CAIJ vergadert komt van OVER IJMUIDEN GESPROKEN..: J| Terug naar de natuur „Smees" „Snees" Truck liet boomtak sneuvelen K Blauwpijp I I City Theater BEVERWIJK Kennemer Theater Konijnen George Haak Humor J VAK-puzzeltochten zijn ten einde Stadsschouwburg Woedden en Mwdie van JUNI 19 7 6 IJMOND 6 IJMUIDEN Luxor 16,50 een zo altijd populair gebleven. Nadruk verboden ■scxoes a 1 S’ SU et 5 •S r ptputicfspoq ap ut ppuvqqaoq ap ui ppuvqqaoq ap ut Uitgegeven dear BectHscheDpukkeny en Boekhandel HET IN IJMUIDEN veel ge bruikte woord „Smees” voor een extraatje, een buitenkansje, is een verbastering van het woord „Snees”. Dat vertelden ons enige IJmuidenaren die nauw bij het visserijbedrijf betrokken zijn of waren. „Snees” was vroeger in de vishal een gangbare uitdruk king voor een bepaald aantal „stuks vis”. Iemand die een voor delig maaltje wilde hebben of iets extra’s wide verdienen waagde in de vishal zijn kans met de vraag: „Zeg, geef mij zo’n sneessie”. Dat woord „Snees” was voor een IJmuidenaar niet gemakkelijk uit te spreken. Daarom maakte men er „Smees” van. Dat woord is in IJmuiden in de boekhandel in de boekbandel~ in de boekhandel boekhandel Elseviers bloemengids De wilde bloemen van noord-west In de duinen en In de polder van K. Hulsbos Het veelzijdige leven binnen de dijken, beide boeken a DONDERDAG 3 ilms to És 0 1 ««S»' door Jan ,van Baarsel En nog veel meer boeken over de natuur bij uw „Kring-kenne- merland boekhandel" Enige tijd geleden wijdden we een beschouwing („Een lied voor IJmui- den”) aan de vroeger in IJmuiden zo populaire dichter George Haak, wiens teksten nog bij velen blijken voort te ..Luchthaven in alarm” (Airport ’75) draait vrijdag tot en met maandag elke avond in de schouwburg. Een boeing Een scene uit „Smokkelschip Lucky Lady”. ild te, ing lén iH ö- 5. S5 SU 5. s a. Bij de ouderen was de eerste prijs voor de heer A. J. Sonnema. Bleijenhoe- velaan 5; 2. mevrouw T. Verwoerdt, Wijkeroogstraat 66 en 3. Mevrouw M. G. C. Huisman-Schaap, Wenckebachstraat 42, allen te Velsen-Noord. De waardebonnen bedroegen voor elk van de categorieën ƒ15, ƒ10 en ƒ5. VELSEN-NOORD. De puzzeltoch- ten van de „Velsen-Noordse Aktiviteiten Kommissie” (VAK) die ter gelegenheid van de festiviteiten rond de viering van „100 jaar IJmuiden en Noordzeekanaal” en „50 jaar Velsen-Noord” in de laatste weken zijn gehouden, mochten zich in een grote belangstelling zowel van de jeugd als van ouderen verheugen. Uit de vele inzendingen kon de com missie na langdurige beoordeling voor de beide categorieën de door DOKA-winke- liers uitgeloofde geldprijzen toewijzen. Voor de jeugd ging de eerste prijs naar Joke Hogeduin 10 jaar, Smidt van Gel- derstraat 39; 2. Marcel Veldt 13 jaar. Velserbosstraat 13 en 3. Alex Tervoort 8 jaar, Schulpweg 276. Mstad maandagmiddag voor de kinderen „Walt Disney’s Tekenfilm Parade”. „The Good, The Bad and The Ugly” draait in het tweede Kennemer Theater. Deze western van Sergio Leone met Clint Eastwood en Lee van Cleef blijft voor de liefhebbers nog steeds in trek. In hetzelfde theater komt in de nacht- voorstelling van vrijdag en zaterdag en 'n de zondagmatinee „A film about Jimi Hendrix”. C ~<8 SS SU tj- Jts ss ft. Wanneer is de uitdrukking onge veer ontstaan? De heer J. Cramer te IJmuiden meent dat het tussen 1915 en 1917 is gebeurd. „In de oorlog 1914-1918 werden er door de Duitsers en ook door de Engelsen vele vissers schepen tot zinken gebracht”, vertel de hij ons. „Men ging er daarom toe over oude sleepboten tot vissersvaar tuigen om te bouwen, die zich niet verder dan 25 tot 100 kilometer van IJmuiden waagden. Doordat ze zo dicht onder de kust Visten vingen zij niet alleen vis. Er werd van alles opgepikt van getorpedeerde schepen en dat was bij elkaar heel wat: vaten wijn, kisten boter, vaten vet, baaltjes rubber, balen patentmeel”. Officieel moest dat alles wel aan de strandvonderij worden afgegeven, maar daar werd slechts een grijpstui- ver betaald voor de moeite die men had gedaan, om nog niet te spreken van het gevaar dat de mensen had den gelopen door onder deze oorlogs omstandigheden toch uit te varen. De meeste vissers vergaten daarom de strandvonderij maar liever en stopten hun extraatjes goed weg aan boord. Er waren in die tijd veel Amsterdamse handelaren die hun vis in IJmuiden inkochten. Toen ze hoor den wat er bij de strandvonderij zoal T’c' smokkelen van drank en de ge neugten die daar allemaal uit kunnen voortvloeien zijn voor regisseur Stanley Donen aanleiding geweest om een film te maken. „Smokkelschip Lucky Lady” heet deze avontuurlijke rolprent in ons land. In de belangrijkste rollen zijn Gene Hackman, Liza Minelli en Burt Reynolds te zien. De plot draait om een drietal dranksmokkelaars dat tegen de wil van een andere smokkelgangster en vanzelfsprekend ook tegen de zin van de politie drank in de Verenigde Staten wil binnensmokkelen. De heer K. van der Valk te IJmui- dien: „Met heel veel genoegen volg ik de verslagen die u geeft over het honderdjarige IJmuiden en de reac ties en mededelingen die u erop ont vangt.. Zo las ik in „Wat een eer voor IJmuiden” omtrent het vergaan van de „Eastwell” op Palmzondag 1913, op de kop en binnenkant (nagenoeg) van de Noorderpier en hoe Nannie van De heer A. E. Nieborg te IJmuiden gaf ons de partituur ter inzage van het lied „IJmuiden vooruit” dat bij het vijftigjarig bestaan van IJmuiden niet alleen door schoolkinderen werd gezongen, maar ook door de man die woorden en mu ziek had gemaakt, de toen populaire Rotterdamse bard J. H. Speenhoff. De par tituur werd „met toestemming van het Hoofdcomité” uitgegeven door de Elek trische Drukkerij en Boekhandel S. van Dorp in de Prins Hendrikstraat te IJmuiden. De volledige tekst (die „in breede Marschmaat” moest worden gezongen) luidt als volgt: gaven ons bijzonderheden over de „Smeesboten”. Binnenkort komen we op de gang van zaken in IJmuiden gedurende de Eerste Wereldoorlog en dus ook op de „Smeesboten” terug. Mevrouw A. Peeters-Peeters (76), Texel: „Ik bewaar de beste herinne ringen aan IJmuiden, waar ik gebo ren en getogen ben. IJmuiden was altijd vol humor, dat vind je nergens zo. En toch wat hebben die men sen vroeger moeten ploeteren, op de oude trawlers. Ze hebben zich dOod- gewerkt voor een schijntje. Dan moet je nu de moderne kotters zien, ze hebben een kombuis zoals geen huis vrouw een keuken heeft. En daarbij moet je bedenken hoe de verblijven van de bemanningen er vroeger uit zagen. En toch bleef IJmuiden altijd rijk aan humor, waardoor het een prachtplaats was”. (Reacties op deze rubriek: schrifte lijk aan bureau van dit blad onder vermelding „Van Gat tot Stad”, tele- "on sch 023-378601). De heer H. Haver te Haarlem: „U heeft al eens geschreven over de konijnen die in de begintijd van IJ muiden en „De Heide” vlakbij de huizen liepen en een voordelig boutje voor de bewoners opleverden. Mijn grootvader, die als een van de eersten naar IJmuiden kwam en op „De Hei de” ging wonen, vertelde nog jaren later hoe gemakkelijk het ging: wan neer hij een konijn wilde hebben schoot hij er een neer vanuit het pleeraampje”. Van donderdag tot en met zondag draait daar „Vrouwen in de Arena”. Voor de rest van de filmwëek wordt deze gevolgd door „Tiroler sexfestijn”, een vrolijke vrouwtjesikomedie die als inventief bedachte slagzin meekreeg: Een Beier die niet dom is maakt weer recht wat krom is”. Op zondag- en leven. Vandaag een groet aan oudere IJmuidenaren van mevrouw H. M. Kooyman-Haak, geboren in 1889. Ge orge Haak had drie dochters, van wie er een prachtig zong, een tweede uitstekend declameerde en de derde ook al een goede stem had, maar in dit artistieke gezin vooral haar talen ten als costumiè re toonde. Ze bekeek in de grote Amsterdamse zaken de nieuwste modellen, kocht wat ze aan stoffen nodig had ergens op de markt en wist zo op voordelige wijze uitste kende resultaten te bereiken. In IJ muiden leerde ze een marine-offioier kennen, waarmee ze in het huwe lijksbootje stapte. Deze jongste dochter van George Haak, de enig overgeblevene, woont nu in het bejaardenhuis De Loohof te Apeldoorn. Ze geniet van een gezien haar leeftijd zeer redelijke gezond heid, staat nog steeds bekend als bijzonder opgewekt en bezoekt nog regelmatig graag de schouwburg. Wilt u haar telefoonnummer: 055-251267. Spannende avonturen in Luxor met De Drie Musketiers. D’Artagnan meldit zich bij de Musketiers in Parijs, maar kan pas tot dit roemrijke regiment wor den toegelaten als hij de nodige helden feiten heeft verricht. En dat gaat hij doen met drie beruchte vechtjassen, Musketiers, die samen met D’Artagnan een vechtrijk avontuur beleven, waarin een paar briljanten een hoofdrol spelen. Ook in dit theater „Wie niet weg is is gezien’een vrolijke rolprent voor alle leeftijden met Pierre Richard en Jane Birkin als belangrijke schakels in ver haal, dat zich grotendeels afspeelt in en rond een bank. IJMOND. Het algemeen bestuur van het Centraal Afvalverwerkingsbe drijf IJmond komt op woensdag 9 juni ’s avonds om'19.30 uur in hef Velsens stadhuis bijeen om een beslissing te nemen over de vuilverwerking. Op de vergadering van 19 mei is dit punt uitgesteld. Voor het nemen van een definitief besluit zal eerst een brief van Claudius Peters A.G. behandeld worden. Wat het woord „Snees” betreft, zo als men in zijn woordenboek kan vinden betekent dit een twintigtal (schelvissen, eieren, appelen). Oor spronkelijk werd er een snoer mee bedoeld waaraan twintig voorwerpen waren geregen („Sneise”). Het werk woord „snezen” (sneesde, heeft ge- sneesd) is afkomstig uit het Bargoens, een voor buitenstaanders onbegrijpe lijk taal, oorspronkelijk de geheim taal van dieven, landlopers en derge lijke. Het woord betekent: wegnemen, helen, opkopen. Vijftig hard doorwerkte jaren - Heeft IJmuiden nu bestaan, - Scheepvaart, visscherij en handel - Zijn er steeds vooruit jjgaan. - Met volharding, samen werking - En de hoogste burgerzin, - Gaat IJmuiden met vertrouwen - Nu zijn tweede vijftig in. Kom laat de bel maar luiden - En laat de afslag gaan, - Ons wakkere IJmui den, - Is trots op zijn bestaan! Ziet die haven en die hallen - Ziet die sluizen en het strand.' - Zijn ze niet de trotsch en eere, - Van ons heele vaderland? - Laat het buiten brullend stormen, - Veilig gaat de scheepvaart door. - Mannen sterk door plichtbetrachting - Zorgen met de dood ervoor. Kom laat de misthoorn loeien, - De schepen komen aan, - Ze liggen aan de boeren, - Beveiligd voor vergaan! Wij betrouwen in IJmuiden - In zijn ongestoorde groei, - Allen, die ’t krach tig meenen, - Werken mee aan heel zijn bloei. - Onze wakkere gemeente - Kent zijn mannen en hun werk, - Kent de spreuk der wijze ouders - „Slechts door eendracht zijn we sterk”. Kom laat het kustvuur branden, - En soms de misthoorn gaan, - Het is hier veilig landen, - IJmuiden gaat vooraan! de Noorderpier en hoe Nannie der Wiele met zijn bemanning de mensen van de „Eastwell” heeft ge red. Of er toen meer schepen daar zijn vergaan is mij niet bekend, wel meen ik zeker te weten dat er heel kort haast vlak erachter een grote „Blauwpijper” bij het binnenkomen strandde binnen de pieren en dat deze in de bocht van de Noorderpier terechtkwam, maar dit schip werd spoedig weer vlot getrokken. Wij scholieren van de school van meester Van der Hoeven op het Wil- Ifemsplein moesten er het onze van hebben en probeerden achter het fort om langs de baak zo dicht mogelijk bij de verongelukte schepen te ko men. Dat gelukte tot aan de „Blauw pijper”. Tot zover de heer Van der Valk. 747, vol met passagiers, komt in botsing met een klein zakenvliegtuig en raakt in nood. De captain en de bemanningsleden worden zwaar gewond of gedood en niemand kan de besturing overnemen. De stewardess krijgt via de boordradio aanwijzingen om het toestel te besturen. Maar dan blijkt ook de automatische piloot defect en dreigt het vliegtuig tegen de rotsen te pletter te slaan. Karen Black en Charlton Heston spelen de voornaamste rollen. Op de beide Pinksterdagen wordt in de middagvoorstelling „Pim Pandoer in ’t nauw” gedraaid. Daarin heeft de Rode Spin, een berucht bendeleider het op de duikboot van Pim voorzien. Spanning en avontuur voor de jeugd. werd binnengebracht en bovendien te weten kwamen wat er allemaal aan boord van de vissersboten verborgen bleef, kwamen ze al gauw regelmatig een praatje met de vissers maken. Eenmaal aan boord was hun vraag: „Hebben jullie nog Snees?” De heer Cramer: „Het woord „Snees” lag niet in de mond van de IJmuidenaren, daarom werd het wel dra „Smees”. Al die kleine omge- bouwde sleepboten werden al gauw Een enorme tak die door een vrachtwagencombinatie van de boom werd afgereden veroorzaakte woensdagmidag op de Brede- roodseweg in Santpoort geruime tijd oponthoud voor het verkeer. De boomtak, die ook twee personenauto’s beschadigde moest door de Velsense plantsoenendienst met behulp van een kraanwagen worden opgeruimd. De eerste keer lukt dat voortreffelijk en de winst geeft aanleiding om over serieuze voortzetting te denken. Onmis kenbaar hulpmiddel is het zeiljacht „Lucky Lady”, dat in een later smokkel- tocht betrokken wordt in een ware zee slag. Voor de opvarenden van het smokkel schip breekt uiteindelijk toch de zon door en er kan aan een toekomst in de contrabende tegemoet worden gezien. Dat betekent voor de smokkelaars een leventje van comfortabele luxe. De ko mende week te zien in City. Op eerste Pinksterdag draait in de Ijzervreter” een garantie wil zijn voor ontspannen lachen. Wis dom raakt na een mislukt debuut be trokken in een zaakje doordat hij in een bui van weemoed het oude politie-uni- form van zijn vader aantrekt. Griekse godenverhalen dienen als vrij blijvende basis voor de film „Hercules verovert Atlantis”. In een door Vittorio Gottafavi geregisseerde film zien we de Griekse held optreden in een geromanti seerd verhaal. Maandag (tweede pink sterdag in City.) kring de Een schitterend, groot formaat boek met prachtige kleurenfoto's, van 37,50, tijdelijk (tot 1 augustus) voor 19,50 Europa23,90 middagvoorstelling „De waarin Norman Wisdom „Smeesboten” genoemd”. De heer Cramer, die al voor zijn twaalfde jaar ter haringvisserij ging, heeft zelf ook in de Eerste Wereldoorlog op zo’n „Smeesboot” gevaren, met zijn vader. Het was een oude boot, de „Drecht” uit Rotterdam, die tot vis sersboot werd omgebouwd, waarop ze hun taak als vissersman bleven ver richten. Tot zover de heer Cramer. Ook een aantal andere lezers en lezeressen (Die „Blauwp'jpe- wrs de ..Glau- cus”. Het schip was op weg van Batavia naar Amsterdam. De ramp van de „Eastwell” had tot gevolg dat ook de „Glaucus” vastliep. Door de storm kwam bovendien de vissloep „Oranje Nassau” MD II op het zuid- erstrand terecht.- JvB) s* l

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 7