Invasieleger rukt op naar Beiroet DRIE DODEN BIJ AANSLAG GENUA Australië wil meer uit Nederland Historisch bezoek van Gierek aan W.Duitsland POLITIEKE PARTIJEN SPANJE WORDEN NA VERBOD VAN 37 JAAR LEGAAL Shirley Temple ambassadeur-af „import" ILO-conferentie: Israel en VS boycotten PLO fó Premier Gandhi Moskou een f leurop bloemencheque LUDWIG KUNZ Russen straffen ijveraars voor in DIE LEBENDEN MSI-lid verliest PANOPTICUM door mco scheepmaker parlementaire onschendbaarheid „nieuwe revolutie” WOENSDAG 2 and idel scheiden 1 ld lis ik d gif and stel >g »- id ing gis- ve- i-45 raf. or- ing ver op ge ien eze ing zan 25- :ou in- op tie Slachting Uitroeiing Bezorgdheid (Van onze redacteur in Spanje, Robbert Bosschart) MADRID De Spaanse oppositiepartijen hebben steeds minder ver trouwen in het democratische gehalte van de „hervormingen” die het huidige kabinet doorvoert, maar vooral de gematigden komen tot de slot som dat zij voorlopig geen andere uitweg hebben dan daar genoegen mee te nemen. Met uitzondering van de communisten en de separatisten, even als de partijen die daar weer links van staan, kunnen de Spaanse partijen zich op korte termijn gaan legaliseren. BINNEN- EN BUITENLAND c Dramatisch beroep van c Arafat op Arabische liga FRANCESCO COCO voor stellen, SCHIPHOL (ANP). Australië (ADVERTENTIE) (Van onze redacteur in Bonn) vier maar !R •e m I in gif idt ijn eide ithe hei- De regering legde gisteren twee voor stellen aan de Cortes voor. Het eerste betreft het recht op politieke verenigin- ■8 n sie de na an 70 ijd lij Dat vriendenalbum, getiteld „Het Pa nopticum” (vertelde Lotte Ruting me, bij wie hij een deel van de oorlog onderge doken heeft gezeten), vol met gedichten, opdrachten en tekeningen van expressio nisten, Dada-figuren en vele belangrijke dichters en schrijvers uit Duitsland en Nederland, was Ludwig Kunz van plan aan het Letterkundig Museum te schen ken. Laten we hopen dat het daar ook inderdaad terechtkomt, het hoorde zijn hele leven bij hem, maar nu hij dood is hoort het ongetwijfeld bij de letterkun de. vijk ijs de de ven itus jcht zal ;ens lis ten esi- aag ch- iter lijn an- :ht- een de ng- ke- 1 ’Sr een door i op luis, d is. >n ie >P af of eam Nij- i en laar ities irtig aar- nen. egin van ge- dat ont- elde zijn if- et en ia m- :b- x>- ie- ;de ats ot jn ?n 8- el ap ït- g- de kt. :al ,ot lis GENUA (DPA Reuter, AP, AFP). De procureur-generaal van de Italiaan se plaats Genua, de 67-jarige Francesco Coco, zijn chauffeur en een politieman die Coco moest beschermen, zijn gisteren bij een aanslag om het leven gekomen. De daders, vijf mannen, zijn ontkomen. Twee van hen verdwenen op een scooter en drie te voet. zetsgroep De Rode Brigade zich opge worpen als dader van de aanslagen in Genua. Coco had, aldus de berichten uit Italië, veel vijanden. Niet alleen de Mafia maai’ de activiteiten waarvan hij in verband met de moord op een Officier van Justitie in Palermo een onderzoek insitelde had het op hem voorzien, maar ook de Rode Brigade, met wie Coco indertijd namens de overheid on derhandelde over de vrijlating van de ontvoerde Genuese Officier van Justitie Sossi. Hij verhinderde toen dat Sossi werd uditgewisseld tegen acht anarchis ten. Overigens werd Sossi wel vrijgela ten. De Indiase premier Gandhi is gisteren in Moskou aangekomen voor een officieel bezoek op uitnodiging van de Russische regering. De foto toont mevrouw Gandhi op het vliegveld van de Russische hoofdstad met links op de achtergrond- (met hoed) partijleider Breznjev. De weg naar die verkiezingen begon gisterochtend in het schijnparlement dat Franco heeft nagelaten. De Cortes open de de spoedbehandeling van het wets voorstel aangaande politieke verenigin gen. Volgens deze speciale procedure krijgt de Cortes, hooguit 53 uur de tijd om de wet aan te nemen of te verwer pen. Weinigen twijfelen eraan dat de regering haar zin zal doordrijven. Het aantal mogelijke tegenstemmers wordt op minder dan 100 van 564 Cortes-leden geschat. De eerste wet die aan spoedbe handeling werd onderworpen kreeg ver- De oppositie heeft nog geen gezamen lijk besluit genomen over deze kwestie. Alle partijen zijn het erover eens dat het wetsvoorstel van de regering in wezen ontoereikend is voor de democra tie. Sommigen zijn echter bereid zich hieraan te onderwerpen, om het nieuwe systeem van binnenuit te kunnen verbe teren; anderen zeggen dat de huidige machthebbers zo'n verbetering ten gun ste van een echte democratie zullen toestaan. MOSKOU (AFP). In Leningrad zijn diverse studenten en twee lectoren uit de onderwijswereld verwijderd omdat zij in een groot warenhuis vlugschriften hadden rondgedeeld waarin zij een „nieuwe revolutie” bepleitten. Dit blijkt uit een uitgave van het ondergrondse dissidentenblad, de „Kroniek van Lopen de Gebeurtenissen”. Beiroet, dat maandag voor alle luchtver keer werd gesloten. Beiroet dreigt totaal geïsoleerd te rakentelefoonverbindin gen zijn verbroken, terwijl de voedselsi tuatie verslechtert. Water is in sommige wijken al niet meer te krijgen. Het was vannacht nog niet duidelijk of de Syrische troepen de havenstad Sidon op de Palestijnen en linkse mos lims hadden verwerd. Volgens Israëli sche bronnen is deze stad gebombar deerd door de Syrische luchtmacht en artillerie-eenheden. Radio-Bedroet maak te melding van straatgevechten in Sidon, maar volgens Palestijnse woordvoerders zijn de Syriërs daar later op de avond verdreven. De Syrische opmars zou vol gens deze bronnen zowel in zuidelijke richting naar Sidon als naar Beiroet tot staan zijn gebracht. Al eerder waren er meldingen dat de Syrische troepen ertoe overgingen hun terreinwinst te consoli deren door tankstellingen op te richten en zich in te graven. Arafat en Kamal Joemblatt, de leider van de progressieve moslims in Libanon, hebben Syrië ervan beschuldigd de Pa lestijnen en linkse krachten in Libanon te willen eliminere.n Joemblatt sprak van een „slachting”honderden doden en gewonden zouden alleen in Beiroet al zijn .gevallen als gevolg van de bombar dementen door de pro-Syrische Saika- Palestijnen op de mosilim-wijken. Deze Palestijnse eenheden bestoken de stad vanaf het internationale vliegveld van Daarin wordt gezegd dat drie jongeren tiilt Leningrad de bewuste pamfletten ronddeelden. Zij kozen daarvoor de bi- venste verdieping van een grootwinkel bedrijf aan de Nevskn Prospekt, de be langrijkste verkeersader van Leningrad. Zij zouden erin zijn geslaagd een hon dental vlugschriften aan winkelende mensen te overhandigen. Ludwig Kunz was minder een kunste naar dan een kunststimulator. Hij hield van 1923 tot 1931 van zijn eigen geld het onregelmatig verscheinende blad „Die Lebenden” in leven, waarin mensen als Kafka, Doeblin, Hesse, Kerr, Musil, Re marque en Zwelg publiceerden en na de oorlog richtte hij in Nederland „De Kim” op, waarin Gerrit Kouwenaar, Jan G. Elburg, Lucebert en dat soort mensen hun verzen plaatsten. Theun de Vries vertelde me dat Kunz na de oorlog erg veel werk heeft verzet om de Nederlanders ervan te doordrin gen dat niet alle Duitsers over een kam geschoren mochten worden en dat er ruimte moest blijven voor respect voor de Duitse cultuur, die hij, Ludwig Kunz, als geen ander vertegenwoordigde in Ne derland, terwijl hij omgekeerd, door zijn vertalingen van Nederlandse dichters in het Duits (waarvoor hij de Nijhoffprijs kreeg) weer de Nederlandse literatuur in Duitsland stimuleerde. Reinold Kuipers van uitgeverij Queri- do noemde hem „een soort sublieme amateur”, een „bewonderaar van schrij vers”, die „voor veeil mensen ontzettend veel gedaan heeft”, met „een enorm gevoel voor kwaliteit”. „Hij drukte aller lei dingen door, maar was daarbij zelf niet te zien”. Het enige wat hij uit de oorlog had weten te redden (vertelde Gerrit Kouwenaar) was „een schitterend gastenboek, met opdrachten van Tho- mans Mann, Heinrich Mann en zelf Majakovski en vele tientallen anderen, allemaal vrienden uit de jaren twintig tot en met nu”. Politiek gezien is het bezoek van de Poolse partijleider van grote en verrei kende betekenis. Op buitengewone ma nier wordt hier het succes van de Oost- politiek van de regeringen Brandt en Schmidt duidelijk onderstreept. PLO-lelider Arafat zei in Cairo dat Syrië uit is op de volledige uitroeiing van de Palestijnse verzetsbeweging door de vluchtelingenkampen in Libanon te bombarderen. Zowel Arafat als Joem blatt refereerden in hun felle aanklacht tegen Syrië aan de bloedige „zwarte september” van 1970, toe de Jordaanse koning Hoessein de Palestijnse verzets beweging uit Zijn land verdreef. ROME (UPI). De Italiaanse Kamer van Afgevaardigden heeft gisteren een neo-fascistisch lid zijn parlementaire on schendbaarheid tegen arrestatie en ver volging ontnomen na een schietpartij waarbij een jonge communist op een verkiezingsbijeenkomst omkwam. Het betreft de afgevaardigde Sandro Saccuci van de Italiaanse Sociale Beweging (MSI) die gezocht wordt op verdenking van moord en poging tot moord. Het incident, zegt „kroniek”, vond plaats op 24 februari, aam devoaravond van het 25ste Russische-partij congres in Moskou. dé moderne manier van groeten voor ver weg en dichtbij. Haal er één bij uw Fleurop-bloemist. Fleurop Interflora garandeert uw bestelling. Koninginnegracht 135, Den Haag. In Jeruzalem wordt de Syrische inva sie met toenemende bezorgdheid gadege slagen. Weliswaar verklaarde minister van Defensie Peres dat Israel een „van gezond verstand getuigende” non-inter- ventiepolitiek volgt, maar in regerings kringen in Jeruzalem wordt gevreesd dat de PLO versterkt uit de strijd te voorschijn zal komen. Op de toch ad roerige bezette Westoever van de Jor- daan kwam het gisteren al tot protest- vergaderingen tegen het Syrische mili taire ingrijpen in Libanon en aanhanke- lijkheidsbetuigingen voor de PLO. Israel is nu in- een moeilijke positie terechtgekomen, omdat de Syrische aan wezigheid in Libanon -een verlening van de oostelijke frontlijn betekent. Berich ten over acteis van de Israëlische lucht macht tegen Palestijnse stellingen in Libanon wenden gisteravond ontkend. (Van onze redactie buitenland) JERUZALEM, DAMASCUS Terwijl het Syrische invasieleger de Libanese hoofdstad Beiroet stormenderhand dreigt in te nemen, heeft de leider van de Palestijnse verzetsbeweging PLO, Yasser Arafat, in Cairo een dramatisch beroep gedaan op de Arabische landen de Syrische opmars te stuiten. Tijdens de strikt besloten spoedzitting van de Arabische Liga in Cairo riep Arafat op tot een onmiddellijk staakt-het-vuren in Libanon. Een expeditieleger van de Liga moet volgens Arafat de strijdende partijen scheiden en erop toezien dat de Syrische troepen worden teruggetrokken. olgens Amerikaanse bronnen heeft Syrië zijn legereenheden in Libanon de afgelopen dagen versterkt door het zen den van twee extra regimenten. In to taal zouden er nu 9000 Syrische militai ren in Libanon zijn. Gisteravond arri veerde in Beiroet een Arabische bemid- deMngsmissie onder voorzitterschap van de Libische premier Jalloed. Hoewel en PLO-leider Arafat en de Syrische presi dent Assad hun instemming met de activiteiten van deze delegatie hebben betuigd, wees niets er vannacht op dat een onmiddellijk staakt-het-vuren reali seerbaar zou zijn. gen, zoals men de partijen hier nog hardnekkig blijft noemen al staat de Spaanse pers vol over partijen en hun verklaringen. Het voorstel is zeer kort door een commissie behandeld, die er enkele verbeteringen in aanbracht. De voornaamste daarvan is wel dat de ui teindelijke beslissing over de toelating van een partij voor rekening komt van het Hoog Gerechtshof en dat ook verde re twistpunten door normale rechtban ken afgehandeld zullen worden. Het tweede voorstel behelst een nieu we tekst voor bepaalde artikelen in de strafwet. Hier draait alles om, want in deze artikelen wordt bepaald of een partij wettig is of niet. De regering had „totalitaire” partijen willen verbieden, vooral om de communisten daarmee buitenspel te zetten. Maar dat heeft de commissie geschrapt, onder druk van de fascisten die nog altijd ruim in de Cor tes zijn vertegenwoordigd. De regering zal zich dus een ander argument tegen de communisten moeten zoeken, terwijl de rechtse extremisten de vrije hand krijgen. Vanaf 1947 zijn in totaal 160.000 Ne derlanders naar- Australië vertrokken. De meesten hiervan tussen 1950 en 1955. Minister Macköller zal naast bespre kingen met minister Boersma ook een ontmoeting hebben met minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken. leden maand uiteindelijk stemmen tegen. De regering maakt zich er dan ook minder zorgen over of de wet vandaag of morgen door de Cortes wordt goedge keurd, dan wel over de vraag of de nu nog illegale partijen (liberalen, christen democraten, sociaal-democraten en soci alisten) deze nieuwe spelregels zullen aanvaarden. De Genuese procuireur-generaal werd door zeven kogels uit een vuurwapen getroffen toen hij net met zijn lijfwacht uit zijn auto was gestapt op het laatste stuk van de weg naar zijn huis op weg naar de lunch e voet af te leggen. De politieman kreeg zes kogels in zijn lichaam. Deze aanslagen werden door drie mannen gepleegd. Op hetzelfde moment opende de twee anderen het vuur op de chauffeur, die in de auto was blijven zitten. Een tot voor kort onbekende uiterst linkse organisatie, die zich „De Nieuwe Partizanen” noemt, heeft gisteravond la ten weten verantwoordelijk te zijn voor de drievoudige moordaanslag. In een te lefooncel werd een verklaring gevonden met de volgende inhoud: „Een vijand van het volk heeft met zijn leven be taald. Nu is het de beurt van de politici. Pas maar op, schurken”. Zondag j.l. had de organisatie voor het eerst van zich haten horen toen ze de verantwoordelijkheid op zich namen voor een aanslag op een bioscoop in Rome. Die bioscoop zou de plaats van samenkomst zijn geweest voor de dezer dagen te houden vergadering van de neofascislische partij MSI. Overigens heeft ook de bekende ver- wereldwerkgelegenheidsconfererutie van de ILO (Internationale Arbeidsorganisa tie van de VN) de rede van de Palestijn se bevrijdingsorganisatie (PLO) geboycot. Ondanks fel Amerikaans-Israelisch verzetdaartegen heeft het plenum der conferentie de PLO een waamemerszetel verleend. Toen de PLO-afgevaardigde begon te spreken stonden de Ameri kaanse en Israëlische delegaties op ,en verlieten de zaal. De Palestijn riep de achtergebleven 130 ILO-delegaities op de Israëlische bezetting van Arabische ge biedsdelen te veroordelen en kondigde aan dat de PLO een discussiestuk ter tafel zal brengen over de vermeende Israëlische wandaden aldaar. In politieke kringen beschouwt men het als een vanzelfsprekende zaak dat het desbetreffende wetsvoorstel van de regering waarvan de parlementaire be handeling dinsdag begon over enkele dagen van kracht zal worden. Wie zich daar niet aan onderwerpt, kan zich niet openlijk gaan organiseren om deel te nemen aan de komende verkiezingen, en gunt daarmee de rechtse partijen een belangrijke voorsprong. En met uitzon dering van de goed georganiseerde Com munistische Partij, kunnen de Spaanse oppositiegroepen zich een dergelijke luxe ternauwernood veroorloven. WASHINGTON (AP). Het Witte Huis heeft gisteren de berichten diat de ambassadeur in Ghana, mevrouw Shir ley Black, het nieuwe hoofd van de afdelimg-protocol van het ministerie van Buitenlandse Zaken zal worden, beves tigd. Mevrouw Black is als kind onder haar meisjesnaam Shirley Temple zeer vermaard geweest als fiilmsterretje. Op liet Witte Huis wordt zij de op volgster van Henry Catto die een functie gaat uitoefenen bij de Verenigde Naties. Shirley Black is de eerste vrouw die de functie van chef-protocol gaat uitoefe nen. Tot haar taken zal behoren het vergezellen van bezoekende staatshoofd en. Op 20 augustus 1974 was zij be noemd tot ambassadeur in Ghana. BONN. De Poolse partijleider Ed vard Gierek is gisteren in Hamburg aangekomen voor een officieel bezoek van vijf dagen aan de Bondsrepubliek. Het Is de eerste maal sinds de Tweede Wereldoorlog dat een Poolse leider een bezoek brengt aan West-Duitsland. Gierek werd op het vliegveld van Hamburg verwelkomd door de Westduit- se bondskanselier Helmut Schmidt, mi nister van Buitenlandse Zaken Genscher en de burgemeester van Hamburg. Gie rek wordt tijdens zijn bezoek vergezeld van een grote Poolse delegatie, waarvan verscheidene ministers deel uitmaken, en zijn vrouw. U zult hem niet gekend hebben, ik heb hem eigenlijk ook niet gekend, maar een lichte droefenis overviel me toch toen ik gisterochtend als „volstrekt enige kennisgeving” in een rouwadvertentie las dat Ludwig Kunz, literair criticus, op 76-jarige leeftijd was overleden. Ik ben hem jarenlang regelmatig op straat te gengekomen omdat we in dezelfde straat in Amsterdam woonden (Jan Luijken- straat), ik ben ook wel eens bij hem boven geweest en later toen hij verhuisd was naar de Beethovenstraat en ik hem daar tegenkwam, vroeg hij mij even te wachten, repte zich naar huis en kwam terug met „Wir sind Gesichter”, de door hem voor Bibliothek Suhrkamp vertaal de gedichten van Lucebert. Een allervriendelijkste man, het type van de vooroorlogse erudiet, geboren in Goerlitz als een rijke Duitse jongen uit re textiel, die niet de voetsporen van zijn vader volgde, maar zich als enthou siaste amateur in de literatuur stortte. Zijn gezondheid liet sterk te wensen over (kort voor de oorlog uitbrak, was hij als joodse emigrant naar Nederland gekomen, overleefde de oorlog, scharrel de daarna zijn kostje bijeen als nacht waker, textielagent en dergelijke en leefde de laatste tien jaar wat gemakie- lijker nadat hij een flink bedrag via de Wiedergutmachung had geïncasseerd), hij liep daardoor een beetje wankelend over straat, altijd met stok of paraplu en altijd met een hoed op, die hij, ook een 30 jaar jongere als ik met ouderwetse zwier afnam. Daar kon je dan weinig tegenover stellen, zonder hoed op. Ben Ytroman, die hem had meege maakt als medewerker aan het Alge meen Handelsblad voor Duitse litera tuur, omschreef hem liefdevol als: „Dat knipmessende mannetje, dat altijd zo diep zijn hoed afnam, dat-ie er de goot mee schoonveegde”. Gerrit Kouwenaar, die in 1949 het boek „Sprong in het leven” van Kunz vertaalde (schetsen over de toestand van de joden onder nationaal-socialistisch bestuur), vertelde me dat Kunz altijd een brief die Tho mas Mann aan hem geschreven had in zijn portefeuille bij zich droeg (en die ook nog in Manns Verzamelde Brieven voorkomt trouwens), die liet hij dan even zien, maar als je hem wilde aan pakken trok hij hem snel weer terug, als een kleinood, te kostbaar om door andere handen te worden aangeraakt. In Polen zelf heerst nog veel verzet tegen de progressieve vriendschappelijke politiek van Gierek tegenover Bonn. Ook in Oost-Duitsland heerst argwaan over de toenadering die niet de gedecideerde belangen van de DDR dient. Zelfs in Moskou beschouwt men de reis van Gierek als een eigengereide onderne ming. Giereks bezoek aan West-Duitsland wordt beschouwd als het hoogtepunt van het streven van Polen en West- Duitsland hun betrekkingen verder te normaliseren en te harmoniseren. De beslissende doorbraak hiertoe bracht het jaar 1970 met het zgn. verdrag van Warschau. De Bondsrepubliek erkende toen de jarenlang fel omstreden Oder- Neisselijn definitief als grens met Polen. Het bezoek van de Poolse leider zou zeker niet nu hebben plaatsgehad als er niet al goede vorderingen zouden zijn gemaakt op het gebied van met name de economische betrekkingen. Het middel punt van de te voeren gesprekken zal de economische samenwerking tussen beide landen zijn. In het geheel zullen hiero ver tien verdragen worden getekend. Bondskanselier Schmidt heeft er al herhaaldelijk bij- Polen op aangedrongen, te trachten meer op de Duitse markt af te zetten. De Westduitse uitvoer naar Polen bedroeg in het laatste jaar 1,2 miljard mark waar maar een Poolse uitvoer van een half miljard tegenover stond. De Bondsrepubliek moet ten ge volge van haar groeiende geëngageerd heid in de hele wereld met verdere kredieten aan Polen zuinig' zijn. Een versterking van de Poolse export naar de Bondsrepubliek zou dit probleem kunnen oplossen, maar op het ogenblik zijn de Poolse produkten nog niet van die kwaliteit dat ze met het aanbod uit het overige Westen en van de eigen Westduitse markt kunnen concurreren. De betrekkingen tussen Jordanië en Syrië zijn, vanwege die gemeenschappe lijke af keer van de radicale Palestijnse politiek uiterst vriendelijk. Kroonprins Hassan verklaarde gisteravond nog dat Jordanië de Syrische interventie in Liba non vollpdig ondersteunt. In Cairo waren gisteravond nog niet alle ministers van Buitenlandse Zaken van de Arabische landen gearriveerd voor de spoedconferentie van de Arabi sche Liga. Verschillende landen lieten zich vertegenwoordigen door hun am bassadeurs. De Syrische minister van Buitenlandse Zaken zou vandaag naar Cairo reizen, nadat duidelijk werd dat ook Libanon in de Egyptische hoofdstad het woord zou mogen voeren. Tijdens de zitting van gisteravond was de voormali ge Syrische zaakgelastigde Manoon El- Atassi in Egypte aanwezig. De Egypti sche regering had zaterdag haar diplo maten Uit de Syrische hoofdstad Dama scus teruggeroepen en de Syrische diplo matieke vertegenwoordiging verzocht Egypte binnen twee dagen te verlaten. Alle in het parlement vertegenwoor digde partijen, waaronder MSI, stemden voor machtiging tot vervolging van Sac- cuoi. De MSI onthield zich van stem ming om de arrestatie van Saccuci mo gelijk te maken. Een MSI-lid van de harde lijn, Guilip Caradonna, stemde tegen vervolging enarrestatie. wil voor et komend jaar meer Nederlandse emigranten opnemen dan de vorige ja ren. Om hierover met minister Boersma van Sociale Zaken van gedachten te wisselen is gisteravond de Australische minister van immigratie, de heer M. Mackeller uit Londen op Schiphol aan gekomen. De Australische bewindsman maakt momenteel een rond reis door di verse Europese landen om met de ver schillende bewindslieden over de emi gratie naar Australië te spreken. In 1975 emigreerden ongeveer 500 Ne derlanders naar Australië. Autstralië Wil in de jaren 1976/1977 de emigratie van uit Europa opvoeren. Zo heeft minister Mackeller een paar maanden geleden aangekondigd. Tussen Australië en Ne derland bestaat een verdrag dat de emi gratie van Nederlanders naar dit land regelt. GENEVE (REUTER). De Verenigde

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3