Minister stopt kaas mee op vakantie! steun GLTwee Zeshonderdste veiling bij Van Marie en Bignell nu op reëel niveau Prijzen Romantici i' tt RODENKO OVERLEDEN O Westland Utrecht .E uzkh met lubro FRANK aCLKIBl bentmede installatiebouw i Veilig beleggen in de waardestukken van de d. AUTOVERHUUR holWWTIVAL 76 p donderdag 1 o JUNI 1976 19 KUNST 18 door Cees Straus LET OP HET JUISTE ADRES Hypotheekbank nv SLOOTHAAK SLOOTHAAK SLOOTHAAK SLOOTHAAK SLOOTHAAK r Hm 10421. De best gesorteerde bont-speciaatzaak is Tromp kaas specialiteit Kaas mee, b.v.: 1 kilo belegen Goudse f 9,60 1 kilo onvervalste Boeren- f 13,- 1 kilo Edammer f 8,80 beverwijk industrieweg 21 tel.(02510)29120 DEN HAAG Schilderijen uit de Romantische school die een jaar of drie, vier geleden op de kunst en antiekveilingen vaak voor fabel achtige bedragen van eigenaar ver wisselden, maken nu prijzen die, zij het veel lager, toch een meer reëel en normaal niveau hebben bereikt. De prijzen voor antieke meubelen daarentegen vertonen nog steeds een opgaande lijn omdat er nog maar weinig originele stukken op de markt komen. Neem op vakantie 'n stukje zekerheid mee: kaas, gegarandeerd „blijf-vers” verpakt door Tromp. Waar u ook gaat, Tromp kaas kun je niet missen, geen dag! Altijd ontspannen, fris en fit. Werken in een ruimte met afgewerkte lucht drukt de werklust en dus ook de prestatie. Lubro airconditioning levert die frisheid in elk jaargetijde. Een kostelijk klimaat dat niet kost baar is. (Trouwens: wat kosten ’uit getelde’ medewerkers per uur..? Telt u maar uit). Vraagt u om dokumentatie of ’n bezoek. Enorme keus, ook in de grote maten OM DE PRUS HOEFT U HET NIET TE LATEN BARTELJORISSTRAAT 5 - HAARLEM TEL. 023-320425 (hartje stad) F J Ives onderscheidt zich (ADVERTENTIE) I door kwaliteit tl (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) uur: Mickery 20.30 uur: 20.15 (ADVERTENTIE) 20.15 (ADVERTENTIE) als een KCUDENHQRN 24-28 HAARLEM TEL. 023-322057 VOOR VRACHTWAGENS VOOR LUXE 48 PERSONEN Haarlem: G. Cronjéstraat 87 (naast de brandweer) Santpoort-Z.: Bloemendaalsestrw. 138b Beverwijk: Winkelctr. „de bever” Haarlem. Fredenkspark 1/Hoek Houtplein, 023-319154 1 *1 VOOR VOLUME WAGENS (o.a 18 m3 klein rijb.) airctTMÜmma Bovendien achtte hij het een recht vaardiger verdeling van de gelden als deze gegeven zouden worden aan activi teiten in andere thans achterblijvende delen van het land, aangezien de moge lijkheden voor Limburg aanwezig blij ven door ze vanuit Brabant aan te bieden, waar de toneelgroep Proloog ge vestigd is. ,20.15 (Van onze correspondent) DEN HAAG. In een gesprek met de Stichting Vormingstoneel Limburg heeft minister Van Doorn (CRM) meege deeld dat er aan ’t voormalig vormings toneel GLTwee voor het komende sei zoen 1976-1977 geen rijkssubsidic meer verleend zal worden. Volgens de be windsman laten de beschikbare midde len het niet toe om nog langer rijkssub- sidie aan het vormingstoneel in Limburg te geven. VOOR LICHT BESTEL Jacobus Adrianus Vrolijk schilderde in 1856 dit stadsgezicht dat begin volgende week bij Van Marie en Bignell onder de hamer komt. Links boven de heer J. C. Bignell. Geheel afwijkend van dit beeld is de prijsontwikkeling bij oude klokken die door het ruime aanbod weer lagere prij zen gaan maken. Het grotere aanbod ligt voornamelijk in het feit dat het bezit van een kostbare klok door de vele diefstallen daarvan de eigenaar een on veilig gevoel heeft gegeven. De heer J.C. Bignell geeft deze mening aan de vooravond van de 600e veiling die binnenkort plaats heeft bij het Haagse veilinghuis „Van Marie en Big- AMSTERDAM. Een gewijzigd pro gramma ditmaal, op het gisteravond ge geven HollandFestivalconcert in het nog niet eens halfbezette Amsterdamse Concertgebouw. In verband met ziekte van Hans Onk werd dit concert van het Radio Filharmonisch Orkest met het Groot Omroepkoor gedirigeerd door Ri chard Dufallo en wat de ter opening uitgevoerde Three Harvest Hom Chora les van Ives betreft door Frans Müller, Door die veranderde omstandigheden moest het publiek Bartoks Concert voor orkest, dat oorspronkelijk gepland was. ontberen. Daarvoor in de plaats kwam Coplands Apalaehian Spring en een her haling van het voor de pauze al een keer uitgevoerde Lamia voor sopraan en orkest van Jacob Druckman. ning van „Van Marie en Bignell” ook inderdaad een werk is dat door de schilder zelf gemaakt is. Voornaam in initialen en achternaam voluit wijst er hun insziens op dat het werk dateert uit de periode van de schilder en mogelij kerwijs geheel of gedeeltelijk door hem zelf vervaardigd kan zijn. Dat is niet het geval wanneer alleen de achternaam, al of niet met de ver melding „School” staat genoteerd en met de toevoeging „Naar” gaat het zelfs om een copie. „Van Marie en Bignell” geeft op dit punt zelfs een garantie. Dat is in het verleden onder meer voorgekomen met een kerkinterieur. Het werk liet de naam van de bekende romanticus Bos boom zien, maar toen de koper het werk thuis aan een nader onderzoek onder wierp, zag hij onder het passe-partout de vermelding „n.” (naar) staan. Het veilinghuis heeft het werk daarop teruggenomen en de -aanzienlijke- scha de voor eigen rekening genomen. Want een schilderij dat door Bosboom zelf gemaakt is en een werk dat weliswaar zijn technische opvattingen laat zien, maar waaraan hij hoogstens kan hebben meegewerkt, schelen duizenden guldens met elkaar. De 600e veiling bij „Van Marie en Bignell” is niet de beste uit de bijna 60- jarige geschiedenis van het veilinghuis. Daarvoor is met name het aanbod in de schilderijen te middelmatig van kwali teit. Uitschieter is een klein bosland schapje van Jan Breughel dat waar schijnlijk in de buurt van de 40 duizend zal komen. De romantici zijn er natuur lijk weer volop: de Koekkoeken (Gerar dus met een gezicht op Middelhamis, Hendrik Barend, H. en Pieter Hendrik met een landschap en een Marine), Spohler, Breitner, Gabriel, Roelofs, de Moucheron en Schotel. Naast de schilderijen zal ook het kwa litatief redelijke aanbod bij het meubi lair kopers trekken, met name voor twee statige eiken twee- en vierdeurs- kasten. Er is flink wat glas voor het merendeel uit de vorige en het begin van deze eeuw en lang niet altijd even stijlvol. Het aanbod zilver is minder dan van de vorige veilingen, uiteraard is dat een kwestie van aanbod. Als eerste komen maandag 14 juni de schilderijen onder de hamer. De veiling duurt dan met uitzondering van de dins dag voort tot en met 18 juni. Komende vrijdag tot en met zondag kan men dagelijks van 10-16 uur komen kijken. „Van Marie en Bignell” is een van de weinige veilinghuizen die in de catalogi een zo betrouwbaar mogelijke omschrij ving van het betreffende schilderij tracht te geven. Wanneer bij de titel van een werk de voornamen en achternaam van de maker' voluit staan vermeld, dan betekent het dat het stuk naar de me- -,,een goed schilderij heeft een kwaliteit waar je graag naar kijkt”- staait daarbij voorop. Bignell: „Wanneer we hele inboedels overnemen zijn we wat minder kritisch op de kwaliteit van de schilderijen. Maar als iemand zo maar met een enkel, slecht schilderij komt, dan wordt dat geweigerd. Het is als veilinghouder onmogelijk achter al je werk te staan, maar we proberen te voorkomen dat het publiek er in loopt”. Bignell is van mening dat het publiek zich vaak niet goed laat voorlichten over de aankoop van antiek en dat het daar door ook een strop krijgt door een stuk voor een veel te hoge prijs aan te schaffen.” Dat is niet alleen te wijten aan een malafide handel, er zijn ook antiekhandelaren die te goeder trouw zijn maar die geen kennis van antiek hebben.” de brokken met een orkestrale eenheids- saus overgieten, waardoor de schijn ont staat van een als een geheel geconcipie erd werk. Schijn, want het in de aard der zaak verbrokkelde stuk, miist als muzikaal ontwerp iedere kernachtigheid. De zorg om een goede uitvoering was er niet minder om. Richard Duffalo, die hier geassisteerd werd door de compo nist zelf (de partituur vereist gediviseer- de orkestgroepen) vond een alert reage rend Radio Filharmonisch Orkest tegen over zich en men had zich in Jan de Gaetani geen betrokkener vertolkster kunnen wensen. Bij Duffalo, die intussen al een goede bekende *s in het festival, waren Stra vinsky’s Psalmen symfonie en Alapachian Spring van Copland eveneens in intelli- gent-muzikale handen. Je had alleen wel even moeite om je oren opnieuw in te stellen op Stravinsky’s oneindig veel ge nuanceerder orkestklank, na de vergro- vende uitwerking van Druckmans opeengepakte geluiidsmassa’s. nell”, gevestigd in een eerbiedwaardig oud pand aan het stijl volle Lange Voor hout. En net niet ver genoeg verwijderd van de met vele antiekwinkeltjes voor ziene Denneweg waar wel eens een be hoorlijk aanbod van de veiling bij Van Marie en Bignell terecht zou kunnen komen. Want het mag weliswaar juist zijn dat kunst- en antiekveilingen ge kenmerkt worden door recordbedragen, er zijn eveneens goede zaken te doen voor de liefhebbers met een kleine beurs. Bignell, de tweede in een genera tie waarvan zijn vader C.H.J.R. het be drijf in 1918 begon en op zijn beurt vader van de jonge R.J. Bignell die in de nabije toekomst in de leiding wordt opgenomen, zegt daarover: „Er komen hier schilderijen die 15 gulden opbren gen, maar ook die voor 40.000 gulden weggaan. Toch, de heel hoge bedragen bij de schilderijen worden nauwelijks meer gehaald. Een Schelfhout of een Spohler die vier jaar geleden voor an derhalve ton werd geveild, dat gebeurt nu haast niet meer. Ik ken een man die in die tijd dat bedrag voor een roman tisch werk neerlegde en er nu nog geen 50 duizend voor kan krijgen. Die hoge prijzen zijn kunstmatig opgevoerd, het publiek was gek geworden van de Ro- Paul Thomas Basilius Rodenko werd 26 november 1920 in Den Haag geboren als zoon van een Russische vader en een Engels-Nederlandse moeder. Hij studeer de Slavische talen en psychologie in Leiden en in Parijs aan de Sorbonne. Hij werd bekend als woordvoerder van de „vijftigers”, de literaire generatie die voor een vernieuwing in de Neder landse literatuur zorgde. Als redacteur van „Podium” en theoreticus van de experimentelen (de Vijftigérs) kantte hij zich tegen de groep van •.Criterium”. Naast zijn gedichten en essayistisch werk schreef hij vrijmoedige erotische verhalen, ontleend aan de duizend-en- een-nacht”. Hij maakte de eerste bloem lezing uit de Nederlandse experimentele poëzie, „Nieuwe griffels, schone leien” (1954), en verder de bundels „Met twee maten” (1956) en „Gedoemde dichters” (1975). Ook maakte hij vertalingen uit het Russisch. UAL Pandbriefbiljetten 5 jaar Hoofdsom plus rente is ook eerder opneembaar: opklimmend van 5Vj°o na twee jaar tot 8% na vijf jaar. Volgens samengestelde interest. Verkrijgbaar bij adviseurs voor verzekeringen en belastingen en onze kantoren. ZUTPHEN (ANP). De dichter en essayist Paul Rodenko is in de nacht van dinsdag op woensdag op 55-jarige leeftijd in Zutphen aan een maagbloe ding overleden. mantische school. Nu is er sprake van een zekere stabiliteit”. „Van Marie en Bognell” veilen hier vier tot vijf keer per jaar. Dat zij het hoge aantal hebben bereikt komt omdat vooral in de eerste jaren zeer regelmatig veilingen plaatshadden. De zaak begon aanvankelijk met een kunsthandel, maar zocht twee jaar later uitbreiding in de vorm van het veilingbedrijf. „In die eerste jaren was er praktisch om de veertien dagen een veiling, maar dan ging het hoofdzakelijk om inboedelgoe- deren. Het was de tijd dat het publiek nog best een tweedehands bankstel wil de kopen en dat dan opnieuw liet over trekken. Dat is tegenwoordig geheel an ders. Men koopt nieuw en als het niet meer mooi is gaan de meubelen bij de vuilnisbak”, aldus Bignell. Het aandeel dat het antiek van die eerste veilingen uitmaakte, werd met de belangstelling van het publiek groter. Schilderijen en meubelen bleken en goede belegging te kunnen zijn en het zijn juist deze twee gebieden waarin het huis Van Marie en Bignell zijn speciali teit heeft gezocht. Toch wil men die specialismen niet te ver doorvoeren, ook voor een goed stuk curiosa moet men bij een dergelijke veiling terecht kunnen. Zulke fijnzinnige resultaten Druckman hier en daar in zijn, avond eerder gehoorde strijkkwartet be reikt; zo’n grof uitpakkende teneur er vaar je in deze compositie. Hij laat de soio-sopraan gillen tegen ’n onduidelijk- lawaaierige achtergrond, die ontstaat door het gebruik van een 25-tal slag- werkinstrumenten, waaronder ook vi brafoon, marimba, klokken. Voorts vallen gevarieerde strij kers technieken op, evenals het bij dóórklin kend pedaal bespelen van de lagere snaren van de vleugel met een grote slagwerkstok, en het strijken met een stemsleutel over de harpsnaren. Alle maal ingewikkelde pogingen, die niet zorgen voor specifieke kleuren, maar die een ondefinieerbare ruisklank .als uit komst hebben, om zo een mysterieus fond te geven aan de uit zeven tekst bronnen afkomstige bezweringsformules. Waar de componist het zelf niet meer wist, vluchtte hij in de citaten, de grote mode van vandaag, en zo kwamen Ca- valli en Wagner (Tristan) ook nog om de hoek kijken. Gelukkig voor de sopraan Jan de Gaetani, die hier eindelijk eens de gelegenheid kreeg om een beetje uit te zingen en daarmee dan ook tegelijk een uitstekende indruk gaf van haar stem en capaciteiten. Als componeertechniek en invinivi- teit niet samenvallen, kun je met vak kennis van alles aan elkaar knutselen en (Donderdag 10 juni) Muziek. Amsterdam, Concertge bouw 20.15 uur: Liederenrecaltal Paul Sperry. Amsterdam, BIM-huis 22 uur: Ar chie Shepp kwintet. Den Haag, Diligentia Concord String Quartet. Opera Scheveniingen, Circusthea ter 20.15 uur: Of Mice and Men. Toneel, Amsterdam, Stads schouwburg 20.15 uur: The Old Glo ry. Amsterdam, Woyzeck. Den Haag, Congresgebouw uur: An Evening of Comedy. (Vrijdag II juni Muziek. Amsterdam. Concertge bouw 20.15 uur: Amerikaanse muziek uit de 20e eeuw. Amsterdam, RAI gebouw Zuidhal 20.15 uur: Concertgebouworkest. Amsterdam, BIM-huis 22 uur: USA meets Europe (Dexter Gordon en Philly Joe Jones). Den Haag. Diligeintia, 20.15 uur: Barokmuziek in het 18e eeuwse Ame rika. Scheveniingen, Oude Kerk 20.15 uur: Hhet Nederlands Kamerorkest. Toneel. Amsterdam, Mickery 20.30 uur: Woyzeck. Amsterdam, De Brakke Grond 20.30 uur: Sigmunds Freude. Den Haag, Congresgebouw uur: An Evening of Comedy. Ballet. Scheveningen, Circusthea ter 20.15 uur: Het Nationale Ballet. Het Groot Omroepkoor hield, evenals het RFO, bij de realisatie van Stravins ky’s neo-klassieke meesterwerk zijn naam hoog, zoals het dat op bijzondere wijze ook in het eerste programmawerk had gedaan. Dat was dan geweest bij een driedelige compositie voor koor, ko perblazers en orgel van Charles Ives: Three Harvest Home Chorales. Ives’ werk sprong er steeds al in positieve zin uit tussen zijn Amerikaanse collega’s. Dat was eigenlijk op alle Hol land Festival-concerten waarop zijn naam voorkwam en dat was ook nu weer het geval. Deze drie „Chorales” Liggen, evenals het orkeststuk „The unanswered Qusetion”, overigens beslist nog boven het kwalitatief gemiddelde van Ives’ muziek. De derde misschien niet zo direct, maar de eerste twee zijn in dat opzicht een verrassing. Je proeft' in Three Harvest Home Chorales (be trekking hebbende op Thanksgiving-day) duidelijk iets van religieuze exaltatie, zuiverder dan in de van hem bekende 'doorsnee(Leger des Heils-)manier van doen. Frans Muller, de vaste dirigent van het Groot Omroepkoor, zwaaide bij deze gedreven Ives-uitvoering de scepter en dwong daarmee het grootste respect af. JOHAN VAN KEMPEN; Volgens de voorzitter van de Stichting Vormingstoneel Limburg, Nic Tummers, Is het gesprek met Van Doorn op tame lijk onbevredigende wijze verlopen. „De verwachting dat er ook voor het ko mend seizoen gelden voor het GLTwee beschikbaar zouden zijn, was gerecht vaardigd, te meer daar de Raad voor de kunst een gunstig advies aan de minister heeft gegeven. Hij heeft echter gemeend in afwijking van dit advies te moeten oordelen. Tijdens het gesprek bleek dat Van Doorn niet voldoende overtuigd was van de noodzakelijkheid dat het GLTwee in de zuidelijke regio opereert”. Tijdens het gesprek met het stich tingsbestuur heeft minister Van Doorn erop gewezen dat er geen sprake van is dat hij verwachtingen gewekt zou heb ben met betrekking tot het verlenen van subsidie. Steeds is benadrukt dat op geen enkele wijze verwachting omtrent een positieve beslissing mocht worden ge koesterd. Zowel telefonisch als schrifte lijk is eind april beklemtoond, dat het aangaan van verplichtingen uitsluitend voor rekening van het bestuur zou zijn. Bij het GLTwee zijn momenteel nog twaalf mensen werkzaam. Aangezien het merendeel van de groep tot 22 juni met vakantie -is, kon Tummers nog geen nadere mededelingen over de toekomst van het GLTwee doen. „Materieel komt het GLTwee in ieder geval erg zwak te staan. Wij zullen eerst met de hele groep gaan praten over wat de moge lijkheden zijn. We moeten wel onder ogen zien dat door deze beslissing werk gelegenheid voor twaalf mensen weg valt. Of er nog lichtpunten zijn in de toekomst, is op dit ogenblik niet te zeggen. Eind juni zullen we beslissen of het GLTwee ophoudt te bestaan of dat er andere mogelijkheden zijn gevonden”, aldus Tummers. Sinds 1926 Lage Huur Borg v/a f 50,

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 19