!HS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. y 13 Meestgelezen. Dagblad, in Haarlem en Omstreken. Prinses Fékla Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Politiek Overzicht. 5 Binnenland. ADVERTENTIËN: Buitenlandsch Nieuws, ABONNEMENTSPRIJS E J Stadsnieuws 19e Jaargang Woensdag 3 Juli 1901. Nb. 5523 Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangèro G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONESj Succ., Parijs 3fM» Faubourg Montmartre. 1 bevredigend zijn. I Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Asquith en Campbell Ban nerman. langer zorgen zal voor d'e bescher ming der zendelingen, en van een amendement van den heer Sembat, waarin onderzoek gevraagd! wondit naar de feiten die aan de Fransche troepen worden ten laste gelegd. anden in het buitenland en door verraders in het buitenland.” Ala je maar durft Naar het Engetech VAN MAX PEMBERTON Chineesche rooverbendeni en sterke afdeolingen Boksera opgerukt, daar dezen zich i,n den omtrek van Moete den hadden samengetrokken on» deni spoorweg en da stad) aan tel vallen. Bisschoip niet o<p het appèl zal ont- Kaapsche parlement. Het is te ho- breiken zoodra er voor de verdreven Nederlanders in de bres moet wor den gesprongen,. De commissie zal J -’ t te kraken krijgen. Wat ia hiervan waar? Volgens een bericht dat ..Central News” uit Hamilton op Bermuda over New-York ontvangen heeft, is er gedurende den overtocht van de Algemeens berichten. DE OORLOG IN Z.-AFRIKA. De krijgsgevangenen dio in het kamp te Groenepunt bij Kaapstad opgesloten waren, zijn nu allen, overgebracht naar elders, meeren- deels naar dn reooncentrado-kam- pen. menia een opstand aan boord van dat schip uitgebroken. De bewa kers onderdrukten dien echter en De schadevergoedingscommissie voor de uit Zuid-Afrika verdreven vreemdelingen, over welker werk zaamheden wij gisteren een en an der opnamen zet haar werk ge regeld voort. Van al te groote wel willendheid tegenover de van have en i. ding der commissie nu juist niet. De heer Ardagh heeft den voor zitter beloofd, mr. Bisschep te zul len waarschuwen als de commissie bereid is, de schriftelijke eischen van Nederlanders te onderzoeken de voorzitter zeide dat de commis sie een aanvang zal maken met dat onderzoek, onverschillig of de heer Bisschop aanwezig is of niet. Natuurlijk zal de president wel wenschen dat de bekwame raads man en verdediger der rechten van onze door den oorlog zoo zwaar ge troffen land.genool.en niet aanwezig is. Dan is de zaak veel „eenvoudi ger” te behandelen. Intusschen ge- wij dat Mr, Roosegaarde als medelijden zich had gehuwd aan die ondoorgrondelijke verhou ding van medegevoel wat men liefde noemt, wilde hif niet tegen de waarheid strijden. Daar, in dat sombere Veliki Paleis, in dat kin derlijke gezichtje, in dat vrouwen hart. lag de sleutel van een leven dat het lot hem zoo lang had ont houden. Nu stond hij op den drempel, maar morgen zou het huis ledig zijn en de sleutel een spotternij voor immer. Zulke gedachten bracht m zijn bloed aan ’t kooken, als de en kele mededteelingen van onuitstaan bare ellende. Hij geloofde dat <i;j alleen voor* Fékla streed eerder deed' hij het nu voor zichzelf, als een die een kans waagt maar rnèer waarde hecht aan den inzet dan aan het spel. Er waren aan het hotel brieven voor hem "ekomen en daaronder een van Painten een gekrabbel op een afgescheurd stuk papier. Hij lachte niet dan nadat hij het vergeleken had' met een in zijn be- Fékla vergunning had' gekregen hem te schrijven, en toen die hoop teleurgesteld was, opende hij het De Engelschen hebben, zooals be- looven Feuilleton. 1.30 1.65 0-02K O-37K „0.45 dit zaakje verdiend hebben. Veel pleizier zullen de Britten dus niet hebben van de Hongaar- sche ..harddravers”. Men zou ze desnoods kunnen gebruiken ter voeding van de arme Tommies die dikwijls zullen snakken naar een „heerlijken” paardenbiefstuk.Want dat ze niet pmote krijgen van de regeering in het moederland', is een maar al te bekend! feit. pen, dat de bijeenkomst van het parlement, die onder de tegenwoor dige omstandigheden ónmogelijk is, in het begin van October zal kunnen plaats hebben. Chamberlain voegde er bij, dat hij de handeling van den gouver neur gerechtvaardigd acht. Voorts deelde de minister mede, dat de regeering nog geen bepaald besluit heeft genomen betreffende het dynamiet-monopolie en betref fende het juiste bedrag der heffing van de winsten der goudmijnen. Chamberlain sprak Maandag avond aan het banket, te Londen ga- houden ter viering van Dominion- sloten- de aanteggers in boeien. Toen dag in Canada. Sprekende over den steun dien de kolonies in den Zuid- Afrikaanschen oorlog hebben gege ven, zeide de minister ..De een heid van het Rijk is met bloed be zegeld. Ik denk niet dat de meaning van het beschaafd Europa van he den het vonnis van het nageslacht zal zijn ik hecht veel meer waar de aan de meening der Koloniën, dan aan, de op onbekendheid berus tende meening van Europa, die ge grond is op de leugens waarmede Haarlem’s Dagblad van 3 Juli bevat 0.8. De Jingo’s weer aan ’t werk, De Boeren en de Kaffers, Hon- gaarsche „Harddravers" voor En geland, De houding der schade- vergoedingscommissie. Twee re devoeringen van Chamberlain Chineesche zaken. President Kru ger te Kampen, Wat de bladen van den uitslag der herstemmingen zeggen (vervolg), Aanbesteding Haarlemsche kermis. de Armenia het anker uitwierp in de sond te Hamilton, voegt de be richtgever er bij, ontvingen de Boe ren de nieuwsgierigen die in boot jes naar het schin roeiden, met go- juich, en zij verzekerden dat zij zich niet te beklagen hadden over de behandeling aan boord. In boeien gesloten t& worden is anders wel eene zaak om je over te bekladen. Gesteld dat de Boeren in opstand waren gekomen, dan was dit slechte hun- recht en nim- me-r mag een krijgsgevangene voor een poging om zich in vrijheid te stellen, gestraft worden. Er wordt dus openlijk erkend dat er inbreuk op het oorlogsrecht gemaakt is. Van het juichen d-e-r gevangenen waar over in1 dat bericht wordt gespro ken, zal dus wel niet veel waar zijn. schorsen der zitting van het Kaap- Wordt gevraagd dlat Frankrijk niet sche parlement de Kaapsche mi- nisters voornemens zijn den gou verneur voor te stellen besluiten uit te vaardigen ten einde tegemoet te komen aan de uitgaven. Indien deze daad van den gouverneur on wettig is, dan rekent hij er op daar voor indemniteit te krijgen van het kend, op groote schaal naarden ge kocht in Hongarije. Nu blijkt dat ze daarmee schromelijk in den nek zijn gezien en is de Britsche regee ring daarover in het Parlement ge- denkelijk nog menige harde noot interpelleerd. Naar men thans uit Wcenen schrijft heeft het gouvernement nu twee gevolmachtigden naar Maria Theresiopol gezonden tot het instel len van een nlaatselijk onderzoek. Volgens Boedapester bladen zijn daarbij ergerlijke dingen voor den dag gekomen, waaruit gebleken is dat de Weensche paardenkoopman krijgsgevangen Boeren op die Ar- Hauser, die door zijn Engelsche collega Lewison met de leverantie belast was, 2500 paarden voor f 270 het stuk aan Lewison leverde, die ze aan het Engelsche gouvernement voor f 400 verkocht. Hauser kwam met een Engelschen majoor eft een veéartsenijkundiige in Jan. 1900 in Maria-Theresiopol. In den beginne keurde de commissie van 1180 aan geboden paarden er 480 af, maar reeds een paar dagen later werd niet meer zoo scherp toegezien, zoo- dat ten slotte zelfs lamme en half blinde paarden gekocht werden. Daaronder bevond zich een paard', dat reeds achtmaal was afgekeurd. De half blinde paarden liet de vee arts bij donker weer op en neer draven. De gemiddelde prijs, wel ken de opkoopers betaalden, be droeg f 111 zoodat deze, naar ver- 22) Zoo kon hij redeneerenen zoo redeneerende zijn ongeduld en de krachteloosheid daarvan erkennen. Bovendien, het spoor dat hem aan dreef was onbekend voor hen die hem hulp verleenden bij zijn taak. Het meisje dat door hem was wak ker geschud tot de verwezenlijking „vrouw te zijn”, was voor hen slechts een naam, misschien een naam die zij onwillig waren te hoo- ren uitspreken. Maar voor hem was zij de vervolkoming van zijn jaren, de stem die tot hem zeide: ..daar voor leeft gij”. Hij kon er niet niaar zoeken om het raadsel op te los sen noch het te rechtvaardigen.Van den eersten dag af dat hij het mag- zit zijnde weergade, in de hoop dat netisme harer tegenwoordigheid had leeren kennen, dat hij zijn eigen oordeel in hare oogen las, Aan dien liberalen leider Asquith die onlangs zulk een fraaie(l) rede voering heeft afgestoken in zake deu oorlog in Zuid-Afrika, is door zijne vereerders, als loon voor de moeite een diner aangeboden. Men heeft getracht dit te verhinderen, om een onenlüke breuk in de libe rale partij te voorkomen. Naar nu echter bericht wondt gaat het feest maal vermoedielijk toch döor. De Jingo’s hopen dat Asquith, Sir goéd beroofdenT gêtufgt dê hoiv Campbell Bannerman als leider zal verdringen. O. i. is na al het go beurde hier gelukkig niet veel kans op. Twee redevoeringen van Chamberlain. In het Engelsche Lagerhuis ver klaarde de minister Chamberlain Maandasr. dat tengevolge van het CHINA. Rockhill, de bijzondere Ameri- kaansche commissaris in China, heeft aan het ministerie van buiteni- landsche zaken te Washington la ten weten dat prins Tsjoean, broe der des keizers, deni 20en van deze maand op reis zal gaan naar Duitschland. In October denkt Tsjoean de Ver een igde Staten te bezoeken. Volgens een telegram uit Peters burg. is den, 7den Juni een afdee- ling Russische troepen onder gene raal Tserpitski uit Moekden tegen Koningin Ranavalo van Madagas car heeft Zaterdagavond! Parijs ven Maandag kwam een Boerenafdee- laten. Zij gaat nog een maand naar Arcachon, van waar zij naar Ab giers terugkeert. De Jingo's in Engeland gaan nog steeds voort met de voorstanders van den vrede op allerlei wijze te dwarsboomen. Zondag heeft mem te Leeds drie maal getracht, een volksvergade ring te houden om tegen den oor log te spreken, maar die pogingen werden met geweld verijdeld. Wel treurig als men tot zulke maatregelen zijne toevlucht moet nemen om eene steedls sterker wor dende agitatie teiven te gaan. Dat het niet veel helpen zal is te voor zien, maar het schijnt dat de vrien den van Rhodes, Chamberlain c. s. nog altijd niet tot betere inzichten zijn gekomen. De tijd zal hen wel leeren dat alle beletseten, dën Pro- Boers in den weg gelegd er siechts toe bijdragen om de rechtvaardige haald wordt l^minioen gulden bij zaak te versterken. Voor het oogen- J‘ blik kunnen wij er dus het zwij gen toe doen. Intusschen blijft het nieuws uit dë Kaapkolonie geregeld toestroo- men. Depêches uit Kaapstad melden dat Fouché met zijn commando in Kaffraria en Transkei binnengeval len en het dorp Rhodes bezet en ge plunderd heeft. De coroespondent van de „Daily Mail” te Kaapstad seint, dat aangezien de in de kolo nie binnencerukte Boeren thans, om paarden te rooyen, de gereser veerde Kafferlanden aantasten, zij de gevolgen van die roekelooze daad tegenover de Kaffers, die tot dus verre onzijdig gebleven zijn, moe ten dragen. Wanneer het inderdaad waar iis dat de Boeren paarden der Kaffers wegnemen, dan zal dit wel hierin zijne reden hebben dat de eige naars zich geschaard' hebbendé aan de zijde van Engeland. Wij weten immers heel goed, dat inderdaad de kleurlingen door het Britsche gouvernement gewapend zijn om zoo te trachten, tot stand' te brengen, wat de blarfken niet vermochten, nl. de onderdrukking van het Hol- landsche ras in Zuid-Afrika. Nu die vlieger niet opgaat, worden de rooi- neks natuurlijk boos en gaan ze liegen als gewoonlijk. Da Moniteur Universal die in 1789 werd opgericht, zal niet langer verschijnen. De .Soleil” zal er de abonné’s van overnemen. De „Moniteur” is onder verscheidene Fransche regeer in.gen als een offi cieus blad beschouwd. Men zegt zelfs, dat Napoleon III wel eens co- pie aan het blad zond. Chineesche zaken. In de Maandag gehouden Fran sche Kamerzitting, verklaarde de minister Delcassé, in antwoord op een interpellatie betreffende China dat de vredesvoorwaarden zijn aan genomen, en dat de vreemde troe pen die noodig zijn voor het be scherming en verdediging der le gaties. Zonder te kunnen zeggen dat de vrede verzekerd is. meent de mi nister te kunnen mededeelen dat alles gedaan is om den vrede te ver zekeren. Na een langdurig® beraadslaging heeft de Kamer dë credieten voor de expeditie naar China goedge keurd met 474 tegen 71 stemmen, na verwerping van een amende ment van den heer Viviani, waarin ling ten westen van Klerksdorp, en nam een aantal runderen weg. Met kanonnen en maxims werd de afdeeling beschoten; men zag een Boer nedervallen. Uit verschillende plaatsen van Transvaal komen berichten van ac tief optreden der Boeren. Een telegram van Kitchener meldt, dat sedert 24 Juni de colon nes berichtten dat 14 Boeren ge dood, 60 gewond en 160 in hechte nis genomen werden136 Boeren legden de wapens neder. Voorts werden 131 geweren, 15.800 „rounds” ammunitie en 304 wagens buit gemaakt. Het zich noemende bestuur der Oranje-rivier-kolonie heeft in het district Ladybrand een begin laten maken met inenting van het vee h^ 'bedrogen^word? door onze vij- tegen de veepest. De uitkomst moet bevredigend zijn. Uit Pretoria wordt gemeld, dat een strijdmacht, bestaande uit een bataljon West-Yorkshires, een ba taljon Cameron Hooglanders en eenige compagniën yeomanry, de Daspoort-vallei heeft schoonge veegd van veedieven, ..die daar in den laatsten tijd eenigszins lastig waren geworden.” Twee bataljons en eenige com pagnieën ter verdrijving van vee dieven. I Een Britsch ambtenaar te Graaff- Reinet heeft, volgens een bericht gever van Havas, op eigenaardige wijze ondervonden, hoe sterk de bevolking van dat gedeelte der Kaapkolonie vóór de Boeren is. De man, die goed Hollandsch spreekt, had zich voor Scheepers uitgege ven, en weldra kwam iemand die daar in de buurt woonde hem de beste manier aanwijzen om de plaats te overrompelen en te bezet ten. Als ’t niet waar is, is 't toch niet onaardig gevonden. R. K. Volksbond. ƒ1.20 Jeu- :m g op Kemperstngel 70 V.-.V ^<zZZZzZZZZZ-ZZZZZ'/>>:-.->>z>Zz>Z.<<. Van 15 regel» 50 Cta.; iedere regel meer 10 Cta Buiten het Arrondieeement Haarlem i» de prijs der Adrertentiën van 1—5 regel» 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letter» naar plnaternimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat Reclame» 30 Cent per regel. Bureaux: Gebouw Het Spnnrne. Kamperainge! 70, vlak bjj de Turfmarkt. Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie KUU Intercommunale aansluiting. uid- )m- Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiera. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem ia het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertenti en Reclame» betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Burean A. DB LA MAR Azn. te Amsterdam. Haarlem, 2 Juli 1901. Het Museum van Kunstmiverheid te Haarlem, werd gedurende de maand Juni bezocht door 562 personen, ter wijl uit de aan het Museum verbon den boekerij 197 boek- en plaatwerken naar verschillende plaatsen van Neder land in bruikleen verzonden werden. ir net- 08 ge elec- root torna- ;rege- rrregelin» rolume ke druk- overige r rphoudei i gewenst et analen ra Voor Haarlem per 3 maanden Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent geveatigd i» (kom der gemeente), per 3 maanden Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden Afzonderlijke nummer». Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden de omstreken en franco per post De wekelijksche audiëntie van mi nisters bij H. M. de Koningin heeft Maandag niet plaats gehad, een ge volg van de indiening der ontslag-aan- vrage door het Kabinet Het is 5 Juli a.s. een iaar geleden dat de geneesheeren Koster, Van Hou- tum en Pino de verplegers Meuleman en Van Oosten en de administrateur Ihle, allen in dienst van het Ned. Roode Kruis, door de Engelschen in In 1901 wordt Haarlem s Dagblad ver meldt als een uitgave van de Vennoot schap Lourens Coster Directeur blijft J. C Peereboom. Men heeft intussen een ander gebouw betrokken aan de Kampersingel 70. De abonnementsprijs voor Haarlem mers, die bi| de oprichting van de krant veertig cent per maand bedroeg, is onge wijzigd gebleven Losse nummers kan men voor een plakker, 27 cent, bekomen Voor het aparte geïllustreerde zondagsnummer betaalt men 377 cent per drie maanden Serdert 1900 een verhoging van 77 cent per maand. Wat bijgaand nummer betreft het staat voor een groot deel in het teken van de Boerenoorlog in Zuid-Afrika. Dat beschouwde men toen practisch als een binnenlandse affaire, zeker gevoelsmatig Interessant is de inhoudsopgave links boven aan de pagina. Van een weersver wachting was toen nog geen sprake Het feuilleton houdt zijn plaats op de eerste pagina HAARLEMS HAKBLAD In de afgeloopen mannd is het Ste- delijk Museum van schilderijen en oud- heden op het Raadhuis bezocht door 396 personen tegen betaling en door 827 personen zonder betaling. Maandagavond was voor d» leden der afdeeling Haarlem van den Ned. R. K. Volksbond met minne da mes eene feestvergadering belegd in de groote zaal van het rebouw „St. Bavo.” Met zang en voordrachten werd de avond hoogst genoeglijk gepasseerd De zangvereenigiRg „St. Bavo" voer de onder leiding van haar kranigen di recteur, den heer N. H. Andriessen, zeer verdienstelijk enkele liederen uit als „Aan ’t Vaderland,” 't Gondelhed, compositie van N. A. Andriessen; Ma trozenlied, van Rich. Hol; „Klaren beek” en „Soldatenkoor.” Met luid» toejuichingen werden do zangnum mers begroet Niet minder succes had de gunstig bekende declamator, de heer J. van den Aardweg, die de voordracht „Mop de Visscher” van Abram de Win ter, uitstekend verto-lkte. Ook met de voordracht ..Kinderwijsheid en Fran sche Chique”, duet voor heer en dam» wist hij en mej. N. N. de lachers en ap- plaudiseerders geheel op hun hand te krijgen. Zoowel de inhoudi als de ver tolking der beide humoristische voor drachten waren dan ook wel in staat de aanwezigen terdege te amuseeren. Met de woorden van dank door den voorzitter, den heer L. A. Laurey. aan de uitvoerenden gebracht, stemde een ieder dan ook volkomen in. ^1111111Ullljlflftfl ffL'

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 47