Amsterdam moet argumenten Voorhaven beter onderhouwen CATECHEET NAM AFSCHEID In de vishal de natuur Terug naar t Zij bouwden hun eigen huifkar K ELS ENNEME I i lil ,T g F7 H VVD-KAMERLID G. W. KEJA NA BEZOEK AAN IJMOND: Kort IJmondnieuws Festival voor smalfilmers 0 Feestjournaal L Ji ftj te 1 19 7 6 DINSDAG 1 5 JUNI IJMUIDEN-VELSEN I Tel. 02550-15389 IJMOND Van het werkbezoek van de WD Tweede Kamerfractie aan de IJmond heeft het kamerlid G. W. Keja de indruk overgehouden, dat Amsterdam zijn argumenten voor een Voorhaven bij IJmuiden beter moet onderbouwen dan het tot nog toe gedaan heeft. Met name moet er een betere economische onderbouwing van komen, wil Amsterdam geloof waardig blijven, aldus de heer Keja. Fractieleider H. Wiegel weersprak hem niet, maar prees in ieder geval de buitengewoon zakelijke manier, waarop de Velsense wethouder C. Ockeloen het standpunt tegen de Voor haven van de IJmond heeft uiteengezet. Snelle beslissing Tips redactie: Ko van Leeuwen T egenargumenten Plaats voor zangers de maandagmarkt KW F ’s Middags om vier uur brachten de Kamer- en statenleden een bezoek aan Hoogovens, waar met de bedrijfsleiding gesproken is over eventuele Hoogoven- uitbreiding of consolidering en de gevol gen daarvan voor de werkgelegenheid. De kamerleden vonden dat ook hier niet te lang onzekerheid mag blijven bestaan over het standpunt van de overheid. geplaatst scheuren gens n en tijd Ver- ien- leine klus het jnsel be- voor vbe- van -ing” arie- ioge- eke- de heb- ichi- v zo „Dat beu- daar uit- t de van It in, irden CAO ting, ines Te- lats, pel- Er he nzet het ar- ierd Kritiek had Wiegel op het uitstellen van allerlei beslissingen door de rege ring. „We zullen ons nader beraden of en hoe we de overheid kunnen opporren tot een standpunt ten opzichte van de Voorhaven en ook Hoogovens. Zolang er geen beslissingen zijn genomen, stagne ren allerlei andere plannen. Ons bezoek aan de IJmond zal zeker dit najaar bij de begrotingsbehandeling gevolgen heb ben. Want deze regering schuift bepaal de beslissingen voor zich uit. Als parle ment moet je dan niet afwachten, maar er dan inspringen”, aldus H. Wiegel. Al die tijd hebben Connie (12 jaar) en haar veertienjarige zusje Franca de haasjes verzorgd. Dat betékende eerst de fles geven, maar nu zijn de dieren al zo groot dat ze vast voedsel eten en in staat zijn voor zichzelf te zorgen. Dat bleek ook wel vrijdagmorgen. Op een onverhoeds moment is een van de vier haasjes uit de ren in de tuin ontsnapt. „Ach, ze zijn er aan toe”, zegt mevrouw Van Haaster en al kijken de beide dochters een beetje sip, ze begrijpen dat nu de tijd gekomen is om de drie overgebleven dieren vrij te laten. Daarom hebben ze de haasjes meegenomen naar het park, om ze in de buurt van hun geboorteplaats hun noodzakelijke vrijheid terug te geven. Nog even poseren, een laatste aai en een moment staan de jonge beestjes te aarzelen in de nieuwe omgeving. Even moet Franca in haar handen klappen en dan hippen ze weg, om als laatste het witte pluimpje van hun mini-staartje te laten zien. Maar nu, met de vakantie in zicht, staat de huifkar er uitnodigend bij. Ruud van Ling wil er ook eens mee op stap met zijn eigen klas en dan de schoonheid en rust van eigen land verkennen. „Wellicht zien we u nog op onze tocht door Nederland? Tot ziens dan, zegt de vakantie-voerman uit Santpoort. Onder invloed. De politie van Velsen heeft dit weekend tweemaal een proces verbaal opgemaakt wegens rijden onder invloed. In èèn geval werd alleen een rijverbod opgelegd. Het zangkoor „De Stem van IJmui den” heeft plaats voor tenoren en bassen. Het repertoire van het koor omvat een breed muzikaal terrein. Het loopt van Negro spirituals naar operettemuziek. De repetities van het koor zijn op maandagavond. Maandag trad het koor op voor gehandicapten van de Seinpost aan het strand van IJmuiden. Wie mee wil zingen kan bellen met 02250-11865. IJmuiden en geen aanvulling. Zo vatte wethouder Ockeloen de argumenten contra de Voorhaven kort samen, waar bij hij tenslotte wees op de problemen voor milieu en infra-structuur, die een Voorhaven met zich mee zou brengen, zoals aantasting van natuurgebied, re creatiegebied en woongenot. „De burger gaat de boer op”, zegt Ruud van Ling, hoofd van de Prinses Margrietschool in Haarlem, over de onderneming. Met gepaste trots toont hij de ruime huifkar aan onze foto graaf en terecht, want het is een fraai werkstuk geworden, van Ling:„- Je kunt op veel manieren met vakan- tie.Maar wij willen niet met volle charters naar Spanje of zo. Ik hoorde verhalen over huifkarvakanties in Drenthe en toen besloot ik zelf zo’n kar te gaan bouwen. Mijn vrouw en ik, en ook de kinderen, zijn echte paardenliefhebbers en daarom is zo ’n huifkar met een paard ervoor na tuurlijk enorm. Begin mei hadden een paar kinderen in het schuurtje bij de vijver van Schoonenberg zes baby-haasjes gevonden die door hun moeder in de steek waren gelaten. Jos en Connie van Haaster namen er vier mee naar huis en de andere twee, zo bleek later, kwamen terecht op de IJmuidense Ossendorp- school. Voor de familie van Haaster uit de Waterloolaan was vrijdagmiddag het droeve moment aangebroken om afscheid te nemen van de jonge haasjes die zij ruim vijf weken thuis hadden verzorgd. Na afloop van deze bijeenkomst ging het gezelschap in een bus naar „Zeebad” om het strandgebied van de Voorhaven te bezichtigen. Na een lunch is in het Velsens stadhuis vervolgens een gesprek gehouden tussen de kamerleden, de sta tenleden en vertegenwoordigers van bes turen en raadsleden van gemeenten uit de omgeving. Ook van deze kant liet men zich zeer kritisch uit over een Voorhaven. Met name de Zandvoortse vertegenwoordiging wees op de gevolgen voor de strandrecreatie. Het werd de Kamerleden wel duidelijk gemaakt, dat dit gebied tegen een Voorhaven is. De heer Sijthoff heeft die zeven jaren in dienst van het IKOS (Interkerkelijk Overleg in Schoolzaken) op vijf Velsense lagere scholen het bijbelonderricht ver zorgd. Tijdens zijn receptie waren dan ook verschillende schoolhoofden aanwe zig om hem hiervoor te bedanken. Na mens het gemeentebestuur was de heer J. N. Vermeer (hoofdambtenaar onder wijszaken) aanwezig. Ook hij dankte de heer Sijthoff en bood hem het boek „Een kerk en een handvol huizen’’ aan. In de hal van de mivoschool heeft maandagmiddag schoolcatecheet W. J. Sijthoff officieel afscheid genomen van de Velsense scholen. Nu de heer Sijthoff de pensioengerechtigde leeftijd heeft be reikt, zal hi jna zeven jaar de schoolca- techisatie de rug toekeren om weer - zoals voorheen - hulppredikant te wor den. i Veel waardering hadden de kamerle den, die overigens vergezeld gingen van .'eden van het partijbestuur en en deel van de VVD Statenfractie, voor de wij ze, waarop men in Velsen was ontvan gen. Maandagmorgen had het gezelschap in de raadszaal van Velsen met het college van gedachte gewisseld over de Voorhaven. Wethouder C. Ockeloen schetste toen kort de bedenkingen, die er in de IJmond tegen de Amsterdamse plannen bestaan. Hij benadrukte daarbij dat de Amsterdamse haven goed is toe gerust, bereikbaar is voor volgeladen schepen van 85.000 ton en dat de vaart vanaf zee naar Rotterdam practisch evenlang duurt als van zee naar Am sterdam, dat ondanks het oponthoud in de sluizen. Noord - deelna- bij de Aanleiding tot dit bezoek van zes leden van de kamerfractie van de VVD aan de IJmond vormde de persberichten over hetgeen Wiegel in Amsterdam tij dens het werkbezoek daar gezegd zou hebben. „Het is een misverstand, dat de VVD daar reeds gezegd zou hebben voor aanleg van een Voorhaven te zijn. We hebben gezegd in de kamer na te gaan of en zoja op welke wijze het bevorde ren van een planologische kernbeslissing nodig is”, aldus fractieleider Wiegel in de IJmond. Maandag aangekomen: Export Patriot, van New York; Royal Viking Sky, Southampton; Deneb, Cas tellon, IJmuiden; Cabo San Roque, Hamburg; Enigheden, Freetown; Arona, Helsinki; Moskovsky Festival, Decife; Acadian, Viktory, Cont. Plat, IJmuiden; Lachs, Bremen; Gazelle, Hamina; Djati- sari, Bremen; Hebe, Karlshamm; Sea Bruse, Cont. Plat; Hanno, Kemi, Velsen; Mercur, Bergen. Maandag vertrokken: Ashurst, naar Hamburg; Lloyd Bage, Santos; Herstal, Noordzee; Pluto, Dun dee; Bison, Cont. Plat, IJmuiden; Prinses Margriet, Noordzee; Regine, Rotterdam; August von All woerden, Hamburg; Kentshore, Cont. Plat, IJmuiden; Car Express, Hango; Scol Valliant 2, Ant werpen; Murell, Dundalk; Sandved, Ant werpen; Mikhail Kalimin, Kopenhagen; Medina, Londen; Holstentor, Cont. Plat, Velsen; Norfolk Shore, Cont. Plat, IJ muiden; Paulina Brinkman, Kolding, IJ muiden; Ord, Antwerpen; Tim.S, Kopen hagen; Agou, Rotterdam; Quovadimus, Cork; Herm Kiepe, Halmstad; Cabo San Roque, Zeebrugge; Smit Lloyd 3, Cont. Plat, IJmuiden; Export Patriot, Bremer haven. Dinsdag aangekomen: Neptunus, Antwerpen; Holstentor, Cont. Plat, Velsen; Oil Praspector, Cont. Plat, IJmuiden; Teutonia, Rotterdam; Uniwersytet Torunski, Tubarao; Alek sander Pankratov, Archangel, Bever wijk; Mor-Bihan, Terneuzen, IJmuiden; Shackleford, Bai Comeau. Namens het IKOS-bestuur sprak be- stuurssecretaris J. L. Lyklema, terwijl ook collega-catecheet Laansma, die vol gende week om dezelfde reden afscheid neemt, even het woord voerde. „We zitten in hetzelfde schuitje”, zo sprak hij.”, we moeten allebei weg. Maar we mogen dankbaar zijn dat we het zolang hebben volgehouden en dat we het zo lang hebben mogen doen. Dat we heb ben mogen onderrichte uit - ik denk wel - het oudste boek ter wereld. Het is een prachtige opdracht om tot je vijfen zestigste te mogen blijven werken en we kunnen het werk nu rustig achterlaten, want er zijn opvolgers”. In zijn dankwoord keek de heer Sij thoff even terug op de zeven laatste jaren en zei vervolgens blij te zijn dat hij kon teruggaan naar het pastorale werk, dat hij nu in het noorden zal gaan uitvoeren. Haveifcö& Op 20 en 21 november wordt in De Schouw in Velsen-Noord een festival voor amateurfilmers gehouden, be doeld voor vrijetijdsfilmers uit ge meenten rond het Noordzeekanaal. Ie dere amateurfilmer kan er aan deel nemen door een zelfgemaakte smal film in te zenden voor vertoning én beoordeling. Die film moet handelen over het thema Kanaal of een van de kanaalgemeenten als onderwerp of decor hebben. De maximale duur van de film mag tien minuten zijn. Een jury zal de ingezonden films beoorde len en ter aanmoediging zijn er Grij zen met een totale waarde van vijf honderd gulden beschikbaar. Volgens de smalfilmclub Velsen (die het festi val in samenwerking met de overkoe pelende smalfilmorganisatie Holland ’63 organiseert) ziin meformulieren verkrijgbaar plaatselij ke fotohandelaren. „Maar hoe begin je? Hoe kom je aan een wagen en alles wat er bij hoort. Ruud van Ling begon in fe bruari heel idealistisch aan de eerste voorbereidingen. Niemand om hem heen sprak er toen nog serieus over, maar hijzelf liet de sceptici lachen. Via een kennis vond hij in Benne- broek een oude bloemenkar die ge schikt leek. „Een lel van een kar”, zegt hij lachend, „Ik weet het nog goed toen ik hem zag. De prijs was laag, maar de stemming ook. Wat zag dat ding eruit”. Maar Van Ling toog aan het werk. Timmerde, schilderde en stak met al zijn ijver ook de rest van het gezin aan. Er werd een opklapbare houten bok gemaakt en zelfs een disselboom. Zijn vrouw Ma ry ontfermde zich over de huif en in drie avonden zette zij achter haar naaimachine de hele overkappping van tentzeil in elkaar. De proefrit kon beginnen. Tal van kinderziektes openbaarden zich de eerste keren dat de huifkar over de dreven reed. De strengen waaraan het paard de kar moest trekken bleken 'tekort, bij een volgende rit brak het tuig en een ongelukkig geplaatst verkeersbord veroorzaakte scheuren in de huif. „Wij geloven niet meer in olieraffina derijen in het Westelijk Havengebied: voor olie-aanvoer is de Voorhaven dus niet nodig; de geschatte ertsoverslag lijkt ons onwaarschijnlijk om over het graan niet te spreken; de aanlegkosten van de Voorhaven zullen minimaal het tweeof driedubbele bedragen van de geschatte kosten en ook nautisch gezien zijn er grote problemen, omdat de Noordzee voor IJmuiden te ondiep is en omdat er geen voldoende lange remweg voor grote schepen is; voor de werkgele genheid betekent de Voorhaven slechts een verplaatsing van Amsterdam naar Hoe viert de IJmuidenaar feest? Op welke wijze ervaart hij de festivitei ten rond het eeuwfeest van het Noordzeekanaal? Over deze vragen buigt zich de Smalfilmcub Velsen en dat houdt in dat de leden daarvan een journaalfilm gaan maken. Deze moet een beeld geven van de hoogte punten van de plaatselijke feestacti- viteiten. De film zal worden aangebo den aan het Velsense gemeentebe stuur en de Smalfilmclub hoopt dat de rolprent wordt opgenomen in het gemeentearchief. „Mogelijk dat er bij een volgend eeuwfeest dankbaar ge bruik van gemaakt wordt”, aldus ae filmclub. Met de eigen gebouwde huifkar op vakantietrektocht door Nederland. Ruud en Mary uit. Bijna een half jaar lang werken zij aan hun wagen, ucKeioen van Velsen in gesprek met VVD fractieleider H. Wiegel aan het strand van Zeebad, dat bij aanleg van een voorhaven zou moeten verdwijnen. IJMUIDEN. Aan werd aangevoerd: 8.410 kg. tong; 128 kisten tarbot en griet; 476 kisten kabeljauw; 48 kisten koolvis; 713 kisten wijting; 1595 kisten schol; 124 kisten schar; 501 kisten ma kreel en 98 kisten diversen. PRIJZEN IN GULDENS. Per 1 kg: tarbot 11,96-11,17; grote tong 15,01-14,59; grootmiddel tong 15,43-15,06; kleinmiddel tong 12,35-11.79; tong een 11,22-10,86; tong twee 10,36-9,78; zalm 8,13. Per 40 kg.: tarbot 410-160; griet 204- 120; kabeljauw een 144-110; kabeljauw twee 162-144; kabeljauw drie 112-92; kabeljauw vier 96-86; kabeljauw vijf 96- 82; schol een en twee 104-84; schoi drie 90-66; schol vier 66-35; koolvis twee en drie 52-45; wijting drie 92-78; schar 46- 28; makreel een 48-47; makreel twee 46- 19,20; makreel drie 25-19,20. De besommingen waren: KW 174 f 14.9000, KW 4 9.600, KW 11 24.200. KW 15 2.100, KW 22 24.000, KW 29 17.000, KW 113 10.600, KW 149 8.700, KW 152 8.100, KW 187 11.000, KW 189 17.000, KW 194 6.100. KW 214 19.000, KW 221 13.000, KW 226 16.000, SCH 256 11.000, IJM 29 32.400, IJM 30 27.000, IJM 44 28.000, IJM 115 23.700, IJM 154 10.700, IJM 20 6.400. Geen comfort, maar de rust van het platte land. Dat zoeken Ruud en Mary van Ling uit Santpoort voor hun vakantie. Samen met hun drie kinderen kijken ze reikhalzend uit naar de julimaand, want dan vertrekt het Santpoorts vijftal in een zelfge bouwde huifkar. De kar wordt ge trokken door de Gelderse merrie Frieda, die het gezin Van Ling via de Veluwe door Overijssel naar Drenthe moet brengen en dan weer graag terug naar Santpoort. van Ling kijken er vol verlangen naar in juli gaan ze er een maand mee weg. s

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 5