FRANSEN LATEN AANDACHT VOOR GOED PRODUKT NOOIT L VERSLAPPEN Sluimerend op fust Uk ff r pR iter It ■i J O W - F I I ,1 SA en de len ent ont ter Alt- nog' i al -hili •1! F n JL Moto - j tr- 1! *1 F r ■Ki 1 o donderdag JUNI 19 7 6 27 IJC 6 W*7 F t door Ed. Post F LI WW fes' Br w xWWSS 4VO Voortdurende zorg Klein maar fijn BORDEAUX Philippe Cottin knippert met de ogen, terwijl hij in de deuropening staat. Nog steeds schijnt de zon verblindend op de helderwitte muren van chateau Mouton-Rothschild. De lucht trilt van de hitte. Omhoog kijkend ziet de rijzige Fransman hoe uit de rich ting van de Atlantische Oceaan een donkere onweerslucht, naderbij komt. Ten afscheid wenst hij ons een goede reis en zichzelf een fikse regen. Beide wensen worden ver vuld. De grijze aarde neemt het vocht gretig op, om het via de wor tels door te sturen naar de loten van de wijnstok, waaraan in deze meimaand de bloesem bloeit. Fm Rothschild JA Stof en spinrag Diploma’s V i. Uitzonderlijk Margaux i WWW W Veel goedkoper en betaalbare wijn komt Des Tours Dit wijngoed elfde tot de negendiende in handen van één familie, daarna ging het van hand tot hand, tot in 1939 een Libanese handelaar het chateau in eigendom kreeg. Deze man collaboreerde in de oorlog met de Duitse bezetters en verdiende zo enorme bedragen. Veel heeft hem dat niet geholpen, want na de oorlog kreeg hij een boete van 700 miljoen francs. Het kasteel werd verla ten (Des Tours heeft inderdaad wel iets van een kasteel weg) en tot 1957 werd het goed totaal verwaarloosd. i Tijdloos 'T 'Wis Vu' 1 S-Sv N N ip j Het handelsmerk van Mouton-Rothschild, het bekendste chateau van de streek rond Bordeaux. MRME Zomer 1975 komt met een toegift: prachtige wijnen I s’ :e nog op JVEN '■KSSÜ in een Ieder jaar voltrekt de gisting van de druiven zich op chateau Mouton-Roth- schild in enorme houten cuves, waarin het gistingsproces elektronisch wordt ge controleerd. Uit de druivenvoorraad zijn de rotte, onrijpe druiven en per abuis Aan de wijn van Petrus wordt uitzon derlijke zorg besteed. De druiven wor den in het vroege najaar uitsluitend op is t 10- en ter tra te en, iet ien er- net &x naar- gmg. ipen- leuze gave vave- Bij de classificatie van 1855 zijn de wijnen van de betere chateaux in het gebied van Bordeaux ingedeeld in diver se grands crus en grands crus classes. Een proeverij op chateau Mouton-Rothschild. chateaux, en maakte kennis met ook in deze „industrie” veranderende produktieprocessen en automatisering. Verder had hij een ontmoeting met „wijnkoning” baron Philippe de Rothschild, dwaalde door diens fraaie museum vol miljoenen schatten en door zijn rijkelijk van stof en spinnewebben voorziene wijn kelders. De wijnproduktie bezorgt veel in woners van Frankrijk brood op de plank, maar ze zijn hierbij wel hoogst afhankelijk van de weergoden. Eén nachtvorst, veel regen of een zware hagelbui kan de oogst van de wijndruiven in gevaar brengen. Wei nig zon is dikwijls oorzaak van ma gere wijnjaren, zoals 1972, zeker voor de geclassificeerde chateaux, die hoge kwaliteitseisen stellen. Voor deze wijnboeren is 1975 een geweldig jaar geworden, dat prachti ge wijnen oplevert, zoals slechts twee- tot driemaal in een mensenle ven voorkomt. Misschien zald it jaar zelfs de topper van deze eeuw wor den pe- rtijk t 3 op- cm uis- en Ble- net -re- 300 ige. ken ste- 45.- Voor Mouton-Rothschild, een vrij dure „wegleg”-wijn, ontwerpt een kunstenaar elk jaar een etiket. De goedkopere Mouton-Cadet is een snel aan populariteit winnende wijn. het koelen van de cuves als de tempera tuur te hoog wordt. De grote verschillen bij de produktie komen tot uitdrukking in de prijs. Opti male zorg voor druif en wijn is drie maal duurder dan de meest eenvoudige vorm van wijnbereiding. Anders gezegd: heel goede wijnen gaan na de gisting op nieuwe houten vaten en worden dikwijls overgestoken. Minder goede wijnen gaan op gebruikte vaten en de minste wijn gist in tanks en rijpt verder op fles. De meeste wijnboeren trachten te ko men tot een rationeel gemiddelde, zodat zij redelijke en betaalbare wijnen ma ken. Het procédé verloopt bij de meeste van hen als bij Des Tours, alleen steekt het produkt van dit chateau boven het gemiddelde uit, zoals ons uit een proeve rij van drie jaargangen bleek. De wijn komt onmiskenbaar anders over, omdat de smaak van de fusten ontbreekt. Een smaak, die van oorsprong niet in de wijn thuishoort, maar waaraan de con sument zo gewend is, dat dikwijls hout- schilfers aan het produkt worden toege voegd om de smaak van op fust gerijpte wijnen te evenaren. Het is geen geheim dat de allerbeste wijnen niet alleen veel te duur zijn voor de gemiddelde Nederlander, maar het zijn als regel echte wegleg-wijnen, die hun „grootheid” pas bereiken na vele jaren. Een magnum Mouton-Rothschild van 1945 zal naar verwachting pas bij de eeuwwisseling op dronk zijn. De traditionele bereidingswijze kost ook veel geld. Twintig percent van de oogst gaat verloren doordat de wijn in het hout trekt, verdampt of wordt ge morst. Dagelijks worden de fusten bij gevuld, omdat ze letterlijk tot de rand vol dienen te zijn om toetreding van zuurstof te verhinderen. Bovendien wordt de wijn de eerste tijd na de oogst iedere drie maanden overgestoken, d.w.z. van het ene vat in het andere gepompt. De wijn gist in enorme cementen cuves en rijpt later op fles. De opslag op fust wordt bij dit produktieproces over geslagen, hetgeen veel arbeid en dus geld bespaart. Eep wijn van wereldfaam komt van het chateau Petrus in Pomerol. Met 36.000 liter een minieme opbrengst, maar van een kwaliteit die iedere wijndrinker lyrisch maakt. Een rondleiding door de lange en slanke regisseur Christian Moueix wijst uit dat niemand deze man op wijngebied iets kan wijsmaken. Hoewel Pomerol geen classificatie kent zoals de Medoc en Graves, spreekt men bij Petrus van een Cru Exceptionel. Het geheim van de 11,5 hectare kleine wijngaard is de klei aan de oppervlakte, waar vrjjwel alle omringende chateaux het met kiezel moeten doen. s vorst en hagel dikwijls zeer plaatselijk toeslaan. De produktie van Lascombes ligt hoog: 250 tonneau en voor het plukken van de geweldige hoeveelheid druiven zijn veel hulpkrachten nodig. Lascombes is een van de weinige chateaux met speciale voorzieningen voor de plukkers. Zij hebben hier een eigen keuken, slaap- ruimten, was- en douchegelegenheden, een fraaie eetzaal en er is zelfs een zwembad. Wie vanuit ons land een pluk- reis wil maken, moet zien bij dit cha teau terecht te komen. Lascombes levert een kwaliteitswijn (2e grand cru classé), dus ook hier gaat elke oogst eerst op splinternieuwe vaten, die kaarsrecht in het gelid in de chai (wijnkelder) liggen (uitgave aan fusten jaarlijks dus plm. 400.000). Bijzonder heden: sinds kort staat de naam in de fles gegraveerd en de etiketten dragen nummers, een gebruik dat weinig meer voorkomt. meegeplukte blaadjes dan al met de hand verwijderd. Na de eerste gisting, die 30 tot 45 dagen in beslag neemt, wordt de wijn overgepompt in splinter nieuwe vaten, die 700 francs per stuk kosten. Alleen deze vaten betekenen dus een jaarlijkse uitgave van een half mil joen francs 300.000). beschikking stelde voor de restauratie van Venetië. Op de veiling betaalde een Amerikaan (speciaal daarvoor overgeko men uit New York) grif 21.000 dollar voor de fles. Op het chateau zijn in 1973 een fles en een magnum van deze wijn opengetrokken. De conclusie van de wij nkenners-bij-uitstek was toen, dat de die uit de magnum had nog een tijdje moeten rijpen. Er was een feestelijke gebeurtenis toen deze flessen uit de kelder werden gehaald. Mouton-Rothschild vierde een promotie. Na jarenlange strijd was deze •prachtige wijn eindelijk geclassificeerd als „premier grand cru” (eerste groot gewas). Die strijd had 118 jaar geduurd, sinds de classificatie van 1855, toen Moutorf-Rothschild werd ingedeeld bij de deuxième grands crus, tot grote er gernis van de eigenaars. Het is uiteinde lijk baron Philippe geweest die het cha teau naar de zege leidde. Meeste bekendheid in het gebied van Bordeaux geniet het chateau Mouton- Rothschild, een druk huis, dat jaarlijks honderdduizend toeristen trekt. Eigenaar is baron Philippe de Rothschild, sinds enkele maanden weduwnaar, die ook in ons land bezittingen heeft. De 77-jarige edelman is e en beminnelijk mens met een grote liefde voor alles wat met wijnen en wijnproduktie heeft te ma ken.' Daarvan getuigt het unieke privé- museum in het chateau, dat voor mil joenen aan kunstschatten bevat, afkom stig uit alle delen van de wereld. Het bij Pauillac in de Médoc glegen chateau omvat 72 hectaren, waarvan er 60 in produktie zijn. De jaarlijkse op brengst ligt rond de 180 tonneaux (180x190 liter), voldoende voor het vul len van niet minder dan 720 barriques (okshoofden van 225 liter inhoud). Slechts een enkeling van de 100.000 bezoekers van chateau Mouton-Roth schild is het vergund een blik te werpen op de privé-collectie wijnen in de enor me kelders, waar het stof en de spinrag van meer dan een eeuw op ontelbare flessen rust. Hoewel buiten de tempera tuur tot bijna 35 graden is opgelopen, is het er kil en wat spookachtig. De ver lichting is minimaal. Directeur Philippe Cottin steekt een kaars aan, die aan een lange stok is bevestigd. Zo kan hij de briefjes verlich ten, die aan de groepjes flessen zijn bevestigd. Voor de ware wijnliefhebber gaat een paradijs open. Wijnen, van alle mogelijke chateaux, een eeuw en langer oud, liggen bij duizenden te wachten op consumptie. Alle goede jaren van deze eeuw zijn vertegenwoordigd, maar er liggen ook nog 33 flessen, een magnum (fles van 1 \z liter) en een jeroboam (zes liter) Mouton-Rothschild van 1870. De waarde van deze wijnen is moei lijk te bepalen, maar er is een aardige indicatie, omdat baron Philippe enkele jaren geleden een magnum van 1870 ter Wijn drinken is voor de Fransman een dagelijkse bezigheid, voor de meeste Ne derlanders een uitzondering. Hoe groot de rol van de wijn in het land der Franken is, blijkt uit het bestaan van een oenologisch instituut, onderdeel van de universiteit van Bordeaux. Jaarlijks worden hier 60 tot 80 wijntechnici opge leid. Ze kunnen een keuze maken uit diverse studierichtingen om zich te be kwamen in het maken van wijn. Ande ren volstaan bijvoorbeeld met een oplei ding voor het diploma wijnproever. z Keldermeester Raoul Blondin, dit jaar' precies een halve eeuw in dienst van het chateau, is bijzonder te spreken over de wijn van ’75. Na vijf maanden zon, een hoge temperatuur en precies op tijd enige regen, leverde deze oogst een uit zonderlijke wijn op met een natuurlijke alcoholgraad van 11,5. Mouton-Rothschild is toch al een uit zonderlijke wijn, waarvan veel wordt geëxporteerd naar de V.S. en Canada. Ook van Mouton-Cadet, een prachtige witte wijn, gaan jaarlijks 300.000 flessen over de Oceaan. In het verkoophuis La Bergerie, gele gen in het centrum van Pauillac, wor den 3000 flessen per uur gebotteld. In de kelders van La Bergerie liggen een mil joen flessen wijn. De totale indruk van La Bergerie is die van een wat romme lig, typisch Frans bedrijfje, waarin nog maar weinig is geautomatiseerd. Zo wordt iedere capsule nog met de hand om de hals van de fles aangebracht en daarna met een primitief apparaatje vastgedrukt. In chateau Lascombes in Margaux heerst deze maand een topdrukte. De oogst 1973 wordt voor een belangrijk deel gereed gemaakt voor verscheping naar de Verenigde Staten. Twee dames, omringd door duizenden flessen en hon derden lege kartonnen dozen, voorzien elke fles met de hand van twee etiket ten, een monnikenklus van de eerste orde. Lascombes in een „moeilijk” chateau van 105 hectaren, verdeeld over duizend percelen. Dat is natuurlijk erg nadelig voor een efficiënte bedrijfsvoering, voor deel is het gespreide risico, omdat nacht- Hoe belangrijk het werk van dit insti tuut is voor de wijnbouw, blijkt uit het feit dat er twintig jaar geleden hooguit tien oenologen in de Bordeaux-streek waren te vinden, terwijl het er nu enkele honderden zijn. Tot de afgestudeerden behoort één Nederlander, die vorig jaar met succes het examen aflegde. Deze kandidaat had al een studie aan de Landbouwhoge school in Wageningen achter de rug. Het instituut leidt niet alleen studen ten op, het doet veel aan research en controle. Er is voortdurende toezicht op de kwaliteit van de wijnen en fraudes worden in de laboratoria aan de kaak gesteld. Een volgend programmapunt is een studie van de gevolgen voor de consu ment van de bespuitingen van de wijn druiven met middelen tegen ziekten. Want de wijnbouw is voor grote delen van Frankrijk van groot economisch be lang, zodat de goede naam en faam van het produkt niet in diskrediet mag ra ken. Het streven is gericht op het be houd van een edel produkt, zuiver als de natuur. Aan de zomer van 1975 heeft het niet gelegen. zonnige middagen geplukt en om zich die weelde te kunnen permitteren, moet het chateau honderd plukkers en tien trekkers met aanhangers inschakelen. Alleen zo is men er zeker van dat vruchten van gelijkmatige temperatuur en droog in de cuves terechtkomen. Een goede van chateau was van de eeuw De jonge loten aan de knoestige wijn stokken hebben tot in oktober voortdu rende zorg nodig. Onkruid tussen het strak in het gelid staande gewas moet worden gewied en bespuitingen tegen ziekten en insekten zijn onvermijdelijk. Herhaling van een ramp die de Euro pese wijnbouw een eeuw geleden trof, lijkt onwaarschijnlijk, maar de aandacht voor het produkt mag nooit verslappen. In de jaren 1875-1880 werd de totale wijnbouw in Europa lamgelegd dooi- de phylloxera. Tegen deze grondluis leek toen geen kruid gewassen, zodat zonder enige uitzondering de ene wijngaard na de andere werd vernietigd. Zoekend naar een oplossing, ontdekten deskundigen dat de phylloxera niet ge diend was van de Amerikaanse wilde druif. Daarom begonnen wijnboeren in Europa de stokken van dit groeisel op grote schaal te importeren om er hun eigen druivensoorten op te enten. Deze ingreep bleek een succes en tot vandaag groeit elke Europese wijndruif op een Amerikaanse stok, al wordt deze inmid dels wel op Europese bodem geteeld. De eerste vier jaar van hun bestaan leveren de stokken niets op. Pas daarna gaan ze vrucht dragen, waarvan wijn kan worden gemaakt. Kwaliteitswijnën zijn evenwel afkomstig van wijnstokken die minstens twintig jaar oud zijn. Cha teau Petrus, dat wereldfaam geniet, heeft exemplaren met een gemiddelde leeftijd van 35 jaar. Na die leeftijd blijft Ss. s*^ .s^Ssss De huidige eigenaars verkregen het via een gerechtelijke verkoop. Ze lieten de wijngaarden opnieuw beplanten, zo dat na enige tijd 80 hectaren goed wa ren voor de druiventeelt. Des Tours oogst jaarlijks ongeveer 1300 hectoliter wijn, geen geringe hoeveelheid dus, zo dat de 35 man personeel in vaste dienst voor het plukken assistentie krijgt. In juni bloeit de wijnstok. Het is de periode van de bevruchting. Regen in die dagen houdt een aanzienlijk verlies aan produktie in. Ook een natte zomer is nadelig voor de druif. De vrucht bevat dan te weinig suiker, waardoor de gis ting niet goed op gang komt. Wijnboeren hebben daar wel een oplossing voor: „Le soleil de la cave”, in de kelder opgesla gen suiker, die aan de wijn kan worden toegevoegd ter vervanging van de na tuurlijke suikers, die tijdens de gisting worden omgezet in alcohol. Zo’n ingreep is mogelijk, maar ook bij de wijnboer gaat niets boven puur natuur, zodat hij er liever niet toe overgaat. Auursrecnt in het gelid ligt de oogst 1975 in de chai (wijnkelder, die meestal boven gronds ligt). Een echt kasteel is het fraai in de heuvels van St. Emilion gelegen chateau Ausone (premier grand cru classé). De tuin is een lustoord. Het uitzicht is verbluffend over het licht glooiende landschap met wijngaarden en akkers. Hier lijkt de tijd stil te staan. Dat geldt zeker opk voor de fraaie chais, uitgehakt in de rotsen, waar de wijn op fusten rust bij een constante temperatuur van 13 graden. De sfeer in de wijnkelders is mysterieus. Een enke le peer verlicht zonder enig enthousias me de rijen fusten en beschimmelde muren. De elektriciteitsdraden zijn uit geslagen van het vocht, maar geen in stantie die eisen komt stellen ten aan zien van aarding of andere veiligheids maatregelen. De kelder omvat niet alleen vaten, maar ook flessen wijn, waaronder exemplaren van 175 jaar oud. Het was niet deze hoogbejaarde, maar de fruitige wijn van 1975 die we in deze gewelven proefden: grandioos. De vele zomerse dagen in de maand mei hebben de vraag opge worpen of 1976 ons net zo’n fraaie zomer zal bezorgen als vorig jaar. Want de zomer van 1975 was wel uitzonderlijk, met veel zon, hoge temperaturen en op veel plaatsen op de juiste tijd voldoende regen. De gulheid van dat jaar blijkt opnieuw, nu de wijnen tot ontwikkeling ko men. Ervaren keldermeesters Frankrijk concluderen dat het uitstekend wijnjaar is geweest, vol beloften voor de nu nog op fust sluimerende wijnen. Onze medewerker Ed. Post reisde onlangs door een van Frankrijks rijkste wijngebieden. Hij bezocht en kele van de bekendste proefde tal van wijnen de kwaliteit nog wel toenemen, maar vermindert de kwantiteit. Na een halve eeuw trouwe dienst worden deze taaie stokken gerooid, afge- snedën van hun wortels, die soms wel zes meter diep in de aarde hebben gegraven, op zoek naar voedsel en vocht. De stokken hebben dan nog niet hele maal afgedaan. Ze komen terecht bij restaurants, die een vuur van wijnstokken gebruiken voor het roosteren van vlees, dat daardoor een speciale, door gourmets gewaardeerde smaak krijgt. Het is lange tijd onbekend gebleven waarom het gebied rond de zuidwestelij ke Franse stand Bordeaux kwaliteitswij nen leverde, die al in het grijze verleden koningen en keizers in verrukking brachten. Geleidelijk is gebleken dat het gaat om de unieke combinatie van bo demgesteldheid en klimaat, beïnvloed door de aanwezigheid van de brede Gi ronde, die even ten noorden van Bor deaux ontstaat uit het samengaan van de Dordogne en de Garonne. De meest ideale omstandigheden bete kenen zeker niet het mildste klimaat, want de Rivièra levert beslist veel min der goede wijnen dan de contreien rond Bordeaux. Juist het ietwat ruige kli maat van dit gebied schijnt ideaal te zijn voor diverse druivensoorten, en het gewas groeit dan ook het liefst in weer en wind. Aan de belangrijkste voor waarden (geen nachtvorst in voorjaar, geen regen tijdens de bloei en niet te weinig zon in de zomer) schijnen de weergoden in dit gebied als regel te kunnen voldoen en dat is voor de wijn boeren het belangrijkste. Arbeidsbesparing vindt men bij Des Tours erg belangrijk en de eigenaars bereiden zich al voor op machinaal oog sten. naar het voorbeeld van Amerika en Zuid-Frankrijk. Het gistingsproces is al zo gemoderniseerd, dat één man de gehele controle kan uitoefenen en de nodige maatregelen kan nemen, zoals De tere bloesem symboliseert de kwetsbaarheid van de wijnranken. Een zware nachtvorst, zoals begin mei in ons land voorkwam, zou een enorme strop betekenen. In 1956 gebeurde het en de wijnoogst was bedroevend.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 27