Dog Troep: theater als beeldende kunst Little Feat neemt revanche voor zwak openluchtconcert I i OFJQEN kuipers Outlaws hebben te lijden onder beperkt concept Heldere opvoering van „Woyzeck door Amerikaanse theatergroepen VERKOPERS spruyt i J\fa/J/HCce PRISMA Examen gehaald? Geef een Prisma. ||OLlaNwriVAL Mars Mini in de koelkast: -s ijskoud lekkerder. nw JOSEPH CHAIKIN ONTROERT IN BUCHNER’S DRAMA. Slordig optreden Friends en Mime Troupe _i -j Frikandeau fianeten J waal u)eL Ok z/z/l’ O foJmcte 9 WOENSDAG JUNI 1976 21 KUNST ',0 Flitsen (7 HANS VONK vraagt met spoed: 3.40 MEDINA CARPETS B.V. SPECIAALZAAK IN KAMERBREED TAPIJT Kies een Prisma Keus genoeg. Maak een afspraak met onze heer Greve. Tel. 020-764025, na 19 u. 023-336846. f I intersty Ig fopj vegend VOOR HEDENDAAGSE MODE A fi I ploegstoffen (ADVERTENTIE) KO VAN LEEUWEN. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) uur: 20.15 uur: (ADVERTENTIE) leuk, vond Donderdag 10 juni uur: 20.30 uur: 20.15 f89.- JOHN OOMKES KO VAN LEEUWEN. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) iROTfe HOUrSTRAAl ijb (ADVERTENTIE) In het kader van het Holland Festival gaven twee groepen uit New York, „The Shaliko Company” en „The Other Thea- (.si Woyzeck. tf „Open Theatre” in New Qhaikin is een man met aitdrukkingsmogeli j khede trad Shaffy-theater -..~j groep - van blue een ver- ZIJLSTRAAT97 TEL. 310181 5 L OS» UVA Moderne kwaliteitshorloges. ROTTERDAM! Woyzeck behoort tot de onderliggende groep in de maatschappij. Voor de ver zorging van vrouw en kind tracht hij nog iets extra’s te verdienen door zich bij een arts als proefkonijn te laten misbruiken voor een onzinnig experi ment. Hij is ook een eenzaam mens en het is zijn verminderde toerekeningsvat baarheid die hem eenzelvig en argwan end gemaakt heeft ten opzichte van de wereld om zich heen. Zijn enige steun punt is Marie met zijn kind. Bij het binnenkomen van de zaal een vrijwel lege zwarte ruimte waar I luttermanbv. wonen voor deze gelegenheid elke zitplaats voor publiek verwijderd is want dat publiek mag vrij rondlopen tref je een aantal tableaux vivants aan. Aan de zoldering hangt deinend een soort kooi van tule met als basis een brede, korte ladder. Daarin kirt een meisje dat net als een kanarie rommel buiten de kooi maakt. Elders schrijdt een vrouw door de ruim te. Zij heeft een asgrauw gelaat en lijkt hoogzwanger. Haar rustpunt is een ver heven troon en als zij daar zit worden door anderen de lange witte slippen van haar kleding in water gedompeld. Even later worden ze met een schrobzaag je aan flarden gezaagd. Twee gitaristen van Little Feat (links Paul Barrère en bandleider Lowell George) tijdens hun optreden in de Rot terdamse Ahoyhal. musici haast onopvallend, maar zoals het betaamt. Bill Payne, het keurige studentikoze type, beweegt zijn vingers met een grote precisie over de manua len. Paul Barrere levert functionele bij dragen op gitaar, terwijl George zijn slide haast achteloos heen en weer trekt. In One Good Woman knallen de soli eruit en verlenen de muziek reliëf tegen de opgefokte funkachtergrond van Ri chie Harward (drums), Ken Gradney (bas) en Sam Clayton (percussie). Feat krikt het niveau, in zorgvuldige balans, nog verder omhoog. Rock Roll Doctor, met Payne in zijn element, het vrolijke Oh, Atlanta en de Toussaint-ballad On The Way Down, dat voorzien is van een fraaie begeleiding op de vleugel van Payne. Uit het Dixie Chicken-materiaal kiest George voor Juliet. Gradney plukt daarbij krampachtig aan de dikke sna ren en de intensiteit is volmaakt als Lowell zijn quasi-nonchalanterie van zich afschud tijdens een indrukwekken de slide-solo. Met een achtergrond van metershoge cactussen en een groot Hollywood-doek (ADVERTENTIE) rw smet Moderne TERLENKA PANTALON uitlopende pijp v.a49,75 t 11 Ook met steekzak en soulmodellen. 1 SPIJKERBROEKEN EN JACKS OOK IN WIT. Behalve: LEVI’S en LOIS ook: WRANGLER SLOOPY ROY ROGERS (g) BOBOS LEE enz. enz. KLEINE HOUTSTRAAT 2a - HAARLEM - TELEFOON 321823 wordt aan de finale begonnen. De misè re van een cocaïne-verslaafde wordt door een pijnlijke slide-toon voelbaar in Sailin’ Shoes, dat tegen het eind ook Gradney en Barrere zo lekker in het gehoor ligt dat ze George telkens op nieuw de laatste maten laten zingen. De actie is even fenomenaal in Cold, Cold, Cold, dat culmineert in een duet tussen de vleugel van Payne en de losgebroken gitaar van Barrere. Open doekjes van het publiek. Dixie Chicken dat met Tri pe Face Boogie va n deze Ifde m edley deel uitmaakt, luidt het percussiegedeel- te i n, wa arbij h et publiek betro kken wordt. De sambaballen vliegen weer rond. Op zon moment moet je er van door om de laatste trein te halen, t Is alsof je deserteert. Festival of Fools in het Leonardo Shapiro regisseerde deze „Woyzeck” en hij maakte er een open en heldere voorstelling van, soms misschien wat zakelijk, maar toch nog ruim voor zien van theatrale expressie. De scènes komen over als flitsen van dieptepunten uit een tragische levensepisode. Sommige zijn karikaturaal aangezet (Woyzeck’s bezoek aan de dokter) andere worden heel naturalistisch en zonder enig ver bloemen uitgebeeld (de moord op Marie). „Woyzeck” valt of staat met de bezet ting van de titelrol. Shapiro trof het bijzonder met Joseph Chaikin, de man RESlAURANT Grote Houtstraat 21 Haarlem Alleen donderdag i Verse aard, andijvie Het verhaal van Woyzeck is eenvou dig. De arme soldaat Woyzeck doodt zijn vrouw, de moeder van zijn kind, omdat zi jhem bedriegt met een andere man. Een man ook die in rang en aanzien ver bove de arme drommel staat. Woyzeck is een simpel mens, maar hij is ook een gefolterde geest. De grote tragiek is dat zijn lijden nergens toe dient. Moraal is goed voor de rijke heren. De Duitse geleerde en toneelschrijver Georg Buchner laat het de arme soldaat Woyzeck al zeggen bij het prille begin van het gelijknamige drama dat hij schreef. Buchner schetst in „Woyzeck de moraal als een luxe waaraan een arm mens maar beter voorbij kan gaan. Het gesprek over moraal en deugdzaam heid dat Woyzeck heeft met de kapitein, die hij scheert, geeft een prachtige in gang in de eenvoudige denkwereld van de toch gecompliceerde geest van die arme soldaat. wat goede wil kun je er aardig wat in ontdekken. Maar zo’n eerste confrontatie verschaft toch weinig helderheid over wat er nu werkelijk aan de hand is. Op mij kwam het over als een aantrekkelij ke droom vol mooie kleuren. Dat komt ook door de serene rust die deze thea trale beelden begeleidt. Ook uit Amerika zag ik eerder op de avond een mime-groep. Nu is het maar voor heel weinig mensen weg gelegd om in deze theatervorm lange tijd te blijven boeien. Wat de Mime Troupe of Ameri ka zaterdag liet zien leek op een ge slaagde leerlingenuitvoering. Er werd mimisch bijzonder slordig en onnauw keurig gewerkt. Gebaren werden niet afgemaakt en gezichtsuitdrukkingen moesten compensatie bieden waar de rest van het lichaam in gebreke bleef. Dan maakt zich uit een andere hoek een wagen los.' Erop bevindt zich een soort koker van wit linnen waarbinnen een man op een fluit muziek laat horen. Een andere man trekt de kar door de ruimte. Weer later verschijnt een mens in een Icarus-bouwsel van staketsels en zwiepende roeden. Als die vogelmens een aanval doet op een zwart voorhang daalt dat neer. Zichtbaar wordt een tribune waarop zich weer nieuwe bewe gende beelden hebben opgesteld. Het ziet er wat allegorisch uit en met gordijnstoffenkollektie met zijn nieuwe kleuren en nieuwe des sins. Kom het bekijken: Zelf zegt Dog Troep over zijn optre den: „Ons werk is een tussenvorm van beeldende kunst en theater. Wij dagen mensen uit om meer hun vermogen tot fantaseren te gebruiken, door ze op on verwachte plaatsen te confronteren met half-herkenbare beelden die ze niet ge makkelijk vergeten”. Wat Dog Troep doet oogt inderdaad die vroeger hei York leidde. schitterende en hij stopt dari ook heel wat van zijn expressie in Wjoyzeck. Onmiddellijk bij opkomst is Chalikin een mens met een gewonde ziel. Als hij de kapitein scheert, dan zie je zijrJ gedachten uitzwermen, terwijl zijn diqecte aandacht zich vol overgave op htet verwijderen van de baard richt. Chaikin buit de rol volledig uit en is ontroerend wanneer hij Woy zeck meelijwekkend laat zijn in zijn psychische ontreddering. Misschien heil regisseur Shapiro de hoofdrolspeler An enkele scènes toch iets kunnen temperen. De gretigheid waar mee de tragiek, werd uitgebeeld kwam op mij wel eens te geladen over. Daar om- vind ik in ct£ze voorstelling die scène Jane Mandei als Marie en Joseph Chaikin ai tre” in een co-productie dinsdagavond in Mickery een mooie opvoering van Buch- ner’s drama over de kansloze mens. De Amerikanen zijn gekomen met een knappe ingekorte versie van het stuk. Van de ruim twintig korte scènes is alleen de essentie gehandhaafd, de mees te overbodige franje is weggelaten. Dat betekent ook dat de taferelen sneller wisselen. Maar bij de Amerikanen is ook erg veel slordigheid. Het is een chaotische aaneenschakeling van nummers die kwalitatief nogal verschillen en naar het einde toe bloedt de show volkomen dood. Het was dan ook niet verwonder lijk dat zeer velen op een gegeven moment de flauwiteiten de rug toe keer den en elders in het gebouw iets aan- trekkelijkers zochten. AMSTERDAM. Moraal, dat is niets voor een eenvoudig en arm mens. Daar koopt hij niets voor. Een arme man heeft geen geld en hij heeft ook geen tijd om aan deugdzaamheid te denken. Ook in het zaterdagavond Voor het eerst de Amerikaanse groep Friends op. Deze Amerikaanse broer van de Engelse Friends Road Show bracht een kolderiek programma met enkele erg originele vondsten die knap zijn uitgewerkt. Zoals het begin van de voor stelling, wanneer het hele bonte gezel schap van clowns aan een bourgondisch gedekte tafel heeft plaats genomen. Hoogtepunt van de maaltijd is dan het sprekend hoofd van een van de leden van het gezelschap, dat middenop de tafel wordt opgediend. Gisteravond is het concert van Lityle Feat en de Outlaws, het Ahoy Sportpaleis was zeer matig gevuld, uitgedrataid op een fikse finan ciële strop. Een. leek kan al vaststellen dat als je dezeVjjde groep een dag eerder op Pinkpop ku^t adhischouwen, de orga nisator van de, verkeerde veronderstel ling uitgaat dlsi hij meent dat een enor me populariteit^ als vanzelfsprekend ga rant staat voor Inog een uitverkocht huis. De interessante] kant aan deze zaak be treft evenwel •de vergelijkingsmogelijk heid. Welke rr.il speelt de enscenering van een concert? Little Feat en de Outlaws stelde f wat teleur op Pinkpop. Zou een zaalyptreden nu tot andere conclusies aanleiding geven? Het eerste gedeelde was voor de Out laws. Hun succës op Pinkpop hield mu zikaal gezien niiet over. Ter verduidelij king: hun vettp, zuidelijke geluid (sou- thern-rock) doiit het uitstekend met een biertje in de hand, maar de mogelijkhe den binnen dit! vrij beperkte stijlgebied zijn al volledig} afgeroomd. De variaties komen nu helemaal neer op de schou ders van de "gitaristen, die door het toepassen van lelementaire versnellings- mechanismen een grote mate van voor spelbaarheid irt de hand werken. Free Born Man. (oorspronkelijk een grass-nummer, bevat weliswaar mooi, langzaam middenstuk, maar schilt verder In niets van de andere songs. De OutlaKvs vormen een hardwer kende club, die’beschikt ever een uitste kend gitarist inj de persoon van Hughie Thomasson en in staat is tot pittige vokalen, maar niet meer dan dat. Lowell Georgje en zijn mannen nemen vervolgens na de pauze revanche voor hun zwakke opfretten een dag eerder. Al gelijk in het begin komt de zang veel beter door en George inspireert en coör dineert de verrichtingen van zijn mede- zo mooi waarin Woyzeck ontdekt dat zijn Marie oorringen draagt. Het is im mers bij die gelegenheid dat zijn onuit gesproken vermoedens grond vinden. Chaiki beheerst zich daar prachtig en voert zijn argwaan bescheiden op. Rond Joseph Chaikin groeperen de andere spelers zich in deze vlot geregis seerde voorstelling heel acceptabel. Jane Mandei is een zinnelijke Marie, een vrouw die niet echt slecht wil zijn, maar haar ijdelheid gestreeld voelt bij de advances van de tamboermajoor. Een messcherpe karikatuur van de arts die Woyzeck als proefkonijn gebruikt, wordt neergezet door Jake Dengel en heel menselijk is Christopher McCann als Andres, het „slapie” van Woyzeck in de kazerne. R. Patrick Sullivan vond ik wat uit de toon vallen als cje tamboermajoor. Er valt aan die bijrollen overigens niet veel eer te behalen. Buchner ge bruikte ze als indicaties van goed en kwaad en doseerde elk van die rollen met de door hem noodzakelijk geachte hoeveelheid van die eigenschappen. Deze voorstelling van „Woyzeck” speelt zich af in een ruw en uiterst bruikbaar open decor van stalen steiger palen mef houten vlonders op verschil lende hoogten en een royale uitloop tussen het publiek. Het functioneerde uitstekend bij de vele snelle scènewisse lingen. Het is een verkorte „Woyzeck”, die beslist het aanzien waard is, in Mickery nog tot en met 20 juni. als tot leven geroepen beeldende kunst, maar ook als een verstild droomtheater. Ik betrapte mezelf erop dat ik het erg Woensdag 9 juni Muziek. Amsterdam, Concertge bouworkest 20.15 uur: Radio Filhar monisch Orkest. Amsterdam, BIM-huis 22 uur: Wil lem Breuker Kollektief. Den Haag, Diligentia 20.15 Liederenrecital Paul Sperry. Toneel. Amsterdam, Carre uur: An Evening of Comedy. Amsterdam, Mickery 20.15 Woyzeck. •Ballet. Amsterdam, Stadsschouw burg 20.15 uur: Het Nationale Ballet. Muziek. Amsterdam, Concertge bouw 20.15 uur: Liederenrecital Paul Sperry. Amsterdam, BIM-huis 22 uur: Ar chie Shepp kwintet. Den Haag, Diligentia 20.15 Concord String Quartet. Opera. Scheveningen, Circusthea ter 20.15 uur: Of Mice and Men. Toneel. Amsterdam, Stads- schouwbourg 20.15 uur: The Old Glo ry. Amsterdam, Mickery Woyzeck. Den Haag, Congresgebouw uur: An Evening of Comedy. Wegens ziekte kan dirigent Hans Vonk vanavond niet deelnemen aan het concert van het Radio Filharmo nisch Orkest en het Omroepkoor. De leiding van het concert in het Con certgebouw in Amsterdam zal nu be rusten bij de Amerikaanse dirigent Richard Dufallo en de NOS-koordiri- gent Frans Müller. Als gevolg van deze wijziging ziet het programma na de pauze er an ders uit: in plaats van het concert voor orkest van Bela Bartók komen een herhaling van het stuk Lamia van Jacob Druckman en het werk Appalachian Spring van Aron Cop land. AMSTERDAM. Een aantal jonge mensen uit de universitaire- en de thea terwereld heeft een gezelschap gefor meerd dat Dog Troep heet. Zij brengen voorstellingen in heel ongebruikelijke vorm en ook zonder zich maar enigszins te verplichten aan de mensen die komen kijken. Dog Troep is ook ingepast in het Festival of Fools, de welkome aanvul ling op het officiële programma van cultuurpresentatie dat Holland Festival heet. Zondag maakte ik kennis met xe in de zuilenzaal van Shaffy en het was een wonderlijke ervaring. In eerste instantie voel je je als toeschouwer onzeker, maar lang duurt het niet, of er komt een weldadig gevoel van rust over je. Goed zomer-idee: zo'n handige zak Mini’s in do koelkast Blijven ze heerlijk koel en fris. 'n Koele Mars Mini is 's zomers ijskoud lekkerder. Bij de koffie, bij de the*, als tussendoortje En natuurlijk om mee naar buiten te nemen in do koeltasl I En zo ongelofe- lijk gevariëerd.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 21