Aanstekelijk optreden bewijst opnieuwe de grote klasse Dichtersfeest bleef dicht bij huis op openingsavond Het rasechte realisme van Wim Steyn Vorig jaar ruim 39 miljoen boeken verkocht Met ingang van 15 juni. i Bank Mees Hope nv ROtfawFejTIVAL Poetry (Inter)National opnieuw uniek gebeuren DINSDAG 1 5 1976 JUNI KUNST 11 71 f. was 1 maand 3 maanden 6 maanden 5 74% 6 7a% BMHI s aS 12 maanden 24 maanden Surplusspaar- rekening per 15 juni 47.% 472% 474% 5 74% 674% 4 4 74% 472% 5 574% 7’70 Beeld- schrift Stuehóuw^ i Glorietijd Dr. Hook niet voorbij JOHN OOMKES. Dr. Hook and the Medecine Show in Carré. (ADVERTENTIE) met opzegtermijn Haarlem. Houtplein X. tel. 023-31 59 50. CEES STRAUS 20.30 Mickery elkaar in evenwicht houden. Dat treft ook in sommige andere landschappen van deze aard: teruggehouden kleur gebruik, dat iets lijkt op de Oud- Hollandse school, maar dan in een heel forse vertaling. Nu de stillevens. Een groot doek als „Vruchten op tafel” is gewoon een feest in spontane kleuren, terwijl speelt is ei- s wel Gerd goed, m op ag te rd meer nne- ivier, mee. Alle be- moet De heeft iepen land- rika- ander 1 ook „Hol- ar het merkt rianier raarop s een n erg AMSTERDAM. „Optreden houdt voor ons meer in dan een nummertje of vijftien af te leveren en dan weg te wezen. We wanna let it all hang out, we willen alles uit de kast persen en er volledig tegen aan gaan”, legt Dennis Locorriere uit tegen het eind van de show (concert, circus, vertoning, wat is het juiste woord?) van Dr. Hook The Medicine Show, gisteravond in Carre. Diegenen die niet waren opgekomen en dat waren er nogal wat meenden een geldig excuus te kunnen vinden in het feit dat de glorietijd van de groep allang achter ons ligt. Zij die wel geko men waren, kregen vermoedelijk last van ademhalingsstoornissen. Precies zo als toen dus. film >t erg eft is k dat ik in niet leger, n het *n te maast >od te Mees Hope verhoogt de rente op zijn termijnspaaidepositók behalve hij van het podium afloopt. Net als je je zit te verbazen over het snelle einde van de show, veronderstelt Locor riere dat zijn collegae naar het toilet zijn en doodt hij het wachten op hun terugkeer met een bewogen versie van Sylvia’s Mother. Zijn stampende voet bepaalt hot ritme. Rollin’ In My Sweet Baby’s Arms, The Freaker’s Ball en een onbeschrijfbare bluesparodie, tijdens welk nummer hij zelfs wegkruipt in de bass-drum. De toegift, Cover of the Rolling Stone, laat duidelijk zien dat Dr. Hook nu nog afhankelijk is van oud materiaal. Het wachten is op een vernieuwd repertoire om te geloven dat de groep nog aan het groeien is. WIM STEYN is bij uitstek een „schilderachtige’ ’schilder, een verte genwoordiger van het breed-geveegde en spontaan-getoetste realisme. Daar binnen bloeit tij hem een sterke neiging tot romantisering en dramati sering op. Maar realiteit houdt nu eenmaal ook het aanvaarden van emotionaliteit in. Juist daaraan valt Wim Steyn zo duidelijk te herken nen: het tot expressie brengen vn eigen emotionaliteit door die te pro jecteren op zijn onderwerpen. In de eerste plaats geldt dat natuurlijk zijn zeer boeiende zelfportretten, maar evenzeer zijn landschappen, stadsge zichten en stillevens. Om als eer der tot die erkenning te komen ben ik gaan kijken naar zijn exposi tie in de nieuwe zaal va het Frans Halsmuseum (de Nederkoorn-vleugel waar het werk uit de laatste paar jaren t.e.m. 18 augustus hangt te gloriëren. Want dat doet het inder daad, het is een glorie in kleur en schilderkunstige beleving. fit# „Christine” van Wim Steyn. meer verstilling spreekt uit de „Blau we pot”. Te ongedisciplineerd echter naar mijn smaak is een doek met zonnebloemen, vooral waar Wim Steyn meestal zo goed weet te balan ceren op de rand van schildersvrij- heid en de tucht van het vakman schap. Ga, om van dat knappe balan ceren te genieten, vooral kijken. AMSTERDAM (ANP). In het afge lopen jaar zijn in Nederland voor een bedrag van ruim 580 miljoen glden in het totaal 39,3 miljoen boeken verkocht. Dit exclusief encyclopedieën, naslagwer ken, school- en studieboeken. Daarvoor werd door de consument een gemiddelde prijs van 14,75 per boek betaald. Dit is een prijsstijging van 2,50 per boek sinds 1974. Een en ander blijkt uit een in opdracht van de Stichting Speurwerk betreffende het boek gehouden onder zoek naar het koopgedrag ten aanzien van boeken in 1975. Roland the Roadie Gertrude the Groupie, waarin de wanordelijke, uitzin nige vokalen iedereen verlokken tot het meezingen van de teksten. Carry Me, Carrie wordt door Dennis uitgebouwd met een vreemd slot, waarna iedereen Een illustratie van een van de vele grappen die gisteravond werden opgevoerd bij Dr. Hzzk z:.d thz Mzdzzir.z Dh.zzz ;:a Czrri. (foto Gijsbert Hanekroot) een relatie met het publiek te leggen. Lange, lachwekkende monologen, die, besmet met een ongelooflijke neiging tot improvisatie, allerlei zaken op de hak nemen, inclusief de popbussiness of zich zelf (tekstschrijver Shel Silverstein zorgt daar wel voor). Evenals die zelfkritiek is de goede muzikale presentatie van het geheel opvallend. Bij andere comedy- of parody-rockbands (Bonzo Dog Band, Al berto y Lost Trios Paranoias) wil daar nog wel eens wat aan mankeren. Voordat Locorriere, Sawyer, Jance Garfat (bas), Rik Elswit (gitaar), John Wolters (drums) en Bill Francis (orgel) hun kunsten vertoonden, trok het voor programma de nodige aandacht. Het drietal Fools dat het Slapstick Theatre vormt, zorgde voor een uitzondering op de regel dat voorprogramma’s het proe ven niet waard zijn. Trek kreeg je pas bij Dr. Hook, die in het volle licht opkwam en van wal stak met het aan Amsterdam opgedragen I Can’t Get No Pussy At All. Even erotisch is Rock Soul, waarin Francis zich vooral fysiek inzet. If I’d Only Come vertoont het quasi-dronken gedrag van Locorriere, wat bij het mooie Only Sixteen eerder erger lijkt te worden. In Everyday trekt gitarist Elswit de aandacht met prachtig vlechtwerk. Die kleine man komt in Ev’rybody’s Making It, But Me klagend in beeld. Zijn maten ontnemen hem zelfs de kans het laatste refrein te zingen, maar hij verzet zich daartegen succesvol. De remmen zijn los, Ray Sa wyer jodelt na een extatische aankondi ging van Locorriere de Rocky Mountains dichterbij en het moment is rijp voor een drietal gouwe ouwen. De oorzaak hiervan is te vinden in de zeer komieke gevatheid van Dennis Lo corriere, die meer nog dan de met een ooglap uitgeruste Ray Sawyer de rol van frontman vervult en je nauwelijks tijd gunt bij te komen van de ene vondst of hij lanceert alweer de volgende grap. Locorriere voert bijna alle conversaties; niemand dan hij weet zo ongedwongen Natuurlijk is Wim Steyns werk anders dan heel vroeger. Er was eén gelukkige groei. De laatste jaren ech ter is hij stabiel bezig. Veranderingen in de stijl zijn er niet zoveel meer, maar verdieping is er volop. Hij dringt verder zijn onderwerpen in, de vereenzelviging daarmee verhoogt de ROTTERDAM. De literaire tijd schriften van nu in Nederland zijn van een matige kwaliteit omdat de Neder landse literatuur van de Idatste tijd matig is. Wat ontbreekt is een club, een bende van schrijvers die zich opstelt voor of tegen iets, een groep met stand punten en getuigenissen die tegen een stijl willen ingaan. Het waren tamelijk sombere woorden waarmee Geert van Oorschot, uitgever van een uitstekend literair fonds en zelf de redacteur van een „heel goed” literair tijdschrift (Tira de) op de eerste avond van Poetry International in de foyer van de Rotter damse Doelen. Het dichtersfestijn in de Maasstad, waarvoor niet alleen de deelnemers van heinde en ver komen, heeft al weer voor de zevende keer plaats. Het hoeft in een ven groot aantal landen als dat waaruit de deelnemende dichters komen een zeer behoorlijke naam. Binnen onze grenzen is het een uniek gebeuren, want waar anders zijn dichters zo in de weer, van maandag tot en met zaterdagavond. Zich uitputtend in het voorlezen („liever niet voordragen, daar houd ik niet van”, adviseerde Van Oorschot toen hij giste ravond de eerste deelnemer introduceer de) van hun werk, dat, als men uit het buitenland komt, ook nog eens vertaald moet worden. Poëzie moet velen toch wel wat te vertellen hebben als de dichter er duizenden kilometers voor moet reizen op uitnodiging van de Rot terdamse Kunststichting die elk jaar meer erkenning voor haar streven krijgt. Gisteren waren er al zo’n 700 bezoekers, een heel behoorlijk aantal voor de ope ningsavond. Behalve luisteren naar de dichters, die zich uiteraard moeten beperken tot een smalle keus uit hun werk, kan er ge kocht worden op een rijk voorziene markt waar uitgevers hun eigen dichters onder de aandacht brengen. En tevens is de sfeer zo informeel dat er gemakkelijk contact kan ontstaan tussen het publiek en de schrijver. Naar traditie ging Poetry Internatio nal met Nederlandse en Vlaamse deelne- intensiteit van het gevecht van de schilder met de materie, zijn vorm en kleurgevoel. Meestal wint Wim Steyn dat ge vecht. Zijn zelfportretten tonen hem in verschillende momenten, facetten dus van zij karakter, die om telkens een iets gewijzigde picturale oplossing vragen. En die oplossingen vindt hij dan intutief. Want het is vooral de schilders-intuïtie die hem leidt, ge paard natuurlijk aan zijn jarenlange ervaring. In die zelfportretten sprees, hij zich zeer persoonlijk uit. Maar dat geldt ook de portretten van anderen, meestal zijn vrouw Ger, ook echter portretten van kindere.., die hier nu hangen. En dan valt het portret van een jong meisje „Christi ne” op. Kleding en achtergrond zijn gedaan in de ruige streek, maar het gezichtje dat daarom vraagt toont ineens een mildgeschilderde intimiteit en groot indringingsvermo- gen in de psyche op een heel andere wijze. Voor het doen van Steyn is het glad geschilderd en ook dat is tref fend goed gedaan. Want hij heeft een ime uitslag naar meer zijden Een serie stadsgezichten als het Kenaupark is een vreugde om te zien. Hij maakt er een soort Parijs stads- jeeld van, vrolijk in de kleur, com pleet met vlaggen en toch ook weer lelemaal Hollands realistisch, spoxi- taan en toch trefzeker. Een beschouwelijke Wim Sicy. treedt aan de dag in een pracnt-g „Kastanjes op Groot-Bentveld waar in de boompartijen doorzichtig zijn gehouden en mooi in toon geschil derd. En nu een bezwaar tegen ande re landschappelijke werken: soms is die doorzichtigheid verdwenen en dan kan een groep bomen of een veld met bloemen structuurloos dreigen te worden en in een groep vlekken te verzanden waar je moeilijk raad mee vest. misschien weet Wim Steyn er wel raad mee, want in een t 'indschap als „Vlieland" weet i r een monochroom kleurge- n e wegend bruin, toch een tair evenwicht in het doek te bregen, omdat de structuurvlakken door r. Het onderzoek heeft aangetoond, dat in 1975 minder boeken werden verkocht dan in 1974. Deze tendens is volgens de stichting, naast een relatief sterk stij gend aantal uitleningen via openbare bibliotheken reeds een aantal jaren merkbaar. Niettemin worden per dag in Nederland nog altijd gemiddeld 130.000 boeken gekocht. Ontspanningsromans zijn bij het pu bliek sterk favoriet. Een kwart van alle in 1975 verkochte boeken behoorde tot dit genre. Dertien procent van de omzet in aantallen had vorig jaar betrekking op jeugd- en kinderboeken. Literaire werken maakten tien procent van de omzet in geld en negen procent van de verkoop in aantallen uit. Zesenzestig procent van het aantal verkochte boeken was „fiction” en drieëndertig procent „non-fiction”. Er is een stijgende belangstelling voor boeken in gebonden uitvoering, zo merk te de stichting op. Van de totale omzet in geld namen de concerns in 1975 50 procent voor hun rekening. Geen van de concerns, aldus het onderzoek had overigens een markt aandeel van meer dan 10 procent. Het aandeel van de boekhandel in de distri butie van het boek is vrijwel stabiel gebleven: 46 procent (in 1974 45 procent) van het totale aantal verkochte algeme ne boeken vond zijn weg naar de consu ment via de boekhandel. Tien procent werd in warenhuizen gekocht en 15 tot 20 procent via boekenclubs. In de boek handel werd voor het boek een gemid delde prijs van f 14,75 betaald, in het warenhuis van 9,35 en bij de boeken clubs van f 16.30. mers van start, bijna een Poetry Natio nal dus. Poëzie hardop uitspreken kan van dode letters een heel levendige ge beurtenis maken. Op dit festival komt er een tweede attractie bij, omdat de dich ters immers hun eigen werk voorlezen. De een nerveus, bijna stotterend en schichtig om zich heen kijkend, de ander ontspannen, soms geposeerd of relativer end. Of bijna onverstaanbaar achter de toch uitstekend functionerende micro foon. Dat is ook het leuke aan zo’n dichtersfestijn: een dichter kan op pa pier nog zo’n goed gedicht schrijven, bij een gebeurtenis als deze staat of valt zijn werk met de voordracht. Het programma van de eerste avond was mede tot stand gekomen in samen werking met de literaire tijdschriften die hun eigen dichters mochten sturen. En hoewel Van Oorschot anders van mening is, zoals uit zijn woorden kan worden opgemaakt, er waren gistera vond meer dan matige deelnemers. Ook degenen die werden voorgesteld door „Gedicht”, het blad onder redactie van Remco Campert, dat onderdak biedt aan debutanten, hadden een zeer redelijk niveau. Het volstaat hier met hét geven van oen opsomming van de deelnemers, poë zie recenseren op basis van steeds een vier a vijftal werkjes zou geen eerlijk beeld geven. Daar waren Gerrit Bakker, R. de Coninck, Tom van Deel, Hans Favery, Jan Geurt Gaarland, Roland Jooris, Manuel Kneepkens, Jan Kuijper Gerry van der Linden, Piet Meeuse, Jan Willem Overeem, Willem Jan Otten, Margriet Poort, Lucienne Stassaert, Wij nand Steemers, Eddy van Vliet, Hans van de Waarsenburg en Theo Wieringa. Vanavond is het de beurt aan Remco Campert, Nicolas Born uit West-Duits- land Peter Porter (Groot-Brittannië), Ja nos Pilinszky (Hongarij), Fazil Hüsnü Daglarca (Turkije), Judith Herzberg. Francisco Carrasquer (Spanje) en Grego ry Corso (Ver. Staten). Dinsdag 15 juni. Muziek. Amsterdam, Concertge bouw 20.15 uur: John Cage Song Books. Amsterdam, Spiegeltent Museum plein 20.15 uur. Country and Western Music. Den Haag. Congresgebouw 20.30 uur: Het Residentie Orkest. Opera. Amsterdam, Stadsschouw burg 19 uur: Der Rosenkavalier. Ballet. Scheveningen, Circusthea ter 20.15 uur: Nederlands Dans Thea ter. Toneel. Amsterdam Mickery 20.30 uur. Woyzeck. Woensdag 16 juni Muziek. Amsterdam, Concertge bouw 20.15 uur: Amsterdams Phil- harmonisch Orkest. Amsterdam, De Duif, 20.15 uur: Nederlands Kamerkoor, Utrechts Symfonie Orkest. Den Haag, Congresgebouw uur: Genesis. Den Haag, Remonstrantsekerk 20.15 uur. Nederlandse Blazers Ensemble. Scheveningen, Circustheater 20.15 uur: Promenade Orkest. Toneel. Amsterdam. 20.30 uur: Woyzeck. Ballet. Amsterdam, Stadsschouw burg 20.15 uur: Nederlands Dans Theater.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 11