WOEDENDE FASCIST Advocaat protesteert tegen arrestatie in paspoortenaffaire I Presidenten Solo-zeilrace over misbruikten Meer troepen Oceaan van start de CIA naar Belfast Nucleaire landen worden het eens Bommen ontploft in Chicago Mickery boekt laag tekort Bond neemt reorganisatie van NOS-journaal niet 1 I l Fonseca U proeft de Portugese zon nutypoofbank I I ■Ij NA MOORD OP PAKISTAAN DOOR BLANKE JONGEREN Russische schilder Roekhin bij brand Nederlandse filmweek in Londen Voedseltekorten Voorzitter van huis van afgevaardigden VS wil aftreden Ambassadeur Uruguay per ongeluk beschoten Doktersechtpaar in VS gearresteerd in Sovjet-Unie „Voorlopige hechtenis overbodig omgekomen D JUNI 19 7 6 8 BINNEN EN BUITENLAND 4 SENAATSCOMMISSIE: -4 Service-in-reiszaken: buitenlands geld, reischeques, reisverzekeringen en een kluisloket voor uw kostbaarheden. TONSECP -wart nadariand spaarspecialisten sinds 1817 1 F DINSDAG S Rose van naam I I I i Hardste rassenrellen in Engeland sinds jaren .55 Twee De start van de Yesterklasse. (Van onze redactie buitenland) Met oi (ADVERTENTIE) Opreis? (Van onze kunstredactie) (Van onze Haagse redactie) Leerlir naar landen van de derde wereld kun nen worden geëxporteerd, zo is vandaag in de Britse hoofdstad vernomen. ASUNCION. De Uruguayaanse am bassadeur in Paraguay, Carlos Abdala, is gisteren in Asuncion beschoten door een man die hem kennelijk aanzag voor de ambassadeur van Joegoslavië. De ambas sadeur werd door een kogel in het hoofd geraakt. Hij is in ernstige toestand in een ziekenhuis opgenomen. DEN HAAG. De Stichting Mickery Workshop heeft het jaar 1975 afgesloten met een tekort van 24.000 gulden op een totaalbudget van 1,3 miljoen. men er van uitgaat dat er ten aanzien van het NOS-journaal nog geen beslis sing is gevallen zolang hierover geen overleg is geweest volgens de bepalingen van de CAO. OaCAVE BV Detft tel 015-569324* w. Er werd niet gezegd wanneer de beto gingen hadden plaatsgevonden noch hoe veel mensen eraan zouden hebben mee gedaan. De grootste tekorten betroffen vlees, brood en zuivelprodukten, aldus het artikel, en dit was het resultaat van de slechte graanoogst van verleden jaar, LONDEN (AP). Ernstige voedselte korten in de Sovjetunie hebben geleid tot een serie demonstraties in Kiev, Riga, Rostov en andere steden, meldt de Londense Daily Telegraph. De schutter, de 39-jarige Joegoslaaf Danziv Danjanovic, werd onmiddellijk gearresteerd. Tegen de politie vertelde hij: „Ik deed het voor de vrijheid van mijn land”. Een woordvoerder van de politie zei dat hij tijdens de aanslag op de ambassadeur had geroepen „vrij Kro atië”. De Joegoslavische ambassadeur in Paraguay had op hetzelfde tijdstip in de buurt moeten zijn van de plaats waar de aanslag werd gepleegd. WASHINGTON (Reuter). De com missie voor de inlichtingendiensten van de Amerikaanse senaat heeft Ameri kaanse presidenten en andere topfuncti onarissen verantwoordelijk gesteld voor het misbruik dat de CIA, de Amerikaan se inlichtingendienst, van zijn bevoegd heid heeft gemaakt. Woedend schreeuwt de Italiaanse neo fascist Michele Marchio verwensingen naar de politie die een bijeenkomst van de Italiaanse neo-fascistische partij on derbrak, nadat linkse demonstranten met rechtse jongeren slaags waren geraakt. LONDEN (Reuter, UPI, AFP) Londen heeft het afgelopen week einde de ernstigste rassenonlusten sinds vele jaren doorgemaakt. De rellen begonnen vrijdagavond na de moord op een 19-jarige Pakistaanse jongen door een bende blanke jon gelui in Southall, een Londense wijk die overwegend door emigran ten uit India en Pakistan wordt be woond. De politie heeft vijf jongens gearresteerd op verdenking van deze moord. PLYMOUTH. Zaterdagmiddag is in Plymouth de „Observer Transatlantic Race Single Handed”, een van de zwaar ste zeilraces ter wereld van start gegaan. Een spectaculaire vloot van 125 schepen vertrok in de loop van de middag op weg naar het aan de andere kant van de Atlantische Oceaan liggende Newport. LOS ANGELES (AFP). De Ameri kaanse arts Joseph Emory, zijn vrouw en hun zoon zijn gisteren aangehouden op verdenking van moord op tien kinde ren, die kort na hun geboorte overleden in de kraamkliniek die het drietal leid de. LONDEN (AFP). De club van lan den die kernreactoren en nucleaire ken nis produceren en exporteren heeft vori ge week in het geheim in Londen over eenstemming bereikt over een lijst van materialen die niet zonder garanties DEN HAAG. Bert Haanstra’s „Dok ter Pulder zaait papaver”, „De laatste trein” van Erik van Zuylen en „Kind van de zon” zijn drie van de in totaal 14 films die van 21 tot 28 juni in het National Film Theatre in Londen tijdens een Nederlandse filmweek aldaar wor den vertoond. CHICAGO (UPI). In het centrum van Chicago zijn gisteravond laat binnen een kwartier vier bommen ontploft. Een ervan explodeerde voor het hoofdbureau van politie. Er zijn vier gewonden. An dere ontploffingen deden zich voor voor het Hancock Building en in de buurt van het stadhuis. De politie verklaarde dat niemand de eer had opgeëist en zij geen motief kon bedenken. De reorganisatie houdt in dat een einde komt aan de werkzaamheden van vijf free lance-nieuwslezers. In Birmingham kwam het gisteren tot botsingen tussen politie en betogers die de vrijlating van Robert Relf eisten. Relf is de kampioen van uiterst rechts in Engeland geworden sinds hij zijn huis te koop aanbood „alleen aan Engelsen". De rechtbank bood aan hem in vrijheid te stellen als hij dat bordje weghaalt, maar Relf zegt dat hij er steeds een nieuw’ bord neer zal zetten als het oude in beslag wordt genomen. Roekhin en de vrouw Lyoedmila Ye- soelenko kwamen door verstikking om het leven nadat brand was uitgebroken in een kamer van Roekhins atelier, waar verf stond opgeslagen. De twee hadden geen kans meer gezien het atelier, dat op de tweede verdieping van een ge bouw was gevestigd, te verlaten. Twee andere personen zagen kans te ontkomen. Toen de brand uitbrak slie pen de vier aanwezigen. Roekhin en de drie anderen waren allen leden van het onofficiële intellec tuele genootschap in Leningrad, dat voortdurend door de Sovjet-autoriteiten in de gaten wordt gehouden. Roekhin behoorde tot de abstracte schilders in de Sovjet-Unie en was vooral onder buiten landers populair. Vorig jaar zijn werken van hem in de Verenigde Staten ten toongesteld. Roekhins vrouw en drie kinderen wa ren op het moment dat de brand uitbrak in hun flat enkele blokken verderop. HILVERSUM (ANP). De samen werkende organisaties van radio- en te- levisiemedewerkers hebben de Raad van Beheer van de NOS laten weten niet zonder meer genoegen te zullen nemen met een reorganisatie van het NOS- journaal. In een brief aan de Raad van Beheer stelt de groepsraad radio-tv van de christelijke bedrijfsbond HBV dat BELFAST. Na afloop van een spoedbijeenkomst van de Noordierse vei- ligheidsautoriteiten onder voorzitter schap van de Britse minister voor Noord-Ierland, Merlyn Rees, zijn hon derden Britse militairen die in de Noordierse graafschappen gelegerd wa ren, naar Belfast gezonden. In een zondag gepubliceerd supple ment op het verslag van de commissie dat in april het licht zag, wordt gezegd dat de nadruk die Amerikaanse prsiden- ten en andere hoge functionarissen, be trokken hij het regeringsbeleid, op de geheime operaties van de CIA hebben gelegd van deze organisatie een instru ment bij het Amerikaanse offensief ten tijde van de koude oorlog heeft ge maakt. De presidenten en deze topfunctiona rissen, aldus het supplement, verwacht ten van de CIA veeleer geheime opera ties dan analyses van de door het bu reau verkregen geheime inlichtingen. Dit had tot gevolg dat de geheime activiteit zich zover ging uitbreiden dat de CIA zelfs betrokken werd bij de plannen om buitenlandse regeringsleiders te ver moorden. Toen de CIA in 1947 werd opgericht, aldus het supplement, was het de bedoeling dat het bureau inlichtingen zou gaan verzamelen. Maar binnen twee jaar nam de CIA al taken op zich die volkomen verschilden van zijn doelstel ling. Dit, zo zegt de commissie, vloeide in hoofdzaak voort uit de vrees van de Amerikaanse politici voor de „dreiging” die uitging van „het internatrtonale communisme”. Maar de diverse Ameri kaanse regeringen zagen in de geheime activiteit van de CIA ook „een geschikt en snel werkend middel om him eigen, particuliere doelstellingen vlugger te verwezenlijken”. Toen de geheime operaties steeds maar in omvang toenamen, aldus het supplement, vonden de mensen die het regeringsbeleid uitstippelden, het nuttig de dubbelzinnigheid van het besluitvor mend proces van de CIA te handhaven teneinde zeker te zijn van geheimhou ding en een aannemelijke ontkenning van de geheime operaties mogeiijk te maken.De machthebbers, zo besluit de commissie, deden geen poging verande ring te brengen in dit proces omdat zij niet wilden laten vaststellen wie er nu precies verantwoordelijk was voor be paalde verdachte activiteiten. f meester Eric Tabarly, een van de grote favorieten, lag toen met zijn „Pen Duick VI” aan de leiding, voor zijn vroegere leerling Alain Colas, die het met zijn 71 meter lange reuzenschip „Club Mediter- ranee” nog niet zo best deed. MOSKOU (AP). Yevgeny Roekhin, een van de bekendste nonorthodoxe Russische kunstenaars, en een vrouw zijn zondagavond bij een brand in Le ningrad om het leven gekomen, zo heb ben vrienden gemeld. In dit jaar hebben 297 theatermensen uit Amerika, Engeland, Ijsland, Japan, Duitsland, Suriname en Nederland in totaal 382 voorstellingen in Mickery zelf en in het circuit gegeven, waarvan 38 premières. Er waren 26.432 bezoekers, waarmee een bezettingspercentage van 74,8 werd bereikt. Deze gegevens komen uit het jaarverslag van Mickery over 1975. De lijst moet nu worden voorgelegd aan het internationale atoombureau in Wenen voordat zij wordt gepubliceerd. De club heeft vorige week als nieuwe leden Polen en Tsjecho-Slowakije toege laten. De papieren- van Brazilië, Argenti nië, Zuid-Afrika, Israel, India en Pakis tan landen die niet het verdrag tegen verspreiding van kernwapens hebben ondertekend zijn bestudeerd. De club telt nu veertien leden. De oprichtingslanden waren de Verenigde Staten, de Sovjetunie, Frankrijk, West- Duitsland, Groot-Brittannië, Japan en Canada. De andere leden zijn Zweden, Oost-Duitsland, België, Italië en Neder land. LOENEN AAN DE VECHT (ANP). Zaterdag heeft mr. P. A. Bakker Schut, advocaat in Loenen aan de Vecht, in een verklaring namens zijn cliënt uit Am stelveen, sinds donderdag in arrest op verdenking van medeplichtigheid aan de verduistering van het paspoort van een vriend, protest aangetekend tegen het besluit tot voorlopige hechtenis wat te gen zijn cliënt is bevolen. Zaterdagmor gen beval de Amsterdamse rechtercom missaris, mr. W. E. Haak, in het Amstel- veense politiebureau voorlopige hechte nis omdat deze in verband met het onderzoek noodzakelijk zou zijn, met name in verband met het bewijs. In een schriftelijke verklaring zei Al bert dat zijn besluit onherroepelijk is. De 68-jarige voorzitter van het Huis herinnerde er aan dat hij al 30 jaar geleden had besloten niet na zijn 70ste in het congres te blijven. „Ik verkeer nog in goede gezondheid en er zijn andere dingen die ik wil doen, nu ik daar nog jong genoeg voor ben. Ik wil meer tijd beschikbaar hebben voor mijn gezin en mijn oude vrienden. Ik wil dicht bij hen zijn omdat ik zeer op hen gesteld ben. Ik zal naar de plaats van mijn jeugd in Oklahoma terugkeren en verder leven in de gemeenschap waarin ik ben opgegroeid”. De naam van Carl Albert is de laatste tijd genoemd in verband met het seks schandaal waarbij enkele congresleden zouden zijn betrokken. Zondag arresteerde de politie twee Aziatische jongens, die auto’s met blan ken aanvielen. Aanleiding daartoe was gegeven door twee blanke mannen in een auto, die beledigingen riepen en met een knuppel zwaaiden naar een groep Aziatische demonstranten bij de plaats van de moord. De betogers bekogelden de auto met bierblikjes en namen ver volgens ook andere auto’s van blanken onderhanden. De politie zoekt nog naar Aziatische jongelui die blanke jongelui aanvielen en- een van hen met een mes staken en de ander met een ijzeren staaf bewerk ten. Geen van tweeën is ernstig gewond. Zondag belegerde een menigte van 500 woendende Aziaten het politiebureau van Southall. Politieversterkingen zijn aangevoerd om te voorkomen dat de Aziaten hun dreigementen uitvoeren en zelf patrouilles gaan vormen. Leiders van de Aziatische gemeenschap hebben verzocht om een gesprek met premier Callaghan. In de verklaring van mr. Bakker Schut wordt deze motivering onbegrijpe lijk genoemd. „Zowel de eigenaar van het paspoort als z’n vriend hebben een volledige bekentenis afgelegd, zodat er geen vrees kan bestaan voor bewijspro- blemen”. Ook wordt bezwaar aangete kend tegen de omstandigheden van de voorlopige hechtenis. Deze wordt voorlo pig ten üitvóèr gelegd op het Amstel- veense politiebureau, in plaats van in een huis van bewaring, terwijl hij bo vendien geen contact met andere gevan genen mag hebben, geen bezoek mag ontvangen en zijn post aan censuur wordt onderworpen. Deze hier te lande De leiding van het Film Theatre koos voorts onder meer voor „Zwaarmoedige verhalen voor bij de centrale verwar ming”, een verhaïentrits waaraan onder andere Guido Pieters en Nouchka van Brakel meewerkten, „Mariken van Nieu- meghen” van Jos Stelling en „The Fami ly” van Lodewijk de Boer. Korte films van Fras Zwartjes, Rolf Orthel, John Ferhout en Rene van Nie behoren eveneens tot het programma van de filmweek. Van de vier deelnemende Nederlan ders is Gerard Dijkstra met zijn jacht „Bestevaer” het snelst van start gegaan. Andre de Jong had nogal wat moeite zijn zware stalen „Aquarius” met de zwakke wind uit de baai te varen, en ook de „Bylgia” van Eilco Kasemier gaat nog niet zo snel. De „Hesperia” van schipper Henk Juk- kema gleed om een uur ’s middags mooi op de lichte bries de haven uit. De eerste dagen zal dit weertype, met een zwakke noordwestenwind, en een matige zeegang, nog aanhouden. Gunstig voor diegenen, zoals Henk, die de koers langs de Azuren aanhouden. Zaterdagavond meldde zich reeds de eerste uitvaller. Het is de Fransman Pierre Yves Charbonnier, die met een ernstige wond aan zijn arm de haven van Fowey binnenliep. De oude Franse Een waar genoegen bij elk gerecht en iedere gelegenheid. Voor even vijfeneenhalve gulden te koop bij 600 "DELCAVE” slijters en wijnhandelaren, herkenbaar aan het vignet op de deur. WASHINGTON (UPI). De voorzit ter van het Amerikaanse huis van afge vaardigden Carl Albert heeft zaterdag meegedeeld dat hij zich aan het eind van dit jaar uit het congres zal terug trekken. Rees, belegde de spoedbijeenkomst na een golf van aanslagen in het afgelopen weekeinde. Ongeveer 20 mensen zijn aangehouden naar aanleiding van de ge welddaden, die aan 11 mensen het leven kostten, terwijl er ruim 30 werden ge wond. In het gehele gebied zijn de veilig- heidsmaatregelen verscherpt. Het Britse I legerhoofdkwartier in Lisburn deelde I gisteren mee, dat de versterkingen zo- I lang als nodig is, ter plaatse zullen I blijven. Gisteren ontplofte tussen de middag een bom in een apotheek in Belfast, zonder dat zich hierbij persoonlijke on gelukken voordeden. Te Ardboe, in het zuidwesten van Noord-Ierland, liepen twee politiemannen verwondingen op, toen zij onder vuur werden genomen. Een bomaanslag op een cafe in de protestantse wijk kostte aan twee men sen het leven. Het lokaal was vol men sen die geen kans hadden zich in veilig heid te stellen toen drie jongelui zonder waarschuwing een bom bij de toegang plaatsten die enkele seconden later ex plodeerde. Zeker twaalf mensen werden hierbij gewond. Korte tijd later werden in een ander cafe drie mensen door onbekenden neer geschoten. Twee katholieken werden in hun huis door jongelui doodgeschoten. De achtste dode was een man die aan zijn verwondingen bezweek. De leiders van de Aziatische gemeen schap hebben een beroep op hun mensen gedaan om kalm te blijven. „We moeten de premier om bescherming vragen. An ders zal de leiding van de Aziatische gemeenschap overgaan in onverantwoor delijke handen’, aldus de Pakistaan Sibghat Kadri. Aangenomen wordt dat de rellen deels zijn aangewakkerd door extremistische randgroepen, als de „internationale soci alistische beweging” en de naxaüeten, een groepering die jaren geleden pro beerde een boerenrevolutie te ontkete nen in West-Bengalen. De mededeling van het rechtse parle mentslid Enoch Powell, twee weken ge- zwaarst denkbare omstandigheden kun nen dan ook slechts politiek worden begrepen, aldus de verklaring. Uit de verklaring blijkt dat de cliënt van mr. Bakker Schut eind 1975 het paspoort van zijn vriend in handen heeft gespeeld van een hem onbekend geble ven persoon uit de Westduitse linke beweging. Deze had hem om een pas poort verzocht om de vlucht uit Duits land mogelijk te maken van een hem eveneens onbekend gebleven lid van de Rote Armee Fraktion. De Nederlander heeft niet geaarzeld aan dit verzoek te voldoen omdat hij het onder de omstan digheden waarmee de RAF bestreden wordt door de Westduitse justitie het als een verplichting zag hulp te verlenen. Hij heeft in goed vertrouwen gehandeld en betreurt het dat het paspoort kenne lijk voor andere doeleinden is gebruikt, aldus de verklaring. Dr. Emory werd in 1963 al eens ver oordeeld wegens het verrichten van on wettige abortus. Hij zat van 1967 tot 1969 in de gevangenis. leden, dat er nog steeds duizenden Azia tische immigranten illegaal Engeland binnenkomen heeft voor nieuwe span ningen in de immigranten wij ken ge zorgd. (ADVERTENTIE) I

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 4