WETSONTWERP BOERSMA HAALT DE EINDSTREEP DOORCEDRAAID Bouwvakkers in Peru wil Zeven Amsterdam eisen Provinciën kopen prijscompensatie Periodica mag nog een week verder werken Europese commissie blijft ondanks melkpoederberg werken I Winstuitkering dankzij korter RSV dreigt Nuclear te zullen sluiten RPS mag nu geld lenen F GELD i Examen gehaald? Geef een Prisma. 1 PRISMA VOLGENS WEEKBLAD: “1 MOTIE VAN WANTROUWEN HAALT HET NIET GOLFKARTON DUURDER Britse Liberalen gaan nieuwe leider kiezen Droogte teistert Frankrijk SRV& HEINEKEN r-i Bs I WOENSDAG 1976 1 6 JUNI ECONOMIE 17 MISVERSTAND I Kies een Prisma. Keus genoeg. Heineken bier bij SRV. Doe mee>M^ aan uniek letterspel. lijdelijk spelkaart bij elk krat Heineken bier. Vele prijzen, o.a. weekends naar Londen en Parijs. Alléén bij de SRV man. Wiiii Regering mag in lonen ingrijpen Ten aanzien van de herziening van het Isen ische I val- I >rre- eilijk I (ADVERTENTIE 3 (ADVERTENTIE. voor f125.- >w. S3 Zij keurden daarom het beleid van de commissie af met als verdere motivering dat „hun resolutie voor zichzelf spreekt.” 28.08 93.1» 06,00 45,00 85 00e ».oo Amerikaanse dollar 2,70-2,80 Engelse pond 4,77-5,07 Duitse mark (100) 104,75-107,75 Portugese esc. (100) 7,10-9,10 Belgische fr. (100) 6,66-6,96 Franse fr. (100) 57,00-60,00 Canadese dollar 2,77-2,87 Zwitserse fr. (100) 109,00-112,00 Zweedse kroon (100) 59,75-62,75 Noorse kroon (100) 48,50-51,50 Deense kroon (100) 43,50-46,50 Oostenr. sch. (100) 14,75-15,05 Spaanse pes. (100) 3,92-4,22 Griekse drachme (100) 69,00-72,00 Joegosl. dinar (100) 14,25-16,50. zij niet bereid, en ook niet in staat is om op eigen kracht deze hoogwaardige in dustriële activiteit voort te zeten. 3.35 UTRECHT, (ANP) Er zijn gevallen mogelijk waarin werknemers profiteren van misbruik van de werktijdverkorting. Industrierevu, het blad van de Industrie bond NKV. signaleert zo'n geval: Hyster bv in Nijmegen, een bedrijf, dat in 1975 soneei de maximale winstuitkering van zoveel winst heeft gemaakt dat het per- 8,3 percent van het jaarsalaris kon beta len. Al vanaf f. 79,-. Moderne kwaliteitshorloges. >.oo 1.00 1.00 3.00 >.50 7,00 >.00 L30« 1.50 Z.50 I, 50 8.50 3,60 6.00 0,00 3.00 8.30 2,50 7,90 8.20 II, 00 >3,10 15,50 10,50 ’1.90 12.10 15,10 13.00 13,10 >9.00 18,00 33.50 >5.20 19,10 >5.50 13,00 84.50 LONDEN (Reuter). De Britse Libe rale Partij gaat de komende weken ver kiezingen houden voor een nieuwe lei der, zo heeft de partij gisteren meege deeld. Het gaat tussen twee kandidaten, John Pardoe en David Steel. 13.90 '2.50 >8.40 17,70 >5,50 15.50 17.00 18,00 12.80 ’3.00e 13,50 39.00 16.80 >2.00 33,60 37,50e 34.00 16,00 15.50 5.50e 31.50 *7,00 56,50 90,50 43.50 73,60 02,70 59.50 80,003 49.00 80.00 93.00» 29.50 00.50 48.00 18,00 98.50 95,70 76.00 19.50 27,70 84.00 42.00 23.50 90,50 41.90 60.00 contractloon een gat zou ontstaan omdat blijft tot 9 percent. „Hoe pijnlijk ook, ik hecht er aan dat ons voorstel door de Kamer wordt aanvaard.” Aan haar wij zigingsvoorstel kleven, volgens de be windsman, bovendien grote technische bezwaren doordat minimumloon en een groot aantal daaraan gerelateerde uitke ringen uiterst nauw met elkaar zijn verweven. Zo zijn er alleen al 1,7 mil joen uitkeringsgerechtigden. Toch zag de minister nog wel moge lijkheden om een brug naar de PvdA- fractie te slaan. Als later in het jaar op grond van de prijsontwikkeling een na der gesprek over handhaving van de koopkracht in de stichting van de arbeid nodig zou zijn zou tevens de problema tiek van het minimumloon aan de orde kunnen komen. In oktober valt ook de peildatum voor het minimumloon. Dan zou onder ogen gezien kunnen worden of een bijstelling voor de minimumloon- trekkers tot stand kan worden gebracht. DEN HAAG (ANP). Zonder hoof delijke stemming is de Eerste Kamer gisteren akkoord gegaan met een wijzi ging van de beleggingswet, waarbij aan de Rijkspostspaarbank (RPS een uit breiding van de kredietfaciliteiten wordt gegeven. Deze uitbreiding betreft de mo gelijkheid van het verstrekken van le ningen aan particulieren. De fractie van de VVD in de senaat kreeg de aantrek - ning zich tegen dit wetsontwerp te heb ben uitgesproken. Het comité, dat zegt te spreken na mens ongeveer 1200 bouwvakkers dreigt met acties, als de prijscompenstaie niet doorgaat. Een woordvoerder van het co mité verklaarde, dat dergelijke actie» zouden kunnen bestaan uit het houden van demonstraties. Hij zei tevens, dat het sturen van de telegrammen moet worden gezien als ondersteuning van het vakbondsbeleid aangaande het loonover- leg. F fc,. slechts in het uiterste geval zal worden gehaneerd en dat het kabinet rekening zal houden met de verlangens van de vakbeweging. Wel hield hij de mogelijk heid open naderhand wel een negatief oordeel te vellen als uiteindelijk zou blijken dat het inkomensbeleid over 1976 niet aan de verwachtingen zou hebben beantwoord. Nu geeft de PPR in meer derheid krediet aan de regering. De Britse conservatieven vonden de hoogte van de kosten echter te erg. Zij dienden bij monde van fractieleider sir Peter Kirk al in mei een motie van wantrouwen in tegen de Europese com missie, omdat naag liun mening de com missie in Brussel „jammerlijk te kort wettelijk verstand Barendregt (PvdA) vooralsnog onopge lost. De minister stelt dat het minimum loon dit jaar nominaal met 13 percent zou stijgen als de regering niet de be voegdheid krijgt enige matiging zoals in de wetswijziging voorgesteld op te leg gen. Deze matiging beloopt bruto onge- de stjjging van het contractloon beperkt veer f 250. De minimumloontrekker ont vangt dan over de periode van juli tot december 1976 geen 50z bruto ofwel f 280 netto maar 250 bruto of 140 netto. Mevr. Barendregt is van mening dat de minimumloontrekker per 1 janu ari 1977 volledig voor de opgelopen schade over de tweede helft van 1976 schadeloos gesteld moet worden een mening die zij in een wijzigingsvoorstel heeft neergelegd. PJ v zwvekervKe In een begeleidende brief aan minister Lubbers stelt Rijn-Schelde-Verolme, dat Roterdam Nuclear houdt zich onder meer bezig de produktie van onderdelen voor kerncentrales. Zo zou het bedrijf een groot deel van de Zuidafrikaanse kernorder toegewezen hebben gekregen als die eind mei tenminsite verworven zou zijn door een combinatie van het Amerikaanse General Electric, het Zwit serse Brown Boveri en het Nederlandse RSV. De order ging verloren doordat de Nederlandse regering nog niet wilde be slissen over het verlenen van een kre- dietgarantie. dit Franse gaullist Liogier had hierop al gewezen Dit gold ook voor de radikalen Coppes Jansen en Van der Heem-Wagemakers die hun twijfels uitten over de effectivi teit van het instrument dat de regering nu in handen krijgt als het gaat om de beheersing van prijzen en tarieven. De Marinevoorlichtingsdienst heeft dit gistermiddag meegedeeld. Deze maand nog zal een Peruviaanse delegatie naar Nederland komen om de eventuele over dracht te bespreken. De Zeven Provin ciën werd in oktober 1975 uit dienst gesteld. De minister van defensie kon digde op 21 januari 1976 in anttwoord op Kamervragen aan dat verkoop van De Zeven 'Provinciën niet eerder zou plaats vinden dan nadat het. geleide wapenfre- gat H.M. De Ruyter in dienst zou zijn gesteld. Nu dit laatste inmiddels heeft plaatsgevonden (3 juni 1976) kan De Zeven Provinciën van de sterkte worden afgevoerd en verkocht. DEN HAAG (ANP). De regering van Peru, het land dat in 1973 de kruiser De Ruyter voor een bedrag van 22.500.000 van Nederland overnam, heeft gezegd ook belangstelling te heb ben voor een eventuele aankoop van de kruiser De Zeven Provinciën. minimumloon bleef het mis- tussen de minister en mevr. was geschoten” en „geen einde heeft kunnen maken aan de toenemende over schotten van melk en zuivelprodukten in de EEG.” PvdA-woordvoerder Van der Doef zei dat de meerderheid van zijn fractie genoegen kon nemen met de belofte van minister Boersma dat ontkoppeling van de wet en de feitelijke toepassing ervan mogelijk is. De druk op het centraal overleg is weggenomen en de fractie verwacht van de regering voorstellen die voor de vakbeweging aanvaardbaar zijn. Hij wees met nadruk op de samenhang van het loon- en inkomensbeleid met de hervormingsvoorstellen van de regering die naar hij verwacht met verve door het kabinet zal worden verdedigd. AMSTERDAM. (ANP) De advies- koersen (aan- en verkoopprijzen) buitenlands bankpapier luiden: Op de centrale markt in Amsterdam zijn gisteren 1250 kisten groente (voor namelijk sla) doorgedraaid. Op de foto is men bezig de groente, die nu als veevoer zal worden gebruikt, in een grote con tainer te storten. Minister Boersma van Sociale Zaken wees de Kamer er op hoe broodnodig deze wetswijziging is. Dat de inflatie ver is „ingevreten” blijkt wel uit de afwij zing van het bescheiden regeringsvoor stel in het centraal overleg een voorstel dat praktisch dezelfde koopkracht tot gevolg heeft als het FNV-voorstel. Vol gende week als de Kamer de eenper- centsoperatie behandelt hoopt de minis ter nadere informatie te verstrekken over zijn confrontatie met de Stichting van de Arbeid die nog deze week plaats vindt. Namens de meerderheid van de PPR- fractie sprak De Gaay Fortman het vertrouwen uit dat het instrument Het verzoek tot voortzetting van de activiteiten kwam van de curator in het faillissement, die er echter een voor waarde aan verbond: binnen korte tijd moest er geld beschikbaar komen om de lonen te kunnen betalen. De handels- rechtbank bepaalde dat dinsdag nog het geld voor die lonen op tafel diende te komen. Volgens r landbouwcommissaris Lardi- nois werden de zuivelprijzen vroeger te hoog vastgesteld. De Europese commissie komt binnenkort met nieuwe voorstel len. Tweehonderdduizend ton magere melkpoeder zal waarschijnlijk in de vorm van voedselhulp kunnen worden afgezet, maar de ministers voor onttwik- (Van onze correspondent) ROTTERDAM, Het scheepsbouw- concern Rijn-Schelde-Verolmc heeft mi nister Lubbers van Economische Zaken om twee renteloze leningen van in to taal 30 miljoen gulden gevraagd voor het in stand houden van de RSV-doch- ter Rotterdam Nuclear. Als de overheid deze steun niet uiterlijk 1 januari ver strekt zal RSV het bedrijf, waar nu nog 525 mensen werken, sluien. Minister Boersma wees er op dat in de ontwikkeling tussen minimumloon en Hoewel Rotterdam Nuclear in de peri ode 1970-1975 al verliezen leed tot een totaalbedrag van 70 miljoen gulden, hield RSV het bedrijf volgens het week blad in stand met het uitzicht op het Nederlandse programma voor de bouw van kerncentrales. Ook de WD-fractie steunde het rege ringsvoorstel. Volgens woordvoerder Rietkerk omdat zijn fractie het belang van de bestrijding der werkloisheid en de inflatie vooropstelt. Hij wilde echter niet vooruitlopen op de inhoud van een eventuele loonmaatregel. Het personeel van de kranten van de Standaardgroep heeft zijn salaris over mei pas op 11 juni in handen gekregen. Op een gegeven moment was er onge veer 3,5 miljoen gulden beschikbaar op de voornaamste Vlaamse bank in België, de Kredietbank. Omdat die bank ook vorderingen op het bedrijf heeft, aarzel de ze het reeds gestor te geld voor uitbe taling der lonen vrij te geven. Een bliksemactie van een aantal redacteuren van de kranten, waarbij zelfs leden van de regering werden ingeschakeld, was nodig om de bank over haar aarzelingen heen te helpen, aldus verluidt in welin gelichte klantenkringen in Brussel. AMSTERDAM. (ANP) Een actieco mité van bouwvakkers, die werkzaam zijn in de Amsterdamse uitbreidingswijk Holendrecht, heeft gisteren telegrammen gestuurd aan de diverse patroonsorgani saties (werkgeversorganisaties) waarin wordt aangedrongen op het geven van een volledige prijscompensatie 102) per 1 juli. De zeven socialisten Konings, Voort man, Spinks. Albers, Hartmeijer, Drenth en Poppe vonden het principieel onaan vaardbaar dat de overheid onder de huidige economische omstandigheden het arbeidsvoorwaardenbeleid kan bepalen zonder dat ook maar de geringste zeker heid bestaat dat er ook meer arbeid splaatsen zullen worden geschapen. E- venmin zijn zij er van overtuigd dat de koppeling met de voorstellen tot vergro ting van de invloed der personeelsverte genwoordiging gehandhaafd zal kunnen worden. Overigens betekent hun stemge drag niet dat zij hun vertrouwen in het kabinet-Den Uyl opzeggen. De failliet verklaarde Periodica heeft, aldus ingewijden schulden van 20 mil joen gulden. De gehele Standaardgroep zou bijna 70 miljoen gulden schuld heb ben. Het zal de eerste keer zijn dat de Britse politieke partij zijn leider zal tóen kiezen door de leden in het gehele land en niet door stemming van parle mentsleden. De uitslag wordt op 8 juli ’erwacht. Overigens voert RSV als hoofdoorzaak voor de slechte gang van zaken bij Rotterdam Nuclear aan, het besluit van de Nederlandse regering om pas in de loop van 1977 te beslissen over de bouw van drie kerncentrales in Nederland, aldus EW. Door dit uitstel mist Rotter dam Nuclear de komende paar jaar orders voor reactorvaten en reactorbin- nenwerken voor deze drie centrales, plus compensatle-orders van General Electric en het Duitse KWU, waardoor het be drijf een te lage basisbezetting heeft aan nucleair werk. Oorzaak van de prijsverhoging, de eerste sinds juni 1974, zijn onder meel de grote kostenstijgingen van grondstof fen, energie en lonen. Ook de opnieuw toegenomen vraag naar oud-papier een belangrijke grondstof voor de pa pierfabricage zal leiden tot verdere verhoging van de prijzen van golfkar tonnen verpakkingen. De heer Voute (VVD) ontwikkelde in het debat ernstige kritiek op de voorge nomen oprichting van een postbank. Zijn suggestie om het vraagstuk van deze postbank en daarmee samenhan gende problemen voor nader onderzoek aan een staatscommissie voor te leggen werd door minister Duisenberg (Finan ciën) van de hand gewezen. De bewindsman verdedigde ook het bestaansrecht van de Rijkspostspaar bank. In het Kamerdebat was het de CH-woordvoerder De Geer van Oude- gein, die zich afvroeg of onder de huidi ge omstandigheden de RPS nog reden van bestaan heeft. Volgens hem kunnen de spaarders „even goed en even gemak kelijk” ook elders terecht. BRUSSEL. (ANP) De n.v. Periodi ca, de drukkerij van de Standaard groep. uitgeefster van De Standaard en een viertal andere Nederlandstalige kranten in Vlaanderen, mag haar activi teiten voortzetten tot 22 juni. Daartoe heeft de handelsrechtbank van Brussel gisteren besloten. Een week geleden werd de drukkerij (kapitaal ongeveer 24 miljoen gulden, voor 85 pet eigendom van de nv De Standaard en voor 15 pet. eigendom van de nv Mirax, die weer voor 100 pet eigendom is van de nv De Standaard) failliet verklaard. Dit blijkt uit een publicatie van „Else- viers Weekblad” dat zijn kennis zegt te hebben uit een nog geheim rapport dat het scheepsbouwconcern samen met functionarissen van het ministerie van Economische Zaken heeft opgesteld. Hoe ernstig de situatie is, wordt geïl lustreerd door de Haute Garonne, een departement waar de graangewassen voor de helft zijn vernield. Na een milde winter, niet veel sneeuwval en het uitblijven van regen is het waterpeil in reservoirs en rivieren alleen maar gezakt, juist nu de land bouw veel nodig heeft en het toeristen seizoen op gang komt. DEN HAAG (ANP) Zeven leden van de PvdA-fractie en drie van de PPR hebben gisteren hun stem onthouden aan de wijziging van de wet op de loonvorming. Maar ondanks deze afwijkende houding van een aantal regeringsgezinde kamerleden haalde het wetsontwerp royaal de eindstreep doordat verder alleen kleinere fracties als CPN, DS’70 en de PSP ertegen stemden. In het wetsontwerp wordt de regering de bevoegdheid verleend om voor de tweede helft van 1976 in de loonontwikkeling in te grijpen. Maar omgekeerd hoeft de Europese commissie ook weer niet te denken dat zij het laatste halve jaar wait het Euro pese parlement betreft op rozen zal zitten. Er was voldoende kritiek ondanks het ontbreken van de politieke wil om de commissie naar huis te sturen en de regeringen van de negen landen in moeilijkheden te brengen door voor een periode van een half jaar nog eens een nieuwe commissie te gaan benoemen. Het debat van dinsdag ging over de Europese melkplas of beter gezegd over de melkpoederberg. De negen landen van de EEG produceren meer melk dan er geconsumeerd of verkocht kan wor den. Volgens de laatste gegevens is er nu een overschot van een en een kwart miljoen ton. De kosten hiermee verbon den rijzen dan ook de pan uit. Land bouwcommissaris ir. Lardinois kwam in mei na aandringen van het Europese parlement uiteindelijk met harde cijfers. Het overschot is zo groot dat het de negen landen samen in verband met opslag, rente en dergelijke 83,2 miljoen rekeneenheden kost, wat omgerekend neerkomt op meer dan driehonderd mil joen gulden. En de huidige droogte zal geen oplos sing brengen, zo stelde ir. Lardinois, omdat het merendeel van de koeien niet in uitgedroogde weiden loopt, maar op stal staat. STRAATSBURG (ANP). Een motie van wantrouwen tegen de Europese commissie heeft geen schijn van kans in het Europese parlement. De motie inge diend door de (voornamelijk Britse) con servatieve fractie (17 van de 198 zetels) bleek gisteren in de vergadering van het Europese parlement in Straatsburg geen enkele steun te kunnen krijgen van alle andere fracties. Indien deze motie 99 stemmen zou krijgen zou de Europese commissie, het dagelijks besituur van de EEG met offi cieel nog een half jaar voor de boeg, moeten opstappen. HAARLEM. (ANP) Per 21 juni gaan de prijzen van golfkarton met 2 tot 6 pet omhoog afhankelijk van de kwali teit, zo heeft de Vereniging van Neder landse Golfkartonfabrikanien meege deeld. In datzelfde jaar heeft Hyster een werktijdverkorting gehad van 40 percent gedurende zes weken voor 200 van de 570 werknemers. Conclusie van de In dustriebond NKVmede dank zij de door de gemeenschap uit de werkloos- heidspot betaalde werktijdsverkorting is er een maximale winst behaald. Volgens Industrierevu hebben de vakbonden steeds bezwaar gemaakt tegen de werk tijdverkorting, zonder dat de instanties zich er iets van aantrokken. De 41-jarige Pardoe is een radicaal die *il dat de kleine partij meer op de ’’oergrond treedt en de 38-jarige Steel Wrdt een realistische hervormer ge- joemd. Beiden vinden dat de partij een. wige impuls nodig heeft om bij het Publiek aan te slaan. De liberalen, de derde Britse politieke Mij, hebben slechts 13 zetels in het zetels tellende Lagerhuis. Na het «treden van Jeremy Thorpe in mei Wdt de leiding waargenomen door de We staatsman Jo Grimond. PARIJS. (AFP) De droogte die in Frankrijk heerst verontrust zozeer de landbouw en veeteelt, dat de directie van Electricité de France (EDF) heeft besloten met ingang van dinsdag de spanning op het gehele Franse elektrici teitsnet met 5 percen te verminderen om een verbruiksbesparing van 1 per cent te verkrijgen. kelingshulp van de negen moeten voorstel nog goedkeuren. De en daarbij gesteld dat „voedselhulp, nog af gezien van zijn humanitaire kant, een uitstekende economische afzetmogelijk heid kan zijn. D D

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 17