FNV-VOORZITTER WIM KOK: DE wint geding prijsbinding Emiraten: prijs olie wordt niet veel lager Tekort op Britse handelsbalans nog groter ZEEUWS GEWU RM LEIDT TOT Sterke groei HUISARREST’ WW TREKKERS uit economie verdwenen Minister Pronk op conferentie in Genève: EEG zit met te veel hop I Mijnwerkers Bolivia leggen werk neer I i Omzet Porceleyne Fles 20 pet hoger ,Zusterhavens ONDANKS STAAT VAN BELEG houden congres Rotterdam in 9 Amsterdam Rubber Ford: vraagt uitstel jaarrekening „Vertrouwen in bedrijfsleven herstellen” ft DINSD AG 1 5 JUNI 19 7 6 ECONOMIE 17 (Van onze correspondent) h :s ns GENEVE (ANP) Minister Pronk van Ontwikkelingssamenwer king heeft op de werkgelegenheids conferentie in Genève gisteren een betere verdeling van de werkgele genheid in de wereld voorgesteld. Hij meent dat de ontwikkelingscri- sis in de wereld grotendeels te wij ten is aan de structuur van het hui dige internationale economische sy steem, dat tot steeds grotere onge lijkheid tussen en binnen de ge meenschappen heeft geleid, tot ver spilling, ondoelmatig gebruik van hulpbronnen en tot grote werkloos heid. Gesprek werkgevers 50433 eeken® 427 YERSEKE De NVV-bond Mercurius in Zeeland is het niet eens met de controlemaatregelen die het Gemeenschappelijk Admini stratiekantoor in Goes oplegt aan werklozen uit de schelpdierencultu res. Deze hebben in Yerseke enkele uren van de dag „thuisblijfplicht” om hen te verhinderen als illegale bijverdienste zagers en wormen op de slikken te gaan spitten. De rege ling wordt echter soepel toegepast, zegt men bij het GAK in Goes, dat de ww-uitkeringen verzorgt voor de drie betrokken bedrijfsverenigingen. ■W if (Vervolg van pagina 1) en kracht (ADVERTENTIE) r 25 12 (UPI). isterdat" Links op de foto Rotterdams burge meester Van der Louw die het con gres voorzit, in het midden prof. Tin bergen die een inleiding hield over „Samenwerking tussen havens als on derdeel van ontwikkelingssamenwer king’’ en rechts de heer Simonson, pre sident van de haven van Seattle. In het Rotterdamse Hilton Hotel is gisteren een driedaags congres van de drie zusterhavens Kobe (Japan), Seatt le (V.S() en Rotterdam begonnen. er moet komen voor de kamerdebatten van 22 juni over de loonwet. Willen wij het welzijn van alle volke ren op aarde bevorderen dan moeten de voornaamste elementen van een ontwik kelingsstrategie zijn: de werkgelegen heid, gelijkheid, voorzien in de funda- Ter verbetering van de werkgelegen heid zou het werk internationaal beter moeten worden verdeeld. Nu -eeds wor den de produktie en de werkgelegen- heidsstructuren van de rijke geïndustria liseerde landen beïnvloed door de veran- is een nogal lucratieve bezigheid. De maatregel is genomen na overleg met andere instanties. Ook met de rijkspo litie te water. Men heeft ons zelfs geadviseerd de thuisblijfplicht vast te stellen op vier uur, maar dat ging ons te ver,” aldus de heer Joziasse. President Hugo Banzer verklaarde vo rige Week dat de mijnen werden bezet om de werkgelegenheid en het inkomen van de mijnwerkers te garanderen. Eerder meldde het bedrijf dat in 1975 een verlies is geleden van 945.000. Re- organisatiemaatregelen zijn in voorberei ding en het ligt in het voornemen een aantal werknemers te ontslaan. i i i )e D 0 D 0 0 o o o o o o o o 10 10 10 o 10 .0 >0 1 en bi| u informs* cheldinfl ame lo- lijk en lx/ 50 5 x/ 105 lx/ 136 lx/161 lx/199 lx 220 xiptild*’’ AMSTERDAM (ANP). Rubber Cul tuur Maatschappij Amsterdam (Amster dam Rubber) heeft aandeelhouders ge vraagd om dispensatie van de in de wet en de statuten vastgestelde termijnen voor het opmaken van de jaarrekening en het houden van de jaarvergadering over het boekjaar 1975, zo blijkt uit een mededeling van de directie. tche val- re lijk zers De heer Winterswijk had tijdens het kort geding toegegeven dat hij af en toe op de markt wel eens minder heeft gevraagd dan de op dat moment gelden de prijzen. Hij kon dat doen, omdat Douwe Egberts de gewoonte heeft geen prijs op de verpakkingen te drukken als er een prijsverhoging op komst is. Op den duur zal wel een nieuwe economische orde worden bereikt, maar het is de vraag of de armen daar baat bij zullen hebben. Daartoe is tevens een nieuwe opvatting van ontwikkeling no dig. UTRECHT (ANP). De firma H.E. Winterswijk uit Oudewater moet een pak koffie van Douwe Egberts verkopen voor de door de koffiefabrikant voorge schreven 2,98, ook als de oude prijs 2,78 op het pak staat. FNV-voorzitter Kok zei overigens dat het gesprek van afgelopen vrijdag met de regering niet was verlopen in een sfeer van „slikken of stikken”. In tegenstelling tot sommige kranteberichten had hij niet de indruk dat het „pakketje” van het kabinet he laatste woord is van de regering waar over verder niet te praten valt. Het kabinet heeft wel te verstaan gegeven dat de mogelijkheden zeer beperkt zijn, maar van het stellen van een on verbiddelijke grens is niets gebleken, aldus de FNV-voorzitter. De actie begon vrijdag in de mijndiis- tricten Siglo en Catavi waar 5.000 mijn werkers wilden protesteren tegen het regeringsbesluit om mijndiistricten onder militaire controle te plaatsen. Militairen adden woensdag de mijnen bezet kort voordat de regering de staat van beleg afkondigde en een aantal vakbondsfunc- tlonarissen .en studentenleiders arresteer de „na het ontdekken van een komplot dat Bolivia in een burgeroorlog dreigde te storten". Dit heeft de president van de recht bank in Utrecht prof. mr. V. J. A. van Dijk bepaald in een kort geding tussen Douwe Egberts en de markthandelaar Winterswijk. Per overtreding bepaalde prof. Van Dijk de dwangsom op 250 gulden. Hij baseerde zijn overwegingen op de leverantieovereenkomst, waarin Douwe Egberts heeft bepaald voor wel ke prijs een pak koffie door de detaillist moet worden verkocht. Donderdag wil de FNV met de werk gevers praten over onderdelen van haar nota arbeidsvoorwaardenbeleid als de gedeeltelijke leerplicht, arbeidstijdver korting en vervroegd pensioen voor ou dere werknemers, educatief verlof en dergelijke. Van het verloop daarvan zal het nadere contact tussen de drie partij en (weer met de regering) afhangen. De FNV wil op 21 juni al een soort balans opmaken, in ieder geval voor wat be treft de reacties van werkgeverszijde. De federatieraad heeft nog geen kans gezien om de inhoud van de bezuini- gingsnota (de 1percentoperatie en de economische structuurnota in zijn be schouwingen te betrekken. Een reactie daarop valt pas over een week te ver wachten. De heer Kok vroeg zich af, of het parlement wel in staat zal zijn om binnen twee weken „in redelijkheid en op afgewogen manier” te oordelen over de nota’s die het kabinet de afgelopen week heeft geproduceerd Kok zei, dat de FNV zowel van de politieke partijen (tijdens het Kamerde bat van volgende week) als van de werkgevers duidelijkheid verlangt over hun beleidsintenties met betrekking tot zaken aps het investeringsbeleid, de ver- mogensaanwasdeling, de bevoegdheden van de ondernemingsraden en een wet op de inkomensvorming. De werknemers mogen daarover niet in het ongewisse blijven als er nu op korte termijn in de materiële sfeer offers van hen worden gevraagd. Om de voorraden tot wat normaler proporties terug te brengen wil de euro- pese commissie, nog dit jaar, ongeveer 4.000 gulden premie geven voor elke hectare hop die niet geoogst wordt. Ze verbindt daar wel voorwaarden aan. Zo moeten producenten er zich toe verbin den om voor het komende jaar de nodi ge produktiewijzigingen door te voeren. Daardoor wordt een te sterke uitbreiding van de hopproduktie beperkt. Begin vorige week waren moeilijkhe den met de mijnwerkers en studenten ontstaan naar aanleiding van de rege- ringsplannen rond de begrafenis van ex- president Juan Jose Torres, die in Ar gentinië werd ontvoerd en vermoord Het lijk van Torres werd uiteindelijk voor de begrafenis naar Mexico overge bracht, nadat de weduwe de regerings- plannen had afgewezen om de ex-presi- dent een snelle militaire begrafenis in Bolivia te geven. Het economische herstel heeft al een groot deel ingehaald van de achterstand die door de rëcessie is ontstaan, maar de industriële produktie in alle belangrijke landen is volgens de BIB nog steeds ver verwijderd van de gemiddelde groei ge durende twintig jaar. Alleen een toene ming van de produktie die ver uitgaat boven de pieken van 1973-74 kan waar borgen dat die ontwikkeling doorgaat, maar de op statistieken gebaseerde in druk is dat zulks waarschijnlijk niet zal gebeuren. De BIB verwacht dat de wereldhandel dit jaar een reële groei van ongeveer tien percent te zien zal geven na een daling van zes percent in 1975. S0 J0 90 50 50f 00 00 90 50 10 00 50 50 ,00 30 ,60 ,90 .20 .40 .70 ,00 .00 .00 .00 ,00 ,50 .70 .50 .00 ,00 „50 ,50 ,30 .50 .50 1.50 ;.oo ,90 1.80 :.50 ,oo 1.50 >.00 >.50 1.00 ..10 >.50 ,00b ',00b 1,00 1,50 >.00 >00- DELFT (ANP). In de eerste vijf maanden van dit jaar heeft NV Konin klijke Delftsch Aardewerkfabriek De Porceleyne Fles 20 pet meer omzet be haald dan in dezelfde periode van 1975. zo blijkt uit het jaarverslag. LONDEN (Reuter). Het tekort op de balans van de Britse zichtbare handel heft over mei 342 miljoen pond sterling bedragen, zo heeft het ministerie van handel in Londen bekend gemaakt. Het is veel groter dan dat van 263 miljoen pond (herzien) over de voorgaande maand en dat van 16 miljoen pond over mei vorig jaar. De uitvoer nam in mei ten opzichte van april toe van 1948 tot 2014 miljoen pond en de invoer van 2211 miljoen tot 2356 miljoen pond. Alotaiba zei dit naar aanleiding van bericht en dat een aantal landen dit wel van plan is. Volgens hem heeft de orga nisatie van olie-exporterende landen (O- PEC) vier lidstaten toestemming gegeven hun prijs „enigszins” te verlagen zolang er nog geen beslissing is genomen over „een Algerijns voorstel over prijsdiffe rentiaties.” De vier landen zijn Saoedi-Arabië, Iran, Irak en Koeweit, aldus Alotaiba. De mijnwerkers eisen een loonsverho ging. De minister van binnenlandse za ken, kolonel J>uan Pereda, wees deze van de hand daar zij de regering 100 miljoen dollar (ruim 250 miljoen gulden) per jaar zou kosten en ,,het land zou ruïne ren”. BAZEL (ANP). De krachtige groei van de economie van het westen is wellicht voor altijd verdwenen, zo schrijft de Bank voor Internationale Betalingen (BIB) in haar jaarverslag. De industriële produktie in de grote landen zal zich waarschijnlijk niet voldoende uitbreiden om de groeilijn op lange termijn weer op te vatten. De produktie is sedert 1975 behalve in enkele landen in 1973 onder die lijn gebleven. Dat werpt de vraag op of de ernst van de economische inzinking niet moet worden beschouwd als uiting van een grote breuk in de groei van de westerse industriële wereld en niet als een van de gebruikelijke economische golfbewegingen. GAK opgeven, dat dan op de ww- uitkeringen een aftrekpost toepast. En dat gebeurt niet altijd. Als iemand wat wormen zou spitten voor zichzelf om wat te vissen, zouden we daar natuurlijk geen drukte van maken, maar wormen spitten voor de handel De FNV heeft berekend, dat het aan bod van de regering neerkomt op een netto-inkomensverbetering van ƒ22 per maand voor de modale werknemer: 20 bruto in contanten waarvan na aftrek van de belasting 10 a 12 overblijft, plus de verlaging van de ziekenfond spremie die neerkomt op een lastenver laging van ongeveer 10. Als het centraal overleg toch vastloopt zal de FNV per bedrijfstak of per on derneming cao-onderhandelingen gaan voeren. Kok herhaalde dat een loonin- grijpen van de regering voor de FNV onaanvaardbaar is. „Wij staan op de onderhandelingsvrijheid van de vakbe weging. In de rest van Europa piekert men er niet over aan die onderbande- lingsvrijhed te tornen en het zou voor ons onverteerbaar zijn als men nu hier voor fe derde keer achtereenvolgende keer zou willen proberen de vakbewe ging op deze manier aan banden te leggen”. Kok wees er overigens op dat het centraal overleg al is begonnén terwijl aan een aantal voorwaarden van de FNV voor deelneming aan dat overleg nog steeds niet is voldaan. „Het toneel stuk is begonnen maar het decor is nog lang niet af”, aldus Kok. Belangrijk decorstuk voor de FNV vormen de plannen voor de vermogen- saanwasdeling, waarmee het kabinet op de proppen is gekomen, maar waarvan niet duidelijk is. wat er mee moet ge beuren. Kok vindt dat die duidelijkheid De ondernemers, aldus Kok, laten geen gelegenheid onbenut om stelling te nemen tegen de vermogensaanwasdeling, ondernemingsraden waarvan de direc teur geen voorzitter is, en meer invloed van de werknemers op het investerings beleid. „Er is constant publiek en poli tiek verzet van ondernemerszijde”, aldus Kok, die hieraan toevoegde dat de werk gevers afgelopen vrijdag wel hebben ge zegd dat het omzetten van meer winst in meer werk wel degelijk een be spreekbare zaak is. Hij noemde het irri tant, dat de ondernemers zo gemakkelijk van de ene in de andere opstelling vallen, afhankelijk van de plaats waar ze zich uitspreken”. Volgens de statuten moet de jaarreke ning voor 1 juni van ieder jaar worden QPgemaakt. De maahsohappdj is al vele jaren verliesgevend en haar positie werd kritiek toen een bad van Oatz Internati onal 250 in contanten per aandeel van 750) afketste na felle kritiek en ge rechtelijke stappen van een groot-aan- deelhouder (de heer J. K. Leutscher). In de eerste zes maanden van 1975 heeft Amsterdam Rubber een verlies geleden van 2,25 mln terwijl over de laatste zes maanden indertijd nog eens ƒ1,5 mln verlies werd verwacht. In 1974 leed de maatschappij 2,6 mln verlies en in 1973 7,3 mln. De accountants Hij vond het overigens te vroeg om te antwoorden op de vraag of de FNV wellicht met een zekere onderhande- lingsmarge weer aan het centraal over leg gaat deelnemen. „Een antwoord is in dit stadium nog niet te geven. We zullen kijken of er bij regering en werkgevers eventueel een marge is en op grond daarvan de zaak verder bekijken. Bo vendien zou het vaststellen van een marge makkelijker zijn als er een gering verschil was tussen ons standpunt en dat van het kabinet. Maar de kloof is nu zo groot dat het kantificeren van die marge niet goed mogelijk is”. Op de lopende rekening van de beta lingsbalans het resultaat van zichtba re en onzichtbare handel tezamen is over mei een tekort van 212 miljoen ontstaan vergeleken met 133 miljoen pond (herzien) over de maand ervoor. De onzichtbare handel (verzekeringen, scheepvaart e.d.) leverde in mei een Overschot van 130 miljoen op, evenveel als in april. deringen in de internationale verdeling van het werk. Het grotere aandeel van de ontwikkelingslanden in de import van geïndustrialiseerde landen verzwakt niet alleen de positie van marginale industrieën maar ook van bepaalde in dustrieën die voor het land van belang zijn. Daardoor ontstaat werkloosheid in de rijke landen, vooral onder vrouwen, jongeren en oude werknemers. „Werkgelegenheid moet beter worden verdeeld” De mijnwerkers en studenten waren de stut en steun van Torres, wiens „linkse” bewind in 1971 tijdens een bloe dige burgeroorlog om ver geworpen werd. mentele behoeften en een evenwichtige relatie tussen de mens en zijn gemeen schap en omgeving. De vruchten van ontwikkelingshulp moeten de armen onmiddellijk ten got’e komen en niet op de lange duur. Sociale rechtvaardigheid moet het begin zijn en niet het gevolg van de groei, nadat voldoende produktieverhoging is bereikt, aldus minister Pronk. De mensen moeten van begin af aan doelmatig betrokken worden bij het ont wikkelingsproces, zowel door medezeg genschap als door het scheppen van werkgelegenheid, waarbij tegenover hun inbreng minstens een minimum aan goe deren en diensten behoort te staan. Dat dient dan tevens als aansporing tot ver hoogde inspanning. Van mensen die op een minimum bestaansniveau leven kan geen actie”e bijdrage worden verwacht wanneer zij geen vooruitzicht hebben op betere om standigheden voor henzelf en hun kinde ren, zo zei de minister. De rijke, landen moeten echter begrij pen dat, ook al hebben zij nu meer dan vijf percent werkloosheid, de structurele Werkloosheid in de ontwikkelingslanden veel hoger is en meer rechtstreeks met de armoede verband houdt. De industrielanden moeten hun wer kloosheidsprobleem d<us niet gebruiken als voorwendsel voor het afwijzen van samenwerking met de ontwikkelingslan den wat betreft betere werkverdeling. De minister zei tenslotte te open dat de conferentie zal leiden tot een strate gie gericht op de basisbehoeften, die binnen twee jaren duidelijk in alle lan den zou moeten worden omschreven. Deze strategie zou het voornaamste doel van het gehele V.N.-systeem moeten warden. De uitdaging is te groot om tijd verloren te laten gaan met achterhoede gevechten ter verdediging van verouder de ideologieën, aldus Pronk. LA PAZ (AFP). Duizenden Bolivi aanse mijnwerkers van openbare en particuliere bedrijven zijn gisteren voor een onbeperkte periode in staking ge gaan ondanks de staat van beleg die sedert 9 juni van kracht is en die stakingen verbiedt. „Over pakket kabinet is nog te praten” BRUSSEL (ANP). De Europese landbouw heeft er weer een nieuwe „berg” bij. Gisteren heeft de Europese commissie, het „dagelijks bestuur” van de EEG, bekend gemaakt dat er 11J500 ton op teveel is in de Gemeenschap. De voorraad bedraagt 23.000 ton en dat is de helft meer dan normaal. Dis.trictsbestuurder H. Hoogduin van het district West-Brabant en Zeeland van Mercurius erkent dat de opgelegde thuisblijfplicht volkomen legaal is. Een mogelijkheid daartoe is namelijk opgenomen in de reglementen van de bedrijfsverenigingen. „Maar anno 1976 vind ik het toch een methode die de menselijke vrijheid te veel beperkt. Ik denk dan terug aan de tijd voor de oorlog toen de werklozen moesten gaan stempelen.” „Van een sociale uitkering trekken en dan stiekem toch werken veroordeel ik ten sterkste. Maar deze maatrege len verwerp ik toch ook. De bedrijfs verenigingen moeten hun controle dan maar intensiveren,” aldus de vak bondsbestuurder, die hierover opmer kingen van leden heeft gekregen en zegt de zaak met de besturen van de bedrijfsverenigingen te zullen bespre ken. De bedrijfsverenigingen voor bank, ver zekering en handel, die voor haven en visserij en die voor de voedings- en genotsmiddelenindustrie hebben in hun reglement de bepaling dat men sen die krachtens de wachtgeld- en werkloosheidswet uitkering genieten verplicht kunnen worden bepaalde tij den van de dag thuis te blijven ter controle. Die maatregel wordt nu in Yerseke toegepast. Werklozen uit de conservenindustrie, mosselvisserij en schelpdierenhandel verdienen bij met het spitten van zagers en wormen op de slikken. Daar moet men een uur voor en een uur na doodtij binnenblijven. Hierdoor moe ten de goeden onder de kwaden lijden, voert vakbondsbestuurder Hoogduin aan. Hij vreesde bovendien dat de maatregel zal „overslaan” naar andere bedrijfsverenigingen. De woordvoerder van het GAK wijst erop dat men als werkloze gerust ook met wormenspitten geld mag bij ver dienen. „Men moet het wel aan het vertrouwen irljfsleven, geschokt door schandalen met fed", wil helpen herstellen. Om die reden zal zijn regering steun verlenen Un wetsvoorstellen die beogen alle bui tenlandse betalingen van Amerikaanse ^drijven volledig controleerbaar te ma ken. Meer dan de helft van de 70.000 mijnwerkers in het land heeft volgens de eerste berichten het stakingsparool opgevolgd en de stakingen schijnen zich uit te strekken over alle mijnen van Bolivia. ABOE DHABI (AP). De Verenigde Arabische Emiraten zijn niet van plan de prijs van ruwe olie belangrijk te verlagen, zo heeft minister van olie Mana Alotaiba gisteren in een inter view gezegd. WASHINGTON (UPI). President Ford heeft gisteren gezegd dat hij het in het Amerikaanse be- een aantal als trefwoord „Lock- i herstellen. Om SS

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 17