Manager van Frazier liet boksduel staken Onrust rond Cruijff Geen judoka’s naar Olympische Spelen BUDO BOND K WAAD OP NOC Mecking leidt a SPORTIEF „Als ik word aangevallen bijt ik terug en denk verder: barst maar” «hmb F 1 Niet in alle WK-kwalificatieduels WOENSDAG 1 6 JUNI 19 76 SPORT Opgave Voordeel r (Van onze speciale verslaggever) ZAGREB Als een kloek waakt bondscoach George Knobel over zijn spelers. Van verschillende kanten wordt de rust in de Nederlandse voet balselectie bedreigd en de Brabantse oefenmeester is tot veel, zo niet alles bereid teneinde zijn formatie woensdagavond onder optimale omstandig heden tegen Tsjechoslowakije aan de start te kunnen brengen. Bij de uit voering van zijn taak komt toch wel duidelijk naar voren, dat hij binnen de voetbalbond zonder meer als autoriteit wordt erkend. Zo zal het ook blijven, zolang de twee krachtigste figuren binnen de KNVB, Johan Cruijff en Jacques Hogewoning, de voorzitter van de sectie betaald voetbal, achter hem blijven staan. F Vaderdag MWi U &.J 19 4 KNOBEL VINDT KRITIEK NU MINDER BELANGRIJK wee- Joe Frazier: vierde nederlaag. George Foreman: 42ste overwinning. George Knobel: ,Jk probeer de spelers zoveel mogelijk te helpen". Hennie Kuiper: tegenaanval mislukt. (Van onze speciale verslaggever) (Van onze sportredactie) Jan Bosman: „Vreselijk teleurgesteld". Aanval Hennie Kuiper op leiderspositie afgeslagen gevolg van dc beslissing van het NOC om halfzwaargewicht Jan Bosman niet voor uitzending in aanmerking te laten komen. Een besluit dat de woede van Budobond-voorzitter Methorst heeft op geroepen. Ook Jan Jongbloed weet dat hij geen aanspraak kan maken op een vaste posi tie. „Toch vind ik hét leuk om erbij te zijn, al komt het me nu, zo vlak voor vaderdag, niet zo goed uit. Mijn schoon moeder staat nu achter de toonbank en ze zal het wel druk hebben.” UNIONDALE (ANP) Oud-wereldkampioen boksen in het zwaargewicht, George Foreman (27), heeft in de afgelopen nacht in Uniondale (VS) voor de tweede keer in zijn carrière Joe Frazier (32) verslagen. Na twee minuten en 26 seconden in de vijfde ronde, nadat Frazier in die ronde al twee maal was neergegaan, staakte scheidsrechter Valan, op verzoek van Frazier’s manager Eddie Futch, de strijd. derheid niet gebruiken om Romero te rijden. de en AC. 'C Joe Frazier, van 1970 tot 1974 wereldkampioen in het zwaargewicht, verscheen met kaalgeschoren hoofd in de ring. Reeds in de eerste ronde raakte Foreman zijn tegen stander met enkele krachtige combinaties. In de tweede ronde, de enige ronde die Frazier op zijn naam wist te brengen, veerden de 14.000 toeschouwers op toen Frazier zijn tegenstander met twee linkse hoeken raakte. Daarna was het gedaan met Frazier. De enige die nog punten scoorde was Foreman, totdat Frazier, na twee linkse hoeken en een rechtse op de kaak, in de vijfde ronde twee maal neer was gegaan en zijn manager het raadzamer achtte de strijd te laten staken. Foreman boekte daardoor de 42ste overwinning in 43 gevechten. Na deze overwinning lijkt Foreman de winnaar van het gevecht om de wereldtitel, tussen Muhammad Ali en Ken Norton op 28 sep tember te mogen ontmoeten. De uitslag van de zevende etappe: 1. Pesarrodona (Sp.) 172 km. van Lo carno naar Riederalp in 5 uur, 11 minu ten en 32 sec., 2. Romero (Fr.) 5.12.29, 3. Pronk (Ned.) z.t., 4. Thurau (Wdld) z.t., 5. Pollentier (Belg) z.t., 6. Martins (Port), 7. Kuiper (Ned.) z.t., 8. Maertens (Belg) 5.13.20, 9. Malfait (Belg) 5.16.28, 10. Co- mino (Ita) z.t., 20. Tabak (Ned.) op 9.44, 22. Pijnen (Ned.) op 10.13, 36. Van Kat wijk (Ned.) op 21.56, 49. Schuiten (Ned.) z.t., 61. Prinsen (Ned.) op 24.57, 63. Van Helvoirt (Ned.) z.t. Terug naar Knobel die zich over deze, voor hem randverschijnselen, niet druk wenst te maken. Hij heeft andere zaken aan zijn hoofd. Zoals de problemen die er zijn ontstaan tussen de afdeling pu blic relations van de KNVB en de Ne derlandse sportpers. De heren Hamstra en Grifhorst doen er werkelijk alles aan om de toch al niet zo beste relatie tussen Oranje en de verslaggevers nog meer te vertroebelen. Het aantal punten waarop dit duo dwars ligt, is te groot om op te noemen. Vandaar dat Knobel keer op keer aan zijn jasje wordt ge trokken om in ieder geval een redelijke Nog altijd ziet Knobel er tegen op om vooral na een wedstrijd de journalisten te woord te staan. „Het is een verschrik kelijke opgave. De vraagstelling en ik zal nu ik dit zo duidelijk zeg de pers wel weer op m’n neus krijgen is vaak erg lullig. Ik geloof ook niet, dat de mensen zo nodig de kreten die trai ners eruit stoten, willen lezen. Maar ja. dat is mijn zaak niet. Hoe dan ook, ik kan tegenwoordig het meeste van de kritiek op mij van me af laten vallen. Vroeger deed dat echt pijn. Nu is het zo, dat ik, als ik word aangevallen, terugbijt en voor de rest denk ik dan: barst maar. Jullie zoeken het maar uit.” Twee kilometer voor de beklimming van de Furka demarreerde José Pesarro dona. Niemand reageerde en de winnaar van de Ronde van Spanje zette door. Kuiper, Pronk en Thurau wezen Romero erop, dat hij zijn trui moest verdedigen. Tenslotte bedroeg de achterstand van de Spanjaard in het algemeen klassement niet meer dan twee minuten en zeven seconden. Romero beschikte echter niet over de steun van ploeggenoten. Toen de voorsprong van Pesarrodona was opgelo pen tot ruim anderhalve minuut, begon nen de Raleigh-coureurs aan de achter volging om hun eigen posities te verde digen. Zij konden hun numerieke meer- los Algemeen klassement: 1. Romero (Fr.) 27 uur, 16 minuten en 51 seconden, 2. Kuiper (Ned.) op 9 sec., 3. Martins (Port.) op 22 sec., 4. Pollentier (Belg) op 1.08, 5. Pesarrodona (Sp.) op 1.10, 6. Pronk (ed.) op 1.23, 7. Maertens (Belg) op 4.52, 8. Julien (Fr.) op 6.19, 9. Thurau (Wdld) op 8.00, 10. Martinez- Heredia (Sp.) op 11.24, 22. Tabak (Ned.) op 27.21, 23. Schuiten (Ned.) op 29.08, 26. Pijnen (Ned.) op 38.54, 28. Van Helvoirt Ned.) op 44,47, 39. Prinsen (Ned( op 52.06, 56. Van Katwijk (Ned.) De opstelling voor het duel tegen de Tsjechen heeft Knobel nog niet prijsge geven. Ook ontkent hij dat er wat dit ZAGREB. Terwijl er vooral bij een aantal KNVB-officials onrust is ontstaan over de berichten dat Johan Cruijff na de strijd om de Europese titel niet meer volledig beschikbaar zal zijn voor Oran je, leeft de selectie van bondscoach Ge orge Knobel zelf in alle rust naar de wedstrijd tegen Tsjechoslowakije toe. Het was overigens de bedoeling, dat het nieuws over Cruijff, die in verband met de belangen van zijn club Barcelona zeker niet in alle kwalificatiewedstrijden voor de WK in Argentinië wil meedoen, pas na afloop van de twee wedstrijden in Joegoslavië bekend zou worden. Het peloton begon in gesloten forma tie aan de beklimming van de Gotthard (na 78 kilometer), toen Hennie Kuiper zijn kans waagde. Hij ging niet tot op de bodem van zijn kunnen met het oog op de nog komende zware kilometers. Hier door bleef zijn voorsprong op de top beperkt tot 25 seconden. Romero kwam als tweede boven. De Fransman had een groepje sterken op sleeptouw: Bert Pronk en Dieter Thurau, die de vlucht van Kuiper controleerden, Fernandez, Martins, Pesarrodona en Pollentier. In de lange afdaling slaagde de groep erin Kuiper te achterhalen. Alleen Fernandez kon het tempo niet volhouden. ZANDVOORT. De Nederlandse ploeg bij de Olympische Spelen in Mon treal zal geen judoka tellen. Dit als „Wij vinden dat met onze belangen is gesold. Na de eerste afwijzing van Bos man - want hij is de man waarom het in tweede instantie alleen nog draaide - hebben wij het NOC verleden week een brief doen toekomen. Op verzoek van het NOC hebben wij daarbij de resulta ten van internationale toernooien inge sloten. En dat terwijl de eerste afwijzing al geschied zou zijn op grond van kwali- ficatie-eisen. Bij de wereldkampioen schappen in Wenen eindigde Bosman als vijfde. Hij ging ten onder tegen de man die uiteindelijk winnaar bleek. Hoe het ook zij, Knobel’s Tsjechische collega Vaclav Jezek heeft aan alle gis singen over zijn tactische plannen voor de wedstrijd op woensdagavond een ein de gemaakt door zijn opstelling bekend te maken. Die is als volgt: Viktor; Pivarnik, Capkovic, Ondrus, Koegh; Pol lak, Moder, Panenka en Dobias; Nehoda en Masny. immers nadrukkelijk bij de regering aangeklopt voor steun om de noodlij dende bedrijfstak „betaald voetbal” overeind te houden. Het enthousiasme van premier Den Uyl en zijn ministers nu de De vermoedelijke opstelling van Ne derland: Schrijvers; Suurbier, Van Kraay, Rijsbergen en Krol; Neeskens, Jansen en Willy van de Kerkhof; Rep, Cruijff en Rensenbrink. afvaardiging in Montreal Atletiek Bij het voor-OIympisch toernooi, dat verleden weekend in Amsterdam werd gehouden, eindigde Bosman op de eerste plaats. Hij verloor slechts een van zijn zes partijen. Dat was tegen een Italiaan se Montreal-ganger, maar Bosman ver sloeg een Belgische en een Oostenrijkse judoka die eveneens naar de Spelen gaan. Dat alles wordt zo maar terzijde geschoven. MOEREL. (SI)Hennie Kuiper is er gisteren niet in geslaagd de leiderspositie in de ronde van Zwitserland te herove ren op de Fransman Andre Romero. De wereldkampioen heeft het geprobeerd in de zware zevende etappe, die over de Gotthard en de Furka voerde. Op de Gotthard ging hij er alleen vandoor, maar Romero slaagde erin Kuiper terug te pakken. José Pessarodona kon profi teren van de strijd tussen Kuiper en Romero. De Spanjaard won de etappe met een voorsprong van 57 seconden op een groepje waarin alle favorieten zaten. De resultaten uit de derde ronde zijn: Balasjov (Sov)-Tsjesjkovski (Sov) Va-Vs, Spasski (Sov)-Ljubojevic (Jsl) Va-Va, Ri- bli (Hong)-Biyiasas (Can) afg., Torre (Phi)-Uhlmann (DDR) 0-1, Mariotti (It)- Browne (VS) Va-'/a, Harandi (In)-Hort (Tsj) 0-1, Panno (Arg)-Mecking (Braz.) 0-1, Kavalek (Tsj)-Gheorghiu (Roem) ’/a- */a, Pachman (Wdld)-Quinteros (Arg) afg. Poloegajevski (Sov)-Tan (Sing.) 1-0. MANILLA (ANP). In de derde ronde van het inter-zonale schaaktoer nooi te Manilla heeft Enrique Mecking gewonnen van Panno. Na drie ronden bezet de Braziliaanse grootmeester de eerste plaats met 21/a punt. Hij wordt gevolgd door Hort (Tsj) en Uhlmann (DDR), die beiden twee punten behaal den, maar nog partijen tegen respectie velijk Mariotti en Spasski moeten uit spelen. Bosman is een medaillekandidaat. Maar een aantal leken beslist over zijn uitzending. Dat geldt trouwens voor in Stockholm be- van de Europese Knobel was wel op de hoogte van Cruijff’s beslissing, maar hij meent dat Jan Bosman zelf steekt zijn teleurstel ling ook niet onder stoelen of banken. „Na die zege op het toernooi in Amster dam rekende ik erop te worden uitge zonden. Ga je de resultaten na dan is het a Heen bij de Europese kampioen schappen in Kiev misgegaan. Voor mij is het een enorme tegenvaller maar ik ga gewoon door. Volgend jaar komt er waarschijnlijk een nieuwe gewichtsklas- se tot 86 kilo en dat is voor mij veel gunstiger”. De Westdultse afvaardiging naar de Olympische Spelen in Montreal omvat in totaal 311 sportlieden. Atletiek en roeien leveren de meeste deelnemers: respectievelijk 58 en 47. Cees Bal heeft de profronde van Woerden gewonnen. Hij legde de 100 kilometer af in twee uur, zes minuten en 54 seconden. Bal versloeg In de eindsprint medevluchter Jan Raas. Gerard Vlanen werd, op dertig secon den, derde. De Tsjech Alipl Kostadlnov heeft de vijfde etappe van de Ronde van Oostenrijk voor amateurs gewonnen. De Oostenrijker Wolfgang Steinmayr behoudt de leiding in het algemeen klassement. Tom Okker, als negende geplaatst voor het tennistoernooi van Wimbledon dat maan dag begint, ontmoet in de eerste ronde de Amerikaan Sandy Mayer. De Delftse basketbalclub Pioneer Punch heeft Jan Bruin aangetrokken als opvolger van Trainer-coach Bill Sheridan. Rudi Gutendorf is het komende seizoen trainer van de naar de Bundesliga gepromo veerde vereniging Tennis Borussia uit West- Berlijn. t Rudi Lubbers, oud-Nederlands bokskam pioen in het zwaargewicht, wordt beheerder van een bowling-centrum in het Drentse Rolde. Zweden won in Stockholm een atletiekin- terland tegen Hongarije met 117-93. Beste Prestatie: de 8.26.8 van Anders Garderud op de 3000 meter steeple chase. Sir Stanley Rous is noemd tot erevoorzitter Voetbal Unie (UEFA). Ook het gebrek aan waardering voor zijn aandeel in de successen van het Nederlands elftal kan Knobel niet meer uit zijn evenwicht brengen. Althans niet op de momenten waarop hij, ontdaan van de spanningen die hem in de uren van en rond de wedstrijd bevangen, over zijn vak en taak filosofeert. „Het ligt simpel: het elftal moet het doen. Ik probeer de spelers zo veel mogelijk te helpen. Verder moeten de critici mijn inbreng maar op de juiste waarde pro beren te schatten.” In ieder geval van zeer grote waarde acht de bondscoach de aanwezigheid van zijn equipe in Joegoslavië. Niet om eventueel revanche te kunnen nemen op West-Duitsland („Die gedachte is absurd. Een Europes kampioenschap is gewoon niet te vergelijken met een wereldkam pioenschap”), maar wel omdat opnieuw de mogelijkheid bestaat het imago van het Nederlands voetbal te verbeteren. „Er zullen een miljard mensen de wed strijden via de televisie volgen. Dat be tekent een prachtige kans voor ons. Niet alleen het Nederlands elftal profiteert ervan als er goed gespeeld wordt, maar ook de clubs. Die kunnen dan weer hogere bedragen vragen als ze voor vriendschappelijke wedstrijden worden uitgenodigd. En natuurlijk is het ook gunstig voor onze trainers. Die komen dan nog beter in de internationale markt te liggen.” Op twee fronten werd en wordt Kno bel de laatste tijd van binnenuit tegen gewerkt. De belangrijkste zaak, de fi nanciële kant van het Joegoslavisch avontuur, is inmiddels onder druk van Knobel naar volle tevredenheid van de spelers en hun bondscoach afgewerkt. Ruud Krol, die veelvuldig overleg heeft gepleegd met Cruijff, kruiste met succes de degens met Ton Zwikstra, de finan ciële man van de bond. Officieel zijn de premies die de spelers deze week kun nen verdienen, niet bekend gemaakt, maar het is de afgelopen dagen een publiek geheim geworden dat de Euro pese titel de heren voetballers 25.000 gulden de man op zal leveren. meerdere takken van sport. En ik vind het dan ook tijd worden, dat de zaak van de selectie op de helling gaat. Wij hebben geen enkel verweer tegen de beslissing van het NOC, die dictatoriaal is opgetreden. We kunnen niet anders dan berusten, want het NOC is een autonome organisatie. Bij een kort ge ding of zo word ik regelrecht verliezer. En met uittreden uit het NOC schiet je ook niets op. Van de Olympische ge dachte van: deelnemen is belangrijken dan verliezen, komt op deze manier trouwens weinig terecht. Bovendien steekt het ons zeer, dat er nimmer iemand van het NOC onze kan didaten op internationale toernooien heeft bekeken. Maar afgelopen weekend was meneer Kerdel (NOC-voorzitter) wel bij het roeien in Luzern”, aldus de bittere reactie van de Budo-bondsvoor- zitter. was al niet groot en ze hebben opnieuw een sterk argument om subsidie-aanvraag af te wijzen. Het zal niemand verbazen dat dit vorstelijk honorarium in deze tijd van nivellering van de inkomens met name door de overheid zal worden afgekeurd. En dat is voor de KNVB toch een moeilijke zaak. De voetballeiders hebben Tijdens de zevende etappe is Fransman Gay ten val gekomen daarbij ernstig gewond geraakt. Gay liep een schedelbasisfractuur op. Mond-op- mond-beademing van ronde-arts Grünig deed erger voorkomen. Uitslag Hanegem? „Ik vond goed staan.” Aangenomen moet toch worden dat „de Kromme”, die het afgelopen keinde met echtgenote Truus een tennis toernooi in Hendrik Ido Ambacht heeft gewonnen en door het spelen van zeven wedstrijden in twee dagen vele kilo’s is afgevallen, woensdagavond niet in de basisformatie zal staan. Datzelfde geldt voor Jan Peters, die zelf er zo langza merhand van overtuigd is geraakt, dat zijn voetbal niet goed te combineren is met dat van Johan Cruijff. „Het is erg jammer. Het feit dat ik geen vaste plaats heb in het Nederlands elftal, scheelt me uiteraard enorm in mijn financiële mogelijkheden bij een nieuw contract.” er toch nog wel een regeling met zijn aanvoerder kan worden getroffen. „Voor mij is het een simpele zaak, maar ik kan er natuurlijk altijd wel een pro bleem van maken”. Het ziet er inderdaad naar uit dat een aantol bondsbestuurders in paniek is ge raakt. Er wordt namelijk al gesproken over een spoedberaad, dat een dag na de ontmoeting met de Tsjechen moet wor den gehouden. Daarvoor zou zelfs be stuurslid Ton Zwikstra eerder naar Joe goslavië vertrekken. Maar voor velen is dit alles aanleiding om te veronderstel len dat er ook nu al moeilijkheden zijn, waarbij dan gedacht wordt aan proble men over de financiën. Die veronderstelling wordt echter met nadruk door Knobel naar het land der fabelen verwezen. Verder wordt er ge speculeerd over de mogelijkheid dat Cruijff op korte termijn een uitslag wenst over de door hem gestelde voor waarden met betrekking tot die komen de WK-kwalificatiewedstrijden. communicatie met hem en de spelers mogelijk te maken. Het is opvallend dat de bondscoach, die toch niet bekend staat als een vriend van de sportjournalisten, steeds weer alle mogelijke medewerking verleent. Hij geeft het toe, dat hij zijn opstelling tegenover de pers heeft veranderd. „Dat is inderdaad na de uitwedstrijd tegen Italië gebeurd. Ik heb me bij die zaken rondom die interland neergelegd. Ieder een heeft tenslotte het recht te schrijven wat hij wil. Ja, ik heb me daar in het verleden steeds tegen afgezet, maar ik moest er gewoon aan wennen.” betreft iets kan worden afgeleid van de vaste nummers die de spelers voor dit gebeuren in Joegoslavië hebben gekre gen. Waarom Cruijff dan niet zijn favo riete „nummer 14”? „Hij is me al eens een keer als nummer 14 ontglipt (bij Ajax - red.) en als nummer 9 heeft hij voor mij altijd goed gespeeld.” En Van nummer 12 hem Dat het lot Tsjecho-Slowakije als eer ste opponent heeft aangewezen, wordt door Knobel gezien als een voordeel. Zoals hij ook blij is met de aanwijzing van Thomas als arbiter. Voor de finale geeft de bondscoach de voorkeur aan West-Duitsland. „Nee, dat heeft niets met een revanchegedachtc te maken. Ik heb al gezegd dat ik daarin niet geloof. Het enige belangrijke punt is, dat hon derdduizend Joegoslaven dan achter ons zullen staan als we tegen die Westduit- sers spelen. Er is tenslotte zo’n 30 jaar geleden ook hier oorlog geweest.”

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 19