Onderlinge tegenstellingen nog verscherpt Onverwachte tegenslag: CORTES VERWIJST voor schade door HERVORMINGSWET 1 taxiblokkade NAAR COMMISSIE Brandt boos op Mitterrand Fractie Europese socialisten in Eurogroep NAVO: Nog geen Amsterdam bijeen over AWACS beslissing van start Actie tegen Ontspan weer ■51 n' Geen vergoeding M ACHTERSCHIP Frans comité tegen „Berufsverbote” VAN DER HOOP Opleiding artilleristen en commando’s mogelijk naar West-Duitsland door mco scheepmaker 4 VAN URQUIOLA GEBORGEN Den Haag: BOEKEN 2 donderdag 10 19 7 6 JUNT BINNEN- EN BUITENLAND ■N uw lijk een Demonstraties ;nd Russen ein 1 ost - I jen ten •ug nel w Arabische vredesmacht in Libanon nog lang niet effectief (Van onze redacteur in Bonn) van Zuidafrikaanse sinaasap- W' De Spaanse premier Arias Navarro omhelst tijdens een emotioneel moment Suarez Gonzalez. AMSTERDAM (ANP). De socialis tische fractie van het Europese parle ment vergadert vandaag en morgen in Amsterdam. De Europese socialisten zul len daar ook besprekingen hebben met Nederlandse socialisten, die geen zitting hebben in het Europese parlement, zoals partijvoorzitter mevrouw Van den Heu vel en PvdA-fractieleider in de Tweede Kamer Van Thijn. Inmiddels heeft de Sovjet-Unie Ame rika en Frankrijk te verstaan gegeven geen interventie in Libanon te dulden. Minister Vredeling verklaarde „blij” te zijn dat „de lastige keuze” niet voor het einde van het jaair behoeft te worden genomen. Hij achtte zich thans nog niet in staart, een ja of nee zonder reserves uit te spreken over eventuele Neder landse deelneming aan het project. De deskundigen zijn het nog niet eens over de doeltreffendheid van het systeem. Het gaat in elk geval bijzonder veel geld kosten, en de machines ziijn zeer kwetsbaar. Misschien zal het nodig zijn een extra squadron voor bescherming te vormen. In Amsterdam is gisteravond door een honderdtal mensen geprotesteerd tegen De Nederlandse commando’s, die thans in Roosendaal worden getraind, en het personeel dat het nieuwe 105-mm ge schut zal bedienen, zouden in de toe komst hun opleiding moeten ontvangen in een gemeenschappelijk opleidingscen- nel an- s a- een ten. üge met lul de iten ste- >uw eest ien. Idi- zol- 'oe- nen ko- nej. lijk en ich- 1 is iin- wee het ;een ein- irde i de rein de in 20- on- te vier i de Uit vier aak ille, een wee in een ;ge- >ge- ins- op im- was ien. teer in stig de j. met Mn- >ge- ven etc. >pe- üun een in snel ien. van sn. een •rug ug- da- zes op via >rd- srs- rin- aak 1 in van ken een na een, tre- lar- Een sol- svel feit, den ■erd iten ien, rin- i al den vier nge die in tel, tot van Waar eventuele gedupeerden wel een schadevergoeding kunnen krijgen is het gemeentebestuur ook niet bekend, aldus het antwoord. Ook konden B. en W. niet zeggen of het optreden van de politie te „laks” is geweest. Wel is het zo dat in het vervolg de verantwoordelijke autori teiten zich goed moeten realiseren dat aan dergelijke acties, indien mogelijk, zo snel mogelijk een einde gemaakt moet worden, aldus B. en W. Op 6 mei hebben enkele honderden taxichauffeurs uit Den Haag, Utrecht, Rotterdam en Amsterdam de toegangs wegen naar de residentie geblokkeerd. Voor niemand was het mogelijk de hof stad te verlaten of binnen te komen. Ook voor vrachtauto’s met bederfelijke waren, mensen die hun vliegtuig moes ten halen en „gewone” werknemers was ei geen doorkomen aan. Alleen ernstig zieken lieten de taxichauffeurs door. De blokkade die om vijf uur begon, was om half elf afgelopen. Er was ondanks de officiële instem ming van Syrië met de plannen van de Arabische Liga nog geen sprake van een effectief optreden van een dergelijke vredesmacht, omdat Algerije en Libië volgens verklaringen uit Damascus hun troepen via Syrisch grondgebied naar Libanon willen sturen. Uit Cairo werd echter gemeld dat een dergelijke „sym bolische vredesmacht” ook Soedanese, Saoedi-Arabische en Palestijnse troepen moet omvatten. Bovendien is het Iraakse leger in staat van verhoogde paraatheid gebracht. Eerder op de dag had de Cortes met 338 stemmen voor, 91 tegen en 24 ont houdingen een wet aanvaard voor de legalisatie van politieke partijen uitge zonderd communisten, anarchisten en afscheidingsbewegingen. Gisteravond had het logische vervolg op die wet in stem ming moeten komen. Door wijziging van het wetboek van strafrecht moest politieke activiteit ook feitelijk mogelijk worden gemaakt. Vol gens de geldende bepalingen kunnen po litieke activiteiten en het vormen van politiek partijen worden gestraft met maximaal 20 jaar gevangenisstraf. De overwegend conservatieve Cortes is dus binnen enkele uren van stemming Medewerkers van het Rode Kruis dragen in het Libanese Sidon de lijken weg van Syrische soldaten die om het leven kwamen toen hun colonne tanks en pantservoer tuigen in een hinderlaag viel van linkse moslems in het centrum van de stad. Op de achtergrond de resten van een opgeblazen tank. BONN. Het besluit van de Franse socialistische leider Francois Mitterrand tot stichting van een comité ter verdedi ging van de burgerlijke en beroepsrech ten in de Bondsrepubliek is in Bonn bij regering en oppositie in slechte aarde gevallen. Niet alleen de oppositie spreekt van een ontoelaatbare inmenging in bin nenlandse aangelegenheden, maar ook de vroegere bondskanselier en voorzitter van de SPD Willy Brandt heeft zich tegen de bemoeienissen van Mitterrand uitgesproken. ROTTERDAM. De eersten schepen met Zuidafrikaanse sinaasappelen zijn dit jaar de haven van Rotterdam al binnengelopen en dus is ook de Boycot Ontspan Actie weer van start gegaan. Dat gebeurde gistermiddag op het Doe lenplein in Rotterdam met een uitvoe ring van de Groningse toneelgroep Zui delijk Afrika, de Leidse muziekgroep De Onderste Steen, de drummer Zapata en voordracht van verzetsliederen door Ju dith de Kom. Reeds eerder was van gezaghebbende Nederlandse zijde meegedeeld, dart de Nederlandse regering „zeer gereserveerd” stond tegenover de AWACS, „Airborne Warning and Control System”, niet in de laatste plaats vanwege de kosten. De Amerikaanse regering heeft reeds 34 toestellen besteld die, de ontwikkelings kosten meegerekend, op elf miljard gul den zouden komen. De Westeuropese landen die ook vlieg tuigen zouden willen aanschaffen, zou den hiervoor een bedrag van ongeveer 190 miljoen gulden moeten betalen. In defensiekrinigen werd echter wel opgemerkt, dat e en land aan AWACS kan deelnemen zonder een of meer toes tellen aan te schaffen. Ook voor het opvangen en het verwerken van de ge gevens die door de radarinstallaities aan boord van de Boeings worden opgevan gen, zijn investeringen nodig. Hoe groot deze zullen zijn, hangt mede af van wat andere landen zullen doen. De ministers hebben verder gesproken over de mogelijkheid de opleiding van artilleristen en commando’s in West- Duitsland te concentreren. ROTTERDAM (ANP). Het achter schip van de tanker „Urquiola” (110.000 ton), die op 12 mei j.l. bij de Spaanse havenstad La Coruna aan de grond liep, is gisteren geborgen. De berging werd verricht door het Rotterdamse zeesieep- en bergingsbedrijf Smit Internationale in samenwerking met haar Spaanse dochter Sayremar. Bij het aan de grond lopen explodeer de de tanker, waardoor ongeveer 90.000 ton olie in zee liep. Inmiddels is Smit erin geslaagd de resterende ruwe olie uit het schip te pompen. Met de berging van het achterschip heeft men voorkomen, dat de 4000 ton bunkerolie die nog in de „Urquiola” aanwezig was zou wegvloei en. Deze wordt momenteel uit het schip gepompt. Wat er met het achterschip van de gebroken tanker gaat gebeuren, is nog niet bekend. (ADVERTENTIE) DEN HAAG (ANP). De gemeente Den Haag zal de eventuele schade, ont staan door de taxiblokkade van vorige maand, niet vergoeden. Dit hebben B. en W. van de Residentie geantwoord op schriftelijke vragen van het raadslid Ressenaar (VVD). Volgens het VVD-ge- meenteraadslid zou de blokkade ernstige schade hebben berokkend aan bedrijven, omdat zowel auto’s niet goederen als personeelsleden uren in files hebben vastgezeten. MADRID (UPI) De Cortes, het Spaanse parlement, heeft gisteren voor een onverwachte tegenslag voor de hervormingsplannen van de regering gezorgd. De Cortes be sloot een wijziging van het wetboek van strafrecht, waardoor politieke activiteit niet langer strafbaar zou zijn, terug te verwijzen naar de commissie, voor het aanbrei^wn van amendementen. BRUSSEL (ANP). Afgezien van de Verenigd Staten, die de benodigde vliegtuigen willen leveren, lijken slechts West-Duitsland en Engeland bereid deel te nemen aan het zogenoemde AWACS- project, het uitrusten van een vloot van met elektronische apparatuur volge stouwde Boeing 707-vliegtuigen, die de strijdkrachten van het Warschau-Pact in het oog moeten houden. De ministers van defensie van de zgn. Eurogroep van NAVO-landen hebben deize kwestie gisteren in Burssel bespro ken. Zij zal opnieuw aan de orde komen in de vergadering van defensieministers der NAVO-laniden (minus Frankrijk en Griekenland) vandaag en vrijdag, maar een beslissing wordt op zijn vroegst tegen het einde van het jaar verwacht. (Van onze redactie buitenland) DAMASCUS-JERUZALEM De Syrische invasie in Libanon is door Palestijnen en linkse moslems tot staan gebracht, maar de gevechten gaan, ondanks verklaringen over een ophanden zijnd staakt-het-vuren, gewoon door. Het besluit van de Arabische Liga om een symbolische vredesmacht naar Libanon te sturen, heeft naar het zich gisteravond liet aanzien, de tegenstellingen tussen de verschillende Arabische landen nog verscherpt. in acht tou worden genomen. Volgens ooggetuigen in Beiroet en westerse cor respondenten die met het Syrische leger zijn meegetrokken, gingen de beschietin gen echter gewoon door. Ook gisteren zijn daarbij weer honderden doden ge vallen. In Beiroet zelf beschieten pro-Syrische Palestijnen' en christelijke falangisten elkaar nog steeds. Ook liggen de mos- lemwijken er nog steeds onder vuur van pro-Syrische Palestijnen en christelijke falangisten. De bemiddelingspoging van de Libische premier Jalloed heeft ook vannacht nog niets opgeleverd. De Syrische tankeenheden op hevige tegenstand van Palestijnen en linkse moslems gestuit’ waarbij aan Syrische zijde veel materieel verloren ging. De grondtroepen werden bijgestaan door Migs van de Syrische luchtmacht, die eerder al dorpen en Palestijnse vluchte lingenkamp onder vuur hadden geno men. Internationaal richt de Boycot Ont span Actie zich dit jaar vooral op Frankrijk, dat zoals bekend de opdracht voor het bouwen van twee kerncentrales voor Zuid-Afrika heeft overgenomen nadat eerdere contacten met Nederland over deze order waren afgesprongen. Frankrijk is bovendien, samen met En geland en Duitsland, een van de grotere afnemers pelen. Dit is voornamelijk een gevolg van het feit, dat men eerst wil afwachten wat de zgn. ’’Europese-programma- groep” zal opleveren. Deze groep die op initiatief van minister Vredeling begin november vorig jaar in Den Haag is opgericht, heeft ten doel Frankrijk, dat in 1966 de geïntegreerde militaire orga nisatie van de NAVO de rug toekeerde, nauwer bij de standaardisatie van mili tair materieel te betrekken. Op de agenda staan ondier meer de bevoegdheden van het Europese parle ment, de melkoverschotten, sociale en vakverenigingsvraagstukken en in het bijzonder de drlepairtijenconferenitie eind juni in Luxemburg over onder meer de werkgelegenheid. De fractievoorzitter van de socialisten, in het Europese parlement, de Westduirt- ser Ludwig Fellermaiier, zal verslag uit brengen over de situatie in Spanje en de Nederlandse socialist .Laban zal spreken over de motie van wantrouwen tegen de Europese Commissie (hst dagelijks be stuur van de EEG) die begin mei werd ingediend door de conservatieven naar aanleiding van het zuivelbeleid van de gemeenschap. Volgende week zal deze motie worden behandeld. Als de motie in Straatsburg wordt aangenomen, zal de Europese Commissie moeten aftreden. Volgens het Egyptische staatspersbu- reau waren Iraakse eenheden op weg naar de Syrische grens. In de Iraakse hoofdstad Bagdhd werd over het inzet ten van deze troepen niet meer verkl aard dan dat ze „aan het Arabische front hun nationale plicht ging doen”. De Syrische president Assad voerde gisteravond besprekingen met een speci ale bemiddeldngsmissie van de Arabische Liga waarvan alle Arabische landen lid zijn. Volgens een officiële regerings woordvoerder hebben deze gesprekken al geleid tot een bestand in Libanon, dat echter alleen door de Syrische troepen Moskou verbrak met een door het pers bureau Tass gepubliceerde verklaring het officiële stilzwijgen over de situatie in Libanon. Vorige week nog bezocht de Russchische premier Kosygin zowel Irak als Syrië, maar, in de officiële communi qués werd toen met geen woord over Libanon gerept. Volgens de Russische verklaring waarin werd aangedrongen op een on middellijk staakt-het-vuren is de cri sis in Libanon niet langer een binne- landse aangelegenheid, en stelt Rusland „evenveel belang in de gebeurtenissen” als ieder ander land. De Syrische inter ventie werd niet openlijk af gekeurd; wel werd er in de verklaring op gewezen dat de invasie zijn doel is voorbijgeschoten, omdat er nog steeds „bloed vloeit in Libanon”. Ook de door Israel bezette westelijke Jordaanoever en Aarabisch-Jeruzalem stonden gisteren iin het teken van Liba non: de Palestijnse Bevrijdingsorganisa tie had via pamfletten opgeroepen tot een staking en protestbijeenkomsten. In Nabloes bleven gistermorgen veel win kels gesloten, een protest dat nu niet gericht was tegen Israel, maar tegen Syrië. Gepoogd werd een demonstratie te organiseren. Er werden zwarte vlaggen meegedragen en anti-Syrische leuzen ge roepen, en in het voorbijgaan ook met stenen gegooid naar Israëlische soldaten. Dezen traden meteen krachtig op en smoorden de demonstratie in de kiem met traangas. Met medewerking van het stadsbestuur van Nabloes kwam het verder niet tot ongeregeldheden. veranderd, kennelijk als reactie op de moord gisteren op de ultraconservatieve burgemeester Carlos Alba Llamosa van de Baskische industrieplaats Basauri vlakbij Bilbao, die wordt toegeschieven aan linkse seapratisten. Veel Cortesleden die voor het eerste wetsontwerp hadden gestemd lieten we ten dat ze tegen het tweede zouden stemmen uit protest tegen politiek ge weld. De regering liet het toen niet aankomen op een stemming. Zonder hoofdelijke stemming besloot de Cortes hert wetsontwerp terug te verwijzen naar de commissie, met de opdracht de eerder voorgestelde amendementen er in te verwerken. Die amendenten waren bedoeld om verdere beperkingen op te leggen aan de politieke vrijheden. Een ervan verlangt dat politieke partijen met internationale contracten als de socialisten en de christen-democraten die banden ver breken. Overigens had de oppositie al voor het onverwachte optreden van de Cortes zijn ontevredenheid uitgesproken over de hervormingen. De socialistische arbei derspartij verlangde „een democratie zonder beperkingen” en zei te zullen blijven strijden voor een breuk met hert Franco-verleden. Ik zal u nu, op de wijze waarop dat in de kwis „Tweekamp” wel gebeurde, een aantal namen geven, en zodra u weet welke samenhang zij vertonen roept u het codewoord door de kamer. Colson, Segrettl Ziegler, Vesco. McCord, Liddy, Kalmbach, Hunt, Magruder, Dean, Mit chell, Ehrlichman, Haldeman, Agnew, NixonAls u meteen al na Colson of Segretti „Watergate” riep, bevorder ik u tot generaal-krantelezer c.q. generaal- televisiekijker. Kwam het juiste ant woord na Vesco. dan behoort u nog tot de kolonel-krantelezers, na Liddy bent u af gezakt tot luitenant-televisiekijker- na Hunt tot sergeant-krantelezer, na Dean tot korporaal-televisiekijker, na Ehrlich man tot recruut-krantelezer, en als u pas na Agnew of Nixon, enigszins aarze lend, „Watergate?” hebt gezegd, behoort u tot de analfabeet-krantekijkers. Wat is er, zo’n twee, drie jaar na Watergate (wist u dat het in augustus alweer twee jaar geleden is dat Nixon aftrad?), van al die ïuidjes geworden? The Sunday Times geeft daar een uit voerige opsomming van. maar ik zal me hier beperken tot twee opmerkingen. In de eerste plaats valt het op dat geheel conform het patroon van de klassejusti- tie de belangrijkste boosdoeners de kort ste straffen hebben gekregen, en dege nen die gedekt dachten te zijn door hun orders van bovenaf, de langste straffen. Hunt bijvoorbeeld kreeg voor zijn in braak in het Watergate-gebouw acht jaar, Agnew en Nixon ontsprongen de dans (althans de gevangenis), Ehrlich man kreeg 30 maanden tot 8 jaar (maar is nog vrij), Haldeman idem dito. De meesten zijn (vooralsnog?) vrij, of zijn na betrekkelijk korte tijd vrijgelaten, want ze werden dus geen van allen betrapt op het roken van een stickie. Maar nu even een positief gevolg van Watergate: de bekentenisliteratuur is er in hoge mate door verrijkt, of zal er nog door verrijkt worden. Nixon werkt aan zijn memoires. Spiro Agnew heeft een roman, The Canfield Decision, geschre ven over een ambitieuze vice-president. Haldeman is bezig een boek te schrijven over de tijd die Nixon in het Witte Huis doorbracht (hij heeft nog geen titel, en nog geen uitgever). John Ehrlichman heeft een roman, The Company, ge schreven. en werkt aan een tweede. Charles Colson schreef een boek getiteld Born Again, waarvan al een kwart mil joen zijn verkocht. John Dean schreef een boek getiteld Blind Ambition- en ook zijn vrouw Maureen schreef een boek over de Watergate-episode in haar leven. Jeb Magruder publiceerde al een boek over Watergate, en het boek dat zijn vrouw schreef komt binnenkort uit. Tel dit alles op bij „All the president’s Men” van Bernstein en Woodward, en hun recente boek over Nixon, plus nog een reeks boeken van mensen die min der direct bij Watergate betrokken wa ren, dan mogen we rustig stellen dat Watergate gedoemd lijkt om na Water loo de meest beschreven historische ge beurtenis te worden. het Syrische ingrijpen in Libanon. Vol gens het Palestijna-comité dat de pro testdemonstratie organiseerde, wordt Sy rië door Amerika, Israel en de rijke Arabische olielanden gesteund in zijn poging het Palestijnse verzet te breken. In de Belgische hoofdstad Brussel habben Arabische studenten gistermid dag de Syrische ambassade een aantal uren bezet gehouden. Op Syrisch ver zoek greep de Rijkswacht niet in en werden de papieren van de bezetters bij het verlaten van ambassade niet gecontroleerd. trum van de Europese NAVO-landen. De artillerieschool zou worden gevestigd bij Idar-Oberstein. Waar de commando’s zouden worden getraind, is nog niet bekend. Een beslissing over deze twee projec ten is nog niet genomen, evenmin als over de mogelijkheid van een gecentrali seerde opleiding van piloten in de Vere nigde Staten. Nederlandse piloten wor den thans in Canada opgeleid. De samenwerking op het gebied van militaire medische diensten in NAVO- jangon JMSE (Joint Medical Service in Europe) die sinds de vorige vergadering op een laag pitje stond, is weer een stapje verder gekomen. De ministers hebben gisteren korter dan voorgaande jaren gesproken over standaardisatie, de samenwerking bij de ontwikkeling en produktie van militair materieel. In een bijlage van het Boulevardblad France Soir schrijft Brandt dat de zgn. Radikalenerlasz van 1972, die hij als bondskanselier mede heeft ondertekend, door enkele deelstaten wordt misbruikt. De toepassing van de zgn. Berufsverbote leidt daar tot het systematisch weren van iedere van linkse sympathieën ver dachte sollicitant voor een overheids baan. Brandt vindt dat betreurenswaar- dig, maar acht het niet nodig buiten landse organisaties op te richten ter verdediging van de mensenrechten in de Bondsrepubliek. Dergelijke acties, zo verklaarde Willy Brandt, berusten op een gebrek aan informatie. Hij is van mening dat daar door juist munitie aan diegenen wordt geleverd die bepaalde campagnes tegen de Bondsrepubliek willen starten. Brandt deelde in Bonn mee dat hij Mitterrand voor een bezoek aan de Bondsrepubliek heeft uitgenodigd. Om de werkelijke situatie in de bondsrepu bliek te verduidelijken, zal bovendien de Europese sociaal-democratische zuster partijen een uitvoerige documentatie worden toegestuurd. Waar de worden getraind, is Zal de nieuwe sporthal in het Haar- lemmermeerse Hoofddorp al dan niet naar Fanny BlankersKoen worden vernoemd? Ik heb al geschreven dat Fanny weliswaar geen Hoofddorpse meer was toen ze haar gouden medailles in Londen bijeenliep, maar een collega wees mij erop dat zij toen wel in de Haarlemmermeerstraat (in Amsterdam) woonde. Dat zou toch ook mee moeten tellen. Bovendien hoorde ik deze week van nog vier gevallen waarin een leven de landgenoot zelfs een straat naar zich genoemd kreeg: in Broek in Waterland de Burgemeester Peereboomweg, in Ca- stricum de C. S. Smeetslaan (ook een oud-burgemeester), de schilder Charles Eyk kreeg ter gelegenheid van zijn 80e verjaardag een straatnaam aangeboden, en Toon Hermans vertelde op de tv dat er zowel een school als een straat naar hem vernoemd is. Zo zullen er ongetwij feld nog vele voorbeelden zijn van le vende personen die af en toe tersluiks door de naar hen vernoemde straat wandelen om te kijken of dat nu net zo voelt als wanneer zij over het Rem- brandtsplein wandelen. Een oud-burgemeester schijnt dit ge noegen indertijd ontzegd te zijn. In Doorn wilde men een straat naar hem noemen: de Van der Hoopstraat. Hij wees er toen (fijntjes of knorrig?) op, dat hij toevallig niet Van der Hoop heette, maar Thomassen a Thuessink van der Hoop van Slochteren. De ge meenteraad heeft nog langdurig voor zich uit zitten mompelen. ,-Kunt u mij misschien zeggen waai’ de Thomassen a Thuring van der Hoop van Slochteren- boulevard is?”, en er toen maar, onder spijtbetuiging, van af gezien

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3