Bernstein weerspiegelt publieke smaak Feestmuziek van Yale University Band Bernhard Droog aandoénlijk i in man Petitie: Forum moet blijven PROMCONCERT VLOT EN SOEPEL „Een grappige oude Alphenaar De eenzame hoogte van Yamaha Hi-Fi stereo. BEWOGEN CREATIE VAN EEN BESCHEIDEN ACTEUR ff NPO begint reeks in Nieuw-Vennep FtllLLfflCTMKWllkJirWB UOLlaN»FejT|YA[ Kinderen van Moskou'' th ra““’ YAMAHA flOfcaNWriUL K.&d 19 76 o JUNI WOENSDAG KUNST 8 Marilyn Horne Zindeloosheid Hamburger 2.30 kfi i Versobering DEN HAAG. In een overvolle en met vlaggen en bloemen opge sierde Houtrusthal, ging gister avond het Holland Festival van start. Dat deze akoestisch moeilijke ruimte voor dit openingsconcert was uitgekozen, zal ongetwijfeld te ma ken hebben gehad met de weten schap dat er voor dit concert een enorme belangstelling zou zijn. Nie mand minder dan Leonard Bern stein bracht hier met het New York Philharmonic Orchestra een pro gramma van Amerikaanse muziek. ROSÉ JOHAN VAN KEMPEN (Van onze kunstredactie) 20.30 20.30 zich Carre 20.15 (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIES) wer- KO VAN LEEUWEN. Yopftuha versterkers ftnoff. 675,— Yamaha tuper/mnuriun mntff.695, (ADVERTENTIE) Steeds verse koffie 75 ct. Leonard Bernstein neemt het applaus in ontvangst dat een geestdriftig publiek hem en het New York Philharmonic Orchestra in de Haagse Houtrusthallen schonk. Bernhard Droog in „Een grappige oude man” van de Poolse dichter Rózewicz. KRUISWEG 45 47, HAARLEM, 023 320244 ook piano speelt; dat is voor het gemid delde publiek wel het einde. Voorafgaande aan Gershwin's populai re opus had allereerst de American Fes tival Overture van Schuman (geen fami lie van Robert Schumann) geklonken; een werk dat evenzeer uifblonk in filmi sche leegheid als de na de pauze uitge voerde ellenlange derde symfonie' van Yamaha’s opzienbarende canemdeek met dolby, memory, pitch-control en LEDpiekindikatle f. 1.045,- gebleken dat er bij de organisatoren en musici betreffende de diverse eerdere concerten een groeiende ervaring en een sterk aanpassingsvermogen is ontstaan, getuige het bijzonder soepele en vlotte verloop van de diverse programma-on- derdelen. De avond begon klassiek met een vlammende Ouverture „Benvenuto Cetlli- ni” van Berlioz door het Noordhollands Philharmonisch Orkest dat betrouwbaar werd geleid door Sef Pijpers. Voor som mige trouwe concertbezoekers zal de aanblik van de orkestleden, nu eindelijk eens gehuld in vrijetijdskleding, een wat ongewone confrontatie hebben betekend, maar het paste gewoon prima in de ontspannen sfeer die de avond kenmerk te. De aandacht van het uiteraard sterk gemêleerde publiek was overigens al di rect gevangen bij de muziek van Berlioz, hetgeen een gunstig perspectief kan bie den voor de populariserende werking van klassieke muziek op dergelijke con certen: in wezen de opzet van de hele manifestatie. Louis van Dijk’s virtuoze vertolking van het derde deel uit Mendelssohn’s Pianoconcert in g werd door de aanwe zigen eveneens in grote dankbaarheid af genom en. al kan men strikt genomen een vraagteken plaatsen bij het uit zijn verband halen van een muzikaal geheel, want genoemd concert kent in feite geen losse delen; ze lopen in elkaar over en feld gunstige financiële opbrengst ten bate komt aan het Rode Kruis. De promconcerten komen dezer dagen nog in Beverwijk (donderdag in de Sporthal) en Haarlem (maandag in de Beyneshal). Het Holland Festival is in verband met het 200-jarig bestaan van de Vere nigde Staten voor een belangrijk deel gewijd aan muziek van vooraanstaande Amerikaanse componisten. Zo is het plan ontstaan het HF te laten openen door de in 1918 opgerichte en uit zo’n 65 jongens- en meisjesstudenten bestaande Yale Band onder leiding van dirigent Keith Brion. Officieus bestaat het orkest, maakt van denkende uitgeblust In haar regie heeft Joanna Bilski vooral de nadruk gelegd op de onweer staanbare behoefte eenzaamheid te com penseren. De poppen, veelvuldig in de scène aanwezig, zijn levenloze stukken speelgoed. Zij vertegenwoordigen datge ne wat er had moeten zijn. De regisseu se heeft wat de poppen betreft practisch het advies van de auteur opgevolgd. In andere zaken ging zij -gelukkig- minder volgzaam te werk. De voorgeschreven gymnastiekoefeningen op de achtergrond en kinderen die spelletjes spelen liet zij weg en dat lijdt tot een versobering die de directheid ten goede komt. Bernstein heeft een exacte slag en dirigeert bovendien met elegant gebaar, maakt zo nu en dan een danspasje en completeert zijn directievoordracht vaak met het geven van een stamp op de vloer; uiterlijkheden die een gericht-zijn verraden op het „grote” publiek. Ook de Copland. Hoe vakbekwaam ook geïn strumenteerd, en hoe uitstekend ook ge realiseerd, als eventueel visitekaartje voor Amerikaanse cultuur maken ze een bedenkelijke indruk. De enige artistieke uitschieter op dit concert was The unanswered Question, een kort orkestwerk van Ives dat, in de paar minuten dat het duurt, meer in venties toont dan Coplands hele symfo nie. De met een flinke portie mysterieu ze spanning geladen en weloverwogen uitvoering van Ives’ in 1908 geschreven werk betekende in ieder geval voor de kenner een verademing tussen alle opge blazenheid. Degenen die in hun smaak verwant schap voelen met die van de doorsnee- Amerikaan, kwamen ook nog volop aan hun trekken in drie toegiften. Met alle uiterlijke glans kwamen ei respectieve lijk nog balletmuziek van Copland, de Candide-ouverture van Bernstein zelf en Stars and Stripes van Sousa over het voetlicht. Langdurige ovaties en het aan dragen van grote boeketten rozen brach ten dit openingsconcert tot een feestelijk einde. Barnard Droog als de oude man is aandoénlijk mooi, soms zelfs huiverin- wekkend. Eenvoudig, zonder opsmuk, doet hij zijn verhaal over het gepijnigde leven. Hij maakt van de rechtlijnige zwart-wlt denkende „grappige” oude man een uitgeblust mens waarachter diepe tragiek schuilt. De geestelijke ver- Donderdag 2 juni Muziek. Amsterdam, Concertge bouw 20.15 uur: Boston Musica Viva. Den Haag, Diligentia 20.15 uur: Es- terhazy kwartet. Toneel. Amsterdam, uur: Cotton Club Gala. Amsterdam, de Brakke Grond 20.30 uur: Een grappige oude man. Ballet. Amsterdam, Stadsschouw burg, 20.15 uur: Ballet Rambert. een levensgrote vrouw voorstelt lingerie koopt. DEN HAAG (ANP). Kamervoorzit ter Vondeling heeft dinsdag in gezel schap van onder meer de voorzitter van de commissie van de Tweede Kamer voor CRM C. F Kleisterlee jr een petitie aangeboden gekregen van een delegatie van het Operagezelschap Fo rum uit Enschede. Daarmee werd nog eens de eis onderstreept, dat stappen worden gezet om de operavoorziening in Noord- en Oost-Nederland te behouden. De delegatie werd in het gebouw van de Tweede Kamer ontvangen, waar le den van het gezelschap enkele fragmen ten speelden. aan Den Rotter- vertolking door Bernstein van de piano partij in Gershwin’s Rhapsodic in blue was een stap in die richting en verhoog de de geest van glamour die op dit concert heerste. Het steeds alert reage rende orkest werd hier, vanaf de in deze ruimte allerberoerdst klinkende vleugel, met een enkel gebaar en hoofdknikjes tot coördinatie gebracht. Een dirigent die Woensdag 2 juni Muziek. Amsterdam, Concertge bouw 20.15 uur: Leonard Cohen. Den Haag, Houtrusthallen uur: New Age Choral Group. Opera. Amsterdam, Stadsschouw burg 19 uur: Der Rosenkavalier. Toneel. Amsterdam, theater Car re 20.15 uur. Cotton Club Gala. Amsterdam, Brakke Grond uur: Een grappige oude man. Amsterdam, Spiegeltent Museum plein 13 uur: Apollo 127. vertonen als vanzelfsprekend onderlinge verwantschap. Voortreffelijk klonk de tour de chant van Frans Halsema en Gerard Cox, die in hun uitstekend verstaanbare en soms indrukwekkende voordrachten gesteund werden door het NPO (met de vaak typerende „Rogier van Otterloo”-sound) en het beheerst spelende trio Louis van Dijk, dat daarna de hal in vervoering bracht met enkele onnavolgbare solo- nummers, onder andere het prachtige, ook weer klassiek aandoende „Waltz for Debbie”. Het samenspel, dat deze muzikanten na vijftien jaar driemanschap aan de dag leggen is werkelijk een ongehoorde perfectie, zonder dat trouwens de routi ne de inspiratie heeft vervangen. Na de pauze was er naast een selectie van onvergefelijke melodieën uit „West Side Story” van Bernstein door het orkest en, mijns inziens minder geslaagde jazzy visies van Louis van Dijk op enkele bekende composities van Bach ook hu mor in de vorm van een parodie door Cox en Halsema op de quiz „Ken Uw klassieken”. Al met al oen uiterst diverterende en geslaagde avond, waarvan de ongetwij- gunstige financiële opbrengst We maken kennis met de oude man wanneer hij zich voor zijn rechters moet verantwoorden. Er is iets aan de hand geweest met de oude man en met kinde ren. De advocaat heeft er op gewezen dat de man niet toerekeningsvatbaar is. De rechters en verdediger zijn in het stuk allemaal etalagepoppen. Zij kunnen dus niet eens als mens reageren en dat benadrukt de zinloosheid van het verde digend betoog van de oude man heel kil. De jubilerende Bernard Droog speelt de oude man en Joanna Bilski regisseer de hem. Dat werd een prachtige samen werking waaruit een indrukwekkende theaterbelevenis groeide. Bilski heeft zich niet gehouden aan de strikte aan wijzingen van de auteur. Zij wijzigde de volgorde van theatrale omlijsting zoals bijvoorbeeld het geluid van kinderstem men, dat in het eerste deel klinkt in plaats van na de pauze, zoals is voorge schreven. Ik geloof dat het een gelukki ge ingreep is. Nu kan de voorstelling met het afnemen van de kinderstemmen toegroeien naar pure wanhopige een zaamheid. Daardoor komt het accent ook meer te liggen op de psychische sexuele vervorming van die oude man. Steeds weer drijft hij af naar het sensuele, dat hij toch mat kracht verfoeit. Het wordt een drijfzand waarin hij langzaam ver stikt. Op een steenworp afstand van de Amerikaanse ambassade in Den Haag opende gistermiddag met een feestelijk concertje de Yale University Band uit de gelijknamige stad in de Verenigde Staten het Holland Festival. Daarbij stond Keith Brion voor het orkest. DEN HAAG. Met muziek van Sou sa, Schuman. Reeves, Sauter en Ives heeft de Yale University Band uit New Haven, Connecticut, dinsdagmiddag in Den Haag, recht tegenover de Ameri kaanse ambassade aan het Lange Voor hout, het 29ste Holland Festival geopend. Door het niet al te fraaie weer was de belangstelling niet overweldigend, maar dat weerhield de Amerikaanse ambassa deur, mr. Kingdon Gould jr., er niet van een zonnige namaak-strohoed op te zet ten, waarmee hij duidelijk wilde maken dat ook hij ooit aan de Yale-universiteit gestudeerd heeft (hij is van de „lichting” 1945). Bernstein, die na afloop van het con cert nog door de NOS werd geïnter viewd, verklaarde daarbij ingenomen te zijn met «de akoestiek van de Houtrust hal. Maar als toehoorder kon je toch alleen maar constateren* dat de blazers (die in dit orkest overigens ronduit fan tastisch klinken) en het slagwerk con stant de strijkersgroepen overheersen, met als einduitkomst een slecht afgewo gen en ook nog eens ongedifferentieerde totaalklank. wrongenheid, voortkomend uit hunke ring naar genegenheid - aan liefde kan nog nauwelijks gedacht worden - komt ontroerend over. Bernard Droog maakt er in alle eenvoud een bewogen creatie van. De warme hulde aan het siot van zijn prachtig spel is hem van harte gegund. Het is alsof je iets goed te maken hebt bij die oude man. Tot en met 5 juni is deze monoloog nog te zien in De Brakke Grond. AMSTERDAM (ANP). Van 25 juni tot en met 8 juli zal het ensemble „Kinderen van Moskou” uit de Sovjet unie voor de tweede keer in ons land optreden. De uit 130 kinderen in de leeftijd van zeven tot en met vijftien jaar bestaande groep zal voorstellingen geven op 26, 27 en 28 juni in het Congresgebouw in Den Haag en op 3, 4, 5 en 6 juli in het Concertgebouw in Amsterdam. De kinderen zullen dansen, zingen en musiceren. Het programma geeft een beeld van de rijke folklore van de Sovjet-Unie. De Amerikaanse mezzo-sopraan Marilyn Horne komt niet naar het Holland Festival. Door familieom standigheden kan zij, naar zij heeft laten weten, zich niet aan het con tract houden. Marilyn Horne zou 20 juni in het Concertgebouw in Amsterdam ken van Verdi en Rossini zingen met het Radio Filharmonisch Orkest en het Groot Omroepkoor onder leiding van Francois Huybrechts. De NOS en het Holland Festival hebben besloten het concert niet te laten doorgaan omdat op deze korte termijn geen goede vervanging beschikbaar is. dat zeer welluidende, bijna overbe schaafde klanken voortbrengt, al sinds 1775. Het trad bijvoorbeeld op tijdens het bezoek van George Washington aan New Haven, gelegen tussen Boston en New York, toen Charles Ives er in 1895 studeerde. Paul Hindemith was in 1946 aan de muziekfaculteit van de Yale Universiteit verbonden. De voltallige band telt maar liefst 150 leden en zorgt veelvuldig voor de ty pisch Amerikaanse muzikale omlijsting op sportwedstrijden. Het bezoek van de band Haag, Amsterdam, Utrecht en dam vindt plaats in het kader van de zesde Europese tournee, die op 19 mei in Kopenhagen begon. Vorige week werd West-Duitsland (Hamburg en Wiesbaden) aangedaan. De musici zijn thans onder gebracht bij Nederlandse gezinnen via de Nederlandse afdeling van de interna tionale, door Dwight D. Eisenhower in het leven geroepen, organisatie „People to People”. De muziektent op het Lange Voorhout bleek overigens te klein om alle leden van de Yale University Band te bergen. Daarom moesten het Wilhelmus, .Stars and .Stripes forever" en „Yankee Doodle” in gehalveerde formatie ten gehore wor den gebrachf. De voltallige bezetting kon echter wel op hel Biphenhpf worden beluisterd, waar op het moment dat ..When the Saints go marchin’ in” werd gespeeld, het kabinet aan de tand werd gevoeld door de Kamer over het mislo pen van de Zudafrikaanse kernreactor- order. De auteur Rozewicz is in de eerste plaats een dichter. Zelf heeft hij gezegd de toneelvorm nodig te hebben voor datgene wat hij in zijn gedichten niet voldoende tot uitdrukking kan brengen. Toneel is voor hem dus vooral een uitdrukkingsvorm, een middel om duide lijk te maken wat hij te zeggen heeft. In „Een grappige- oude man", met veel res pect vertaald door Joanna Bilski, zelf Poolse van geboorte, en door Bernard Droog gespeeld, klinkt een droevige boodschap. Er staat daar een mens met een leven dat er nutteloos uitziet. Een oude man die een leven lang zijn frus traties in eenzaamheid moest opvreten. Kinderen; hij kan hun stemmen niet meer verdragen, maar heeft er altijd intens naar verlangd. Nooit werd er tegemoetgekomen aan het verlangen ie mand bij zich te hebben: „Mijn hele leven heeft de hemel mij voor schepsels van het vrouwelijke geslacht behoed”, zegt de oude man. En zijn eenzaahiheid vulde hij met kinderpoppen. Daar is ook etalagepop, die een en waarvoor hij ook RESTAURANT Grote Houtstraat 21 Haarlem Getracht is om op een zo gelukkig mogelijke manier de klassieke en de lichte muze onderling af te wisselen en ook te combineren, hetgeen gisteravond in een stampvolle Vespohal in Nieuw- Vennep tot een alleszins verheugend re sultaat heeft geleid. Het is duidelijk Niet alles wat uit Japan komt, mag zich topklasse noemen. Yamaha wel. is dat soms de reden dat niet elke HeFi-hande- laar zich Yamaha dealer mag noemen? Komt u een van deze dagen eens bij ons kijken en luisteren? Naar Yamaha en naar al die andere grote maken die voor Yamaha tuners vanaff 640.- NIEUW-VENNEP. In navolging van de befaamde Engelse „Last Night of the Proms”-concerten loopt momenteel een soortgelijk project in Nederland, waarbij successievelijk alle negen provinciale symfonie-orkesten in samenwerking met het trio Louis van Dijk en het duo Frans Halsema en Gerard Cox door het gehele land optreden. AMSTERDAM. „Het wordt steeds voller op onze aarde en toch heb ik niemand naast mij." In deze tekstregel klinkt schrijnende eenzaamheid door, maar tegelijk ook een kinderlijke ver wondering. Die woorden worden uitge sproken op enigszins vragende, maar ook constaterende toon door een oude man die in een monoloog van ruim anderhalf uur voor een tribunaal de tragiek van leven onthult. Een leven dat hol bleef door eenzaamheid en waaraan frustra ties zo knaagden dat de geest van die mens wel vervormen moest. Het werd een man die zich vreemd begon te gedragen. Zijn verdriet dwong hem tot daden die niet werkelijk schokkend le ken, maar die aan buitenstaanders de uitspraak ontlokten: „Een grappige oude man”. En zo luidt ook de titel van de monoloog van de Poolse schrijver-dich- ter Tadeusz Rozewicz. Bernard Droog bracht die tragische mens dinsdagavond ontroerend tot leven tijdens de première in De Brakke Grond. Het is de eerste voorstelling - en enige Nederlandse bij drage - in het Holland Festival. 4$ FESTIVAL AMERIKAANS GESTART (ADVERTENTIE) oi KV* 7

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 9