Vorster spreekt met Kissinger in het Beierse woud Westduitse Fronten in Libanon douaniers hadden rustige dag gearresteerd in DDR Opvallend Church acht Italiaanse president niet schuldig Spaans blad meldt anti Arias-Navarro actie Buitenlandse bezoekers niet meer naar Mao Indonesië laat voor eind 1978 alle politieke gevangenen vrij A A AMALRIK Franjieh zou instemmen met vredesmacht toont Lockheed-rel zou communisten doen winnen Gevaarlijke raketten in W.-Duitsland gestolen MANSHOLT Verzet tegen hervormingsplannen op ILO-congres in Genève door mco scheepmaker Bekendmaking ri WOENSDAG 1976 1 6 JUNI 3 BINNEN- EN BUITENLAND J gst Ambrosio uto log J nd” ken 7' rten ater Bob king Chili s <r•'•smrS1 té j (Van onze redacteur in Bonn) KISSINGER het .•A Voor het overige is de politiek van de Bondsregering erop gericht met iedereen gesprekken te voeren wanneer daardoor de ontspanning wordt gediend, aldus de spreker van het ministerie van buiten landse zaken. een een sge- loge ring ken- ■val- eren rd en Later werd gemeld dat Franjieh zijn toestemming gegeven zou hebben tot het zenden van een pan-Arabische vredes macht. Riad is inmiddels naar Damascus teruggekeerd. Hij zei dat de besprekin gen in Beiroet zullen worden voortgezet en noemde het resultaat van zijn onder houd bemoedigend. In Jeruzalem waarschuwde de Israëli sche premier Rabin, voor „de gevaren die kunnen ontstaan wanneer Libanon een door terreurorganisaties of een door Syrië beheerst land zou worden”. een eigen hervormingsprogram opstellen en peilen of daar voor een meerderheid in de Cortes te vinden is, aldus deze zegsman. gis- kend gens g en >t 18 e eis Joe- Z3 in loten ge- jwen rvol- zaak ideld r het zaar- 1. De reten er in otre- ■eni- baar een door zijn m te rreeg haar ;en- zes roor ?erd ak- >nt- van ■ken itel. ing- en ens de- aar ter- De niet ■va- een ini- che dat on teer ring eeft Ma- ;de- ?en- uur leur van Ber- ister het huis ouw loeg ders- l en 34 cht ?en op al len oor ers lil- ng- ers. de ve- ndt uur Do Ivis BEIROET (DPA, Reuter) De toestand in Libanon was gisteren rustig aan de fronten. De pogingen tot het laten optreden van een pan-Arabische vredesmacht hebben nog geen succes gehad. De secretaris-generaal van de Arabische liga, Mahmoed Riad, heeft daar gisteren in de buurt van Beiroet over gesproken met leidende rechtse politici, die sceptisch staan tegenover een dergelijke vredesmacht. lijst" isatie ie in jO is niet -nati- m de ndere zijn iopië. ■laten van i de heb- ■hou- rheid n fi- is de ds 15 :ings- Dat er conferenties van ambassadeurs van andere landen in de Bondsrepubliek plaatsvinden en daaraan de minister van buitenlandse zaken van het betreffende land deelneemt, is diplomatiek gezien niet buitengewoon. Hoewel de deelne ming van premier Vorster aan de confe- MADRID (UPI). Het liberale dag blad El Pais maakte gisteren op de voorpagina melding van een campagne van rechtse groeperingen, economische belangen en technocraten om de rege ring van premier Arias Navarro ten val te brengen. De campagne zou op gang zijn gekomen nadat hervormingsplannen van de regering op verzet van de Cortes en van de „Movimento” nog steeds de enige legale partij stuitten. MÜNCHEN (DPA). De veiligheids dienst van het Amerikaanse leger en de Westduitse politie zoeken al zes dagen vergeefs naar 15 zeer explosieve een- mansraketten die bepantsering kunnen doorboren en die sinds vorige week vrij dag verdwenen zijn uit de wapenopslag plaats van een Amerikaanse eenheid bij Bad Kissingen. Vermoed wordt dat dit de grootste raketdiefstal in West-Duits- land zal blijken. schuwd dat z’n land onherroepelijk op de zwarte lijst zou komen als er geen verandering in de situatie kwam. Tot ieders tevredenheid deed Abdul Samil dan ook de officiële toezegging dat voor het einde van dit jaar twee en een half duizend politieke gevangenen vrij zouden komen en nog voor het einde van 1978 alle politieke gevangenen berecht en vrij zouden zijn. Hij zei ook dat het internationale rode kruis toege- In Londen is mevrouw Gertrude Shil ling een van die mensen, die graag een beetje anders willen zijn dan anderen. Zij bereikt dat door geheel gekleed te gaan in een zilverpapierkleurige uitrus ting, waartoe een kruising tussen een paraplu en een parasol behoort, voorzien van een soort antennes die de toekomst helpen voorspellen. >ordt vijf- geo- vele eest. i in jeel- Riad heeft ook gesproken met de de missionaire president, Soeleiman Fran jieh, minister van binnenlandse zaken Camille Sjamoen om toestemming tot het optreden van de vredesmacht te verkrijgen. De christelijke militie telt naar schatting 15.000 man. laten zou worden om de gevangenissen te bezoeken en dat de regering over de hele linie naar een groter respect van de menselijke vrijheden zou streven. De ILO-commissie verzocht de Indo nesische regering volgend jaar een rap port uit te brengen over de emaakte vorderingen, want schone beloften om aan de zwarte lijst te ontsnappen zijn onvoldoende. Minister Pronk van Ont wikkelingssamenwerking die hier in Genè ve is voor de Werkgelegenheids conferentie, toonde zich bijzonder blij met de toezegging van de Indonesische regeringsvertegenwoordiger. Tijdens zijn reis door Indonesië had hij bij de autoriteiten duidelijk laten doorschemeren dat ontwikkelingshulp op losse schroeven zou komen te staan wanneer de menselijke vrijheden niét zouden worden gerespecteerd. De Westduitse minister van buiten landse zaken, Genscher, zal tijdens de hoffelijkheidsvisite van Vorster op bui- J Mansholt leek een nette recommanda tie. Of dat de doorslag heeft gegeven, of alleen maar de druppel was die de gloeiende plaat deed overlopen, valt moeilijk te beoordelen, maar het zal zeker hebben meegeholpen de Russische autoriteiten over hun aarzelingen heen te helpen. De aarzeling van: waar kan hij het minste kwaad? Als symbool van onderdrukking in de USSR, met voortdurende publiciteit rond zijn persoon in West-Europa waar we net bezig zijn het communisme als een bruikbare coalitiepartner voor socialisten en christen-democraten af te schilderen? Of als immigrant in wat hij zelf zijn „tweede vaderland” noemt, losgeweekt van zijn land van herkomst en gecon fronteerd met allerlei misstanden die daar weer heersen, en waar hij naar de aard van het beestje dan ook niet zijn mond over zal houden? Blijkbaar is de keus ten slotte toch op het laatste geval len. tenlandse zaken de gelegenheid te baat nemen met Vorster mogelijkheden voor vreedzame oplossingen van het apar- theidsvraagstuk te bespreken. Waar schijnlijk zai Genscher er verder op wijzen, dat de Zuidafrikaanse ambassa deur in Bonn, Donald Sole, door wat lichtvaardige uitlatingen tegenover de leden van de Bondsregering zichzelf in een wat kwaad daglicht heeft gesteld. ontmoeting van racisten gesproken. De Bondsregering heeft dit met klem van de hand gewezen. Een woordvoerder van buitenlandse zaken maakte gisteren dui delijk dat aan de houding van Bonn tegenover de Zuidafrikaanse apartheid spolitiek niet kan worden getwijfeld. De Bondsregering heeft de resolutie van de Verenigde Naties tegen de apartheidspo litiek van Zuid-Afrika ondersteund, ver klaarde hij. Dat de Zuidafrikaanse regeringsleider naar de Bondsrepubliek komt, gebeurt op wens van Kissinger, die gezien zijn tijdsbestek de ontmoeting in West-Duits- land zal laten plaatsvinden. Ook hierte gen kon de Bondsregering naar goed internationaal gebruik geen bezwaren voortbrengen, maar men steekt niet on der stoelen of banken, dat men met dit spectaculaire bezoek van Vorster niet bijster ingenomen is. Vooral niet omdat zijn komst op een tijdstip plaatsvindt, waarop men in Bonn bezig is de relaties met de Afrikaanse volkeren te verbete ren. We mogen rustig aannemen dat de druk van werknemerszijde in de com missie een zekere invloed heeft gehad op de toezegging om politieke gevangenen die dwangarbeid moeten verrichten - vrij te laten. Daarbij komt de speciale rol die onze ex-minister van sociale zaken Gerard Veldkamp als voorzitter van deze commissie speelde. Veldkamp had de Indonesische regeringsvertegen woordiger er herhaaldelijk voor gewaar- Het initiatief tot de actie tegen Arias Navarro zou zijn genomen door politici die belangrijke economische belangen vertegenwoordigen, onder wie leidende technocraten uit Opus Dei, een invloe drijke katholieke lekenorganisatie. El Pais noemt met name de „drie Lopezen”: ex-minister van buitenlandse zaken Gre gorio Lopez Bravo, ex-minister van eco nomische zaken en van buitenlandse za ken Laureano Lopez Rodo en ex-minis- ter van industrie Jose Marla Lopez de Letona. Tegen het eind van de jaren zestig recruteerde Franco veel van zijn „technocraten” uit Opus Dei-gelederen. Lopez de Letona, „die groot prestige geniet in het Zarzuela paleis” (van ko- ning Juan Carlos) wordt genoemd als mogelijk kandidaat voor het premier schap. Een niet-genoemde regeringsfunctio naris zei dat er wel enige waarheid kan schuilen in het bericht in El Pais. Hij noemde ex-minister van openbare wer ken Federico Silva Munoz als mogelijk leider van de Anti-Ariascoalitie. Silva Munoz, die nu aan het hoofd staat van een christendemocratische groepering (Democratische Unie van Spanje) geniet de steun van Westduitse christendemo craten. De Anti-Ariasgroep zal mogelijk De Italiaanse vleesimporteur Guiseppe Ambro sio is gisteren door de politie van Rome bevrijd uit een flatwoning bij het Colosseum De man werd dinsdag ontvoert}. Zijn ontvoerders hadden gedreigd hem te doden, als 71 slagerijen in Rome hun vlees vandaag niet voor een vierde van de gangbare prijs zouden verkopen. Op de foto toont Ambrosio de ketting waarmee hij aan een bed vastgebonden was. Inmiddels heeft de Rómeinsè' politie ook het vlees in beslag genomen, dat klaar hing om volgens de eisen van de ontvoer ders verkocht te worden. a VORSTER rentie van ambassadeurs niet in deze lijn past, heeft de Bondsrepubliek geen principiële bezwaren tegen zijn aanwe zigheid. PEKING. Mao Tse-Toeng, voorzit ter van de Chinese communistische par tij, zal geen bezoekers uit het buitenland meer ontvangen. In een officiële verkla ring van het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken, gisteren in Peking tepubliceerd, wordt gezegd dat Mao druk bezig is met zijn werk en boven dien op te vergevorderde leeftijd is. In Peking heeft het feit dat Mao de president van Madagascar, Didier Ratsi- raka, die een officieel bezoek van vijf dagen aan China heeft gebracht, niet ontvangen heeft, tot speculaties geleid over de gezondheid van de Chinese par tijleider. De laatste foto’s van Mao die tussen 1974 en 1975 minstens een beroerte heeft gehad, zijn op 27 mei na een onderhoud met president Zoelfikar Bhoetto van Pa kistan vrijgegeven. Mao maakt op deze foto’s een zeer broze indruk. Alle men sen die hem tot die datum bezochten, verzekerden echter dat de geestkracht van de Chinese partijvoorzitter ongebro ken was. Wel had men geconstateerd dat hjn spraakvermogen flink gestoord was. Mao is nu 82 jaar. Maar ja, er is ergens een grens aan je weerstand. Als je na zoveei jaren kamp en verbanning opnieuw wordt gedwon gen gescheiden van je vrouw en vrien den te wonen, en je bij elk (klandestien) bezoek aan Moskou wordt opgepakt, on dervraagd en bedreigd met arrestatie, verdwijnt langzamerhand de zin van het blijven. Na minstens een jaar lang ge weigerd te hebben een visum voor Israel aan te vragen omdat hij zelf geen jood is en zijn vrouw een moslim, heeft hij zich nu dan toch een visum voor Israel laten aanleunen om op die manier naar Nederland te kunne komen. Dat zat overigens al enkele maanden in de pen. De Partij van de Arbeid, die in de personen van Ed van Thijn en Harry van den Bergh achter de scher men in Moskou sterke druk op de Rus sische autoriteiten hebben uitgeoefend om Andrej en Gjoezelj vrij te laten, charterden een paar maanden geleden dr. Sicco Mansholt toen uit Moskou bericht werd dat de Amalriks voor een uitreisvergunning naar Nederland een persoonlijke uitnodiging van een Neder lander dienden te hebben. 1 Het bezoek van Vorster aan de Bonds republiek heeft vooral in de pers van de communistische landen ongunstige com mentaren gekregen. Er wordt over een door de Bondsregering goedgekeurde BONN (DPA). Twee Westduitse grenswachten zijn gisteren bij de grens tussen de DDR en de Bondsrepubliek nabij het plaatsje Thüringen door Oost- duitse soldaten gearresteerd en naar DDR-grondgebied gebracht. Ook de Libische premier, Jalloud, heeft gisteren weer moeite gedaan voor de vredesmacht, die volgens Riad zes tot I tienduizend man zal tellen. Jalloud I sprak met de nieuw gekozen president van Libanon, Elias Sarkis. Hij heeft tot dusver evenmin iets concreets bereikt. Uit Washington werd gisteren gemeld Church werd in zijn uitspraak pro Leone gesecondeerd door collega Charles Percy, het „zwaarste” republikeinse lid van de commissie.Church zelf is demo- craat.Bij het onderzoek is komen vast te staan dat Lockheed in Italië op hoog niveau steekpenningen heeft betaald vanwege een aan het bedrijf gegunde levering van Hercules-vrachtvliegtuigen (Van onze redacteur in Genève) GENEVE Indonesië is net niet op de zwarte lijst van internationale arbeids organisaties (ILO) gekomen. De Indonesische regeringsvertegenwoordiger Abdul Samil verklaarde in de commissie voor toepassing van arbeidsverdragen dat voor eind 1978 het probleem van de politieke gevangenen volledig opgelost zal zijn. Een onafhan kelijke groep deskundigen had al verscheidene malen geconstateerd dat Indonesië het verdrag schond dat dwangarbeid verbiedt. Op basis van deze conclusie heeft de commisie van de ILO-conferentie gedreigd Indonesië op de zwarte lijst te plaatsen. Volgens Oostduitse lezing zouden de gewapende Westduitsers „zich provoce rend gedragen hebben”. De Westduitse minister van Binnenlandse Zaken. Wer ner Maihoeffer, wees deze beschuldiging krachtig van de hand. Volgens de DDR- klacht zouden zij zich op het moment van hun arrestatie op Oostduits grond gebied hebben bevonden. De twee grenswachten deden hun ron de langs de grensafscheiding en hun vermissing werd pas opgemerkt toen ze niet zoals was afgesproken bij hun dienstwagen terugkeerden. De betrekkin gen tussen de DDR en de Bondsrepu bliek zijn momenteel uiterst gespannen nu Oost-Duitsland de uitlevering eist van de gevluchte Oostduitser Werner Weinhold, die bij zijn „ontsnapping” twee Oostduitse soldaten gedood zou hebben. Een Westduits gerechtshof bepaalde gisteren dat de 26-jarige Wenner Wein hold niet uit noodweer handelde toen hij bij zijn vlucht naar West-Duitsland op twee leden van de Oostduitse grens wacht schoot. Vrijdag had het gerechtshof bepaald dat Weinhold weer de gevangenis in moet. Het hof vernietigde het besluit van een lagere rechtbank in Essen die Weinhold wegens gebrek aan bewijs op vrije voeten had gesteld. BONN. De Zuidafrikaanse premier Vorster zal zich van 20 tot 22 juni in Bonn ophouden. Weliswaar niet als gast van de Bondsregering, maar als leider van een conferentie, maar als leider van een conferentie van Zuidafrikaanse am bassadeurs in Europa. Aansluitend ont moet hij in een nog niet met naam genoemde plaats in het Beierse woud de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Henry Kissinger. Het ziet er dus naar uit dat Andrej en Gjoezelj Amalrik eind juni naar Neder land komen. Dat is zowel goed als slecht nieuws. Goed nieuws omdat hij dan eindelijk de kans krijgt een normaal leven op te bouwen, zonder er rekening meer te hoeven houden dat hij ieder ogenblik opgepakt kan worden (bijna had ik per ongeluk „zonder angst te hoeven hebben” geschreven, maar hij was nu juist degenen die op een goede dag besloot de angst af te zweren, waar door hij zichzelf geestelijk immuun maakte voor iedere vervolging en alle treitert jen van de Sowjet-autoriteiten). Maar het is ook slecht nieuws omdat hij feite zijn land niet uit wou, en ondanks verbanning naar Siberië (lees het o zo leesbare „onvrijwillige reis” naar Siberië), concentratiekamp streng regime gevolgd door opnieuw verban ning, en ten slotte de „kleine verban ning” waarbij hij na zijn terugkeer uit Siberië gedwongen werd in een plaatsje 100 kilometer van Moskou te wonen, besloten had het regime te verduren, zijn eigen weg te gaan en met de hem eigen menselijke waardigheid een gees telijk onneembaar fort rondom zichzelf en Gjoezelj op te bouwen, om op die manier te trachten van binnenuit de Russische maatschappij te veranderen in een leefbare gemeenschap. Ik heb zelf een beetje moeite met deze omschrijving, de woorden hebben de neiging als luchtballonnen van de aarde op te stijgen, terwijl het voor Amalrik zelf allemaal een gewone zaak is, die niet opgeblazen hoeft te worden. Hij is niet, zoals Solzjenitsyn, een indrukwek kende figuur qua uiterlijk en gedrag. Hij is vrij klein, iets kleiner dan zijn vrouw, draagt een bril en zijn scheiding rechts, en zijn haar is gewoon kort, met een enigszins opbollende kuif naar links (ik beschrijf nu een foto van hem en Gjoezelj die hij me vorig jaar via via toestuurde en waarop zij in juli 1974 in Magadan tijdens hun verbanning naar Siberië staan afgebeeld, vermoedelijk bij de bezichtiging van een schilderijenten toonstelling aldaar, want een van de schilderijen waar ze voor staan is duide lijk van Gjoezelj» hand, het andere dui delijk niet, er zitten op de lijsten pa piertjes geplakt met vermoedelijk titel en maker, ze zijn allebei op hun paas- best uitgedost, hij met das en pullover en zij met een fraaie lange ketting op haar coltrui). Dit hele tafereeltje kan intussen als illustratie dienen voor het feit dat „verbanning naar Siberië”, hoe onaangenaam ook en hoezeer ook inbreuk op iemands privetleven, toch vorm van normaal leven is, zij het met meldingsplicht en met de onmogelijk heid er weg te gaan. Maar het is toch iets heel anders dan het kampleven, omdat je je vrouw kan laten overko men, ergens onderdak en een baantje zoeken mag en blijkbaar ook tentoon stellingen kunt bezoeken. voor de luchtmacht. Uit onthullingen en geruchten daarna bleek dat het geld zou zijn uitgekeerd aan of via iemand die wordt aangeduid als de „Antilope-knoei- er”. Met dat alias zou een oud-premier worden bedoeld.De huidige president, een Christen-democraat, was vroeger premier. Behalve Leone’s naam is ook die van zijn partijgenoot Mariano Ru mor gevallen. Deze is thans minister van buitenlandse zaken en was net als Leone vroeger premier.De verklaring van Church en Percy houdt rechtstreeks verband met de Italiaanse verkiezingen van a.s. zaterdag. De heren gaven dat zelf toe. Hun collega senator John Pas tore waarschuwde vorige week dat de Italiaanse communisten verkiezingsmunt zouden trachten te slaan uit het gelegde, maar onbewezen, verband tussen Leone en het Lockheed-schandaal. dat de V.S. geen instemming hebben getoond met de inmenging door Syrië in Libanon en dat Washington daar niet over is geraadpleegd en evenmin van op de hoogte was gesteld. Een woordvoer der van het ministerie van buitenlandse zaken zei dat gewapende interventie het gevaar inhoudt van een „regionale oor log”. De blokkade van Beiroet en Sidon duurt inmiddels voort. Er is nauwelijks benzine in deze steden te kirj gen en de mensen staan er uren in de rij voor brood. Pro-Syrische militairen die een controlepost ten zuiden van de hoofdstad bezetten laten wel kleine vrachtwagens met fruit en groente door. De kustweg tussen Beiroet en Sidon wordt door de linkse Libanezen en de Palestijnen versterkt om tegen een Syri sche opmars naar Beiroet vanuit het zuiden te kunnen vechten. Over de bergen lopen echter andere wegen die niet langs Sidon gaan, waar de Syriërs bij een aanval eveneens ge bruik kunnen maken. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Defensie zei maandag dat zeven Amerikaanse oor logsschepen die eerder deze maand wa ren teruggetrokken naar het oosten van de Middellandse zee bij Libanon zijn teruggekeerd. De schepen waren er aan vankelijk heen gezonden om Amerika nen en anderen te kunnen evacueren wanneer de burgeroorlog in Libanon nog erger zou worden. Een van deze zeven schepen is het hefschroefvliegdekschip Guadalcanal. Een achtste schip, het vliegdekschip America, koerst eveneens in het oosten van de Middellandse Zee. Uit Genève meldde het Rode Kruis gisteren dat de blokkade in Libanon op dringend verzoek van de PLO zal wor den verzacht en dat het Rode Kruis medicamenten mag vervoeren en vrou wen en kinderen van levensmiddelen zullen worden voorzien. Het Rode-Kruiswerk wordt echter door geldgebrek bemoeilijkt. Het had in mei om 21 miljoen Zwitserse frank ge vraagd, maar tot dusver is slechts 575.000 frank ontvangen, namelijk 350.000 van Qatar en 220.000 van Noor wegen. WASHINGTON (UPI) President Gi ovanni Leone van Italië is, althans voor zover Amerikaanse onderzoekers hebben kunnen nagaan, op geen enkele wijze betrokken geweest bij het in zijn land spelende onderdeel van de internationaal wijdvertakte Lockheed -steekpenninge- naffaire.Dit is gisteren in Washington meegedeeld door Frank Church, voorzit ter van de senaatscommissie die schandaal indertijd heeft onderzocht.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3