TE HUUI? Majorca door de bril van een Nederlandse Majorquin Q 3 I sn 01 Si APPARTÊMriïH I BOHULOWS W&HlHÖB dinsdag 15 JUNI 1976 14 notities door Alfabetisch pierewaaien in eigen land Toorittitoh» - titio J. Stfyty TOERISME adzand: afblijven meer alleen slapen”. Volgende keer: de D van Doesburg. •i /i André de Nijs: „Het vrije zo laten” meer Tony Jansen: het andere Majorca. Piet Faas voor het bedreigde Hotel Noordzee, dat het tegen de opdringerige zee nog wel zal uithouden, maar moet wijken voor de uitvoering van de Deltawet. s alleen voor de Spanjaarden, alleen ver dwaalde toeristen wandelen hier wel eens binnen langs de geiten en kippen, die rondom dit barretje rondscharrelen. Dit is Majorca. En rijdend over wegge tjes naast karresporen, ontdekt U de mooiste plekjes met uitzichten op baaien en landschappen die onvergete lijk zijn. Ga tijdens uw lunch geen restaurant binnen, maar neem een klapstoeltje en ga een pick-nick hou den op die stiekeme intieme plekjes, waar U de typische majorcaanse land huizen en de oude landgoederen, die bijna een paleis gelijk zijn, op afstand kunt bewonderen. In West-Zeeuwsch-Vlaanderen staat het. In Cadzand om precies te zijn, het wellicht meest besprken hotel van de Nederlandse Noordzeekust. Het heet ook naar het golvende water waar het op uitziet: Hotel Noordzee. Elke jagen de storm weer vreet een ongedurige zee meters duin weg en melden de kranten onveranderd: „Noordzee op de rand van de afgrond”. Ooit stond het mar kante gebouw 40, 45 meter van zee verwijderd. „Vroeger hadden we niet eens een afrit, dat was niet nodig, maar het strand is in de loop der jaren veel lager geworden”, zegt eigenaar Piet Faas, „Overal rond me heen slaat het duin weg. Langzaam maar zeker worden we een schiereiland. Het water vliegt hier hoog op. Bang? Nee, dat ben ik niet. Dat heb ik toch m'n hele leven meegemaakt”. Tenzij u over Belgie reist vormt de veerpont Vlissingen-Breskens de enige verbinding met West-Zeeuwsch-Vlaan deren. Vanaf de Randstad is de Delta route vanuit de richting Rotterdam over Zierikzee naar Vlissingen de aantrek kelijkste. Treinreizigers vinden tegen over het station Vlissingen direct de veerpont. Vanaf Breskens zijn er regel matige busverbindingen. Eerst die ervaring dan maar zien te krijgen. Het is voor Faas een raadsel waarom het Cadzandse strand in voor- en nasei zoen niet drukker bezocht wordt. Er is een kleine groei. André de Nijs, be stuurslid van de VW en verhuurder van 32 appartementen: „In de herfst, tijdens Kerst, carnaval en met Pasen is de drukte toegenomen, maar tussen door is het nog vrij rustig”. In juli en buitenlanders. Dat is in heel Zeeuws- Vlaanderen zo”, vertelt VW-admini- strateur Bram Vasseur, „ergens is het voor zo’n dorp vervelend, maar iemand anders wil in die oude huizen toch niet meer wonen”. Dat betekent dat de duizend inwo ners het grootste deel van het j-ar tegen verlaten huizen zitten op te kij ken. Vasseur: „De mensen zijn het gewoon, het is niet van vandaag of gisteren, al twintig jaar. Als ik van daag een huis te koop heb probeer ik het aan een toerist weg te doen, die wil er voor betalen en of het dan een Duitser of een Belg is maakt dan niet uit”. deel men is er trots op een Mallor- quin is trots dat U de moeite neemt de prachtige architectuur te bewonde ren. MAJORCA BESTAAT niet enkel uit volgepakte stranden. Het Spaanse ei land waar het massatoerisme werd ge boren heeft ook een ander gezicht. Ton Jansen, oprichter van reisorganisatie Centouri, schrijft op ons verzoek heel persoonlijk over dat andere Majorca. Een eiland met een grootse natuur, vol verrassingen. Jansen vestigde zich eni ge tjjd geleden op Majorca, nadat hij bij Holland International, waarin ook zijn organisatie is opgenomen, op een zijspoor was gezet. Jansen ging in stil te, zonder zelfs een handdruk van zijn vroegere HINTKbazen, maar werd op Marjoca met open armen ontvan gen. Over hoe hij dat Majorca ziet, gaan zijn notities hierbij. MAAR WAT U MISSCHIEN niet wist, het is een eiland bij uitstek voor meeste interessante plekjes te komen, waar U geen toerist ziet en alleen gelaten bent met de herder met zijn schaapjes of de visserman in het piep kleine baaitje die U dan trots zijn vangst laat zien en U dan ook nog een zwarte sigaret voorhoudt. Gaat U met excursies mee, dan ziet U wel de mooie plekken van het eiland, neemt U een van de bekende bootjes die alle baaien aandoen, dan ziet U Majorca van een andere kant. DURF EENS EEN gewone Spaanse „bruine” kroeg binnen te gaan in de kleine campo’s (dorpjes) die het eiland volop heeft. Durf eens Panboli te eten, brood met olijfolie en tomaat inge smeerd en met dunne ham belegd. Genova heeft twee van deze typische terrasjes. En als U de Coll Soller bestijgt 400 meter hoog en ik bedoel hiermede met de auto, dan laat u de vallei van Soller en de Puig Mayor (de hoogste berg van Majorca) achter en ontvouwt zich een tafereel voor uw ogen. U kunt tot Palma kijken en beneden aan de pas staat een oud patriciërshuis of liever een paleis omringd door prachtige tuinen met weelderige begroeiing en waterwerken. En dan de vele patio’s in Palma. De meeste toeristen zien ze niet eens. Loop eens de kleine straatjes door in Palma en wandel gerust een patio binnen. Niemand zal U dit beletten, integen- VANAF MIJN HEERLIJKE terras en genietend van een Majorqiuinse nacht, dacht ik dat het goed was om meer bekendheid te geven aan het andere Majorca. En dat kunt U ont dekken als toerist, maar niet als alleen maar bruin wordend, liggend aan de stranden van en nabij de hotels, va- kantietoerist bij uitstek. De rustige na tuur vindt U vooral op Majorca, zodra U maar even afwijkt van de kuststre ken. De nachtegaal kunt U horen. En van de 2000 hotels met zijn meer dan 200.000 bedden zult u niets merken. Maar trek er op uit en ga het verken nen. Een wegennet van meer dan 2500 km. maakt het u mogelijk om op de augustus is hij volgeboekt, maar juni is nog wat slapjes. De gemiddelde huur prijzen in Cadzand schommelen in het hoogseizoen om de 350 per week; in juni is dat nog f 200 en in september 175. De bouwactiviteiten in Cadzand zijn vrij schaars, in vergelijking met het meeste gedreun wat in andere toeristen oorden te horen kan zijn, wanneer er nog grond beschikbaar is. Die grond is er ook in Cadzand, maar ze gaat mondjesmaat van de hand. De Wijk de Brabander, aan de rechterhand als je Cadzand-Bad komt binnenrijden, is daar een voorbeeld van. Al jaren is het in ontwikkeling, bestemd voor bunga lows. Maar groot is de belangstelling niet en er is nog steeds grond te koop. Ook hier kost ie al 110 per vier kante meter. De Nijs heeft zich nogal opgewonden over de gemeentelijke maatregel om parkeergeld te gaan hef fen op een terrein direct aan de boule vard bij de bushalte. Daar staat sinds kort een „Randstedelijke’’ hefboom. „Dat vind ik een beetje te ver ge zocht”, vindt hij, „om dagrecreanten mee te laten betalen aan het schoon houden van het strand. Mensen die in Oostburg logeren en daar toeristenbe lasting betalen, moeten nu ook nog eens parkeergeld gaan betalen”. „De mensen zoeken dit vrije en dat moeten ze zo laten”, zegt hij afkeu rend, „de gasten die naar Cadzand komen, komen omdat het nog niet zo geciviliseerd is en dan moet je dat niet in de war sturen”. Geljjk heeft hij, met Cadzand moet niet geknoeid worden, daarvoor is het een te uniek stukje eigenland. Afblijven dus. De Mariastraat in Cadzand dorp: voor de helft buitenlanders. Nu is het geruimd. Er resten enkel nog wat stukken betonijzer. „Als je daar doorheen komt met hoog water lijkt het erop alsof je door een haai bent aangevallen”, waarschuwt Faas, „als ze er tonnetjes aan binden is het een stuk minder gevaarlijk. Maar ook hier rea geert het ambtelijk apparaat, want dat is een zaak van het naburige Retran- chement. onderdeel van de gemeente Sluis, waar de bestuurderen hun 1 an- den al vol hebben aan het beteugelen van de vele sexshops, die elke week einde vooral vele Belgische kijkers en kopers trekken. Maar terug naar het frisse strand, ter hoogte van de Uilenspiegelresten. Vindplaats van fossiele haaietanden. Door de jaren heen een geliefde at tractie. De zwarte tanden zijn miljoe nen jaren oud. Het vermoeden bestaat dat ze zich al lange tijd in de kustgor- del bevinden en bij elke omwoeling van het zand naar boven komen. „Het is een zeer gewild artikel”, weet ook Faas, wiens kinderen ’n handeltje drij ven in de fossielen. „Techniek wat het zoeken betreft bestaat er niet”, tipt hij, „je moet kijken waar ze liggen, je oog moet er op vallen, als je ervaring hebt loop je ze niet zo gauw voorbij, maar je moet je instellen op of scheppen cp haaietanden, anders vind je niets”. Van politiek is hier niets merkbaar, de korting heeft hier zijn residentie on wordt door het volk op handen gedra gen. Dat is niet alleen op Majorca, maar over heel Spanje. Dagelijks zien wij op de TV hoe het volk hem in alle provinciën van Spanje bejubelt en het valt op, dat vooral de jeugd zo enthou siast is. Met zijn gemalin Sophia, waarvoor bij verschijnen op balkons om geroepen wordt. En denk niet dat de sociale voorzieningen hier slecht zijn. Integendeel, gelukkig niet zo overdreven als in Nederland, maar ie der krijgt zijn deel, ook als werkloze. Maar daarop is de controle zeer scherp. NEEN, DEZE PAREL van de Mid dellandse Zee verdient meer aandacht voor de natuurliefhebber. En de reis hier naar toe is eenvoudig, dagelijks vertrekken er boten uit Barcelona naar Majorca. Maar in Nederland ontbreekt het schijnbaar aan de juiste informa ties hierover, gezien de vragen, die ik dagelijks rjjdend nog met een Ne derlandse nummerplaat op mijn wagen krijg: Hé, kunt U hier ook gemak kelijk met de auto komen? Misschien aan de ANWB de eer om al deze leemtes op te vangen en ik wens hem alle wijsheid toe, om te komen tot een meer gedetailleerde informatie over mijn tweede vaderland, MAJORCA. natuurliefhebbers. Vrijwel iedere boom vindt U hier, de johannasbroodboom, de vele vruchtbomen, amandel en vij gen en .het is een eiland vol konij nen. In de jachthut, even boven Geno va in de bergen, staat een tot bar verbouwd boerderijtje, met open hout vuurtje, schommelstoel, een lessenaar tje waarop de krant ligt die *s middags wordt voorgelezen aan de bewoners, die niet kunnen lezen. Hier werkt men nog met carbidlicht, de waard offreert u nog een sigaretje en een palo drank je of anijs en praat als een oude vriend met U. Dit plekje is eigenlijk Faas: Misschien halen we de 45 jaar, maar dan is het op. Ik denk dat we hier nog twee seizoenen dr<.aien, wie weet drie”. Maar dan is het, gelooft hij, gedaan met het meest zuidweste lijke gebouw van Nederland. Na Noordzee komen ook de andere hotels op het duin stuk voor stuk aan de beurt. „Het is een enorme verande ring voor, Cadzand ’t vertrouwde beeld op de duinen’’, zegt Faas, wiens familie het zelfde lot deelt. „M’n vader heeft het hotel gebouwd en ziet het ook weer verdwijnen. Dat zal toch niet iedereen in een leven meemaken. Ik ben niet bitter eronder. Je kunt iets nostalgisch bekijken en je kunt iets reëel bekijken. „Wel of niet bitter, daar verandert niks aan, het hotel gaat weg”. Cadzand is door de jaren heen een rustige familiebadplaats gebleven. Cad zand-Bad heet het groots op het plaatsnamenbord. Een paar kilometer verwijderd van Cadzand-dorp, aan de voet van het een fors zadeldak torsen- dee 14de-eeuwse Hervormde kerkje. De gordijnen voor veel vensters zijn op deze voorjaarsdag gesloten. „De Maria straat - de hoofdstraat - is half van Hotel Noordzee werd 43 jaar geleden gebouwd door de vader van Faas. En, hoe merkwaardig kan het lot zijn, niet door de zee, maar door de mens zal het worden afgebroken. Binnen afzien bare tijd, in het kader van de uitvoe ring van de Deltawet, die een vrije versterkte duinenrij voorstaat. Piet „Het is lekker rustig, vandaar dat de mensen graag komen”, zegt WV-man Vasseur, „en de verdeling is ook goed, campings en huizen liggen gunstig ver deeld onder de duinenrij, waardoor je nergens een opeenhoping van mensen krijgt”. Dat kan misschien hoogstens gebeuren in het kleine centrum dat op mooie zondagen door de dagjes., nsen wordt bevolkt. Zonder die dagjesmen sen is Cadzand al vol wanneer er 5 a 6000 toeristen in huis zijn, rekent Vas- seur voor.) Bloot is er in Cadzand nog niet bij. „Belgen komen het vaak vra gen, maar een naakststrand zal wel niet komen”, zegt hij. „Iedereen heeft hier met laag water de ruimte”, vindt ook Piet Faas, „als je je voorneemt een partij voetbal te spelen, dan hinder je daar niemand mee. Ik vraag me wel eens af waarom het hier nog niet bekender is.” „Neem Texel nou, daar kan je op een schaap rijden en op een tandem, maar dan heb je het gehad. Je hebt hier een achterland zo uitgestrekt en mooi, daar komt geen einde aan. En dan de zee hier. Allemachtig, air ik het een dag niet heb, mis ik het al. Daar word je mee geboren, met de lust naar de zee. De grootste attractie van onze zee is dat hij bevaren wordt. Alles wat het Kanaal passeert komt hier langs”. „En wat de zonneuren betreft liggen wij het gunstigste van heel Nederland, dat komt door de Scheldeingang en natuurreservaat Het Zwin (op de grens met België), dat heeft een weerkundige invloed”. Naar het Zuiden, Belgiëwaarts strandde wat jaren geleden de etherpi- raat Uilenspiegel. Tijdenlang was het schip een trekpleister voor toeristen, apenrots voor avontuurlijke kinderen. MAAR SCHRIK NIET, als U 10 km. verder zou rijden en Calas Majorca ziet. Ga daar niet naar toe, want het lijkt de Bijlmermeer wat gebouwen betreft. Fijn voor de bruinbrander, een verschriklting voor de natuurliefheb ber. Bezoek eens Galilea, waar de kos ter van de kerk U met trots zijn „pastorie” laat zien. En als U vandaar terug gaat naar Palma of Calvia, ont dekt U welhaast „bijbelse voorstellin gen”, de herder met enkele schapen dekking zoekend voor de zon onder grote olijfbomen. NEEN, WIJ HEBBEN niet voor niets Mallorca gekozen als emigratieland. Cadzand, vergeten in een uiterste hoek van het vaderland. En dat mag het blijven. Met een groteske rust. Met een strand dat ook in de verte niet lijkt te eindigen en dat ruimte en rust garandeert. Zelfs bil een mooie zonson dergang hartje zomer kan het gebeu ren dat je' op het strand maar twee, misschien vier, mensen passeert. En dat is dan mijn eigen ervaring. NATUURLIJK HEBBEN wij hier een dolfinarium voor de kinderen vlakbij Portals Nous. En ook een Safa ripark met dieren uit Kenia zijn hier te vinden nabij Porto Cristo. Maar wat U misschien niet weet, dat de orchi deeën hier nog in het wild bloeien, dat de bevolking in deze tijd overal de „slakken” zoekt, de caracolas, die men dan zelf prepareert en eet. Een delica tesse. En vergeet niet te vragen naar de kleine schelpvisjes, de „almejas”, of naar een „anchos” een heerlijk sardel- letje of een „atun en aceite.” Heerlijke visgerechties, die vooral in het kleine vissersplaatsje Porto Colum te krijgen zijn. Cadzand gezien vanuit een torenkamer van Hotel Noordzee. „Daar heb ik niet 2 -Z l

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 15