Steylen en Gewonnen finale tegen Eintracht Braunschweig 75ste duel zonder verlies Jansen in de clinch Gerard de Lange gaat verdwijnen Prima marathon van Roelof Veld Wereldrecord Stones kou M ALS ENIGE IN STERK GEZELSCHAP OVER 2 METER 20 15 DINSDAG 8 JUNI SPORT 19 7 6 o Niveau Verrassing O AMSTERDAM BLEEF 1 OPNIEUW OVEREIND 7 (Van onze sportredactie) achter BERT BREEVOORD (Van onze sportredactie) De reactie Roger Pyttel: Droomgrens doorbroken. DDR: Zeventien records Wielart na recordsprong kandidaat voor Montreal 1 o 1 1 1 1 2 ciële voor vooruitzicht. Spitz, zeven keer verguld, in München temeer niet omdat de 200 meter wissels lag niet langer een Olympisch nummer is. bracht. Met een ziedende knal bracht de blonde veterane niet alleen de stand in evenwicht, maar zorgde zij er bovendien voor dat de vrees plotseling in de Am sterdamse harten terugkeerde. thon van Amsterdam 2.16.53.0 deed note ren. meter onmiddellijk reageerde, toen aan- gekondigd werd dat er al anderhalve minuut voorbij was. Tot ieders verras- Op hetzelfde veld waarop de Engelse ploeg de toch wel verrassende triomf realiseerde, versperde de nationale ploeg van België op 21 maart de Britten de weg naar Montreal door de derde beslis singswedstrijd te winnen. De derde plaats bij de heren was voor Rüsselsheim, dat het ook in deze catego rie sterk voor de dag komende Slavia Praag met 3-2 terugwees. In eens 0 8 2 8 1 8 6 8 2 3 9 8 7 3 >2 l AMSTELVEEN Het feit dat de ploeg er maandagmiddag in slaagde de 75ste wedstrijd in successie zonder nederlaag af te sluiten, leek de dames van Amsterdam minstens zo op te winden als het winnen van de Europa Cup. In de vreugde die er ongetwijfeld was na de 3-1 overwinning op Eintracht Braunschweig (dezelfde tegen stander die vorig jaar in Brussel in de eindstrijd werd verslagen), dook steeds weer het bereiken van die inderdaad opvallende mijlpaal op. Vijfenzeventig wedstrijden ongeslagen, het is niet alleen veelzeggend voor de hege monie van Amsterdam in eigen land. Ook in Europa is er vooralsnog geen damesteam te vinden dat het met enige kans op succes kan opnemen tegen de zevenvoudige Nederlandse kampioensploeg. AMSTERDAM (ANP). De sponso rovereenkomst tussen Gerard de Lange en de basketbalvereniging die vroeger The Blue Stars heette, zal per 15 juni weorden ontbonden. Gerard de Lange werd dit seizoen kampioen bij de dames, maar behaalde in de eredivisie heren magere resultaten. Van de Olympische marathonselectie, die de KNAU aan de hand van de prestaties van het vorig jaar samenstel de, zal niemand in Montreal lopen. Cor Vriend geplaagd door een liesblessure had zich al voor Riehen teruggetrokken en Henk Kalf, die in de laatste mara thon van Amsterdam uitviel, haalde in Riehen opnieuw de eindstreep niet. De Groninger staakte na ruim 20 kilometer de strijd. En daar was toch betrekkelijk weinig reden voor, want in de eerste helft had het sterk spelende Amsterdam de juiste verhoudingen al aangetoond. Een fraai doelpunt van Marjolein Gouka in de 24e minuut, na knap aangeven van Anita Kalff, was het verdiende en eigenlijk te karige loon voor een veel betere spelop vatting en een reeks aanvallen, die in maar liefst zes strafcorners en drie lan ge hoekslagen had geresulteerd. Vooral de manier waarop Amsterdam zijn plaats in de eindstrijd veilig stelde, zegt erg veel over het niveau van de tegenstanders. Vrijdag bood het Tsjechi sche Slavia Praag (dat in de eindklasse- ring derde werd door in de „kleine finale” toch wel verrassend te winnen van Royal Uccle Sports uit België) nog enige tegenstand van betekenis. Het werd slechts 4-1 voor Amsterdam, dat overduidelijk de controverse tussen Jansen en Steylen accentueer de. Southgate won in de eindstrijd met 3- 2 van de Belgische titelhouder Royal verrassing had gezorgd door Rüsselsheim verrassing had gezorgd door Ruessels heim, na het elimineren van Amsterdam, favoriet voor de eindzege, met maar liefst 6-3 te verslaan. Southgate nam Kornelia Ender was echter de konin gin. Vijf nieuwe records brachten h et totaal op twintig verbeteringen. „Korne- lia-kan-alles” zei Berlijn en met recht. Ongenaakbaar was de zeventienjarige verloofde van Roland Matthes. Vrije slag, vlinderslag, rugslag, Montreal lijkt vijf medailles voor haar in het verschiet te hebben. De zesde is onbereikbaar omdat het progamma deelneming aan zowel de 200 meter vrije slag als de 100 meter vlinderslag onmogelijk maakt. Zij zal dus niet zo ver komen als Mark "'.f w Zoltan Wladar heeft gisteren in Graz het Europees record 800 meter vrije slag verbeterd. De Hongaar zwom de afstand in 8.15,54. Daarmee was Wladar ruim een seconde sneller dan Igor Koets jepe- lov uit de Sovjet-Unie vrijdag in Kiev (8.16,58). met de finaletriomf een beetje revanche voor de uitschakeling van het team van Groot-Brittannië voor de Olympische Spelen. PHILADELPHIA (ANP) De 22-ja- rige Amerikaan Dwight Stones heeft zijn eigen wereldrecord hoogspringen met een centimeter verbeterd. Bij wed strijden in Philadelphia sprong Stones 2 meter 31. Stones’ vorige wereldrecord, 2,30 dateert van 11 juli 1973 en was gevestigd in München. Met een sprong van 2 meter 30 bezit Stones ook het record voor zaalwedstrijden. „Met opzet heb ik zaterdag mijn mond gehouden tegen Geert Jansen. Als bonds.trainer haal je het toch niet in je hoofd om een atleet pootje te haken. De zaken liggen heel anders. Na zo’n 35 km, toen ik aan de kant stond om de voorsprong van Veld op Jansen te timen, dook Jansen plotse ling opzij om mij een harde stomp in de maag te geven. Ik heb daarvan getuigen. Het is ongehoord wat Jan sen, die er met zijn protest blijkbaar op uit was diskwalificatie van Roelof Veld te bewerkstelligen, deed”. „Deze zaak zal tot op de bodem moeten worden uitgezocht. Te meer omdat zijn optreden en dat van een zekere Hermsen, die notabene meer dan drie en een half uur nodig had voor deze marathon, een nadelige in vloed hebben gehad op het lopen van de uitgevallen Henk Kalf. Mijn stelli ge indruk is dat Jansen door in het begin te veel tempowisselingen toe te passen, erop uit was het Kalf te moeilijk te maken”, aldus Aad Stey len. Roelof Veld heeft in Riehen bij Base! de kans om zich eventueel in de ogen van de keuzeheren van het Neder- landsch Olympisch Comité waar te am- ken, aangegrepen. De 31-jarige verzeke- ringsinspecteur uit Deventer, die vorig jaar oktober in Maastricht zijn eerste marathon liep en won in 2.19.07, schoof met de tijd die hij in Riehen maakte, 2.17.45, op naar de tweede plaats op de Nederlandse ranglijst aller tijden achter Henk Kalf, die vorig jaar in de mara- Dat vroegtijdig aan wij zen lijkt een moeilijke zaak, want de KNAU komt pas op 30 juni met de voordracht bij het Dortmund bleek overigens weer hoe hoog het internationale atle- tiekpeil is. De Belgen onderstreepten dit via 400-m-loper Brijdenbach met een flonkerende 45,13 sec. en 800-m-loper Ivo van Damme, die vanwege de absen tie van de zieke Mike Boit aan iedereen zijn wil oplegde. Dit bovendien in 1.45.1, de beste wereldprestatie van dit seizoen. Een kwalificatie die de Olympische kam pioen van München, de Oegandees Akii Bua, ook verdiende dank zij zijn voort reffelijke 48,58 sec. op de 400 m horden. De kracht van Oost-Duitsland in de breedte wordt onderstreept door de twee wereldrecords van de verenigingsploeg van SC Dynamo Berlin. Barbara Krause, Monika Seltmann, Andrea Pollacl Rose marie Gabriel (vrije-slag estafette) en Carola Nitschke (wisselslagestafette) werden als clubploegen de snelsten van de wereld, waarmee zij de prestaties uit vorige jaren van hun nationale selecties overtroffen. Een laatste bewijs, op de 200 meter vlinderslag bleven Ulrike Tauber, Rose marie Gabriel en Andrea Pollack onder het record dat voor het begin van deze vijf dagen op de lijst stond. De vloed van records heeft in de Verenigde Staten schrik veroorzaakt. De bekendste van de Amerikaanse trainers, Doe Counsilman, zei: „Oost-Duitsland kan alle gouden medailles voor de da mes in Montreal winnen. Misschien dat alleen Shirley Babashoff een kansje te gen deze zwemster heeft”. Een al jarenlang slepende zaak die zaterdag een dieptepunt bereikte, want Aad Steylen heeft inmiddels de KNAU bericht zich niet bij deze gang van zaken neer te leggen. den medailles zijn bij de dames te verdelen op de spelen, de dertien wereld- recordhoudster op die nummers ma ken deel uit van de vloot van professor Schramme. Over veertien dagen kan, bij de Ame rikaanse selectiewedstrijden, een tegen offensief verwacht worden, maar het is nauwelijks aan te nemen dat de toptij den op een dergelijke schaal verbeterd worden en evenmin dat het niveau op zo’n breed front wordt bereikt. Het was in Oost-Berlijn geen uitzondering wan neer op alle acht banen tijden werden gemaakt die recente wereldrecords be naderden. Bijvoorbeeld de 200 meter vrije slag. Kornelia Ender was record- houdster met 2 minuten 2,27 seconden, het gemiddelde van de Oostberlijnse fi nale op dat nummer lag op 2.02,94. Andrea Pollack, veertien jaar pas, veroverde geen titel bij deze 27ste kam pioenschappen van de DDR. Toch maak te zij tijden van 2.01,91 op de 200 meter vrije slag, 8.50,4 op de 800 meter, 1.01,02 op de 100 meter vlinderslag en 2.13,34 over de dubbele afstand. Het waren prestaties die niet meer brachten dan tweede of derde plaatsen, maar in het bad van Montreal kan ook zij het goud uit het water vissen. Drie overwinningen en deelcijfers van 27-1. Het zegt het nodige over de kwali teiten van Amsterdam, maar eigenlijk veel meer over het gemis daarvan bij de kampioenen van de tweede garnituur uit landen, waarin hockey de kinderschoe nen nog lang niet ontgroeid is. Ook Eintracht Braunschweig behoefde zich nauwelijks in te spannen om zich naar de finale te spelen. Het Franse Baumette en Campo Madrid werd met de cijfers 6-0 aan het verstand gebracht dat er in Amstelveen geen Europese lauweren lagen te wachten. En ook Royal Uccle Sports had niet voldoende inhoud om de vooral fysiek sterke West- duitse dames af te stoppen, 1-3. Omdat Eintracht in de groepswedstrij den eigenlijk meer had geïmponeerd dan Amsterdam, ondanks de monsteruitsla- gen van de Nederlandse ploeg, werd de finale in het Amsterdamse kamp met de nodige zorg tegemoetgezien. Ten onrech te, want evenals vorig jaar in Brussel bleek Amsterdam een completer team dan Eintracht, dat echter in de al 36- jarige Gudrun Scholz een van de vier internationals in de ploeg een zeer geslepen aanvalster heeft, die voor iede re verdediging moeilijk te stuiten is. Wat drie minuten na de rust bewezen werd, toen na een van de weinige goede aanvallen van de club uit Braunschweig het geschut-Scholz in stelling werd ge- teruggang nog verdoezelen, maar nu was er geen hoofdrol voor de ploeg uit Frankfurt weggelegd. De Europa Cup ging naar het Engelse Southgate, dat bij de gratie van een zeer fortuinlijke loting tot de eindstrijd was doorgedrongen. Goed werk leverden Geert Jansen, die op eigen initiatief naar Riehen was ge gaan en Ko van der Weyden, die in Amsterdam verrassend nationaal kampi oen werd en pas na protesten door de KNAU alsnog voor Riehen werd inge schreven. Geert Jansen verbeterde zijn persoonlijk record met bijna een minuut van 2.21.12 tot 2.30.30 en Van der Wey den haalde precies een minuut van zijn persoonlijk beste tijd af. (2.21.59). DORTMUND. „Ik sprong hier 2.20 nieter en liet vijf tegenstanders achter me. die al zeker zijn van Montreal; mag ik dan alsjeblieft aannemen dat ze me naar de Olympische Spelen sturen?” Dit was zondag in Dortmund de reac tie van de Hoofddorpse atleet Ruud Wielart, die op de valreep een voor Nederland verloren lijkende atletiekmid- dag plotseling redde. Redde met een hoogtesprong van 2.20 meter, hetgeen niet anders kan betekenen dan dat de 21-jarige Hoofddorper door het NOC geaccepteerd zal worden als Montreal- reiziger. De zich „traditioneel” lang concentre rende Wielart verzocht de Westduitse jury echter nu de klok te hanteren. Reglementair heeft een hoogspringer 2 minuten voor zijn concentratie. „Met opzet vroegen we om de tijd op te nemen, anders krijg je achteraf toch weer praatjes”, aldus Wielart, die tijdens zijn derde poging op een hoogte van 2.20 OOST-BERLIJN (SID, Reuter, AFP, UPI). Vijf dagen Oostduitse zwem- kampioenschappen, zeventien wereldre cords op alle nummers min een (de 200 meter schoolslag, dat trouwens al in Oostduitse handen was), bij de dames nieuwe wereldrecords. Professor dr. Ru dolf Schramme, eerste trainer van de Oostduitse ploeg, noemde het niet meer dan een eerste stap naar het hoogtepunt van het seizoen, dat in Montreal moet liggen. Schramme heeft drie jaar geleden in Utrecht, toen de Oostduitse dolfijnen hun eerste golf van wereldrecords lieten aanspoelen iets dergelijks gezegd met betrekking tot de wereldkampioenschap pen in Belgrado. Hij kreeg gelijk in Belgrado. De zwemsters uit Oost-Duitsland heb ben in Oost-Berlijn, onder aanvoering van de zeventien-jarige Kornelia Ender de wereldrecordlijsten een ander gezicht gegeven. Twee droomgrenzen werden doorbroken, een door Kornelia Ender, die als eerste vrouw op de 200 meter onder de grens van twee minuten dook, de ander door Roger Pyttel die op de 200 meter vlinderslag hetzelfde deed en daarmee Mark Spitz op dat nummer onttroonde. Maar Schramme stelde het record van Barbara Krause op de 400 meter boven aan de lijst. Krause dook meer dan drie seconden onder de presta tie waarmee Shirley Babashoff de lijst aanvoerde. „Dat is”, zei de succesvolle trainer uit de zwemwereld, „het beste wereldrecord uit Berlijn”. Die 400 meter in 4 minuten 11,69 seconden was in de eerste plaats een triomf voor de trainer. Waren de Oost duitse meisjes gevreesd op alle afstan den, op de langere vrije-slagnummers waren zij geen zekere winnaars. Het zwakke punt is verbeterd. Dertien gou- Mark Schubert, de trainer van Shirley Babashoff liet weten: „Deze tijden heb ben ons niet verbaasd. Wij kunnen nog maar één ding doen, keihard verder werken. In de heilige overtuiging overi gens dat Shirley nog altijd kansen heeft op de 200 en 400 meter vrije slag”. NOC, dat echter geen enkele reden kan hebben Wielart af te wijzen. Zoals dat ook het geval is met Jos Hermens en hoogspringster Ria Ahlers. „Dit was toch een sterk bezette inter nationale wedstrijd, zoals NOC die graag ziet?”, aldus Ruud Wielart, die in Dort mund zijn nationaal record van 2.17 naar 2.20 meter tilde, na al eerder dit seizoen 2.14 (Utrecht), 2.15 (Namen) en 2.16 (Turijn) te hebben gesprongen. Een duidelijk opgaande lijn dus, die hij zon dag bij de sterk bezette internationale wedstrijden in Dortmund bekroonde. Vlekkeloos ging hij in de eerste po ging over de 2.05, 2.10, 2.15 en ook over de nieuwe nationale recordhoogte van 2.18 meter. Op 2.20 meter waren alleen de Westduitsers Lichtenberg, Killing en Boller, de Fransman Poaniewa en Wie lart nog in de strijd. Allen moesten echter buigen voor die hoogte, zoals Ruud Wielart dat in de eerste twee pogingen ook moest. Amsterdam behoefde na de gelijkma ker van Braunschweig niet lang naar zichzelf te zoeken. Toen de Duitse aan voerster Herma Blumanberg de bal na de zevende strafcorner van Amsterdam tegen de arm aangeschoten kreeg, mocht Kiki de Wolf de toegekende strafbal benutten om opnieuw voor een voordeli ge stand te zorgen. Ze deed dat koel bloedig. Vijf minuten voor het einde, in een periode waarin de Westduitse dames duidelijk de indruk maakten geïrriteerd te zijn geraakt door het voor hen nega tieve wedstrijdbeeld, kostte een overtre ding van internationaldoelvrouwe Christel Lau, die zichzelf bij die actie blesseerde, het elftal uit Braunschweig opnieuw een strafbal. Nu maakte Connie Nessen, alleen voor de weer opgelapte Lau, geen fout en verzekerde haar ploeg daarmee van titelprolongatie. De 3500 toeschouwers waren er dank baar voor; Amsterdam gaat met ingang van het komende seizoen beginnen aan de jacht naar de 100e wedstrijd zonder verlies. Bij de heren spatte niet alleen de droom van Amsterdam al in een (te) vroeg stadium uiteen, maar kwam er ook een einde aan een tijdne'k. De vijfvoudige bekerwinnaar Frankfurt 1880 blijkt nu toch echt te zwak gewor den om in sterk internationaal gezel schap mee te kunnen. Bij vorige gele genheden konden de Westduitsers hun De reaptie van Wielart was dan ook een begrijpelijke. „De Duitsers Boller en Killing waren al zeker van Montreal, nadat ze onlangs 2.21 meter sprongen. De Fransman Poaniewa sprong vorig jaar al 2.26 meter, terwijl ook de Span jaard Matthias en de Belg Moreau zich al voor Montreal kwalificeerden. Allen bleef ik ze de baas”, waaraan zijn West- duiitse trainer Dragan Tancic ook de trainer van Mieke van Doom toe voegde: „Ik hoop dat ze Ruud nu maar zo gauw mogelijk aanwijzen, want dan kunnen we ons voorbereidingsprogram ma op Montreal afstemmen”. I -TT WO W Nog een greep uit de talrijke toppres taties: 11,21 sec. op de 100 m van de Westduitse Richter en 22,72 sec. op de 200 m van dezelfde atlete, samen met haar landgenote Inge Helten, de 13,59 sec. op de 110 m horden van de Frans man Drut, de 2 miinuten„rond” op de 800 m van de Oostduitse Neumann, de 20.40 m kogel van de Westduitser Reichen bach, de 39,00 sec. van de Poolse here- nestafetteploeg en de 42,71 sec. van de Westduitse damesestafetteploeg, alsmede de 76.70 m discus van de Russiche Faina Melnik en de 6.46 Christa Striezel. sing slaagde hij, daarmee na die 2.18 meter een voor veel springers moeilijke barrière van 2.20 meter overbruggend. „Een hoogte die we ook geprogram meerd hadden”, vertelde na afloop Dra gan Tancic. Ruud Wielart vulde aan „Het moest er in deze weken gewoon uitkomen. In vergelijking met vorig jaar ben ik veel sterker geworden. Bovendien heb ik door de vele wedstrijden die ik draai duidelijk meer zelfvertrouwen ge kregen. Ik ben nu zeker van m’n zaak. Ik weet wat er fout was wanneer er iets mislukt”, aldus Ruud Wielart, die sinds zijn trainingen bij Tancic veel aan snel heid en kracht heeft gewonnen en zich daardoor terecht mag laten gelden als een „zekere” kandidaat voor Montreal. Die krachtsexplosie van Wielart kwam voor Nederland in Dortmund op het juiste ogenblik, want de andere Neder landers lieten weinig zien. Overigens kwam er naast Wielart maar een echte Montreal-kandidaat in actie, namelijk Mieke Sterk, die deze weken benut om tijdens korte wedstrijden haar persoon lijke records te benaderen op enkele individuele nummers. Dit als voorberei ding op de vijfkamp van eind deze maand in Zwitserland, waar ze haar Montreal-ticket hoopt te bemachtigen. Haar 14.08 sec. op de 100 meter hor den waren echter allerminst overtui gend. Hink-stapspringer Roy Sedoc bleef met 15.76 meter 25 cm van zijn nationa le record verwijderd, terwijl de voor het eerst sinds maanden weer internationaal optredende Trudy Wunderink op de 400 m en Rijn van den Heuvel op de 800 m, alsmede hoogspringer Raymond de Vries geen grote indruk konden maken. Dat konden ook de speerwerpsters Elly van Beuzekom (51.40 meter) en Lida Berk hout (51 m) niet. zaterdag en zondag echter genadeloos omsprong met achtereenvolgens Red Sox en HC Wien. De Zwitserse dames wer den met 15-0 ingemaakt o.a. zeven treffers van toernooltopscoorster Toos Bax en zondag werd het tegen HC Wien 8-0. De vereniging verzocht de sponsor het bedrag te verhogen voor het komende seizoen. Dat verzoek werd afgewezen, waardoor beide partijen van mening wa ren dat het komende seizoen weinig succesvol zou zijn. De sponsor vreesde dat de ploeg opnieuw bij de strijd om de degradatie betrokken zou zijn, maar stelde omdat de vereniging geen finan ciële reserves heeft, zekere garanties de komende drie jaren in het Overigens moet bij het succes van Amsterdam, hoe verdienstelijk en hoe verdiend ook, wel worden aangetekend dat het Europa-Cuptoernooi bij de da mes in feite een tweederangs evenement is door het niet-deelnemen van teams uit Groot-Brittannië. De Britse dames zijn niet aangesloten bij de FIH (de internationale hockeyfe- deratie) en zijn als gevolg daarvan ver stoken van het spelen in een Europees bekertoernooi. Een wat trieste zaak, want met de aanwezigheid van kampioensteams uit Engeland, Schotland en Wales, dat een van de sterkste landenploegen heeft, zou het Europa-Cuptoernooi voor dames heel wat meer allure hebben. In het toernooi te Amstelveen waren alleen Amsterdam en Eintracht Braunschweig teams die zich een plaats in een dergelijk evenement meer dan waard toonden. Tegenstand van enige betekenis was er voor beide ploegen niet en het kostte zowel de Nederlandse als de Westduitse kampioen dan ook ver bluffend weinig moeite om in hun groep op de eerste plaats te eindigen en zich als finalist aan te dienen. Marjolein Gouka juicht. Zij heeft zojuist het eerste doelpunt voor Amsterdam ge scoord in de Europa Cup-finale tegen Eintracht Braunschweig. (Van onze sportredactie) BASEL. Na afloop van de voor Nederland voorspoedig verlopen ma rathon nabij het Zwitserse Bazel een drievoudige Nederlandse zege was zaterdag eerst weinig te merken van een feestelijke stemming in het Nederlandse kamp. Oorzaak: een re gelrecht conflict tussen bondstrainer Aad Steylen en de Amsterdamse ma rathonloper Geert Jansen, een echte individualist, die zich niet kan vere nigen met de trainings- en begelei- dingswijze van Aad Steylen. Als voorbereiding op het pré-Olym- pisch basketbaltoernooi in Hamilton speelt het Nederlands herenbasketbal team dinsdagavond om acht uur in de sporthal Buitenhof te Delft een oefen wedstrijd tegen Israel. Jansen, die achter Roelof Veld tweede werd in deze kwalificatiema- rathon voor Montreal, protesteerde na afloop bij de Zwitserse wedstrijd leiding, omdat Aad Steylen gedreigd had hem „pootje te haken”, en ook een poging daartoe zou hebben ge daan. Een protest dat de Zwitsers naast zich neerlegden, maar dat weer eens overduidelijk de

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 15