Scheidsrechter Amsterdam in Stout scoorde na een beoordelingsfout André tekent woensdag bij Volendam AZ SPAARDE DE LEDEMATEN EN GAF FC AMSTERDAM PUNT Ajax en Betis: akkoord Mühren Cruijff nog geblesseerd leidt „drama” O Van de Meent: „Er was bij ons eindelijk weer wat rust” I s I I f/'" TM* jrk i te 19 7 6 13 SPORT Langzaam Onopvallend IS* IS- 9 Rust Drijfveer DINSDAG 8 JUNI P on Coureurs verongelukt (Van onze sportredactie) SPORTEF Piet Schrijvers hielp Telstar aan een punt (Van onze sportredactie) Leen de Goey (links) probeert Ruud Krol de bal te ontnemen. i MARC SERNÉ. I bij de nog js y is, gste and, ga al le- Bij dus rust maar Trouwens, het had toch niets uitge maakt, want Den Haag had al orde op zaken gesteld in Maastricht zodat Am- MAN De Westduitser Walter Worner is maandag om het leven gekomen tijdens de internationale Tourist Thophy motor races op het eiland Man. Worner (23) was passagier van Sieg fried Maier in de klasse voor zijspannen. De motor van de Westduitsers raakte de trottoirband, en vloog brandend de strobalen in. Beide rjjders werden weggeslingerd. Worner, ge trouwd en vader van een kind, zou op slag dood zjjn geweest. Maier is naar het ziekenhuis vervoerd met een shock en een armblessure. Warner is de 106e motorrijder, die bij de races in een periode van 64 jaar is omgekomen. Vele toprijders hebben ervoor gepleit, dat Man werd geschrapt van de lijst van wedstrijden, die meetellen voor het wereldkampioenschap Zij vinden het heuvelachtige circuit te gevaarlijk. De internationale sport federatie heeft eerder dit jaar besloten, dat de races op Man I voe- nele f en slot, mg ;een bij elfa- ■rten :erk- lem, an- ets in uw ook I tot llop Flauwekul natuurlijk, want AZ was bij een gelijkspel toch wel ver.ekerd van die vijfde plaats. Echt in gevaar kwamen de Alkmaarders dan ook maar alleen toen Van de Merkt een keer aan de waakzaamheid van de defensie ont snapte en doelman Vooys geen vinger uitstak toen de Amsterdammer tegen de naai schoot. Voor de rest speelde AZ sterdamse doelman kon de opportunisti sche bal echter nooit te pakken krijgen, maar gelukkig had Otto niet goed ge richt en verdween de bal over de ach terlijn en niet over de doellijn, zodat AZ op de valreep nog een corner mocht nemen en niet alsnog de overwinning in de schoot geworpen kreeg. VELSEN. Ajax en Betis zijn het gisteren eens geworden over het transferbedrag van Gerrie Mühren. Twee bestuursleden van de club uit Sevilla waren aanwezig bij het duel Telstar-Ajax. de Velsenaren. De equipe Castenmiller, die ook competitie-afleveringen (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Tijdens de rust van AmsterdamAZ verbood Amster- dam-trainer Pim van de Meent aan de omroeper in het Olympisch Stadion Fred Harting, om de ruststand van MVVDen Haag bekend te maken. Van de Meent wist dat de zaken voor de Limburgers tot op dat moment uiterst voorspoedig verliepen en dat wilde hij voor zijn op alle fronten rammelende formatie liever geheim houden. wat was feld op een Meent-equipe uitgelopen. sterdam, dat zich in Zeist had voorbe reid zelfs bij verlies nog in de ere- bereid, zelfs bij verlies nog in de ere- van dit ere-divisieschap werd door Am sterdam, waar Van de Meent in de slotfase op de spelersbank rijp leek voor een zenuweninrichting, na afloop als een kampioenschap gevierd. Het camoufleer de ook een stuk bedenkelijk zakelijk beleid van voorzitter Dé Stoop. Hij was de voornaamste drijfveer achter de ver kopen van Geert Meijer, Van der Lem en Nico Jansen. Transfers die ongeveer twee miljoen voor de eigenaar van een liftenfabriek opleverden. Het kostte Am sterdam echter bijna wel de eredivisie. Daarom redeneerde Van de Meent op nieuw: „Er was bij ons veel rust in het elftal. Zeker meer dan de laatste weken het geval is geweest. Bovendien speelden we sinds weken wee eens min of meer blessurevrij. Ook de terugkeer van Flin- kevleugel heeft goed gewerkt”. Toch was Amsterdam dodelijk nerveus dat het te gen het betere AZ verkeerd zou aflopen. Illustratief in dit verband was een te rugspeelbal van Heini Otto. Enkele se conden voor het einde probeerde hij terug te spelen op Jongbloed. De Am- volgend jaar mee zullen tellen voor een nieuwe categorie buiten het wereldkampioenschap. Tijdens de maandagmiddag in Stadskanaal gehouden Pink- sterraces van de motor- en autoclub (MAC) Stadskanaal en omstreken op het gemeentelijk sportpark werd in de derde rit van de zijspannen de Duitse bakkenist Franz Neumann vrijwel op slag gedood toen hij na een botsing met een andere com binatie uit zijn bak werd geslingerd en zeker 30 meter verder op de baan terecht kwam. Bij aankomst in het Refajazieken- huis in Stadskanaal bleek hij reeds te zijn overleden. De be rijder van de zij span combinatie Hermann Halzkampfer bleef vrijwel ongedeerd. De Duitse motorrijders Zimmermann en Schneider met wie de botsing plaatsvond, weden levens gevaarlijk gewond naar het ziekenhuis vervoerd. De wedstrijden bijgewoond door 15.000 mensen werden na het dodelijk ongeval door de organisatoren verder af gelast. VELSEN. Een beoordelingsfout van Piet Schrijvers heeft verhinderd dat Ajax met een minimum aan inspanning een optimaal resultaat heeft behaald te gen Telstar. Bij een 1-0 voorsprong voor de Amsterdammers verkeek de Ajax- goalie zich tien minuten voor tijd volle dig op een hoekschop van Co Stout, die de bal via de toppen van Schrijvers’ vingers in de verste hoek van het doel deponeerde. Dat Telstar de gelijkmaker voornamelijk te danken had aan deze misgreep is tekenend voor de improduk- tiviteit van van trainer Castenmiller, die ook in voorgaande competitie-afleveringen al zo'n schotloosheid had gedemonstreerd, wist gistermiddag opnieuw geen raad met de schitterendste kansen. Over de juiste hoogte van het be drag wilden beide partijen zich niet uitlaten. Ajax-voorzitter Jaap van Praag: „Ik kan alleen zeggen dat het minder is dan de zeven ton, die we eerst voor Gerrie vroegen”. Het ak koord tussen Ajax en Betis houdt overigens nog niet in dat Mühren, die negen jaar voor de Amsterdamse ploeg is uitgekomen, volgend seizoen in Spanje voetbalt. Mühren: „Woens dag ga ik naar Sevilla om nog over enkele zaken te praten. Ik moet bij voorbeeld nog duidelijkheid over de behuizing”. De overige Ajacieden pasten zich bij de langzaam-aan-actie van hun mede spelers aan en hadden er duidelijk geen behoefte aan om op de valreep nog eens aan klantenbinding te doen. Dat het duel zo nu en dan toch nog iets te bieden had was voornamelijk te danken aan de wedstrijdinstelling van Telstar. De Velsenaren wilden na de teleurstel lende vertoningen tegen Eindhoven en NAC nog een keer een goed werkstuk afleveren en bewogen zich daardoor in een aanmerkelijk hogere versnelling over het veld dan hun tegenstanders, die zich bij vlagen gedwee lieten wegtikken. Dat de beginstand zo lang intact bleef is niet alleen toe te schrijven aan enkele knappe reddingen van Schrijvers op af standsschoten van Co Stout en Fred André, maar ook aan de zwak leidende Joop Vervoort. Zo werd na vijftien mi nuten Frank Kramer de doortocht in het strafschopgebied belemmerd door Dick Helling. Hoewel aan alle voorwaar den voor het uitdelen van een penalty leek te zijn voldaan liet Vervoort het spel rustig vervolgen. Ook kneep hij de ogen toe toen Arnesen wraak nam op Ton Kamphues, die op zijn beurt een aanval ondernam op de benen van Arno Steffenhagen. Veel invloed op de sfeer in het veld had het niet. Ajax bleef een bezadigde indruk maken en kwam niet verder dan een actie van Arnesen, die de bal voor langs het doel van Van der Meeren schoof. Telstar bleef de sterkere en gevaarlijker ploeg, die duidelijk de transfermarkt even uit de gedachten had gebannen. Pas na afloop wilde trainer Joop Castenmiller kwijt dat hij van avond mek het bestuur om de tafel gaat zitten, omdat hij duidelijk wil weten waar hij met Telstar aan toe is. De oefenmeester, die ruim een maand gele den voor een jaar heeft bijgetekend, is plotseling geconfronteerd met het ver trek van Kees van Kooten, die naar Go Ahead Eagles is overgestapt en van Fred Andre, die woensdagavond een tweejarig contract gaat tekenen bij Volendam. André: „Er zijn nog enkele kleine zaken, die moeten worden besproken, maar die zullen ongetwijfeld snel uit de weg wor den geruimd”. Zondagmorgen was er niet zozeer sprake geweest van teleurstelling, maar wel van louter woede over de inderdaad zeer aanvechtbare beslis sing van de Poolse scheidsrechter Matuschevsky, die de vierde strafbal van Rüsselsheim (genomen door Beek en briljant gestopt door doel man Pijpers) toch tot doelpunt liet promoveren. Pijpers zou bij zijn schitterende safe „sticks” (het te hoog houden van de stick) hebben ge maakt. Het leek meteen al een discu tabele beslissing, maar de enkele ma len herhaalde tv-opname van het moment maakte eens te meer duide lijk dat de Pool zich had vergist. Sneu voor Amsterdam, dat veel meer verdiend had dan de zesde plaats in de eindrangschikking. Giste ren werd de ontmoeting om de vijfde plaats tegen het Spaanse Egara Ter rasa met 2-3 verloren, vooral ook ofndat de echte interesse er niet meer was, maar daar staat natuurlijk wel tegenover dat het niet op dat jam merlijke moment had mogen aanko men. Afgezien van het feit dat Rüsselsheim vrijdag al royaal versla gen had kunnen (en moeten) worden, was er het feit dat de ploeg slechts twee van de vijf straf ballen benutte (Rüsselsheim drie), en dat is natuur lijk te weinig. Zelfs wanneer men de pogingen van Jorritsma en Kronen berg beiden schoten tegen de paal van het etiket „pech” voorziet, blijft de realiteit dat Amsterdam, de ploeg die veruit het beste hockey had laten zien gedurende het vierdaagse hockeygebeuren in Amstelveen, tot tweemaal toe de kans in eigen hand had en daar even zovele malen geen munt uit kon slaan. Tien minuten voor tijd werd Telstar toch nog een punt gegund. Door Piet Schrijvers, die zich nadat Telstar twee wissels had aangebracht (John van Vel- zen en Klaas Bijl voor Tonnie Fens en Gilles Hendrikse) volledig verkeek op een hoekschop van Co Stout: 1-1. JAN PREENEN. RIO DE JANEIRO (UPI) Johan Cruijff heeft ook de tweede wedstrijd met een Europees-Zuidamerikaanse combinatie tegen een Braziliaanse selec tie niet uitgespeeld. Hij bleef in de tweede helft langs de kant wegens een lichte beenblessure, die hij in de eerste confrontatie tussen beide teams had op gelopen. Deze tweede wedstrijd werd door de Brazilianen gewonnen met 2-1. Bij de rust was de stand nog 0-0. Daarna doelpuntten Rodrigues (69e mi nuut) en Ziza (72e) voor de Brazilianen. Doval scoorde in de 88e minuut tegen. ‘iV’. AMSTELVEEN Pas maandag morgen werden de spelers van het zo ongelukkig voor de halve finales van het Europa-cuptoernooi uitgeschakel de hockeyteam van Amsterdam zich werkelijk bewust van de consequen ties van het „strafballendrama” tegen Rüsselsheim. Gisteren, een dag nadat Russelsheim Amsterdam de pas naar Europese bekersuccessen had afgesne den door een noodzakelijk geworden strafballengevecht beide ploegen hadden na hun onderlinge 1-1 met 6- 0 gewonnen van het zwakke Cardiff te winnen, ontlaadde de teleurstel ling zich pas echt. Onder andere in een flinke huilbui van aanvoerder Donald Kalff, een van de drie spelers (Koen Kronenberg en Wouter van den Bergh zijn de andere) die in dit Europa-cuptoernooi hun laatste wed strijd voor Amsterdam speelden. Het snellere voetbal van AZ bracht Amsterdam herhaaldelijk uit balans. Maar de Alkmaarders drongen niet echt aan. Kist rommelde maar wat aan, zodat alleen een afstandsschot van de blonde spits voor enige verwarring zorgde. Ze ker toen Bianchi een nogal grove over treding tegen Van Rijnsoever had be gaan, vond AZ het verstandiger om de ledematen in deze laatste wedstrijd maar te sparen en Amsterdam het punt dat het zo verlangde dan ook maar te geven. Van Rijnsoever verdween per brancard van het veld (clubarts Rompu: „De knieschijf was wat verschoven, het is een kwestie van enkele dagen”), maar dat betekende nauwelijks een verzwak king. Zijn vervanger Ruud Suurendonk werkte in deze hitte als een paard en bracht vaak een snelheid in de AZ- acties, die Van de Meent uiterst angstig observeerde. Hoewel de Amsterdam-trai- ner dat na afloop ontkende: „Ik ben niet echt nerveus geweest. Je kunt mij ook niet wijs maken dat AZ die wedstrijd hier heeft laten lopen. Tenslotte wilde het elftal die vijfde plaats niet prijs geven. Bij AZ spelen bovendien zoveel factoren mee”. Naast het vertrek van dit duo is middenvelder Leen de Goey nog in on- derhandeling met het Franse AS Mona co. De Goey: „Het hangt er van af of Monaco degradeert of niet. De ploeg staat er in de eerste divisie erg slecht voor. Degradeert Monaco dan blijf ik waarschijnlijk gewoon bij Telstar”. Husers, trainer Pim van de Meent (beiden met bloemen) en Bianchi vieren na afloop het behoud van het eredivisieschap. meer hadden aangedrongen, dan deze beslissingswedstrijd ongetwij- debacle voor de Van de Gistermiddag kon De Goey zich overi gens niet waarmaken. Hij speelde erg onopvallend en wist zich in ieder geval niet op te trekken aan spelers aan Andre en Stout. Laatstgenoemde nam in de spits van de Velsense aanval de plaats in van Kees van Kooten, die aan de kant bleef omdat Telstar niet het risico wilde lopen een geblesseerde spe ler aan Go Ahead Eagles te moeten overdragen. Stout kreeg overigens in de 20ste minuut na rust de beste kans voor Telstar. Vlak voor het doel staande presteerde hij het echter om de bal richting cornervlag te sturen. Mede daardoor kon Ajax in de 71ste minuut nog vrij verrassend de leiding nemen. Steffenhagen lanceerde de naar voren gesprinte Barry Hulshoff, die doelman Van der Meeren met een boogballetje uittelde. 0-1. Kort daarop leek het beeld nog meer te worden vertekend toen Steffenhagen de voor Arnesen ingeval len Dusbaba in een 1-2-combinatie be trok. Dusbaba besloot die aktie door de bal op de paal te kogelen. Suurbier met een enkelblessure worstelt. De vleugelverdediger zelf stelde laconiek vast „geen zin” te hebben. Ook een andere „dwarsligger”^ Willy Brokamp, behoefde het verplichte nummer niet aktief te volgen. Hun vervangers, de bijna door het Spaanse Betis ingelijfde Gerrie Mühren en ex-Telstar Dick Hel ling voelden zich trouwens ook niet geroepen om alle reserves aan te spre ken. Met de Deen Lerby (Rene Notten was naar de laatste linie verhuisd) vormden zij een zwak middenveld, dat de door de uitblinkende Fred André en Hans Driessen vaak op een „eiland” gezette Ruud Geels slechts bij hoge uitzondering van bruikbare passes wist te voorzien. Amsterdam moest gelijk spelen om zijn kansen in eigen hand te houden. Vooral in de eerste helft moet Van de Meent uiterst benauwde ogenblikken hebben gehad en moet het spookbeeld van de eerste-divlsie herhaaldelijk door zijn hoofd zijn gegaan. AZ speelde in deze periode namelijk een veel gemak kelijker voetbal en als de Alkmaarders Het kreeg die mogelijkheden min of meer gepresenteerd van een Ajax, dat Telstar alle gelegenheid gaf het spel te maken. De inspiratie was bij de Amster dammers dan ook te zoeken. Wim Suur bier zag er zelfs van af om zich om te kleden en voegde zich tussen de 5000 toeschouwers. Rinus Michels gaf na af loop als reden van de absentie op dat ook na rust een veel geacheveerder voetbal, maar was het opnieuw niet bereid om bikkelharde duels aan te gaan in het strafschopgebied van Jongbloed. I-

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 13