Raadslid A. Klomp uit Beverwijk wijst Zaanstad en Alkmaar af Speelgoedhuis in Zeestraat gaat dicht Brandjes in Beverwijk IJmondiaal actiecomité wil Outspan-sinaasappelen weren Burgerlijke stand L VEILINGEN PRAATPALEN LANGS RIJKSWEG 9 NIEUWE KOLLEKTIE GORDIJNSTOFFEN KOFFERS WILMS FLOET iBr - F r Jean Pieröt Dameskapsalon Jean Pieröt VU- in TAPIJTHAL Loterij Zanglust UW BONTMANTEL Big band uit Loenen in Donkey Shot CPN vergadert „De Slof” „Vrijheid van consument kan nooit onvrijheid van anderen inhouden” VANDALEN AANGEHOUDEN MMMWKBEVERWIJK WOENSDAG 9 JUNI 1976 BEVERWIJK'HEEMSKERK (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggeefstefs) 'S Bouwstenen Het is nu de tijd om Herenhaarverzorging Jacq. v. Westerop te laten bewaren, repareren en/of moderniseren. Natuurlijk bij uw vakman Edisonstraat 9 IJmuiden. Tel. 13832 IJMOND. „Zuid-Afrika is vaak in het nieuws. Zuid-Afrika is het land van apartheid. Dat wil zeggen dat een blanke minderheid te allen tijde zijn rijkdom en voorrecht probeert veilig te stellen tegenover de ge kleurde meerderheid. De blanke zorgt ervoor dat hij goed te eten heeft, dat er goede scholen zijn voor zijn kinderen, een ruime woning en goed betaald werk. Voor zijn zwarte landgenoot reserveert hij kindersterfte, slechte scholen,kleine huizen in aparte wijken, zwaar werk van van huis voor weinig geld”, zo schrijft het Boycot Outspan Comité in haar folder „Eet geen Outspan-sinaasappelen, pers geen Zuid-Afrikaan uit”. Motieven BEVERWIJK. Woensdagavond vergadert het Centraal Afvalver werkingsbedrijf IJmond in de raadzaal van Velsen om een beslissing te nemen over de toekomstige vuilverwerking in de IJmond. Het dagelijks bestuur, bestaande uit wethouders van de gemeenten Velsen, Beverwijk, Heemskerk, Castricum en Uitgeest, stelt voor het besluit om in de IJmond een afvalverbrandingsoven te bouwen in te trekken en te besluiten het vuil gedeeltelijk in Zaanstad en Alkmaar te gaan verbranden. Programma .^MARKTPLEIN IJMUIDEN WONINGINRICHTING Planetenweg 38-42 - Tel. 15991 Pleidooi voor IJmondoven RAADSLID A. KLOMP (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggeefsters) (ADVERTENTIE) Salon de Coiffures pour dames (ADVERTENTIE) Kennemerlaan 184 nu (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Overleden: Hendrika Zwaagmans-Nor- berhuis. Stijkelstraat 8. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. - Een twintig man ster ke bigbandformatie uit Loenen aan de Vecht komt vrijdagavond 11 juni naar het jongerencentrum Donkey Shot aan de A. Verherenstraat. De groep bestaat uit zes saxofonisten, vier trompetspeiers, vier trombonespelers en een ritmesectie van zes man. Deze sectie is eigenlijk een groep in de groep omdat deze namelijk ook afzonderlijk optreedt onder de naam Softice en als zodanig het Larense festi val won Rijkswaterstaat heeft langs Rijksweg 9 tussen Velsen en Alkmaar praatpalen ge plaatst Het zijn de eerste in Noord-Hol- land. De automobilist kan nu in geval van pech of een ongeluk via de gele praatpaal contact opnemen met de We genwacht, welke onmiddellijk de auto mobilist kan doorverbinden met elk wil lekeurig nummer van het telefoonnet. De praatpalen worden woensdag 16 juni in gebruik gesteld. haarmodelijnen, waarbij het coupeknippen de grondslag is voor het welslagen van uw coiffure. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Speelgoedhuis Bouwman, Zeestraat 52 gaat dicht. Eind november sluit eigenaar Bouwman de deuren van zijn zes jaar geleden geopen de winkel. Als reden van de sluiting ziet de heer Bouwman de slechte economische situa tie in de middenstand en de hoge huur van het winkelpand. Ook het speelgoed- huis is in de hoek terecht gekomen waar de klappen vallen. „De stijgende omzet kan de alsmaar hoger wordende onkos tenpost niet meer dekken”, aldus de heer Bouwman. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Desso tapijtcentrale aan de Zeestraat verhuist naar de Haar lemse Kruisstraat. De winkel, vlak naast het PTT-kantoor, wordt door de Haar lemse tapijt- en meubelhandel van Duy- venbode gehuurd en ingericht, opnieuw, als tapijthal. In de (groeiende) rij van tegenstanders heeft zich nu ook het VVD-raadslid Arie Klomp van Beverwijk genesteld, die sa men met mr. André Hoekstra (CDA) en Joop van Dijk (PvdA) de Beverwijkse afvaardiging vormt. Oud-wethouder A. Klomp komt in het pas verschenen WD-contactorgaan van de afdeling Beverwijk tot de volgende conclusie. „Investeringen zullen niet uit blijven. In de IJmond een éénmalige investering (zelf een oven bouwen) van BEVERWIJK. De wat verlate trek king van de loterij van het mannenkoor „Zanglust” heeft het volgende resultaat opgeleverd. De hoofdprijs, een draagbare tv, viel op lotnummer 130. De eerste prijs (een cassetterecorder) op nummer 751. Een dagreis per bus voor twee personen is gevallen op lotnummer 146 en de overige prijzen vielen op de num mers 145, 79, 622, 516 en 463. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK HEEMSKERK „Pra ten met de CPN” is het motto van de vergadering die de CPN afdeling Bever wijk Heemskerk wonsdagavond 9 ju ni in „De Slof” aan de Moenstraat houdt. BEVERWIJK. De keuken van een woning aan de Laan van Kanaan is gistermorgen door brand licht bescha digd. Het vuur ontstond waarschijnlijk door dat een langs de schoorsteenkap han gend gordijntje vlam vatte. Buren wis ten de brand snel te blussen, zodat er voor de brandweer weining werk over bleef. hangsels en afgevoerd worden naar her- vestigingskampen”. Ondertrouwd: Arie Poelstra en Maria A. C. Harte, Auke Smit en Alida M. Vendel, Jan W. Paap en Yvonne A. I. Aalten. De blik van de heer Klomp is dus gericht op een IJmondoven, zoals het CAIJ in een vergadering van 26 juni 1974 ook heeft beslist, maar nooit heeft uitgevoerd. Volgens de heer Klomp moe ten Zaanstad en Alkmaar afvallen om dat de aldaar verwachte hoeveelheden afval niet zijn gebaseerd op wegingen, doch op taxatie van een bepaalde hoe veelheid afval per inwoner. Die taxatie wijkt nogal af van het door middel van weging in de IJmond vastgestelde ge- middelde. bekende grootte, of in Zaanstad en Alk maar investeringen doen voor ombouw en derde oveneenheid, plus in de IJmond een overlaadstation, afkoop lening, duur transport naar Zaanstad en nog verdere onbekende factoren. Er zijn door de technische diensten van de IJmond reeds veel cijfers geproduceerd. Hoe men ech ter deze cijfers manipuleert, op de lange duur is het zelf bouwen het goedkoopst en dus het meest verantwoord”. Nico Roozen en Nolly Springorum van het Comité IJmond’, vrij van Ontspan’. aangeschreven met de vraag zich achter de actie te scharen. dan Wel afvoeren naar Zaanstad, beiden kosten geld. En door afvoer naar Zaan stad is zeker op langere termijn geen voordeel te behalen, alleen verschuiving van de problemen naar een later stadi um en een voor de IJmond meest on gunstige oplossing”, aldus de heer Klomp in het contactorgaan van de WD, afde ling Beverwijk. Dit Comité, waarvan het hoofdkwar tier in Leiden is gevestigd voert al sedert het begin van de jaren zestig actie tegen de import van Outspan- sinaasappelen. Tot voor kort gebeurde dit via grote, landelijke acties, maar omdat daarmee de kleine fruitverkopen- de middenstand niet of nauwelijks kon worden bereikt, heeft men onlangs be sloten de strategie te wijzigen. Overal in Nederland worden nu op initiatief van het Comité actiegroepen opgericht, die de strijd tegen de Out span-sinaasappelen op plaatselijk niveau moeten gaan aanbinden. In de IJmond heeft deze nieuwe aanpak al vrucht afgeworpen. Daar kwam onlangs dank zij de medewerking van de Kritische Gemeente IJmond en de Ontmoetings groep Kerk en Samenleving het Comité „IJmond, vrij van Outspan” van de grond, dat deze week met een intensieve informatie-campagne in Beverwifk en Heemskerk meteen fors van start gaat. Volgens Nico Roozen is de idee voor de boycot van de Outspan-sinaasappel afkomstig van de zwarte Zuidafrikaan zelf. Iedere verkochte sinaasappel vormt, zo redeneren de bevrijdingsbewegingen, een bouwsteen in de muur van het apartheidsbestel en juist door de met de export gepaard gaande investeringen wordt de onderdrukking en uitbuiting van de gekleurde meerderheid in stand gehouden. Overigens hebben de bevrij dingsbewegingen en niet alleen Nederland Waarom een boycot van de Outspan- sinaasappel gewenst is, leggen de woord voerders Nico Roozen en Nolly Springo rum van het IJmondiale Comité aan de hand van de eerder aangehaalde folder uit: „Alle Afrikaanse mannen, die ouder zijn dan 15 jaar, moeten bij een arbeids bureau ingeschreven staan. Zij worden gedwongen elk soort werk dat wordt aangeboden aan te nemen. Als zij weige ren worden ze als „ongewenst” be schouwd en worden zij voor de keus geplaatst of teruggaan naar de reserva ten (waar nauwelijks werkgelegenheid is) of opgesloten worden in de gevange nis. „Bijzonder slecht zijn de Afrikanen eraan toe die in de landbouw werken, met name de seizoenarbeiders die werk zaam zijn op de Outspan-sinaasappel- plantages. Elke Outspan-sinaasappel gaat door de handen van een zwarte Zuadaf- Wie de capriolen van het CAIJ de laatste jaren heeft gevolgd weet, dat de gang naar Zaanstad en Alkmaar niet door alle leden van het algemeen be stuur (vertegenwoordigers van de vijf gemeenteraden) met gejuich wordt ont vangen. De heer Klomp ziet ook verkeerstech nische problemen opdoemen. De smalle toevoerweg naar Zaanstad, een dijkje langs Nauerna met een druk bezochte jachthaven, vraagt gewoon om ongeluk ken, wat dus een morele verantwoording betekent indien de IJmond een dergelijk vervoer veroorzaakt. „Hoe wij het ook keren, zelf bouwen Een groot risico voor de IJmond vormt ook het loonbestanddeel van de verbrandingskosten, ongeveer 25 procent. „Bij doorgaande geldontwaarding maken de snel stijgende transportkosten dat een thans eventueel verkrijgbaar voordeel omgezet wordt in een nadeel. Van ge drukte verbrandingskosten bij afvoer naar en verbranding in Zaanstad kan dus geen sprake zijn. Dat kan alleen als Zaanstad beneden zijn eigen kostprijs aanbiedt”. Gehuwd: Ronald Stapelkamp en Ellen Renee Jolly, Machiel de Weers en Ca tharina Jacoba Maria Verhoeff, Petrus Sebastianus Ooteman en Geertruida Hendrika Johanna Leonarda Wijker, Rainer Lemke en Francisca Maria Jean nette Roemer, Hendrik Tigchelaar en Johanna Baan, Jacobus den Heijer en Wilhelmina Anna Beentjes, Rene de Vries en Willeminia Johanna Pel. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. De Heemskerkse politie heeft met de aanhouding van twee 18-jarige Beverwijkers en twee evenoude Heemskerkers een flink aantal vernielingen weten op te lossen. De vandalen bekenden onder meer auto’s en tuinen te hebben beschadigd. Donderdagavond 10 juni organiseert het comité in de Alpha Soos aan het Moensplein vanaf 20 uur een informa tieavond, waarbij de film „Zuid-Afrika Ongecensureerd” wordt vertoond en de Zuidafrikaanse banneling Ezau du Ples sis een lezing houdt. Vrijdag staan leden van het comité vanaf 13 uur met een informatiestand op het Burg. Nielenplein in Heemskerk, terwijl men zaterdag op L. -■ Geboren: Diana Jennifer Dijkstra, Christiane Nathalie Chantal van der Torre, Jan Michael Schreuder. Sebastian de Boer, Berry Bischot, Martijn Rood- zant, Richard Rudolf de Graaf, Michiel Nicolaas Adrianus Ooms. Michel Witte, Marc Otjens, Esther van der Kolk. De big band deed mee aan het vorige zomer door de Tros georganiseerde U- trechtse big bandfestival en ook deze formatie boekte veel succes. Buiten veel zaaloptredens verzorgt deze band veel radio— en televisiewerk. Het is een amateurorkest met veel aanstaande vak- musici. Hun stijl is een moeilijk te omschrijven combinatie van jazz en rock Zij spelen voornamelijk eigen werk. De leden komen uit de streek tussen Haarlem en Hilversum. Het optre den van deze groep in Donkey Shot begint vrijdagavond 11 juni om ongeveer negen uur. In een slooppand aan de Grote Hout weg vatte een hoop afval vlam. De brandweer had het vuur snel onder controle. Van de CPNstatenfraktie zullen aanwezig zijn; Wessel Hartog Joop Knukkel en Frans. Aarts. Aan de órde komen onderwerpen als de Hoogovenuitbreiding, uitstoot, werk gelegenheid, zeggenschap van personeel en vakbeweging, samenspel directie en college van Gedeputeerde Staten, het doodzwijgen van ideeën van de gewone man, milieuoverlast, winstuitkering en dergelijke zaken. Groenten: aardbeien 90-125, andijvie 15-40, asperge 500-620, bloeipkool 28-150, bospeen 85-150, komkommer 20-56, kro ten 54-84, peulen 480-720, postelein 35- 95, prei per bos 68-96, rabarber 32-65, radijs 64-71, snijbonen 550-580, spinazie 15-115, sla 9-37, spitskool 50-56, uien per BEVERWIJK. De noteringen op de veilingen in Beverwijk waren dinsdag als volgt. niet meer dan 0,75 per dag, zonder maaltijden) moeten oude mensen, vrou wen en kinderen de sinaasappels van de bomen halen „Na het plukseizoen hebbende arbei ders geen werk meer en moeten maar zien of zij de rest van het jaar aan de slag kunnen komen.„Dat de blamce economie steunt op de zwarte goedkope arbeidskracht blijkt wel uit het feit, dat alle Afrikanen die niet meer van nut zijn, zoels bejaarden, zieken enzovoorts worden beschouwd als overtollige aan- Bloemen: anjers 15-43, trosanjers 150- 260, anemoon 40-65, chrysanten 200-275, duizendschoon 100-185, freesia 125-275, gladiool 200-350, irissen 50-210, ixia 80- 160, lely 30-85, liatrus 250, margriet 120- 180, pioenroos 200-530, pyrethrum 65-120, roos 10-30, babyroos 8-22. Men hoopt op een goede respons, want, zegt Nico Roozen: „Men beweert wel dat we met deze boycot de vrijheid van de consument aantasten. Maar de aantasting van de vrijheid van de consu ment kan nooit de onvrijheid van ande ren inhouden. Daarnaast zijn er momen teel voldoende sinaasappels uit andere landen dan Zuid-Afrika te verkrijgen en biedt ook het Nederlandse fruit in deze periode vitaminen te over”. land, België, Frankrijk, Amerika en En geland zijn op hun verzoek anti-Out- span—comités van de grond gekomen. Inmiddels heeft het IJmondiale comité alle fruitverkopen.de middenstanders in deze regio benaderd, met het verzoek, geen Outspan-ainaasappels meer in hun assortiment op te nemen. Hierop zal door leden van het comité controle wor den uitgeoefend. Voorts heeft het comité alle vakbonden, politieke partijen, vrou wenorganisaties en raadsleden alsmede leden van het college van B. en W. de Beverwijkse Breestraat informatie hoopt te kunnen verspreiden.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 11