij - zij het met enige schroom - op, dat veel zich momenteel nog aan de waar neming van de burgers onttrekt: „De persoonlijke relaties tussen college, raad en ambtenaren mogen dan goed zijn, maar we moeten niet vergeten dat Heemskerk geen dorp meer is. En in een gemeente met de allure van Heemskerk doet het wat oubollig aan. wanneer zoveel zaken van persoonlijke relaties HEEMSKERK. Op de Luxemburg- laan botste dinsdagmorgen de auto van een 60-jarige Beverwijker frontaal op een tegenligger, bestuurd door een in Heemskerk woonachtige Pool. De Bever wijker verloor de macht over het stuur, toen hij door een hartstilstand werd getroffen. De man is opgenomen in het Rode Kruis Ziekenhuis. Beide voertuigen liepen veel schade op. „JOZEBOKO” DICHT De heer Faber, die later op de avond de voorzittershamer overdroeg aan de heer F. van Zalm, benadrukte dat de Gemeenschapsraad zich in zijn jaarver slag beperkt heeft tot het nuchter con stateren van feiten. „We hebben er geen doekjes omgewonden”, zo stelde hij. „en bij alle kritiek ook de hand in eigen boezem gestoken. Wat er in Heemskerk ook aan schort, dit komt door een sa mengaan van factoren. We hebben in elk geval op niets of niemand een blaam willen werpen en alleen willen zeggen, dat het in de toekomst beter moet gaan”. De start is elke avond van 18 uur af bij De Slof aan de C. H. Moensstraat. Er kunnen twee afstanden gewandeld wor den: 10 en 15 kilometer. Iedereen, die de leeftijd van 8 jaar heeft bereikt, kan aan de avondvierdaagse meedoen. De scholen is verzocht om op de laatste avond hun deelnemers in het teken te stellen van Beverwijk 700 jaar markt - rechten. Aan de slotavond werken vier drumbands' mee, namelijk De Zwervers, TTB, Meerestein en Hoogovens Harmo nie. De aanslagbiljtten voor de milieuhef fing 1976 zijn een dezer dagen de deur uitgegaan. Tijdens een informatiebijeen komst in buurthuis De Lichtboei, dins dagavond gehouden, bleek, dat het Hoogheemraadschap deurwaarder Wel bergen te Haarlem opdracht had gege ven dwangbevelen aan diegenen te stu ren, die de milieuheffing van 1974 niet betaald hebben. Die heffing is 52.85 en wie geweigerd heeft te betalen moet nog eens 35,35 aan vervolgingskosten over maken. In de grote zaal van de Lichtboei, aangekleed met leuzen als „Geen belas ting op onze poep, reinig eerst die ande re troep” en „Schoon produceren, dat moeten ze maar leren” zijn dinsdaga vond heel wat persoonlijke filosofieën over deze milieuheffing en deurwaarder- activiteiten uitgedragen. De afdeling Heemskerk-Beverwijk van de MAN had daar maar één antwoord op: betaal in het uiterste geval alleen de heffing en weiger de vervolgingskosten van de deurwaarder te voldoen. Wel was men zo eerlijk ei’ bij te vermelden, dat, als men iets dergelijks doet, de vervolgingskosten wel eens nog hoger zouden kunnen worden, want ook Deze beraadslagingen hebben uit eindelijk in de sluiting van de kolo nie geresulteerd. Volgens de heer Boeken van de Gefusioneerde Instel lingen was de behoefte aan een op vangmogelijkheid als „Jozeboko” in de loop der jaren zodanig teruggelo pen, dat het centrum in feite geen bestaansrecht meer had. De sluiting van „Jozeboko" komt niet onverwacht. Vorig jaar septem ber was er al sprake van, dat het kindertehuis op korte termijn zou worden opgeheven. Een woordvoerder van de in Amsterdam zetelende in stellingen noemde deze berichten toen nog „voorbarig”, al gaf hij wel toe, dat het voortbestaan van het centrum binnen het bestuur aan de orde gesteld. In het jaarverslag van de Gemeen schapsraad had voorzitter Faber nogal hard naar het gemeentebestuur uitge haald. Nu greep hij de schriftelijke re actie van het college aan, om de strek king van zijn opmerkingen nog eens duidelijk uiteen te zetten. Met het jaar verslag heeft de Gemeenschapsraad, al dus zijn voorzitter, de Heemskerkse sa menleving een spiegel willen voorhou den: laten we de zaken zoals ze zijn, of gaan we er wat aan doen? Dit overigens zonder een zondebok als veroorzaker van de huidige problematiek aan te wijzen. Stichting Samenlevingsopbouw Velsen het plan, de voorzitters en stafmedewer kers van de drie opbouworganen in de IJmond regelmatig bij elkaar te laten komen. Een voorstel, dat door de nieuwe voorzitter Van Zalm van de Gemeen schapsraad onder dankzegging werd aanvaard. de deurwaarder wil graag zijn centjes binnen halen. Maar of dit in de praktijk ook gebeurt weet men natuurlijk (nog) niet. MAN meende, dat ieder voor zich (er waren zo’n 25 halsstarrige niet-beta- lers) moet beslissen of men wel of niet de gele girokaart van het Hoogheem raadschap voor de Uitwaterende Sluizen in Kennemerland en West-Friesland verstuurt. CRM, zowel in financieel als in beleids matig opzicht. Het ministerie wil het opbouwwerk dichter bij de burgers brengen en dit alles zou - aldus de heer Faber - in 1976 voor de Gemeenschaps raad wel eens een keerpunt kunnen betekenen. ,.We bevinden ons op een tweesprong en ik kan niet anders dan van ganser harte hopen, dat met behulp van iedereen die het wel en wee van Heemskerk ter harte gaat, tot beter opbouwwerk gekozen zal kunnen wor den”. Waarbij hij aantekende, dat momen teel door de staf van de Gemeenschaps raad nog voor een belangrijk deel van de beschikbare tijd „taken worden ver richt, die dés ambtenaars zijn”. In goed overleg met het college hoopte hij, dat ook daarin verbetering gebracht zou kunnen worden. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. In buurthuis De Zandkraai is in februari jl. een opfris cursus (12 lessen) van start gegaan, waarmee de Stichting Club- en Buurt huiswerk een groep volwassenen de mogelijkheid bood tot zelfontplooiing. In een eindverslag over deze opfriscursus meldt Ina Brethouwer van de staf van De Zandkraai. dat er 20 mensen cursis ten zijn die door willen gaan met een vervolgcursus, drie dames die moeder mavo willen volgen en vier mensen de eerste cursus nog eens opnieuw doen, daar ze door ziekte te veel hebben gemist. De aanleidng tot de opzet van de nieuwe cursus in het kader van het vormingswerk voor volwassenen kwam vanuit de Werkgroep Vorming. In de buurt van De Zandkraai deed zich bo- De afdeling wil wel graag op de hoogte worden gehouden door de men sen, die consequent weigeren de heffing en de vervolgingskosten te voldoen om dan samen te gaan bekijken welke mo gelijkheden er nog z(jn het Hoogheem raadschap en de deurwaarder van boe- delbeslag of loonbeslag af te houden. Contacttelefoonnummer van MAN is 36168.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 7