POËZIEFEEST MISTE BREYTENBACH NODE bleek bijna de enige verrassing Song Books kan ook thuis Joop Kobs: fijnschilder van klasse Ives Symfonie overtuigend goed geleid door Halffter „Deranged Songs” van Jonathan Taylor KI MIN (MARKTRAPPORT 4.80 JUWELIERSBRANCHE DRIE FESTIVAL-PREMIERES BIJ NEDERLANDS DANSTHEATER Eerste avond met buitenlanders JOHN CAGE BLIJFT IN BAARLIJKE NONSENS STEKEN Opzienbarend goed Residentieorkest |{0|}aN»FejT|VA|J 76 WOENSDAG 1 6 JUNI 19 76 KUNST 15 4 Lij RESTAURANT Gehakt Beeld schrift dé?or N CEES STRAUS Een scène uit „Elegia” van Kylian. (ADVERTENTIE 20.15 uur: (ADVERTENTIE) JOHAN VAN KEMPEN TOON VRANKEN Grote Houtstraat 21 nog een beetje Spaans maken. En als je die wortels uitperst in die elektrische machine, dan vergeet je eerst die bak eronder te zetten en zo. Begrijp je wel? Reuze leuk. 1 i I I I i i i l i i I I I i i I i i I i i i i I i i i i i verse groente en aard. Beb en Henk Dame de ouders van Vincent hebben in Halle een atelier voor toegepaste kunst. Daarin vervaardigen ze keramiek, voor een deel van een originele soort, voor een deel teruggrijpende op de trend van de humoristische deformering van mensfiguurtjes. Je komt ze tegen in ook qua vormgebruik samengesteld de vorm van gestyleerde zuilen, maar met meubilair als stoelen en ledikan ten. Soms is de mensfiguur daarin als een gat uitgespaard, allemaal wel aardig, maar nogal gezocht. Op dit terrein zijn er betere voorbeelden te vinden. alleen omdat het publiek daartoe gewil lig is en in een uitstekende stemming verkeert, maar vaak ook voor een kwa liteit die maar zo zelden valt te beluiste ren. Bijval is er voor de Duitser Nicolas Born, de Fransman Jean Claude Renard die zijn moedertaal hanteert voor lyri sche en beeldende verzen, voor de Au straliër Peter Porter die hier geen aan merkingen hoeft te horen op zijn accent wat hem in Engeland overkomt. Daar is ook J. Bernlef, steunend op een stok. Hij legt uit waarom. In een gedicht natuurlijk, „Jean Kelly in Rot terdam” of „Hij danste slechts een avond”. En levert het publiek en passant de première van het titelgedicht van een nog te verschijnen bundel, „De zwij gende man”. „Dans der uren”, een gouache van Joop Kobs. dan tevens op eigen houtje op zoek te gaan naar de symbolische betekenis sen. Het is wel de moeite waard, vooral gezien het feit dat Joop Kobs zich als een volstrekte autodidact laat heeft moeten ontwikkelen tot het op merkelijke talent dat hij nu is. Een anticlimax volgde hierop in de vorm van de act „La femme - 100 têtes”, zoiets als een cabaretproduktie op mu ziek van George Antheil gespeeld door een groep van vier acteurs uit Buenos Aires. Het filmbeeld was onduidelijk, de tekst onverstaanbaar, de clownerie passe de presentatie aan de vleugel wel knap maar de muzikale inhoud langdradig. Kortom een dieptepunt. over in vulva’s. Eivormige keramiek- jes breken als het ware open om babies te tonen in de verschillende stadia van de geboorte. Het is alle maal heel knap en met finesse ge daan. Jonathan Taylor is een Engelsman uit Manchester die zich na een degelijke klassieke opleiding heeft gespecialiseerd in de moderne dans. Er moet hard gewerkt zijn op zijn „Deranged Songs” (verstoorde liederen) want de dansers van het Nederlands Dans Theater zijn niet gewend zich in zijn heftige moderne dansstijl te bewegen en het resultaat zag er toch volledig gekund en makkelijk vloeiend uit. Acht dansers (vier paren) in het wit bewegen zich elastisch tegen een decor van wolken uit gekreukeld papier. Het hoofdpatroon bestaat uit een wild wer velen dat opeens vertraagd wordt en DAME EN DAME EN DAME Gewoontegetrouw is in het kelder tje van de SBK weer een aantal plastieken te vinden. Het belangrijkst zijn die van Vincent Dame uit Halle. Hij toont hier kleine bronsjes, maar ook keramiek en gesneden ivoor. De bronsjes zijn bijna alle vrouwenfi guurtjes, zwanger of barende. Dit on derwerp boeit hem blijkbaar obses sief. want bronzen appels, eveneens bijzonder fijn uit ivoor gesneden, worden bij hem ook erotische symbo len evenals mosselschelpen in kera miek. De vormen ervan gaan steeds ROTTERDAM. Breyten Breyten bach is dit jaar noodgedwongen de grote afwezige op Poetry International. Waar schijnlijk niet voor de laatste keer, want de Zuidafrikaanse schrijver, blank slachtoffer van een wreed onderdruk- kingssysteem, werd niet lang geleden tot een gevangenisstraf van zeven jaar ver oordeeld nadat hij illegaal in zijn land was binnengekomen. Er is een vrijblij vende poëzie, maar ook een dichtkunst van de daad en om dit te onderstrepen had Remco Campert een gedicht aan Breytenbach opgedragen dat hij gistera vond in een opnieuw goed bezette foyer van De Doelen voorlas. De symfonie heeft een filosofische achtergrond doch het is niet nodig die te weten, omdat er van de muziek zelf zulke sterke impulsen uitgaan. Ives laat een stroom van muziek los, alles is in beweging: een cordon van slagwerk, klokkenspel, vleugel, strijkers, blazers en een kleine koorgroep. Met veel raffine ment verwerkt hij een hoeveelheid cita ten van populaire Amerikaanse songs en statige hymnen in deze compositie. Een strakke fuga in deel drie doorbreekt als opvallend contrast de heftig geladen muziekmaterie. Een ovationeel applaus van een klein maar fel publiek bewees de actualiteit van deze muziek, die volkomen van deze tijd is. De uitvoering van het Residentie orkest onder tweevoudige leiding was opzienbarend goed. wel te regelen. Een lekker stinkend rookbommetje, zou dat gaan? En dan nog een elektrische .vruchtenpers en wat wortelen. Dat is wel belangrijk. Die pers mag ook een gehaktmolen zijn. Nou, en dan wat rare kleren. De familie. Ja, niet lachen hoor. Henk kan wel een beetje op de piano pingelen. Die heeft ’t niet bij gehouden, dat weet ik wel. Maar wat ’ie er nog van kan, is echt méér dan voldoende, ’t Geeft niks als ’ie er flink naast slaat. Eigenlijk heel goed; om zo te zeggen de bedoeling. Nou, en tante Jo heeft toch een be hoorlijke stem. Ze was toch vroeger hartstikke enthousiast met dat kerkkoor. Jammer dat dat toen opgeheven is. Maar ik bedoel maar: ze mag er best wezen met die stem. Ze moet gewoon door die pianopartij heenzingen. Het hoeft er niets mee te maken te hebben. Beter van niet zelfs. Ik zal maar zeggen: Henk speelt „Souvenir” van Schumann en Jo zingt gewoon een psalm. En je laat ’r zo nu en dan een beetje geëxalteerd gillen. Daar houdt ze nog van ook. Ja, en dan moet ze ook een soort striptease doen. Nee, niet echt. Maar zo tot d’r onderjurk en dan een beetje met d’r teen wiebelen. Doen ze niet? Moet je 's af wachten. Ik weet toevallig hoe trots ze is op die eigengebreide onder broek. Nou, en tante Mien is toch zeker precies ’t type voor die mime. Ja, want dat moe er nou eenmaal ook in voorko men. Als Henk in die kinderwagen is binnengereden, moet ze op die verroeste rolschaatsen zo’n beetje interessant doen. Een stukje opvoeren zal ik maar zeggen. O ja; een paar maskers, heb je die? En die typemachine gebruik je gewoon zo nu en dan ’s voor ’t ritme. Dan kun je ’t In samenwerking met het CEBUCO (Centraal Bureau voor Couranten publiciteit) ontvingen wij een marktrapport over de juweliersbranche. Hierin staan interessante gegevens over marketing, maandomzetten, marktaandelen, reclame enz. Bent u geïnteresseerd? Bel ons even en wij zorgen voor spoedige leve ring. Uiteraard is deze dagbladservice GRATIS. Ook van de volgende branches hebben wij nog minimarktrapporten in voorraad: DOE HET ZELF - FOTO - ELEKCTR. HUISH. ARTIKE- ->ÉT>'X LEN - HORECA - KOSMETIKA - LEVENSMIDDELEN - SCHOEN- J’V/DETAILHANDEL - VAKANTIEREIZEN en WONINGINRICHTING. Voor alle informaties over adverteren kunt u altijd bij ons terecht. HAARLEMS DAGBLAD/IJMUIDER COURANT/BEVERWIJKSE COURANT Oudeweg 12-14, Haarlem, Tel. 023-319272. U kunt vragen naar mevr. I van Eerde. VAN JOOP KOBS is maar zelden iets in Haarlem te zien geweest, hoe wel hij een plaatsgenoot is. Een jaar of acht geleden viel mij van hem een tekening op tijdens een grote groeps tentoonstelling, later nog een enkele keer een schilderij, niet zo lang gele den in deze kolommen gereprodu ceerd. Verder was hij dus een grote onbekende. In het gemis is nu voor zien, want deze maand uit hangt een overzicht van zijn werk in het bo venzaaltje van de Stichting Beeldende Kunst aan de Gedempte Oude Gracht. Joop Kobs iS 48 jaar. Zijn talent is dus laat aan de dag gekomen, althans naar buiten. Want natuurlijk heeft hij altijd getekend, anders valt het niet te verklaren dat hij een heel goede tekenaar is. Echt schilder is hij echter nog vrij kort. Hij is namelijk naar voren getreden uit de rijen van de onbekende amateurs die pas laat beginnen met op te valle. Hij blijkt een'oorspronkelijke kun stenaar te zijn, die zich uitstekend heeft weten los te maken van in vloeden van andere in symbo lische voorstellingen. Bovendien be reikt hij in de werken van de laatste jaren een verbazend vakman schap, ook waar het om vorm en kleur gaat. Hij heeft het echte schil- Hein Steehouwer Die Parijse groep, die komt morgen en overmorgen nog in Utrecht, Rotterdam en Den Haag. Maar als je dat nu gisteravond in Amsterdam nog niet ge zien hebt.'dan hoef je er helemaal niet meer naar toe. ’t Spaart reis- en en treegeld uit en ’t is toch nmers veel en veel leuker en ook beter, dat hoor je tegenwoordig overal zeggen, als je zelf creatief bent. Nietwaar? En dan vraag je of mevrouw Snippe, je buurvrouw, op bezoek komt om mee te genieten. Niet zeggen dat het een lolletje is hoor, want ze is eigenlijk een echte cultuursnob. Heel serieus doen dus, alsof je een soort nieuwe kunst brengt. Wedden dat ze ei in trapt? Ives, de grote man van dit festival, schreef een machtige symfonie in vier delen, die wel eens zijn topwerk zou kunnen zijn. Een formidabele orkestbe zetting splitst hij in verschillende groe pen, die dan bovendien meermalen een dele individuele partij te spelen hebben. Dirigent Halffter, een fenomenaal leider, had dan ook een assistent nodig, dirigent Lex Veelo, die heel zeker en doodkalm zijn eigen groep aanvuurde in een tempo dat dwars tegen de draad inging. Dat zat hetn in de verschillende taken van het gedeelde orkest, waarvan de ene groep moest versnellen, terwijl de andere in het oorspronkelijk tempo bleef door gaan. In de tijd van hét ontstaan van deze symfonie (1910-T6) een gedurfd en ongehoord verschijnsel. langzaam uitvloeit om dan weer een nieuwe heftige impuls te krijgen. Aan het slot van het ballet verstart ook de laatste nagalm van een beweging tot een bevroren beeld. Maar voor het zover is hebben we onder andere een parallelle dans gezien van twee manen die achter elkaar staade eikaars handen vasthou den. Daarna een trio voor dezelfde man nen in dezelfde opstelling maar nu geza- melijk als partners van een danseres (met hun vier handen samen zijn ze sterker dan een enkele partner, zodat ze het meisje met groot gemak op allerlei manieren kunnen optillen. Daarna van een ander stel een paring waarna mijn heer een grote behoefte aan eenzaam heid overhoudt en mevrouw hem niet wil laten gaan. Maar dit alles zijn slechts episodes in een werk dat aange naam is om enige tijd te bekijken maar eigenlijk helemaal niets wil vertellen. Dat laatste kan zeker niet van het tweede werkstuk gezegd woxxien. „Un- texwegs” van Gerhard Böhmer uit Darmstadt speelt zich af in een stations wachtkamer waar een aantal mensen zitten te wachten om af en toe op een wat broeierige manier erg langzaam van bepaalde gevoelens te bevallen. Het werd uitgevoerd op Fünf SaTZE OPUS 5 voor strijkorkest van Anton Webern, een muziek die wat noten betreft exg lang zaam is maar dan toch altijd nog over een bewegende onderstroom beschikt, iets wat ik bij de stille pantomime zonder woorden die er bij gedaan werd niet heb kunnen ontdekken. Bij het af en toe sluiten van mijn ogen mocht ik constateren dat de muziek (naast het strijkkwaret, ook „Drei Satze opus pos- thuum”), door het Nederlands Ballet or- AMSTERDAM. Eindelijk een volle (kleine) zaal in het Holland Festival. Een concert? Nee. Een opera? Nee. The ater? Nee. Een happening? Nee. Wat dan Wel? Cage, John Cage. De Parijse groep „Musijue et Scène d’Aujourd’hui” bracht de Song Books. Of Bong Sooks. Mag ook. Het werk bevat volgens de componist al zijn ideeën omtrent thea ter. Hé, dus toch theater? Naast de „songs” is er in de partituur geen mu ziek. Er moet andere muziek worden gespeeld die past binnen de versie in kwestie. Bach, Beethoven, Chopin, De bussy, Liszt, Schumann, Satie, zijn alle aanwezig via een verwijzing, een na bootsing of een citaat. En dan is er ook het toeval, de grote „metteur en scene”. Donderdag 17 juni Muziek. Amsterdam. Concertge bouw 12.30 uur: Steve Reich. Amsterdam, theater Carre uur: Alquin en Solution. Den Haag, Diligentia 20.15 John Cage Song Books. Opera. Amsterdam, Stadsschouw burg 20.15 uur: Of Mice and Men. Toneel. Amsterdam, Mickery 20.30 uur: Woyzeck. Poetry International moest gistera vond ook een Nederlander herdenken, de vorige week overleden dichter Paul Ro- denko. Campert had daartoe diens ge dicht Constellatie uitgekozen dat presen tator Geert Lubberhuizen bij aanvang van de avond voordroeg. Eigenlijk ge beurde deze korte herdenking te laat, want het dichtersfestival was immers al maandag geopend met een avond van Nederlandse en Vlaamse auteurs. Overigens was het gisteravond de offi ciële start van de manifestatie die nu volop recht deed aan het tweeds gedeel te van haar naam. Hoe internationaal het festival is, bewezen weer tal van dichters die vrijwel zonder onderscheid met schitterende poëzie naar Rotterdam waren gekomen. Zo was er Fazil Hüsnü Daglarca die zich alleen in zijn eigen taal, het Turks, kan uiten. Daglarca is in Turkije bijzonder populair en heeft al tijd een groot gehoor wanneer hij voor drachten geeft, wist Lubberhuizen te vertellen. Hij is een oud-legerofficier, maar heeft sedert de jaren ’50 een boekwinkel waar hij zijn eigen gedichten op een groot stuk papier voor de ramen hangt. Zodat de geïnteresseerden die soms van heel ver komen, in staat worden gesteld gedurende een week of twee kennis te nemen van het nieuwste werk van de dichter. Aanvankelijk trekt Daglarca de mees te aandacht van fotograferende landge noten, maar zijn werk wordt dooi- zijn vertaler ter plekke in het Nederlands voorgedragen en het applaus is na af loop warm en enthousiast. Het doet Daglarca, klein en gedrongen en met een zware rimpel in de nek, zichtbaar goed. Bijval is er ook voor de anderen. Niet AMSTERDAM. De uitvoering van de gigantische Symfonie no. 4 van Char les Ives door het Residentieorkest in het Amsterdams Concertgebouw onder lei ding van Christobal Halffter, Spaans dirigent en componist, maakte de gang naar de concertzaal meer dan de moeite waard. Daar is dan toch een Holland Festival voor nodig om zo’n werk op te zetten, want eerlijk gezegd, buiten de serie C-concerten gebeurt in de hoofd stad in het seizoen weinig spectaculairs en zelden iets nieuws. SCHEVENINGEN. Dinsdagavond mocht het Nederlands Dans Theater in het Circustheater zijn nieuwste aanwin sten voor het Holland Festival laten zien. Daarbij betekende het eerste werk van Jonathan Taylor een verrassing, het tweede van Gerhard Bohner een trage bedoelingendans waarvan de bedoeling niet te begrijpen viel en het laatste van Jiri Kylian een teleurstelling met toch enkele schitterende uitschieters. dersoog voor detaillering, die toch in grote verbanden worden samengevat. Er is een groeiperiode nodig ge weest. Een tekening uit 1967 geladen met symboliek waarin kruisridders en de graalkelk meespelen, beloofde toen al veel en in latere symbolische teke ningen is die belofte ruimschoots in gelost. Een schilderij uit die tijd haalt het dan nog niet. De gezochte ruimtelijke werking ontstaat er niet in omdat de vlakken als het ware zijn dichtgesmeerd. Evenwicht in de kleurstellingen is er dan nog even min. Ook in wat latere schilderijen zijn er nog te harde contrasten. In het werk van de laatste paar jaar echter breekt veel licht door, een veel betere nuancering van kleur- verhoudingen. Met zijn ideeënrijkdom kan hij dan ook meer uit de voeten Die frappeert al vanaf het eerste werkstuk, maar ze groeit uit naar voorstellingen die heel goede schil derijen worden ook als men ze geheel los ziet van de symboliek. Ze zijn niet meer zo sterk om der wille van de inhoud geschilderd. Joop Kobs onderhoudt banden met zowel het magisch realisme, het „klassieke” surrealisme als met het symbolisme dat de laatste jaren ook bij anderen baanbreekt. Hij heeft daarbinnen een eigen gebied gekozen. Zijn voorkeur gaat uit naar gesteente, naar elektronische techniek en naar gedramatiseerde mensfiguren (bijna altijd zijn vrouw) in vervreemdende situaties. Bergen vullen meestal het achterplan en op de voorgrond ko men vaak stillevenfragmenten voor. Het gaat dan nogal eens om oude elektronische apparatuur. Hij signa leert dus een tegenstelling tussen na tuur en techniek, met de mens als een soort door stille angst bevangen figuur. Het zijn vaak tamelijk bedrei gende situaties. In zijn tekeningen komen katten voor, ook al met een bepaalde dreiging. Ik geef hier een algemene indruk van het werk. Er zijn nog tal van andere beeldvormende elementen in te vinden. Die moet iedereen er maar zelf uithalen als hij gaat kijken om Leuk, dat Parijse driemanvrouwschap. Moet U ook eens bij U thuis laten optreden. Zal helemaal geen gekke in druk maken tussen de schuifdeuren. Echt niet. Waarom niet? Duur? Valt best mee. John Cage’s Song Books kos ten als uitgave tenslotte ook maar dui zend gulden. Wat is nou duizend gulden tegenwoordig? Maar goed, nu alle gekheid op een stokje. U kunt het eigenlijk allemaal voor niks krijgen. Als u een beetje familie en een beetje bulletjes hebt. Let op. De attributen. U hebt een piano, hoeft geen mooie te zijn. Een ouwe kinderwa gen. die staat nog wel op zolder. Een paar rolschaatsen, liefst verroest. En een ouwe type-machine, daar is in onze wegwerpmaatschappij ook wel aan te komen. Dan een beetje elektronische versterking. Kan gewoon met dat micro foontje via de radio, of anders neemt u een scheepstoeter. Dat is dus allemaal kest met aan het hoofd Jan S tulen, prachtig werd vertolkt. Het laatse ballet was „Elegia” op het eerste (langzame) deel van de zesde symphonic van Dmitri Sjostakovitsj. Die muziek zou ik het best karakteriseren met „weeïg” laat romantisch”. Veel tril lers, veel lange liggende tonen en veel gezwollen effect. De choreograaf Jiri Kylian is een onnavolgbare meester in het ontwerpen van lange eindeloos voortvloeiende bewegingen vol verras singen. In de pas de deux fragmenten uit dit ballet kwamen dan ook de schit terende uitschieters voor waarover ik in het begin van dit verhaal sprak. De groepsbewegingen bleven echter bij wat ik van Kylian meen te mogen verwach ten. Alles was hoofdzakelijk laag bij de grond gehouden, zat uitstekend in elkaar maar kon me niet boeien. Het Scheven- ingse publiek dacht hier kennelijk an ders over want men onthaalde dit slot- ballet op hartstoeh telijk ovaties ge mengd met luide bravo’s. CONRAD VAN DE WEETERING. V.,'- 1

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 15