Twee verdachten Eerste eenheden Arabische vredesmacht aangekomen in zaak Coco Russisch voorstel op MBFR-conferentie Franse boeren vrezen catastrofe Bonn weigert DDR-vluchteling uit te leveren Gierek weer Zwitserse medicamenten in Japan oorzaak van ziekten Nederland wil bijdragen aan kosten legering Amerikaanse brigade NAVO te „RUSSISCHE LEGER STEEDS BETER” mi|n in INDICATIES i UB M Verrassing in Wenen voor het westen: Italiaans weekblad Oud-hoofdredacteur Duits blad van 1 DOOD MEINHOF” door mco scheepmaker „GEEN DERDEN BETROKKEN BIJ publiceert codeboek van Lockheed spionage beticht TÈ VRIJD A G 1 1 1976 JUNT 3 BINNEN- EN BUITENLAND r Tekorten e st rs er kt lee aai ind leid )ing Angola geld O Rd Vredesmacht CAIRO-BEIROET (Reuter, UPI, AFP) Syrische pantser-infanterie- eenheden zouden gisteravond hun opmars naar Beiroet hebben hervat in de richting van een Palestijns vluchtelingenkamp aan de rand van de Li banese hoofdstad. Dit is gemeld door Al Fatah, de grootste Palestijnse conunando-organisatie in PLO-verband. Volgens een Fatah-woordvoerder is een groot aantal Syrische marine- eenheden voor anker gegaan in het gebied even ten zuiden van Beiroet. Vredeling r'f Palestijnen melden hervatting J Syrisch offensief in Libanon l kónd iste- kste op een en i Amerikaanse Lockheed. WENEN (AFP, UPI). De Sovjet unie heeft gisteren op de Weense confe rentie inzake wederzijdse en evenwichti ge troepenvermindering in Midden-Eu- ropa (MBFR) een „aanvullend voorstel” gedaan. Van westelijke zijde noemde men het te vroeg om een oordeel uit te spreken over het voorstel, waarvan men echter wel het „nieuwe karakter” erkende. Russische schepen, maar Syrische ha vens zijn dit wel en Libische worden dit wellicht binnenkort ook. Daarnaast be schikken de Russische vloot en lucht macht over faciliteiten in Guinee, Soma lië en Cuba, en uitsluitend de Russische vloot over faciliteiten in Irak en Zuid- Jemen. De NAVO sluit niet uit, dat elders aan de kusten van de Indische Oceaan en in Afrika faciliteiten beschik baar zullen komen. Majoor Fakher Adel El-Nahhal, be velhebber van de „speciale troepen” van Al Fatah, de grootste Palestijnse guerril- resi- a en r de on- ;rote n in -ood- ehui- n tot leen- ibele: >t te- L ime- n de ge- ver- ;eeds die sgeld dog- ades, soms «no- het '■aar nu ‘ren ren, zer- iden had idat den dat van sr n ÏS Lli s- in 26 ar n- let :e- uit rer an. x>r jt- e- ?r. ag en >m üf ze en sht dA m- >en in- ng, dat log er- aar tan ror lu nes rer- De ru- lad lasj De uto den De 1.000 manschappen die vanuit Syrië Li banon binnentrokken zullen ook deel uitmaken van de Arabische vredes macht. Syrië heeft zich bereid verklaard hulp van andere Arabische landen bij „het herstel van de vrede in Libanon” te aanvaarden. Inmiddels zijn in Libanon de eerste eenheden van de Arabische „vredes macht” aangekomen, die door de minis tersconferentie van de Arabische Liga is opgericht om die orde en stabiliteit in Libanon te herstellen. Een honderdtal Soedanese militairen arriveerde per vliegtuig op de luchtha ven van Beiroet. De Libische en Alge rijnse eenheden naar schatting samen De gevonden brieven waarmee de be- klaagaen in het Baader-Memhofproces in Siuugart-Stamheim onderling contact onderhielden, zeggen niets over de mo- geiijke achtergrond van haar zellmoord. Wel blijkt daaruit dat Ulrike Meinhof de laatste tijd op gespannen voet met haai' medegevangenen heeft geleefd, in het bijzonder met Gudrun Enssilin. De inhoud van enkele celcircuiaires die bekend zijn geworden, wijst erop dat ergens „een lek” zit, aldus de woord voerder van het ministerie van Justitie van de deelstaat Baden-Württemberg in Stuttgart. ton zijn de laatste dagen opnieuw dui zenden Syrische militairen Libanon bin- nengetrokken. Dit is gisteren, tijdens het vragenuurt je in de Bondsdag, meegedeeid door Manfred Schuier, als chef van de kan selarij, woordvoerder voor bondskanse lier Helmut Schmidt. De NAVO heeft als organisatie niets te maken met de Cubaanse troepen in Angola, maar de ministers van defensie maken zich zorgen over hun onvermin derde aanwezigheid in dit land. Berich ten als zouden deze troepen in een ditme van tweehonderd man per week worden teruggetrokken, zijn namelijk tot nu toe niet bewaarheid: tot nog toe zijn in het geheel geen Cubaanse troepen uit Ango la vertrokken. De kritiek op de Nederlandse defen- sie-inspanning die vroeger nog wel werd gehoord, bleef dit jaar geheel achtedwe- ge. De Nederlandse bijdrage aan de ge zamenlijke inspanning is redelijk en goed, zij kan de toets van de kritiek ruimschoots doorstaan, aldus minister Vredeling. (Van onze redacteur in Bonn) BONN. Het gerechtelijk onderzoek naar de zelfmoord van Ulrike Meinhof heeft geen bewijzen opgeleverd dat er derden bij betrokken zouden zijn ge weest. De openbare aanklager deelde mee dat Ulrike Meinhof op 9 mei vrij willig een eind aan haar leven heeft gemaakt door zich met een in repen gescheurde hanudoek aan de tralies van het raam in haar cel op te hangen. GENUA (AFP). Bij het onderzoek naar de daders van de moord op de Genuese procureur-generaal Francesco Coco die dinsdagmiddag tegelijk met zijn chauffeur en een politieman werd vermoord, zijn er tot dusver twee ver- adachten, beiden li'd van de uiterst linkse „Rode Brigaden”. PARIJS (DPA). - De Franse boe ren vrezen na wekenlange droogte en hitte - in Bretagne werd het heetste voorjaar sedert 1884 geregistreerd - een oogstcatastrofe van nog niet te voorziene omvang. De minister van landbouw, Christian Bonnet, ver klaarde dat de toestand kritiek wordt als er de komende dagen geen regen valt. kanen, FLNA en Unita - niet worden uitgesloten. In Angola, aldus de voor publikatie bestemde versie van het rapport over de strijdkrachten van het Warschau-Pact, heeft de Sovjet Unie haar wil en ver mogen gedemonstreerd om haar belan gen in verafgelegen gebieden door ope duties van derden te verdedigen. Vroeger nam men aan dat zes tot acht percent van het bruto nationaal produkt van Rusland naar defensie ging, thans meent men te weten dat daar elf tot dertien percent van het BNP aan defen sie wordt besteed. Tot voor kort was de Russiche logistiek, naar werd aangeno men, in hoofdzaak opgezet voor het voeren van korte oorlogen, thans gaat men er van uit dat zij is ontworpen voor elk soort oorlog. Volgens de NAVO beschikt de Russi sche vloot over faciliteiten in Joego slavië. De Egyptische havenstad Alexan- drië is niet langer toegankelijk voor De leider van de Russische delegatie diende het voorstel in namens de vier directe deelnemers aan de conferentie van de kant van het Pact van Warschau Rusland, Oost-Duitsland, Polen en Tsjecho-Slowakije. Volgens een Russi sche woordvoerder bevalt het voorstel toevoegingen aan vorige voorstellen van het oostelijk blok. Op grond van getuigenverklaringen staat de 29-jarige Guiliano Naria boven aan de lijst van verdachten. Gistermid dag werd daarbij de naam van Giorgio Maletto, een arts uit Milaan, gevoegd. Hij werd enkele maanden geleden aan gehouden in verband met een ontvoering door de „Rode Brigaden”. buitenlandse ais „Powder” Volgens het plan van de Arabische Liga zouden voorts nog troepen uit Sa- oedi-Arabië en eenhedien van de Pales tijnse bevrijdingsorganisatie PLO een bijdrage aan de vredesmacht moeten leveren. Volgens zegslieden in Washing- Het gaat om middelen tegen buikloop, waarin clioquinol is verwerkt. Volgens een in Bazel uitgegeven verklaring van Oiba-Geigy hebben de Japanse dochte rondememing van dit concern en de in Osaka gevestigde Japanse maatschappij en Takeda en Tanabe N.V. het bestaan van deze middelen en een ziekte die „smon” wordt genoemd, erkend om tot een schadevergoedingsregeling te kunnen komen, waarover al vijf jaar wordt geprocedeerd. In vijftien jaar tijd zou den zich ongeveer 10.000 ziektegevallen hebben voorgedaan. ROME (Reuter). Wijlen president Georges Pompidou van Frankrijk de Britse oud-premier Harold Wilson n de vroegere Westduitse bondskanselier Lud wig Erhard komn voor in een „code boek” dat volgns het Italiaanse week blad „Panorama’ ’gebruikt zou zijn door de Amerikaanse vligtuigfabrikant Volgens het overzicht’ dat de ministers ’an defensie van NAVO-landen gisteren Brussel is voorgelegd, - neemt het aantal aanwijsbare zwakheden onheil spellend snel af - en kan een tweede Angola, - waar Cubaanse troepen met Russisch materieel bij droegen aan de overwinning van de MPLA op Zuidafri- BONN (DPA). - De Westduitse rege ring beschikt over concrete aanknoping spunten die doen vermoeden dat de oud- hoofdredacteur van het famiiieweekblad „Quick”, Heinz van Nouhuys in de jaren '50 zowel voor oostelijke als westelijke inlichtingendiensten heeft gewerkt. staat tegenover het zgn. AWACS-project, het uitrusten van vliegtuigen met elek tronische apparatuur om de troepen van het Warschau-Pact in het oog te houden. Gebeurtenissen zoals zij zich hebben voorgedaan in Angola, nl. actieve deel neming aan gevechten dood Cubaanse, met Russische wapens uitgeruste troe pen, zijn vatbaar voor herhaling, aldus minister Vredeling. Hij sprak in dit verband niet over Joego-Slavië, zoals zijn Engelse ambtgenoot Mason wel had gedaan. Mason zou namelijk hebben ge wezen op het gevaar dat de Russen, door het uitblijven van een krachtige weste lijke reactie op Angola, de neiging zou den krijgen dichter bij huis dergelijke opedaties te ondernemen. Zonder te spreken over de mogelijk heid dat b.v. na de dood van president Tito Kroatische separatisten of Montene grijnse kominformisten hulp van de lan den van het Warschau Pact zouden kun nen inroepen om de Joegoslavische fe derale republiek te ontbinden, sprak mi- (Van onze redacteur in Bonn) BONN. De stroeve verhouding tus sen Bonn en Oost-Berlijn is door de afwijzing van een Oostduits protest ver der verslechterd. De bondsregering wijst de uitlevering af van de uit de DDR gevluchte grenssoldaat Werner Wein hold, die er door de DDR van beschul digd wordt bij zijn vlucht twee collega’s (grenssoldaten) van het DDR-volksleger te hebben doodgeschoten Weinhold heeft voor de Duitse rechter toegegeven dat hij toen op hem tij dens zijn vlucht het vuur werd geopend in december verleden jaar terugge schoten heeft. Hij weet niet of hij daar bij iemand heeft getroffen. Wegens het ontbreken van bewijs voor de door Oost-Duitsland aan hem ten laste gelegde moord op de twee soldaten werd hij gisteren weer vrijgelaten. Voor het terugbrengen van de vroegere DDR- soldaat heeft de Oostduiltse regering een beloning van honderdduizend Westduitse mark uitgeloofd. Weinhold wordt door de Westduitse justitie bewaakt om ont voering te voorkomen. Minister Vredeling heeft gisteren in de vergadering van NAVO defensieminis ters te Brussel meegedeeld dat Neder land wil bijdragen aan de kosten van de legering van een Amerikaanse brigade bij Bremerhaven in West Duitsland. Hoe gdoot deze bijdrage zei zijn, kon ir. Vredeling nog niet zeggen. Het Nederlandse aanbod houdt m»ge lijk verband met het feit, dat de Neder landse regering uiterst terughoudend BRUSSEL (ANP). - „De Russische strijdkrachten worden voortdurend ver ier ontwikkeld tot een steeds beter, soepeler en meer doeltreffend instru ment om verwezenlijking van politieke doelstellingen te bevorderen, en in elk soort oorlog een overwinning te behalen. De Sovjet-Unie stdeeft naar een over heersende positie op het gebied van strategische wapens, het offensief ver mogen wordt meer en meer gediversifie erd, de strijdkrachten voor algemeen gebruik worden voortdurend verbeterd en het militaid vermogen om politieke doelstellingen in verafgelegen gebieden te verwezenlijken steeds groter”. De Amerikaanse woordvoerder ver klaarde dait het nieuwe voorstel geen principiële wijziging brengt in de tege nover elkaar staande standpunten van oost en west. De landen van het Pact van Warschau houden vast aan hun eis dat de strijdkrachten en wapens van alle betrokken partijen met een zelfde percentage moeten worden verminderd, terwijl 'het westen een zodanige vermin dering wenst, dat het evenwicht van het oostelijke pact ongedaan wordt gemaakt. Het was gisteren de 105de vergadering sinds de conferentie in oktober 1973 werd geopend. In de afgelopen ruim Sedert meer dan 30 jaar werd in Frankrijk niet een zo droog voorjaar geregistreerd. De sterk op de export gerichte landbouw vreest moeilijkhe den, daar dé velden er ten dele als een woestenij uitzien. Ook de weide- dieren lijden onder het watergebrek, wat reeds tot achteruitgang van de melkproduktie heeft geleid. De departementen in het noorden en westen zijn het sterkst door de droogte getroffen. Daar viel rond 70 percent minder neerslag dan gewoon lijk in dit jaargetijde. Als het Palestijnse bericht op waar heid berust, hebben de Syrlërs een eind gemaakt aan de „adempauze” die giste ren aan allt fronten rust bracht. Giste rochtend was de hoofdmacht van het Syrische tankleger 16 kilometer ten oos ten van Beiroet tot staan gekomen. twee en een half jaar zijn er nauwelijks vorderingen gemaakt. Het Russische ini tiatief betekende voor het westen een verrassing. Van goed ingelichte zijde is meege deeld, dat het Russische voorstel neer komt op de bereidheid de NAVO-landen cijfers en andere bijzonderheden te ver strekken over de strijdkrachten van de landen van de verdragsorganisaitife van Warschau in centraal Europa. gisteren een steenkoolmijn te Moers ge ïnspecteerd. Gierek (links) werd o.a. ver gezeld door Bondskanselier Helmut Schmidt (rechts voorgrond). Op de derde dag van zijn officiële bezoek aan W est-Duitsland heeft de Poolse com munistische partijleider Edward Gierek die vroeger mijnwerker is geweest lagroepering, is het afgelopen weekeinde omgekomen in de strijd in Beiroet. Vol gens een Palestijnse woordvoerder sneu velde hij in de strijd „tegen Syrische invasietroepen”. Linkse moslims en Palestijnse guerrilla’s poseren triomfantelijk op een door hen vernietigde Syrische tank die met alle inzittenden in een hinderlaag was ge lopen en opgeblazen. Opvallend is het dat elders in de wereld in de loop van de 40 jaar dat genoemde medicijnen door miljoenen mensen zijn gebruikt, niet meer dan 40 tot 60 gevallen zijn gesignaleerd die op „smon” gelijken. Geen van deze gevallen had een dodelijk afloop. In Japan daar entegen deden zich onder smon-patiën- ten 900 sterfgevallen voor. Volgens Ciba-Geigy leed van de onge veer 10.000 Japanse patiënten echter driekwart ook aian andere, vaak ernstige kwalen. Deze omstandigheid zou tot het hoge sterftecijfer hebben bijgedragen. Naar Ciba-Geigy verder meedeelde, blijft het concern medicijnen diie clio- quinol bevatten, op de markt brengen, omdat blijkt dat deze middelen buiten Japan buitengewoon goed worden ver dragen. Het weekblad publiceerde gisteren grote stukken uit dit „codeboek”, waar van de redaktie op 4 juni fotokopieën zouden zijn toegespeeld door een onte vreden Lockheed-medewerker. In het bewuste codeboek, zoals gepu- I bliceerd door het Italiaanse blad, wordt Pompidou aangeduid als „Cosmos”. Wil son heet „Pointer” (soort jachthond), Er hard „Halibut” (heilbot), terwijl de vroe gere Britse minister van zaken George Brown (kruit) te boek staat. nister Vredeling wel over dissidente groepen die buitenlandse hulp kunnen inroepen. Willem Brandt is een bejaarde dichter die een column heeft in De Telegraaf, waarin hij Rooie Vrouwen afschildert als moderne Kenau’s van wie nauwelijks te geloven valt dat zij tegen haar wil naar een harem gesleept zijn om daar wellustig te worden overmeesterd, dus zal hij ook wel danken dat alle Hollan ders op klompen lopen (en dat Rooie Vrouwen niet lesbisch zijn). In een stuk dat hij woensdag tegen de Bloemenho- ve-kliniiek schreef, scoorde hij intussen een aardig punt door ons een Duits gezin af te schilderen waarvan de moe der teringachtig was, de vader alcoholist, dom en tiranniek was en aan geslachts ziekte leed, terwijl van hun zeven kin deren er één blind geboren werd, een tweede idioot was, en vier door armoe, ziekte en verwaarlozing op zeer jeugdige leeftijd stierven. „Ziehier een samenstel van sociale en medische indicaties die voor vandaag meer dan voldoende zou den zijn om een nieuw kind „niet” geboren te laten worden”, vrvolgt hij dan. „Maar in die dagen was men nog niet zo slim als nu, en dus aanschouwde het kind het levenslicht. Dat gebeurde op 16 december 1770 en het kind heette Ludwig van Beethoven. Als er toen zoiets als een Bloemenhove-kliniek had bestaan, zou de wereld een groot genie armer geworden zijn, dat ons voor de eeuwen schoonheid, troost, ontroering en vreugde verschaft heeft”. Zo, die zit. Hoewel, dat zit mog, want als deze redenering juist is, moet hij ook in omkeerbare richting juist zijn. Stel dat er in 1889 in Braunau-am-Inn een Bloemenhove-gliniek was geweest, dan was het heel goed denkbaar dat Alois en Klara Schicklgruber hun derde zoon bij tijds hadden laten aborteren. Of stel dat Gort in 1879 over een Bloemenhove- klinliek had beschikt, dan was de zoon van de heer en mevrouw Dzjoegasjviii wellicht nooit geboren. De wereld zou dan verstoken zijn gebleven van de massamoordenaars Hitler en Stalin, en hoeveel miljoenen mensenlevens, inclu sief de muziek, de literatuur, de beel dende kunst etcetera die zij hadden kunnen vóórtbrengen, daardoor gespaard zouden zijn gebleven, is moeilijk te schatten. In ieder geval een veelveel- veelvoiud van wat Beethoven wél gepro duceerd heeft dank zij het ontbreken van een Bloemenhove-kliniek in het Bonn van 1770. De redenering gaat ook nog om ande re redenen mank. Ludwig was niet het „nieuwe zevende kind, zoals Brandt suggereert, maar hij was de eerste van drie zonen, van Johann en Magdalena: Ludwig, Johann-Nicolaus en Karl-Cas per. Ludwigs ouders waren drie jaar getrouwd toen hij geboren werd. Moe ders die na drie jaar getrouwd te zijn hun eerste kind verwachten zullen de deur niet plat lopen bij de Bloemenho- ve-kliiniek. Dat zijn vader dronk, klopt. Dat zijn moeder aan de tering stierf, klopt ook, maar toen was Ludwig al 17 jaar een wat late indicatie dus voor Bloemenhove. Uit de levensbeschrijvin gen die ik er op heb nageslagen („Beet hoven, een mensenleven” van André de Hevesy; „Het leven van Beethoven” van Romain Rolland; „De jeugd van Beetho ven” van Is. Querido) blijkt niets van zeven kinderen, van wie er vier op jeugdige leeftijd zouden zijn gestorven. Ook kan ik me niet voorstellen dat Karl-Casper blind geboren werd (hij werd kassier bij de Nationale Bank), es dat Johann Nicolaus idioot was (hij werd apotheker en wordt beschreven als „een grote mooie jongen”). Het kan er bij mij ook niet in dat beiden die posities wisten te verwerven terwijl zij „op zeer jeugdige leeftijd stierven”. Dat armoe en ziekte troef waren, zoals Willem Brandt schrijft, klopt wel. Het is een van de redenen waarom ouders, die al enkele kinderen hebben, naar de Bloemenhove-kliniek gaan. Zij vrezen dat een ongepland vierde of vijfde kind het gezin zal ontwrichten, waardoor het kind zelf en ook de andere kinderen, niet de aandacht en verzorging zullen krijgen die zij verdienen. Dat vader Joann tiranniek was, klopt ook. Zo beschrijft Is. Querido hoe het kleine kind Ludwig door zijn vader muzikaal gedrild werd: „Tot den morgen liet de oefen-beul hem dan spelen, het kereltje blind-geveegd de oogen van slaap, in, droom en duizel afjakkerend zijn gam ma’s en oefeningen, tot de handjes in kramp niet meer konden”. Even verder zegt Querido: „Vader Johann heeft Lud wig zijn zonnige jeugd, zijn spel en zijn vrijheid gestolen, hij heeft het Beethoven neergeslagen”. ziet, het ontbreken van een Bloe- menhove-kliniek in Bonn in 1770 heeft zowel een winst- als een verliesrekening achtergelaten BAZEL (Reuter). Het Zwitserse farmaceutische concern Ciba-Geigy heeft erkend, dat er een oorzakelijk verband bestaat tussen enkele van zijn medicamenten en gevallen van een ziek te van het zenuwstelsel in Japan. Syrische troepen en pro-Syrische een heden die de toegangswegen naar West- Beiroet in handen hebben, houden voed sel teg^n dat is bestemd voor wijken die in handen zijn van de linkse Libanezen. Volgen» ooggetuigen fouilleren leden 1 van de Saiqa (pro-Syrische Palestijnen) systematische alle wagens die de barri- caden willen passeren. Voedsel, brandstof en soms ook geld en andere bezettingen van inzittenden worden in beslag genomen. Sommige delen van Beiroet lijden onder ernstige voedseltekorten Volgens de Fatah-woordvoerder be- gonnen de Syriërs om 2000 uur onze tijd Beiroet te beschieten met granaten en raketten. Dit bombardement ging gep aaid met een grootscheepse opmars van Syrische tanks vanuit het oostelijke ge bied van de Bekaa-vallei, aldus de Fa- tah-zegsman. De Syriërs zouden het Palestijnse kamp Borj Al-Barajnoh met hun artille rie onder vuur hebben genomen, terwijl sterke infanterie-eenheden naar dat kampoprukten, aldus de zegsman.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3