moet verbeterd worden c Papieren bestemd voor commissie-Donner bij roofoverval verdwenen Pressiegroep kreeg plutonium aangeboden Goed bericht voor schrandere spaaiders Sternet in Zaltbommel ’'Jotie tegen Callaghan Droogte slecht voor aardaopels Beroep tegen vergunning voor lozing door Shell Mees Hope verhoogt de rente op z’n Kasbiljetten. Positie verkeersslachtoffers srworpen /f /B 11 J Bank Mees Hope nv 35- V STUDIE NVVA: VERKEERSRECHT WIJZIGEN 1 V DOODVONNISSEN HABITATCONFERENTIE BUIT EEN TON POSTZEGELROOF: IN DUBLIN NCRV: geen wildgroei van asniranf-omroenen Congreslid Hays nu ook beschuldigd van aankoop kunstwerken met overheidsgeld DONDER DAG D I 0 JUNI 19 76 BINNEN- EN BUITENLAND 4 mantelspecelist tri seJ rm is, Vc me Al kii af' Kasbiljetten: een spaarvorm met vele aan trekkelijke kanten. De verhoogde rente is daar één van. Bij een looptijd van 8 jaar bedraagt de rente zelfs in/ Mocht u nog niet weten voor hoe lang u y /i 1 precies uw geld wilt v uitzetten, dan zijn er de Groei-Kasbiljetten aan toonder. Daarmee kunt u na 2 jaar kiezen: óf verzilveren óf doorgaan en profiteren van een hogere rente. A (ADVERTENTIE) motie was ingediend door de in oppositie A Sportief vest De gewonde Engelsman, die van zijn koffertje werd beroofd. (Van onze Haagse redactie) ARNHEM. Deze week is uit Ijk (ADVERTENTIE) Looptijd Coupures f 000.- f 5.000.- f 10.000.- camera over gedeelten van jaren kan geen vergoeding plaats vinden. M.i.v. 8juni 1976 i ’•.-1 Haarlem. Houtplein 8. tel. 023-31 59 50. f 889,90 f 688.50 I' 530,30 Ook op het departement van Justitie wordt een wijziging van het verkeers recht bestudeerd. Aan deze studie nemen de autoverzekeraars met twee vertegen woordigers deel. 6, 774 8‘/4 6. 774 8'/4 De Canadese stichting Greenpeace zei in een beëdigde verklaring dat haar door niet nader genoemde „bemiddelaars” was gevraagd, het plutonium op de Habitat- conferentie aan te bieden, ter publicatie van de gevaren die nucleaire materialen inhouden. Maar Robert Hunter, de voorzitter van Greenpeace, zei op een persconferentie dat hij het aanbod had afgewezen omdat B Vlotte pantalon met leuke stikselgamenng C Leuke rok hij de verantwoordelijkheid niet kon dragen in het geval het plutonium in verkeerde handen zou vallen. en de afgevaardigden van Noord-Ierland hebben zich van stemming onthouden. Rente op rente Haarlem: Grote Houtstraat 180, Winkelcentrum Schalkwijk. 2 ’t i (Van onze redactie economie) »l Liz en kei Cit' zal ver b „Ki ma, zon het tiel see ges me lev sch en inr An: ont filr. Jot (ha en Mii en filr vot out vri too v< dt m C. al g« H in w re vt nt as zi hi Pi UTRECHT (ANP). Een aantal mi- lieu-organisaties heeft bij de Kroon be roep aangetekend tegen een aan Shell Nederland Chemie B.V. verleende ver gunning voor het lozen van koelwater op het Hollands Diep. De milieubescher- mérs zijn bang voor een te grote opwar ming van het water. Bovendien laat de vergunning de mogelijkheid toe van het lozen van afvalwater. I pil „Pi avt nei de ms vai Fr; vei ter bel Ho ree 1 Lo po; WO vei afs De ka: wc zol rei lijl be: en ze va en: hij loc n tei 1 rei he ne fre ell hh ge f 4.449,90 f3.442,50 f2.651,80 1’8.899,90 f6.885.10 f5.303,60 hasbijjetten aan toonder De nieuwe lozing houdt verband met de plannen van Shell om het bestaande koelwatersysteem van het industriecom plex aanzienlijk uit te breiden. Dit ge zien het feit dat men het bestaande industriecomplex a raison van een in vestering van f 750 miljoen wil vergro ten hetgeen 400 nieuwe arbeidsplaatsen zou opleveren. Volgens Natuur en Milieu blijkt uit gegevens van het bedrijf zelf dat niet alleen koelwater maar ook verontreinigd water op het Hollands Diep zal worden geloosd. 6, 774 8'/4 DEN HAAG.'Een 39-jarige Engelse schrijver die in het bezit was van papie ren bestemd voor de commissieDonner is in de nacht van dinsdag op woensdag door twee onbekende mannen omver gereden en van zijn koffertje beroofd. In hoeverre de papieren belangrijk zijn in het onderzoek dat de commissie Donner stelt naar de eventuele betrok kenheid van prins Bernhard in de Lock- heed-affaire kon een woordvoerder van de Haagse politie gisteravond niet mee delen. De Engelse schrijver heeft een zware hersenschudding en bleek bij het eerste verhooor zich niets van het ge beuren te kunnen herinneren. Een deel van het gestolene (voor 3Q.000) was eigendom van de „Contact groep van verzamelaars van automaat- boekjes en rolzegels te Arnhem”. Voor een primitief wapen is ongeveer ach,t kilo plutonium nodig, zei Moore, maar zelfs al een ounce, vastgemaakt aan dynamiet en aangestoken in het hart van een stad, zou tot haar ontrui ming leiden vanwege het besmettingsge vaar. damping door de hoogte van het nu snel zal toenemen. De Engelsman kwam samen met zijn 20jarige zoon dinsdag in Den Haag aan. Volgens de verklaring van de zoon liepen zij rond middernacht in de Haag se binnenstad. Zij werden gevolgd door een woning in Arnhem voor honderdduizend gulden gestolen aan albums met waar devolle postzegels, zogenaamde rolzegels en automaatboekjes, aldus vandaag de Arnhemse politie. Zo kan de kijker met behulp van een elektronisch notitieblok zijn handschrift of tekeningen op het televisie scherm zichtbaar maken. Met de aanleg van het kabelcommuni- catienet in Zaltbommel wordt een dezer dagen een begin gemaakt. Men hoopt het gehele project over een jaar af te ronden. f Aankoopbedrag i Het echtpaar verklaarde niet schuldig te zijn aan het ten laste gelegde. Halver wege het proces, dat zes weken duurde, ontsloegen ze hun advocaat en lieten weten dat zij, als anarchisten, verder niets meer met het proces te maken wilden hebben. Het vonnis kwam hen via luidsprekers in hun cellen ter ore. De laatste terechtstelling in de Ierse Republiek dateert van 1954. In kringen van juristen wordt verwacht dat de doodvonnissen zullen worden omgezet in levenslang. f 1.000.- f 1.11830 f 1.208,- f 1.310.80 f 1.435,70 f 1.565,- f 1.713,90 Het probleem is urgent en er zijn vele voorstanders van een gewijzigd aanspra kelijkheidsrecht, maar de voorbereiding van een eventuele wetswijziging zal wel enige jaren in beslag nemen. Autoverze keraars hebben daarom nagedaan, deelde de voorzitter van de NWA mede, wat binnen het huidige aansprakelijkheids stelsel kan worden gedaan om de positie van verkeersslachtoffers te verbeteren. Blijkens een steekproef is de schade- frequentie waarmee autoverzekeraars te maken hebben in de eerste maanden van het lopende jaar weer gaan stijgen, al dus de heer Jutte. In 1974 was de sehadefrequentie (het aantal schadege vallen per 1.000 verzekerde auto s) met 12,5 pet. gedaald. In 1975 heeft deze daling zich aanvankelijk met 3 a 4 pct. voortgezet, maar tegen het einde van het jaar kwam de daling tot stilstand, totdat na een periode van stabiliteit zich nu weer een stijging aftekent. De verwach ting is. dat de gemiddelde schade in 1975 met 10 a 15 pct. zal zijn gestegen. De onvolkomenheid van het huidige stelsel leidt tot klachten van verkeers slachtoffers, die zich richten tegen de verzekeraars, maar hun grond vinden in het stelsel, waarin het aansprakelijk heidsrecht is geregeld. De studies hebben geleid tot de vaststelling, dat de maat schappelijke evolutie tot gevolg heeft, dat schuld in de zin van morele verwijt baarheid in het dagelijkse motorverkeer in vele gevallen niet meer appelleert aan het rechtsgevoel omdat iedere auto mobilist onvermijdelijk foutèn maakt. De onvrede van verkeersslachtoffers met het huidige systeem blijkt ook uit vele klachten, die de verzekeraars hierover bereiken. De nadelen van het huidige stelsel zijn zo evident, zeker ten aanzien van letselschaden, vindt de commissie aansprakelijkheidsrecht, dat zij zich unaniem in haar advies aan het verzeke ringsbedrijf uitspreekt voor vervanging van het aansprakelijkheidsrecht voor motorrijtuigen, dat thans gebaseerd is op schuld, door een ander stelsel van scha devergoeding aan verkeersslachtoffers, waarbij het schuldbeginsel wordt geëli mineerd. Er wordt nu nog gestudeerd op de verschillende mogelijkheden, die er zijn om dit te doen. In deze studie worden ook de financiële consequenties betrokken, want een andere verkeers recht voor motorrijtuigen zal gepaard gaan met een niet onaanzienlijke stij ging van de kosten. ministerie van landbouw, dat de gewas I DUBLIN (REUTER). Een recht bank in de Ierse hoofdstad Dublin heeft een jong echtpaar ter dood veroordeeld wegens moord op een politie-agent bij een bankoverval. Tenzij de vonnissen nog in levenslang worden veranderd zullen Noel en Marie Murray op 9 juli worden opgehangen. DEN HAAG (ANP) Het verkeers recht moet worden gewijzigd om de positie van verkeersslachtoffers te ver beteren. In het huidige stelsel komt een aantal lacunes voor, die maken, dat een aantal verkeersslachtoffers geen of slechts ten dele schadevergoeding krjjgt. Dit is de uitkomst van de studies van twee commissies, ingesteld door de Ne- Dr. Patrick Moore van Greenpeace zei dat de stichting de technische kennis bezit om een kernwapen te maken en nu toegang had tot plutonium. „We wor den erdoor voor een moreel dilemma geplaatst”, zei hij. derlandse Vereniging Van Automobielas suradeuren (NVVA). Een commissie moest het aansprakelijkheidsrecht bestu deren en een commissie de verbetering van de positie van verkeersslachtoffers. De voorzitter van de NVVA, de heer F. Jutte, heeft de uitkomsten van de stu dies in het kort medegedeeld in de gisteren gehouden jaarvergadering. Aldus NCRV-voorzitter mr. dtr. J. Ozinga op de NCRV-verenigingsnaad in Utrecht. Hij kon zich wel verenigen met de visie van onder andere het ARP- tweede kamerlid De Boer die de macht van het ledental in het omroepbestel verminderd wil zien. De Boer wil niet alleen gezinshoofden laten meetellen als leden van zendgemachtigden maar ook de gezinsleden. De NCRV vindt dat ook maar dan moet wel worden voorkomen dat door die toevloed van nieuwe om roepleden ook het aantal aspirant-om- röepen de pan uit rijst. UTRECHT (ANP). De omroepwet moet zo worden gewijzigd dat men geen aspirantomroep meer kan worden tenzij men aantoont zaken te kunnen gaan brengen die de bestaande omroepen nog niet of nauwelijks op radio of tv presen teerden. 2 jaar 5 jaar 8jaar Hunter weigerde degenen te noemen die het plutonium hadden aangeboden of bijzonderheden te verstrekken over zijn diefstal. Maar hij zei niet aan de geloof waardigheid van de groep te twijfelen door contacten in Groot-Brittanië, Frankrijk en de Verenigde Staten. 2 jaar 5 jaar 8jaar 2 jaar 5 jaar 8 jaar Wat met de aanbieding voorzat, zei hij, was de 134 aan de Habitatconferen- tie deelnemende landen bij te brengen, dat „dit ongelooflijk dodelijke materi aal,, niet langer alleen in handen van regeringen is. rente percentage" 6'/: 71/2 774 8 een langzaam rijdende auto die plotse ling snelheid vermeerderde en de schrij ver omver reed. De man was onmiddel lijk buiten bewustzijn. Enkele meters verder stopte de auto. Een man van ongeveer 40 tot 45—jarige leeftijd sprong eruit greep het koffertje en ging er weer pijlsnel in de wagen vandoor. De ongedeerde zoon verklaarde tegen over de politie dat zijn vader gister morgen een afspraak had met mr. Kist de secretaris van de commissieDonner. De zoon wist echter te weinig van de zaak af om te kunnen vertellen waaro ver het gesprek zou gaan. Hij lichtte gistermorgen mr. Kist in om de afspraak te annuleren. Uit de verklaringen van de zoon kon de politie opmaken dat zich in het verdwenen koffertje cassettes en een aantal papieren bevonden. De Haagse recherche is een onderzoek begonnen naar de man die het koffertje heeft geroofd. Tot op dit ogenblik Ont breekt echter elk spoor. Groei-KasbUjetten aan toonder Bij verzilvering krijgt u voor een Groei-Kasbiljet van f5.000.- f5.591.60 1'6.039,80 f6.554- 1’7.17830 f 7.824,80 1’8.56930 WASHINGTON (AFP). Wayne Hays, het Amerikaanse democratische congreslid die er op staatskosten een maitresse op heeft nagehouden, zou nu ook kunstwerken op staatskosten hebben aangeschaft. De FBI stelt er een onder zoek naar in Het ministerie van Justitie wil uitgezocht hebben of de schilderijen en perzische tapijten die Hays van bui tenlandse reizen meebracht, niet betaald zijn door de balastingbetaler. Een woordvoerder van Hays heeft gezegd dat de aankopen zijn betaald uit het per soonlijke vermogen van h et congreslid. ZALTBOMMEL (AMP). Zaltbom mel is de eerste gemeente in Nederland waaraan de PTT toestemming heeft ver leend voor de aanleg en exploitatie van een zogenaamd kabel-televisienet-ster- net. Dit communicatie-systeem dat ook bekend staat onder de naam meegroei- net” is volgens burgemeester mr. W. Wilmink van Zaltbommel een door braak op het gebied van de televisie- communicatie op lokaal niveau. DEN HAAG. Als de droogte blijft aanhouden, zullen de aardappelprijzen de komende winter tot grote hoogte kunnen oplopen. Het ministerie van Landbouw zegt, dat de aardappelen nu al beginnen te lijden van de droogte. Ook andere land- en tuinbouwgewassen zullen minder opbrengen als het niet snel gaat regenen. De land- en vooral de tuinbouw in het westen wordt nog bedreigd door een ander kwaad: het gebrek aan en de bijzonder slechte kwaliteit van het Rijn water. „Er zit al zoveel chloor en zout in de Rijn, dat de gevarengrens al is bereikt”, zei ons een deskundige. Wat de aardappelen betreft zegt het ministerie van landbouw, dat de ver- MOTIE (REUTER). Met 309 tegen 290 stemmen is gisteravond in het Britse lagerhuis een motie van wantrouwen tegen de Labourregering verworpen. De VANCOUVER (Reuter, UPI) Een anti-nucleaire pressiegroep op de Habitat-con- ferentie van de Verenigde Naties in Vancouver heeft gisteren verklaard dat haar één ounce (iets minder dan 30 gram) gestolen plutonium, de ruwe grondstof voor de atoombom, werd aangeboden. Bij het normale kabel-televisienet is. het voor de abonnee (tv-kijker) slechts mogelijk programma’s of informatie te ontvangen. Bij het nieuwe systeem is het (nog) niet mogelijk dat de kijker op het tv-scherm naar zichzelf gaat zitten wuiven maar wel is het voor hem mogelijk informatie uit te zenden” zon der dat daar een camera aan te pas komt. zijnde conservatieve partijen. De motie was in eerste instantie ge richt tegen de economische politiek van de regering-Callaghan. In haar aanval op het economische beleid van de rege ring had Margaret Thatcher, de leidster van de oppositie, de regering verweten door het toenemende overheidsingrijpen van Engeland ’een land achter het ijze ren gordijn’ te maken. Als de motie was aangenomen, hadden nieuwe verkiezingen op korte termijn gehouden moeten worden. De liberalen Alles in 100*» katoen. Mt.: 36 t/m 46 Leuk gecombineerd met: D Moderne blouse in gestreept dessin met witte kraag en manchetten. TO" Mt.: 38 t/m 48 E Jeugdige jumper in aktueel streepdessin. In de kleuren rood/wit. blauw/wit en zwart/wit. TA. Mt.: S, M, L en XL *7’ na: 2 jaar’ 3 jaar 4 jaar 5 jaar 6 jaar 7 jaar Renteberekening vindt plaats op basis van verstreken volle jaren; <1 BMH

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 4