MINIMUMLONEN MOEILIJK PUNT WETSVOORSTEL 5 OR - NIEUWE STIJL NAAR KAMER institutionele Van Gend Loos blij met beleggers afschaffen groeibeperking Nieuwe recessie dreigt na te sterk herstel Pronk op conferentie donorlanden: ek: Sterke daling koffieoogst voorspeld Kamer verwerpt moties over Als je opeens die prima leren bank ziet staan met 30%korting, is t handig om een geld- voorraadje te hebben.’ Met h NMB Service-krediet? Geen subsidie voor Amicales h „Steun aan Indonesië voor werkgelegenheidsprojecten J I t' 99 Hoffmaim-La Roche donderdag SRV HEINEKEN sgy IVID krijgt EEG-boete kX? 21 1 O JUNI 1976 ECONOMIE umee. 20 10 jaar <ZTr> Heineken bier wJ bij SRV. Doe mee'^Ji aan uniek letterspel. Tijdelijk spelkaart bij elk krat Heineken bier. Vele prijzen, o.a. weekends naar Londen en Parijs. Alléén bij de SRV man. f 1 Proöeerï. 4 rende de eerste helft van dit jaar het geval is geweest. Kamer machtigt kabinet tweede ingreep in lonen (Van onze parlements redactie) >ndsen (ADVERTENTIE) (Van onze redactie economie) (ADVERTENTIE) I Deze van de kabinet een van soms rhnische iten val- n De re- moeilijk ie lezers ers. er post- AMSTERDAM. Minister Pronk van Ontwikkelingssamenwerking heeft giste ren de rijke donorlanden voorgehouden dat alle hulpinspanningen aan Indonesië gericht moeten zijn op het scheppen van werkgelegenheid, verbetering van de in komensverdeling en hulp voor de arm- sten. Pronk zei dit in zijn toespraak bij de opening van de 19e conferentie van de Intergouvernementele Groep voor In donesië (IGGI) in Amsterdam. ke bijzondere rol de bilaterale ontwik kelingshulp kan spelen bij het gebruiken van de beschikbare middelen ten behoe ve van de inkomensverdeling. Pronk zei AMSTERDAM (ANP). De advies- koersen (aan- en verkoopprijzen) voor buitenlands bankpapier luiden heden: Amerikaanse dollar 2,68-2,78 Engelse pond 4,72-5,02 Belgische fr. (100) 6,65-6,95 Duitse mark (100) 104,75-107,75 Ital. lire (10.000) 27,25-31,25 Portugese esc. (100) 7,10-9,10 Canadese dollar 2,75-2,85 Franse fr. (100) 56,75-59,75 Zwitserse fr. (100) 108,00-111,00 Zweedse kroon (100) 59,75-62,75 Noorse kroon (100) 48,50-51,50 Deense kroon (100) 43,50-46,50 Oostenr. sch. (100) 14,75-15,05 Spaanse pes. (100) 3,91-4,21 Griekse drachme (100) 7,20-8,45 Finse mark (100) 68,75-71,75 Joegosl. dinar (100) 14,25-16,50. o g 340.00a 280,00 103,50 170.00b 101,50 175,00 760,00 52.10 71,00b 157,50 68,50 14,40 61,50 152.00 18,10 62,00 44,10 133,00 111,00 95,10 2,50 263,50 47,50 8.20 130,00 53,50 95.00 128,00 69.30 62,40 45.20 62,00 32,70 262,00 270.00 281.00 155,50 146,50 29.50 71.70 181.00 84,10 72,50 58,20 87,50 55,00 66.00e 712,00 62,70 88.50 71,70 88.50 41.00 25. M 188.80 33,80 63.10e 82.00e 77,20 45,80 5,50e 199.50 149.50 163,80 97,00 238.00 71,70 100,00 159,00 170,00 47,00 176,00e 93,50 126.00 203,00 45,50 118,50 99,00 93,00 72,20 311,00 26,70 187,50 235,00 211,00 83,80 41,10 60,00 Van der Doef deed een felle aanval op de KVP. „Hoeveel vertrouwen kunnen werknemers, die bereid zjjn afstand te doen van een stuk loonstijging, hebben in een Tweede Kamer waarvan rege ringspartijen, als ze eisen stellen aan het kabinet, meer denken aan de verlangens van ondernemers dan aan die van de werknemers”, zo zei hij tot de KVP. Hij doelde daarmee o.a. op de houding van de KVP tegenover de Wet op de onder nemingsraden en dè Vermogensaanwas- deling, „waarover het eerste positieve woord van KVP-zijde nog moet komen”. maceutische concern Hoffmann-La Ro che wegens overtreding van artikel 86 van het Verdrag van Rome. Hoffmann-La Roche heeft de anti- trustbepalingen van de EEG overtreden en zijn belangrijke marktpositie mis bruikt om binnen de EEG de concurren- tie in de wielen te rijden door het betalen van „loyaliteitsbij dragen” aan zijn vaste grossiers. Het is nog niet bekend of het genees middelenconcern in hoger beroep gaat bij het Europese Hof in Luxemburg. 510,00 I deel te nemen in andere bedrijven) niet worden aangetast. En we zullen als prioriteit stellen dat de bestaande sociale zekerheden en de werkgelegenheid be houden blijven”. De Tweede Kamer heeft voorts een motie van de VVD’er SmitKroes aan genomen waarin van de regering wordt gevraagd de invloed te onderzoeken van de maatregelen die voortvloeien uit Van Behalve door de rechtse partijen, werd de motie gesteund door de CPN en DS’70.Instemming van de hele Kamer kreeg SmitKroes’ motie tot steun aan MIDDENSTANDSBANK Minder blij is Van Gend en Loos met de aanneming van de motie zelf die werd gesteund door alle rechtse partijen alsmede D’66. „Wij hebben er niet om gevraagd,” aldus woordvoerder De Bie, „en we hadden er ook geen behoefte aan omdat we eigenlijk toch al als particu lier bedrijf functioneren. We zullen er derhalve op aandringen dat onze huidige vrijheden (commercieel, exploitatief, fi nancieel, qua investeringsmogelijkheden en wat betreft onze mogelijkheden om Het wetsontwerp bepaalt voorts dat in de zogenaamde overlegvergadering zowel door de ondernemer als door de OR, als door beiden gezamenlijk, besluiten kun nen worden genomen. De ondernemer is verplichl ten minste zes maal per kalen derjaar met de OR bijeen te komen. produktiedaiing is vooral het ge- t aanzienlijke vorstschade in Brazilië. Volgens de prognose zal de Braziliaanse koffieproduktie dit jaar 9,5 miljoen balen bedragen tegen vórig jaar 23 miljoen. ten slotte in zijn rede dat deze conferen tie bij uitstek een gelegenheid is om manieren te vinden om de hulp aan Indonesië te stroomlijnen. BRUSSEL (AP). Een woordvoerder van de Europese commissie heeft be kendgemaakt dat een boete van rond 360.000 dollar is opgelegd aan het far- ïding: I als ijtje te 1 nleve- ;en sW zurve [servicey DEN HAAG(ANP). Minister Van Doorn van CRM heeft het verzoek om subsidie voor de federatie van Marok kaanse Amicales in Nederland afgewe zen. De doelstellingen van de Amicales kunnen niet worden ingepast in het beleid voor en de activiteiten van de stichtingen voor buitenlandse werkne mers. Tot die activiteiten behoort onder meer een goede samenwerking met de Neder landse vakbeweging. Deze bevordert, dat de Marokkanen en andere buitenlanders ook in hun arbeidssituatie dezelfde rech-’ ten kunnen genieten als de Nederlandse arbeiders. GENEVE (AP). Een ongebreideld economisch herstel zal kunnen leiden tot een nieuwe wereldrecessie. misschien al volgend jaar. Dit heeft de secretaris generaal van de Organisatie voor Econo mische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO), Emile van Lennep, gisteren verklaard op de conferentie van de ILO (de internationale arbeidsorganisatie van de Verenigde Naties) in Genève. Van Lennep verklaarde dat een zekere af remming van de economische opleving moet worden aanvaard. „De ernstige in flatoire recessie van 1974 en 1975 was het onafwendbare gevolg van de exces sen van de economische hoogtij in 1972 en 1973. Als het huidige herstel zich sterker uitbreidt dan thans, dan zou dat gemakkelijk kunnen ontaarden in een nieuwe wereldrecessie.” Een beleid gericht op gematigde groei tot na 1980 met de mogelijkheid een volgende cyclus van opleving en inzin king te omzeilen) zal volgens Van Len nep het vóórnaamste onderwerp van ge sprek zijn op de komende ministerscon ferentie van de OESO, op 21 en 22 juni in Parijs. DEN HAAG—UTRECHT De Twee de Kamer heeft gisteren een motie aan genomen van de KVP’er Piet van Zeil waarin de regering wordt gevraagd om een onderzoek naar de mogelijkheid van Van Gend en Loos een particuliere on derneming te maken. Kort voor de stemming kondigde staatssecretaris Van Hulten, die zich bij herhaling tegen de motie had uitgesproken, aan dat hij Van Gend en Loos wel van zijn voorgeschre ven groeibeperkingen zal ontslaan. Van Gend en Loos heeft hierop verklaard met deze vrijlating „alleen maar ver heugd” te zijn. lings-, ontslag- of bevorderingsbeleid, de medezeggenschap aan een als zelfstandi ge groep, uitsluitend bestaande uit door - nersoneeisopleiding, de personeelsbeoor deling, het bedrijfsmaatschappelijk werk, het werkoverleg en de behande ling van klachten. In de memorie van toelichting schrij ven de ministers dat het toekennen van de werknemers en de onderneming ge- kozen leden, in beginsel in onze wetge ving al erkenning heeft gevonden. „Naar ons oordeel dient dit principe ook in het kader van deze herziening van de wet verdere bevestiging te verkrijgen door de gekozen leden voortaan als OR te doen fungeren. Op deze gronden menen wij dat de OR uitsluitend uit werkne mers zal dienen te bestaan. Daarmee willen wij de ontplooiingskansen van de OR vergroten”. Naar de mening van de regering zul len daartoe in de OR-nieuwe stijl meer mogelijkheden aanwezig rijn dan in de OR, zoals die nu nog is samengesteld en geleid als hij wordt door de onderhemer of diens vertegenwoordiger. De regering is niet alleen van oordeel dat dit een stap voorwaarts is, gezien vanuit de al hiervoor geformuleerde wens naar een verbeterde vertegenwoordiging van de werknemers, maar tevens dat dit ten goede zal kunnen komen aan het met de ondernemingsleiding in de daarvoor be stemde vergaderingen te plegen overleg. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Tweede Kamer gaat er in grote meerderheid mee akkoord om minister Boersma van Sociale Zaken de bevoegdheid te geven in te grijppn in de lonen, als het loonoverleg tussen werkgevers en werk nemers stukloopt. Die bevoegdheid zou een bevriezing van de lonen gedu rende het tweede halfjaar van 1976 kunnen betekenen, net zoals dat gedu- ■X- ’n Servicekrediet betekent: doorlopend een geldvoorraadje hebben. U spreekt één keer ’n bedrag af en ’n vaste aflossing per maand. En neemt geld op als u ’t nodig hebt. U betaalt alleen rente over het opgenomen bedrag. U kunt altijd uw nog niet opgenomen geldvoorraadje opnemen, evenals het reeds afgeloste bedrag. Op deze bijeenkomst die tot donderdag duurt, bespreken de rijke donorlanden Australië, België, Canada, Frankrijk, Italië, Japan, Nederland, Nieuw-Zeeland, Oostenrijk, Amerika, West-Duitsland en Zwitserland, de economische hulp aan Indonesië. Nederland heeft Indonesië voor dit jaar ruim 123 miljoen gulden aan hulp toegezegd die Indonesië krijgt in de vorm van projectleningen tegen zachte voorwaarden. In zijn toespraak zei Pronk verder dat de noodzaak van het scheppen van werkgelegenheid, het verkleinen van de inkomensverschillen en de hulp aan de «Ueramsten in Indonesië het uitgangs punt is geweest van de IGGI-conferen- tie van vorig jaar mei. „De huidige situatie maakt dit uit gangspunt nog noodzakelijker dan het een jaar geleden was. De grote kapitaal investeringen van de afgelopen twee jaar, die de Indonesische regering heeft moeten overnemen van de staatsolie- maatschappij Pertamina, onderstrepen de noodzaak van extra inspanning om beschikbare middelen te gebruiken voor het scheppen van de werkgelegenheid en verbetering van de inkomensverdeling in de komende jaren, wil een evenwichtig ontwikkelingsproces tot stand worden gebracht”, aldus Pronk. In deze bijeenkomst zal volgens de minister moeten worden nagegaan, wel- Meer moeite had de Kamer vooral van progressieve zijde met het voor stel van minister Boersma om de mini mumlonen per 1 juli minder te verhogen dan aanvankelijk in de bedoeling lag. Ook met deze maatregel hoopt Boersma de druk van de lonen op het bedrijfsle ven te verlichten. Ondanks deze - formele instemming met een wijziging van de Wet op de loonvorming hielden de meeste sprekers in de Tweede Kamer gisteren een slag om de arm voor wat betreft de inhoud van de eventuele maatregelen. De socia list Van der Doef noemde het voorstel eigenlijk overbodig, „en zeker een be dreiging van het overleg tussen de socia le partners”. Vooralsnog is de PvdA wel bereid om de nu voorgestelde wijziging van de Wet op de Loonvorming aan te nemen, maar de inhoudelijke beoorde ling van een eventuele loonmaatregel wil de PvdA alleen zien als sluitstuk van de Kamerbeslissingein over de rege ringsvoorstellen betreffende de bezuini gingen en de economische structuur. In dien nodig wil Van der Doef voor deze beoordeling de Tweede Kamer van het zomerreces laten terugkomen (de Kamer gaat op 25 juni met vakantie). Dit kan nodig rijn als het overleg tussen werk gevers, werknemers en regering op 1 juli nog niet afgerond is. De christen-democraten (bij monde van de KVP’er Van der Gun) en de VVD’er Rietkerk vonden het juist om de regering een instrument in handen te geven om een vastgelopen loonoverleg tussen werkgevers en werknemers te onttrekken. Geen van beiden zag er aanleiding in om zich over de eventuele maatregel uit te spreken, nu het sociale overleg nog moet beginnen. Dat gebefurt vrijdag pas. 10.00 10.00 i 60.50 de regering inzake het loskrijgen van meer rijvergunningen door Duitsland voor het Nederlandse wegvervoer. De Kamer ging voorts akkoord met de intensivering van verkeersonderwijs op de scholen. VVD en DS’70 waren hierop tegen. Aangenomen werd voorts een mo tie van Van der Doef (PvdA) waarin wordt gevraagd criteria vast te leggen voor de subsidiëring van stedelijk open baar vervoer. Een motie voor de instel ling van een algemeen verkeersen vervoersfonds werd verworpen met 66 tegen- en 63 voorstemmers. De instemming van de OR is vereist voor elk door de ondernemer te nemen besluit met betrekking tot o.a. een pen sioenregeling, een winstdelingsregeling of een spaarregeling. Voorts voor een werktijd- of een vakantieregeling, een belonings- of een functiewaarderingssys teem, een regeling op het gebied van de veiligheid, de gezondheid of de hygiëne. Dit geldt eveneens ten aanrien van een regeling op het gebied van het aanstel- n Minister Boersma spreekt de Tweede Kamer toe naar aanleiding van de door de PSP’s Van der Lek ingediende motie om de debatten over de loonvorming uit te stel len. De motie werd verworpen. DEN HAAG (ANP). In de herziening van de Wet op de Ondernemingsraden is de bevoegheid voor de ondernemings raad geschapen omtrent aangelegenhe den die de onderneming betreffen voor stellen te doen maken. Het wetsontwerp is gisteravond bij de Tweede Kamer in gediend. Het draagt de handtekeningen van minister Boersma van Sociale Za ken, minister Van Agt van Justitie en van minister Lubbers van Economische Zaken. DEN HAAG (ANP). De Tweede Kamer heeft gisteren twee moties ver worpen van de VVD-er De Beer over het terugtrekken van de institutionele beleggers, zoals pensioenfondsen, van de markt van de premiehuurwoningen. In een eerste motie werd gevraagd aan de regering in het komende gesprek met de institutionele beleggers de voor waarden ter discussie te stellen, die betrekking hebben op het systeem van dynamische kostprijshuren. Minister Gruijters van Volkshuisvesting had deze motie ontraden, omdat niet dit systeem maar het nieuwe woningwaarderingssys- teem de beleggers heeft doen besluiten zich van die markt terug te trekken. Voor de motie stemden alleen WD, RKPN, GPV en SGP. Voor de tweede motie stemden behal-, ve deze fracties, ook de BP-fractie. In die motie werd de, regeripg gevraagd het gat dat voor dit jaar in de woningbouw zou vallen door het terugtrekken van de beleggers op te vullen door de bouw van premiekoopwoningen. Ook deze motie had de minister afgereden, omdat het gat volgens hem pas in 1977 op zijn vroegst zou kunnen vallen. WASHINGTON (AP). De wereld- koffieoogst zal in het seizoen 1976-1977 slechts 60,5 miljoen balen bedragen, bij na 16 percent minder dan in het vorige oogstjaar. Deze voorspelling is afkomstig van het Amerikaanse ministerie van landbouw. De volg van Kritiek had hij ook op de regering zelf en vooral op o.a. de uitlatingen van minister Duisenberg, dat elk percent prijscompensatie arbeidsplaatsen kost. Van der Doef vroeg andermaal om prijsmaatregelen door de regering, „om dat sommige ondernemers er een potje van maken als het om prijsbeleid gaat, en de regering kennelijk onvoldoende greep heeft op de prijsvorming’’. Het socialistische kamerlid mevr. Ba- rendregt diende enkele uitgebreide amendementen in teneinde de positie van de minimumloners onaangetast te laten. Zij rekende voor dat deze catego rie bij een maatregel om de minimumlo nen minder te verhogen, een matiging van meer dan 200 gulden zou moeten toestaan. Dat was voor haar oi aan vaardbaar. In een amendement gaat zij er van uit dat het netto-minimumloon en de uitkeringen aan elkaar gelijkblij- ven. De KVP’.er Van der Gun wilde nog geen uitspraak doen over het voorstel om de minimumlonen per 1 juli minder te verhogen. Hij wilde daarmee wachten tot het hele pakket van maatregelen dat de regering wil nemen bekned zou rijn. „Wij hebben het daar nogal moeilijk mee. Omdat het betekent dat de mini mumloon trekkers tijdelijk een extra of fer moeten brengen. Het zijn niet de sterkste schouders die dit extra offer moeten brengen”. De VVD kon zich bij monde van de heer Rietkerk aansluiten bij het voorstel van minister Boersma. Volgens Rietkerk zijn de minimumlonen in Nederland veel te hoog. zelfstandige adviesbevoegdheid OR vormde destijds, toen het het wetsontwerp voorbereidde, de punten die tot langdurige, felle discussies leidden. De moei lijkheden liepen toen zo hoog op dat een kabinetscrisis mogelijk werd geacht. Minister Boersma moet er absoluut voor 1 juli zeker van rijn dat hij eventueel in het loonoverleg kan ingrij pen. Is dat niet het geval, da* liggen de lonen voor de rest van dit jaar vrij, met alle ongewenste ontwikkelingen die daaraan verbonden rijn. De KVP’er Van der Gun was er zonder meer voorstander van om de regering de voorgestelde bevoegdheden te geven. De VVD’er Rietkerk vond dat de regering behalve loonmaatregelen ook belastingmaatregelen moet nemen.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 21