NEDERLANDSE OPERASTICHTING OP HAAR ALLERBEST DE SCHOENENHAL FABRIEKSPRIJZEN vreemde stijlkruisingen Tapdansers redden voorstelling van La Mama Cotton Club over beschaafd en mat gereconstrueerd Ballet Rambertmodern academisme Falende begeleiding bij Leonard Cohen met goed dat u een sekretaresse-opleiding hebt genoten! SCHOENEN tegen AUTOVERHUUR F UOLlaN»FejT|VAL i donderdag VEEL GELOOP EN GEWRIEMEL ZONDER BETEKENIS ZANGER PUT UIT RIJK REPERTOIRE 3 JUNI 19 7 6 KUNST 18 W uitsluitend ECHT LEREN tegen prijzen VER ONDER DE WINKELPRIJS L SLOOTHAAK SLOOTHAAK SLOOTHAAK Gewoon een kwestie van even 023 - 33 90 20, toestel 2196 bellen. SLOOTHAAK 7: SLOOTHAAK AMSTERDAM De hoogge spannen verwachtingen omtrent „Der Rosenkavalier” van Ri chard Strauss, die gisteravond in première ging in de uitver kochte Stadsschouwburg, zijn volledig in vervulling gegaan. In ’n voorstelling, die aanvankelijk wat stroef van stapel liep, maar die in de loop van de avond steeds meer aan tempo won, heeft Edo de Waart andermaal een bewijs geleverd van zijn fa belachtig muzikaal vermogen. Zijn onfeilbaar instinct voor de goede verhoudingen tussen or kestklank en solostemmen, heeft een totaliteit doen ontstaan, die het ideaal van Strauss tussen woord en toon tot zeer nabij be naderd moet hebben. Wij verkopen schoenen W (ADVERTENTIE) Rosenkavalier hartveroverend Evelyn Lear en Jules Bastin in de Rosenkavalier. CEES STRAUS s en Donderdag 3 juni Carre 20.15 (ADVERTENTIE) 20.30 20.15 Stads- ntrum 16. ampen igd Komt u vrijblijvend kijken Echt, u bent ALTIJD VEEL voordeliger uit!! uur 03 KOUDENHQRN 24-28 HAARLEM TEL. 023 -322057 VOOR VRACHTWAGENS VOOR LUXE 4-8 PERSONEN meestal uiterst eenvoudig, waarbij je in ieder geval steeds alle bewegingen van het hele lichaam kunt zien. Ged. Oude Gracht 124 - Haarlem tel. 312632 (023) Hoek Kleine Houtstraat Sinds 1926 Lage Huur Borg v/a f 50,- VOOR VOLUME WAGENS (o.a. 18 m3 klein rijb.) Dat u een MAVO-diploma bezit en dat u zo goed Engels spreekt en stenografeert! U kunt dan namelijk met een grote kans op sukses solliciteren naar de afwisselende job van sekretaresse bij het ingenieursbureau Fluor Nederland B.V. Een fijne baan met o.a. een uitstekend salaris, 13e maand, winstdeling, 8% vakantietoeslag, een vakantie van minstens 4 weken en flexibele werktijden. Fluor Nederland B.V., Europaweg, Haarlem. (althans Ellen Stewart) de Cotton Club. Voor de Amerikanen in het raam van het 200-jarig bestaan van hun land, voor ons in het kader van hel Holland Festi val dat immers ook zo’n sterk Ameri kaans accent heeft. Genoeg redenen om 'de sfeer van weleer, toen jazzmusici als Louis Armstrong, Ca-b Calloway, Billie Holiday, Duke Ellington hun successen volop vierden, te laten herleven. Of de Cotton Club bij La Mama in de huidige vorm voldoet, zoals gisteravond in Carré voor het eerst te .zien was, is nog maar de vraag want overtuigend was de re constructie allerminst, om het woord authentiek maar niet eens te gebruiken. maar op dit gebied hebben we in ons land geen enkele cultuur en dus ook weinig kennis zodat vertoon van tech niek hier ook nauwelijks wordt gehono reerd. Toch waren het juist de tapdan sers die het tot dan toe overbeschaafde sfeertje op deze matte avond met hun onstuitbare geestdrift wisten op te vro lijken. Hun optreden werd het hoogte punt van de avond en redde daarmee de voorstelling. De New Age Choral Group werd vorig jaar december opgericht door de in 1937 geboren Amerikaanse componist Burton Greene, samen met zijn even oude land genoot, de dichter Vincent Gaeta. Beide kunstenaars werkten in het verleden al eens, in groter verband, aan Holland Festivals mee. Hun gemeenschappelijke streven naar het op hun manier gedach te samengaan van woord en muziek, leidde uiteindelijk, na veel experimente ren, tot een praktische synthese in het nu opererende ensemble. Deze groep, bestaande uit vijf vocale en zeven instrumentale leden, legt zich toe op het half improviserend uitwerken van in eigen gelederen ontworpen sche ma’s, die hun oorsprong vinden in door Gaeta geschreven teksten. Dichter Vincent Gaeta is qua type al helemaal theater op zichzelf. Dat merkte je in zijn, instrumentaal-muzikaal be scheiden geïllustreerde solo-optreden on- middelijk. Behalve over een flinke dosis lef, beschikt hij over een welluidende stem, waarmee hij goed articuleert en expressief voordraagt. Zijn gedichten hebben een conventionele opbouw en zijn voortgekomen uit een soort „flower- power”-filosofie. Behalve een door New Age Choral Group-trompettist Charles Green ge maakte compositie, getiteld „Dagblad”, waren de hier uitgevoerde werken alle maal co-produkties van Greene en Gae ta, met namen als „Sunwater-Mondial” en „Manifesto for Angels”. VOOR LICHT BESTEL man waren ervoor gekomen, inclusief aanhang en recensenten. Je vraagt je af welke selectie-maatstaven de Holland Festival-leiding aanlegt, als een formatie als deze, die in zijn huidige vorm nog maar enkele maanden bestaat al wordt aangezocht om in dit kader een optreden te verzorgen. kavalier”, maar Elisabeth Dalton is er toch in geslaagd om enige ruimte te scheppen. Voor haar decor voor de tweede acte kreeg zij terecht een open doekje. De regie van John Cox was wat stijfjes en toonde meermalen gebrek aan actie, -maar de entree van de Rosenkava lier in het tweede bedrijf was fenome naal. vormden een zeer onbetrouwbaar echt paar. dat met grote charme optrad. Van de Nederlandse krachten wil ik de na men van Wouter Goedhart. Willy Caron, (inplaats van Anton de Ridder) Henk Smit, Nelly Morpurgo en Renee van Haarlem niet onvermeld laten. Het toneel van de Stadsschouwburg is natuurlijk veel te klein voor de „Rosen- AMSTERDAM. Zo’n veertig jaar na de glorietijd van de oorspronkelijke nachtgelegenheid in New York’s zwarte wijk Harlem, herleeft bij La Mama Voor deze voorstelling was de piste van Carré veranderd in een dansvloertje met tafeltjes en stoeltjes waar de aldaar gezeten bezoekers hun consumptieve wensen ook tijdens de show aan de obers konden opgeven. Het podium stak voor een gedeelte de zaal in, zodat er van een ongedwongen contact tussen uitvoerenden en publiek sprake had kunnen zijn. Toch kwam het daar nau welijks van. Het publiek - een doorsnee- festivalpubliek met als opvallende afwe zige de gezamenlijke jetset - was gere serveerd, toonde zich aanvankelijk zelfs koel en uiterst terughoudend. En juist deze vorm van entertainment moet het hebben van een sterke publieksparticipa tie. Muziek. Amsterdam, Concertge bouw 20.15 uur: Boston Musica Viva. Den Haag, Diligentia 20.15 uur: Es- therhazy kwartet. Toneel. Amsterdam, uur: Cotton Club Gala. Amsterdam, de Brakke Grond 20.30 uur: Een grappige oude man. Ballet. Amsterdam, Stadsschouw burg, 20.15 uur: Ballet Rambert. AMSTERDAM. Een kundige bege leiding baart tegenwoordig evenmin op zien als, laten we zeggen, de professione le produktie van een album. Leonard Cohen had gisteravond in het Concert gebouw tijdens zijn optreden in het kader van het Holland Festival, behalve twee zangeresjes, een gitarist, pianist en een ritmesektie meegenomen. Maar al leen het gedeelte dat hij solo bracht had kwaliteit. Pas toen was er sprake van een dieper contact met het publiek. ROTTERDAM. Woensdagavond kon een handjevol Rotterdams publiek ken nis maken met het Ballet Rambert. Marie Rambert werd geboren in War schau, groeide op in Parijs en stichtte nu vijftig jaar geleden een dansgroep in Londen. Zij is uiterst muzikaal en heeft haar leven lang open gestaan voor alle mogelijke vernieuwingen. Met de nieuw ste stromingen kon ze zelf niet meer meekomen en daarom gaf ze de artistie ke leiding over aan jongere choreogra fen: John Chesworth en Christopher Bruce. Zij kennen zowel de klassieke ballettechniek als de bewegingspatronen van de moderne dans. Ze geven allerlei jonge choreografen kansen en de groep gebruikt vooral hedendaagse muziek. De dansers in de groep zijn over het alge meen erg jong en de aankleding is rangering zorgt zijn felle gitaaraanslag telkens voor de accenten. Mogelijkheden om de ovengangen op andere wijze tot stand te brengen, worden te summier benut, waardoor de monotonie eerder versterkt dan verzwakt wordt. Voor de pauze ligt dat allemaal nog niet eens zo voor handen. Bird on the wire betekent een relaxed begin. So long, Marianne komt er fatsoenlijk uit en Who by fire is zelfs electrischer dan ooit. Een ingetogen gitaarsolo, rijk aan spanning, draagt daar het nodige toe bij. In Hey, that’s no way to say goodbye vergist Leonard zich in de tekst. Voor het reggae-achtige Diamonds in the mi ne blaast hij een fluitsolo uit zijn han den, daarna volgt Storm, een nieuw nummer. Nancy, ’t schelle Lady Mid night, There is a war, Joan of Arc, I tried to leave you en Do I have to dance all night sluiten de rij af. Hoe zwak de begeleiding functioneert, blijkt pas uit het solo-gedeelte na de pauze. In Avalanche, het aan Janis Jo plin gewijde Chelsea Hotel, You know who 1' am en The Partisan is Cohen intens en ouderwets goed bezig. Kleine technische onvolkomenheden halen hem - als de band eenmaal terug is, verder uit zijn concentratie, hoewel Famous Blue Raincoat en Story of Isaac nog imponeren. Lover, Lover, Lover, Sisters of Mercy, Is this what you wanted, een misplaatste rocker en een suikerzoete Suzanne vormen een aflopende reeks. Het moet voor een man als Cohen deprimerend zijn te beseffen dat hij in een overgangsfase zit. Zijn hoogtijdagen lijken voorlopig geteld, al wilde het Er zijn heus wel aardige kanten aan hun muziek, die waarschijnlijk het beste als openlucht-gebeuren beleefd zou kun nen worden. Maar, zoals zo vaak in dit soort stijlkruisingen van jazz en klas siek, wemelt het van de afgetrapte ac- coordverbindingen, herhalingen en se- quenzen, en is er een absoluut tekort aan ritmische en dynamische afwisse ling. De in de programma-omschrijving bedoelde eclectische achtergrond van hun componeren, uitte zich in een naief en stomvervelend toonladdergebruik met wat oosters aandoend effect. Dit laatste dan mede als gevolg van Greene’s inte resse in meditatie en yoga. En, nog steeds volgens het programma, ook schijnt de mystieke Tarot eraan te pas gekomen te zijn. Met dat gegeven voor ogen was het voor de toehoorder nog gemakkelijker om bepaalde modische tendenzen in deze muziek als kitsch te herkennen. JOHAN VAN KEMPEN DEN HAAG. Zoveel belangstelling als een avond eerder voor het door Bernstein geleide openingsconcert, zo weinig interesse bleek gisteravond te bestaan voor het tweede concert van het Holland Festival ’76. Waren er dinsdaga vond meer dan drieduizend stoelen bezet geweest in de grote Houtrusthal, ditmaal kon je in het via de zij-ingang bereiken kleine zaaltje van het zelfde complex, constateren dat de hier optredende New Age Choral Group het vrijwel zonder publiek moest stellen. Nog geen dertig Het spreekt vanzelf, dat een dirigent afhankelijk is van de kwaliteit van zijn orkest en zijn solisten, maar daar man keerde gisteravond niets aan. Geoordeeld naar het muzikale kunnen van het Rot terdams Philharmonisch Orkest, kan ik met de hand op het hart verzekeren, dat het zich kan meten met de beste orkes ten van Europa. De soepelheid, waarmee de orkestleden de intenties van hun dirigent volgden, was bewonderenswaar- dig. Om het even of een onverwachte tempoversnelling moest worden overge nomen, of een plotseling pianissimo het ballet ai driekwart gepasseerd was, kwamen er ook nog enkele dames op, waarvan me de bedoeling absoluut niet duidelijk werd en eigenlijk werkte het geheel op me als traag gewriemel bij een muziek, .waarin van alles gebeurt zonder dat dit doorspeelt in de bewegin gen van dansers of decorstukken. Vanavond gaat er in Amsterdam een totaal ander programma waar ik iets meer van verwacht, omdat er een stuk van Louis Falco in voorkomt. Het hier beschreven programma wordt in Am sterdam herhaald op 6 juni. CONRAD VAN DE WEETERING Cohen komponeert de melodieën als het ware om zijn tekstuele boodschap heen. Eenvoudig, medodieus tot bij het zangerige af en veelal tot stand geko men op de gitaar; een instrument dat hij bepaald niet vlekkeloos beheerst. De melodie en de boodschap ziji> echter sterker gebleken dan alle, ook zangtech- nisehe tekortkomingen. Hij geldt sinds het midden van de jaren zestig tot en van de belangrijkste Amerikaanse song- schrijvers. Iemand die behalve dat hij erkend wordt als een meer dan verdien stelijk poëet en literator - maar dat laten we in dit bestek verder buiten beschouwing - een aantal stamdaandal- burns op zijn naam heeft staan. Hoe rijk Cohen’s oeuvre wel niet is, besef je eerst goed als je getuige bent van zo’n tweeënhalf uur durend optre den. Zonder moeite breng je de een na de andere kompositie thuis; zo op het eerste gezicht overgoten met een smake lijk sausje door de begeleiding. Bij een nadere analyse valt die echter door de mand, doordat al zijn songs berusten op een eenvoudig basisschema. Cohen’s be- Hoewel dit allemaal zeer positieve uit gangspunten zijn, moet ik toch zeggen dat mijn eindindruk nogal teleurstellend is. De meeste werkstukken zijn te lang en zeer traag en ik moest erg denken aan de term „modern academisme”, dat wil zeggen, men kende en gebruikte de moderne techniek, maar men had er absoluut niets mee te zeggen. Het eerste ballet, ..Running Figures” van Robert North, op tamelijk oud klin kende muziek van ae hedendaagse com ponist Geoffrey Burgon, begon veelbelo vend met twee dansers die eerst op de plaats hardlopen en dan steeds grotere bewegingen maken, tot ze in snelle vaart rondhollen. Vanuit die vaart otstaan dan allerlei bewegingscomomaties als knopen in het holpatroon. Een volgend stel dansers oegon weer oijna nei zo en al gauw ontaardde het geheel in een los voortKaboelend gèoeweeg, dat gedurende enige tijd best aardig was om te bekij ken, maar op den duur ging verveien. Het tweede werk was het al van het Nederlands Dans Theater bekende „Ri- ceercare” van Glen Tetley op muziek van Mordecai Seter, tegen een schitterend schelpvormig decor van Rouben Ter- Arutunian. Het fraaiste vond ik de man nensolo van Leigh Warren, de vrouwen rol werd vertolkt door de Nederlandse Lenny Westeidijk (bekend van het Ne- derianas Dans Theater;. Het meest op vallende was dat de spanningen die in het golvende decor waren opgesloten, vrijwel niet gebruikt werden in de cho reografie, die af en toe ontaardde in machteloze hysterie en bij het steeds herhaalde leggen van de mannenhand op de vrouwenbuik hinderlijk pathetisch werkte. Het derde stuk was van huis-choreo- graaf Christopher Bruce. Op de muziek „Ancient Voices of Children” van Geor ge Crumb zagen we in traag tempo allerlei levensfasen door de dansers uit gebeeld met behulp van vodachtige doe ken. Er was het kinderlijk spelen, het zwanger-zijn en de reactie van de toe komstige vader daarop, het sterven, het minnen, ravotten, vechten en bedroefd wezen, enz. en zelfs was er een klein komiek dasje. Ook dit was weer veel te lang om van het begin tot het eind komiek dansje. Ook dit was weer veel te veel goede momenten in. Het laatste ballet was weer van Glen Tetley. Het heet „Ziggurat” en werd gezet op muziek van Karlheinz Stock hausen. Het heeft iets te maken met het oude Babylon en de toren van Babel en een groep van zes mannen imiteerde knap oud-babylonische reliëfbeelden, waarbij veel wijdbeens gestaan wordt met de armen opzij of de handen voor het gezicht. Er werd van alles bij gehaald, stellin- Uiterlijk verliep het allemaal best aardig. Er waren kleurrijke kostuums, charmante maar ook stereotiepe choreo grafieën van Lari Beecham en er werd goed getapdanst (door The original Hoofers) en slecht gezongen. Muzikaal ging het er trouwens toch al beroerd toe. Er was een begeleidingsor- kestje (The Allstars, een naam die in de Verenigde Staten door nog zon tien orkesten wordt gebruikt) onder leiding van pianist Aaron Bell dat uitermate zwak bleek te zijn ingespeeld. Saxofonist Jim Anderson had van het gezelschap nog het minst zijn partij ingestudeerd, die beoogde de meeste aandacht te moe ten krijgen. Er ontbrak aan de groep bovendien een trombonist die aan het totaalgeluid een lekker rauwe klank had kunnen meegeven. Er werden aanvanke lijk weinig originele bopmelodieën inge zet, later nog minder zeggende ball roommedley’s. Hoe gênant dat in feite was, bleek in de pauze toen originele songs uit de jaren ’30 werden afgespeeld. Ook de programmering werd vooral na de pauze door de stortvloed aan tapdances al snel irritant. Natuurlijk zal elke danser wel zijn eigen stijl hebben, Vrijdag 4 juni Muziek. Amsterdam, Concertge bouw 20.15 uur: Concertgebouwor kest. Den Haag, Zuiderpark 19, 20 en 21 uur: Residentie Orkest. Den Haag, Houtrusthallen uur: Boston Musica Viva. Den Haag, Lutherse Kerk uur: Nederlands Kamerkoor. Toneel. Amsterdam, schouwburg 20.15 uur: Ten Lost Ye ars. Amsterdam, Carre 20.15 uur: Cot ton Club Gala. Amsterdam, De Brakke Grond 20.30 uur: Een grappige oude man. Ballet. Den Haag, Congresge bouw: Ballet Rambert. werd gevraagd, of een uitgelaten uitbar sting van vrolijkheid werd vereist; het orkest gehoorzaamde als een man. De solisten hebben de hele avond vrijuit kunnen zingen zij werden nimmer door het orkest overstemd en zij konden zich vrijheden veroorloven zonder zich te behoeven bekommeren over de slagvaardigheid van de begelei ding. De grootste ontdekking van deze voor stelling was ongetwijfeld Frederica von Stade, die voor het eerst optrad bij de Nederlandse Operastichting. Zij is een vaste gast van de Metropolitan Opera in New York en staat ongetwijfeld aan het begin van een grote carrière. De rol van Octavian is een van de zwaarste opga ven voor een mezzo-sopraan. maar met haar donker gekleurde stem, haar feillo ze techniek en haar uiterlijke charme, heeft Frederica von Stade de moeilijk heden spelenderwijs overwonnen. Evelyn Lear is in de eerste plaats een grote actrice, maar wat stemvolume be treft legde zij zichzelf een te grote reserve op in de rol van de Marschaliin. De milde weemoedigheid van deze rijpe re vrouw, heeft zij prachtig getroffen, maar de trieste gelatenheid waarmee zij afscheid nam, was iets te zwaar aange zet. Jules Bastin hoeft er eigenlijk niets voor te doen om een goede baron Ochs te zijn. Hij heeft alles mee: zijn figuur, zijn stem en zijn kwaliteiten als acteur. Daarbij had hij zich een prachtig plat- Weens accent aan laten meten, waarmee hij de lachers op zijn hand kreeg. Ruth Welting, met haar zuivere, hoge sopraan, speelde de rol van Sofie het onschuldigè wicht met grote natuur lijkheid. Derek Hammond-Stroud toonde zijn grote talenten in de rol van Herr von Faninal. Sophia van Santé en James Atherton, met projecties, rollen plastic, enz. Toen nadering van ae begeleiding spreekt daarbij boekdelen. Zelfs binnen de ar il

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 19