Handhaving steun keerpunt in beleid-Pronk LE TRICOT BBO c Veel zorgen voor druk bezochte bibliotheken MaarVan Lanschot heeft een goede spaarvorm voor u. Sparen met Stijgrente WEG Standaard Capri uitgebreid voor verkeersles Autoprijs Special van Fiat Wetenschap basis 4 vollediger I UW-1-*— LUCIA Uw geld heeft ’t moeilijk. Evan Lanschot Nieuwe gids L van de KNAC I??- 1 tlTfVÏ v y-2 11 Bijvoorbeeld: 13 WOENSDAG 9 JUNI 19 76 BUITENLAND BINNEN» EN Pertamina Komt u zelf even kijken! I Speciaalzaak voor de modebewuste vrouw Barteljorisstraat 27 Haarlem Tel. 320618 japonnen deux-p idees rokken pantalons bonneterle Een kleine greep uit onze grote kollektie RALPH KIO LUCIE LINDEN ANGELIQUE en natuurlijk alles van Kloof tussen arm en rijk in Indonesië wordt groter (Van onze redactie economie) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) De politie. (ADVERTENTIE) I bankiers De wegligging van deze uitvoering werd verbeterd dooi' een verzwaarde wielophanging en gas-dempers achter. Voor werd een spoiler aangebracht. Op alle modellen, behalve in de uit voeringen rjiet een 1300 cc motor, is een automatische versnellingsbak le verbaar. Amsterdam, Herengracht 199-201 tel.(020)64477, Paulus Potterstraat 30a, tel. (020) 76 2801. ’s-Hertogenbosch, Amsterdam, Breda, Den Haag, Eindhoven, Hilversum, Nijmegen, Roosendaal, Rotterdam, Tilburg, Vught. O.a. In de loop van de komende weken staan ons tweehonderd duizend feestjes te wachten. Zo'n tweehonderdduizend jonge mensen krijgen te horen dat ze geslaagd zijn. Reden voor vreugde. Want dat is een goed geluid. Voor iedereen. Ook voor de naaste buren. Zolang de hoerastemming de geluidsbarrière maar niet door breekt. In Engeland heeft een conservatief lid van het Lagerhuis een wetson- werp ingediend, waarmee hij probeert de autohandel te dwingen de prijzen van auto’s op een andere manier in te richten. Het Lagerhuislid is het er niet mee eens, dat bijvoorbeeld de kosten van de kentekenplaten niet in de advertentieprijzen zijn meebere kend. Hij wil dat dit voortaan wel gebeurt, zodat een duidelijker prijs beleid ontstaat voor de kopers. De Engelse overheid heeft dit wetsont werp inmiddels haar stem toegezegd. De Britse vereniging van autobedrij ven heeft nog onlangs gezegd, dat in principe een prijsaanduiding de prijs moet aangeven waarvoor de consu ment een goed kan kopen. (Rai-actu- eel). DEN HAAG (ANP). Het aantal le den en het aantal uitleningen in de Nederlandse bibliotheken is vorig jaar aanzienlijk gestegen. De problemen door gebrek aaji geld en mankracht namen navenant toe. Voornaamste oorzaak van de groei in het bibliotheekwezen is waarschijnlijk het gratis jeugdlidmaat- schap. dat medio 1975 is ingevoerd. DEN HAAG De bijeenkomst van de Inter Gouvernementele Groep voor Indonesië de IGGI die vandaag en morgen in Amsterdam wordt gehouden, betekent volgens vooruitstrevende groepen uit de Indonesische samenleving een keerpunt in het beleid van minister Pronk ten aanzien van de Nederlandse ontwikkelingssamenwerking. De maximale looptijd bedraagt 5 jaar en u spaart in coupures van f 500,-, f 1.000,-, f 5.000,- of f 10.000,-. Het rente percentage kan oplopen tot 73/<%. Overigens: dit is maar één van de vijftien verschillende, uitgekiende spaarvormen die Van Lanschot te bieden heeft.Wilt u ze allemaal leren kennen? Vraag dan om de uitvoerige brochure die we voor u klaar hebben liggen. Binnenkort komt de Fiat XI-9 „special” op de Nederlandse markt. De wagen, ontworpen door de Itali aanse stilist Bertone, heeft enige wij zigingen aan het uiterlijk ondergaan. Onder meer werden de spoilers ver breed. De Fiat Xl-9 valt nogal uit de toon, in vergelijking met de vormge ving van de overige Fiat-modellen. De wagen, waarvan het dak afneem baar is, heeft de aangepaste 1300 cc motor uit de Fiat 128. In de bagage ruimte worden „koffers” meegeleverd, zodat deze ruimte volledig kan wor den benut. tot de heersende groepen in het land behoren) de nodige accuratesse. En daarom worden in bijna alle ont wikkelingslanden die van rijke landen „hulp” in de vorm van geld ontvangen, de rijken steeds rijker en wordt de kloof tussen rijk en arm in die landen niet overbrugd maar juist groter. Indonesië was volgens internationale deskundigen een van de landen die de grootste kans hadden om in een betrek kelijk korte tijd tot een zekere wel- vaartsgraad te stijgen, waardoor het verder op eigen kracht aan de sociale en economische opbouw zou kunnen wer ken. Het uitgestrekte, grote eilandenge- tussen stopzetting van die hulp omdat de Indonesische regering op zeer onbehoor lijke manier is omgesprongen met de enorme opbrengst van de Indonesische aardolieproduktie en verdere steun aan het bewind om dat in het zadel te hou- zen. Wat is de situatie? Na de omwen teling van 1966 in Indonesië besloot een landenconsontium onder leiding van de Nederlandse regering, het nieuwe be wind van de anti-communistische gene raal Soeharto de gevraagde hulp te ver strekken voor de stabilisatie en het her stel van de Indonesische economie. Een lening in 1967 ter grootte van 760 mil joen gulden om het geschatte tekort op de Indonesische betalingsbelans van 1967 te dekken, werd later door het landen- consoriaum IGGI omgezet in een jaar lijkse bijdrage aan de deviezenvoorraad van de Indonesische regering bestemd voor aankopen in het buitenland. Ook de jaarlijkse hulpbedragen liepen sinds 1969 op tot meer dan 2 miljard gulden. Over de aflossing van die opeensta peling van nieuwe schulden de hulp wend hoofdzakelijk gegeven in de vorm van leningen onder zachte voorwaarden behoefde de regering van generaal Soeharto zich voorlopig geen zorgen te maken. In de leniingscondities was voor zien in een af lossrings vrije periode van oirca 10 jaar, terwijl de looptijd van de leningen 25 tot 30 jaar bedroeg. Voorts werd een rente van hooguit 3 percent bedongen. Die gemakkelijke leningscondities be vatten eigenlijk een uitnodiging aan de heersende groepen in de ontwikkelings landen om ten aanzien van de besteding van de verstrekte leningen en vooral ten aanzien van de mogelijkheden om bij die besteding door middel van cor ruptie veel geld aan de bestemming van die hulp te onttrekken wat minder nauwkeurig te behandelen. In feite ont breekt aan de controle op de besteding zowel van de zijde van de hulpgevende landen als nationaal van de zijde van de volksvertegenwoordigers (die toch ook I De prijzen voor de verschillende modellen variëren van bijna 15.000,- tot bijna 23.000,- voor de Capri 2300 Ghia. De foto toont de Capri S- uitvoering. Met de toezegging aan de regering in Djakarta dat de Nederlandse financiële hulp aan het heersende bewind ook in het lopende Indonesische begrotingsjaar 1976-77 onverkort voortgezet zal wor den. heeft de minister in het dilemma U hoeft uw geld niet tevoren voor eén bepaalde termijn vast te zetten. Uw complete tegoed blijft steeds beschik baar met een opzegtermijn van één maand. Hoe langer u spaart, des te hogere rente ontvangt u, terwijl u toch gemakkelijk over uw geld kunt beschikken. Iedere halve maand stijgt de rente; de rente wordt berekend op basis van samengestelde interest, dus rente op rente. Ford is al enige tijd bezig zyn wagens uit te rusten met onderdelen, die voor heen slechts als accessoires verkrijgbaar waren. Het waren meestal onderdelen op het gebied van de „toegevoegde” veiligheid. Een onderzoek leerde echter, dat de meeste kopers niet langer prijs stelden op al deze accessoires, maar liever zagen dat de wagen in de fabriek zo compleet mogelijk werd uitgerust. Ford wijzigde daarop zijn politiek en de nieuwe Capri-serie heeft hiervan meteen kunnen profiteren. Alle Capri modellen in totaal vier r zijn nu standaard uitgerust met de „extra’s” van vroeger. Zo hebben deze modellen een voorruit van gelaagd glas, een gedeelde rug leuning van de achterbank, achter- ruitverwarming, een interval-ruite- wisserschakelaar en driepunts oprol bare autogordels. Tevens heeft Ford de benamingen veranderd. De ver schillende uitvoeringen van de Capri kregen de aanduidingen L, GL, S en Ghia mee. De nieuwe Capri S is thans naar keuze verkrijgbaar met een 1600 cc, een 2000 cc of een 2300 cc krachtbron. De zwaarste kracht bron levert een vermogen van 108 din-pk. Het verkeersonderwijs in ons land is ermee gebaat als het gebaseerd is op grondig wetenschappelijk onder zoek naar de verkeerstaak van, het kind. Dit was de centrale gedachte van een voordracht die de Groningse hoogleraar Michon een dezer dagen hield tijdens een studiedag van Veilig Verkeer Nederland. Prof. Michon maakt deel uit van het verkeefskun- dig studiecentrum van de universiteit in Groningen. Voordat aan kinderen verkeersopvoeding wordt gegeven, moet men eerst nagaan welke ver- keerstaken kinderen uitvoeren in welke situaties en met welke risico’s. Volgens Michon berust het inzicht in wat het kind moet kennen om op overtuigende wijze aan het verkeer deel te kunnen nemen, voornamelijk op „gezond verstand.” Nu is tegen gezond verstand niet veel in te bren gen, aldus Michon, zij het, dat we het niet als enige richtlijn voor ons op voedend handelen kunnen gebruiken. Gedragswetenschappelijk inzicht is nog meer nodig. Hij gaf enige punten aan, waarop dit gedragswetenschappelijk inzicht nog onvoldoende aanwezig is. Men heeft een onjuiste schatting van het mentaal ontwikkelingsniveau van het kind, het verschil tussen kennis en gedrag wordt veronachtzaamd, er be staat weinig overeenstemming tussen wat het kind heeft geleerd en wat dit kind ouderen ziet doen in de praktijk van het verkeer en er bestaat nauwe lijks verband tussen het geleerde en het vertoonde verkeersgedrag. Volgens Michon houdt het verkeers onderwijs op de basischolen zich voornamelijk bezig met verkeersken- nis (het leren van regels, tekens, enz.) en maar weinig met verkeersgedrag. Steeds meer onderzoekers tonen ech ter aan, dat het kennen van de ver keersregels nog geen garantie biedt voor een juist gedrag van het kind in het verkeer. Prof. Michon zei, dat het gewenst leek de verkeersopvoeding zich niet alleen op school te laten afspelen. Maar daar ook ouders en bijvoorbeeld jeugdverenigingen bij te betrekken. In sommige andere Euro pese landen is men al zo ver. Het KNAC-handboek voor 1976 is uit. Ruim veertig jaar geeft de KNAC een soort vademecum uit, waarin de automobilist niet alleen alles kan vinden over wegen en ver keer, maar ook nog het een en ander kan naslaan over rustplaatsen en mo tels. De KNAC slaagt erin om elk jaar dit boek nog meer informatie mee te geven, dan voorgaande jaren. Zo staan in het handboek 1976 nu ook de tarieven voor de Franse en Italiaanse snelwegen vermeld. En kaarten met de veerdiensten op En geland, Scandinavië en het Middel landseZeegebied. Kortom: een han dige gids voor een ieder die Europa met de auto doortrekt. Deze voorzichtige aanpak was het ge volg van het feit, dat vlak voor het begin van de IGGI-conferentie van vorig jaar, gebleken was dat de leiding van het Indonesische staatsolaebedirijf Perta mina, dat de aardolie-inkomsten namens de Indonesische regering en het Indone sische volk beheerde, daarmede zodanig was omgesprongen dat er in plaats dat een geweldig hoog bedrag in de staats kas kon worden gestort, juist een schuld van niet minder dan 30 miljard gulden bij Pertamina werd geconstateerd. De president-directeur van dit staatsolie be drijf, generaal Ibnoe Soetawo, werd met behoud van de verworven rijkdommen ontslagen. Maar de Raad van Commissa rissen van dat bedrijf, toch zeker mede verantwoordelijk voor het financilëe schandaal, bleef rustig in functie en benoemde zelfs een nieuwe president- directeur. Piet Harjono. Die Raad van Commissarissen van Pertamina bestaat uit de belangrijkste ministers uit het Idonesische kabinet. Ontslag van de leden van deze Raad van Commissarissen zou zonder meer ook het ontslag van het gehele Indonesische kabinet met aan het hoofd daarvan de Indonesische president Soeharto die ambtshalve voorzitter is van de Raad van ministers betekenen. Zoals bekend, richt minister Pronk zijn beleid op de verbetering van de levensomstandigheden van de armste be volkingsgroepen in de ontwikkelingslan den. Minister Pronk en zijn ambtenaren beschouwen die armste bevolkingsgroe pen in de ontwikkelingslanden echter niet als zijn gesprekspartners. Hij en zijn ambtenaren weten dan ook weinig van de onlustgevoelens die daar bestaan tegen de regering in Djakarta over de daar heersende corruptie. Met het verder verstrekken van de Nederlandse hulp in de sinds 10 jaar ongewijzigde vorm van koopkracht- overdracht aan de heersende rijke groep in de ontwikkelingslanden en Indonesië, bereikt Pronk slechts dat die heersende groep haar machtspositie en rijkdom continueert. De regering van generaal Soeharto besloot dan ook direct, om die rijksom- men versneld te exploiteren. Zijn voor ganger Soekamo had tegen een dergelijk beleid altijd bezwaren gehad, omdat het volk nog niet de technologische kennis en rijkdom bezat om die exploitatie zelf ter hand te nemen te vroege exploita tie met de steun van buitenlandse maat schappijen, zou dan immers een vlucht van Indonesische rijkdommen ten gunste van buitenlandse financiële speculanten betekenen). De regering-Soeharto had die angst niet, maar stond ook wel voor de keus om met die versnelde exploitatie van de bodemrijkdommen van het land de garantie te verschaffen voor de te rugbetaling van de IGGI-leningen of die leningen niet meer te krijgen. Vooral de exploitatie van de aardolie- voorkomens nam spectaculaire vormen aan. Daar kwam dan bovendien nog bij dat de olielanden in 1973 tot een aan zienlijke olieprijsverhoging besloten. De Indonesische aardolie-inkomsten stegen mee met de vervijfvoudigde prijs van de Arabische aardolie. En de totale Indone sische inkomsten uit de uitvoer stegen in 1974 tot bijna het viervoudige van de uitvoer in 1973. Op grond daarvan besloot de IGGI om in 1974 een uitvoerig onderzoek in te stellen naar de noodzaak van verdere hulp aan de regering-Soeharto. Na njp beraad besloot de IGGI-bijeenkomst van begin vorig jaar, om Indonesië gezien de opbrengst uit de aardoMieproduktie niet meer te beschouwen als een van de armste ontwikkelingslanden. Dat bete kende in eerste aanleg iets minder zach te leningsvoorwaarden. Op de langere termijn werd een afbouw van de IGGI- hulp aan Djakarta voorzien. bied heeft in de bodem nog niet te schatten rijkdommen aan aardolie, ko per, nikkel, tin, steenkool enn andere mineralen. De tropische wouden op dun bevolkte eilanden als Kalimantan (Bor neo) bevatten kostbare houtsoorten en de wateren rond de eilanden zijn rijk aan uitstekende soorten vis. Dat heeft het Nederlands Bibliotheek- en lectuurcentrum in Den Haag gisteren desgevraagd meegedeeld. Het NBLC schat dat het aantal jeugdleden van de bibliotheken met vijftig tot zestig per cent is toegenomen. Het totaal aantal leden steeg daardoor met 30,9 percent tot omstreeks 2,6 miljoen. Het aantal uitleningen aan jeugdigen nam toe met 21,4 percent ,het totaal aantal uitlenin gen met 17,3 percent. De groei van het boekenbezit bleef bij de toegenomen vraag achter. De biblio theken breidden hun voorraad met 11,9 percent uit. De personeelssterkte nam met 12,9 percent toe. Volgens directeur D Reumer van het NBLC bevestigen deze cijfers de verwachtingen die in september in een crisisnota van de bibli otheken zijn geuit dat het geld- en personeelstekort door de toeloop vap nieuwe jeugdleden groter zou worden.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 13